1960 – 1970

1969
Frijid Pink – “House of the Rising Sun”
30. Prosinca – 1969.
Frijid Pink – “House of the Rising Sun”<br>30. Prosinca – 1969.

Frijid Pink izdaje svoju obradu narodne “House of the Rising Sun”. Kao i mnogi prije njih, ovo je bilo igranje na sigurno, jer “House of the Rising Sun” je u nekoliko verzija bila stalni stanar top lista diljem svijeta. No, u ovom slučaju se ipak radilo o nečem posebnom, bar za ljubitelje heavy zvuka šezdesetih. Naime grupa je obradila standard na način na koji do tada nitko nije i pri tom zagazila van svog razreda u kojem je tavorila kao drugoligaška senzacija. Pri tom se mora priznati da je grupa ipak kopirala verziju grupe Animals, bar u narativnom djelu. Instrumentalni dio je monstruozan. Nažalost, od velikog uspjeha obrade grupa je…
pročitaj više

Grand Funk Railroad – “Grand Funk”
29. Prosinca – 1969.
Grand Funk Railroad – “Grand Funk”<br>29. Prosinca – 1969.

00:00 Grand Funk Railroad lansira drugi album “Grand Funk”, ili kako je naknadno prozva od strane sljedbenika „The Red Album“ (dakako, radi se o asocijaciji na omot!). Prvim albumom „On Time“, izdanim tri mjeseca prije nasljednika, Grand Funk Railroad eksplodira na američkoj uzburkanoj sceni. Poglavito radi koncerata, koji su od prve odsvirane note, pa do posljednje, bili eksplozija zvuka i neobuzdane energije. U veoma kratko vrijeme su postali koncertna atrakcija, te je već za izdavanja drugog album grupa počela nastupati u velikim dvoranama. A kakva je atmosfera vladala unutar, teško je danas riječima opisati. Većina koncerta je završavala u općem urnebesu ili narodno rečeno, bila je to opća tarapana. Bisevi…
pročitaj više

Eric Burdon & Animals – “Love Is”
24. Prosinca – 1969.
Eric Burdon & Animals – “Love Is”<br>24. Prosinca – 1969.

Nakon što se grupa Animals raspala u kaosu dezorganizacije i vrludanja bez ideje u kojem smjeru krenuti, Eric Burdon pakuje kufere i seli u Ameriku, točnije u San Francisco. Po dolasku oformljava novu/staru grupu Animals, ali s predikatom u obliku svog imena, tako da, sva izdanja od tog trenutka nose ime Eric Burdon & Animals. Od originalnih članova u bendu su bili samo Eric i bubnjar Barry Jenkins, kad formiraju bend New Animals, koji se uskoro preimenuje u Eric Burdon & Animals. Prvi album kojeg su izdali, „Winds of Change“, (ime sve kaže!) i pored esencijalnog uporišta u izričaju bivše grupe, odbacuje okove žanra i upušta se u šetnju po…
pročitaj više

Love Sculpture – “Forms And Feelings”
17. Prosinca – 1969.
Love Sculpture – “Forms And Feelings”<br>17. Prosinca – 1969.

Kad su Love Sculpture izdali album prvijenac „Blues Helping“, instant su došli pod svjetla reflektora. Iako je album u biti bio samo jedan od … , no, u bendu je bio mladi gitarista David Edmunds. U trenutku se vidjelo da je velika nada i potencijalni gitarski heroj. Nije trebalo dugo čekati, drugi album „Forms and Feelings“, izdan godinu dana kasnije je potvrdio sva očekivanja. Bio je to veliki iskorak za velšku grupu, koja je već na drugom koraku napravila radikalni zaokreti, i pogodila. Naime, na prvijencu „Blues Helping“, grupa je u skladu s trendom snimila većinom obrade blues klasika, tako da se na albumu našla samo jedna autorska kompozicija. Doduše,…
pročitaj više

“Altamont Speedway Free Festival”
06. Prosinca – 1969.
“Altamont Speedway Free Festival”<br>06. Prosinca – 1969.

Te je noći po zlu pošlo sve što je moglo! Doslovno! Ogromni propusti u organizaciji (angažman Hells Angelesa kao zaštitara!?), doveli su dobro zamišljen koncert do ruba, pa i preko njega. Zamišljen kao zapadni pandan Woodstocku (“Woodstock West“), od prvih trenutka koncert kreće nizbrdo. Rezultat, nebrojeni ukradeni automobili, četiri smrti, od kojih jedna pred očima gledatelja i kamere. Sve je trebalo biti u duhu vremena i “flower power” filozofije. Najveći tog doba su dali pristanak za nastup. Lista je bila impozantna. Santana, Jefferson Airplane, The Flying Burrito Brothers i Crosby, Stills, Nash & Young, dok su the Rolling Stonesi trebali posljednji izaći na scenu i zatvoriti festival. Da nešto nije…
pročitaj više

Colosseum – “Valentyne Suite”
07. Studenoga – 1969.
Colosseum – “Valentyne Suite”<br>07. Studenoga – 1969.

00:00 Kad je Jon Hiseman napustio prvo Graham Bond Organisation, jazz orijentirane pionire fuzije, potom John Mayall & the Bluesbreakers, klasični blues bend i osnovao Colosseum, malo tko je dvoumio o orijentaciji budućeg benda. Prvi album „Those Who Are About to Die Salute You“ je pokazao svu raskoš talenta nove grupe, ali i smjer u kojem će se kretati. Iako tek drugi u nizu, nasljednik „Valentyne Suite“ predstavlja vrhunac izričaja koji je evoluirao doslovno iz dana u dan. „a“ strana vinila je imala koliko, toliko dodirnih točaka s prethodnikom, dok je „b“ strana, „Valentine Suite“, gurnula bend na neka sasvim nova polja, spajajući do neprepoznatljivosti toliko utjecaja u jedinstvo zvuka,…
pročitaj više

Led Zeppelin – “Whole Lotta Love”
07. Studenoga – 1969.
Led Zeppelin – “Whole Lotta Love”<br>07. Studenoga – 1969.

Krstareći američkim kontinentom bez stanke održavaju koncerte, priskrbljujući si polako stabilnu bazu sljedbenika. No, situacija ipak nije bila sjajna. Prvi album, nazvan po imenu grupe je bio vani, prezren, popljuvan, ismijan od svih redom, od kritike, diskografskih kuća, publike, pa čak i od najbližih s kojima su donedavno dijelili klupe i ulicu. Jedini koji je vidio nešto u ta četiri golobrada mulca je bio Ahmet Erdogan, suosnivač i šef Atlantic Recordsa. Za koncerta u Atlanti, pristupa grupi i nudi im ugovor za drugi album. Kako je turneja bila u tijeku, nije preostalo ništa drugo nego nakon prihvaćanja ponude, ulaziti u studio nakon koncerata i snimati kompozicije na različnim lokacijama, te…
pročitaj više

Pink Floyd – “Ummagumma”
07. Studenoga – 1969.
Pink Floyd – “Ummagumma”<br>07. Studenoga – 1969.

Pink Floyd je iza sebe imao „nepremostivi“ drugi album. Ne samo kao (svakodnevno) prokletstvo tog drugog albuma, već i jednu od najvećih kušnji u karijeri, na njemu nije bilo Syd Barretta, koji je sve autorsko de facto sam odrađivao. Ne računajući treći album, „More“ koji je napisan i izdan kao muzika iz filma, grupa se ponovo našla na razmeđi, s pitanjem što i kako dalje? Od mora, većinom praznih ideja, iskristalizirala se ona o nekoj vrsti polaganja računa u obliku oduživanja auditoriju, što znači žive snimke i na njih nove, studijske. Koncept je bio razrađen u grubim crtama, te je već u startu bilo jasno da će album biti dupli.…
pročitaj više

Allman Brothers Band – “Allman Brothers Band”
04. Studenog – 1969.
Allman Brothers Band – “Allman Brothers Band”<br>04. Studenog – 1969.

Allman Brothers Band izdaju prvi album nazvan po imenu grupe. Nakon bezbrojnih koncerata i pridruživanja Gregg Allmana, grupa ulazi u studio i materijalizira jamove koji su nastali za vrijeme svirki. Kako su se svi članovi profilirali nekako istovremeno i svaki u svom smjeru, konačni rezultat boravka u studiju je bio čudna mješavina jazza, bluesa, countryja i rocka. Svaki od članova je pridonio ovom blendu. Trucks je u grupu donio duh Rolling Stonesa i Grateful Deada, Johnson pak sa svoje strane prezentira jazz, u obliku opusa Miles Davisa i John Coltranea, Betts je pod rukom donio country muziku i Chuck Berryja, dok je Duane već bio duboko u bluesu i njegovim…
pročitaj više

Led Zeppelin – “Led Zeppelin II”
22. Listopada – 1969.
Led Zeppelin – “Led Zeppelin II”<br>22. Listopada – 1969.

Prvi album je bio na tržištu, ispljuvan, ignoriran, ismijan. Još nekako što je to sve skupa dolazilo od kritike, od kojih je većina bila dobro uhljebljena i protiv bilo kojih novosti i mijenjanja, ali kad to isto dođe od strane kolega, s kojima su do prije par mjeseci dijelili iste razrede i ulicu, onda to nije ni malo ohrabrujuće. Da stvar bude gora, ni diskografske kuće se nisu otimale o najnoviju inkarnaciju Yardbirdsa. Stisnuvši zube, Led Zeppelin kreće na američku turneju i polako, ali sigurno sebi taba stazu koju će godinama nakon toga širiti i naposljetku popločati je zlatom. Ali do toga ne bi došlo da nije bilo jedne osobe.…
pročitaj više

King Crimson – „In the Court of the Crimson King“
10. Listopada – 1969.
King Crimson – „In the Court of the Crimson King“<br>10. Listopada – 1969.

00:00 Čudni su zvukovi dopirali iz jednog podruma u centru Londona. Puno se prolaznika zaustavljalo, većina vrtjela glavama u nedoumici oko onoga što su čuli. I prije nego je ta „buka“ službeno izašla na svjetlo dana, grupa koju je osnovao Robert Fripp, nastupa na jednom od najvećih događaja epohe, na koncertu Rolling Stonesa u Hyde Parku, pred oko 500 000 ljudi. Sudbina je htjela da ta impresivna brojka bude uvod u muzičke gabarite svega što će se plesti oko ove grupe. E da, grupa se zvala King Crimson! Nedugo nakon debija pred pola milijuna ljudi, izlazi album „In the Court of the Crimson King“. Kritika ga nije baš vidjela u…
pročitaj više

Free – “Free”
09. Listopada – 1969.
Free – “Free”<br>09. Listopada – 1969.

Album prvijenac „Tons of Sobs“ je pozicionirao mladu grupu Free na visokoj ljestvici obećavajućih grupa, stoga su i očekivanja kad je bend ušao u studio za snimanje nasljednika, bila velika. No, u tom ulasku u studio se već krila drama koja je prijetila ne samo otkazivanjem snimanja, već i raspadom grupe. Naime, Paul Rodgers i Andy Fraser su se već izdojili kao kreativni duo, iako i nisu bili baš „prijatelji“. Na drugu stanu su bili Paul Kossoff i Simon Kirke, koji su se osjećali zapostavljeno i gurnuti i u stranu. Situacija je u tim trenucima bila toliko loša, da su Rodgers i Fraser već odlučili da krenu naprijed kao duo,…
pročitaj više

Monty Python’s Flying Circus
09. Listopada – 1969.
Monty Python’s Flying Circus<br>09. Listopada – 1969.

Od tog dana u Listopadu 1969. godine svijet komedije, satire, parodije, angažiranog seciranja negativnih pojava u društvu, … , nikada više neće biti isti. BBC je lansirao Monty Python’s Flying Circus. Šestorica golobradih “zafrkanata”,  John Cleese, Terry Jones, Michael Palin, Graham Chapman, Eric Idle i  Terry Gilliam (koji je u to vrijeme bio crtač stripova u Americi), su se i prije pojavljivali na televiziji, ali nikad zajedno i nikad pod imenom Monty Python’s Flying Circus. Sve je počelo kad su Cleese i Chapman privoljeli Jonesa, Palina i Idlea da s njima rade na seriji “Do Not Adjust Your Set”. Kako je suradnja bila dobra, krenuli su u novi pothvat, “The…
pročitaj više

Fleetwood Mac – “Then Play On”
19. Rujna – 1969.
Fleetwood Mac – “Then Play On”<br>19. Rujna – 1969.

00:00 Fleetwood Mac izdaje treći, album, „Then Play On“. Album je u mnogočemu prijeloman, a osobno, opisao bih ga kao, ultimativnim iz opusa grupe. Ovako jake epitete ne mogu ostaviti bez objašnjenja. Fleetwood Mac je osnovan kao blues, skoro pa kao prateći bend Petera Greena, koji je netom napustio John Mayala. Već po napuštanju mentora, Peter Green ima ime koje u svijetu bluesa odzvanja velikim slovima. Izdavanje prvog albuma, istoimenog naziva,  je samo potvrdilo da veličina nije bila napuhana, te se Fleetwood Mac smjestio u gornji razred uzburkane britanske blues scene. Drugi album je dostojno naslijedio prethodnika, donoseći blues standarde, kako obrade tako i kompozicije napisane od strane članova grupe. Dakako,…
pročitaj više

Van der Graaf Generator – “The Aerosol Grey Machine”
09. Rujna – 1969.
Van der Graaf Generator – “The Aerosol Grey Machine”<br>09. Rujna – 1969.

Van der Graaf Generator izdaje album prvijenac “The Aerosol Grey Machine”. U biti, ovo nije trebao biti album grupe, već solo album Petera Hammilla, koji je shodno tomu, autor svih kompozicija na albumu. Sudbina je htjela drugačije i nije pogriješila. Nemojmo se zavaravati, ipak je i ta sudbina bila komercijalnog prizvuka, ma koliko sastav i njegova muzika nisu bili. Jer, bilo je to doba kad su se diskografske kuće otimale o progresivne grupe. (Teško za povjerovat danas, ali vjerujte, tako je bilo.) Dakle, priča je pomalo konfuzna. Peter Hammill je imao potpisan ugovor s diskografskom kućom Mercury Records. Iz meni nepoznatog razloga materijal je sniman pod Charisma Recordsom. Kako je…
pročitaj više

Santana – “Santana”
30. Kolovoza – 1969.
Santana – “Santana”<br>30. Kolovoza – 1969.

00:00 Bila je čudnovata godina, godina Woodstocka, Flower Powera i tko zna čega još. Ovo je bila godina koja je donijela prijelomne trenutke na bezbrojnim poljima umjetničkog stvaranja, a pogotovo muzike. U tom okruženju se pojavljuje prvi album latino umjetnika Carlosa Santane i njegovog benda istog naziva. Kako su kao debitanti nastupili na Woodstocku i bili debelo zapaženi, na krilima tog „uspjeha“ izdaju album prvijenac. U skladu s ondašnjom tradicijom, s albuma je skinuta singlica „Evil Ways“. Singlica se pristojno penje, dolazi na #9 mjesto Billboarda. Sam album se penje na #4 mjesto. Santana – “Soul Sacrifice” – 1969 “Woodstock” Bio je to početak jedne velike karijere. Karijere koja traje…
pročitaj više

Boz Scaggs – „Boz Scaggs“
19. Kolovoza – 1969.
Boz Scaggs – „Boz Scaggs“<br>19. Kolovoza – 1969.

Želite li se ugodno opustiti i uživati slušajući muziku? Želite li čuti nešto što ste oduvijek željeli, a niste znali kako doći do tog? Želite li idealnu pozadinsku muziku dok neobavezno čavrljate ili sjedite za stolom uz svijeće? Volite li blues? Ako je odgovor na bilo koje od ovih pitanja – DA, onda je ova preporuka za vas! Drugi solo album američkog glazbenika Boz Scaggsa, istoimenog naziva. I da se razumijemo, da biste zavoljeli ovaj album, ne morate voljeti ovakvu vrst muzike, jer sadržaj na njemu daleko odskače od žanra kao takvog. I to je ono što ga izdvaja iz gomile sličnih. Sve je to još garnirano s kolačem koji…
pročitaj više

Blind Faith – “Blind Faith”
09. Kolovoza – 1969.
Blind Faith – “Blind Faith”<br>09. Kolovoza – 1969.

00:00 Kad je Steve Winwood pozvao Eric Claptona na jam u svoj podrum, nije vjerojatno ni sanjao da će mu taj poziv preusmjeriti tok karijere. Iz dana u dan Steve i Eric su se zabavljali u podrumu. Nakon par dana zovu Ric Grecha, basistu grupe Family da im se pridruži u svirci. Iako ni tada nisu imali nekih ozbiljnih namjera, ipak, embrio buduće super grupe je bio stvoren. Sudbina se pobrinula da se konačna formacija „dogodi“ ne baš na oduševljenje prisutnih. Naime, čuvši da je negdje u blizini svirka, Ginger Baker je nepozvan i nenajavljen banuo u podrum, sjeo za bubnjeve, mutno ih pogledao s pitanjem, „jel’ mislite početi?“ Blind…
pročitaj više

Can – “Monster Movie”
06. Kolovoza – 1969.
Can – “Monster Movie”<br>06. Kolovoza – 1969.

Kad je grupa Inner Space ponudila diskografskim kućama netom snimljen album „Prepared to Meet Thy PNOOM“, odgovor je bio unison, „total and absolute denial“. Koji je sadržaj album, nosio, kad su ga čak i u ta vremena odbili, postalo je jasno tek 1986. godine kad je album izdan u sklopu projekta „Delay 1968“. Bio je to sadržaj, koji, ne da nije bio za svako uho, već, … . Očito da su Holger Czukay i kompanija bili previše uronjeni u „ekstremni eksperiment“, koji po tumačenju izdavača ni u ta vremena nije imao svoju publiku. Nemajući druge, bend se povlači u dvorac Schloss Nörvenich, gdje (za danas u nepomnjivo primitivnom) studiju snimaju…
pročitaj više

The Tony Williams Lifetime – “Emergency!”
03. Kolovoza – 1969.
The Tony Williams Lifetime – “Emergency!”<br>03. Kolovoza – 1969.

Kad je album „Bitches Brew“ izašao, svojim je postojanjem pokrenuo do tada neviđenu lavinu u jazz okruženju. Daleko od toga da je rock ostao imun (Jeff Beck, rani Journey, …), dapače, ali, udarni ovnovi novog izričaja (izuzev Zappe), su se regrutirali iz jazz miljea. Dakako, jazz puritanci su s prezirom odmahivali glavnom, iako je pokretač svega bio njihov bog Miles Davis. No, kolo povijesti se zakotrljalo i ništa ga nije moglo više zaustaviti. U trenucima početnog praska, kad je samo iskra tinjala i eksplozivna smjesa čekala na dodir s njom da eksplodira, postojao je jedan osebujni bubnjar, dakako potekao sa snimanja „Bitches Brew“, koji je odmah po napuštanju Miles Davisa…
pročitaj više

Jethro Tull – “Stand Up”
25. Srpnja – 1969.
Jethro Tull – “Stand Up”<br>25. Srpnja – 1969.

00:00 Prvi album „This Was“ je pobrao pozitivne kritike i skrenuo pažnju auditorija na mladu grupu koja si je dala ime Jethro Tull. Debut je bio u potpunosti okrenut prema bluesu, te je bilo za očekivati da će se taj pravac nastaviti materijalizirati u nekoj formi. No, to je bila točka konflikta između dvije jake autorske ličnosti, Mick Abrahamsa, koji je zagovarao čak i čvršći oslonac u bluesu i Ian Andersona koji je htio napustiti rigidno uporište i okrenuti se drugim formama izričaja, prvenstveno folku, ali i mediavalu. Mick Abrahams napušta bend radi tih razmirica i osniva Blodwyn Pig, koji je za trajanja ravnopravno konkurirao matičnoj grupi. Na njegovo mjesto…
pročitaj više

Yes – “Yes”
25. Srpnja – 1969.
Yes – “Yes”<br>25. Srpnja – 1969.

00:00 Grupa Yes izdaje prvi album. Prva inkarnacija se rodila godinu prije. Jon Anderson, Chris Squire, Peter Banks, Bill Bruford i Tony Kaye su od samog početka bili predodređeni za nešto veliko. Kao i svi velikani tog doba, po oformljivanju uvježbavaju materijal, djelom autorski, djelom obrade i kreću na beskonačne turneje. Svirali su gdje god su stigli i gdje god su im dopustili. Da su na pravom putu spoznali su u toku turneje kad su počeli svirati pred sve više i više gledatelja. Nisu to bile brojke od kojih se diže kosa na glavi, one će doći kasnije, ali permanentni uspon broja na koncertima je bio indikativan. Za jednog od…
pročitaj više

Blodwyn Pig (I dio) – “Ahead Rings Out”
25. Srpnja – 1969.
Blodwyn Pig (I dio) – “Ahead Rings Out”<br>25. Srpnja – 1969.

00:00 Kao što sam najavio, nastavljam sa mini serijom, u kojoj predstavljam grupe osnovane od otpadnika iz velikih grupa. U prvoj emisiji sam predstavio James Litherlanda i njegovu grupu Mogul Thrash. U sljedeće dvije emisije donosim Mick Abrahamsa i njegovu grupu Blodwyn Pig. I odmah na početku da objasnim zašto dvije emisije o relativno nepoznatoj grupi. Razlog leži u njenom opusu, to jest, izdali su dva albuma koji ne mogu stati u jednu emisiju bez da ona bude preduga. Drugi razlog leži u činjenici da je skoro pa nemoguće predstaviti grupu sa jednim albumom i dijelovima drugog, jer album prvijenac i njegov nasljednik žive odvojenim životima, ali istovremeno, toliko se…
pročitaj više

(Bob Dylan) – “Great White Wonder”
12. Srpnja – 1969.
(Bob Dylan) – “Great White Wonder”<br>12. Srpnja – 1969.

00:00 Nekada davno za vrijeme analognog doba, ljudi su na sve moguće načine nastojali izbjeći plaćanje muzike, odnosno, zaraditi na njoj, bez nekih velikih troškova. Danas je piratstvo sveprisutno, u svim porama svakodnevnog života i tijekom vremena je postalo svakodnevni partner onom legalnom. Dakako, borba protiv piratstva je neprekinuta, i traje do današnjih dana i vjerujem da će se produžiti dok je ljudskog roda. Digitalno piratstvo danas je opcija koju ima svaki stanovnik zemaljske kugle, jer svatko može kopirati zaštićeni sadržaj s neta i zadržati ga, što je već samo po sebi prijestup. Nekada je piratstvo bilo i te kako skupo. Jer koliko toliko se moglo doći do neautoriziranih snimaka…
pročitaj više

The Doors – “The Soft Parade”
18. Srpnja – 1969.
The Doors – “The Soft Parade”<br>18. Srpnja – 1969.

00:00 The Doors izdaju četvrti album “The Soft Parade”! Teško je pisati o ovom albumu, pogotovo s aspekta svjedoka vremena i zagriženog fana ove grupe. Teško, jer je u biti mučna evokacija uspomena, koje su doduše naknadno došle, ali su ostale u duši obojene tamnim bojama. Možda će izgledati čudno što ovako pišem, ali volio sam tog gada Morrisona, katkad s razumijevanjem, većinom s nerazumijevanjem čitao njegovu liriku i obožavao muziku grupe. Rastao sam sa njima nesvjestan turbulencija koje su se događale unutar same grupe, a bile uzrokovane prvenstveno očitom pripremom odlaska Morrisona na put bez povratka. Zašto ovo sve skupa pišem i na ovaj način? Pa zato jer je…
pročitaj više

Shocking Blue – “Venus”
14. Srpnja – 1969.
Shocking Blue – “Venus”<br>14. Srpnja – 1969.

One-hit wonder, Shocking Blue lansira singlicu „Venus“. Bio je to trenutak rađanja jednog od najvećih hitova ere, pjesme koja je svoj život prenijela i u novo stoljeće, bivajući upotrjebljena u nebrojeno filmova, serija i reklama. A sve je počelo u malom studiju, kad je Robbie van Leeuwen donio grupi pjesmu za snimanje. A koliko je sve skupa došlo neočekivano, svjedoči i činjenica da pjevačica Mariska Veres nije čak ni baratala engleskim jezikom, (bar ne fluidno), te su neke riječi potpuno pogrešno otpjevane, ali i otisnute na originalnom omotu!? (npr. u stihu: “A goddess on a mountain top”, riječ “goddess” je napasana i izgovorena kao “godness”). No, to nije smetalo da…
pročitaj više

“Easy Rider”
14. Srpnja – 1969.
“Easy Rider”<br>14. Srpnja – 1969.

Kad je Dennis Hopper okupljao ekipu za snimanje svog novog filma, teško da je i u najluđim snovima mogao sanjati kako će taj jeftini, road-drama film utjecati na modernu kulturu i naviše, koji će status film ponijeti od same premijere, pa sve do današnjih dana. Stoga je 14. Srpnja bio dan koji je zlatnim slovima upisan u kulturološki kalendar dvadesetog stoljeća, jer je tog dana premjerno prikazan film koji je naglavce okrenuo i pokrenu kontrakulturni pokret, koji je bujao ispod površine već nekoliko godina. Uz Denisa Hoppera u filmu je bio Peter Fonda i dakako, Jack Nicholson. Radnja filma se može svesti u par rečenica, ali ona je ionako upregnuta…
pročitaj više

Bob Dylan – “Lay Lady Lay”
09. Srpnja – 1969.
Bob Dylan – “Lay Lady Lay”<br>09. Srpnja – 1969.

Bio je to jedan od mnogobrojnih početaka, kad je Bob Dylan otvarao nove knjige i u njima ispisivao karijeru koja bi svakom drugom bila sasvim dovoljna da u njoj proboravi cijeli život. No, ne i Bobu! U ovom djelu svog života i kreativnog stvaralaštva Bob se okrenuo countryju i na svoj osebujan način krenuo prašnjavom cestom zveckajući mamuzama. Prvi znak tog skretanja je bila pjesma “Lay, Lady, Lay”, koja je nagovijestila album „Nashville Skyline“ (sam naslov albuma sve govori!). Interesantna je povijest ove pjesme, jer nije, kako se vjeruje, nastala specijalno za ovaj album, niti je napisana samo za njega. Njeno se porijeklo vuče godinama prije prve objave, kad je…
pročitaj više

Brian Jones
1942. – 1969.
03. Srpnja – 1969.
Brian Jones<br>1942. – 1969.<br>03. Srpnja – 1969.

Tog Srpnja 1969. godine, u ranim jutarnjim satima, Brian Jones je nađen mrtav, utopljen u bazenu. Iako su mrtvozornici postavili službeni uzrok smrti, utapanjem, od prvih se dana šuškalo da je uzrok ipak na drugoj strani. Film snimljen 2005 godine, „Stoned“, donosi drugu verziju, potkrepljujući to „dokazima“ o ispovjedi samog ubojice, na samrtničkoj postelji. Da li se Brian Jones utopio ili je bio ubijen, nažalost, to sada i nije bitno? Njegova karijera je, bar u tom trenutku, ionako bila gotova, bez nade za povratak. Naime, mjesec dana prije smrti, Brian Jones je bio izbačen iz matične grupe the Rolling Stones. Bio je to kraj jednog briljantnog uma, talentiranog kompozitora i…
pročitaj više

Andromeda – “Andromeda”
01. Srpnja – 1969.
Andromeda – “Andromeda”<br>01. Srpnja – 1969.

00:00 Vraćam se korijenima, zaranjam u vode undergrounda sa kraja šezdesetih godina. U tom razdoblju je bilo na stotine grupa koje su se gurale na sceni i pokušavale pronaći mjesto za sebe. Neke više, neke manje uspješno, ali svima je zajedničko bilo to da su imali malu, ali odanu bazu fanova, te totalni antitalent za bilo kakvu vrst komercijalizacije svoje muzike. Jedna od tih grupa koja odgovara ovom opisu je i grupa Andromeda. O njoj ću u ovoj emisiji. Dakle, ako vam je drag underground kraja šezdesetih, ostanite s mnom. Ako vam je drag šarmantno arhaični zvuk šezdesetih, ostanite s mnom. Ukratko, ako vam je draga muzika u svojoj esenciji,…
pročitaj više

Jeff Beck – „Beck-Ola“
28. Lipnja – 1969.
Jeff Beck – „Beck-Ola“<br>28. Lipnja – 1969.

00:00 Jeff Beck izdaje drugi solo album „Beck-Ola“. Bilo je to vrijeme utrke između Jimmy Pagea i Jeff Becka. Prvi albumi su bili iza njih, i činilo se po svemu da Jeff ima debelu prednost. Za razliku od prvijenca Led Zeppelina, „Truth“, Jeff Becka biva blagonaklono prihvaćen, te se s nestrpljenjem očekivao razvoj događaja. Nažalost po Jeffa, nije mu išao na ruku. Page & Co su drugim albumom i neprestanim turnejama stvorili odanu bazu fanova i pridobili naklonost kritike. Dakako, to je imalo svoju cijenu, koju je Led Zeppelin elegantno platio i pri tom nije ništa izgubio. Na drugu stranu, Jeff Beck je išao beskompromisno i to ga je koštalo…
pročitaj više

Pink Floyd – “More”
13. Lipnja – 1969.
Pink Floyd – “More”<br>13. Lipnja – 1969.

Pink Floyd izdaje treći album „More“. Bio je to prvi album bez Syd Barretta, i ujedno i prvi album/soundtrack filma kojeg je grupa izdala. Logika nastanka albuma je sadržana u izjavi bubnjara Masona, koji je izjavio da je ovo album koji je grupi garantirao „izlaz“ u slučaju da ne uspiju s kasnijim izdanjima u muzičkom svijetu. Dugim riječima, pored korištenja trenutka (čitaj ubiranja love u kratkom roku!) album svoje postojanje može zahvaliti toj činjenici. Imajući u vidu da je grupa nakon njega lansirala još dva albuma s muzikom iz filma, postaje jasan širi kontekst njegovog nastanka. U biti, ovaj je segment djelovanja grupe tijekom vremena pao u drugi, pa i…
pročitaj više

Procol Harum – “A Salty Dog”
10. Lipnja – 1969.
Procol Harum – “A Salty Dog”<br>10. Lipnja – 1969.

Procol Harum izdaje treći album “Salty Dog”. Bio je to album s kojim se grupa u potpunosti odmakla od prvobitnog izričaja i (nažalost) od progresivnih voda. No, njegovim postojanjem main stream je dobio perjanicu koja će nositi barjak dugo godina nakon njegovog nastanka. To skretanje nije proteklo bez posljedica, prve pukotine u inače kohezivnoj strukturi sastava se nadziru. Poglavito je Robin Trower, gitarista, bio nezadovoljan smjerom u kojem je grupa krenula, ali to se ne osjeća na albumu. Dapače, njegova je gitara i dalje “njegova“, no sjeme je bilo posijano (Robin će napustiti matičnu grupu Procol Harum 1971. godine nakon snimanja briljantnog albuma “Broken Barricades”) Kao i uvijek u životu,…
pročitaj više

Blind Faith – Hyde Park!
07. Lipnja – 1969.
Blind Faith – Hyde Park!<br>07. Lipnja – 1969.

Povijest katkad ima uvrnute puteve. Nakon raspada grupe Cream i povlačenja Claptona u izolaciju, mnogi su pokušali doprijeti do njega i privoljeti ga na bilo kakvu aktivnost. (O razlozima na ovom mjestu ne bih, sve je napisano u recenziji dokumentarca „Eric Clapton: A Life in 12 Bars“ kojeg možete naći ovdje.) Jedini koji je uspio u tome bio je Steve Winwood. Nagovorio je Claptona da mu se pridruži u svirkama u njegovom podrumu. Za te su seanse uzeli mladog i perspektivnog Ric Grecha na basu i violini, dok je bubnjar ostao visjeti u zraku. Sesije su počele i bez potpune ritam sekcije, sve dok, … , jednog popodneva je nepozvan…
pročitaj više

It’s a Beautiful Day – “It’s a Beautiful Day”
07. Lipnja – 1969.
It’s a Beautiful Day – “It’s a Beautiful Day”<br>07. Lipnja – 1969.

00:00 Sve što se događalo od embrionalnih početaka grupe It’s a Beautiful Day, pa do kreativnog vrha i naposljetku silaska sa scene, točno se uklapa u hollywoodsku shemu po kojoj se štancaju scenariji za filmove A i B produkcije. Dakle, priča je već počela kad su David i Linda LaFlamme došli na par tjedana u  Seattle, kako bi prisustvovali lokalnom muzičkom događaju. Više gladni nego siti, s pogledom na tmurnu svakodnevicu obogaćenu stalnom kišom i dakako, besperspektivnošću svojih početaka, pišu pjesmu „White Bird“. Povratak u San Francisco nije bio glamurozan, ali vratili su se s nekim idejama. Okupljaju par istomišljenika i kreću na putovanje. Polazna točka, a kasnije i identitet…
pročitaj više

Alan Ford!
01. Lipnja – 1969.
Alan Ford!<br>01. Lipnja – 1969.

Ovih se dana navršava punih 50 godina od izlaska prvog broja stripa Alan Ford. Za našu generaciju to je bio veliki dan. Osobno sam bio svjedok izlaska prvog broja i dakako, bio sam jedan od njegovih kupaca. Strip ili kako smo ga zvali u to vrijeme “roman“, mi je legao na prvu. Oduševila me satira, likovi, pristup i manje više sve oko ovog stripa što se može opisati, ali još više, onoga što se jednostavno i ne može. Za divno čudo, “Alan Ford” veoma brzo postiže kultni status i sa nestrpljenjem se iščekivao sljedeći broj na kioscima. A on je dolazio redovno, u nizu od otprilike 75 brojeva. Nažalost, nakon…
pročitaj više

Amon Düül II – “Phallus Dei”
01. Lipnja – 1969.
Amon Düül II – “Phallus Dei”<br>01. Lipnja – 1969.

Iako je embrionalna forma Kraut rocka rođena daleko prije 1969. godine, ipak se ta godina uzima kao prijelomna za pokret i u neku ruku, definitivan početak pohoda Krauta na svjetskoj sceni. Bila je to godina obilježena izdanjima grupa Amon Düül II, Tangerine Dream i Can. Grupa Amon Düül II je nastala na pepelu istoimene grupe, dok je ova uzela ime po nazivu komune u kojoj je nastala. Naime, nije bila rijetkost u to vrijeme da postoje komune koje su sačinjavali većinom studenti, ali i istomišljenici, te su živjeli i proživljavali svoje ideje. Dakako, bile su to redom socijalno/utopijske tvorevine koje su pak iznjedrile puno dobroga. Nažalost, padom studentskog pokreta (čitaj,…
pročitaj više

Traffic – “Last Exit”
31. Svibnja – 1969.
Traffic – “Last Exit”<br>31. Svibnja – 1969.

00:00 Grupa Traffic izdaje treći album “Last Exit”. U stvari, točnije bi bilo reći da je diskografska kuća Island Records izdala album s materijalima koji su ostali od snimanja s prva dva albuma, na “a” strani, i sa živim snimkama iz The Fillmore Westa, na “b” strani. Drugim riječima, album bi prema svim mjerilima trebao biti škart, cijeđenje zadnjih ostataka, od ostataka sa snimanja u studiju. Za divno čudo, nije bio. Doduše, teško da se mogao mjeriti s prva dva albuma, na kojima Steve Winwood i ekipa briljiraju u kreativnosti isporučujući lepršavi rock osebujnog okusa. I pored svega album uspijeva doći na top liste. U Americi, gdje Traffic ima kultni…
pročitaj više

Crosby, Stills & Nash – “Crosby, Stills & Nash”
29. Svibnja – 1969.
Crosby, Stills & Nash – “Crosby, Stills & Nash”<br>29. Svibnja – 1969.

00:00 Trebala je to biti još jedna u već popunjenom redu super grupa. David Crosby (Byrds, Buffalo Springfield), Graham Nash (the Hollies)i Steven Stills (Buffalo Springfield) su našli zajednički jezik i najavili osnivanje. Dakako, svi mediji su to popratili bombastičnim objavama i svi su željno očekivali prve rezultate. Već su prvi, nenajavljeni nastupi pred malim auditorijem nagovijestili da se rađa nešto veliko, no, da bi se to potvrdilo na globalnoj razini, bio je potreban album. Svjesni toga, trio ulazi u studio i … Na svjetlo dana izlazi „Crosby, Stills & Nash“, koji od prve zarobljava redom i top liste i kritičare i dakako auditorij. Možda po prvi put (do tada)…
pročitaj više

The Who – “Tommy”
17. Svibnja – 1969.
The Who – “Tommy”<br>17. Svibnja – 1969.

00:00 The Who izdaju remek djelo, rock operu “Tommy”. Po samom izlasku opera pobuđuje neviđenu pažnju. To je dakako dovodi na vrhove top lista na oba kontinenta. Skoro pa isključivo autorsko djelo Pete Townshenda, “Tommy” dobiva epitet prve prave rock opere. No, njeno pojavljivanje na svjetlo dana i nije donijelo previše novoga. Naime, veliki dio koncertnog repertoara, godinu-dvije prije izlaska ovog albuma, se sastojao od kompozicija koje su se našle na albumu. Doduše, nitko nije znao da su u Peteovoj glavi ove pjesme bile samo segmenti jedne cjeline, koja se materijalizirala u obliku opere. No, to niti malo ne umanjuje značaj kojeg ima ovaj album, a ni njegov utjecaj. Kako je album…
pročitaj više

LP preuzeo primat nad singlicom!
17. Svibnja – 1969.
LP preuzeo primat nad singlicom!<br>17. Svibnja – 1969.

Bila je to od samih početaka mrtva trka. LP albumi (u ondašnjem formatu) i singlice su naizmjenično prestizale jedan drugog, sve do polovine pedesetih godina prošlog stoljeća, kad singlica nosi primat nad albumom. Bilo je to vrijeme embrionalne eksplozije rock’n rolla, ali ni ostali žanrovi nisu baš kaskali za njime. Uglavnom, singlica se profilirala kao glavni nosač zvuka, dok je LP, iako već u konačnoj verziji od 33 o/min, bio potisnut u stanu. U biti, bio je ignoriran kao potencijalni partner singlice, jer su singlice bile te koje su nosile industriju. Do te mjere, da je početkom šezdesetih album postao „nužno zlo“, koji su izdavani tek toliko da se popuni…
pročitaj više

Chicago – “I’m a Man”
01. Svibnja – 1969.
Chicago – “I’m a Man”<br>01. Svibnja – 1969.

Kad je the Spencer Davis Group snimio pjesmu „I’m a Man“ nisu ni sanjali da će pjesma postati rock standard. I ne samo to, danas postoje nebrojene obrade, koje samo potvrđuju kvalitetu opusa tog benda. Jedna od najpoznatijih, a možemo komotno reći i najvećih obrada je grupe Chicago ili točnije rečeno, grupe Chicago Transit Authority, kako se u trenutku izlaska prvog albuma, na kojem je bila pjesma, zvao bend. Chicago je udahnuo novi, drugačiji život ovom evergrinu i dakako, smjestio Terry Katha u povijest, rame uz rame velikanima gitare tog, ali i sveg doba. Interesantno je da je pjesma izdana kao „b“ strana singlice. Na „a“ strani se nalazila ništa…
pročitaj više

“The Chicago Transit Authority”
28. Travnja – 1969.
“The Chicago Transit Authority”<br>28. Travnja – 1969.

The Chicago Transit Authority izdaje prvi album, nazvan po imenu grupe. Sve je počelo dvije godine ranije, kad je nepoznati sastav “The Missing Links” odlučio u svoj izričaj uvesti duhaću sekciju. U međuvremenu su promijenili ime u “The Big Thing“, te pod njime nastupali u Chicagu i okolici. Ni ovo ime nije dugo trajalo. Novo je bilo “The Big Sounds”, poglavito radi dupliranja imena već postojeće grupe. I napokon, kad ih je producent James William Guercio uzeo pod svoje okrilje, mijenjaju ime u The Chicago Transit Authority. Već izgrađenog izričaja grupa ulazi u studio i snima svoj prvijenac. Nastaje dupli album istog naziva, koji je donio svježu mješavinu brass jazza i energičnog…
pročitaj više

The Moody Blues – „On the Threshold of a Dream“
25. Travnja – 1969.
The Moody Blues – „On the Threshold of a Dream“<br>25. Travnja – 1969.

00:00 The Moody Blues izdaju četvrti album „On the Treshold of a Dream“. Kao i prethodnici, i ovaj album slijedi koncept pristup. Albumom dominiraju opservacije i kontemplacije o snu, posebno na “b” strani vinila, na kojoj se nalazi kompozicija “Voyage”, koja u biti predstavlja klimaks albuma i teme kojom se bavi. Sama kompozicija je inspirirana djelom Richarda Straussa, “Also Sprach Zarathrustra”. Interesantno je još jedno. Album otvara poema “In the Beginning”, s elektronskom pozadinom, a završna kompozicija na albumu, “Have You Heard (Part 2)”, završava s istom muzičkom pozadinom koja se proteže do kraja, doslovno na “run-out groove“. Time se postigao efekt beskonačnog loopa, sve do trenutka dok se fizički igla ne digne…
pročitaj više

Creedence Clearwater Revival – „Bad Moon Rising“
16. Travnja – 1969.
Creedence Clearwater Revival – „Bad Moon Rising“<br>16. Travnja – 1969.

Činilo da iz radionice Creedence Clearwater Revival ne može izaći ništa lošeg. I ne samo to, prva dva albuma grupe s globalnim hitovima, “Susie Q” i “Proud Mary” su lansirala grupu u zvjezdano nebo. Da bi se razumjeli gabariti ovog uspjeha moramo podcrtati da su albumi i hitovi koji su redom zarobljavali top liste lansirani u vrijeme konceptualnih albuma, u vrijeme kad gitarski solo od 20 minuta na albumu nije bio izuzetak, već pravilo i kad je „radio friendy“ muzika de facto potpuno zamrla pred najezdom nezavisnih radio postaja koje su 24 sata na dan emitirale sve što je dolazilo iz progresivnog miljea. U tom kontekstu lansiranje singlica kojima je…
pročitaj više

Leonard Cohen – “Songs from a Room”
07. Travnja – 1969.
Leonard Cohen – “Songs from a Room”<br>07. Travnja – 1969.

00:00 Leonard Cohen izdaje drugi album “Songs from a Room”. Prvijenac, “Songs of Leonard Cohen”, je donio Cohena kao kompletnog umjetnika, iako album nije bio primljen s oduševljenjem, i među kritičarima i dijelom auditorija. No, oni koji su ga prigrlili činili su to punim srcem i ne za ništa. Povijest je pokazala koliko su bili u pravu. Slična ako ne i ista priča se ponovila i s nasljednikom “Songs from a Room”. Oba albuma nose buduće standarde Cohena, ali i svjetski poznate hitove koji su se nekom providnošću počeli pomaljati na horizontu nakon izlaska albuma i to nakon poprilično vremena. To zorno govori o kvaliteti i univerzalnosti tih pjesama. Leonard…
pročitaj više

Peter Green’s Fleetwood Mac – “Man Of The World”
03. Travnja – 1969.
Peter Green’s Fleetwood Mac – “Man Of The World”<br>03. Travnja – 1969.

Bizarno do kostiju, Fleetwood Mac sjedi na vrhu hranidbenog rock lanca, hitovi haraju top listama diljem svijeta, a glavni akter priče kroz svoje stihove i muziku nagovješćuje kraj, ne samo benda, već i svoj kreativni. U toj euforiji u kojoj su prva mjesta top lista padala jedna za drugim, hit smjenjivao jedan drugog, nije bilo lako, u biti, bilo je skoro nemoguće spoznati svu dubinu i poruku koju je slao Peter Green. Nažalost, dogodilo se to što se dogodilo, najgori mogući scenario po njega, a ako ćemo biti egoistični, i po sve nas. Jednostavno je pukao i shizofrenija koja je tu i tamo pomaljala svoje krake, ga je obuhvatila svom…
pročitaj više

East Of Eden – “Mercator Projected”
01. Travnja – 1969.
East Of Eden – “Mercator Projected”<br>01. Travnja – 1969.

00:00 U ovoj emisiji donosim jednu posebnu grupu, posebnu po mnogo čemu. Možda malo previše posebnu da bi ostala zaboravljena u progresivnoj ladici muzičke umjetnosti prošlog stoljeća. Nažalost, čak i neupitna kvaliteta koja je nosila grupu nije mogla baš tako lako doći do površine. Ipak, bili su jedna od rijetkih grupa iz undergrounda, koja je uspjela svoju “dihalicu“, ili bolje rečeno, slamku, provući do komercijalne površine i tu ostaviti nekakav trag. Ime grupe je East Of Eden. Mnogima od vas ovo ime ne znači baš nešto i to je upravo cijena koju je platila grupa u nastojanju da ponovi iznenadni komercijalni uspjeh. Prilikom osmišljavanja koncepta za ovu emisiju susreo sam…
pročitaj više

Family – “Family Entertainment”
12. Ožujka – 1969.
Family – “Family Entertainment”<br>12. Ožujka – 1969.

00:00 Nakon što su izdali debut “Music in a Doll’s House”, grupa Family izdaje drugi album tog Ožujka 1969. godine. Čudna je sudbina ovog albuma. Bend jest snimio materijal i krenuo na američku turneju. S druge strane Atlantika manager grupe, u nastojanju da kapitalizira rezultate prvog albuma, bez znanja grupe, izdaje “Family Entertainment”, kao drugi album grupe. Na stranu što je album briljantan, potez je i za ono vrijeme bio vrijedan prezira, te je grupa odmah raskinula suradnju s njime. No, album je bio na tržištu i natrag nije bilo. Prema riječima Rogera Chapmana, lidera i frontmana grupe, toliko je još posla bilo oko albuma da su planirali provesti još…
pročitaj više

Colosseum – “Those Who Are About to Die Salute You”
08. Ožujka – 1969.
Colosseum – “Those Who Are About to Die Salute You”<br>08. Ožujka – 1969.

00:00 Ekspanzijom rocka u svim pravcima, na sceni se stvorio prazni prostor koji bi povezao jazz i rock. Da ne bude zabune, neka vrsta fuzije je već egzistirala i to u onom embrionalnom obliku u opusu New Jazz Orchestra, da bi teren definitivno pripremila grupa The Graham Bond Organisation. Ima li išta logičnije nego da su golobradi mulci koji su bili članovi i jedne i druge grupe nakon nekog vremena, kad su im zasmetali okovi matične grupe, krenuli na svoju stranu. Govorim dakako Jon Hisemanu, bubnjaru obaju grupa i saksofonisti Dick Heckstall-Smithu. Napustivši The Graham Bond Organisation, Jon i Dick pronalaze istomišljenike te po kompletiranju prve postave benda kojeg su…
pročitaj više

Mike Bloomfield – “Live At Bill Graham’s Fillmore West”
05. Ožujka – 1969.
Mike Bloomfield – “Live At Bill Graham’s Fillmore West”<br>05. Ožujka – 1969.

Današnjim generacijama, a pogotovo onima koji nemaju interesa za muziku u svom izvornom obliku i lijeni su za ikakvo istraživanje, ime Mike Bloomfield ništa ne znači.  S druge pak strane, spomenete li ovo ime u prisustvu ljubitelja muzike koji su živjeli u prošlom stoljeću i živjeli muziku kao način života, ime Mike Bloomfield je ime koje se izgovara s poštovanjem i skida se kapa na njegov spomen. Odakle ovakva disproporcija? Kao prvo, Mike Bloomfield nije više među nama. Još je davne 1981. godine preuzeo jednosmjernu kartu i krenuo na put prema sv. Petru. Ovisnost je uzela još jedan život i kao da to nije bilo malo, uzela je jednog od…
pročitaj više

MC5 – „Kick Out the Jams“
09. Veljače – 1969.
MC5 – „Kick Out the Jams“<br>09. Veljače – 1969.

Grupa MC5 izdaje prvi album „Kick Out the Jams“. Po ulasku u studio nitko nije bio zadovoljan postignutim, te je diskografska kuća Electra predložila da se album snimi u živo, kako bi se uhvatila energija koju su isporučivali. Rečeno, učinjeno! Album se snima i izlazi pobravši nepodijeljene pozitivne kritike i pored primitivne tehnike snimanja i još primitivnijeg sviranja. No sve je to kompenzirano ogromnom količinom energije koja se kao slap prelijevala s pozornice, uzrokujući totalno ludilo u dvorani, koje je na trenutke bilo veoma teško kontrolirati. Sama kritika je među superlativima donijela i ono po ćemu je grupa postala poznata, krilaticu „This is an album that refuses to be played…
pročitaj više

Ten Years After – “Stonedhenge”
07. Veljače – 1969.
Ten Years After – “Stonedhenge”<br>07. Veljače – 1969.

Debut album grupe Ten Years After je označio početak jedne velike priče u rock muzici. Donoseći mješavinu root i urbanog bluesa upakiranog u agresivni izričaj, Ten Years After priskrbljuje sebi visoku poziciju na uzburkanoj Otočkoj sceni, ali i van nje. Iako i nije bila baš tajna što će donijeti drugi album, ipak je njegov izlazak bio svojevrsno iznenađenje. Naime, sam Alvin Lee je u nekoliko navrata izjavio da je na njega značajno djelovao „Bitches Brew“, Miles Davisa, koji je samim izlaskom preokrenuo svijet muzike i izvršio ogroman utjecaj na svijet muzike tog doba. Tako će na drugom album grupe Ten Years After, „Stonedhenge“ vladati mješavina poznatog urbanog s root bluesom,…
pročitaj više

Cream – „Goodbye“
05. Veljače – 1969.
Cream – „Goodbye“<br>05. Veljače – 1969.

00:00 Grupa Cream izdaje posljednji, farewell, album „Goodbye“. Sam naslov upućuje u tijek događaja oko sastava. No, ajmo se vratiti malo unazad. Grupa Cream je živjela dvije godine. U prvoj godini svog postojanja su okrenuli svijet muzike naglavce, uvodeći jamove kao sastavni dio kompozicije i isto tako, etablirajući „njegovo visočanstvo“ riff. Od pojave ovog sastava, muzika nikada više nije bila ista. Okidač kojeg su pronašli i okinuli punom snagom, dan danas okida oduševljenje masa i prepunih stadiona. Cream su bili i ostali krema! U to nema dileme i vjerojatno nitko pametan to ne osporava. Čudnovato je i to, za cijelo vrijeme postojanja grupe, dva od tri člana su neprekidno bila…
pročitaj više

The Beatles – posljednji koncert (na krovu zgrade!)
30. Siječnja – 1969.
The Beatles – posljednji koncert (na krovu zgrade!)<br>30. Siječnja – 1969.

Bilo je očito da the Beatles proživljavaju svoje posljednje dane. No, odmah na početku, moraju se otkloniti povijesne zablude, jer su se tijekom vremena duboko ukorijenile u kolektivnoj memoriji. Kao prvo, Yoko Ono nije inicirala raspad benda i u filmu koji je snimljen za snimanja albuma „Let it Be“ je očito da ona jest bila prisutna na snimanjima i vježbama, ali njena je prisutnost bila jedva primjetna. Isto tako, ničim nije pridonijela, ni odmogla tijeku događaja koji su uslijedili. Kao drugo možda još važnije, za razliku od prevladavajućeg mišljenja da se četvorka raspala u kaosu, svađama i netrpeljivosti, ponovo, iz snimaka je jasno da je bend funkcionirao i da se…
pročitaj više

Osniva se King Crimson
13. Siječnja – 1969.
Osniva se King Crimson<br>13. Siječnja – 1969.

Prolaznici koji su prolazili pokraj podruma Fulham Road kafea su u nevjerici odmahivali glavama, jer su iz njega dolazili neobični zvukovi, koje je od buke dijelila tanka nit zvana artikulacija. U tom podrumu se okupila čudna ekipa, dvojica iz grupe Giles, Giles, Fripp, Robeet Fripp i Michael Gles, a produžili su im se Greg Lake, Frippov prijatelj iz djetinjstva i Ian McDonald, dok se Peter Seinfeld motao oko njih. Sve u svemu, čudaci s još čudnijim idejama o tome kako muzika treba izgledati. Dakle, taj 13. Siječnja 1969. godine će ostati zlatnim slovima upisan u povijesti moderne muzike, jer je tog dana materijalizirana ideja o pokretanju „malo normalnijeg“ benda od…
pročitaj više

Terry Riley – “A Rainbow in Curved Air”
13. Siječnja – 1969.
Terry Riley – “A Rainbow in Curved Air”<br>13. Siječnja – 1969.

Kad je Terry Riley izdao album „In C“ malo je toga nagovještavalo smjer događaja koji će se isplesti oko ovog avangardnog kompozitora. A još manje je nagovještavalo da će postati neka vrst „zvijezde“, ne trenutka, već pokreta. Iako je redni broj albuma koje je izdao do tog trenutka veoma diskutabilan, jer neki su nastali od segmenata eksperimenta, neki od improvizacija koje su „sirove„ utisnute u vinil, … , tako da se u biti „In C“ uzima kao drugi, a „Rainbow in Curved Air“ kao treći službeni album. (iako nema baš previše informacija na netu, a godine nastanka i godine izlaska albuma su konfuzni, kao prvi se uzima „Reed Streams“). Album…
pročitaj više

Led Zeppelin – “Led Zeppelin”
12. Siječnja – 1969.
Led Zeppelin – “Led Zeppelin”<br>12. Siječnja – 1969.

Po raspadu grupe Yardbirds, na pritisak diskografske kuče, Jimmy Page preuzima na sebe obvezu odrađivanja već ugovorene turneje po Skandinaviji. Doduše i nije imao baš nekog izbora, jer je ostao jedini legitimni član banda. Ostavši doslovno sam s dugovima i obavezama Yardbirdsa, Jimmy Page zove starog poznanika John Paul Jonesa da mu se pridruži. Glas o mladom pjevaču benda Band of Joy je dopro do Pagea, te i njega poziva u novi bend. Posljednji se pridružio John Bonham i New Yardbirds su krenuli na kratku turneju. Bilo je zamišljeno da to bude jednokratno okupljanje, da se u biti “odradi” turneja i po povratku, svatko na svoju stranu. Za vrijeme turneje…
pročitaj više

Creedence Clearwater Revival – “Bayou Country”
05. Siječnja – 1969.
Creedence Clearwater Revival – “Bayou Country”<br>05. Siječnja – 1969.

Nakon (u neku ruku neočekivanog) uspjeha prvijenca, Creedence Clearwater Revival izdaje drugi studijski album „Bayou Country“. Kako je na prethodniku John Fogerty silom prilika preuzeo kormilo benda, nije ga ispuštao iz ruku ni nakon njegovog izlaska, što je već u startu dovelo do trzavica među članovima. Prema riječima sudionika, svatko je htio pjevati, htio je da njegove pjesme budu na albumu, ,.. ukratko, bend je po ulasku u studio tonuo u anarhiju iz koje nije moglo ništa dobroga izaći. U tom je trenutku John Fogerty i službeno preuzeo vodstvo nad bendom do te mjere da se neko vrijeme poistovjećivao s njime. Ne za ništa, jer naposljetku, njegove su kompozicije bile…
pročitaj više

Caravan – “Caravan”
03. Siječnja – 1969.
Caravan – “Caravan”<br>03. Siječnja – 1969.

Osvit kreativne zore Canterbury scene. Kao u nekom rajskom muzičkom vrtu stvaraju se idealni uvjeti za rođenje jednog od najlucidnijih, najkreativnijih smjerova moderne muzike. Postotak kritične mase zaljubljenika raste do točke kad iskre počinju frcati na sve strane, utjecaji se miješaju u toksične mješavine, neviđene do tada i kao posljedica, stvaranje nebrojeno sastava, u početku usko vezanih za lokaciju, Canterbury. Zašto je ovaj dio Kenta postao to što jest u povijesnim okvirima, teško je elaborirati bez ulaženja u ogroman broj detalja koji bi nas daleko odvukli. Ovo je ipak crtica o rađanju prvog albuma perjanice Canterbury scene, grupe Caravan. Album istoimenog naziva izlazi u Listopadu 1968. godine i od trenutka…
pročitaj više

Mike Bloomfield and Al Kooper – “The Live Adventures of Mike Bloomfield and Al Kooper”
02. Siječnja – 1969.
Mike Bloomfield and Al Kooper – “The Live Adventures of Mike Bloomfield and Al Kooper”<br>02. Siječnja – 1969.

Nakon iznenađujućeg uspjeha albuma „Super Session“, Al Cooper poziva Mike Bloomfielda na nastavak suradnje. Iako je Mike napustio snimanje i umjesto njega uskočio Steven Stills, Al je ipak posegnuo za Bloomfieldom, poglavito jer je u njemu vidio ono što jest bio, jedna od prvih velikih zvijezda gitare modernog doba. Iako se borio s demonima, Mike pristaje poglavito radi projekcije dobre zarade, a ona mu je došla i glave naposljetku, jer je od tantijema obaju albuma imao financijsku podlogu za kupovinu droge, što ga je i odvelo na put bez povratka. Same pripreme su, prema Cooperovim riječima, isto tako bila noćna mora, jer je pored ovisnosti, Mike patio i od insomnie.…
pročitaj više

1968
Spirit – “The Family That Plays Together”
31. Prosinca – 1968.
Spirit – “The Family That Plays Together”<br>31. Prosinca – 1968.

Nakon prvog albuma nazvanim po grupi, Spirit kreče u avanturu koja je iz današnje perspektive pomalo bizarna. Naime, kako su s prvijencem stekli ugled u krugovima koji su naginjali psihodeliji, prodajom i koncertima su stekli mali imetak koji su kao grupa uložili u kupovinu velike kuće „na selu“, točnije u mjestu Topanga Canyon, u blizini L.A.. Tu su se nastanili s familijama, kućnim ljubimcima, pa i rodbinom. Bila je to u biti komuna kakvih je diljem Amerike bilo na stotine, a možda i na tisuće (Allman Brothers su primijenili istu formulu, Lynyrd Skynyrd, … ). U tom opuštenom ozračju je nastao drugi album, simptomatično nazvan „The Family That Plays Together“,…
pročitaj više

The Electric Flag – “An American Music Band”
30. Prosinca – 1968.
The Electric Flag – “An American Music Band”<br>30. Prosinca – 1968.

The Electric Flag, soul rock atrakcija koja je u Chicagu postavila temelje za razvoj te vrste blenda moderne muzike, izdaje drugi i posljednji album “An American Music Band”. Sam naziv je parafraza originalnog imena benda pod kojim se oformio. Naime, napuštajući Butterfield Blues Band, Mike Bloomfield osniva grupu koja je oslonac našla u muzici diskografske kuće Stax, ii bolje rečeno u soulu. No, bilo je tu i bluesa i jazza, ali osovina je bila soul–rock. Bend je nazvao “An American Blues Band” i kasnije ga promjenio u The Electric Flag. Logika je očita, inkarnacija koja je snimila album na čelu s Buddy Milesom je željela time pokazati da je zvuk…
pročitaj više

Soft Machine – “Soft Machine”
26. Prosinca – 1968.
Soft Machine – “Soft Machine”<br>26. Prosinca – 1968.

U osvit Canterbury zore The Soft Machine izdaje prvi album pod svojim imenom. Za sve ljubitelje i poznavatelje scene tog doba nema previše dileme, ali u povijesnom ozračju, pridjev „prvi“ označava u biti drugi album ove formacije, a prvi pod imenom Soft Machine. Prvi prvi album je izdan pod imenom Jet Propelled Photograph. (Naknadno je Soft Machine (1989. godine) izdao box-set s ranim snimkama i demoima embrionalne grupe Jet Propelled Photograph. Ovo sve skupa i nije toliko bitno, koliko za kronološki povijesni kontekst.) Iako su na album sudjelovali mnogi, krediti su dani samo trojici, (Mike Ratledge, Kevin Ayers i Robert Wyatt). Od poznatijih, Daevid Allen i Andy Summers nisu ni…
pročitaj više

Joan Baez – „Any Day Now“
25. Prosinca – 1968.
Joan Baez – „Any Day Now“<br>25. Prosinca – 1968.

Joan Baez je bila etablirano ime u svijetu moderne muzike, svijetu koji se mijenjao doslovno ne samo iz dana u dan, već preko noći. Iako je bila i u intimnoj vezi s Bob Dylanom, nikad njen opus nije ovisio o njemu. Da ne bude zabune, o njemu osobno, jer njegove je pjesme redovno izvodila. No, kad joj se ukazala šansa da krene put Nashvillea, nije se puno dvoumila. Kao svoje deseto dugosvirajuće izdanje odabire samo covere i to samo od Bob Dylana. Dakako, Dylan nije imao ništa protiv, dapače, dao joj je nekoliko pjesma koje će tek objaviti na svojim albumima (radilo se o šest novokomponiranih pjesma, koje Dylan još…
pročitaj više

B. B. King – “Lucille”
21. Prosinca – 1968.
B. B. King – “Lucille”<br>21. Prosinca – 1968.

Mnogo se stvari protokom vremena mijenja, ali odnos umjetnika i instrumenta je konstanta. Uzajamna ljubav koja katkad prelazi granice realnog nije ništa neobično, kako nekada, tako i danas. Jedan od najkarakterističnijih primjera u rocku je gitara koju je Peter Green poklonio Gary Mooreu, da bi „mirovinu“ dočekala u vlasništvu Kirk Hammetta (Metallica). Stoga album „Lucille“, kojeg je B.B. King lansirao u prosincu 1968. godine ne predstavlja neki veliki izuzetak. B.B. King je svom Gibsonu dao ime, Lucille, i naposljetku, po njoj nazvao i album. Album „Lucille“, nastao u “Thrill Is Gone” eri, je donekle netipičan album ovog umjetnika i pionira bluesa, jer naslovna kompozicija zauzima gotovo trećinu albuma, i sastoji…
pročitaj više

The Pretty Things – “S.F. Sorrow”
20. Prosinca – 1968.
The Pretty Things – “S.F. Sorrow”<br>20. Prosinca – 1968.

Teško je danas govoriti o sastavu The Pretty Things i ne oteti se dojmu prekopavanja zaboravljene prošlosti. Danas ovaj sastav malo kome išta znači, pogotovo mladim naraštajima koji su rođeni dugo nakon što je sastav prešao svoj zenit i krenuo stazama pukog preživljavanja. Stoga ovaj članak, pored crtice iz povjesti glazbe, spada u kategoriju odavanja počasti nekadašnjim veličinama i bar mali podsjetnik na to, tko je u biti bio The Pretty Things. Dakle, The Pretty Things su prije par godina objavili da prestaju s nastupima po dvoranama u kojima su nastupali kao bend koji upotrebljava električne instrumente. Drugim riječima, nakon turneje koja je najavljena u Rujnu 2018., a koja obuhvaća,…
pročitaj više

Soft Machine – “The Soft Machine”
19. Prosinca – 1968.
Soft Machine – “The Soft Machine”<br>19. Prosinca – 1968.

Tih je godina na mnogo strana nicalo nebrojeno embrija novih pravaca u modernoj muzici, sve oslonjene na rock’n’roll, ali isto tako, neomeđene ikakvim granicama u kojima se kretao osnovni izričaj. Kako bi našle mjesto pod suncem grupe koketiraju sa svim mogućim pravcima u muzici, uključujući avangardu i poglavito tradicionalne, jazz, folk, klasika, kako bi se izdvojili iz ogromne mase bendova i postali prepoznatljivi. U tim traženjima se odlazilo toliko daleko i minuciozno, da su preko noći nastajali novi žanrovi, a specifikum cijelog tog razdoblja da su se pojedine lokacije vezivale za pojedine žanrove. Tako je u Njemačkoj nastao Kraut Rock, u Francuskoj Zeuhl, skandinavske zemlje, uključujući i Holandiju, su koketirale…
pročitaj više

Traffic – “Mr. Fantasy”
08. Prosinca – 1968.
Traffic – “Mr. Fantasy”<br>08. Prosinca – 1968.

Grupa Traffic izdaje prvi album “Mr. Fantasy”! Bio je to početak jednog prekrasnog opusa u kojem se Traffic profilirao kao možda najsofisticiraniji bend svoje epohe (moram priznati, u ovom kontekstu, tik uz bok grupe Procol Harum). Steve Winwood, wunderkind koji je do osamnaeste imao nekoliko hitova na top listama, napušta Spencer Davis Group i s Jim Capaldijem, Chris Woodom i Dave Masonom osniva Traffic. Period od odlaska iz Spencer Davis Group do osnutka grupe Traffic je veoma značajan za Winwooda, jer je s Eric Claptonom osnovao prvu super grupu Powerhouse koja je ikada osnovana. Powerhouse nije nikada oživio kao grupa i iza nje su ostale samo tri snimke. No, tom je…
pročitaj više

Pink Floyd – “Point Me at the Sky”
06. Prosinca – 1968.
Pink Floyd – “Point Me at the Sky”<br>06. Prosinca – 1968.

Pink Floyd izdaje petu singlicu u UK, “Point Me at the Sky”. Singlica ne izlazi u Americi, ali u Kanadi, Japanu i ponekim europskim zemljama se mogla naći u trgovinama. Mnoga su izdanja van UK bila pogrešno označena, kao “Point Me to the Sky”, što je nakon pola stoljeća od njena izlaska generiralo ogroman interes za nju. Iako nikad nije stigla na top listu, postala je cjenjeni raritet, ne samo ljubitelja Pink Floyda. “Point Me at the Sky” nije nikad bila izdana na albumu. Čak je izostavljena iz kompilacije “Relics”, na kojoj su se našle rijetke kompozicije koje je grupa stvorila za boravka Syd Barretta u njoj. Za vrijeme jednog…
pročitaj više

Jethro Tull – “Love Story” / „Christmas Song”
29. Studenoga – 1968.
Jethro Tull – “Love Story” / „Christmas Song”<br>29. Studenoga – 1968.

Pomalo je nejasna „taktika“ diskografskih kuća u prošlosti, kad su povlačili poteze koji bi se danas ocijenili kao suludim. U potpuno marketinškom okruženju, danas bi to graničilo s potpunim idiotizmom. No, vremena su bila takva, pa se događalo da singlice koje su najavljivale album, i koje su porobile top liste, zbog nekog razloga, znanog ili neznanog, nisu nalazile mjesto na tom istom albumu. Možda najpoznatiji primjer jest singlica „Penny Lane“ / „Strawberry Fields Forever“, od Beatlesa, koja je izdana kako bi najavila album „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“. Nije se našla na njemu i pored činjenice da je zauzela prva mjesta na top listama diljem svijeta. No, u ovom…
pročitaj više

Grupa 220 – “Naši dani”
25. Studenoga – 1968.
Grupa 220 – “Naši dani”<br>25. Studenoga – 1968.

Rock je na našim prostorima egzistirao već poprilično godina kad je Grupa 220 ušla u Jugotonov studio radi snimanja prvog albuma. Sam čin je bio ravan senzaciji, jer sve grupe u okruženju su mogle kako tako doći do singlice, ali do albuma, nitko. Albumi su bili rezervirani za ozbiljne forme (ma što to značilo!). (Grupa 220 je iza sebe imala na vinilu otisnute pjesme “Osmijeh” i “Kad bih bio Petar Pan”, izdane 1967. godine.) Tog Božića 1968. godine, u izloge ploča je osvanuo album „Naši Dani“, Grupe 220. Na albumu se odvojio kreativni duo, Drago Mlinarec i Branimir Lambert Živković. Drago je bio autor skoro cijelog materijala na albumu, dok…
pročitaj više

Love Sculpture – “Sabre Dance”
25. Studenoga – 1968.
Love Sculpture – “Sabre Dance”<br>25. Studenoga – 1968.

Love Sculpture je bio velški bend osnovan i vođen Dave Edmundsom, gitaristom koji je veoma brzo stekao reputaciju vrhunskog virtuoza. Počeli su kao i svi u to vrijeme, izvodeći blues standarde, ali za razliku od mnogih suvremenika, u startu su krenuli sa svojim verzijama dodajući im ili oduzimajući, tako dobili neku vrst svog zvuka. Na albumu prvijencu „Blues Helping“ su tako uvrstili blues standarde “Summertime” i “Wang Dang Doodle” i dakako, skrenuli poglede rock javnosti u njihovom smjeru. Ako su po izlasku prvijenca bili „velika nada“, drugi album „Forms and Feelings“ ih je uvrstio na listama najperspektivnijih bendova na Otoku. Taj status prvenstveno mogu zahvaliti singlici koja je skinuta s…
pročitaj više

Fleetwood Mac – “Albatross”
22, Studenoga – 1968.
Fleetwood Mac – “Albatross”<br>22, Studenoga – 1968.

Sagledavajući opus grupe Fleetwood Mac nije problem zaključiti da je podijeljen u dva stilska djela. Prvi dio, naslonjen na urbani blues u svojoj izvornoj varijanti i pop rock dio s dalekim korijenima u bluesu. Iako je i s prvim dolazio na top liste i bivao primijećen, drugi dio, onaj naslonjen na rock je grupi donio planetarnu popularnost. Samo naslovi kompozicija koji su danas sve redom evergrini rock dovoljno govore, od „Black Magic Woman“, preko „Oh Well, do melankoličnog “Man of the World”, a da ne spominjemo „swan song“ opusa, „The Green Manalishi” i naposljetku „Albatros“, dovoljno kazuju odnosno potvrđuju smo jedno, Fleetwood Mac su u svoje vrijeme bili najveći bend…
pročitaj više

The Nice – “Ars Longa Vita Brevis”
14. Studenoga – 1968.
The Nice – “Ars Longa Vita Brevis”<br>14. Studenoga – 1968.

Grupa The Nice snima drugi album “Ars Longa Vita Brevis”. Bio je to ogroman korak naprijed, korak koji je u potpunosti izbrisao granice klasike i rocka te time nagovijestio rađanje novih stilova baziranih na spoju klasične muzike, (jazza) i rocka. Iako u vrijeme izlaska nije bio viđen tim očima, povijest je jasno ukazala i dokazala istinitost ove tvrdnje. No, album “Ars Longa Vita Brevis” isto tako sadrži lucidnost, ekscentričnost i sklonost eksperimentu, tako čestu u to vrijeme i gotovo u potpunosti iščezlu desetljeće kasnije. O današnjim danima da i ne govorim. Sam izričaj je oslonjen na klavijature Keith Emersona. U biti, nakon što je David O’List napustio grupu u toku…
pročitaj više

Jethro Tull – “This Was”
25. Listopada – 1968.
Jethro Tull – “This Was”<br>25. Listopada – 1968.

Jethro Tull izdaje prvi album “This Was”. Kao i manje više svi prvijenci u to vrijeme, album se snima veoma jeftino (£1200). No, sadržaj albuma je daleko od tog pojma, jer album sadrži ne samo buduće standarde grupe, već u grubim crtama nagovješćuje daljnju sudbinu i pravac kojim će se kretati. Iako blues/jazz obojen, album nosi pečat i potpis grupe koji će je proslaviti na globalnoj razini. Album izlazi u trenutku kad grupa već nastupa u prestižnom Marquee Clubu u Londonu, gdje su prije njih briljantne početke imali the Rolling Stones i The Who. “This Was” je jedini album na kojem se kao gitarista pojavljuje Mick Abrahams, koji napušta grupu…
pročitaj više

Jimi Hendrix – „Electric Ladyland“
16. Listopada – 1968.
Jimi Hendrix – „Electric Ladyland“<br>16. Listopada – 1968.

00:00 Jimi Hendrix ulazi u studio s mutnim idejama o tome što će i kako raditi u njemu. Za producentskim pultom, kao i na snimanju prethodnog albuma, sjedi Chas Chandler, no ne za dugo. Perfekcionizam Hendrixa u studiju je bio poznat, no ovaj put je bilo previše i za njega. I ne samo minucioznost kreatora, već i prenapučenost studija je jednostavno otjerala Chasa s producentske stolice. U studiju su se okupljali muzičari „koji piju“ i skoro neobavezno, sudjelovali u snimanju materijala. Na toj je relaciji i Chasova izjava nakon napuštanja snimanja, da to i nije bio studio već jedan veliki party. Po Chasovom napuštanju projekta, Hendrix sjeda za pultom, počinje…
pročitaj više

Traffic – “Traffic”
01. Listopada – 1968.
Traffic – “Traffic”<br>01. Listopada – 1968.

Traffic izdaje drugi album istog naziva. Nakon uspješnog debut albuma „Mr. Fantasy“, Dave Mason napušta bend. Iako se wunderkind Winwood nametnuo kao neprikosnoveni lider grupe, njegov talent i multi-instrumentalno umijeće ipak nije bilo dovoljno da grupa materijalizira sve zamisli, te je Mason po ulasku grupe u studio prije snimanja drugog albuma ponovo pozvan u bend. Svojim je kompozicijama dao onu prepoznatljivu pop boju izričaju, ali i potvrdio nedostatak homogenosti između njega i ostatka benda. Na jednu stranu su bili jazz i prog folk, a na drugu stranu pop. Nesvjesni da baš ta simbioza nosi dobitnu kombinaciju, po završetku snimanja albuma Mason ponovo napušta grupu i „Traffic“ postaje ujedno i posljednji…
pročitaj više

Procol Harum – „Shine On Brightly“
09. Rujna – 1968.
Procol Harum – „Shine On Brightly“<br>09. Rujna – 1968.

Procol Harum izdaje drugi album „Shine On Brightly“. Nošena na krilima uspjeha prvog albuma, grupa hrabro gazi neistraženim područjima progresivne muzike. Iako svoj uspon ima zahvaliti mega popularnom hitu “Whiter Shade of Pale“, napisanom na predložak Bachove teme, to ih ne ometa u nakani da budu pioniri progresive. Tako na ovom albumu imamo na „b“ strani ondašnjeg vinila sedamnaestominutnu temu „In Held ‘Twas in I“, koja širom otvara vrata progresivnom izrazu baziranom na simfo utjecajima i dakako, u komadiće razbija krutu trominutni strukturu kompozicije. Ovom prilikom mogu komotno reći, ono što je Iron Butterfly napravio s kompozicijom „In A Gadda  Da Vida“, za psihodelični i heavy rock, to je Procol Harum…
pročitaj više

Karlheinz Stockhausen – “Intuitive Music”
04. Rujna – 1968.
Karlheinz Stockhausen – “Intuitive Music”<br>04. Rujna – 1968.

O tempora, o mores! Prije više od stotinu godina, točnije 1916. godine, Hugo Ball i Emmy Hennings su otvorili noćni klub “Cabaret Voltaire”. Veoma brzo klub je postao centar umjetničkih zbivanja, ispočetka lokalnih, a potom i međunarodnih. Dakako, govorimo o rađanju DADA pokreta i samim tim avangarde u svojoj embrionalnoj formi. Cabaret Voltaire je potrajao dug niz godina i za života stvorio nebrojeno umjetnika, poglavito avangardnog usmjerenja, ali isto tako, pokreti nastali u to doba pod njegovim krovom su imali dalekosežni utjecaj na umjetnost dvadesetog stoljeća i njen razvoj prema mainstreamu u obliku i pakovanju prihvatljivom širokim masama. No, postojali su umjetnici koji su vukli korijene direktno iz DADA pokreta…
pročitaj više

Jethro Tull & Tony Iommi!
01. Rujna – 1968.
Jethro Tull & Tony Iommi!<br>01. Rujna – 1968.

Kad je Mick Abrahams napustio Jethro Tull, Ian Anderson se našao u velikoj neprilici. Animozitet između Iana i Micka je rastao od izlaska prvog albuma grupe „This Was“, jer je Ian zastupao tezu da se Jethro Tull mora razvijati i evoluirati izričaj miješajući ga s folkom, medievalnom, klasikom, pa i jazzom u nijansama. Mick je pak s druge strane tvrdoglavo stao na stanovište da se Jethro Tull mora razvijati, ali u blues okvirima s povremenim izletima u jazz vode. Dvije jake autorske ličnosti nisu mogle egzistirati unutar skučenog manevarskog prostora grupe, te je Mick jednostavno napustio grupu prije ulaska u studio gdje je Jethro Tull trebao snimiti nasljednika, „Stand Up“.…
pročitaj više

Big Brother and the Holding Company – “Cheap Thrills”
12. Kolovoza – 1968.
Big Brother and the Holding Company – “Cheap Thrills”<br>12. Kolovoza – 1968.

00:00 Kad je na Monterey Pop Festivalu zablistala Janis Joplin, bio je to veliki debut grupe Big Brother and the Holding Company. Nedugo nakon nastupa izlazi prvi istoimeni album koji cementira status novopečenih zvijezda. Jer nije samo Janis uzletjela nebu pod oblake, već je za sobom povukla i bend. Pozitivne kritike prvijenca su stvorile uvjete za nasljednika “Cheap Thrills” , i on izlazi 12. Kolovoza 1968. godine. Po izlasku album kreće na vrhove top lista i naposljetku, zaustavlja se na prvom mjestu s obje strane Atlantika. Oko tog mjesta stoji tjednima. Inače za ovaj album se veže jedna nedoumica, koja je bila u samom startu objašnjena, ali zbog nekog razloga…
pročitaj više

The Hollies & Split!
09. Kolovoza – 1968.
The Hollies & Split!<br>09. Kolovoza – 1968.

Bila je to 1968. godina gospodnja, održan je Splitski festival, jedan u nizu svetkovina u slavu pobjeda radnog naroda i samoupravnog socijalizma. Festival je po nekom proviđenju bio podijeljen na dva djela, na ovaj s hrvatskim tekstovima i onaj s englesko/stranim tekstovima na istu muziku. Uglavnom izvođene su dvije verzije iste kompozicije. Možda i ne baš za povjerovati, ali u tom je trenutku Splitski festival došao i na kartu Europe svojim kozmopolitskim usmjerenjem, poglavito jer je sama Jugosalvija bila izuzetak na političkom planu, pa su se zapadnjaci trsili je i medijski izdvoje iz istočnog bloka. Stoga i nije baš bilo čudno u tom trenutku, iako danas izgleda nestvarno, poglavito u…
pročitaj više

Family – “Music in a Doll’s House”
19. Srpnja – 1968.
Family – “Music in a Doll’s House”<br>19. Srpnja – 1968.

00:00 Netom oformljena grupa Family izdaje prvi album, “Music in a Doll’s House”. Priklanjajući se kratkoj muzičkoj (psihodeličnoj) formi Family donosi veliko osvježenje na tadašnjoj progresivnoj sceni, kojom su već dominirali dugi uradci, koji su često zauzimali cijele strane vinilnih izdanja. Album je ko-produciran od strane Dave Masona, tadašnjeg člana grupe Traffic. “Music in a Doll’s House” je prvi biser jedne od najprogresivnijih grupa svih vremenima. Nakon ovog albuma, grupa snima drugi album “Family Entertainment” i njime se etablira kao jedna od najvećih. Potom slijede još “A Song for Me” i “Anyway”, koji su utrli put remek djelima “Fearless” i “Bandstand”. Ovim nabrajanjem teško da mogu bar u kratkim crtama…
pročitaj više

Creedence Clearwater Revival – “Creedence Clearwater Revival”
05. Srpnja – 1968.
Creedence Clearwater Revival – “Creedence Clearwater Revival”<br>05. Srpnja – 1968.

Creedence Clearwater Revival izdaje debut album istog naziva. Ogoljene produkcije (da ne upotrijebim izraz, siromašne) album na tržište donosi jedan novi, osebujan stil protkan karakterističnim Fogertyevim vokalom. Već od prvih nota je vidljiv potencijal grupe i bilo je jasno da neće stati na ovom albumu. A kad se u priču umiješala obrada “Suzie Q“, onda je sve postalo puno jasnije. Drugim riječima, prvi album i singlica „Suzie Q“ je bio uvod u jednu veliku karijeru, koja se pretegla u godinama koje su dolazile i označila skoro potpunu supremaciju ovog banda na top listama i radio prostorom. Na svakom albumu kojeg su izdali našlo se par pjesama koje su redom postajale veliki…
pročitaj više

The Doors – „Waiting for the Sun“
03. Srpnja – 1968.
The Doors – „Waiting for the Sun“<br>03. Srpnja – 1968.

00:00 The Doors izdaju treći album „Waiting for the Sun“. Album postaje prvi i jedini koji se penje na prvo mjesto američke top liste i istovremeno dolazi u Engleskoj na #16 mjesto. Singlica “Hello, I Love You”, dolazi na drugo mjesto top liste singlica. Uz ovaj album se vežu mnogobrojne interesantne činjenice. Kao prva, većina materijala za ovaj album je napisana u vrijeme kad je grupa izdavala svoj debut album, pa čak i drugi. Centralno mjesto na albumu je trebala zauzeti epska “Celebration of the Lizard”, ali je u posljednji trenutak izostavljena i spremljena zbog nekoliko razloga. Prvi je bio što se ostatak grupe nije slagao s njenim konceptom, a…
pročitaj više

Pink Floyd – “A Saucerful of Secrets”
29. Lipnja – 1968.
Pink Floyd – “A Saucerful of Secrets”<br>29. Lipnja – 1968.

00:00 Prvi album “The Piper at the Gates of Dawn” je bio vani, Pink Floyd neprestano nastupaju. Lokomotiva i omega benda Syd Barrett sve više ispoljava svoju ingenioznost i lucidnost. Nažalost, ne rijetko prelazi granice, ali i to se smatralo djelom performansa na pozornici. Ubrzo je njegovo buljenje u jednu točku bez odsvirane note dovelo do toga da ostatak grupe pozove Sydovog školskog kolegu Davida Gilmoura da se pridruži grupi kao drugi gitarista. Kako je Syd bio autor skoro cijelog dotadašnjeg opusa, rodila se ideja da Gilmour preuzme scenski dio, a Syd ostane po strani u studiju, zadužen za skladanje. Paralela je bila očita s Beach Boysima, ali razlika je…
pročitaj više

Deep Purple – “Hush”
21. Lipnja – 1968.
Deep Purple – “Hush”<br>21. Lipnja – 1968.

Deep Purple su se oformili. Snimanje albuma se samo nametnulo. Iako im obrade nisu bile strane, preferirali su svoj materijal. No, Blackmore je došao s jednom idejom, u stvari kompozicijom „Hush“ koju je napisao Joe South i izvodio Billy Joe Royal. U njoj je prepoznao potencijal, pogotovo ako je se prearanžira i prilagodi stilu koji je njegovao rani Deep Purple. Ideja biva prihvaćena i na svjetlo dana izlazi singlica „Hush“ koja u trenutku porobljava sve moguće top liste. Pjesma s dakako našla na prvom albumu grupe „Shades of Deep Purple“, kojem je prokrčila put. No, bio je to u biti početak nekog drugog života, jer pjesma postaje standard oko kojeg…
pročitaj više

Steppenwolf – „Born to be Wild“
18. Lipnja – 1968.
Steppenwolf – „Born to be Wild“<br>18. Lipnja – 1968.

Steppenwolf izdaju antologijsku singlicu „Born to be wild“. Po samom izlasku naslovna pjesma plijeni pažnji i time se penje na top liste. No, njen stvarni, onaj kultni život, počinje s filmom „Easy Rider“, točnije rečeno, u ovom slučaju se nije radilo o muzičkoj podlozi već o simbiozi slike i muzike. Jer, „Born to be wild“ je savršeno nadopunjavala životnu filozofiju iznesenu u filmu. Steppenwolf – „Born to be wild“ Kako su godine odmicale, kompozicija je doživljava svoju renesansu u par navrata i uvijek u istom kontekstu – biva čak proglašena za himnu ondašnjeg mladog buntovnog besperspektivnog naraštaja, potom za himnu svih bajkera, da bi svoj trijumfalni put zaokružila epitetom „prva…
pročitaj više

The Crazy World Of Arthur Brown – “Fire”
17. Lipnja – 1968.
The Crazy World Of Arthur Brown – “Fire” <br>17. Lipnja – 1968.

The Crazy World of Arthur Brown je debelo održavao koncerte kad se jedna kompozicija izdvojila iz repertoara i koju je auditorij prihvaćao bez iznimke. Bila je to pjesma „Fire“, koja je u biti bila samo dio obimnog djela, u stvari opere „The Fire Suite“, koju je komponirao Artur Brown sa svojim suradnicima. (među kojima je bio i Vincent Crane, koji po napuštanju Artura osniva Atomic Rooster). Grupa ulazi u studio i tada počinju problemi. Diskografska kuća ne želi ni operu, ni suitu, ni išta dugačkog (čitaj nekomercijalnog), jer ipak je to bilo vrijeme kad su još carevale singlice. Ne imajući izlaza, prilikom snimanja albuma, snimaju pjesmu “Fire“, i lansiraju je…
pročitaj više

Iron Butterfly – „In-A-Gadda-Da-Vida“
14. Lipnja – 1968.
Iron Butterfly – „In-A-Gadda-Da-Vida“<br>14. Lipnja – 1968.

00:00 Iron Butterfly izdaje epohalno djelo „In-A-Gadda-Da-Vida“. Album po izlasku zaposjeda top liste, no ovaj put na jedan sasvim drugačiji način. Obično se po izlasku albuma puštala u prodaji singlica, koja bi svojim mjestom na top listi krčila put albumu. Ovaj put se to nije dogodilo. Na singlici se našla naslovna tema „In-A-Gadda-Da-Vida“, iskasapljena i ogoljena, skraćena na tri minute. Doduše, došla je na top liste, no albumu nije pogodovala. Za to se pobrinuo sam album, jer je integralna, 17 minutna verzija naslovne kompozicije doslovno zavladala svim podijima i pozornicama, te svojim tvorcima donijela svjetsku slavu. „In-A-Gadda-Da-Vida“ postaje prva kompozicija na top listama koja svojim trajanjem probija trominutnu barijeru, a sam…
pročitaj više

The Rolling Stones – “Jumpin’ Jack Flash”
24. Svibnja – 1968.
The Rolling Stones – “Jumpin’ Jack Flash”<br>24. Svibnja – 1968.

Kad su the Rolling Stones izdali singlicu “Jumpin’ Jack Flash” ni snu vjerojatno nisu sanjali ne samo da će ih ta pjesma determinirati u nekom povratku korijenima nakon izleta u barok/psihodelične vode, već da će ta pjesma postati koncertni standard kojeg će izvoditi na svakom koncertu, ili brojkama do danas, oko 1100 puta! Kako se bend povinovao trendovima kako bi ostao na nogama, tako su sve više udaljavali od bluesa koji ih je lansirao kao zvijezde. Uletjevši u kreaciju baroknog popa, potom psihodelije, i pored uspjeha albuma koje su izdavali u tim fazama, Jagger i Richards su osjetili da gube tlo pod nogama, te su se nastojali vratiti korak unazad,…
pročitaj više

Quicksilver Messenger Service – “Quicksilver Messenger Service”
09. Svibnja – 1968.
Quicksilver Messenger Service – “Quicksilver Messenger Service”<br>09. Svibnja – 1968.

00:00 Quicksilver Messenger Service izdaje album prvijenac, nazvan po imenu grupe. Ovo je u biti album kojeg grupa nije htjela izdati. Može izgledati čudno, ali grupa nije htjela potpisati ugovor za izdavanje albuma. Bilo je to vrijeme bunta, kad su diskografske kuće bile dio omraženog establišmenta protiv kojeg se ulica i sam rock borio. Potpisati ugovor s njima značilo je predaju i napuštanje ideala. Nije trebalo puno čekati i Quicksilver je ostao na vjetrometini, sam bez ugovora i angažmana. Svi suvremenici, od Jefferson Airplane do Grateful Dead su iza sebe imali ugovore i albume, ili izdane ili u realizaciji. Ne imajući izbora, grupa se ipak odlučuje za ugovor. S druge…
pročitaj više

Raspad grupe Cream
08. Svibnja – 1968.
Raspad grupe Cream<br>08. Svibnja – 1968.

Raspada se grupa Cream! Ovo što ste pročitali je prosta rečenica od četiri riječi i drugim riječima kaže, u Svibnju 1968. godine sa scene je nestala vjerojatno jedna od najvećih svih vremena. Grupa je u svom dvogodišnjem životu iz korijena promijenila percepciju i prezentaciju moderne muzike i u njoj uvela toliko novoga, da se komotno može reći, bez grupe Cream i njezine legislative, povijest muzike bi izgledala potpuno drugačije. Cream -“Sunshine of Your Love”  Da ne ispadne da pričam priče, ukratko iz početka. Po osnivanju grupe, sva trojica su već iza sebe imali respektabilnu karijeru, Jack Bruce i Ginger Baker u The Graham Bond Organisation, dok je Eric Clapton došao…
pročitaj više

The Zombies – “Odessey and Oracle”
Travanj – 1968.
The Zombies – “Odessey and Oracle”<br>Travanj – 1968.

The Zombies snimaju drugi i posljednji album prve faze života grupe, remek djelo epohe, “Odessey and Oracle”. Singlica “She’s Not There” ih je lansirala na top liste, prvi album koji je počivao na njoj je bio iza njih i trebalo je krenuti dalje. Kao i tisuće grupa prije, ali i poslije njih, The Zombies su se našli u procjepu između želja i mogućnosti. Diskografska kuća je htjela hitove koji se prodaju, grupa je stremila k artističkom izričaju, koji je dakako odmaknut od prevladavajućih komercijalnih struja. Samo snimanje albuma je proteklo u žurbi, jer grupa nije imala taj luksuz da si omogući sate u studiju, pogotovo ne vježbanje, već su u…
pročitaj više

Richard Harris – “MacArthur Park”
14. Travnja – 1968.
Richard Harris – “MacArthur Park”<br>14. Travnja – 1968.

Kad je producent Bones Howe naručio pjesmu kod Jimmy Webba za svoje pulene,  sunshine pop band Association, bio je veoma specifičan u narudžbi. Sam žanr koji je proslavio bend je bio strogo limitiran, tako da svako iskakanje van granica nije donosilo ništa dobrog, pogotovo na top listama, koje su bile primarni cilj postojanja. Iako je udovoljio Bonesovim željama, pjesma biva odbijena od strane benda kao neprikladna, te se Webb okreće na drugu stranu. Slučaj je htio da je Richard Harris u tim trenucima na umu imao i novu karijeru, na muzičkom polju. U to je vrijeme bio već poprilično poznati glumac, ali, prva ljubav mu je bila muzika, te je…
pročitaj više

Pink Floyd – „It Would Be So Nice“
12. Travnja – 1968.
Pink Floyd – „It Would Be So Nice“<br>12. Travnja – 1968.

Pink Floyd izdaju četvrtu singlicu, „It Would Be So Nice“. Sam pojam singlica i Pink Floyd stavlja nedoumicu. No, kao što je sam Waters u to vrijeme izjavio, ako bend nema singlicu na top listama, onda de facto ne postoji. Bila je to istina, stoga u tom kontekstu treba promatrati ovo izdanje. I pored te spoznaje ostaje poanta da je „b“ strana singlice, dakle ona manje bitna, „Julia Dream“, kojoj je autor Waters, u neku ruku „prava“ Pink Floyd kompozicija tog vremena, te se našla na kompilacijskom albumu „Relics“. Bila su takva vremena i svatko je nastojao što dalje doći u nastojanjima da se probije na vrh. Pink Floyd je…
pročitaj više

Simon & Garfunkel – „Bookends“
03. Travnja – 1968.
Simon & Garfunkel – „Bookends“<br>03. Travnja – 1968.

00:00 Simon & Garfunkel izdaju četvrti album „Bookends“. Album je prvobitno bio zamišljen kao muzika iz filma, da bi po svom nastajanju donekle promijenio koncept i postao samostojeći i službeni album ovog dua. „Bookends“ nastavlja kreativnu i komercijalnu uzlaznu putanju Simon & Garfunkela, te ih učvršćuje na sam vrh folk orijentiranog rocka. Paul Simon i Art Garfunkel su bili u permanentnom konfliktu tijekom snimanja zbog umjetničkih mimoilaženja, ali i pored toga, album je ispao kvalitetno balansiran i dakako, prepun dobrog materijala. Nije tajna da album nosi kopozicija „Mrs. Robinson“, koja zasjeda na prva mjesta top lista sa obje strane Atlantika. Simon & Garfunkel – “Mrs. Robinson” I sam album se prodavao…
pročitaj više

Moby Grape – “Wow”/”Grape Jam”
03. Travnja – 1968.
Moby Grape – “Wow”/”Grape Jam”<br>03. Travnja – 1968.

Moby Grape lansira „drugi album“ “Wow”/”Grape Jam”. Navodnici na „drugi album“ su tu s razlogom, jer iako izdan kao dupli album izdanje se fizički sastoji od dva djela, de facto, dva albuma. Prvi je “Wow”, a drugi “Grape Jam”. Ne samo da su imenom odvojeni već su bili izdani, iako u zajedničkom pakovanju, u zasebnim omotima. Ni prodaja nije bila „normalna“. Prodavao se za dolar iznad jednostrukog albuma. Moramo priznati, svi teže originalnosti, ali ovo je ipak primjer. Moby Grape su prvim albumom unijeli pomutnju na uzburkanoj sceni San Francisca. I ne samo to, već na samom početku su ostvarili san kojeg mnogi onda, a pogotovo danas, nikad nisu odsanjali,…
pročitaj više

The Electric Flag – “A Long Time Comin'”
14. Ožujka – 1968.
The Electric Flag – “A Long Time Comin'”<br>14. Ožujka – 1968.

Mike Bloomfield je u sastavu Butterfield Blues Band po prvi put došao do punog „izražaja“. Naime, Paul Butterfield je u nekoliko navrata susreo Bloomfielda, ali tek na nagovor producenta Rothchilda upućuje poziv golobradom mulcu da mu se pridruži. Rezultat, Mike Bloomfield se stopio s bendom kao da je s njima od rođenja, kako u autorskom, tako i u izvođačkom smislu. Ne smijemo smetnuti s uma da je u bendu s Bloomfieldom bio i Elvin Bishop, koji je radi Bloomfielda sa solo gitare prešao na ritam gitaru. S Butterfield Blues Bandom Mike Bloomfield snima dva albuma, te nedugo nakon izlaska drugog, napušta grupu u nakani da osnuje svoju. Poziva Buddy Milesa…
pročitaj više

“Fillmore East”
08. Ožujka – 1968.
“Fillmore East”<br>08. Ožujka – 1968.

00:00 Promotor Bill Graham otvara Fillmore East u New Yorku. Po samom otvaranju dvorana postaje hram rocka i glas o novom svetištu sub kulture obilazi svijet munjevitom brzinom (i bez interneta!). Pogodivši veličinu, trenutak i lokaciju, Bill Graham dolazi korak bliže svom snu, kojeg će ostvariti otvaranjem pandana u L.A.-u, Filmore West. Prozvani „crkve rocka“ ugošćavaju najeminentnije izvođače epohe i to u nevjerojatnoj frekvenciji od dva koncerta po danu, svaki petak i subotu! Dvorane su bile toliko popularne da su postale referenca koncertnih izazova i dakako, statusni simbol grupe koja je nastupala. A kad u grupama govorim, Allman Brother Band je toliko puta nastupio u Fillmore Eastu da je prozvan…
pročitaj više

The Mothers of Invention – “We’re Only in It for the Money”
04. Ožujka – 1968.
The Mothers of Invention – “We’re Only in It for the Money”<br>04. Ožujka – 1968.

00:00 The Mothers of Invention na čelu s Frank Zappom izdaje treći studijski album, “We’re Only in It for the Money”. Kao i prethodna dva albuma grupe i ovaj je konceptualni. U svom već etabliranom stilu Mothers izruguju političare lijevog i desnog usmjerenja, poentirajući samim naslovom svrhu njihovog postojanja. No, Zappa ne bi bio to što jest, da se zaustavio na tome. Omot pak implicira daleko širi kontekst od političkog. Naime, dizajn omota je stilizacija i parodija na omot The Beatlesa, “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. Preneseno u taj kontekst, album dobiva novu dimenziju. Album u postaje dio projekta nazvanim “No Commercial Potential”, koji će obuhvatiti i kasnije albume…
pročitaj više

Jethro Toe (Tull) – “Sunshine Day”
16. Veljače – 1968.
Jethro Toe (Tull) – “Sunshine Day”<br>16. Veljače – 1968.

Izrasli u blues vrtu otočkog rocka, Mick Abrahams, Ian Anderson, Glenn Cornick i Clive Bunker osnivaju Jethro Tull. Ian Anderson i Mick Abrahams pišu materijal, i kao jedna od prvih finaliziranih kompozicija izvire „Sunshine Day“, koja je pak isključiva Mickovo djelo. Stavljaju je na singlicu i to na „a“ strani, dok na „b“ strani dolazi “Aeroplane”, koju je napisao Anderson u suradnji s Len Barnardom (što je bio pseudonim Glenn Cornicka). Pored toga što je bilo prvo ostvarenje novoosnovane grupe, singlica je okružena interesantnim činjenicama. Kao prvo, producent  Derek Lawrence je kreditirao singlicu grupi Jethro Toe, jer mi je ime Jethro Tull bilo odvratno …. ? Nadalje, kompozicija  “Aeroplane” je…
pročitaj više

Chocolate Watch Band – “The Inner Mystique”
15. Veljače – 1968.
Chocolate Watch Band – “The Inner Mystique”<br>15. Veljače – 1968.

Odavno sam obožavatelj psihodelične glazbe zapadne obale kasnih šezdesetih godina koja je uglavnom dolazila iz San Francisca. Da imam vremeplov, to je svakako jedno od vremena i mjesta koje bih posjetio. Ali, s obzirom na to da ga još uvijek nemam, moram se zadovoljiti snimkama iz tog vremena. Dobar dio tih snimki su proizveli sastavi šašavih imena, koje danas, sad već s popriličnim vremenskim odmakom, mnogi s podsmijehom gledaju: Electric Prunes, Peanut Butter Conspiracy, Vanilla Fudge, Strawberry Alarm Clock… shvatili ste. Međutim, treba napomenuti da to nisu bili sastavi s komičnim izričajem u bilo kojem smislu tog pojma, naprotiv, često su bili smrtno ozbiljni. Jedan od sastava s tog područja…
pročitaj više

The Beatles & India
15. Veljače – 1968.
The Beatles & India<br>15. Veljače – 1968.

Povijest the Beatlesa je prebogata epizodama koje su utjecale na njihov rad i sam opus, te nije ni čudno što se i pola stoljeća nakon što su nestali sa scene, još uvijek snimaju/montiraju filmovi o njihovom radu. Jedna od krucijalnih epizoda je bila i orijentacija na transcendentalnu meditaciju, koju je George Harrison uveo u grupu i njome zarazio sve članove benda. Grupa je povremeno odlazila na seminare o ovoj drevnoj indijskoj vještini. Bilo je to vrijeme kad je preminuo Brian Epstein, manager grupe, koji je zaslužan za uspon the Beatlesa i za sve što se događalo oko njih. Gubitkom nespornog lidera četvorica mladića su se našla na vjetrometini događanja, želeći…
pročitaj više

Syd Barrett – Pink Floyd – kraj priče!
08. Veljače – 1968.
Syd Barrett – Pink Floyd – kraj priče!<br>08. Veljače – 1968.

Bio je to tužan mjesec za underground. Još jedan velikan je posjetio mentalnu ustanovu, i dakako u njoj se zadržao. Ovaj put govorim o kreativnoj lokomotivi Pink Floyda, Syd Barrettu i njegovom odlasku na „liječenje“. Kako su mentalni izleti postali svakodnevni par mjeseci ranije, svi članovi grupe su se složili da angažiraju studentskog kolegu David Gilmoura da popuni prazninu na pozornici koju je napravio Syd svojim nesviranjem. Bile su to situacije, kad je Syd izlazio na pozornicu s ostalima iz grupe, ali u toku koncerta ne bi odsvirao ni jedne note. Ispostavilo se da David savršeno popunjava tu prazninu, te je po odlasku Syda na “liječenje” ostao u grupi. Sydovo…
pročitaj više

Steve Marcus – “Tomorrow Never Knows”
06. Veljače – 1968.
Steve Marcus – “Tomorrow Never Knows”<br>06. Veljače – 1968.

Iako se katalogizira kao prvi solo album Steve Marcusa, album „Tomorrow Never Knows” i nije baš isključivo Steveovo izdanje, bar ne u formi solo albuma kakvog se podrazumijeva pod tim statusom. Naime, Larry Coryell, kojeg su u to vrijeme zvali „kum fuzije“, opravdava svoj nadimak brojnim kolaboracijama, unoseći rock senzibilitet u zvučnu sliku benda u kojem je trenutno svirao. (voljeli smo Miles Davisa, ali voljeli smo i Rolling Stonese / Larry Coryell!). U neko vrijeme našao se u kvartetu s Gary Burtonom, jazz vibrafonistom, s kojim izdaje album „Duster“. Potom se Gary prebacuje za mix pultom, a u bendu pored Larryja ostaju Steve Marcus, Steve Smith i Kai Eckhardt. Nazivaju…
pročitaj više

Terry Riley – “In C”
05. Veljače – 1968.
Terry Riley – “In C”<br>05. Veljače – 1968.

U veljači 1964. godine Terry Rilay sklada kompoziciju „In C“. Bio je to eksperimentalni pristup tematici skladanja i izvođenja, jer Terry je kompoziciju u (originalnom) trajanju od četrdeset i dva minuta, sastavljenu od pedeset i tri fragmenta, zamislio kao izvedbu orkestra od beskonačno članova, u neograničenom vremenu trajanja. Naime, ideja je bila da svaki muzičar, a ipak je preferirao brojku trideset i osam, izvede svoj fragment prema nahođenju i u varijaciji koju u tom trenutku želi izvesti. U stvarnosti, ovaj se broj kretao od jedanaest do stotinu dvadeset i osam. Ovim je pristupom djelo dobilo na iznimnosti, je u biti nikada nije dva puta izvedeno isto. Samim time i dužina…
pročitaj više

Aretha Franklin – “Lady Soul”
22. Siječnja – 1968.
Aretha Franklin – “Lady Soul”<br>22. Siječnja – 1968.

Aretha Franklin izdaje dvanaesti album “Lady Soul”. Album po izlasku zarobljava top liste, a kako i ne bi kad su na njemu neki od standarda ove pjevačice i istovremeno budući evergrini. Govorimo o pjesmama “(You Make Me Feel Like) A Natural Woman”, “Chain of Fools” i “(Sweet Sweet Baby) Since You’ve Been Gone”/”Ain’t No Way”, koje su svaka za sebe bile izdane godinu prije kao singlice i popele se na vrhove top lista. Stoga ni sudbina albuma nije bila neočekivana, prodan je u nakladi od milijun primjeraka u prvoj godini izlaska, samo u Americi! No, pored već „rutinskog“ položaja nekog albuma ove velike umjetnice, album “Lady Soul” obiluje interesantnim činjenicama.…
pročitaj više

Iron Butterfly – “Heavy”
22. Siječnja – 1968.
Iron Butterfly – “Heavy”<br>22. Siječnja – 1968.

Priča o grupi Iron Butterfly je klasična priča o nastanku nečega iz skoro pa iz ničega. Bez nekog uporišta u legislativi prošlosti, labavo naslonjena na prevladavajući trend „otežavanja“ muzike trenutka u kojem se rađala, ipak, u nekim je segmentima veoma iznimna. Iznimna u smislu polaganja temelja na nekoliko punktova moderne muzike. Od dužine kompozicija do uvoda u novu eru, u koju doduše nisu direktno uveli armiju koja je nastala u heavy izričaju, ali je i te kako pridonijela kreiranju konture na kojem se napravio kostur i dakako, na njemu sazdala cijela nadgradnja koja je prešla/evoluirala u Heavy Metal. Iron Butterfly – “Possession” I sve je počelo u biti s prvim…
pročitaj više

Spirit – “Spirit”
22. Siječnja – 1968.
Spirit – “Spirit”<br>22. Siječnja – 1968.

Grupa Spirit izdaje album prvijenac nazvan po imenu grupe. Iza suhoparne uvodne rečenice ove objave se krije ne jedna, već dvije, veoma, veoma neobične priče i dakako uz sam album, još jedna, nedavno ispričana. Pa ako ćemo u dubinu, i još jedna koja se odnosi na grupu kao zajednicu. Stoga, bitno je krenuti iz početka. Grupu Spirit su osnovali Ed Cassidy, bubnjar koji je svirao s Taj Mahalom i Ry Cooderom i Randy California, koji u trenutku osnutka benda ima četrnaest godina. Kako je Ed u međuvremenu oženio majku od Randyja, postaje mu očuh. No, to je samo dio priče, jer nastavak slijedi kao u nekom romanu. Dakle, mladi Randy…
pročitaj više

Blue Cheer – “Vincebus Eruptum”
16. Siječnja – 1968.
Blue Cheer – “Vincebus Eruptum”<br>16. Siječnja – 1968.

U eksploziji bezbroj pravaca, derivata proizašlih iz bluesa, Blue Cheer su veoma brzo stekli kultno sljedbeništvo svojim energičnim i nadasve neobičnim, za to doba, nastupima. Radilo se o tome da su do krajnjih granica napregli formu koja je evoluirala iz sata u sat i na taj otežani izričaj dodali furiozne rifove. Stoga nije ni čudo da je njihov ulazak u studio za snimanje prvog albuma bio popraćen s velikom medijskom pažnjom. Kad je izašao “Vincebus Eruptum” je potvrdio sve i nadasve opravdao očekivanja. U sebi je nosio embrija nekoliko smjerova koji će potom eksplodirati, a neki se protegnuti do današnjih dana kao evoluirani derivati istog. Blue Cheer (Eddie Cochran) –…
pročitaj više

The Electric Prunes
“Mass In F Minor”
15. Siječnja – 1968.
The Electric Prunes<br>“Mass In F Minor”<br>15. Siječnja – 1968.

Budućnost postoji od početka vremena; to je koherentno razumijevanje prošlosti koja se uvijek zamračuje i osporava. Tako je bilo i kada se 1968. godine pojavio album ‘Mass In F Minor’. Iako je prošlo više od pola stoljeća, čista raznolikost, domišljatost i zbunjujuća briljantnost tog izdanja još uvijek se doima neshvaćeno – potpuno formiran univerzum bez sjećanja suptilnih zamršenosti, uokviren kao putovanje od dojmljivih godina nastanka do često teško stečene mudrosti koja znači prihvaćanje. Međutim, ništa od ovoga ne zamagljuje otvorene užitke koje ovaj prekrasan album pruža i povremenom i dubljem slušatelju čak i danas. The Electric Prunes bili su tipični za mnoge sastave živopisnih imena koji su nastali u psihodeličnim…
pročitaj više

1967
Leonard Cohen – “Songs of Leonard Cohen”
27. Prosinca – 1967.
Leonard Cohen – “Songs of Leonard Cohen”<br>27. Prosinca – 1967.

Iako je primao pozitivne kritike za svoj spisateljsko/poetski rad, Leonard Cohen je cijelo vrijeme upirao pogled u muziku. Dotle da je čak bio gitarista u country & western bandu the Buckskin Boys. Možda prolomni trenutak u kojem je Leonard odlučio krenuti u glazbene vode dogodio se dolaskom u Nashville, gdje se planirao okušati kao kompozitor. No, život ga nedugo nakon dolaska u Nashville nosi u New York, gdje mu se (pomalo iznenada) otvaraju vrata muzičkog businessa. Naime, u studenom 1966. godine Judy Collins snima pjesmu “Suzanne” za svoj album „In My Life“. Našavši se pod svjetla reflektora, uskoro biva primijećen od strane producenta John Hammonda, koji mu osigurava prvi ugovor…
pročitaj više

Bob Dylan – “John Wesley Harding”
27. Prosinca – 1967.
Bob Dylan – “John Wesley Harding”<br>27. Prosinca – 1967.

Bob Dylan izdaje osmi studijski album „John Wesley Harding“ Iako nije tako izgledalo u trenutku izlaska, album se pozicionirao kao jedan od krucijalnih u opusu ovog umjetnika. Štoviše, ovim albumom je Bob Dylan zatvorio krug (pakla) kojeg je otvorio prelaskom na električnu gitaru i time pobrao masovni prezir i neodobravanje, kako publike, tako i establišmenta. Samo zahvaljujući njegovoj upornosti i tvrdoglavosti, hereza je ipak postala trendom nakon par godina. Dylan je bio taj koji je isturio leđa i na njima pretrpio sve moguće udarce. I mogao je jer je već bio toliko velik da nije trebao povlađivati nikome ni za što. Radio je vođen umjetničkim instinktom i porivom „na mater…
pročitaj više

Oformljen Jethro Tull
21. Prosinca – 1967.
Oformljen Jethro Tull<br>21. Prosinca – 1967.

Datum osnutka grupe Jethro Tull je mogao biti bilo koji dan te 1967. godine, jer …. Hajmo s pričom od nekog početka. Kad je Ian Anderson pokrenuo prvi bend, dao mu je ime po klavijaturisti?, John Evanu. Bio je to klasični blues band, kakvih je u to vrijeme bilo na tisuće po kvadratnom kilometru urbanog prostora. Gladni dokazivanja i svirki, nastupaju u lokalnim pubovima i klubovima. Kako je broj takvih scena bio ograničen, pribjegavaju triku koji se na dugu stazu isplatio. Naime, kad bi „ispucali” sve pozornice u okruženju, bandu bi jednostavno promijenili ime i krenuli ispočetka. Tako da je prvobitno John Evan Band (prije toga the John Evan Smash), uskoro postalo Navy Blue, pa zatim, Ian Henderson’s Bag o’ Nails i naposljetku Candy…
pročitaj više

The Rolling Stones – “Their Satanic Majesties Request”
08. Prosinca – 1967.
The Rolling Stones – “Their Satanic Majesties Request”<br>08. Prosinca – 1967.

Kako bi uhvatili korak s nadolazećim i uskoro vladajućim tendom, the Rolling Stones izdaju album „Their Satanic Majesties Request“. Bio je to album na kojem su se slomila mnoga koplja, kako onda tako i dan danas, no u jednom je nešto ostalo isto, ocjena da je album daleko od najboljih ostvarenja grupe. Album je u trenutku izlaska poglavito gledan kroz lupu suparnika, „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“, s kojim se nije i neće nikada moći uspoređivati u ni jednom segmentu. (čak je i omot album sličan!). Dok je „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ od trenutka izlaska do danas ocijenjen kao neprikosnoveno remek djelo, dotle je njegov suparnik dobio…
pročitaj više

The Jimi Hendrix Experience – “Axis: Bold as Love”
01. Prosinca – 1967.
The Jimi Hendrix Experience – “Axis: Bold as Love”<br>01. Prosinca – 1967.

Po prelasku Atlantika, Jimi Hendrix je instant postao senzacija u muzičkom svijetu. Kako i ne bi kad je na scenu donio navedeni tretman gitare uz nespornu virtuoznost i naviše svega genijalnost ovjekovječenu u komponiranju i svirci. Ni scenski nastup nije ignorirao, te su njegovi koncerti bili potpuni doživljaj. Prvim albumom „Are You Experienced“ je opravdao sva očekivanja i pretočio pozornicu u studio i potom na vinil. Bilo je to vrijeme kad mu je manager/producent bio Chas Chandler, u biti, pored samog Hendrixa, najzaslužniji za njegov meteorski uspjeh. Ritam je bio ubitačan, jer Chas nije davao mjesta predahu. Po samom izlasku prvijenca i neprestanih nastupa, počinje bukirati studija za snimanje nasljednika,…
pročitaj više

Rolling Stone Magazine
09. Studenoga – 1967.
Rolling Stone Magazine<br>09. Studenoga – 1967.

Jann Wenner i Ralph Gleason objavljuju prvi broj Rolling Stone magazina u San Franciscu. Naslovnicu je nosio John Lennon, koji je povodom izlaska magazina čak dao intervju. Prisjetimo se okolnosti tog razgovora. John Lennon je bio proglašen „persona non grata“ u Americi i vlasti su činile sve da ga protjeraju iz zemlje. Pravna bitka je trajala godinama, i na kraju, Lennon je pobijedio sistem i samu državu. Zvuči pomalo nevjerojatno iz današnje perspektive, ali u to vrijeme je još bilo nekakve demokracije u društvu i njegovom uređenju. Bilo kako bilo, magazin nakon prvog broja počinje svoj život, izlazeći neprekidno do današnjih dana. Tijekom vremena je postao jedan od najutjecajnijih magazina u muzičkoj…
pročitaj više

Love -“Forever Changes”
01. Studenog – 1967.
Love -“Forever Changes”<br>01. Studenog – 1967.

Poznavateljima rock muzike šezdesetih godina prošlog stoljeća ime grupe Love automatski asocirana jednu od najvećih nepriznatih grupa svog vremena, koju je povijest koliko toliko rehabilitirala. Snimivši prvi album “Love”, iznenada uskaču na top liste najbolje prodavanih u Americi, da bi drugim albumom “Da Capo” potvrdili status i stekli auru “onih koji lansiraju nešto novo”. To nešto novo je došlo u obliku trećeg albuma “Forever Changes” i …. , nažalost priča ovdje mijenja predznak, od plusa na duboki minus. Album biva hladno primljen od publike, kritika ga je sasjekla i band se počeo osipati. Toliko da je sljedeći put u studio za snimanja nasljednika „Four Sail“, ušao samo jedan originalni član Arthur…
pročitaj više

Ten Years After – „Ten Years After“
27. Listopada – 1967.
Ten Years After – „Ten Years After“<br>27. Listopada – 1967.

Grupa Ten Years After izdaje istoimeni debut album. Albumu je prethodilo burno razbolje sazrijevanja pod imenom Jaybirds, pod kojim su stjecali lokalnu slavu i time na sebe skrenuli pažnju diskografskih mogula. A ona je donijela ugovor i ono po čemu će ovaj bend i njihov prvi album ostati upamćeni. S diskografskom kućom Deram (pod-tiketom diskografske kuće Decca), su potpisali ugovor, a da nisu imali ni jedan hit singl. Bio je to povijesni trenutak kad je stvorena atmosfera embrionalnog početka progresivnog booma (šefovi diskografskih kuća nisu razumjeli o čemu se radi, niti su razumjeli tu novu muziku, ali se prodavala i to im je bilo jedino bitno, i stoga su šakom…
pročitaj više

Erma Franklin – “Piece Of My Heart”
24. Listopada – 1967.
Erma Franklin – “Piece Of My Heart”<br>24. Listopada – 1967.

Ne može se reći da je hit Erme Franklin, “Piece Of My Heart” prošao nezapaženo. Po izlasku penje se na Billboard i parkira se na udobno #10. mjesto. Pjesmu su napisali Jerry Ragovoy i Bert Berns, uigrani duo koji je štancao hitove kao na traci. Bio bi to „bussines as usual“ da sudbina nije umiješala prste. Naime, godina dana po izlasku singlice, tada nepoznata mlada grupa Big Brother and the Holding Company, uzima pjesmu za svoj prvi album. Album izlazi, donosi pjevačicu benda, Janis Joplin kao jedan od najvećih vokala, čemu je pridonijela baš „Piece of my Heart“, i koja postaje koncertni standard grupe, a i Janis kasnije, kad je…
pročitaj više

“Hair: The American Tribal Love-Rock Musical”
17. Listopada – 1967.
“Hair: The American Tribal Love-Rock Musical”<br>17. Listopada – 1967.

00:00 Svijetlo dana je ugledao rock mjuzikl “Hair”. Teško je u par rečenica opisati genezu nastanka, život i pobjedonosni put ovog djela, a još teže uticaj koji je izvršio na socijalni trenutak tog doba. I ne samo njega. U ovoj povijesnoj crtici ću se ipak zadržati uglavnom na faktografiji, jer zadiranje u socijalni fragment i političko okruženje bi me odvelo u debeli tekst koji je primjeren „Osvrtu“, a ne crtici u „Vremeplovu“. “Hair” ili punog naziva “Hair: The American Tribal Love-Rock Musical”, je rock mjuzikl baziran na knjizi James Radoa i Gerome Ragnia, te muzici Galt MacDermota. Uglavnom, ova imena danas malo kome išta znače. iako se iza njih krije…
pročitaj više

The Doors – “Strange Days”
25. Rujna – 1967.
The Doors – “Strange Days”<br>25. Rujna – 1967.

00:00 The Doors izdaju drugi album “Strange Days” . Nastao na temeljima prvijenca, “Strange Days” donosi The Doors u naponu snage i kreativnog zanosa. Na albumu su se našle i dvije singlice, “People Are Strange” i “Love Me Two Times”, koje dolaze na Top 30 Billboarda, krčeći put albumu koji se smješta na #3 mjesto najprestižnije top liste na svijetu. Tako visoka pozicija mu je priskrbila zlatnu tiražu već u godini izlaska, da bi tokom vremena postigao platinastu. Pored singlica, na albumu su se našle dvije kompozicije koje će do kraja karijere obilježiti Jim Morrisona i njegov opus. Prva je “Horse Latitudes”, koja svojoj monumentalnom lirikom i neuobičajenom muzičkom podlogom…
pročitaj više

Big Brother and Holding Company – “Big Brother and Holding Company”
23. Kolovoza – 1967.
Big Brother and Holding Company – “Big Brother and Holding Company”<br>23. Kolovoza – 1967.

00:00 Big Brother and Holding Company izdaje prvi album. Ne znam odakle su uzeli ime, jer ono baš i nije medijski privlačno, no, sudbina je htjela da uđe u povijest muzike i to na velika vrata. Naime, pored četverice muzičara u bendu se nalazila i pjevačica. Poprilično neugledna, kreštavoga glasa za vrijeme konverzacije, ali nebeskog blues vokala jednom kad zapjeva. Govorim dakako o Janis Joplin, koja je za života postala legenda. I to s punim pravom. Šezdesetih godina prošlog stoljeća San Francisco je bio meka psihodelije. Sredinom dekade na sceni se profiliralo stotine bendova, no ipak, vremenom su se izdvojila četiri. Grateful Dead, Quicksilver Messenger Service, Jefferson Airplane i Big Brother…
pročitaj više

The Box Tops – „The Letter“
06. Kolovoza – 1967.
The Box Tops – „The Letter“<br>06. Kolovoza – 1967.

Box Tops izdaje singlicu „The Letter“. Izdanje u rekordnom roku dolazi na top liste, donoseći nepoznatoj grupi slavu o kojoj su tek koji dan prije mogli samo sanjati. Dakako, povijest je pokazala da su bili „one hit wonder“, iako su imali još hitova na top listama, ali to u ovoj priči i nije bitno. Bitna je putanja kojom je plovio ovaj hit, od začetka pa sve do obrada, koje su povijesno gledano, postale poznatije od originala. Kao i svaka priča i ova ima svoj početak. S nepune 23 godine Wayne Carson Thompson piše kompoziciju „Letter“, inspiriranu stihovima koje mu je otac odrecitirao: “Give me a ticket for an aer-o-plane”. No,…
pročitaj više

Pink Floyd – „The Piper at the Gates of Dawn”
05. Kolovoza – 1967.
Pink Floyd – „The Piper at the Gates of Dawn”<br>05. Kolovoza – 1967.

00:00 Osmi mjesec daleke 1967. godine će obilježiti veliki događaj. Tih dana, bio je to samo jedan u nizu događaja koji su se smjenjivali kao na nekoj traci. Album „The Piper at the Gates of Dawn” izlazi i dakako pobuđuje pažnju u underground krugovima. Grupa Pink Floyd je u tom trenutku već imala svoje mjesto na uzburkanoj psihodeličnoj sceni, a Syd Barrett je postajao zvijezda i mimo svoje volje. Sam Waters se prisjeća tih dana i njihovog statusa. Naime, došlo je do sukoba sa Sydom zbog popularnosti koju je bend lagano dobivao. Syd je bio na stanovištu da umjetnici moraju imati svoj mir da bi stvarali i da sva ta…
pročitaj više

Pink Floyd – „Interstellar Overdrive“
05. Kolovoza – 1967.
Pink Floyd – „Interstellar Overdrive“<br>05. Kolovoza – 1967.

Kao najavu prvog albuma za francusko izdanje, Pink Floyd izdaje singlicu „Arnold Lane“ i na njenoj „b“ strani, „Interstellar Overdrive“. Bilo je to prvo, stidljivo izlaganje ovakve kompozicije širem auditoriju. Staviti ovakvu kompoziciju na singlicu, bez obzira na hrabra vremena, trebalo je ipak imati muda, jer „Interstellar Overdrive“ je sve osim materijal za singlicu. (po ondašnjim, a da ne govorim o današnjim „standardima“). Naime, „Interstellar Overdrive“ je čisti jam, psihodelična improvizacija nastala u Sydovoj glavi, kad je pokušao odgonetnuti koju melodiju pjevuši manager grupe i dakako, sve skupa se izrodilo u nešto sasvim drugo. Bilo kako bilo, „Interstellar Overdrive“ postaje prva psihodelična improvizacija banda, koja je ujedno i najavila „space…
pročitaj više

Traffic – “Hole in My Shoe”
02. Kolovoza – 1967.
Traffic – “Hole in My Shoe”<br>02. Kolovoza – 1967.

Kad je grupa Traffic ušla u studio da bi snimala debut album „Mr. Fantasy“, Dave Mason je sa sobom donio jednu neobičnu pjesmu, kojoj je dao ime “Hole in My Shoe”. Kad su na stol položene sve kompozicije koje su članovi donijeli, ispalo je da je “Hole in My Shoe” ipak van konteksta opusa grupe, ali radi njene zarazne kvalitete uzeli su je u obzir za snimanje. Pjesma je snimljena, i čak izdana na singlici, koja je prethodila albumu, no, na tom se albumu nije našla. Doduše, našla se na američkom izdanju albuma. Mišljenje ostatka grupe o ovoj pjesmi i povijesno gledano, je ostalo isto, ispada van konteksta opusa, i…
pročitaj više

Jake Holmes – “Dazed and Confused”
10. Srpnja – 1967.
Jake Holmes – “Dazed and Confused”<br>10. Srpnja – 1967.

Kad je Jake Holmes izdao album prvijenac “The Above Ground Sound”  odmah je bilo jasno, pjesma „Dazed and Confused“ je ta koja nosi album. Kako bi kapitalizirali njen iskorak, lansira se i singlica na kojoj je „Dazed and Confused“ na „a“ strani. Bila je to godina u kojoj je psihodelija preuzimala primat i bila trend kojeg su naveliko rabili svi koji su imali aspiraciju prema top listama i radio postajama. Sam je Jake svojevremeno rekao da mu je glavna inspiracija bila muzika grupe the Byrds i grupa the Blues Project. No, istovremeno nije napustio svoje uporište u bluesu. To je pjesmu „Dazed and Confused“ smjestilo u razred u kojem su…
pročitaj više

The Yardbirds – “Little Games”
07. Srpnja – 1967.
The Yardbirds – “Little Games”<br>07. Srpnja – 1967.

00:00 The Yardbirds izdaju četvrti i posljednji album “Little Games”. Album u mnogočemu predskazuje budućnost članova koji su nakon raspada krenuli svaki na svoju stranu. Ovo je ujedno i prvi album u kojem grupa djeluje kao kvartet, s Jimmy Pageom na gitari. (Jeff Beck je napustio grupu i krenuo u solo vode!). Kako bi oslobodio prostor za Jimmyja, Chris Dreja se prihvatio bas gitare. Evoluirajući svoj izričaj grupa pronalazi nove putove izražavanja u dužim i kompleksnijim kompozicijama. Diskografska kuća nije djelila entuzijazam grupe, te je unajmila „hit makera“ Mickie Mosta, da producira grupu i stvori singlice kojim bi se Yardbirds ponovo popeli na top liste. Nažalost, ta je suradnja unaprijed…
pročitaj više

The Grass Roots – “Let’s Live For Today“
07. Srpnja – 1967.
The Grass Roots – “Let’s Live For Today“<br>07. Srpnja – 1967.

Da li se itko sjeća sastava pod imenom The Grass Roots? Možda je bolje postaviti pitanje, da li je itko ikada čuo za njih? Odgovori na oba pitanja bi vjerojatno bio isti, negativni. E, pa zato i postoje „Vremeplovi“, podsjećanja, sentimenti itd.. itd.. Dakle, 1967. godina je, prvobitna euforija rocka već bila debelo zamakla i počela se pretvarati u pokret koji je nosio neminovne socijalne promjene i svjetonazore. Svi se dakako sjećamo Bob Dylana, Beatlesa, Rolling Stonesa, ali malo se tko sjeća grupa koje su punile top liste, izdavale zlatne albume, no u svojim izričajima nisu imali onu provokativnu crtu koja ih je čuvala za vječnost. E baš takva grupa je…
pročitaj više

The Pink Floyd – “See Emily Play”
16. Lipnja – 1967.
The Pink Floyd – “See Emily Play”<br>16. Lipnja – 1967.

Vođa grupe, idejni tvorac i djevojka za sve: Syd Barrett Autor svega što je grupa stvarala i radila: Syd Barrett Kompozicija : „See Emili Play“ Autor muzike i teksta: Syd Barrett Prateći bend: Pink Floyd Tako bi nekako opisno izgledao status grupe Pink Floyd u trenutku izlaska singlice „See Emily Play“. „Arnold Layne“ je bio vani i skrenuo pažnju underground komune na grupu ili bolje rečeno, prvenstveno na Syd Barretta, a potom na ostatak benda. Syd je bio pokretačka snaga, idejni tvorac svega u grupi i naposljetku autor cijelog materijala kojeg su izvodili. Taj se status protegao i na prvi album „The Piper at the Gates of Dawn“, kojeg je…
pročitaj više

The Beatles – “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”
26. Svibnja – 1967.
The Beatles – “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”<br>26. Svibnja – 1967.

00:00 Prošlo je više od pola stoljeća od kako su Beatlesi izdali svoj najveći i u povijesti muzike, najočekivaniji album, “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. Pedeset i nešto godina od izlaska, a album i dalje živi svojim životom velikog i ostavlja u nevjerici sve koji ga danas slušaju. Količina ingenioznosti, genija i talenta nikada više nije bila sakupljena na tako malom prostoru. U vrijeme kad je album nastao digitalna tehnika nije postojala, crno bijela televizija je bila jedina, o boji se tek maštalo. Cjelokupan rad u studiju se radio ručno, katkad doslovno, kidajući i lijepeći audio trake sa snimkama kako bi se dobili željeni efekti. Čudesna produkcija na albumu…
pročitaj više

Jimi Hendrix Experience – “Are You Experienced”
12. Svibnja – 1967.
Jimi Hendrix Experience – “Are You Experienced”<br>12. Svibnja – 1967.

00:00 Svjetla pozornice osvjetljavaju najsjajniju zvijezdu epohe. Jimi Hendrix sa svojim sastavom Jimi Hendrix Experience lansira prvi album, “Are You Experienced”, koji u trenutku izlaska pobire sve ono što jedno muzičko djelo može pobrati. Od prvog dana života do danas, album biva proglašen za najimpresivniji debut album u povijesti muzike. I ovaj put, priča je već imala, skoro dosadni tok. Naime, po dolasku u London, Hendrix s bendom ulazi u studio, snima album. Nudi ga diskografskoj kući Decca Records. Ovi ga odbijaju, iz meni nepoznatih razloga. Kažem nepoznatih, da ne bi napisao idiotskih, ma koji bili. Ne vidjeti bisere koji stoje ispred njih, mogu samo diskografske svinje. Album ipak pronalazi…
pročitaj više

The Grateful Dead – “The Grateful Dead”
17. Ožujka – 1967.
The Grateful Dead – “The Grateful Dead”<br>17. Ožujka – 1967.

The Grateful Dead izdaje prvijenac. Prema sjećanju protagonista, album je izdan kao “San Francisco’s Grateful Dead”, iako to ime nije nigdje otisnuto. Vjerojatno je prvobitno bilo odlučeno da se album izda pod tim imenom, ali u toku priprema i finalizacije projekta, ime biva skraćeno na “The Grateful Dead” Album se snimio u rekordna četiri dana u “Studio A“ u Los Angelesu. Grupa je htjela snimiti album u San Franciscu, svom rodnom gradu, ali nažalost, nije bilo ni jednog odgovarajućeg studija u okolici u to vrijeme. Startali su odmah u velikom stilu, te su sami odabrali producenta. Bilo je to neuobičajeno u to vrijeme, jer diskografske kuće su teško ispuštale iz…
pročitaj više

Blue Oyster Cult
16. Ožujka – 1967.
Blue Oyster Cult<br>16. Ožujka – 1967.

Blue Oyster Cult su nastali u New York Long Islandu 1970. g, ali počeci grupe sežu u 1967. godinu. Tada su se zvali Soft White Underbelly, da bi 1968. godine promijenili ime u Stalk Forrest Group. Na nagovor Sandy Perlmana, rock kritičara, producenta i tekstopisca grupe, 1970. mjenjju naziv u Blue Oyster Cult. I tu počinje po mnogima, najfascinatnija i najkontraveznija pojava u rocku do proboja punka. Grupa u sastavu Eric Bloom – gitara vocal, Buck Dharma – Lead vocal , Allen Lanier– Klavijature gitara, Joe Bouchard – bass vocal, Albert Bouchard – bubnjevi i vokal, su bili sve samo ne uobičajna rock grupa. Tekstovi i glazba su bili totalno…
pročitaj više

Pink Floyd – “Arnold Layne” / “Candy and a Currant Bun”
10. Ožujka – 1967.
Pink Floyd – “Arnold Layne” / “Candy and a Currant Bun”<br>10. Ožujka – 1967.

Pink Floyd lansira prvu singlicu  „Arnold Layne“. Bilo je to vrijeme Sydove apsolutne dominacije bendom, kojeg je uostalom on i osnovao i pisao sve materijale. Tako je autor prve singlice i pjesama na njoj, „Arnold Lyne“ i “Candy and a Currant Bun”, bio isključivo Syd Barrett, iako,   su kao autori potpisani svi članovi benda i to kao Pink Floyd. Priča koju priča lirika je uzeta iz stvarnog života, a priča priču o tipu koji krade donje rublje sa sušila u susjedstvu škole za djevojče. Dakako, Syd je to zapakirao u bizarnu trominutnu ambalažu, kako je i priličilo tom vremenu i formatu singlice. (dakako, koncertna verzija je ne rijetko prelazila granicu…
pročitaj više

The Velvet Underground – “The Velvet Underground And Nico”
06. Ožujka – 1967.
The Velvet Underground – “The Velvet Underground And Nico”<br>06. Ožujka – 1967.

Kad su prije pola stoljeća John Cale, Sterling Morrison, (Nico), Lou Reed i Maureen Tucker susreli Andy Warhola, nisu ni slutili da su dobili ulaznicu za besmrtne. Nakon upoznavanja, Andy im se ponudio da im bude manager i istovremeno da budu dio njegovog projekta “Tvornica”. Bio je to prvi multimedijalni projekt, kojeg je Andy zamislio kao komplot svih vrsta umjetnosti, da bi kao rezultat dobivao hibride koji svoj život mogu zahvaliti dvostrukom životu izvora. Bila je to bizarna filozofija, ali s konkretnim rezultatima. Jedan od njih je bilo i snimanje Velvet Undergrounda u nekoliko studija da bi se kompletirao prvi album, kojem su dali naziv “The Velvet Underground And Nico”.…
pročitaj više

The Beatles – “Strawberry Fields Forever” / “Penny Lane”
13. Veljače – 1967.
The Beatles – “Strawberry Fields Forever” / “Penny Lane”<br>13. Veljače – 1967.

Godina gospodnja 1967. The Beatles izdaju singlicu, pilot dugo očekivanog albuma, koji će tek u završnoj fazi dobiti ime, “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” Singlica na “a” strani nosi kompoziciju “Strawberry Fields Forever”, a na “b” strani, “Penny Lane”. Kako je “Penny Lane” ipak bila daleko više od “b” strane i pjesme koja puni prostor, bio je to trenutak kad se po prvi puta singlica označila kao “dupla “a”” strana“. The Beatles – “Strawberry Fields Forever” Ovo je samo jedna od bezbroj činjenica vezanih za ove kompozicije, koje su btw riznica eksperimenta, ingenioznosti i nadasve lucidnosti autora i producenta. Singlica se penje na vrhove top lista, a naknadno po mnogim anketama, koje se protežu do današnjih dana, biva proglašavana za “najbolju…
pročitaj više

Jefferson Airplane – „Surrealistic Pillow“
01. Veljače – 1967.
Jefferson Airplane – „Surrealistic Pillow“<br>01. Veljače – 1967.

00:00 San Francisco se budi i u svijet šalje emisare „beata“. Počivajući na filozofiji Jack Kerouaca i njegovog romana „On The Road“, muzička umjetnička scena buja ispod površine kombinirajući folk i psihodeliju. Iako najavljen prvim albumom, drugi album grupe Jefferson Airplane, „Surrealistic Pillow“ izlazi i pomalo neočekivano hara scenom, najprije lokalnom, potom američkom, da bi se prelio preko Atlantika i u tom pohodu zarazio cijeli svijet. Na albumu se po prvi puta pojavljuje Grace Slick, koja će obilježiti ovu grupu do kraja njenog postojanja i uskrsnuća u obliku Jefferson Starshipa. Inače, s albuma su skinute dvije singlice , “Somebody to Love” i “White Rabbit” koje redom dolaze na vrhove top…
pročitaj više

The Spencer Davis Group – “I’m a Man”
20. Siječnja – 1967.
The Spencer Davis Group – “I’m a Man”<br>20. Siječnja – 1967.

Spencer Davis Group je u svoje vrijeme bila zapažena grupa, pogotovo na top listama, jer su u nekim intervalima, za postojanja grupe, dolazili redom na vrhove svih top lista. Iako ne isključivo, ipak, taj uspjeh se poglavito može zahvaliti mladom Steve Winwoodu, koji još nije bio ni punoljetan kad je imao hit #1 na UK listi singlica. Jedna od vječnih je bila i “I’m a Man”, koja je tek silaskom s top lista počela svoj dugovječni život u bezbrojnim obradama. Poslušajte, a i pogledajte kako “wunderkind” s lakoćom profesionalca izvodi kompoziciju. (u trenutku nastanka snimke imao 17 godina!) The Spencer Davis Group – “I’m a Man” Ja nisam vlasnik autorskih…
pročitaj više

The Doors – “The Doors”
04. Siječnja – 1967.
The Doors – “The Doors”<br>04. Siječnja – 1967.

Čudna je bila ta 67-ma prošlog stoljeća. Kao gljive poslije kiše nicali su bendovi koji su redom izdavali impresivne debut albume. Impresivne u tom smislu da su postali okosnice ne samo opusa tih grupa već i moderne muzike uopće. Sublimirajući „iz prve“ esencu koju su munjevitom brzinom širili oko sebe, pakovani u ozbiljnu muzičku ambalažu, ničim nisu pokazivali da su plod rada golobradih, nezrelih mladića koji iz sebe imaju “par nastupa i jedan veliki odmor”. Jedan od takvih kamena temeljaca je bio prvi album grupe The Doors, koji je u trenutku izlaska preokrenuo lice moderne muzike, dao joj sasvim novu dimenziju postojanja i naviše svega, na svjetlo dana donio poetu…
pročitaj više

The Doors – “Break on Through (To the Other Side)”
01. Siječnja – 1967.
The Doors – “Break on Through (To the Other Side)”<br>01. Siječnja – 1967.

Tri dana prije izlaska album prvijenca, the Doors lansiraju singlicu „Break On Through (To the Other Side)“. Singlica ne pobuđuje neku veću pažnju. Doduše, penje se na #126. mjesto Billboarda, ali tek nakon što je izašao album, te se komotno može reci da je podbacila. No, samo na komercijalnom planu, jer pjesma postaje jedan od koncertnih standarda za cijelog života grupe i dakako, pjesma po kojoj se the Doors prepoznaju i identificiraju. Interesantno je to da je pjesma, pa i cijela singlica bila izuzetno povoljno primljena od kritike, skoro bez ostataka, dok je publici trebalo ipak daleko više vremena da je prepoznaju. No, život singlice nije završio silaskom s Billboarda,…
pročitaj više

1966
Hrvatsko Seljačko Pjevačko Društvo “Podgorac” – “Božićne Pjesme”
24. Prosinca – 1966.
Hrvatsko Seljačko Pjevačko Društvo “Podgorac” – “Božićne Pjesme”<br>24. Prosinca – 1966.

Na Badnji dan 1965. godine Jugoton objavljuje LP na kojem Hrvatsko Seljačko Pjevačko Društvo “Podgorac” iz Gračana pokraj Zagreba, izvodi prigodne vjerske pjesme. Album je dakako nazvan, “Božićne Pjesme”. Bilo je to prvo dugo svirajuće izdanje vjerskog karaktera u Jugoslaviji koja se u tom razdoblju počela otvarati i oslobađati iz rigidnih komunističkih okova nametnutim Staljinovom verzijom idealnog društva. Izdanje albuma je pored političke poruke i na ekonomskom planu pobralo vrhnje, jer se prodavalo, za ono vrijeme, u velikoj tiraži. Nakon ovog izdanja Jugoton će u redovnim intervalima izdavati albume, ali i singlice vjerskog sadržaja, koje će popunjavati opus ove velike diskografske kuće i ovim segmentom muzičkog stvaralaštva. Hrvatsko Seljačko Pjevačko…
pročitaj više

The Jimi Hendrix Experience – “Hey Joe”
16. Prosinca – 1966.
The Jimi Hendrix Experience – “Hey Joe”<br>16. Prosinca – 1966.

Povijest velikog hita Jimi Hendrixa ne počinje njegovim ustoličenjem na tron. Ona seže daleko prije, u vrijeme kad je Jimi imao svoj bend Jimmy James and the Blue Flames. „Hey Joe“ je bila pjesma koju su svakodnevno izvodili. Povijest dalje kaže, da je , Chas Chandler, (ex. Animals basista), u potrazi za bendovima koje bi preuzeo kao producent i kao manager, nabasao na Jimijevu grupu i prvo što je čuo, bila je „Hey Joe“. Bilo je to dovoljno da privoli Hendrixa da napusti Ameriku i krene u Englesku s njime kao managerom. Povijest nastavlja, kad je Jimi došao u London, nakon par koncerata zaokuplja pažnju cijele muzičke komune tog vremena,…
pročitaj više

Cream – “Fresh Cream”
09. Prosinca – 1966.
Cream – “Fresh Cream”<br>09. Prosinca – 1966.

Grupa ili ako više volite, super grupa Cream izdaje prvi album “Fresh Cream”. Vrhunac pokreta je bio na horizontu i samo se čekala iskra koja će osvijetliti put k tom vrhu. A ona je došla neočekivano! Eric Clapton je bio nezadovoljan smjerom kojim je krenula matična grupa Yardbirds, napušta je i pridružuje se John Mayallu i njegovim the Bluesbreakers. Nakon snimljenog albuma napušta i Mayalla te kreče svojim putem. S druge strane, Jack Bruce i Ginger Baker su se u sastavu Graham Bond Organisation osjećali sputani, jer njihova divlja svirka jednostavno nije mogla više izdržati relativno uske okvire izričaja Graham Bonda, ma koliko se ovaj trudio. I mimo permanentnog animoziteta…
pročitaj više

The Who – “A Quick One”
09. Prosinca – 1966.
The Who – “A Quick One”<br>09. Prosinca – 1966.

Sa singlicom, a kasnije i albumom „My Generation“ the Who skreće pogled muzičke javnosti na sebe. Artikulirajući osjećaje mladih, koji su u permanentnom konfliktu s odraslima, establišmentom, kanalizirajući njihovu besperspektivnost i fatalizam („I hope I die before I get old“) the Who se nameće kao glasnogovornik cijele generacije. S prvim albumom je došla samo naznaka tog statusa da bi ga kasnija izdanja digla na nacionalni, pa i međunarodni nivo i time zacementirala status ovog benda. Ne malu, ako ne i presudnu zaslugu u tom procesu je odigrao drugi album grupe „A Quick One“, koji izlazi u Prosincu 1966. godine. Bile su to godine kad je Veliki rat bio daleko iza…
pročitaj više

Chris Farlowe – “The Art of Chris Farlowe”
25. Studenoga – 1966.
Chris Farlowe – “The Art of Chris Farlowe”<br>25. Studenoga – 1966.

Chris Farlowe izdaje treći album “The Art of Chris Farlowe”. Iako je album u potpunosti snimljen s njegovom grupom “The Thunderbirds”, na naslovnici albuma se pojavljuje samo njegovo ime. Na album su sudjelovala mnoga zvučna imena. Suradnički tim je predvodio Mick Jagger, koji je s Keith Richardsom, Chrisu dao četiri pjesme (“Out Of Time”, “Paint It Black”, “I’m Free” i “Ride On Baby”), koje su dakako Rolling Stonesi kasnije izdali na svojim albumima. Pored Mick Jaggera tu je bio i Carl Palmer, bubnjarska zvijezda u usponu, te Andy White, koji je umjesto Ringa svirao bubnjeve na prvom singlu Beatlesa, a cijeli proces nastanka albuma “The Art of Chris Farlowe” je nadgledao…
pročitaj više

Terry Riley – “Reed Streams”
08. Studenoga – 1966.
Terry Riley – “Reed Streams”<br>08. Studenoga – 1966.

Američki avangardni kompozitor Terry Riley izdaje „prvi“ album “Reed Streams”. (tako se vodi kataloški, iako je njegovo prvo izdanje „Music for The Gift“, lansirano dvije godine prije) Album se sastoji od dvije kompozicije, „Untitled Organ“ i „Dorian Reeds“ Bio je to prvi album na kojem Terry kreira zvuk upotrebljavajući dva magnetofona (Revox), kreirajući svoj izričaj kasnije poznat kao Time Lag Accumulators. Ovaj debut je veliki uvod u kasniji tok opusa ovog umjetnika, poglavito jer je postavio temelje drugačijem viđenju zvuka, ali i zvučne slike u globali. Nažalost, na netu nema previše podataka o ovom albumu, pa čak ni imena sudionika, poglavito jer je na albumu pored klavijatura s kojima „operira“…
pročitaj više

Love – “Da Capo”
05. Studenoga – 1966.
Love – “Da Capo”<br>05. Studenoga – 1966.

Američka grupa Love snima drugi album “Da Capo”. Kao prvi rock band koji je potpisao za Elektra Records, Love prvim albumom skreću pažnju na sebe i to poglavito svojom mješavinom psihodelije i barkonog popa, (baroque pop), nametnuvši se kao velika nada rock muzike tog doba. Drugim albumom “Da Capo” šire izričaj i preko granica vremena u kojem su djelovali, te time povijesno gledano, postaju najpodcjenjenija grupa rock ere. Ovaj se status pogotovo ogleda u nasljedniku „Forever Changes“, koji danas kotira kao remek djelo epohe. (uvršten je u „Library of Congress“ ili drugim riječima, proglašen je za kulturno dobro!) “Da Capo” je ipak požnjeo uspjeh, bar kod istomišljenika. Nevjerojatno je kako…
pročitaj više

The Lovin’ Spoonful – “Hums of the Lovin’ Spoonful”
03. Studenoga – 1966.
The Lovin’ Spoonful – “Hums of the Lovin’ Spoonful”<br>03. Studenoga – 1966.

The Lovin’ Spoonful je bio koliko običan bend svoje ere, toliko istovremeno i neobičan. Poglavito zahvaljujući karizmi John Sebastiana, koji je svoj talent „upregao“ u pogon grupe. Iako je komotno mogao egzistirati kao solo umjetnik, svu je energiju usmjerio u dobrobit grupe. Dakako, nije tajna da je pjesme pisao i za druge izvođače, ali, glavni opus je ostao u okvirima matične grupe. Koji je status imala grupa, dovoljno govori i podatak da im je Woody Allen ponudio da napišu muziku za njegov film „What’s Up, Tiger Lily?“, koja je kasnije izdana na vinilu, dakako, pod imenom grupe. Kad se grupa pripremala za ulazak u studio za snimanje trećeg albuma, bilo…
pročitaj više

The Kinks – „Face to Face“
28. Listopada – 1966.
The Kinks – „Face to Face“<br>28. Listopada – 1966.

The Kinks izdaju četvrti album „Face to Face“. S prva tri albuma grupa se lansira u prvu ligu otočkog rocka, redovno gostujući na top listama. Njihovi hitovi iz te ranije faze opusa su i dan danas često prisutni u svim medijima, o obradama da i ne govorim. No, četvrti album donosi skretanje grupe u nešto mekše vode, u kojima su isto tako veoma dobro zaplivali. Ovo je ujedno i prvi album grupe na kojem se nalaze kompozicije koje je redom sve napisao Ray Davies. Nastanak ovog albuma je protekao veoma dramatičnom stilu. Vjerojatno potpuno iscrpljen pisanjem i nastupima, Ray Davies doživljava nervni slom po samom ulasku grupe u studio. Nekako…
pročitaj više

The Spencer Davis Group – „Gimme Some Lovin’“
28. Listopada – 1966.
The Spencer Davis Group – „Gimme Some Lovin’“<br>28. Listopada – 1966.

Britanska grupa The Spencer Davis Group izdaje singlicu „Gimme Some Lovin’“. Bio je to samo jedan u nizu bisera ovog sastava, koji će za svog kratkog života stvoriti nebrojeno vječnih rock evergrina. U stvari, opus Spencer Davis Group sadrži prve evergrine rocka, „Gimme Some Lovin’“, „I am Man“, „Keep on Running“, „Somebody Help Me“ i da ne spominjem više. Sve su ove kompozicije nebrojeno puta izvedene, obrađene od stotine različitih bendova. Recimo, mnogi ljubitelji muzike će pjesmu “I’m a Man” poistovjetiti sa prvim albumom grupe Chicago (Chicago Transit Authority), ili pak “Gimme Some Lovin'” s Grateful Dead. Na drugu stranu, The Allman Brothers Band su obradili “Don’t Want You No…
pročitaj više

The Monkees – “Last Train To Clarksville”
16. Kolovoza – 1966.
The Monkees – “Last Train To Clarksville”<br>16. Kolovoza – 1966.

The Monkees su bili jedan od prvih, ako ne i prvi ciljani projekt u muzičkom miljeu prošlog stoljeća. Naime, Amerika je trebala odgovor na engleske Beatlese, i rodio se sastav koji je trebao biti njihov pandan na kontinentu, the Monkees. Sve vezano uz ovu grupu, od postanaka, znači od naziva, lansiranja, TV serije, singlica, načina na koji su skladane kompozicije, lansiranja istih, boravak na svim mogućim TV postajama i na radijskom prostoru, ukratko, svaki je segment, korak, .. , bio pomno kopiran od originala i dakako, prenesen „na američki način“. Grupa se ciljano okupila oko istoimene TV serije za mlade, dok je za muziku bio zadužen skladateljski duo Tommy Boyce…
pročitaj više

Jefferson Airplane – „Takes Off“
15. Kolovoza – 1966.
Jefferson Airplane – „Takes Off“<br>15. Kolovoza – 1966.

Jefferson Airplane izdaje prvi album, „Takes Off“. Prvu postavu ovog sastava su između ostalih, činili Signe Toly Anderson, kao vokal i Skip Spence na bubnjevima. Po samom izlasku albuma ovo dvoje napuštaju bend i umjesto njih dolazi Grace Slick kao vokal i Spencer Dryden na bubnjevima. Zajedno sa Kaukonenom, Balinom, Kantnerom i Casadyem, tvore postavu koja će pronijeti ime sastava diljem svijeta. Jefferson Airplane su od samog izlaska ovog albuma uzletjeli nebu pod oblake. Kao što je bilo često u to vrijeme, drugi album je trebao biti odlučujući, odnosno, trebao je ukazati, hoće li se bend održati na tim visinama ili se strmoglaviti u bezdan i potonuti u anonimnost. Jefferson…
pročitaj više

The Beatles – “Revolver”
05. Kolovoza – 1966.
The Beatles – “Revolver”<br>05. Kolovoza – 1966.

S albumom „Rubber Soul“ the Beatles su toliko visoko podigli  ljestvu kvalitete, inovativnosti, ingenioznosti i tko zna šega sve ne, i u biti, ostali su sami da je još više pomaku u vis. U tom trenutku, a i kasnije, nije bilo benda na svijetu koji ih je mogao slijediti. A kompozicije su izlazile iz njihove produkcije kao na taci, bez prestanka, i uvijek nove, svježe, izazovne i nadasve sve više i više art usmjerene. Taj je Art zahtijevao puni angažman u studiju, i četvorka je shvatila jedno, ako će nastaviti tim smjerom, a odluka je bila unisona, otpadaju živi nastupi, jer ono što su ili će kreirati u studiju ni…
pročitaj više

John Mayall’s Bluesbreakers – „Blues Breakers with Eric Clapton“
22. Srpnja – 1966.
John Mayall’s Bluesbreakers – „Blues Breakers with Eric Clapton“<br>22. Srpnja – 1966.

00:00 Nakon što je izdao prvi album „John Mayall Plays John Mayall“, pratećem bendu se pridružuje mladi Eric Clapton. Mayall iz prve shvaća s kime ima posla i koji su gabariti talenta mladog gitariste, te osniva grupu John Mayall’s Bluesbreakers. S njome ulazi u studio i kako bi još više naglasio potencijal mladog gitariste, izdaje album „Bluesbreakers with Eric Clapton“. Bila je to točka na „i“ prve faze kreativnog života svih sudionika ove velike priče. Jer ne zaboravimo, John Mayall se ovim albumom ustoličuje na tron otočkog bluesa, Eric Clapton je krenuo prema statusu božanstva, John McVie je sačekao dolazak Petera Greena i naposljetku Hughie Flint, kojemu je ovo bila…
pročitaj više

The Byrds – “Fifth Dimension”
18. Srpnja – 1966.
The Byrds – “Fifth Dimension”<br>18. Srpnja – 1966.

00:00 The Byrds snimaju treći album “Fifth Dimension” . Od samog trenutka izlaska album izaziva kontroverze i podijeljena mišljenja. Kao po nekom nepisanom običaju, povijest ga je smjestila na zasluženo mjesto i opalila pljusku nadobudnim kritičarima, koji u svom neznanju i sljepoći nisu mogli prepoznati, ni osjetiti o čemu se u biti radi. Stoga, idem ispočetka. Album “Fifth Dimension” je prvi album na kojem nema alfe i omege sastava kad je pisanje bilo u pitanju. Gene Clark je napustio grupu netom prije snimanja, kad su iza sebe imali samo jednu snimku. Službeno se naveo razlog strah od letenja, te nemogućnost ispunjavanja obaveza benda. Tanko i plitko. Stvarni razlozi su bili…
pročitaj više

Lovin’ Spoonful – „Summer in the City“
04. Srpnja – 1966.
Lovin’ Spoonful – „Summer in the City“<br>04. Srpnja – 1966.

Danas skoro potpuno nepoznata grupa Lovin’ Spoonful, izdaje singlicu „Summer in the City“. Nakon niza hitova, od kojih je svaki dolazio na top liste, ali nikada na prvo, „Summer in the City“ je prva koja zaposjeda to mjesto. Na prvom mjestu Billboarda stoji tri tjedna, potvrđujući Lovin’ Spoonful kao sastav na kojeg valja računati. Sam lider John Sebastian, koji je koautor teme, dobiva krila i u sljedećem razdoblju piše pjesme koje redom dolaze na vrhove top lista. Možda je ime sastava i lidera danas nepoznato, no pjesme su i te kako poznate. Štoviše, postale su dio pop kulture šezdesetih i dakako, time su dobile šansu za mnogobrojne obrade. Lovin’ Spoonful…
pročitaj više

Frank Zappa – „Freak Out“
27. Lipnja – 1966.
Frank Zappa – „Freak Out“<br>27. Lipnja – 1966.

00:00 Frank Zappa sa svojom grupom Mothers of Invention, izdaje debut album „Freak Out“. Po samom izlasku album ne pobuđuje nikakvu pažnju, štoviše, biva ignoriran redom, od kritike do publike. No, za divno čudo, u Europi biva i te kako zapažen, te u veoma kratkom roku stiče kultni status. Ponukana vijestima iz Europe o ovom albumu, američka publika počinje slušati album, te ovaj, naknadno, i zasluženo, dobiva svoje mjesto u domicilnoj povijesti muzičke umjetnosti. Samo par primjera. Prema Rolling Stone magazinu, „Freak Out“ je jedan od 500 najvećih albuma ikad snimljenih, te kao samostojeći projekt dobiva Grammy. Inače, sastav Mothers of Invention je dobio ugovor za snimanje prvog albuma na…
pročitaj više

The Beatles – “Paperback Writer”/”Rain”
30. Svibnja – 1966.
The Beatles – “Paperback Writer”/”Rain”<br>30. Svibnja – 1966.

Kad su the Beatles bili u pitanju, šezdesete godine prošlog stoljeća ne da su obilovale vijestima o njima, kako onih žutih i još više umjetničkih. Počeli su kao teen senzacija, porobili top liste diljem svijeta, osvojili sve kontinente, te se na horizontu počeo pomaljati jedan drugi sastav. Sastav koji je težio umjetničkim aspiracijama i istraživanju zvuka, te njegovoj implementaciji u svoj izričaj. Kako novac nije bio nikakav problem, bend je odlučio da više neće nastupati, već samo izdavati albume i singlice. (teško danas i zamisliti da neki izvođač, ma koliko bio uspješan, primjeni ovu forumu). No, trenuci prije te odluke su isto tako postali u neku ruku povijesni. Tisuću je…
pročitaj više

The Beach Boys – “Pet Sounds”
16. Svibnja – 1966.
The Beach Boys – “Pet Sounds”<br>16. Svibnja – 1966.

00:00 The Beach Boys izdaju jedanaesti album. Sam pojam jedanaesti ne obećaje baš puno, pogotovo u današnjim relacijama, kad se umjetnici i “umjetnici” potroše na prvom ili maksimalno do drugog albuma. Broj sastava s izdanjima koji su veći od te brojke, bi mogao stati na prste (obje) ruke. Izdati deset albuma i ostati na vrhu, to je odlika velikana. The Beach Boys to i jesu, sve do ovog albuma! Nakon ovoga su zasjeli ondje gdje im je mjesto – na Olimpu epohe, dijeleći tih par mjesta s najvećima. Zasluga tom statusu pripada albumu “Pet Sounds”, kojeg the Beach Boys izdaju u Svibnju 1966. godine. Sam album predstavlja prekretnicu, kako u…
pročitaj više

The Rolling Stones – „Paint it Black“
07. Svibnja – 1966.
The Rolling Stones – „Paint it Black“<br>07. Svibnja – 1966.

 The Rolling Stones izdaju singlicu „Paint it Black“. Prethodilo joj je izdanje albuma „Aftermath“, koji kao četvrti po redu, napokon donosi tandem Jagger/Richards u punom svijetlu. Naime, „Paint it Black“ i ostale kompozicije s albuma su isključivo djelo članova grupe, te se ovaj album smatra prijelomnim u karijeri ovog benda. U stvari, krucijalnim u mnogim segmentima. Idemo redom. Singlica „Paint it Black“ se penje na prva mjesta top lista sa obje strane Atlantika. Rolling Stones – „Paint it Black“ Nosi je rif kojeg svira Brian Jones na sitaru. (Sitar je bio samo jedan od novih instrumenata koje je Brian uveo). Stvarajući novi trend, Brian možda čak i nesvjesno otvara širom…
pročitaj više

The Castiles – “That’s What You Get”/”Baby I”
07. Svibnja – 1966.
The Castiles – “That’s What You Get”/”Baby I”<br>07. Svibnja – 1966.

Sa šesnaest godina Bruce Springsteen osniva bend The Castiles. U njemu je prvenstveno gitarista, potom vokal. Bend je sponzorirao Tex and Marion Vinyard, te pod njihovim patronatom ulaze u studio i snimaju demoe. (čak su im i ime dali i to po imenu sapuna!) Od snimljenog materijala sastavljena je singlica koja izlazi u Svibnju 1966. godine. Na njoj su se našle dvije pjesme, “That’s What You Get” i “Baby I”. Bend je nastupio 115 puta prije nego se u Kolovozu 1968. godine raspao, jer je bilo očito da bend nema budućnosti. Mladi Bruce kreće u solo vode i uskoro počinje rad na novom materijalu. Sve od ove točke je dobro…
pročitaj više

Ike & Tina Turner – “River Deep – Mountain High”
05. Svibnja – 1966.
Ike & Tina Turner – “River Deep – Mountain High”<br>05. Svibnja – 1966.

Život piše čudne priče, a sudbina katkad baš i ne sluša što joj kaže. Kad su Phil Spector , Jeff Barry i Ellie Greenwich napisali pjesmu „River Deep – Mountain High“, sve je mirisalo na nešto veliko. Odabir izvođača je to samo potvrdio, Ike and Tina Turner su bili idealni. Bili su u meteorskom usponu na sceni, Tina je imala božanski glas i kao stvoren za tu pjesmu, a Ike je bio gitarista kalibra kojeg je zamislio Phil u svojoj produkcijskoj mašti. I ne samo to, kako bi sve sveo pod svoju kapu Phil Spector otkupljuje ugovor Ike And Tine Turner kojeg su imali s diskografskom kućom Loma Records (pod…
pročitaj više

The Rolling Stones – “Aftermath”
15. Travnja – 1966.
The Rolling Stones – “Aftermath”<br>15. Travnja – 1966.

00:00 The Rolling Stones izdaju četvrti album u Engleskoj, “Aftermath“. U Americi album izlazi dva mjeseca kasnije, i biva šesti album grupe na ovom kontinentu. Bilo je to vrijeme kad su kompanije davale sebi za pravo da mijese, dodaju, ukratko, da kroje albume po svom za različita tržišta. Redovno se događalo da američka i europska izdanja nemaju, ne samo iste omote, već i sadržaj. Još jedan od eklatantnih primjera sljepoće diskografskih kuća na Otoku jest činjenica da se na albumu u pravilu nije stavljala singlica koja mu je prethodila i za njega utirala put. Bio je to ostatak poslovne logike iz prošlosti, kad su singlice bile te koje su nosile…
pročitaj više

Percy Sledge – “When a Man Loves a Woman”
06. Travnja – 1966.
Percy Sledge – “When a Man Loves a Woman”<br>06. Travnja – 1966.

Često se u povijesti muzike događa da je pjesma napisana za nekoga, ali je proslavi netko sasvim drugi ili pak pjesma biva lansirana na slobodno tržište i prvi izvođač je snimi, ali ne postiže s njom neki značajniji uspjeh. Tek nakon drugog ili pak trećeg pokušaja obrade pjesma eksplodira na top listama, donoseći izvođaču, ali i autorima slavu i pune bankovne račune. Često se u povijesti muzike događa da je pjesma napisana za nekoga, ali je proslavi netko sasvim drugi ili pak pjesma biva lansirana na slobodno tržište i prvi izvođač je snimi, ali ne postiže s njom neki značajniji uspjeh. Tek nakon drugog ili pak trećeg pokušaja obrade pjesma…
pročitaj više

The Rolling Stones – “Big Hits (High Tide and Green Grass)”
28. Ožujka – 1966.
The Rolling Stones – “Big Hits (High Tide and Green Grass)”<br>28. Ožujka – 1966.

The Rolling Stones izdaju prvu kompilaciju “Big Hits (High Tide and Green Grass)”. Kao što je bio običaj u to vrijeme, izdana je UK verzija u Ožujku 1966. godine i američka u Studenome te iste godine. Izdanja sadrže različite rasporede pjesama kao i drugačiji odabir. Tako se iz nekog razloga, na američkom izdanju nije našla “Little Red Rooster”, a na engleskom da, itd. itd. Teško je s ove vremenske distance shvatiti o čemu se u biti radilo, jer sam odabir pjesama za različita tržišta i nema neke logike. Tim više jer je za američko tržište lansirana verzija albuma s manje blues kompozicija!? Ako se zna kako je sve skupa počelo, teško…
pročitaj više

Grammy Award – 1966!
15. Ožujka – 1966.
Grammy Award – 1966!<br>15. Ožujka – 1966.

U Ožujku 1966. godine održavala se osma po redu predstava koja je sebi dala za cilj promoviranje vrijednosti u muzici putem odavanja priznanja i davanja nagrada zaslužnim umjetnicima. Govorim o tada mladom „Grammy Award“-u, predstavi koja je nakon početne euforije zauzela svoje mjesto u show businessu. Što to konkretno znači, danas je manje više jasno, no, te godine, bio je to hladni tuš za sve entuzijaste i naivne koji su vjerovali u promoviranje muzike i njene vrijednosti. Te godine je naime, grupa The Beatles bila nominirana u deset (10) kategorija sa svojom pjesmom „Yesterday“ i albumom “Help”. A tuš je došao u obliku negacije kvalitete i neprepoznavanja vrijednosti, jer u…
pročitaj više

Love – “Love”
06. Ožujka – 1966.
Love – “Love”<br>06. Ožujka – 1966.

00:00 Američka grupa Love izdaje prvi, istoimeni album. Ime ove grupe danas skoro nikom ništa ne znači, no za ljubitelje muzike uopće, je i te kako značajno. Grupa Love je bila jedna od prvih koja je potpisala ugovor s kućom Elektra, pod čijim patronatom i izdaje prvijenac. (na nagovor Jim Morrisona!) Album izlazi i pobuđuje pažnju, ali ne i komercijalni uspjeh. Pored briljantnih kompozicija, ovaj album krasi jedna neoboriva, iako nepriznata činjenica. Naime, gitarska solaža iz uvodne teme „My Little Red Book“ je poslužila kao „direktna inspiracija“ Syd Barrettu prilikom komponiranja i izvođenja najmarkantnije kompozicije s prvog albuma Pink Floyda. Govorim dakako o kompoziciji „Interstellar Overdrive“. Love – “My Little Red…
pročitaj više

Buffalo Springfield
02. Ožujka – 1966.
Buffalo Springfield<br>02. Ožujka – 1966.

Osniva se grupa Buffalo Springfield. Poznavateljima muzike tog doba samo ime znači puno. Ova je grupa uz grupu The Byrds bila početak onoga što će se kasnije zvati rock folk i njegovi derivati, pomiješani sa countryem, bluesom, gospelom …. . Buffalo Springfied će od samog osnutka oko sebe graditi legendu, svojim pristupom i izričajem. Iako su njihov stil i sama muzika pali na plodno tlo, nikada nisu stekli zasluženu popularnost. Ironično, ali, počeli su se dizati u nebo svojim raspadom, jer je legislativa ostala živjeti iza njih. I dakako, članovi benda su tome debelo pomogli svojim solo karijerama i zajedničkim projektima. Da ne duljim previše, radi se o imenima: Neil…
pročitaj više

The Mamas & the Papas – “If You Can Believe Your Eyes and Ears”
28. Veljače – 1966.
The Mamas & the Papas – “If You Can Believe Your Eyes and Ears”<br>28. Veljače – 1966.

The Mamas & the Papas lansiraju prvijenac, “If You Can Believe Your Eyes and Ears”. Veoma je teško s ove vremenske distance, a i potpuno drugačijeg svjetonazora i uloge muzike u svakodnevnom životu, predočiti o kakvom se albumu radi i koja je njegova uloga bila u vrijeme izlaska. Stoga, samo skoro pa taksativno. Singlica “California Dreamin'”  je porobila sve top liste i donijela nepoznatu vokalnu grupu pod svjetla reflektora. Iako nisu bili prvi koji su obradili ovu pjesmu, Mamas and Papas su bili ti i ostali su, za koje se ta pjesma veže dan danas. (Lista obrada je poprilično duga!). Ono što je ovo pjesma donijela, a album “If You…
pročitaj više

The Rolling Stones – “19th Nervous Breakdown”
04. Veljače – 1966.
The Rolling Stones – “19th Nervous Breakdown”<br>04. Veljače – 1966.

The Rolling Stones lansiraju singlicu koju je nosila kompozicija „19th Nervous Breakdown“. Nastala u pauzi turneja nakon izdavanja albuma „Aftermath“, singlica počinje svoj život na top listama, uz diskretnu pomoć „b“ strane, na kojoj se našla „As Tears Goes By“, koja je svoj zvjezdani vrh već imala iz sebe. Naime, Jagger i Richards su je napasali za Marianne Faithfull, koja je s njom došla na vrhove top lista diljem svijeta. No, i da nije bilo te „pomoći“ „19th Nervous Breakdown“ bi sigurno osvojila top liste, jer je bila napravljena u klasičnoj (nepobjedivoj u to doba) Rolling Stones maniri. U biti, interesantan je sam nastanak. Najprije je Mick Jagger smislio naslov…
pročitaj više

Simon & Garfunkel – „Sound of Silence“
17. Siječnja – 1966.
Simon & Garfunkel – „Sound of Silence“<br>17. Siječnja – 1966.

Simon & Garfunkel izdaju album „Sound of Silence“. Bio je to drugi album ovog dua i ujedno presudni, koji ih je lansirao u među zvijezde. No, nije sve bilo “po njihovom”. Naime, naslovna kompozicija po kojoj je album i nazvan, „Sound of Silence“, je već bila izdana i to kao „The Sound of Silence“, na njihovom prvom albumu “Wednesday Morning, 3 A.M.”. Na ovom albumu kao i na prvoj singlici ovog dua, pjesma je izdana u akustičnoj verziji, samo gitara kao pratnja i vokal. Kad su Simon & Garfunkel ušli po drugi put u studio, producent Tom Wilson je možda bolje od svih uvidio ogroman potencijal pjesme „The Sound of…
pročitaj više

Wilson Pickett – “Mustang Sally”
07. Siječnja – 1966.
Wilson Pickett – “Mustang Sally”<br>07. Siječnja – 1966.

Bezbroj puta u povijesti muzike se neka pjesma u kolektivnoj svijesti vezuje za ime izvođača koji je s njom (s obradom) poharao top liste, a malo kad, ako ikad, se u istom redu stave autor i izvođač koji je u biti prvi lansirao dotičnu kompoziciju. Na stranu što je obrada dakako ispala daleko impresivnija, ako ne i bolja od originala ili je pak kumovalo nešto drugo, pjesme koji se postigle svoj vrh kao obrade su se u poistovjetile s izvođačem koji ih je doveo na tu poziciju. Jedna od takvih pjesama, evergrina, je i „Mustang Sally“, autora i pjevača Mack Ricea, koji je u Svibnju 1965. godine lansirao netom napisanu…
pročitaj više

1965
The Mamas & The Papas – “California Dreamin'”
08. Prosinca – 1965.
The Mamas & The Papas – “California Dreamin'”<br>08. Prosinca – 1965.

Pa da život ne piše priče? Piše, piše i to kakve! John Phillips i Michelle Phillips su napisali pjesmu „California Dreamin”’. Ponudili su je Lou Adleru, šefu Dunhill Recordsa. Ovaj odmah angažira Barry McGuira, koji je upravo snimao album. Oboje su bili oduševljeni pjesmom, te su u znak zahvalnosti angažirali New Journeymen, bend u kojem su bili John i Michelle, kao prateće vokale. (pjesma se našla na albumu Barry McGuira, „This Precious Time“, ali ne postiže neki značajniji uspjeh). Kad je snimanje bilo gotovo, Lou, a i Barry bivaju impresionirani pratećim vokalima, te im nude da preuzmu vodeće vokale. Ukratko, poklanjaju im vlastitu pjesmu. I priča kreće dalje. New Journeymen…
pročitaj više

The Beatles – “Rubber Soul”
03. Prosinca – 1965.
The Beatles – “Rubber Soul”<br>03. Prosinca – 1965.

Liverpoolski sastav The Beatles lansira šesti studijski album “Rubber Soul”! Album predstavlja prijelomni trenutak u životu ove grupe i to u nekoliko segmenata, od kojih je veoma teško izdvojiti najvažnijeg ili najbitnijeg. Idem redom. Album “Rubber Soul” je prvi album na kojem su u cijelosti zastupljene autorske kompozicije članova grupe. (prethodnik, album “A Hard Day’s Night” se sastojao od autorskih tema, ali je polovina albuma bio “soundtrack” iz istoimenog filma!) Nadalje, ovo je prvi album u kojem je vidljiv pomak u lirici. Napuštaju srcedrapateljsku “I love her, she love me” koncepciju i okreću se esencijalnim problemima koji muče suvremeno društvo. Album “Rubber Soul” je prvi album na kojem grupa uvodi…
pročitaj više

The Spencer Davis Group – “Keep On Running”
26. Studenoga – 1965.
The Spencer Davis Group – “Keep On Running”<br>26. Studenoga – 1965.

Kad je Jackie Edwards izdao singlicu „Keep on Running“, nije se dogodio nikakav potres na listama. Prošla je, skoro nezapaženo, iako je Jackie radio u netom pokrenutoj diskografskoj kući Island Records. Drugim riječima, imao je logistiku za kakvu takvu promociju, ali auditorij jednostavno nije reagirao. Kad je par mjeseci nakon, Spencer Davis Group lansirao singlicu s istom pjesmom, pjesma eksplodira na top listama, preljeva se preko Atlantika, ukratko, postaje globalni hit. Kad se poslušaju obje verzije, jednostavno se ne vidi neki konkretni razlog, ali takva je sudbina i sam život koji je kroji. No, povijest obrade Spencer Davis Group ima neobičnu priču iza sebe. Naime, producent i manager grupe Spencer…
pročitaj više

The Beach Boys – “Beach Boys’ Party!”
08. Studenoga – 1965.
The Beach Boys – “Beach Boys’ Party!”<br>08. Studenoga – 1965.

The Beach Boys izdaju deseti album “Beach Boys’ Party!”. Intrigantna je priča o ovom album, jer u biti, trebao je poslužiti samo kao krpa u praznini dok se čekao izlazak novog albuma “Pet Sounds”. Idemo ispočetka, ukratko. Glas o grupi The Beach Boys se prenio preko Atlantika i na Daleki Istok. Kako bi kapitalizirali trenutak, grupa se odlučuje na turneju po Japanu. Brian Wilson nije bio oduševljen time, jer ga je vuklo studio i mogućnosti koje pruža. Pomalo će izgledati nevjerojatno, ali grupa se dogovorila da krenu na turneju bez njega. Za to vrijeme će Brian u studiju kreirati novi album, te će svi skupa imati samo zadatak snimiti već…
pročitaj više

The Beatles – „Yesterday“
13. Rujna – 1965.
The Beatles – „Yesterday“<br>13. Rujna – 1965.

The Beatles izdaju pjesmu „Yesterday“. Čudna je putanja ovog evergrina. Iako potpisana kao djelo Lennona i McCartneyja, ipak je isključivo autorsko djelo McCartneyja. No, dogovor je bio da se tandem ne razdvaja u potpisu, ma tko bio autor. Melodija je McCartneyju došla u snu i čim se probudio, odmah je sjeo za klavir i zapisao ju, strahujući da će je zaboraviti. Kako je melodija iz prve izgledala cjelovita, zaokružena, bojao se da u podsvijesti nije kopirao neku pjesmu koju je čuo. Stoga je cijeli mjesec dana obilazio sve koje je poznavao, pjevao im melodiju, pitajući ih, da li im je poznata? Tek kad je na sva pitanja dobio negativne odgovore,…
pročitaj više

The Hollies – “The Hollies”
04. Rujna – 1965.
The Hollies – “The Hollies”<br>04. Rujna – 1965.

Engleski sastav The Hollies izdaje treći album, koji nosi naziv po imenu grupe. Prva dva albuma su ustoličila sastav u veliku pop senzaciju, koja jednostavno nije mogla omanuti na top listama. Istinu za volju, znajući i kasniji tijek njihove karijere, čovjeku katkad nije jasno odakle su crpili svu tu inspiraciju. Znam, bili su tu i Beatlesi i ostali, no za razliku od njih, The Hollies su nakon nagle mega popularnosti naglo pali u zaborav. I to je pomalo čudno, jer njihove pjesme se emitiraju na radijima diljem svijeta dan danas, tako da u biti, skoro nitko tko ih sluša, ne zna njihovo porijeklo. O obradama da i ne govorim. I to…
pročitaj više

The Doors – “”Aura Studio Demos”
02. Rujna – 1965.
The Doors – “”Aura Studio Demos” <br>02. Rujna – 1965.

Kad je bend Rick and the Ravens ušao 02.Rujna – 1965. godine u Aura Studio u Los Angelesu (World Pacific Jazz Studios ?), bio je embrionalni početak jedne od najvećih rock ‘n roll priča ikada ispričanih. Jim Morrison, Ray Manzarek i John Densmore su napokon uspjeli doći do termina za snimanje. S njima u studio su ušli, Manzarekova braća, Jim i Rick. Tog popodneva, za samo tri sata snimanja, snimali su šest kompozicija. Sam ulazak u studio imao svoju povijest. Naime, Manzarek se povezao s vlasnikom studija Dick Bockom, s kojim je imao poprilično zajedničkog, od interesa za spiritualne vježbe i dakako,  neizostavnog LSD-a. Bock predlaže Manzareku da se pridruži…
pročitaj više

The Beatles protiv segregacije!
31. Kolovoza – 1965.
The Beatles protiv segregacije!<br>31. Kolovoza – 1965.

Trebao je to biti klasičan nastup the Beatlesa pred vriskajućim auditorijem, ali ipak nije … Bili su to počeci političkog osvješćivanja četvorke, kad su počeli shvaćati da njihov angažman nije samo na muzičkom polju, jer su vršili ogroman utjecaj na mlade diljem svijeta i van muzičkog okruženja. Zahvaljujući dalekovidnosti managera Brian Epsteina, kad je u ugovore za nastupajuću turneju ubacio klauzulu da bend nije dužan nastupiti, ako je gledalište rasno segregirano, ali i da će i za te nastupe biti normalno plaćen. Ni jedan promotor nije imao snage odbiti takav ugovor, poglavito jer su svi masno zarađivali. No, došao je i 31. Kolovoza 1965. godine, kad je bio zakazan koncert…
pročitaj više

Immediate records
22. Kolovoza – 1965.
Immediate records<br>22. Kolovoza – 1965.

Pored talenta i upornosti, jedan od ključnih faktora uspjeha grupe ili solo umjetnika, jest management, odnosno sposoban manager koji vodi grupu kroz sve nevolje i omogućava joj atraktivne nastupe i sate u studiju. U to sve skupa je uključeno čak i vodstvo u stilu „vodanja za ruku“. I to je bio slučaj s Rolling Stonesima. Nije tajna da su samo zahvaljujući manageru Andrew Loog Oldhamu počeli s pisanjem vlastitog materijala. Naime, Oldham je veoma rano shvatio da nema napretka s obradama, jer njihov je domet ograničen, kako umjetnički, tako i komercijalno. Tako se dogodilo da je baš taj Oldham nakon uzaludnih pokušaja da natjera Jaggera i Richardsa da napišu neku…
pročitaj više

The Beatles na “Shea” stadionu!
15. Kolovoza – 1965.
The Beatles na “Shea” stadionu!<br>15. Kolovoza – 1965.

The Beatles održavaju koncert karijere, na Shea Stadionu. Bio je to u mnogočemu prijeloman događaj, ne samo u karijeri ovog velikog benda, već i muzike uopće. Ajmo redom. The Beatles su bili na američkoj turneji i bilo je očito da su i najveće dvorane postale pretijesne za sve koji su željeli vidjet i čuti Liverpoolsku četvorku. Zahvaljujući prvenstveno ingenioznosti managera Brian Epsteina, The Beatles su dobili povijesnu šansu da zakupe jedan stadion. Bio je to prvi koncert takve vrste uopće. The Beatles na “Shea” stadionu! Ne treba napominjati, da je početkom sljedeće dekade, a pogotovo njenom sredinom, svatko tko je imalo značio u rocku, održavao stadionske koncerte. Bilo je to…
pročitaj više

Herb Alpert & The Tijuana Brass – “A Taste of Honey”
06. Kolovoza – 1965.
Herb Alpert & The Tijuana Brass – “A Taste of Honey”<br>06. Kolovoza – 1965.

Bobby Scott i Ric Marlow su 1960. godine napisali instrumental “A Taste of Honey”, koji je u biti bio namijenjen za istoimenu Broadwaysku predstavu. Instrumental je originalno napisan u dvije verzije, kao uvodna tema predstave i ponovljena u tijeku njenog trajanja. I vjerojatno bi se sve tu i okončalo da temu nije obradio bend Herb Alpert & The Tijuana Brass, izdavši je na singlici, u Kolovozu 1965. godine. No, nisu bili jedini, prije njih, uspješno su je obradili Billy Dee Williams, i to kao vokalnu verziju, i naposljetku Lenny Welch. Sve su dolazile na top liste, u nekim verzijama na niže, a nekim na više pozicije. I onda su došli…
pročitaj više

The Moody Blues – “The Magnificent Moodies”
22. Srpnja – 1965.
The Moody Blues – “The Magnificent Moodies”<br>22. Srpnja – 1965.

00:00 Nakon osnivanja i mnogobrojnih promjena imena, The Moody Blues izdaju prvi album, “The Magnificent Moodies”. Album je krenuo stopama singlice “Go Now”, koja je skinuta sa njega, ali nije doživio njenu sudbinu. Dok je singlica prokrčila sebi put do prvog mjesta engleske top liste, album je nije ni omirisao. Doduše, moram ovdje napomenuti, da je ovo bio prvi, ali i posljednji album grupe the Moody Blues na kojem je dominirao R&B i na kojem su nastojali biti u trendu svog doba. Izuzev singlice, koja je ionako bila obrada kompozicije koju je izvodio  Bessie Banks, ostatak materijala se savršeno uklopio u prosječnost ponude u tom trenutku. Sudbinu albuma nisu spasila…
pročitaj više

John Lennon – “A Spaniard in the Works”
24. Lipnja – 1965.
John Lennon – “A Spaniard in the Works”<br>24. Lipnja – 1965.

Svestranost je bila jedna od osnovnih obilježja kreativnog stvaralaštva u muzici sredinom prošlog stoljeća. Umjetnici koji su se izdigli svojim kompozicijama i stekli reputaciju na sceni, ne rijetko su posezali za drugim alatima kojim su mogli izraziti svoja unutrašnja stanja. Iako je slikarstvo bilo primarna sekundarna djelatnost velike većine rockera iz šezdesetih (npr. Ron Wood) i sedamdesetih prošlog stoljeća, neki su se okušavali i u pisanoj riječi. Dakako, kod jednog Bob Dylana se to samo po sebi razumije, ali s ove vremenske distance s poprilično iznenađenja biva primljen informacija da je recimo, John Lennon izdavao i knjige. Doduše, bilo je to u prvoj polovini života matične grupe, ali ipak. Lennon…
pročitaj više

The Byrds – „Mr. Tamburine Man“
21. Lipnja – 1965.
The Byrds – „Mr. Tamburine Man“<br>21. Lipnja – 1965.

00:00 Temperatura na američkoj rock sceni se polako, ali sigurno diže i već je počela prelaziti normalne okvire. „British invasion“ je u punom jeku. Amerikom “špartaju” Beatlesi, Stonesi, Animals, Who, Kinks, i još nebrojeno otočkih grupa, od kojih svaka manje više nalazi svoje mjesto pod američkim suncem. Interesantno je za napomenuti u ovom kontekstu, da su Animals u stvari bili najpopularnija engleska grupa u to vrijeme, čak popularniji i od samih Beatlesa. Toliko za povijest. U tom „okupatorskom“ okruženju nije trebalo puno čekati da Amerika ponudi svoj odgovor, pa čak i krene korak dalje. Odgovor Beatlesima je došao u obliku Monkeesa. The Rolling Stonesi su još neko vrijeme bili neprikosnoveni. No, Amerika…
pročitaj više

Them – “The Angry Young Them”
11. Lipnja – 1965.
Them – “The Angry Young Them”<br>11. Lipnja – 1965.

00:00 Sjeverna Irska početkom šezdesetih godina nije bila baš lijepa priča. Permanentni ulični sukobi separatista i lojalista su prerasli tijekom vremena u otvoreni rat, smrt na ulicama Belfasta je bila svakodnevica. U takvom okruženju normalno je da i umjetnost obitava u nekom undergroundu, daleko od površine i fokusa medija. Pa i tada je u Sjevernoj Irskoj postojalo mnogo grupa, jedna se ipak izdvojila, Them. Kako su od prvih svirki stjecali poklonike, i to autorskom materijalom, nije trebalo dugo vremena da dobiju ugovor za snimanje albuma. Po izlasku „The Angry Young Them” stječe nepodijeljene simpatije i kritike i auditorija. Album je u biti samo materijalizirao/potvrdio status benda i otvorio mu vrata…
pročitaj više

Rolling Stones – „I Can’t Get No (Satisfaction)“
05. Lipnja – 1965.
Rolling Stones – „I Can’t Get No (Satisfaction)“<br>05. Lipnja – 1965.

The Rolling Stones izdaju singlicu „I Can’t Get No (Satisfaction)“. Iz današnje perspektive, sudbina izlaska ove singlice je u najmanju ruku, bizarna. Naime, u Americi, „I Can’t Get No (Satifaction)“ je osvanula na četvrtom albumu grupe „Out of Our Heads“, no, u Engleskoj i na Starom Kontinentu, taj isti album izlazi bez nje. Bilo je to vrijeme kad je puritanstvo još uvijek imalo duboki uticaj u društvu i rock je bio taj koji je razbio taj okoštali svjetonazor. U vrijeme izlaska albuma, rock je bio u povojima, te je „I Can’t Get No (Satisfaction), jednostavno bila previše provokativna za ondašnji establišment. Dakako, pjesma je našla svoj put do slušatelja, preko…
pročitaj više

The Yardbirds – “For Your Love”
05. Lipnja – 1965.
The Yardbirds – “For Your Love”<br>05. Lipnja – 1965.

Želeći kapitalizirati uspjeh na top listama s singlicom “For Your Love”, Yardbirds ili bolje rečeno, Giorgio Gomelsky, njihov manager, izdaje prvi album za sjevernoameričko tržište. Nastojeći uskočiti u trendovski vlak zvan British Invasion, Gomelsky sastavlja album od reprezentativnih pjesma svojih pulena i kreće prema Novom Kontinentu. Tog Svibnja 1965. godine, album će prvi put pronijeti ime Yardbirds na tom kontinentu, ime koje će kasnije postati sinonim rađanja legendi koje će doslovno pokoriti svaki kutak ovog kontinenta. Album “For Your Love” je sastavljen od novih i starih snimaka, onako kako se Gomelskom učinilo da bi bilo neprofitabilnije. Iako je s umjetničkog kuta napravio papazjaniju, komercijalno je pogodio. Album po izlasku dolazi…
pročitaj više

Chris Kenner – “I Like It Like That”
02. Lipnja – 1965.
Chris Kenner – “I Like It Like That”<br>02. Lipnja – 1965.

Životni put Chris Kennera bi daleko bolje pristajao trendu sedamdesetih godina nego samim počecima šezdesetih, ali, neke stvari su namijenjene tome da se ne mijenjaju. Radi se o kombinaciji neobuzdanog karaktera, sklonosti porocima i talentu za skladanje, pa i izvođenju vlastitih i tuđih skladbi. Od samih početaka bavljenja muzikom gostuje na top listama, doduše kao i svi talentirani početnici na donjim ljestvicama, da bi se tijekom vremena i nakon upoznavanja s klaviristom i aranžerom Allen Toussaintom preselio na same njene vrhove. Ulaznica za vrh je bio hit “I Like It Like That”, kojim osvaja drugo mjesto Billboarda, ali i diljem svijeta je veoma blizu te pozicije. Koliko je ova pjesma…
pročitaj više

Garden Wall+The Anon=Genesis!
22. Svibnja – 1965.
Garden Wall+The Anon=Genesis!<br>22. Svibnja – 1965.

Ime Garden Wall danas nikome ne znači apsolutno ništa, pa ni ime The Anon isto tako. No, za poznavatelje i ljubitelje grupe Genesis, ova dva banda su i te kako poznata. Idemo ispočetka. Tony Banks i Peter Gabriel su išli zajedno u školu. Tu ih je dijelila neizmjerna ljubav prema istoj i dakako, prema svemu što je predstavljala. Kako bi ubili vrijeme u kojem su u širokom luku zaobilazili omraženu zgradu, počeli su slušati muziku. Našavši se u istom glazbenom ukusu, osnivaju grupu Garden Wall, koja svoje rođenje ima u Svibnju 1965. godine. Istovremeno, Rivers Jobe, Richard MacPhail,  Anthony Phillips i Rob Tyrell, osnivaju grupu The Anon. Kako je došlo do…
pročitaj više

Marianne Faithfull – „Marianne Faithfull“/“Come My Way“
15. Travnja – 1965.
Marianne Faithfull – „Marianne Faithfull“/“Come My Way“<br>15. Travnja – 1965.

Marianne Faithfull izdaje u jednom danu dva debut albuma! Vjerujem da je ovo jedinstveni slučaj u povijesti diskografije, ne da netko izda dva albuma u jednom danu, već da izda dva prvijenca u istom danu. Tog Travnja 1965. godine na svjetlo dana su izašli istoimeni album “Marianne Faithfull” i “Come My Way”. Dok album “Marianne Faithfull” sadrži autorske kompozicije i obrade, dotle “Come My Way” pokriva samo obrade, i to uz pratnju akustične gitare. Marianne Faithfull je bila neizbježna osoba u to vrijeme. Pojavljivala se na svim mogućim događanjima i uspostavila tijesne veze s Mick Jaggerom. Stoga ne čudi da je njen prvi, a možda i najveći hit “As Tears…
pročitaj više

The Zombies – „Begin Here“
09. Travnja – 1965.
The Zombies – „Begin Here“<br>09. Travnja – 1965.

Danas potpuno zaboravljena grupa The Zombies izdaje album prvijenac „Begin Here“. Bio bi to još jedan od stotine u to vrijeme, da nije sadržavao „vječnu“ „She’s Not There“. Pjesma je prokrčila put grupi do američkih, britanskih i europskih top lista. No, očito zbog svoje kvalitete, svoj je život nastavila u mnogobrojnim obradama, od koji se sigurno danas, svatko sjeća posljednje, Santanine obrade koja je našla mjesto na albumu „Moonflower“ i postala dio standardnog repertoara ovog gitariste. No, The Zombies su nastavili svoj rad i u svoje vrijeme bili veoma uspješni. Za vrijeme kratkog života imali su još dva hita na vrhovima top lista. Za The Zombies se veže i jedan…
pročitaj više

Kinks – „Kinks-Size“
17. Ožujka – 1965.
Kinks – „Kinks-Size“<br>17. Ožujka – 1965.

Kao predvodnici British booma, grupa Kinks u Americi ima dva hita na top ten, “Tired of Waiting for You” i “All Day and All Of The Night”. Kompozicije bivaju inače izdane kao singlice u Engleskoj i Europi. U Americi, zajedno su nosile kompilacijski album grupe „Kinks-Size“. Dakako, svaka za sebe je poharala top liste. Kinksi su bili vjerojatno najjača grupa britanske invazije u to vrijeme, ne računajući Beatlese, koji su (uvijek) ipak bili kategorija za sebe. Interesantno je bilo to muzičko pokoravanje Amerike. I nadasve, ironično. The Kinks –  “All Day and All of the Night” Prešavši Atlantik, blues je uzrokovao eksploziju u Engleskoj i na Starom Kontinentu, dok je…
pročitaj više

The Kinks – “Kinda Kinks”
05. Ožujka – 1965.
The Kinks – “Kinda Kinks”<br>05. Ožujka – 1965.

00:00 The Kinks izdaju drugi studijski album “Kinda Kinks”. Bilo je do donekle na brzinu sklepano izdanje, napravljeno za vrijeme turneje benda po Aziji i snimljenog neposredno po povratku. Ray Davies i ostatak grupe nisu bili zadovoljni napravljenim, jer sve se radilo na brzinu i pod ogromnim pritiskom, a u nakani diskografske kuće da odštanca extra škude na račun prvijenca i pažnje koju je priskrbio grupi. Dovoljno je reći da je album snimljen i izdan u samo dva tjedna. Iako je potencijal grupe bio očit i bilo je jasno da će the Kinks ostati na sceni i to u gornjem razredu otočke scene, to nije omelo kuću da ih satjera…
pročitaj više

Jimmy Page – “She Just Satisfies”
26. Veljače – 1965.
Jimmy Page – “She Just Satisfies”<br>26. Veljače – 1965.

Nije tajna da je Jimmy Page imao karijeru prije karijere. Još kao mulac je profesionalno radio kao studijski muzičar, prikupivši pri tom trofeje suradnje kao malo tko u to vrijeme, pa i kasnije. (Joe Cocker, Tom Jones, Lulu, Mannish Boys (David Bowie), Billy Fury, … .) Te su mu suradnje donijele status kućnog muzičara za Immediate Records, te je zahvaljujući njemu sudjelovao i na snimanju materijala Bluesbreakersa, kad i upoznaje Eric Claptona. Koliko je bio tražen kao studijski muzičar govori i činjenica da je ne rijetko imao i po tri svirke dnevno i kao što je sam kazao, u većini slučajeva nije imao pojma s kime će svirati sljedeću svirku…
pročitaj više

Rolling Stones – „Rolling Stones, Now!“
13. Veljače – 1965.
Rolling Stones – „Rolling Stones, Now!“<br>13. Veljače – 1965.

Britanska grupa Rolling Stones u Americi izdaje treći album „Rolling Stones, Now!“. Pošto je izdan samo za američko tržište, album se sastoji od sedam kompozicija s drugog studijskog albuma, koji nije bio izdan u Americi i par pjesama sa nadolazećeg albuma „Out of Our Heads“. Album donosi Rolling Stones u najboljoj blues verziji i dakako, time sebi krči put prema vrhovima top lista. No, ovaj album je prijeloman po jednoj drugoj činjenici. Pomalo stidljivo, ali i te kako upečatljivo, na albumu se pojavljuju kompozicije napisane od strane samih članova grupe, točnije rečeno, Mick Jaggera i Keith Richardsa. Samo njihovo pisanje će sazrijevati tijekom vremena i dakako, donijeti ih kao jedan od najvećih…
pročitaj više

The Who – „I Can`t Explain“
15. Siječnja – 1965.
The Who – „I Can`t Explain“<br>15. Siječnja – 1965.

Grupa The Who izdaje drugu singlicu „I Can`t Explain“. U stvari, bila je to prva singlica pod ovim imenom grupe, prvu su izdali kao The High Numbers. No, nije samo ova činjenica zaslužna za uvrštavanje u ovu rubriku, čak dapače. Ona stvarna leži u tome što se grupa The Who ovom pjesmom nametnula kao predvodnik jednog pokreta, sazdanog od besperspektivne mladeži, post-ratnog prosperiteta, u kojem su uživali samo njihovi roditelji. Artikuliravši težnju masa u jednostavnoj rečenici „I Can`t Explain“, i muzički prodrijevši u novo područje, Pete Townshend i ekipa bude ogromnu masu mladih koji nisu znali što napraviti od svog života. The Who – „I Can`t Explain“ Nazvavši se Modovi,…
pročitaj više

John Coltrane – “A Love Supreme”
04. Siječnja – 1965.
John Coltrane – “A Love Supreme”<br>04. Siječnja – 1965.

Trebalo je sedamnaest albuma i osam godina da bi se iz embrionalno kreativne faze, preko klasično kreativne faze došlo do do meditativno spiritualne faze u stvaralaštvu i time na jedno veliko „i“ stavilo točku po pitanju statusa. Govorimo o John Coltraneu i njegovom opusu i dakako u fokusu je njegov remek djelo „Love Supreme“. Od samog trenutka izlaska, u Siječnju 1965. godine, bilo je jasno da je stigao album koji će svijetliti dugi iz godina, ali ono što u tim trenucima nije bilo predvidivo, da će poslužiti kao inspiracija golobradim mulcima koji su tek kretali nekim svojim stazama u traženju svog zvuka. I tu je album „Love Supreme“ napravio lavlji…
pročitaj više

1964
Yardbirds – “Five Live Yardbirds”
04. Prosinca – 1964.
Yardbirds –  “Five Live Yardbirds”<br>04. Prosinca – 1964.

Yardbirds izdaju prvi album “Five Live Yardbirds”. Album je u potpunosti snimljen u živo, te se uzima kao i prvi živi album ovog sastava. Razlog ovog poteza je bio veoma prozaičan. Manager grupe Giorgio Gomelsky, a i sama grupa, su bili nezadovoljni uvjetima u studijima koja su obišli, žaleći se da ne postoji nitko od zaposlenih tko poznaje R&B, blues.., tako je snimanje unaprijed bilo osuđeno na „tin pan“ klišeiziranost. U nemogućnosti da realiziraju svoje ideje u studiju, band je iznajmio Marquee Club i tu su održali koncert kojeg su jednostavno snimili. Bio je to nesvakidanji događaj i do tada nikad viđeno predstavljanje nove grupe. Yardbirdsi su bili lokalna atrakcija,…
pročitaj više

The Hollies – “The Hollies Style”
14. Studenoga – 1964.
The Hollies – “The Hollies Style”<br>14. Studenoga – 1964.

Engleska grupa The Hollies izdaje drugi album “The Hollies Style”. Nakon slabo prodavanog prvijenca, ovaj je bio tretiran od strane diskografske kuće kao nedonošče. Izdali su ga samo u mono verziji i samo na Otoku. Tek godinu dana kasnije je izdan u Kanadi, ali s drugim rasporedom i nešto izmijenim sadržajem pjesama. U Americi biva izdan tek 1969. godine? Napominjem ovo da bih ukazao na maćehinski odnos matične kuće spram ove grupe. No ono što diskografska kuća nije vidjela ili nije htjela vidjeti, to je bio potencijal grupe, jer nakon ovog albuma, grupa počinje trezveno kreirati pjesme koje odreda postaju hitovi obarajući rekorde na top listama. Činilo se da nema…
pročitaj više

Chuck Berry – “St. Louis to Liverpool”
01. Studenog – 1964.
Chuck Berry – “St. Louis to Liverpool”<br>01. Studenog – 1964.

Chuck Berry izdaje sedmi album “St. Louis to Liverpool”, koji u mnogočemu determinira status ovog umjetnika. Bilo je to vrijeme kad je Chuck bio u zatvoru i netom što je izašao otkrio je da za njegovog 20-to mjesečnog boravka na besplatnoj hrani, stasala cijela generacija muzičara, djelom oslonjena na njegov rad i opus. Da se prisjetimo, dok je Chuck bio odsutan, The Beach Boys su na temelju njegove pjesme “Sweet Little Sixteen” lansirali svoj veliki hit, “Surfin’ U.S.A.”. The Beatles uvrštavaju obradu njegove pjesme “Roll Over Beethoven” na drugi američki album, dok the the Rolling Stones na debut singlici lansiraju obradu pjesme “Come On”. The Rolling Stones isto tako uvrštavaju…
pročitaj više

Rolling Stones & “The Ed Sullivan Show”!
25. Listopada – 1964.
Rolling Stones & “The Ed Sullivan Show”!<br>25. Listopada – 1964.

The Rolling Stones imaju iza sebe prvu američku turneju. Kao dio paketa britanske invazije, turneja je bila uspješna u njenim okvirima, no, ono što je slijedilo prvim nastupom na Ed Sullivan Show, premašilo je sva očekivanja. Došavši drugi put u Ameriku, Rolling Stonesi po prvi put nastupaju na Ed Sullivan Show. Ta je predstava inače bila emitirana diljem cijele Amerike i tijekom vremena je stekla status neprikosnovene kvalitete. Nastup u ovoj emisiji je postao pitanje prestiža. Ugostivši the Beatles, otvorila je vrata Britanskoj invaziji i pomogla im da pokore Ameriku. Sada su tu šansu dobili The Rolling Stones. Dobili su šansu da više ne budu jedna od mnogih grupa invazije,…
pročitaj više

The Rolling Stones – „12 X 5“
17. Listopada – 1964.
The Rolling Stones – „12 X 5“<br>17. Listopada – 1964.

00:00 Bilo je to vrijeme kad su se sadržaji albuma prilagođavali tržištu, te nije bilo rijetko, čak i veoma često, da izdanja u Americi nisu slijedila izdanja u ostatku svijeta. Stoga i ne čudi da album „12 X 5“, kojeg su izdali the Rolling Stonesi nosi oznaku, „drugi album u Americi“, jer je samo tamo izdan pod ovim naslovom i s ovim sadržajem. Radilo se u biti o proširenom izdanju EP albuma „Five by Five“, koji je izdan u UK. Kako je prvi album grupe doživio uspjeh, diskografska kuća je željela kapitalizirati trend i sklepala materijal da bi napunila dužinu albuma. Doduše to „sklepala“ je odgovarajući izraz za proces, jer…
pročitaj više

The Animals – “The Animals”
05. Rujna – 1964.
The Animals – “The Animals”<br>05. Rujna – 1964.

00:00 The Animals izdaju prvi album za američko tržište. Album nosi ime benda i dio je invazionog vala koji je zapljusnuo Ameriku, uglavnom iz Britanije. Amerika je tiho, i ne znajući, izvezla muzičke forme koje će u Britaniji među mladima pokrenuti nezapamćeni muzički val i dakako, ovaj se po svom okoštavanju, preljeva natrag, na kontinent s kojeg je i potekao. Govorim o Britanskoj invaziji, koja je u hipu pomela cijelu američku scenu, ostavljajući mrvice dotadašnjim neprikosnovenim zvijezdama. Veoma su rijetki bili umjetnici sa tog kontinenta koji su uspjeli zadržati svoj status. Među prvim sastavima koji su preletjeli Atlantik, bili su The Animals. Povijest ih je dobro zabilježila, no ipak, nepravedno ih…
pročitaj više

Roy Orbinson – „Pretty Woman“
15. Kolovoza – 1964.
Roy Orbinson – „Pretty Woman“<br>15. Kolovoza – 1964.

Roy Orbison lansira singlicu „Oh, Pretty Woman“. Do izlaska ove singlice Roy je bio redovni stanovnik top lista s obje strane Atlantika, ali ni s jednim od hitova nije zaposjeo istovremeno prva mjesta na obje. Kad bi se dogodilo prvo mjesto recimo u Americi, u UK i ostatku Europe, pa i svijeta, bio bi „tu negdje“, ali nikad na tronu. „Oh, Pretty Woman“, koja je kasnije preimenovana u „Pretty Woman“, je sve to promijenila i donijela Roy Orbisonu toliko željenu krunu. Pjesmu je napisao u kolaboraciji sa starim suradnikom, Bill Deeseom. Sam nastanak pjesme se veže uz Royevu suprugu. Naime, kad se pripremala otići vani, Roy je zapitao da li…
pročitaj više

The Animals – “The House of the Rising Sun”
08. Kolovoza – 1964.
The Animals – “The House of the Rising Sun”<br>08. Kolovoza – 1964.

The Animals izdaju svoj najveći hit “The House of the Rising Sun”. Po samom izlasku singlica s naslovnom pjesmom zaposjeda sve moguće top liste s obje strane Atlantika, Europe i dalekih istočnih zemalja, donoseći ovom sastavu nezapamćeni publicitet. Nošeni na krilima uspjeha ove obrade, The Animals kreću na turneju po Americi, i time, nakon the Beatlesa postaju predvodnici britanske horde, koja kreira „Britansku Invaziju“. No, nisu postigli samo to. Svojim daljnjim djelovanjem i hitovima na top listama, postaju toliko popularni, da u jednom trenutku zasjenjuju  neprikosnovene Beatlese. U tom razdoblju, postaju jedini sastav koji je ugrozio primat ovog sastava u Americi. No, za razliku od Beatlesa, Animals su bili izloženi…
pročitaj više

Bob Dylan – “Another Side Of Bob Dylan”
08. Kolovoza – 1964.
Bob Dylan – “Another Side Of Bob Dylan”<br>08. Kolovoza – 1964.

00:00 Bob Dylan snima četvrti album “Another Side Of Bob Dylan” O ovom bi se albumu moglo danima. Prebogata pozadina nastanka, sam postanak, okruženje i na kraju legislativa, daju ovom albumu pečat kamena temeljca ovog dijela karijere Bob Dylana. Iako se nije tako činilo u trenutku izlaska na tržište, pa čak i danas postoje mnogi muzički puritanci koji ga smatraju u najmanju ruku “ne baš tako dobrim!“, neosporno je da je album “Another Side Of Bob Dylan” važna karika, jer predstavlja prelazni album od protestnog folka prema električnom izrazu. Na albumu nema ničeg osim usne harmonike, gitare i piana u samo jednoj kompoziciji, ali se ipak svi slažu u jednom,…
pročitaj više

Martha and the Vandellas – “Dancing in the Street”
31. Srpnja – 1964.
Martha and the Vandellas – “Dancing in the Street”<br>31. Srpnja – 1964.

Vjerojatno ni jedan kompozitor na svijetu kad počne skladati, nema ideju do kojih će visina (ili nizina) stići njegovo djelo u nastanku. Dakako, svo očekuju i nadaju s bezvremenskom, velikom, pa i remek djelu, ali malo ih to ostvari. Ni Marvin Gaye, William “Mickey” Stevenson i Ivy Jo Hunter nisu bili iznimka kad su početkom šezdesetih zajedno skladali pjesmu „Dancing in the Street“. Pjesmu su namijenili ženskom vokalnom bendu Martha and the Vandellas, koji je s pjesmom zapljusnuo top liste diljem svijeta. Bila je to godina u kojoj su the Beatles sramežljivo osvajali teren, Europa je bila pokorena, Amerika čekala osvajanje, te stoga nije ni bilo čudno da jedna ovakva…
pročitaj više

The Beach Boys – “All Summer Long”
13. Srpnja – 1964.
The Beach Boys – “All Summer Long”<br>13. Srpnja – 1964.

The Beach Boys snimaju šesti album “All Summer Long”. Po samom izlasku album krči put prema vrhovima top lista u Americi, pa i u UK, dok u ostatku svijeta biva tek zabilježen. Razlog tomu je ipak specifičnost izričaja koji je vezan za kalifornijske plaže i filozofiju surfanja. Album se smješta na šesto mjesto Billboarda u Americi i na listi stoji četrdeset i devet tjedana. Sam taj podatak ukazuje na status the Beach Boysa i ovog albuma. No, uspjeh albuma i nije bio neočekivan, jer je dva mjeseca prije njega izašla singlica  “I Get Around”, koja postaje prvi #1. hit grupe. Istovremeno debitira u UK na desetom mjestu, da bi se…
pročitaj više

The Rolling Stones & Amerika!
05. Lipnja – 1964.
The Rolling Stones & Amerika!<br>05. Lipnja – 1964.

The Rolling Stones kreću na prvu američku turneju. Iako su Beatlesi prokrčili put svojim pohodom na ovaj kontinent, ipak Stonesima nije bilo niti malo lako, a ni uspjeh nije bio zagarantiran. Amerika je uvijek bila malo čudna, u stvari, više spora u prihvaćanju nego čudna. Ali jednom kad se netko etablirao u Americi, taj je bio zbrinut do kraja života. No, malobrojnima je to uspjelo. Vratimo se Stonesima. Dakle, grupa čupavih mulaca slijeće na novi kontinent da bi mu u stvari vratila ono što je izvezao kao nus-produkt robovlasničkog sistema, blues. Petog Lipnja po prvi put nastupaju na američkom koninentu. U Swing Auditorium dvorani u San Bernardino, (California) počinje pohod…
pročitaj više

The Beach Boys – „I Get Around“
11. Svibnja – 1964.
The Beach Boys – „I Get Around“<br>11. Svibnja – 1964.

U Srpnju 1964. godine the Beach Boys izdaju singlicu „I Get Around“, koja u sebi sadrži sve ono po čemu će the Beach Boys postati poznati – višeglasno pjevanje, zarazne melodije i neponovljiva atmosfera kalifornijskih plaža uhvaćena u studiju. The Beach Boys će godinama, pa i desetljećima nositi na sebe skoro sav teret ovog pravca i pri tom izdavati vrhunske albume, pa i „corner stone“ moderne muzike („Pet Sound“). Beach Boys – „I Get Around“ Inače „I Get Around“ je ujedno i prva pjesma ovog sastava koja se penje na #1 mjesto Billboarda. U Engleskoj dospijeva na Top Ten, točnije na #7 mjesto. Interesantno je za napomenuti, da se na „b“ strani nalazi…
pročitaj više

The Moody Blues
04. Svibnja – 1964.
The Moody Blues<br>04. Svibnja – 1964.

Osniva se jedan od najvećih sastava epohe, The Moody Blues. Sam čin osnivanja nije protekao baš glatko. Naime, najprije su se našli Ray Thomas, John Lodge i Michael Pinder, te osnovali sastav  El Riot & the Rebels. Nije bio dugog vijeka. Do raspada dolazi radi Lodgeovog odlaska na studij i Michaelovog pridruživanja vojsci. Michael Pinder se kasnije pridružuje Thomasu i osnivaju Krew Cats. Regrutiraju gitaristu Denny Lanea, bubnjara-managera Graeme Edgea i basistu Clint Warwicka. Ova se petorka po prvi puta pojavljuje kao the Moody Blues na koncertu u Birminghamu, u Svibnju 1964. (John Lodge i  Justin Hayward se pridružuju grupi tek 1966. godine.) Samo ime ima malo čudno porijeklo. Naime, kako…
pročitaj više

The Rolling Stones – “The Rolling Stones”
16. Travnja – 1964.
The Rolling Stones – “The Rolling Stones”<br>16. Travnja – 1964.

The Rolling Stones izdaju prvi album, nazvanim po imenu grupe. Albumu je prethodilo razdoblje uigravanja na pozornici, brzinskog učenja manipulacije s medijima i nadasve spoznaja o neminovnosti pisanja svog materijala, ukoliko se želi išta postići na sceni. U tom razdoblju su im puno pomogli The Beatlesi, pogotovo Lennon i McCartney, koji su za njih napisali „I Wanna Be Your Man“, koja je izašla na njihovoj drugoj singlici. Usprkos prijateljstvu van scene, Rolling Stonesi su, da bi sebe smjestili komotno u neki prazni prostor, odabrali suprotan kraj, te se predstavljali kao negacija Beatlesa. I ta je marketinška strategija upalila. Stonesi su bili sve ono što Beatlesi nisu. Bili su vulgarni, nepristojni,…
pročitaj više

The Beatles & Billboard
04. Travnja – 1964.
The Beatles & Billboard<br>04. Travnja – 1964.

Možda, možda, jednog dana u dalekoj budućnosti, ako je uopće bude bilo, neki će bend ili pojedinac prići blizu onom što su the Beatles postigli tog Travnja 1964. u Americi. To „možda“ u biti znači doslovno nikad, jer ….. Tog četvrtog Travnja, godine gospodnje 1964-te, the Beatles su na Billboardu zauzeli prvih pet mjesta. Da, dobro ste pročitali, na najprestižnijoj top listi na svijetu bend je imao pjesmu na prvom, drugom, trećem, četvrtom i petom mjestu. Ili Imenima,  “Can’t Buy Me Love”, “Twist and Shout”, “She Loves You”, “I Want to Hold Your Hand” i “Please Please Me”. Ako ste mislili da je ovo kraj priče, prevarili ste se, jer,…
pročitaj više

The Temptations – “Meet the Temptations”
20. Ožujka – 1964.
The Temptations – “Meet the Temptations”<br>20. Ožujka – 1964.

00:00 Motown je bila diskografska kuća koja se specijalizirala za „crna„ izdanja. Tako se uz njeno ime veže neizbježna asocijacija sa svime što se događalo na sceni početkom sažetih i nastavilo kasnije, a vezano je soul, R&B, funk, …. . Motown je bila skoro pa porodična diskografska kuća, jer su njeni članovi razvili neku vrst prsnih odnosa, i to je izdvajao iz cijelog okruženja u kojem je djelovala diskografska industrija prošlog stoljeća. Kad u The Temptations potpisali ugovor za Motown Records, bili su samo jedni u nizu kojima je dana šansa da uspiju. Oformljeni iz bezbrojnih inkarnacija koje su čak i snimale, a prethodna i izdala singlicu, the Temptations gaze…
pročitaj više

“The British Invasion”
04. Ožujka – 1964.
“The British Invasion”<br>04. Ožujka – 1964.

Čudna je to situacija bila, te godine gospodnje 1964-te. Amerika je krajem pedesetih i ne bivajući svjesna, preko Atlantika poslala blues koji je uhvatio korijene u UK. Polako, ali neumoljivo sigurno, blues počinje svoj nezaustavljivi pohod po Otoku, povlačeći sa sobom mlade i donoseći rađanje novih muzičkih formi. Situacija u biti nije mogla biti apsurdnija nego jest bila. Prezrena forma u Americi postaje prevladavajuća i poželjna u UK. Rađaju se sastavi koji svoj repertoar temelje na bluesu i obradama blues tema. Mnoge od tih tema su tek nakon što su ih golobradi momci obradili, postali standardi. Kako nije bilo interneta i masovnim sredstava komunikacije, mnogi blues glazbenici uopće nisu bili…
pročitaj više

„Radio Caroline“
04. Ožujka – 1964.
„Radio Caroline“<br>04. Ožujka – 1964.

Davne 1964.  godine, u trećem mjesecu, počela je s emitiranjem radio stanica „Radio Caroline“. Po mnogo čemu jedinstvena i specifična. Postaje sinonim jednog doba i simbol borbe za slobodu medija. Temeljeći svoje emitiranje prvenstveno na muzici, postaje veliki promotor svih mogućih pravaca tadašnje „nekomercijalne“ muzike., No ono što je činilo specifičnom i nedodirljivom, je činjenica da je bila smještena na brodu u međunarodnim vodama, te nije podlijegala regulativi ni jedne države u okruženju. I tu je slobodu iskorištavala do maksimuma. Opstala je do današnjih dana, no za razliku od šezdesetih i sedamdesetih, nalazi se na kopnu. Emitira putem satelita. Opširnije o ovoj temi možete naći ovdje! Ja nisam vlasnik autorskih…
pročitaj više

The Beatles – prvi nastup u USA!
11. Veljače – 1964.
The Beatles – prvi nastup u USA!<br>11. Veljače – 1964.

Često se postavlja pitanje, ne kako je sve skupa počelo, jer proces ipak nije trajao samo par mjeseci ili godina i nemoguće je jednoznačno odrediti točku od koje je krenula lavina, već, kad, tko i gdje? Odgovor na pitanja su: 11. Veljače 1964., The Beatles, Coliseum u Washingtonu! Ta tri pojma daju odgovore na sva pitanja vezana za veliki događaj, kad su the Beatlesi, pred 8000 raspamećenih fanova, većinom šiparica, (neki izvori kažu 20 000), priredili prvi koncert na američkom tlu. Bio je to trenutak koji je jednostavno čekao da se dogodi, jer rani rock ‘n’ roll  više nije bio mlad, Elvis je već počeo skretati s pravovjernog puta, praznina…
pročitaj više

The Beatles & „The Ed Sullivan Show”!
09. Veljače – 1964.
The Beatles & „The Ed Sullivan Show”!<br>09. Veljače – 1964.

The Beatles dolaze u Ameriku i nastupaju u „The Ed Sullivan Show”. Ovim nastupom su širom otvorili vrata grupama s Otoka, koje su započele svoj pohod na ovaj kontinent. Poznat kao “British Invasion”, pokret poprima razmjere epidemije, koja se najviše očitovala na top listama, gdje na prvih desetak mjesta nije bilo nikoga iz Amerike osim Elvisa. Da ironija bude veća, invazija je počivala na bluesu, koji je u Americi bio zapostavljen, ignoriran od strane publike i kritike, te smještan u razred primitivnih pravaca osuđenih na umiranje sa smjenom generacija. U tom kopernikovom obratu i zamjeni teza, Britanci prodaju Amerikancima njihov vlastiti proizvod, dakako, zapakovan u aktualnu ambalažu. Ne ostajući imuna, Amerika…
pročitaj više

Bob Dylan – „The Times They Are a-Changing“
13. Siječnja – 1964.
Bob Dylan – „The Times They Are a-Changing“<br>13. Siječnja – 1964.

Bob Dylan izdaje treći album „The Times They Are a-Changing“. Za razliku od dva prethodnika, na ovom album Dylan izvodi samo svoje kompozicije, što predstavlja veliki korak prema finalnom brušenju izričaja kojeg će njegovati u ovoj fazi rada, ali i prema statusu kojeg će uskoro zasluženo imati. Iako kritičari tog doba zamjeraju albumu nedostatak “humora” i popriličnu jednoobraznost kompozicija, činjenica jest da je album, pored redom odličnih pjesama, iznjedrio budući evergrin, naslovnu kompoziciju, „The Times They Are a-Changing“, koja je tada, ali i dan danas predstavljala najvjerniju sliku mijenjajućeg društva u kojem je nastala, dakako, promatrano kroz prizmu siromaštva, obespravljenosti i nadasve pored socijalne komponente, noseći u sebi oštru političku…
pročitaj više

The Rolling Stones – “The Rolling Stones” / (EP)
10. Siječnja – 1964.
The Rolling Stones – “The Rolling Stones” / (EP)<br>10. Siječnja – 1964.

Kad su the Rolling Stones po prvi puta zajahali na top listama s hitom “I Wanna Be Your Man”, kojeg su im ustupili McCartney i Lennon, nametnuo se imperativ lansiranja probnog balona, da se vidi da li je uspjeh singlice bio pitanje trenutka ili pak nečeg daleko vrjednijeg. U tu svrhu je Decca, matična diskografska kuća zatražila i Rolling Stonesi ispunili, da im se dostavi materijal za EP s kojim bi ispitali tržište i eventualno utrli put prvom albumu grupe. Izbor je pao na četiri pjesme, dakako, obrade, jer kreativna komponenta u grupi nije postojala u tom trenutku. Grupa ulazi u studio, i kao što je bio običaj u to…
pročitaj više

1963
The Kingsmen – “Louie Louie”
31. Prosinca – 1963.
The Kingsmen – “Louie Louie”<br>31. Prosinca – 1963.

The Kingsmen lansiraju svoj najveći hit i kasniji rock evergrin, “Louie Louie”. Čudna su to bila vremena. The Kingsmen, kao grupa, pa ni njegovi članovi nisu autori ove pjesme, a ipak, njihova se verzija uzima kao “ona prava“. Sve je počelo kad su The Kingsmen imali nastup u nekom klubu i nakon nastupa, cijeli sat prije zatvaranja kluba se svirala samo jedna pjesma “Louie Louie”, tada malo poznatog Richard Berryja. Vidjevši reakciju publike, manager grupe nagovara ih na sljedećim probama da pokušaju svirati tu pjesmu. Kako su zaboravili kako točno ide ritmički, “udarili su onako po sjećanju”. To „onako“ je urodilo plodim i neočekivanim. The Kingsmen – „Louie Louie“ Grupa…
pročitaj više

The Pretty Things
1963 – 2020.
15. Prosinca – 1963.
The Pretty Things<br>1963 – 2020.<br>15. Prosinca – 1963.

Teško je danas govoriti o sastavu The Pretty Things i ne oteti se dojmu prekopavanja zaboravljene prošlosti. Danas ovaj sastav malo kome išta znači, pogotovo mladim naraštajima koji su rođeni dugo nakon što je sastav prešao svoj zenit i krenuo stazama pukog preživljavanja. Stoga ovaj članak u biti spada u kategoriju odavanja počasti nekadašnjim veličinama i bar mali podsjetnik na to, tko je u biti bio The Pretty Things. Dakle, The Pretty Things su objavili da prestaju s nastupima po dvoranama u kojima su nastupali kao bend koji upotrebljava instrumente pogonjene strujom. Drugim riječima, nakon turneje koja je bila najavljena u Rujnu 2020. godine, a koja je obuhvatila 26 gradova…
pročitaj više

The Beatles – “With the Beatles”
22. Studenoga – 1963.
The Beatles – “With the Beatles”<br>22. Studenoga – 1963.

The Beatles izdaju drugi album “With the Beatles”. Album izlazi nepuna četiri mjeseca nakon prvijenca s kojim su the Beatlesi skrenuli pažnju na sebe. U stvari, da, The Beatlesi su privukli pozornost prvim albumom, ali ništa nije upućivalo na lavinu koja se već kotrljala i postajala veća svakim satom koji je protjecao. Drugi album “With the Beatles” je bio taj koji je tu lavinu gurnuo skoro strmom putanjom, i više je ništa nije moglo zaustaviti, Beatlemanija je počela bojati svijet svojim bojama. Na albumu su se ovaj put našli uradci budućeg tandema Lennon-McCartney, ali isto tako i solo točka George Harrisona, kojemu je to bilo prvo pojavljivanje u bendu kao…
pročitaj više

The Rolling Stones – “I Wanna Be Your Man”
01. Studenoga – 1963.
The Rolling Stones – “I Wanna Be Your Man”<br>01. Studenoga – 1963.

Na svojim počecima The Beatles se nisu libili drugima poklanjati svoje pjesme. Tako su pjesmu “Do You Want to Know a Secret”, koja je postala veliki hit, poklonili Billy J. Krameru, te isto tako i pjesmu “Bad to Me”, dok su Cilli Black poklonili pjesmu “Step Inside Love”. Ipak najpoznatiji poklon je bio Rolling Stonesima, koji su ga objeručke prihvatili. U trenutku kad su McCartney i Lennon napisali  “I Wanna Be Your Man”, the Rolling Stonesi su imali samo jednu singlicu iza sebe i to s obradom Chuck Berryjeve pjesme “Come On”. U stvari, priča počinje od managera Stonesa, Andrew Loog Oldhama, koji je shvatio da njegovim pulenima nema naprijed,…
pročitaj više

Michael Holliday
1924. – 1963.
29. Listopada – 1963.
Michael Holliday<br>1924. – 1963.<br>29. Listopada – 1963.

Tog Listopada 1963. godine, u osvit nove rock ere, pop zvijezda trenutka, Michael Holliday je pronađen mrtav u svom stanu. Dijagnoza, OD! Pored dvije singlice na top listama koje su tjednima boravile na prvim mjestima, Michael ima sve ono što jedna pop zvijezda ima i o čemu sanjaju milijuni. No, ne kaže se za ništa, „pazi što želiš, moglo bi ti se ispuniti!“. I upravo se to dogodilo Michaelu. Svoj prvi #1 na top listi ima pretpotopne 1958. godine, kada singlica „The Story of My Life“, koja je istovremeno i prva uspješnica kompozitorskog tandema koji će obilježiti ranu epohu, Burt Bacharacha i Hal Davida. Michael Holliday – “The Story Of…
pročitaj više

The Beach Boys – „Surfer Girl“
16. Rujna – 1963.
The Beach Boys – „Surfer Girl“<br>16. Rujna – 1963.

The Beach Boys izdaju treći album, „Surfer Girl“. Na albumu po prvi puta bend ima odriješene ruke, te Brian Wilson preuzima dirigentsku palicu u studiju. Slobodno se može reći, da Beach Boys od tog trenutka postaju ono po čemu ih povijest muzike pamti. Danas nepojmljivo, ali tada u to doba, i te kako moguće, umjetnici su dobili punu slobodu stvaranja prema svom nahođenju i guštu. I dakako, takav je pristup urodio plodovima. Pored polaganja temelja za status superzvijezda, ovaj album je ujedno i drugi izdan te godine. No, ni to nije sve. Na krilima samozatajnosti i uvažavanja umjetničkog izraza, Beach Boys izdaju još jedan album, „Little Deuce Coupe“, treći u…
pročitaj više

“Ready Steady Go!”
09. Kolovoza – 1963.
“Ready Steady Go!”<br>09. Kolovoza – 1963.

Na televizijskoj postaji Rediffusion u Londonu počinje emitiranje prve specijalizirane emisije za mlade s muzičkim sadržajem, “Ready Steady Go!”. Sve dotadašnje emisije, kako na BBC-u, tako i na ostalim TV postajama, su uključivale sporadične nastupe grupa i pojedinaca i ni jedna nije fokusirala svoj sadržaj na muziku. Direktor postaje, Elkan Allan je osmislio, a Vicki Wickham producirao emisiju. Ona je dakako na mah našla put do publike gladne muzike, te je uskoro postala sinonim za muzičku emisiju. Vjerojatno ne treba napominjati da su nakon početnog uspjeha, manje više sve TV stanice na Otoku, pa i diljem svijeta, u svoju programsku shemu, uvele slične emisije. (u nas je to bila emisija…
pročitaj više

Bob Dylan & Newport Folk Festival
26. Srpnja – 1963.
Bob Dylan & Newport Folk Festival<br>26. Srpnja – 1963.

Jedan od presudnih trenutaka u karijeri mladog Bob Dylana je bio nastup na Newport Folk Festivalu, 1963. godine. Po izlasku na pozornicu, Dylan je sjeo pred bučnom gomilom i počeo svirati. Odjednom je u publici zavladao muk. Bio je to trenutak koji je sve rekao sam za sebe! Bob Dylan – “North Country Blues” Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala. I am not the owner of either the image, video or the original…
pročitaj više

John Coltrane – „Impressions“
04. Srpnja – 1963.
John Coltrane – „Impressions“<br>04. Srpnja – 1963.

00:00 John Coltrane izdaje krucijalni album, „Impressions“. Ovo krucijalni ipak treba staviti pod navodnike, jer u puritanskom jazz svijetu nema to značenje. No, za ono što će doći kasnije i te kako ima. Naime, Coltrane je bio direktan uzor i inspiracija cijeloj armiji rockera, od kojih su mnogi prije svjetske slave tavorili u undergroundu, gdje je Coltrane slovio za neprikosnoveni muzički autoritet. Na ovom albumu Coltrane muzički sazrijeva, te što je najvažnije, izlazi iz krutih jazz okvira i počinje koketirati s muzikom iz Indije, inkorporira blues u svoj izraz (što je za jazz čistunce bilo ravno herezi, jer blues je bio muzika za niže klase!), i pomalo čudno čak i…
pročitaj više

The Rolling Stones – „Come On“
07. Lipnja – 1963.
The Rolling Stones – „Come On“<br>07. Lipnja – 1963.

The Rolling Stones izdaju prvu singlicu, obradu Berryjeve kompozicije,  „Come On“. I pored uspona na donji dio top lista, singlica prolazi skoro nezapaženo. Diskografska kuća Decca loše ju je promovirala, u stvari, lansirali su samo jednu  plaćenu reklamu. Interesantno je još i to, da su Rolling Stonesi odbijali izvoditi ovu pjesmu u živo. No, povijest se počela pisati, i ništa je nije moglo zaustaviti. Druga singlica „I Wanna Be Your Man”, je bio dar Lennona i McCartneya, Stonesima. S ovom singlicom u stvari počinje službena biografija The Rolling Stonesa. The Rolling Stones – „Come On“ Nakon nje grupa odlazi na turneju s blues legendama i tom prilikom brusi svoj scenski nastup. Povratak…
pročitaj više

„Bobby Vee meets Ventures“
01. Lipnja – 1963.
„Bobby Vee meets Ventures“<br>01. Lipnja – 1963.

U doba rađanja velikih grupa i solo umjetnika, događale su se druge, isto tako interesantne stvari, danas nepravedno zaboravljene. Obično se pojava the Beatlesa uzima za početak eksplozije rocka šezdesetih i donekle, to je točno. No, ne u potpunosti. I prije Beatlesa je bilo života na sceni, pa i onog uzbudljivog, gledajući čak i s današnje distance. Jedna od takvih epizoda se zbila u Lipnju 1963. godine, kad izlazi album „Bobby Vee meets Ventures“. Trebao je to biti album ondašnjeg idola Bobby Veea, s obradama pjesama sastava The Ventures, koji su mu, za tu priliku, bili i prateći band. No, po izlasku albuma, dogodilo se ono što nitko nije očekivao.…
pročitaj više

Bob Dylan – „Freewheelin’ Bob Dylan“
27. Svibnja – 1963.
Bob Dylan – „Freewheelin’ Bob Dylan“<br>27. Svibnja – 1963.

Bob Dylan izdaje drugi album „Freewheelin’ Bob Dylan“. Ovo je de facto prvi pravi Dylanov album, jer ne zaboravimo, na prvom službenom, Dylan je imao samo dvije svoje kompozicije, dok je na drugom, situacija potpuno obratna. Od trinaest kompozicija, smo dvije nisu Dylanove. Ono što obilježava ovaj album, to je prisustvo budućih standarda, pa čak i himna dekade. Naime, album otvara „Blowin in the Wind“, koja kratko nakon izlaska postaje himna mladih diljem zemaljske kugle. Bob Dylan – „Blowing In The Wind” Kad na to dodamo još i prisustvo „Masters of War“, te „Hard Rain’s a-Gonna Fall“, „I Shall Be Free“ i naposljetku, „Don’t Think Twice, It’s All Right“, onda…
pročitaj više

Stevie Wonder – “Fingertips Parts One and Two”
23. Svibnja – 1963.
Stevie Wonder – “Fingertips Parts One and Two”<br>23. Svibnja – 1963.

Od kako je u dobi od osam godina prvi put zapjevao u crkvenom zboru, do trenutka kad je došao na prvo mjesto najjače top liste na svijetu, Billboarda, prošlo je jedva pet godina. Mladi slijepi potomak berača pamuka je napravio ono što nitko prije, a ni nakon njega nije, najprije u dobi d jedanaest godina potpisuje ugovor s diskografskom kućom Motown, pod čijim patronatom lansira svoju pjesmu “Lonely Boy”, (još jednom, imao je jedanaest godina!), koja mu je i bila ulaznica za potpis ugovora. Nedugo nakon toga počinje s intenzivnim nastupima i za vrijeme jednog snima kompoziciju „Fingertips“, koja je nastala kao improvizacija, instrumental, za prijašnjih koncerata. Mladi genij na…
pročitaj više

Jan & Dean – “Surf City”
17. Svibnja – 1963.
Jan & Dean – “Surf City”<br>17. Svibnja – 1963.

Duo Jan and Dean izdaju singlicu “Surf City”. Singlica obilježava početak “surf” ere ranog američkog popa. Dakako, slušajući je, ne može se ne primijetiti potpis Brian Wilsona, koji će postati alfa i omega najvećeg surf benda, Beach Boys. Pomalo je čudna priča o nastanku ovog hita. Jan & Dean – “Surf City” Naime, Brian je skladao draft verziju i ostavio je po strani. Nakon nekog vremena ustupa tu “sirovu” pjesmu Jan & Deanu, koji pjesmu završavaju, snimaju i lansiraju. Pjesma postaje prva surf kompozicija koja se penje na #1 mjesto Billboarda i time de facto, otvara novo poglavlje američke moderne muzike. Jan i Dean su nakon ovog imali još mnogo…
pročitaj više

Elvis Presley – „It Happened at the World’s Fair“
03. Travnja – 1963.
Elvis Presley – „It Happened at the World’s Fair“<br>03. Travnja – 1963.

“It Happened at the World’s Fair” je bio sedamnaesti album velikog Elvisa. Bila je to godina u kojoj je the King polako, ali sigurno klizio u melodramatično okruženje srcedrapateljskih filmova kojima je dominirala tanka fabula romantičnog karaktera, njegovo ljepuškasto lice i par plavuša. Većinu pjesama na albumu je napisao Elvisom “kućni” kompozitor Don Robertson, koji je ujedno na albumu svirao i klavijature. Album po inerciji dolazi na četvrto mjesto Billboarda, iako je u biti u potpunosti bio namijenjen i napisan kao soundtrack nastupajućeg, istoimenog Elvisovog filma. S albuma je skinuta i singlica “One Broken Heart for Sale”, koja se nekako penje na jedanaesto mjesto Billboarda i time postaje prva singlica…
pročitaj više

The Beach Boys – “Surfin’ U.S.A.”
25. Ožujka – 1963.
The Beach Boys – “Surfin’ U.S.A.”<br>25. Ožujka – 1963.

The Beach Boys izdaju drugi album, “Surfin’ U.S.A.”. Album instant dolazi na Billboard Top listu, penje se na drugo mjesto. Na listi boravi punih 78 tjedana i time sebi priskrbljuje zlatnu tiražu. Koliki je bio uspjeh ovog albuma kazuje činjenica da je proglašen za najznačajniji album pre-Beatles ere u Americi. Album nosi naslovna pjesma “Surfin’ U.S.A.”, koja hara top listama duž američkog kontinenta. Uz ovu pjesmu se veže i incident, veoma čest u to vrijeme (Led Zeppelin su karakteristični primjer!). Naime, kao autor naslovne pjesme “Surfin’ USA” je bio potpisan samo lider grupe Brian Wilson iako je bilo očito da je pjesma obrada, i to velikog hita Chucka Berryja, „Sweet Little Sixteen“.…
pročitaj više

The Beatles – “Please Please Me“
11. Siječnja – 1963.
The Beatles – “Please Please Me“<br>11. Siječnja – 1963.

Ostajemo uz grupu The Beatles. Od njih je nekako sve i počelo. Uostalom, danas se osim njih u ovom razdoblju skoro nitko i ne spominje, bar ne u popularno/povijesnim okvirima. Dakle, Siječanj 1963. godine, The Beatles izdaju drugu singlicu “Please Please Me“. The Beatles – “Please Please Me „b“ stranu singlice je zauzela „neugledna“ „Ask Me Why“. „Please Please Me“ po svom izlasku počinje pobjedonosni pohod po listama da bi ga završila na prvom mjestu, postajući prvi #1 hit ove velike grupe. Istovremeno, ovo je i onaj stvarni početak priče koja će dobiti svoj epilog u masovnoj histeriji koju svijet do tada nje vidio i koja će The Beatlese odvesti u…
pročitaj više

Johnny Cash – “Blood, Sweat and Tears”
07. Siječnja – 1963.
Johnny Cash – “Blood, Sweat and Tears”<br>07. Siječnja – 1963.

Johnny Cash izdaje petnaesti album “Blood, Sweat and Tears”. Sama brojka djeluje impozantno, ali ona u biti ne kaže ništa o samom izdanju. Iako je to trebalo biti rutinirano izdanje velikana, koji je proživljavao zvjezdane trenutke, album se izdvojio iz ukupnog opusa ovog umjetnika, ali i ukupnog opusa izdanja tog trenutka. Kao nikada do tada Cash poentira na socijalnom trenutku, donoseći u stihovima opise bolne i nepravedne stvarnosti radnog puka u Americi. Album vrvi “protestnim“ stihovima koje je Cash isporučio u svom najboljem maniru. Rezultat nije izostao, album postaje svjetionik socijalnog trenutka ranih šezdesetih u Americi, ugušenoj u rasnoj diskriminaciji, siromaštvu širokih slojeva i posvemašnjoj minorizaciji svih manjina, osim dakako,…
pročitaj više

The Chantays – “Pipeline”
03. Siječnja – 1963.
The Chantays – “Pipeline”<br>03. Siječnja – 1963.

The Chantays izdaju singlicu s kompozicijom “Pipeline”. Bila bi to samo još jedna u nizu surf singlica, koju će povijest jedva zabilježiti, da uz nju nije vezana jedna priča, “aka, american dream“. Ide otprilike ovako. Bob Spickard, Brian Carman, Bob Welch, Warren Waters i Rob Marshall su bili studenti kad su jednom prilikom čuli lokanu surf grupu Rhythm Rockers. Inspirirani zvukom kojeg je grupa isporučila, oformljavaju bend i daju mu ime The Chantays. Po samom oformljivanju pišu kompoziciju “Pipeline” koju uskoro izvode u lokanom pubu. Reakcija publike je bila iznad očekivanja, te grupa sa samo jednom pjesmom kuca na vrata diskografske kuće. Kako je surf rock bio u naglom usponu,…
pročitaj više

1962
Alan Watts – “This is IT”
02. Prosinca – 1962.
Alan Watts – “This is IT”<br>02. Prosinca – 1962.

Psihodelija kao jedan od pravaca koji se razvio prelaskom bluesa u rock, egzistira od kraja šezdesetih. Baš taj kraj šezdesetih predstavlja vrhunac kreativnog naboja izričaja. Prelaskom u sedamdesete psihodelija hvata novi zalet, širi se medijima i top listama, te time neminovno skreće prema mainstreamu. (Ovo pak ne shvatiti doslovno!) Sastavi koji su njegovali ovaj pravac su bezbrojni, a još je više sastava kojima je psihodelija bila samo dio izričaja i njoj su nalazili utočiste, pa i bijeg od zahtjeva koje su postavljale krute top liste. Jer psihodelija je sama po sebi slobodna forma i dopušta umjetniku punu slobodu izražavanja. Alan Watts – „Love you“ No još je jedan sastavni element…
pročitaj više

Phil Spector / “Wall of Sound”
03. Studenog – 1962.
Phil Spector / “Wall of Sound”<br>03. Studenog – 1962.

Ranih šezdesetih se muzika počela štancati na tekućoj traci. Eksplozijom medija i vinila, diskografske kuće su se našle u poziciji da zarade ogromne novce, o kojima su samo dekadu prije mogle samo sanjati. Sama činjenica da je u to vrijeme svaki Amerikanac mogao imati kod kuće gramofon, je pridonijela neviđenom boomu na audio polju. I u svemu tome, jedan od važnih igrača je postao Phil Spector, najprije kao muzičar i skladatelj, a poslije kao producent. I ovo posljednje će ga odrediti za cijeli život. U svojim traženjima u studiju je pronašao specifični zvuk koji se mogao povezati samo s njime. Čak je skovan i sinonim “Wall of Sound”. Činjenica jest,…
pročitaj više

Booker T. & the M.G.s. – “Green Onions”
04. Listopad – 1962.
Booker T. & the M.G.s. – “Green Onions”<br>04. Listopad – 1962.

Booker T. & the M.G.s. izdaju singlicu, “Green Onions”. Ovaj instrumental počinje svoj život u zadimljenom studiju Stax Recordsa. No, povijest ovog evergrina seže par godina ranije, kad Booker T oformljava kućni bend Stax Recordsa. U to vrijeme je bilo normalno da svaka diskografska kuća, pogotovo male neovisne, imaju svoje kućne bendove, koji su u studiju popunjavali rupe na snimanjima. Tako se štedjelo na novcu i resursima, jer malo tko od izvođača je mogao sebi priuštit vlastitu grupu. Takva su vremena bila. Paralelno s aktivnom ulogom u svakodnevnom snimanju, grupa Booker T. & the M.G.s. sakuplja svoj materijal i izdaje ga najprije na singlici. Sudbina je htjela da to bude…
pročitaj više

The Four Seasons – „Sherry“
02. Rujna – 1962.
The Four Seasons – „Sherry“<br>02. Rujna – 1962.

The Four Seasons izdaju singlicu „Sherry“. Bila je to kruna upornosti ove četvorke. Pjesma je nastala u 15 minuta i snimljena još za toliko vremena, no lansira grupu na vrhove top lista. „Sherry“ provodi na prvom mjestu Billboarda punih pet tjedana, što je u ono vrijeme bio skoro pa rekord. Bilo je to vrijeme kad su Beatlesi već gledali prema Americi, a Britanska invazija hvatala zalet. No, ono što je značajno kad govorim o The Four Seasons, jest baš njihova žilavost i otpor koji su pružili invaziji sa Otoka. Drugim riječima, dolazak Beatlesa uopće nije naškodio ovom sastavu, dapače, prodaja njihovih ploča se povećala. The Four Seasons – „Sherry“ Iako su…
pročitaj više

James Brown – „Live At The Apollo“
02. Kolovoza – 1962.
James Brown – „Live At The Apollo“<br>02. Kolovoza – 1962.

00:00 James Brown snima „Live At The Apollo“. Albumi snimljeni u živo u to vrijeme nisu bili baš uobičajeni, pogotovo jer tehnologija snimanja nije bila predviđena za ikakvu vrst mobilnosti. No, James o svom trošku organizira snimanje, te nudi album diskografskoj kući „King Records“. Ovi album prihvaćaju, u nadi da će ipak album donijeti kakvu takvu zaradu. Po izlasku na tržište, u petom mjesecu sljedeće godine, album se prodaje u ogromnoj tiraži, iznenadivši sve sudionike ovog projekta, ali ne i James Browna, koji je vjerovao u uspjeh. Album „Live in Apolo“ dolazi do #2 mjesta top liste Billboarda. Na ovoj listi je boravio punih 66 tjedana. A na drugoj strani,…
pročitaj više

The Rolling Stones – prvi nastup!
12. Srpnja – 1962.
The Rolling Stones – prvi nastup!<br>12. Srpnja – 1962.

Tog dana, 12 Srpnja 1962. godine, Mick Jagger, Brian Jones, Keith Richards i Ian Stewart / (Dick Taylor na basu i  Mick Avory na bubnjevima)  su se po prvi put popeli na pozornicu. Bilo je to u Marquee klubu u Londonu, instituciji koja se upisala u povijest muzike prošlog stoljeća. Četvorica golobradih je stala na pozornicu i krenula s obradama američkih bluesera, prezrenih u domicilnoj zemlji, obožavana na Otoku. Bila su to vremena kad se rock tek rađao i kao i svim pokretima do tada, davali su mu par mjeseci, možda koju godinu. Pa i sami članovi grupe su mnogo puta izjavljivali da su očekivali ostati na pozornici godinu, dvije,…
pročitaj više

Brian Hyland – „Sealed With A Kiss“
02. Srpnja – 1962.
Brian Hyland – „Sealed With A Kiss“<br>02. Srpnja – 1962.

Brian Hyland postaje „puppy love“ teen idol. Bila je to pre-Beatles era, u kojoj su dominirali američki izvođači tin pan usmjerenja. Top liste su bile krcate naricajučih balada i tema u kojima se do besvijesti eksploatirala ljubav i sve vezano uz nju. Amerika je živjela svoj izolacionistički muzički san, za kojeg nije ni bila svjesna da će uskoro biti brutalno prekinut invazijom iz Britanije. No, vratimo se Brianu. Ipak je predstavljao odmak od šablona tog doba. Naime, s nepunih šesnaest godina se probija na top liste s pjesmom “Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini”, da bi potom, nepune dvije godine nakon, ponovo skrenuo pažnju na sebe, ovaj put s…
pročitaj više

Little Eva – “Loco-motion”
11. Lipnja – 1962.
Little Eva – “Loco-motion”<br>11. Lipnja – 1962.

Little Eva izdaje svoj najveći hit “Loco-motion”. Kompozicija postaje jedna od najprepoznatljivih u pop okruženju i tijekom vremena stječe status rock klasika. No, iza nje je veoma burna prošlost. Kao prvo, stvorena je od Gerry Goffina i Carole King. (Carole King će poslije postati poznata folk pjevačica, s pregršt hitova u svom repertoaru.). Pjesma je bila napisana za tadašnju pop zvijezdu Dee Dee Sharp, ali ova radi kobnu grešku. Odbija je kao neatraktivnu i besperspektivnu za ikakav uspjeh na top listama. “Loco-motion” biva ponuđena Little Evi, koja objeručke prihvaća ponuđenu šansu za uspjeh. I on nije izostao. “Loco-motion” se po samom izlasku penje na top liste, s obje strane Atlantika.…
pročitaj više

Ray Charles – „I Can’t Stop Loving You“
04. Lipnja – 1962.
Ray Charles – „I Can’t Stop Loving You“<br>04. Lipnja – 1962.

Ray Charles polako, ali sigurno osvaja američko tržište. Od prvobitnog ignoriranja, poglavito radi boje kože, do postepenog prihvaćanja od strane bijele publike, Charles prelazi trnoviti i dug put. Cijena kojom plaća ovaj uspon je bila strahovita. (O ovom bih radije nekom drugom prilikom.) Ono što je bitno u ovoj rubrici, jest da Ray Charles izdaje singlicu „I Can’t Stop Loving You“, s kojom napokon počinje osvajati dotad nedodirljiva područja naklonosti bijelog auditorija. Ray Charles – „I Can’t Stop Loving You“ Teško je u današnjem kontekstu sve to shvatiti, no, nažalost, bilo je tako, i to ne baš tako davno. Bilo kako bilo, pjesmu je u originalu napisao Don Gibson, koji…
pročitaj više

Stuart Sutcliffe
1940. – 1962.
10. Travnja – 1962.
Stuart Sutcliffe<br>1940. – 1962.<br>10. Travnja – 1962.

Stuart Fergusson Victor Sutcliffe umire od aneurizme u mozgu. Bio je to kraj jedne konfuzne karijere jednog mladića koji je ispred sebe imao sve, živio intenzivnim životom i sa svoje 22 godine napravio i proživio onoliko koliko mnogi ne prožive za cijelog svog vijeka. Stuart je ostao poznat u povijesti kao originalni basista grupe The Beatles, u vrijeme dok je ova krčila put prema zvijezdama. Lennon i McCartney su ga regrutirali u novooformljenu grupu, jer je imao muzičku pozadinu. U to je vrijeme McCartney preuzeo ritam gitaru, kako bi Stuart svirao bas. Prvobitno ime velikog sastava je bilo “The Beetles”. Ime uzeto prema sastavu idola Buddy Hollya, “The Crickets”. Ovo…
pročitaj više

Mick Jagger i Keith Richards susreću Brian Jonesa
07. Travnja – 1962.
Mick Jagger i Keith Richards susreću Brian Jonesa<br>07. Travnja – 1962.

Mick Jagger i Keith Richards susreću Brian Jonesa. Susret se dogodio u Ealing jazz klubu, u Ealingu (Zapadni London). Brian Jones je svirao gitaru u bendu pjevača Paul Jonesa. I nije nastupao pod svojim imenom već pod pseudonimom Elmo Lewis. No, ovaj susret ima svoju povijest. Seže dvije godine unazad, kad Jagger susreće Richardsa, koji je impresioniran snopom ploča koje je Jagger nosio. Zajednički interes ih je vezao i osnivaju svoj mali bend Blue Boys. Svirali su većinom blues standarde Muddy Watersa, Chuck Berrya, Bo Diddleya i ostalih obojenih blues muzičara. U to se vrijeme otvorio jazz klub u kojem su nastupali Blues Incorporated, Alex Cornera. Prilikom posjete klubu, susreću…
pročitaj više

Alexis Korner i Cyril Davies otvaraju Ealing Blues Club!
17. Ožujka – 1962.
Alexis Korner i Cyril Davies otvaraju Ealing Blues Club!<br>17. Ožujka – 1962.

Alexis Korner i Cyril Davies otvaraju prvi blues klub u Londonu, Ealing Blues Club. Pored aktivnog vodstva grupe Blues Incorporated, ovaj se čin smatra kao početak britanskog booma, koji je počivao na uvezenom bluesu iz Amerike. Doduše Amerika nje imala pojma da je njezina, skoro pa prezrena forma na mala vrata ušla na Otok. I baš taj skoro neprimjetni ulazak je svoju kulminaciju doživio otvaranjem ovog kluba. Da spomenem još i to, u bandu Blues Incorporated, pored Alexisa i Daviesa, su bili ondašnji mulci, a kasnije legende, Charlie Watts, Jack Bruce, Ginger Baker, Long John Baldry, Graham Bond, Danny Thompson i Dick Heckstall-Smith. A lista bosonogih klinaca koja se muvala…
pročitaj više

Brian Epstein potpisuje ugovor s the Beatlesima
24. Siječnja – 1962.
Brian Epstein potpisuje ugovor s the Beatlesima<br>24. Siječnja – 1962.

Kad je jednog jutra jedna djevojčica ušla u malu prodavaonicu ploča, nije ni bila svjesna da je svojim korakom u taj prostor pokrenula jednu od najvećih priča u povijesti ljudskog roda, dakako, govorimo o umjetnosti. Ona je naime ušla i počela prebirati po izloženim vinilima, i naposljetku upitala prodavača da li imaju nešto od Beatlesa. Prodavač se začudio upitu, jer pored uvjerenja da zna mnogo o modernoj muzici, nikada nije čuo za tu grupu, a kamoli da je imao neki njihov nosač zvuka. Prodavać (i vlasnik prodavaonice) se zvao Brian Epstein. Malo se zainteresirao i utvrdio da postoji grupa koja se naziva The Beatles i da sviraju u obližnjem klubu…
pročitaj više

B.Bumble & The Stingers – “Nut Rocker”
05. Siječnja – 1962.
B.Bumble & The Stingers – “Nut Rocker”<br>05. Siječnja – 1962.

Kao i svaka diskografska kuća u to vrijeme, tako i Rendezvous Records, ima svoj kućni bend. Detaljnije, bila su to vremena kad izvođači nisu imali svoje prateće bendove, te su studija u pričuvi imala svoje, koji su odrađivali rutinski sve što se od njih zahtijevalo. I tako su jednog dana Earl Palmer, René Hall i Plas Johnson, kućni muzičari Rendezvous Recordsa zaključili da je vrijeme da zarade nešto novca sa stane. Ideja je bila da se uzmu klasični komadi i obradi ih se u obliku singlice (albumi su u to vrijeme bili „nužno zlo“). Prva je na redu bila “Bumble Boogie”, koja je nastala na temelju Rimsky-Korsakovog djela “Flight of…
pročitaj više

The Beatles & Brian Poole and the Tremeloes vs Decca!
01. Siječnja – 1962.
The Beatles & Brian Poole and the Tremeloes vs Decca!<br>01. Siječnja – 1962.

Anonimni sastavi The Beatles i Brian Poole and the Tremeloes imaju audiciju kod diskografske kuče Decca Records, birala se samo jedna od te dvije grupe za ugovor. The Beatles su izgubili i to prvenstveno jer su bili iz Liverpoola, a Brian Epstein, manager grupe je uz to još dobio objašnjenje, koje glasi otprilike ovako: “Gospodine Epstein, vratite se odakle ste došli, tamo imate uredan posao u prodavaonici ploča, jer, vrijeme grupa s gitarama je prošlo“. (još jednom da podsjetim, radilo se o 1962. godini!!). Bizarna i do kosti čudna odluka, no ono najjj tek ide. Ovo se smatra kao jedna od najvećih pogreški u diskografskoj industriji od kako postoji uopće…
pročitaj više

1961
Howlin’ Wolf – “Back Door Man”
02. Prosinca – 1961.
Howlin’ Wolf – “Back Door Man”<br>02. Prosinca – 1961.

Willie Dixon je autor velikog hita „Back Door Man“ u izvedbi Howlin’ Wolfa. Bila bi to još jedna uspješnica u nizu, ovog velikog autora, ali i velika interpretacija Howlin’ Wolfa, da nije interesantnih činjenica vezanih za nastanak i život ove pjesme. Prva je ta da je pjesmu obradio sastav the Doors i uvrstio je na debut albumu, gdje je zauzela istaknuto mjesto. Isto tako, jedna od verzija se našla i na živom albumu grupe, „Absolutely Live“. Faktografije radi, gitarista grupe, Robby Krieger je bio taj koji je pjesmu donio i predstavio je ostalima u fazi priprema materijala za prvi album. Dakako, obrada the Doorsa nije jedina, ali jest najpoznatija. No,…
pročitaj više

The Beach Boys – “Surfin’“
27. Studenoga – 1961.
The Beach Boys – “Surfin’“<br>27. Studenoga – 1961.

Nepoznata grupa iz Hawthorna, koja će sebe nazvati The Beach Boys, izdaje svoju prvu singlicu i postiže regionalni uspjeh. Singlica “Surfin“ im je otvorila put prema vrhu, donoseći na scenu novi pravac, čiji će najveći predstavnici biti baš oni. Ne drijemajući na lovorikama, nedugo nakon nacionalnog uspona, izdaju svoj najveći album „Pet Sound“, koji uvodi svojevrsnu revoluciju u tretiranju instrumenata i dakako, uvodi veoma rastezljiv pojam što je to uopće instrument. Za one koji ne znaju, poznati rif u njihovom najvećem hitu iz tog vremena „Good Vibration“, je odsviran na običnoj pili. (Iako se kasnije pojavila informacija da je rif izveden na thereminu !!) Pored toga, grupa je ipak ostala…
pročitaj više

Henry Mancini – „Moon River“
03. Listopada – 1961.
Henry Mancini – „Moon River“<br>03. Listopada – 1961.

Henry Mancini otvara svoj opus s vječnom „tin pan“ kompozicijom, „Moon River“. „Moon River“ postaje nositelj soundtracka čuvenog filma „Breakfast at Tiffany’s“, te zajedno s filmom pobire sve što se moglo u to vrijeme. Vjerojatno nitko ne zna danas koliko je puta bila obrađena i u koliko prilika je izvedena. No, sve ovo skupa, iako dio muzičke povijesti, nije ono čime se bavim u ovom osvrtu. Naime, Henry Mancini je nakon ovog vječnog hita komponirao bez prestanka i u jednom trenutku mu se „omakla“ tema, koja ne samo da je postala vječna, nego je obilježila cijelu epohu u filmskoj, igranoj, a pogotovo crtanoj/animiranoj, povijesti. Pretpostavljate, „Pink Panther“ i nezaboravni, vječni…
pročitaj više

Ray Charles – „Hit the Road Jack“
02. Listopada – 1961.
Ray Charles – „Hit the Road Jack“<br>02. Listopada – 1961.

Ray Charles izdaje veliki hit „Hit the Road Jack“. Pored raširenog vjerovanja da je ovu pjesmu napisao Ray, istina je na drugoj strani. Da se razumijemo, i ja sam bio jedan od.., a pogotovu što je u biografskom filmu o ovom umjetniku, prikazano kao da ju je on napisao. Dakle, istina je da je pjesmu napisao Percy Mayfield, no, uspon na top liste i popularnost do današnjih dana, može zahvaliti samo Ray Charlesu. Ray ju je majstorski obradio, u to nema sumnje. To je uostalom i razlog što je po izlasku instant zauzela prvo mjesto Billboarda i na njemu ostala puna dva tjedna. Tako visoki plasman je za sobom povukao…
pročitaj više

The Shadows – „The Shadows“
05. Rujna – 1961.
The Shadows – „The Shadows“<br>05. Rujna – 1961.

The Shadows izdaju prvi, istoimeni album. Na opće iznenađenje, skoro bez ikakve promocije, album se penje na prvo mjesto UK Top liste albuma. Bila je to prvorazredna senzacija, jer muzika koju su svirali je bila instrumentalna i bio je to prvi album te provenijencije koji je zasjeo na vrh. Isto tako, bilo je to vrijeme dok se sastavu još nije pridružio Cliff Richard, te su krediti pripali svim članovima benda podjednako. Album je u cijelosti snimljen na analognoj tehnici. Snimalo se direktno, bez overdubova, editiranja, ukratko, snimalo se “uživo“. I frekvencija snimanja je bila za ondašnje prilike “normalna“, jedan dan jedna pjesma. Sve je to podrazumijevalo da je bend u…
pročitaj više

The Highwaymen – „Michael“
03. Rujna – 1961.
The Highwaymen – „Michael“<br>03. Rujna – 1961.

Osnovana na sveučilištu, grupa The Highwaymen, izdaje singlicu „Michael“. Na iznenađenje golobradih mladića, singlica dolazi na top listu Billboarda. Da bi iznenađenje bilo potpuno, penje se na #1 mjesto i postaje veliki hit. Isto tako, istovremeno dospijeva na #1 u Engleskoj, te na #4 mjesto u Njemačkoj. Pjesma je u stvari obrada gospel teme „Michael, Row the Boat Ashore“. Mislim da ne treba napominjati, da su odmah napustili fakultet i posvetili se promoviranju muzičke karijere. Nakon par mjeseci izdaju jos jednu singlicu, „Cotton Fields“, koja se penje na Billboardovu listu, ali dolazi „samo“ do top 20. The Highwaymen ostaju aktivni na sceni dugi niz godina, iako nikada nisu ponovili uspjeh…
pročitaj više

Dick Dale – „Let’s Go Trippin’“
03. Rujna – 1961.
Dick Dale – „Let’s Go Trippin’“<br>03. Rujna – 1961.

Dick Dale stavlja instrumental „Let’s Go Trippin’“ na singlici koju izdaje pod svojom tiketom. Ovim izborom je otvorio vrata sasvim novom pravcu rocka, nazvanog kasnije, surf-rock. Dakako, najveći predstavnici ovog pravca su bili Beach Boysi. Sam Dick ima daleko više zasluga za modernu muziku od ovog inovativnog i nadasve nadahnutog singla. Naime, u potrazi za novim zvukom, počinje suradnju s Fenderom da bi napravio novu vrst pojačala. Dick Dale – “Let’s Go Trippin'”  Kao rezultat te suradnje, pored ostaloga, svjetlo dana će ugledati prvo gitarsko 100-watno pojačalo. No, ni tu nije stao, s ovim pojačalom je išao do krajnjih granica, stvarajući pri tom distorzirani zvuk, koji će u raznim oblicima…
pročitaj više

The Mar-Keys – “Last Night”
02. Lipnja – 1961.
The Mar-Keys – “Last Night”<br>02. Lipnja – 1961.

The Mar-Keys izdaju samostalnu singlicu “Last Night”. Bio je to instrumental koji ih je doveo na top liste i ujedno neku ruku determinirao zvuk matične diskografske kuće Stax. Počeli su kao The Royal Spades, no nakon niza bezuspješnih kucanja na mnoga vrata, na nagovor majke jednog od članova, mijenjaju ime u The Mar-Keys. Postaju kućni sastav novoosnovane diskografske kuće Stax, te s njima imaju mnogobrojna izdanja, ali svi krediti su dakako išli drugima. Osamostalivši se, izdaju singlicu „Last Night“ i s njome, kako sam rekao, pohode top liste. Bilo je to vrijeme prije „velikog praska“, doba kad nije postojao marketing, a reklamiranje se svodilo na lokane panoe ili bolje rečeno,…
pročitaj više

Ernie K-Doe – “Mother-In-Law”
02. Svibnja – 1961.
Ernie K-Doe – “Mother-In-Law”<br>02. Svibnja – 1961.

Početak je novog desetljeća. Ništa ne daje naslutiti lavinu koja će uskoro pomesti sve eminentne izvođače s obje strane Atlantika. U tom zatajnom okruženju, u kojem su carevali producenti na satnicu i kompozitori plaćeni po notama, na top listama su se smjenjivali pjesmuljci bez dubljeg značenja, kojima je osnovna zadaća bila da što brže ulaze u uho i tu ostanu neko vrijeme. Povijest je bila nemilosrdna prema njima! Tome smo svjedoci i ovih dana, jer osobno ne poznam nikoga tko se sjeća ili pak sluša pjesme koje su bile na vrhovima top lista tog doba. Ernie K-Doe – “Mother-In-Law” Jedna od tih pjesama, “Mother-In-Law”, ipak odskače od (sivog) prosjeka svog…
pročitaj više

Ben E. King – “Stand by Me”
24. Travnja – 1961.
Ben E. King – “Stand by Me”<br>24. Travnja – 1961.

Ben E. King snima jedan od svojih najvećih hitova “Stand by Me”. Povijest ove pjesme je tipična priča u rock ‘n’ rollu i jedna od onih “slučajnih koje su bile snimljene“. Naime, Ben i njegov bend su bili u studiju i snimali “Spanish Harlem”, koji će postati njegov prvi #1 hit. Kako je ostalo nešto vremena do isteka termina u studiju, Ben je počeo pjevušiti i sebe pratit na klaviru. Melodiju je prihvatio Mike Stoller, te za njim Jerry Leiber. U roku od par minuta se nazreo kostur kompozicije, te su pozvali natrag muzičare koji su već napustili studio. Te su je večeri dovršili i snimili. Ostalo je povijest. Doduše,…
pročitaj više

Dee Clark – “Raindrops”
02. Travnja – 1961.
Dee Clark – “Raindrops”<br>02. Travnja – 1961.

Dee Clark izdaje svoj najveći hit „Raindrops“. Bila je to kruna rada i nastojanja da se uspne na vrh. To mu je i uspjelo, ali, kao i u mnogo slučajeva prije njega, a i nakon, bio je to ujedno i njegov „swan song“. Nakon što je potamnila slava hita i njegova je tonula uz rijetke bljeskove kojima je obasjavao donja mjesta top lista. Dee je bio član nekoliko sastava koji se nisu makli od lokalnih granica. Nakon što je Little Richard iznenada napustio pjevanje kako bi se posvetio Bibliji, Dee uskače kako bi odradio umjesto njega ugovorene nastupe, i što je još neobičnije, umjesto njega ulazi u studio te time…
pročitaj više

Roy Orbison – „Running Scared“
07. Ožujka – 1961.
Roy Orbison – „Running Scared“<br>07. Ožujka – 1961.

Roy Orbison izdaje singlicu „Running Scared“. Singlica uzlijeće na prvo mjesto američke top liste i cementira Orbisona kao hit-makera. Isto tako, prelijeće Atlantik i zauzima #9. mjesto na britanskoj listi singlica. Inače, pjesma „Running Scared“ je bila na albumu „Crying“, koji je pored nje, sadržavao još nekoliko „vječnih“ hitova. Sama pjesma „Running Scared“ doživljava nebrojeno obrada, od kojih su najpoznatije one u izvedbi Nick Cavea i njegovog benda Bad Seeds, a koja je izašla na albumu „Kicking Against Pricks“. Nadalje, Jeff Lane je obradio na svom albumu „Long Wave“ i još mnogi, mnogi drugi. Roy Orbison – „Running Scared“ Pomalo je bizarna jedna činjenica vezana za ovu pjesmu. Naime, najpoznatiji…
pročitaj više

Del Shannon – „Runaway“
18. Veljače – 1961.
Del Shannon – „Runaway“<br>18. Veljače – 1961.

Del Shannon izdaje singlicu na kojoj se nalazi jedan od onih vječnih hitova, „Runaway“. Ova vijest i ne bi bila toliko specifična pa ni uvrštena u ovu rubriku, jer i pored toga što je nastala u doba kad underground nije ni postojao, ipak konceptom ne pripada u ovu sredinu. No, za njeno uvrštenje je bitna jedna činjenica. Naime, „Runaway“ je nastao u kolaboraciji Del Shannona i Charles Westovera. Ovaj potonji je bio „tehno geek“ tog doba i na mala vrata je uveo sintesajzer u svijet muzike. Svoje je klavijature pretvorio u novi instrument kojeg je nazvao „clavioline“, da bi ih kasnije nazvao „Musitron“. I na kraju, končano ime – sintesajzer.…
pročitaj više

The Beatles & Cavern Club
08. Veljače – 1961.
The Beatles & Cavern Club<br>08. Veljače – 1961.

Ovaj mjesec je bio u znaku Beatlesa. U drugi mjesec 1961. godine po prvi put nastupaju u Cavern Clubu u Liverpoolu i to za vrijeme pauze za ručak. Te iste večeri nastupaju dva puta, i to, u Aintree Institutu, te u Hambleton Hallu, također u Liverpoolu. U drugoj polovini mjeseca, po prvi puta nastupaju navečer u Cavern Clubu, kao predgrupa lokalne senzacije The Swinging Bluegenes. The Beatles Live At The Cavern Club, Liverpool, UK (Wednesday 22nd August 1962) Krajem mjeseca nastupaju u Casbah Coffee Clubu i to je bio njihov zadnji nastup prije odlaska u Hamburg. Svojim odlaskom u Hamburg su u stvari počeli ispisivati povijest muzike prošlog stoljeća. Njihovo…
pročitaj više

1960
Joan Baez – “Joan Baez”
01. Listopada – 1960.
Joan Baez – “Joan Baez”<br>01. Listopada – 1960.

Joan Baez izdaje prvi, istoimeni album. Sam nastanak ovog albuma je veoma interesantan. Joan nudi album diskografskoj kući Columbia, ali se u posljednji trenutak predomišlja, te potpisuje za malu, nezavisnu kuću Vanguard. Bio je to nesvakidašnji potez, koji će se u budućnosti i te kako isplatiti i to poglavito na kreativnom polju. Naime, Joan je s pravom strahovala za svoj umjetnički integritet jednom kad potpiše za veliku diskografsku kuću. S druge strane, manje diskografske kuće su, da bi privukle umjetnike, dozvoljavale potpunu slobodu i rad svojim abonentima. Sam album je snimljen za četiri radna dana i to u nekoj dvorani koja je bila i plesni podij. Prema sjećanju same Joan,…
pročitaj više

Ray Charles – “The Genius Hits the Road”
20. Rujna – 1960.
Ray Charles – “The Genius Hits the Road”<br>20. Rujna – 1960.

Po napuštanju  Atlantic Records-a Ray Charles potpisuje za ABC-Paramount. Bio je to u neku ruku presedan u to vrijeme, jer ABC je obećao Rayu punu umjetničku slobodu, što je u to vrijeme bilo skoro pa nezamislivo. A pogotovo jer je Ray bio Afroamerikanac. (Ne zaboravimo, rasni zakoni ili aparthejd je u Americi ukinut 1964. godine, dakle pune četiri godine od dana kad je Ray potpisao za ABC.) Imajući uzde u svojim rukama Ray se odlučuje za jedan veoma neobičan potez. Radi koncept album, da dobro ste pročitali, napravio je koncept album uzimajući iz svakog djela Amerike po jednu pjesmu i uobličavao je u svojim verzijama. Između svih tih kompozicija našla…
pročitaj više

Miles Davis – “Sketches of Spain”
18. Srpnja – 1960.
Miles Davis – “Sketches of Spain”<br>18. Srpnja – 1960.

Kad se na gramofon stavi album „Sketches of Spain“, Miles Davisa, već na prvim zvukovima teško se može odredit kada  je muzika nastala. I kad na omotu ugledate godinu, 1960., malo je toga jasno. Jer muzika koja dopire do vas nema datuma kreacije, niti ima rok trajanja. Bezvremenska komponenta je protkana genijalnošću samog Davisa, koji je u ovoj kreaciji postigao možda najveći vrh svoje  karijere, a ono bez „možda“, najveći vrh karijere u opusu koji je odmaknut od klasičnog jazza. I Iako je „Bitches Brew“ došao tek godinama nakon ovog izdanja, sve je tu i to u ogromnim količinama. Priča o ovom čudnovatom albumu počinje u trenutku kad supruga Frances,…
pročitaj više

„Oliver“
30. Lipnja – 1960.
„Oliver“<br>30. Lipnja – 1960.

Iako svjetlosnim godinama udaljeni od koncepta ovog portala, a i muzike kojom se bavi, ipak, nekim muzičkim ostvarenjima treba odati dužno priznanje. Točnije rečeno, govorim o mjuziklu „Oliver“. Ljubitelji cabarea će se odmah prepoznati, iako je malo kome poznato, da je ovaj muzički komad napisan i izveden davne 1960. godine u mjesecu Lipnju. Autor Lionel Bart je za predložak libreta uzeo novelu „Oliver Twist“, Charles Dickensa. Premijera na Broadwayu nije baš obećavala, no djelo je izdržalo premijeru i kasnije izvedbe. „Oliver“ I ne samo to, tijekom šezdesetih je doživjelo izvedbe na manje, više svim pozornicama na svijetu, a pohod je nastavilo i sedamdesetih. Osamdesetih se nekako prikrilo, no devedesetih, u…
pročitaj više

Roy Orbinson – „Only the Lonely“
09. Svibnja – 1960.
Roy Orbinson – „Only the Lonely“ <br>09. Svibnja – 1960.

  Roy Orbinson napušta svoj izvorni rockabilly/country zvuk i približava se nešto mekšem, ali komercijalnijem izričaju vladajućeg ukusa među bjelačkom publikom. Prvom singlicom novog smjera „Only the Lonely“, porobljava top liste, da bi u nastavku karijere, krečući se u istom smjeru, stekao svjetsku slavu. Uz hitove poput „Pretty Woman“, „Crying“, Roy Orbison u periodu od 1960. do 1964. ima dvadeset dvije pjesme na Billboardovoj listi prvih 40. Sedamdesete nije baš dočekao spreman, ali je zato na pomolu bila najava velikog povratka. Roy Orbinson – „Only the Lonely“ Najprije kao člana super grupe Traveling Wilburys, te potom izdavanjem novog albuma koji mu je počeo vraćati stari sjaj i popularnost. No, smrt…
pročitaj više

Eddie Cochran
1938. – 1960.
17. Travnja – 1960.
Eddie Cochran<br>1938. – 1960.<br>17. Travnja – 1960.

Tog Travnja 1960. godine, auditorij ranog rock’n rolla je bio zavijen u crno. Jedan od idola je izgubio život, u prometnoj nesreći, kad se taksijem vozio na koncert. Vozač je izgubio kontrolu i udario u drvo uz cestu. Eddie Cochran je od siline udarca izletio kroz prozor auta i prizemno s teškim ozljedama na obližnju livadu. Svi napori doktora u bolnici su bili uzaludni. Raymond Edward “Eddie” Cochran je rano počeo svoje bavljenje glazbom. Osnivao je bendove, ali s njima nije uspio postići ništa vise od lokalnog statusa i slave u okvirima gradskih granica. To je potrajalo sve dok 1958. godine ne izdaje pjesmu „Summertime Blues“, s kojom instant dolazi…
pročitaj više

The Beatles
01. Ožujka – 1960.
The Beatles<br>01. Ožujka – 1960.

00:00 Osniva se grupa The Beatles! Teško da je itko u to vrijeme mogao u tim golobradim mladićima vidjeti išta drugo do reproduktivaca ondašnjeg vladajućeg stila, skifflea. No, povijest im je namijenila veliku ulogu. Samim formiranjem finalne četvorke, John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr, nije se rodila instant magija, kao što bi se očekivalo. Jest da je puno toga sjelo na svoje mjesto dolaskom Ringa, ali, band se brusio po klubovima Liverpoola i Hamburga, tražeći sebe na ondašnjoj sceni. Najznačajniji trenutak u karijeri benda je bio susret s managerom, Brian Epsteinom. On je bio taj koji je vidio “ono nešto” u njima i počeo obilaziti diskografske kuće. Uz…
pročitaj više

Reprise Records
13. Veljače – 1960.
Reprise Records<br>13. Veljače – 1960.

Frank Sinatra osniva diskografsku kuću Reprise Records. Osnovna ideja osnivača je bila da se daju daleko veće umjetničke slobode umjetnicima koji će snimati za nju. Doduše, po osnutku, Reprise Records ostaje skoro neaktivna sve do sljedeće godine, kad se potpisuju prvi ugovori o suradnji. Dakako, lista počinje s umjetnicima koji su donekle već bili etablirani u to vrijeme, no nedugo nakon toga, nastaje ona prava. Imena kao što su, Jimi Hendrix, Joni Mitchell, Frank Zappa, Ry Cooder, Gram Parsons, T.Rex, Jethro Tull, Neil Young i još bezbroj drugih, ne manje važnih imena u muzici, su bili ili ekskluzivni članovi kuće ili im je Reprise Records distribuirao izdanja. Samim tim ova…
pročitaj više

na vrh