1950 – 1960

1959
Marvin Rainwater – “The Pale Faced Indian” aka “Indian Reservation (The Lament of the Cherokee Reservation Indian)”
13. Prosinca – 1959.
Marvin Rainwater – “The Pale Faced Indian” aka “Indian Reservation (The Lament of the Cherokee Reservation Indian)”<br>13. Prosinca – 1959.

Kad je John D. Loudermilk skladao pjesmu “The Pale Faced Indian”, vjerojatno je to bila još jedna u nizu ovog uspješnog kantautora i kompozitora, koji je bio popularan pedesetih godina prošlog stoljeća. No, baš ta pjesma mu je donijela besmrtnost, jer je doživjela mnogobrojne obrade, ne za ništa. Prvi je snimio Marvin Rainwater, pod originalnim imenom “The Pale Faced Indian”, ali s njom nije postigao značajniji uspjeh, pogotovo ne na glavnoj top listi, Billboardu, koji je pokazatelj statusa kompozicije, bar na komercijalnom planu. Marvin Rainwater – “The Pale Faced Indian” Potom je snima Don Fardon (ex- the Sorrows). U njegovoj izvedbi pjesma postiže daleko bolje rezultate. Penje se na top…
pročitaj više

Miles Davis – “Kind of Blue”
17. Kolovoza – 1959.
Miles Davis – “Kind of Blue”<br>17. Kolovoza – 1959.

Miles Davis izdaje trideset i treći album „Kind of Blue“. Iako je imao neprikosnovenu reputaciju u jazz krugovima, medijski bio najeksponiraniji pripadnik miljea, Miles Davis je bio daleko od spavanja na lovorikama. Nemirnog duha, monstruoznog talenta, bez prestanka traži nove puteve izričaja, nova polja na kojima može realizirati ideje, koje se u pravilu rađaju iz kaosa i po nekom božanskom proviđenju, pretvaraju se u remek djela. Tako je „Kind of Blue“ zapljusnuo jazz komunu kao tsunami, doslovno. Pomeo je pred sobom sve što mu je stalo na putu, priskrbio autoru auru genija za trubom, ali i za notnim zapisom. Okupivši ekipu snova, Miles Davis uz pomoć dva producenta ( Teo…
pročitaj više

“The Day The Music Died”!
03. Veljače – 1959.
“The Day The Music Died”!<br>03. Veljače – 1959.

Treći dan Veljače 1959. godine je jedan od onih crnih dana u povijesti muzike kojih se najradije ne bi sjećali. No, dogodilo se i u povijesnim crticama neminovno nalazi svoje mjesto. The Winter Dance Party Tour je bila u punom zamahu, planirana je za 24 grada diljem Amerike. Dvorane su bile pune, prepune. Kako i ne bi kad su u istoj večeri redom nastupali novi idoli, Buddy Holly, the Big Bopper i Ritchie Valens, svaki sa svojim velikim hitom i još pregršt eksplozivnih numera. Kako je koncert bio podijeljen u tri djela, bilo je za očekivati da će svaki od izvođača tih svojih pola sata maksimalno iskoristiti. To se i…
pročitaj više

1958
Eddie Cochran – “C’mon Everybody”
20. Listopada – 1958.
Eddie Cochran – “C’mon Everybody”<br>20. Listopada – 1958.

Eddie Cochran je na vrhuncu popularnosti. Teen idol krstari uzduž i poprijeko kontinenta puneći dvorane (ali ne sam!) i polako ali sigurno se upisujuje u povijest moderne muzike. Veliki hit kojeg je izdao u tom trenutku „Summertime Blues”  hara top listama i sve je upućivalo na blistavi nastavak. I jest! A on je došao u obliku novog hita “C’mon Everybody”. Pjesma se penje na top liste, kao po nekom pravilu, ali, interesantno, kao i prethodne, ali i one koje će doći nakon nje za njegova života, nikad ne na prvo mjesto. To je mjesto bilo rezervirano za posthumna izdanja. Eddie Cochran je uz Buddy Hollyja bio predvodnik upravo stasale generacije…
pročitaj više

The Quarrymen – “In Spite of All the Danger”
12. Srpnja – 1958.
The Quarrymen – “In Spite of All the Danger”<br>12. Srpnja – 1958.

Danas se podrazumijeva da je pojam the Beatles opće uvriježen i bend svima poznat (dakako, govorimo o civilizacijskoj tekovini kojoj ipak nisu svi podložni, ali, to je neka druga tema). O Beatlesima se manje više sve zna, sve je poznato, od ranih dana kad su bili teen idoli, do opusa koji se proteže u nevjerojatnom rasponu od odličnih albuma do remek djela, prepunih novotarija i bizarno šarmantnih rješenja u kompozicijama. Nije tajna da se svaki njihov album, pogotovo otkad su odlučili prestati s koncertima i posvetiti se radu u studiju, očekivao s nestrpljenjem i da je izlazak svakog bila senzacija koja je mijenjala tokove muzičke povijesti tog doba. No, kao…
pročitaj više

Flying V
06. Siječnja – 1958.
Flying V<br>06. Siječnja – 1958.

Kad je Fender počeo dominirati tržištem s svojim Fender Stratocasterom, u Gibsonu su se dobrano zamislili, jer je bilo očito da gube tržište i da moraju lansirati nešto novo. To novo su vidjeli u drastičnoj promjeni dizajna gitare, s futurističkim naznaka u obliku. Rođen je Flying V No, rođenje i rani život ove gitare je bio sve samo ne lagan. Vjerojatno radi futurističkog dizajna, gitara je bila ispred svog vremena, te je feed back prodavača, koji su diktirali tempo proizvodnje, ali i modifikacije, bio potpuno negativan. Nakon početne produkcije, proizvodnja gitare se zaustavlja, i tu dolazimo do pomalo nejasne povijesti. Naime, kako je Gibson ustupio nacrte kompaniji koja je proizvodila…
pročitaj više

1957
Jerry Lee Lewis – “Great Balls Of Fire”
12. Studenoga – 1957.
Jerry Lee Lewis – “Great Balls Of Fire”<br>12. Studenoga – 1957.

Bilo je to nevino dob embrionalnog rock’n’rolla, kad su scenom, polako, ali sigurno počeli vladati umjetnici koji su kidali okove standarda muzičke industrije i probijali se brutalno na vrhove top lista, metući pred sobom sve što je mirisalo na prošlost i tin pan provenijenciju. U to su vrijeme nastali neki od „vječnih“, a jedan od tih je bio “Great Balls Of Fire”, kojeg je lansirao Jerry Lee Lewis, ali i ovaj njega. Nastala u radionici hit makera  Otis Blackwella (“Fever”, “Breathless”, “Don’t Be Cruel”, “All Shook Up”, “Return to Sender”) i Jack Hammera, pjesma “Great Balls Of Fire”, kao da je napisana za Jerry Lee Lewisa i njegovo manijakalno sviranje…
pročitaj više

Johnny Cash – “Johnny Cash with His Hot and Blue Guitar”
11. Listopada – 1957.
Johnny Cash – “Johnny Cash with His Hot and Blue Guitar”<br>11. Listopada – 1957.

00:00 Johnny Cash izdaje prvi album „Johnny Cash with His Hot and Blue Guitar!“. Kad je sredinom 1955. godine pokušao prodrijeti do osnivača i vlasnika Sun Records-a, Sam Phillipsa, dobio je odbijenicu u vidu savjeta da ponovo dođe s komercijalnijim materijalom. Naime, Cash se prezentirao kao gospel pjevač, što po mišljenju Sama nije bila forma koja bi prodala album i pjesme na njemu. Prihvaćajući savjet, Cash ponovo uzima gitaru u ruke i naposljetku, mjesecima kasnije ponovo kuca na vrata studija, ovaj put s pjesmama “Hey Porter!” i “Cry! Cry! Cry!”. Johnny Cash – “I Walk the Line” Sam ovaj put prihvaća mladog umjetnika, te se obje kompozicije lansiraju na singlici.…
pročitaj više

Elvis Presley – “Jailhouse Rock”
24. Rujna – 1957.
Elvis Presley – “Jailhouse Rock”<br>24. Rujna – 1957.

„Pukovnik“ je preusmjeravao karijeru Elvis Presleyja iz čistog ranog rocka prema daleko profitabilnijem (u to vrijeme) srcedrapateljskom izričaju, u kojem je snimanje filmova bilo ono glavno, a muzika koja je bila pozadina, manje bitna u cijelo priči. Gdje ga je to odvelo, svi znamo, no, ono što je manje poznato jest da je u prvoj fazi snimanja „bljutavih“ filmova Elvis i dalje bio rocker. Tako je za potrebe snimanja trećeg „cmizdravog“ filma nastala i kompozicija „Jailhouse Rock“, autorskog tandema  Jerry Leibera i Mike Stollera (autori su i velikog Elvisovog hita „Hound Dog“.) Pjesma „Jailhouse Rock“ je izašla prije filma i instant se popela na prvo mjesto top liste u Americi.…
pročitaj više

Jack Kerouac – “On the Road”
05. Rujna – 1957.
Jack Kerouac – “On the Road”<br>05. Rujna – 1957.

Kad je Jack Kerouac krenuo na put preko sjevernoameričkog kontinenta, bez jasnog cilja i namjere, nije ni slutio da je prvi korakom otvorio veliko kulturološko poglavlje, ne samo Amerike, već i cijele zapadne civilizacije. Bio je to prvi korak iz kojeg je rođen „beat“, ili prevedeno na današnji rječnik, prvi pokret kontra kulture koji je zapljusnuo zemaljsku kuglu. Dakako, trebalo je plodno tlo da bi sjeme proklijalo, a ono je bilo idealno u trenutku. Drugi veliki rat je bio već u nekoj magli, civilizacija se velikim koracima oslobađala od okova restrikcija, pa i direktiva „s višeg nivoa u službi zajedničkog dobra“. Pojedinac je sve više zauzimao mjesto u društvu i…
pročitaj više

The Cavern Club!
16. Siječnja – 1957.
The Cavern Club!<br>16. Siječnja – 1957.

The Cavern Club u Liverpoolu otvara svoja vrata! Teško da je ikome bilo u tim trenucima jasno što će taj običan, „svakodnevni“ čin značiti za muziku dvadesetog stoljeća. Po samom otvaranju klub postaje središte muzičkih događanja Liverpoola, te uskoro postaje statusni klub. Drugim riječima, ako grupa nije nastupila u njemu, nije ni postojala. Iako otvoren kao jazz klub, počinje uvoditi skiffle grupe na svoju pozornicu, da bi ekspanzijom pop muzike i supkulture koja ju je pratila, The Cavern Club dobio na važnosti u rock krugovima, postaje „meka“ ranog rock miljea. Utjecaj je proširio van gradskih granica, te je sve više bendova iz susjednih gradova počelo nastupati u njemu. Dnevno je znalo biti i…
pročitaj više

1956
Screamin’ Jay Hawkins – “I Put a Spell on You”
03. Studenoga – 1956.
Screamin’ Jay Hawkins – “I Put a Spell on You”<br>03. Studenoga – 1956.

Jay Hawkins izdaje veliki hit, “I Put a Spell on You”. Pjesma po samom izlasku ne zarobljava vrhove top lista, ali svojim kasnijim životom biva proglašena za “jednu od 500 kompozicija koje su stvorile Rock and Roll”. Rolling Stone smješta ovu pjesmu na svoju vječnu listu “500 najvećih kompozicija svih vremena” i to na 313. mjesto. Jay je originalno zamislio da pjesma bude klasična blues balada i da je u tom uspio, vjerojatno ni ovog teksta sada ne bi bilo. Slučaj je htio da je producent prije snimanja u studio donio ogromnu količinu hrane i još više pića te je uskoro ekipa bila “pod gasom“. Kad je krenulo snimanje, bilo…
pročitaj više

Gene Vincent & His Blue Caps – “Be-Bop-A-Lula”
03. Lipnja – 1956.
Gene Vincent & His Blue Caps – “Be-Bop-A-Lula”<br>03. Lipnja – 1956.

Kada su Gene Vincent i njegov band His Blue Caps izdali singlicu “Be-Bop-A-Lula”, bila je to samo jedna u nepreglednom nizu pretendenata na top liste tog doba. No, ova je pjesma u sebi imala nešto posebno, nešto što je već na samom početku izdvojilo iz mora sličnih i smjestilo je na prva mjesta top lista. Bila je to jedna od prvih rock’n roll pjesama, u stvari točnije rečeno, jedna od prvih rockabily pjesama koja će osvijetliti put cijelom novom žanru i inicijalno zapaliti iskru koja je buknula uraganskom jačinom u sljedećem desetljeću. Kako ništa nije nastalo iz ničega, tako je i ova kompozicija povukla korijene iz legislative povijesti, točnije pjesme…
pročitaj više

Chuck Berry – “Roll Over Beethoven”
07. Svibnja – 1956.
Chuck Berry – “Roll Over Beethoven”<br>07. Svibnja – 1956.

Tog Svibnja 1956. godine Chuck Berry lansira svoj veliki hit “Roll Over Beethoven”. Po samom izlasku singlica koju nosi zauzima vrhove top lista, a ne rijetko i prva mjesta. Koliki je bio uspjeh ove pjesme, singlice, govori činjenica da su je dugo nakon lansiranja obradili najveći tog doba. Beatlesi su od nje napravili novi hit i poharali svjetske top liste, dok su nešto kasnije Electric Light Orchestra ponovili uspjeh prethodnika. Pa po čemu je ova pjesma toliko značajna? Kao prvo, bila je vjesnik novoga, koje je bujalo u Americi ispod površine main streama. Bio je poziv, ali i arogantna primjedba „klasici“ ovjekovječenu u imenu Beethovena, da se makne sa scene…
pročitaj više

Little Richard – „Long Tall Sally“
07. Ožujka – 1956.
Little Richard – „Long Tall Sally“<br>07. Ožujka – 1956.

Lavina ranog rock ‘n rolla se zakotrljala. Na scenu su stupili umjetnici koji su povukli sa sobom mladost željnu nečeg drugačijeg od srcedrapajućih tin pan pjesmuljaka koji su carevali od završetka Drugog Rata. Jedan od izvođača koji su bili na putu da postanu idoli mlade generacije bio je Little Richard. Svojim je hitom “Tutti Frutti” zarobio top liste svih provenijencija. Godinu nakon velikog uspjeha, Little Richard u suradnji s Robert “Bumps” Blackwellom i Enotris Johnsonom izdaje svoj najveći hit „Long Tall Sally“. Pjesma po izlasku nezaustavljivo osvaja američki kontinent, preljeva se preko Atlantika i ukratko, postaje ono što danas jest, vječni standard. Imajući dva uzastopna svjetska hita Little Richard si…
pročitaj više

Elvis Presley – “Heartbreak Hotel”
27. Siječnja – 1956.
Elvis Presley – “Heartbreak Hotel”<br>27. Siječnja – 1956.

Kad je mladi vozač kamiona ušao u ulični studio za snimanje ploča i snimio pjesmu za rođendan svojoj majci, bio je to trenutak od kojeg svijet muzike dobio najvećeg koji je do tada hodao zemaljskom kuglom. A kad je 10. Siječnja 1956. godine u Nashvilleu ušao u RCA studio, s kojima je netom potpisao ugovor, bio je to trenutak kad se svijet muzike okrenuo oko svoje osi i bez da pogleda gdje ide, obrušio se kao lavina i pokrio posljednji kutak zemaljske kugle. Mladić o kojem je riječ je bio Elvis Presley, a pjesma koja je nastala na tom prvom snimanju je bila “Heartbreak Hotel”. Singlica je izdana 17 dana…
pročitaj više

Rock ‘n’ Roll i zabrana plesa …
24. Siječnja – 1956.
Rock ‘n’ Roll i zabrana plesa …<br>24. Siječnja – 1956.

Rock’n Roll je na svojim počecima bio sve samo ne poželjni vid zabave, promatrano dakako kroz oči roditelja, ali i vlasti tog doba. Nije tajna da su se upotrebljavala sva moguća sredstva da se ta pošast koja je kao stepski požar zahvatila prvo Ameriku i potom ostatak svijeta nekako zaustavi. Išlo se toliko daleko da su se iskopali neki davno zaboravljeni, ali još uvijek važeći zakoni kojima se nastojalo zaustaviti pokret i sablasnu muziku koja nije nosila ništa dobroga, ni omladini, a ni društvu. Tako je u Clevelandu u Siječnju 1956. godine, na svjetlo dana iznikao zaboravljeni zakon iz 1931. godine, da mlade osobe koje nisu dosegle punoljetnost ne smiju…
pročitaj više

1955
L.O.T.R. Vremeplov
J.R.R. Tolkien – ‘The Lord Of The Rings: The Return of the King’
20. Listopada – 1955.
L.O.T.R. Vremeplov<br>J.R.R. Tolkien – ‘The Lord Of The Rings: The Return of the King’<br>20. Listopada – 1955.

J.R.R. Tolkien uzima bajke kao primarni način pripovijedanja iz tri razloga: zbog njihove nenadmašne sposobnosti da povrate ili ponovno probude osjećaj čuđenja nad “jednostavnim ili običnim stvarima”, bitnim stvarima života; za njihovu sposobnost da si priušte bijeg od ružnoće modernog svijeta okovanog tehnologijom; i za njihovu sposobnost da nam maštovito pomognu zadovoljiti “stare ambicije i želje”, poput letenja ili razgovora sa životinjama. Ali onda dodaje četvrti razlog za primat bajki: činjenicu da one nude utjehu sretnog završetka. ‘The Lord Of The Rings’ u svom trećem dijelu ‘The Return of the King’ završava ovu klasičnu, epsku fantaziju onim što je sam nazvao ‘eukatastrofom’ – dobrom katastrofom. Prsten je uništen, a Sauron…
pročitaj više

The Sunnysiders – “Hey! Mr. Banjo”
01. Kolovoza – 1955.
The Sunnysiders – “Hey! Mr. Banjo”<br>01. Kolovoza – 1955.

Nekada davno, dok na zemlji nije bilo pametnih telefona, interneta, kompjutera …. ljudi su isto tako živjeli, disali, radili, … . Možda nisu živjeli sadržajnije nego danas. ali vjerujem u mnogim segmentima, bolje. I pored teškog života, ako ćemo ga gledati današnjim mjerilima, ljudi su imali vremena i za zabavu. Nosači zvuka su se polako probijali na tržište, u ritmu kojem su padale cijene aparata za njihovu reprodukciju. Sama snimanja su bila “ad hock“, bez priprema. Ulazilo se u studio ravno s ceste i pjevalo “u limenku“, dok je u drugoj sobi komplicirani mehanički uređaj prenosio zvuk direktno na vinil. Jedna od stotina grupa iz tog embrionalnog doba rađanja rocka,…
pročitaj više

Billboard / 45rpm potisnuo 78rpm
26. Veljače – 1955.
Billboard / 45rpm potisnuo 78rpm<br>26. Veljače – 1955.

Još jedna etapa medijske utrke k „danas“ je okončana. 26.Veljače 1955. godine Billboard objavljuje vijest da je vinil ploča, odnosno singlica koja se okretala prema novom standardu od 45 o/min, odnijela primat nad, sada već na odlasku, vinilom na 78 o/min. Bio je to trenutak kad su širom otvorena vrata prodoru ovog medija u masu, a poglavito u svjetlu činjenice da su cijene reprodukcijskih uređaja drastično padale. Drugim riječima, gramofoni, u svim mogućim varijantama i verzijama, više nisu bili privilegija bogatih, već se lepeza potencijalnih konzumenata proširila u do tada, neslućene razmjere. Stoga nije ni čudno da se sve skupa poklopilo s prvom iskrom velike eksplozije, u doba ranog rock’n…
pročitaj više

London Blues and Barrelhouse Club
1955. – 1961
01. Veljače – 1955.
London Blues and Barrelhouse Club<br>1955. – 1961<br>01. Veljače – 1955.

Kad su Cyril Davies i Alexis Korner krenuli u muzičku avanturu nisu ni sanjali da će kao nerazdvojni duo postaviti temelje moderne muzike kakvu danas znamo. Iako daleko popularniji i poznatiji klub Ealing (Jazz) Blues Club, kojeg su otvorili 1962. godine, njihov prvi pokušaj proboja prezrene forme na Otoku je bilo otvaranje London Blues and Barrelhouse Cluba, koji je živio od 1955. do 1961. godine. Za razliku od nasljednika London Blues and Barrelhouse Club je imao težak zadatak, jer u vrijeme otvaranja blues je stidljivo kucao na stražnja vrata, prezren u svim segmentima modernog društva, a skiffle (i rockabilly) je postajao dominirajući trend u muzici. Čak je i originalni naziv…
pročitaj više

1954
L.O.T.R. Vremeplov
J.R.R. Tolkien – ‘The Lord Of The Rings: The Two Towers’
11. Studenoga – 1954.
L.O.T.R. Vremeplov<br>J.R.R. Tolkien – ‘The Lord Of The Rings: The Two Towers’<br>11. Studenoga – 1954.

“Rata mora biti, dok mi branimo svoje živote od razarača koji bi sve proždrli; ali ne volim svijetli mač zbog njegove oštrine, ni strijelu zbog njene brzine, ni ratnika zbog njegove slave. Volim samo ono što oni brane.” J.R.R. Tolkien je bio istaknuti lingvist i oxfordski proučavatelj mrtvih jezika sa snažnim idejama o važnosti mita i priče i dubokim poštovanjem prirode. Njegov ep, koji je nastajao deset godina, pripovijeda o Velikom ratu prstena i zatvaranju Trećeg doba Middle-Earth, vremenu kada magija počinje nestajati iz svijeta, a ljudi uzdizati do dominacije. Pažljivo opisuje ovaj prijelaz s ogromnom vještinom i ljubavlju, stvarajući od ‘The Lord Of The Rings’ univerzalnu i sveobuhvatnu priču.…
pročitaj više

L.O.T.R. Vremeplov
J.R.R. Tolkien – ‘The Lord Of The Rings: The Fellowship of the Ring’
29. Srpnja – 1954.
L.O.T.R. Vremeplov<br>J.R.R. Tolkien – ‘The Lord Of The Rings: The Fellowship of the Ring’<br>29. Srpnja – 1954.

Nijedan pisac na engleskom jeziku nije stvorio potpuniji svijet od John Ronald Reuel Tolkien-a. Middle-Earth, gdje se odvijaju njegove poznate priče, trebalo je biti verzija našeg vlastitog svijeta u zaboravljenoj prošlosti. Popularnost knjige ‘The Hobbit’ dovela je do zahtjeva njegovih izdavača za više priča o hobitima i goblinima, pa je tako te iste godine J.R.R. Tolkien, prvenstveno kao vježba “lingvističke estetike” i ilustracija njegove teorije o bajkama, započeo pisati ono što će postati ‘The Lord Of The Rings’, remek-djelo djelomično inspirirano drevnim europskim mitovima, s vlastitim skupovima karata, predanja i jezika, premda, za razliku od ‘The Hobbit’, duža, mračnija i epskija priča. Stvorivši složen, ali dosljedan svijet Middle-Earth, zajedno s…
pročitaj više

Elvis Presley – “That’s All Right”
19. Srpnja – 1954.
Elvis Presley – “That’s All Right”<br>19. Srpnja – 1954.

Stjecajem okolnosti, prva singlica na 45 okretaja koju je diskografska kuća RCA izdala je bila “That’s All Right, Mama”, Delta blues pjevača Arthura Crudupa. I sve bi ostalo na tome, u povijesti bi bila zabilježena po tom kuriozitetu, jer na listama tog vremena nije ostavila velikog traga, da nije bilo jednog mladog kamiondžije koji je bacio oko na nju. Arthur Crudup – “That’s All Right, Mama” No, on i nije bio taj koji ju je odabrao. Sudbina je umiješala prste i podijelila karte. Nakon što je Elvis potpisao za Sun Records, ušao je u studio i počelo je snimanje pjesma koje su trebale biti otisnute na prvom albumu mladog pjevača.…
pročitaj više

Bill Haley & His Comets – “Rock Around the Clock”
20. Svibnja – 1954.
Bill Haley & His Comets – “Rock Around the Clock”<br>20. Svibnja – 1954.

Bill Haley & His Comets lansiraju singlicu s kompozicijom “Rock Around the Clock”. Kad je 1952. godine autorski duo Max C. Freedman i James E. Myers (kasnije poznat po pseudonimu Jimmy De Knight) ponudio pjesmu talijansko američkom bendu Sonny Dae and His Knights i ovi je snimili u Ožujku 1954. godine, od prvog su trenutka dali do znanja da su je napisali za Bill Haleyja i njegov bend. Zbog danas nepoznatih razloga Bill nije uspio snimiti pjesmu sve do Travnja te godine, (mjesec nakon Sonny Daea!). No, to danas i nije bitno, jer opće poznato je da je Bill Haley sa svojim bendom i ovom pjesmom pokrenuo lavinu zvanu rock’n…
pročitaj više

Sonny Dae & His Knights – “Rock Around The Clock”
12. Ožujka – 1954.
Sonny Dae & His Knights – “Rock Around The Clock”<br>12. Ožujka – 1954.

Kad su Max C. Freedman i James E. Myers (kasnije uzeo pseudonim Jimmy De Knight), 1952. godine napisali pjesmu “We’re Gonna Rock Around the Clock Tonight!”, teško da su i u najdubljim snovima mogli pretpostaviti koju će sudbinu doživjeti njihova pjesma. Kao prvo da raščistimo, te 1952. godine rock nije postojao ni kao pojam, a kamoli kao muzički pravac i drugo, do danas nisu raščišćene nejasnoće oko mogućeg plagijata. Plagijat je vezan za izvedbu Hal Singera i Wally Mercera, i to pjesme istog naziva, a koja je izdana nekoliko godina prije. Isto tako, u tom kontekstu je interesantna pjesma Big Joe Turnera, “Around the Clock Blues”, snimljena desetak godina ranije.…
pročitaj više

1950
Chess Records
Siječanj – 1950.
Chess Records<br>Siječanj – 1950.

Promatrajući kroz povijesnu prizmu, bez Chess Recordsa danas ne bi postojao rock’n’roll ili u najmanju ruku, ne bi postojao u formi kojoj je poznat danas. Chess Records je kao i stotine malih nezavisnih kompanija za snimanje zvuka pokušavao preživjeti u turbulentnim vremenima „prvobitne akumulacije muzičkog kapitala“. Osnovana 1950. godine od strane dva brata Phila i Leonarda Chessa, nasljeđuje Aristocrat Records, koja se netom ugasila. Chess Records izdaje samo singlice, da bi tek 1956. godine izdala svoj prvi LP. I baš taj potez označio embrionalni trenutak u kojem se kao u nekom „muzičkom tihom velikom prasku rodio rock“. Sudbina je htjela da su u tom trenutku za Chess Recprds snimali Etta…
pročitaj više

na vrh