Nesuglasice između diskografske kuće i grupe su dosegle vrhunac, kao i netrpeljivost unutar same grupe, te je zbog legalnih razloga (ma koji bili!?) kompletan materijal koji je već bio spreman za lansiranje u obliku trećeg albuma, spremljen na police. Kako bi ipak bar nešto od tog materijala ugledalo svjetlo dana, Mahavishnu Orchestra snima nove kompozicije u živo i izdaje album „Between Nothingness & Eternity“. S ovim albumom priča dolazi k svom kraju, te se najplodnija inkarnacija Mahavishnu Orchestra raspada. Neizdani studijski materijal pada u zaborav!?? I sad na scenu stupa sudbina. Kad je Sony krajem stoljeća kupio Columbia Records, producent Bob Belden u potrazi za trakama albuma „Birds of Fire“,…
pročitaj više
00:00 Jethro Tull izdaju dvadeseti i posljednji album “J-Tull Dot Com”. Bilo je to ujedno šesto izdanje ove velike grupe na kojem se nalazi mješavina etno zvuka daleke Indije, Srednjeg i Dalekog Istoka. Za okorjelije ljubitelje ove grupe bilo je to ipak malo previše, jer se izričaj toliko promijenio da većina fanova i nije prepoznavala muziku bez Andersonovog vokala. Sa druge strane, Anderson je nakon potpunog profiliranja umijeća pisanja pjesmama rutinirano ugazio na teren gdje se ne iziskuje velika vokalna bravura. Jethro Tull – “Dot Com” Razlog? Njegov glas je osjetno počeo slabjeti te ga je samom konstrukcijom kompozicije potisnuo na nešto manje isturenu poziciju. Zato je flauta bila izbačena…
pročitaj više
Mnogo toga je palo u zaborav od tih godina prošlog stoljeća kad se stvarala povijest moderne muzike i doživljavao trenutak koji se nikad više neće doživjeti, bar ne u obliku i volumenu koji se dogodio u šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog stoljeća. Gabariti tih događaja kao i cijelog pokreta su već danas, s odmakom od pola stoljeća, nestvarni i teško pojmljivi manje više svima koji su rođeni u ovom stoljeću. Mnogo toga je nepravedno prekrila prašina, mnogo toga i pravedno, jer nisu izdržali test vremena, ali postoje osobe, i njihov životi koji su od prvih trenutaka bili komični u nastojanju da nešto ozbiljno naprave i dakako, nikako nisu uspijevali. Njih…
pročitaj više
Santana Band ili još bolje rečeno Santana izdaje osamnaesti album “Supernatural”. Bili su to dani kad je Santana bio na vjetrometini, svojom tvrdoglavošću i beskompromisnošću je izgubio fanove i komercijalno tlo pod nogama, te naposljetku i ugovor za snimanje albuma. Da, veliki Santana je dočekao sredinu devedesetih bez ugovora za snimanje! Najveća ironija njegovog statusa je bila u tome da je baš dio opusa (ajmo biti realni i reći, dio tog dijela opusa!) koji ga je udaljio od masovne publike i time top lista, pa na kraju i koštalo marginaliziranja od strane matične diskografske kuće, bio najplodniji dio u muzičkom smislu, kad je otvoreno koketirao ne samo s fuzijom, već…
pročitaj više
Uvijek sam se nekako potajno nadao, da će se naći netko od umjetnika s dalmatinskog podneblja i bar pokušati napraviti ono što je Goran Bregović uspio s Bijelim Dugmetom. Drugim riječima, da će pokušati dokučiti tu magičnu formulu i spojiti dalmatinski ugođaj s rock senzibilitetom. Na stranu što su iz Splita potekli dobri bendovi, ako ne i veliki, (Metak, Daleka Obala, Tutti Fruti, Đavoli..), izuzimajući Tomu Bebića i u rijetkim slućajevima Cime, ipak se do današnjih dana nije profilirao nitko tko bi na scenu donio dašak Dalmacije u (klasičnom) rock pakovanju. Najdalje u tome su otišli, namjerno ili slučajno, Marijan Ban i Guliano s pjesmom “Jugo”. (Tomislav Mrduljaš, muzika i…
pročitaj više
„South Park“ je danas već kultna animirana serija, koja je tijekom svog emitiranja sebi priskrbila status kojeg ni jedna animirana serija u povijesti nije. Naime, postala je dio socijalnog trenutka, pri tom na specifičan / humoristički naši secirajući sve negativne društvene pojave. No, to je samo dio njenog „sadržaja“, jer ne jednom se potvrdilo da su autori u nastojanju da prikažu problem, ali i njegovo rješenje, predvidjeli budućnost. Po tom joj nema pandama u današnjoj produkcija na bilo kojem polju. Kako je serija bila mega popularna, nije ni čudno da su “sound trackovi“ bivali izdani na nosačima zvuka i dakako, slijedom toga, neki su dolazili na top liste. Možda jedan…
pročitaj više
Kad je „New Wave“ trilogija kompletirana, („Discipline“, „Three of a Perfect Pair“, „Beat“), King Crimson kreće na turneju na kojoj kapitalizira posjete top listama i sveobuhvatno priznanje za svoj rad. Ovom je trilogijom zaokružio još jednu fazu svog postojanja i po starom dobrom običaju, unio toliko novoga u izričaj da se godinama nakon što je trilogija otišla na police, iz nje izvlačila inspiracija za kreiranje novih izričaja i opusa mladih bendova. Sa statusom prog zvijezda koje je prigrlilo mainstream (ne baš u omjeru kojem je prigrlio Pink Floyd, ali, …), King Crimson održava koncerte diljem svijeta pred prepunim dvoranama, kad se ne rijetko tražila karta više. Na jednom takvom koncertu,…
pročitaj više
U prometnoj nesreći gine bubnjar Cozy Powell. Očevid i naknadno vještačenje su utvrdili nekoliko ključnih uzroka nesreće, od kojih svaki za sebe ima opciju smrtnog ishoda. Kao prvo, u krvi mu je nađeno alkohola više od dopuštene razine. Nije bio vezan sigurnosnim pojasom i treće, na prednjoj lijevoj gumi su nađeni tragovi puknuća, što upućuje na eksploziju gume u vožnji. Naviše svega, dokazano je u trenutku nesreće bio na mobitelu. Drugim riječima, jedan od najvećih bubnjara je hrlio u smrt bez skoro ikakve šanse da preživi incident. (vozio je 160 km/h) Njegovim odlaskom muzika je izgubila velikog bubnjara, i još više, čovjeka koji je bio živi svjedok manje više svih…
pročitaj više
Kada band kao što su Rage Against The Machine napravi obradu bilo koje pjesme već unaprijed možemo očekivati eksploziju bunta i bijesa u njegovom najboljem obliku. Međutim, ono što su učinili sa Springsteenovom “The Ghost of Tom Joad” sa njegovog istoimenog albuma iz 1995., a za koju je Bruce Springsteen dobio inspiraciju čitajući roman „Plodovi gnjeva“ Johna Steinbecka, nadmašilo je očekivanja i najvećih fanova. Pjesma “The Ghost of Tom Joad” sa svojim sumornim tekstom o društvu u kojem vlada nakaradno-radikalni policijski kapitalizam bila je i više nego dobra podloga da ju politički lijevo orijentirani RATM obrade i objave na njihovom albumu “Renegades” iz 2000. godine. Isto tako, postoji i odličan…
pročitaj više
Vijest da je preminuo lider i vokal grupe INXS, Michael Hutchence, je odjeknula diljem zemaljske kugle kao bomba. Doduše za one koji su ga poznavali, ali i pratili, ovo nije bilo toliko neočekivano, koliko „iznenada“. Jer Michael je posljednjih mjeseci svog života patio od teške depresije, koja je u miksu s lijekovima, pa i drogom, rezultirala ultimativnim potezom, objesio se u hotelskoj sobi. Teško je „običnom čovjeku“ dokučiti gabarite tih osjećaja, jer umjetnici su u pravilu senzibilni, primaju senzacije i podražaje daleko intenzivnije i osobnije od svih u okolini i time se izlažu neminovno preispitivanju samog smisla života kojeg vode. A pogotovo je teško „običnom čovjeku“ shvatiti zašto se ubio…
pročitaj više
Kad je “Larks’ Tongues in Aspic“ izašao, naišao je na nepodijeljene simpatije kritike i auditorija. Logično se nametnula turneja koja bi prenijela publici ono što se događalo u studiju i izlazilo iz zvučnika preko gramofonske igle. Već su prvi koncert dokazali da magija u studiju nije bila slučajna, ni pitanje trenutka, već permanentno stanje koje se prelilo i na pozornicu. Stoga nije ni čudo da je već nakon desetak koncerata King Crimson počeo improvizirati na pozornici, ispočetka na postojećim kompozicijama, da bi potom jamovi krenuli od nule. Drugim riječima, muzika koja je dolazila s pozornice je dijelom bila potpuno nova i polako je postajala embrio novih kompozicija. Bio je to…
pročitaj više
Grupa Foo Fighters snima drugi album “The Colour and the Shape”. Istinu za volju, ovo je u biti prvi pravi album grupe, jer prethodnik, prvijenac istog naziva je u biti bio skup demo snimaka frontmana David Grohla i Barrett Jonesa uz malu asistenciju Greg Dullija u jednoj pjesmi. Bez ikakvih ambicija album je kao takav lansiran i kao u nekom filmu, eksplodirao u medijima i na top listama. Ohrabreni uspjehom, duo formira bend Foo Fighters i ulaze u studio. I tu su tek počeli na površini plivati problemi, koje nitko nije očekivao. Sve su snimke bile siromašne, u njima nije bilo one prepoznatljive energije, pa i međuljudski odnosi su se…
pročitaj više
Kad su se 1994. godine ponovo okupili članovi Colosseuma nisu imali neke velike planove. Jon Hiseman je dobio poziv iz Njemačke da s Colosseumom nastupi na Freiburg Zelt Musik Festivalu. Pozvao je staru ekipu koju je raspustio prije dvadesetak godina i Colosseum je ponovo krenuo. Trebalo je to biti jednokratno okupljanje, no, reakcija publike je bila skoro pa neočekivana. Colosseum jest uživao kultni status u Njemačkoj, ali ipak, prošlo je poprilično vremena, generacije su se smijenile i nitko nije očekivao takav prijem. Jednokratno okupljanje se pretvorilo u seriju koncerta, da bi naposljetku ušli u studio i snimili „Bread and Circuses“. Svi koji su u to vrijeme nestrpljivo čekali na izlazak…
pročitaj više
U očekivanju prve polufinalne večeri pjesme Eurovizije u Liverpoolu kada nastupaju i Let 3, prisjetimo se njihovog konceptualnog albuma ’Nečuveno’ izdanog 1997. godine u limitiranoj seriji od 500 primjeraka. Dakle, I kao zaključak…, možda ipak predrastično čak i za njih, ali svakako preporuka za slušanje. Let 3 – “Nečuveno” / full album *Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima na ovom portalu su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav MLP-U portala. Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga,…
pročitaj više
00:00 Todd Rundgren izdaje retrospektivu solo izdanja, točnije rečeno, izdaje box set sastavljen od 13 CD-ova. Pod nazivom “The Complete Bearsville Albums Collection” krije se sve ono po čemu je Todd postao poznat kao solo artist, nakon raspada matične grupe Utopia. U setu se nalazi manje više sve što je bitno, od zaboravljenog albuma “Runt“, izdanim daleke 1970. godine, preko albuma “The Ever Popular Tortured Artist Effect”, pa sve do albuma izdanih nedavno. Dakako u setu je još i kolekcija hitova koje je imao za svoje solo karijere. Da, hitovi! Todd je sa svojim pjesmama posjećivao top liste, počevši od “We Gotta Get You a Woman”, preko “I Saw the…
pročitaj više
Objavljeno 27.04-2016 Ne preporučiti ovaj album doslovno bi graničilo sa grijehom. Iako je prošlo 20 godina od njegova izlaska, fascinacija ovim albumom je sve veča i veča. Ovo je bio prvi album za veliku etiketu i u to vrijeme su vladali strahovi da bi se grupa mogla prodati komercjalnoj struji. No, s prvim slušanjem svaki strah nestaje u tren! I dalje je to brutalna glazba sa žestokim rifovima Duane Denisona. Duane je ovaj put utkao elemente jazza i bluesa u svoj izričaj i time se stavio u poziciju inovativnog gitariste. Iskreno, teško da je itko ovo očekivao, ali Duane je mješavinu tako majstorski obradio, da je njegov potpis ostao netaknut.…
pročitaj više
Devil Doll izdaje „četvrti“ album „Dies Irae“ Sam naslov „Dies Irae“ (“Dan gnjeva” ili u još slobodnije prijevodu „Sudnji Dan“) dovoljno govori o kontemplaciji koja pokriva sadržaj ovog albuma. Ne odstupajući od verzije gotike uronjene u mračnu atmosferu (kao da gotika nije sama po sebi dovoljno mračna!?), Mr. Doctor šalje finalnu poruku. Ovo je naime posljednji album ove velike underground grupe, koja je, gle čuda, poznatija u Americi nego u rodnoj Sloveniji / Italiji (Hrvatskoj). Kultno sljedbeništvo na Novom Kontinentu je omogućilo da Mr. Doctor nesmetano odjedri četiri (pet/šest) albuma. Kao i svi prethodnici, ovo je koncept album, iako su za razliku od prethodnika pojedini fragmenti odijeljeni (bar na papiru,…
pročitaj više
Ako ćemo tražiti band koji u jednakoj mjeri zastupa sastojke punka i garažnog rocka onda izbor definitivno pada na The Humpers. Njihov peti studijski album “Live Forever Or Die Trying” je esencija beskompromisnog, prljavog punk rocka na kojem se redaju revolveraškom brzinom briljantne pjesme koje su nastale na temelju dugogodišnje svirke u opskurnim underground klubovima diljem Amerike. Na ovom albumu su bubanj i ritam gitara naglašeni, dok sjajan vokal Scott Draka, gitara i bas blago povučeni. Sve to debelo naglašava sirovu snagu albuma koji ruši sve pred sobom . Album sadrži 17 pjesama. Slušajući ih, imam osjećaj da se vozim u jurećem automobilu, dok adrenalin pumpa punom snagom. Prljavi, alkoholom…
pročitaj više
Peter Grant je bio jedan od najvećih managera rock ere, ako ne i najveći. Njegova legislativa danas je toliko jaka da se opravdano postavlja pitanje, koliko bi trebalo čekati da se pojavi netko kao on, da bi se stvari posložile kakve su danas. Dakako, govorim o tretmanu umjetnika i njihovog odnosa spram diskografskih kuća. Naime, prije njegovog dolaska na scenu, diskografske kuće su tretirale umjetnike kao „nužno zlo“, jedva im ostavljajući mrvice s marketinškog stola, uključujući i autorska i sva druga prava. Nije tajna recimo, da je Black Sabbath zaradio prve novce tek s četvrtim albumom, sve prije toga je pripalo diskografskoj kući koja se brinula jedino da puleni imaju…
pročitaj više
25. Listopada – 1995. godine! Preminuo je Mali Marinko, poznat i kao Miljenko Smoje! Tiho, skoro nezapaženo, otišao je najveći kroničar našeg podneblja, čovjek koji je svojim radom sačuvao dalmatinski mentalitet u pisanoj riječi i esencu zdravog dalmatinskog humora kakav je nekada bio. Humorom koji je prelazio u satiru, pa i sarkazam, Smoje je ocrtavao društvene događaje, nemilosrdno secirajući njegove aktere kao maligne izrasline društva. Dakako, pišući o tome i na taj način, bio je trn u oku svima, od komunističkih vlasti, koje su donekle tolerirale njegove političke eskapade, do novo ustoličene hrvatske vlasti na čelu s bivšim komunističkim generalom, koji nije zaboravljao. Iako nikad nije pripadao Komunističkoj Partiji, (bio…
pročitaj više
00:00 AC/DC izdaje trinaesti album „Ballbreaker“. Grupa se do sredine devedesetih u potpunosti konsolidirala, Bon Scott je bio lijepa prošlost, u tijeku je bilo seljenje iz velikih dvorana na stadione, te se svaki studijski album grupe očekivao s nestrpljenjem, iako se unaprijed znalo kako će izgledati. No, magija teškometalne grmljavine i neodoljivi šarm rifova, koji su postali zaštitni znak grupe, su privlačili mase, a ni kritika nije ostala imuna. Stoga, „Ballbreaker“ treba promatrati kroz prizmu održavanja statusa i potvrđivanja veličine koja se stvorila oko ove grupe. Interesantno je da je kritika, koja je „po difoltu“ nesklona teškometalnim albumima, a pogotovo renomirane novine, a u ovom slučaju Rolling Stone, pozitivno ocijenio…
pročitaj više
00:00 Četiri godine nakon posljednjeg (blijedog) studijskog izdanja „Catfish Rising„, Jethro Tull ili bolje rečeno, Ian Anderson pod imenom Jethro Tull izdaje album „Roots to Branches“. Ogromna vojska sljedbenika se dobrano osula, ali ipak i ono što je ostalo, osiguravalo je grupi egzistenciju. Da, dolazili su i novi, ali ne onim tempom da bi Jethro Tull zauzeo stare pozicije. U tom svjetlu treba promatrati izlazak albuma „Roots to Branches“ i valorizirati ga u kontekstu vremena u kojem je nastao. Stoga, ovaj put prst gore za Ian Andersona, jer je smogao snage okrenut se iza sebe, ali ne krenut natrag na neku prokušanu formulu, već iskoračiti u do tada nepoznato, njemu…
pročitaj više
Ako postoji osoba koja je u sebi sublimirala esencu razdoblja u kojem je živjela i radila, onda je to Jerry Garcia. Od prvih odsviranih nota matične grupe Grateful Dead, postaje ikona pokreta. Iako nevoljko i dugo godina negirano, postaje lider grupe te njen zaštitni znak. I dakako, pored gitare u grupi je bio zadužen i za skladanje, tako da je u širokim masama samo ime Garcia bilo poistovjećeno s Grateful Dead. Ne za ništa, cijelo života je to negirao i pokušao se oduprijeti tom kanaliziranju pojmova, jer Grateful Dead nije bio samo Jerry Garcia, nije bio samo bend kojeg su sačinjavali kreativni pojedinci, od kojih je svaki mogao napraviti karijeru…
pročitaj više
Preminula je legenda blues rocka Rory Gallagher! Dva desetljeća od njegove smrti, sjećanja lagano blijede, te danas malo tko od novijih generacija pamti njegovo ime. Ništa novog, uostalom, ovi i ovakvi osvrti i služe da od zaborava otrgnu ono što se zaboraviti ne smije. Rory je bio među najvećima, a po priznaju samog Hendrixa i najveći. Prilikom jednog razgovora s novinarima, na pitanje kako se osjeća kao najveći gitarista svih vremena, Hendrix je odgovorio u svom stilu: “Ne znam, pitajte Rory Gallaghera!” Samo ta rečenica je dovoljna da Roryja smjesti u fokus znatiželje i postavi ga kao “objekt vrijedan istraživanja“. A istraživati se ima puno, na tone! Počeo je kao…
pročitaj više
00:00 King Crimson izdaje jedanaesti album “Thrak” Prethodnik, mini album “Vrooom” je donio samo naznake koje su ukazivale kojim smjerom grupa kreće, ali i pored toga, sadržaj albuma i sam njegov smjer su bili potpuno iznenađenje (kao i nebrojeno puta u životu grupe!) Dakle, u kreaciji albuma je sudjelovala garnitura opisana kao “double trio“. Drugim riječima, na snimanju su sudjelovala dva gitarista, dva basista i dva bubnjara. Cijeli je tim na početku albuma svirao unisono kao bend, a onda se po trajanju albuma svaki trio odvojio na svoj kanal tvoreći u biti dva tria na dva odvojena kanala u jednoj zvučnoj slici. Ideja bizarna do kosti, ali kad je Robert…
pročitaj više
Mnogo se sastava danas kiti epitetom “legenda“. Ništa čudnoga u tome, jer vremena su bila burna, izvori nepresušni, pravci bezbrojni i horizonti otvoreni. Mnogi su gazili novim, neistraženim livadama zvuka, žanjući pri tom plodove svog geniusa. Veoma često, skoro u pravilu, ti isti su završavali pokriveni velom zaborava, dok su nasljednici kupili vrhnje (čitaj punili bankovne račune!). Jedna od tih grupa, koje s pravom zaslužuju epitet “legenda” je bila grupa Electric Flag. Osnovana od gitariste Mike Bloomfielda, koji je još za života prešao na onu stranu nebeskog, grupa Electric Flag utjelovljuje sve ono što jednu legendu čini velikom. Sve je u biti počelo kao bend koji se oformio da bi…
pročitaj više
The Stone Roses izdaju drugi i nažalost posljednji album „Second Coming“. Bio je to ujedno i završetak jedne nevjerovatne priče koja u svojim počecima nije nagovještavala tužan, ili bolje rečeno tragičan završetak. Prisjetimo se na trenutak. The Stone Roses izdaju album prvijenac 1989. godine. U trenutku izdavanja album biva bespogovorno prihvaćen kako od kritike tako i od publike. Čak stoviše, Otočka štampa ga je proglašavala za „najveći svih vremena“. Udruženja muzičara i kritičara ga isto tako kite superlativima. The Stone Roses – “Love Spreads” I onda dolazi do tragedije. Grupa nošena krilima uspjeha želi promijeniti diskografsku kuću i tako doprijeti do još šireg kruga slušatelja. No, važeći ugovor je davao…
pročitaj više
Canterbury legenda, bend Caravan izdaje album „Cool Water“. Bilo je to vrijeme „struganja po dnu progresivne kace“, a ovaj album je najbolji primjer za to. Sam album je u biti kompilacija starih snimaka koje se nisu našle na prethodnicima, i po prvi put na svjetlo dana izlazi materijal koji je trebao biti drugi album grupe za diskografsku kuću Artista. (nije bila tajna da je album spremljen na police i to uz punu suglasnost članova grupe). Razlog neizdavanja je danas i te kako očit, te „Cool Water“ u tom kontekstu može biti interesantan samo zatrtim pobornicima Canterburyja i odanim fanovima grupe. Caravan – “Cool Water” Ali to nije sve, pogotovo iz…
pročitaj više
00:00 Emerson, Lake & Palmer izdaju deveti i posljednji studijski album “In the Hot Seat”. Bilo je to vrijeme kad je ime Emerson, Lake & Palmer malo značilo na učmaloj veteranskoj sceni. Album ni tada, u nikakvoj konkurenciji nije uspio na sebe svratiti pozornost. Puno se toga lošega skupilo u nastajanju ovog albuma, tako da u biti, izuzev komercijalnog ne postoji neki ozbiljniji razlog postojanja ovog izdanja. Ili pak obrnuto, sam sadržaj, neinventivnost pa i manirizam u tolikoj mjeri ruše sliku najkreativnijeg trija progresivne muzike, da je bilo žalosno slušati ono što izlazi iz zvučnika. Takav, sterilni sadržaj albuma je djelomično rezultat tenzija između Keith Emersona i Greg Lakea. Animozitet…
pročitaj više
00:00 Slijedi emisija posvećena grupi Bruce, Baker, Moore ili skraćeno, BBM. Bruce, Baker, Moore, je bilo ime banda koji je prohujao rock scenom poput meteora. Gorio je velikim sjajem i brzo se ugasio, ostavivši iza sebe debeli trag. Sve je započelo 1993 godine kad je na koncertu, u čast pedesetog rođendana Jack Brucea, Ginger Baker sjeo za bubnjeve. Bilo je to nesvakidašnje i neočekivano, nakon više od dvadeset godina, Cream ritam sekcija zajedno. Na koncertu im se između ostalih, pridružuje i Garry Moore. U toku nastupa poletjele su pozitivne vibracije, na pozornici se dogodilo ono nešto, dogodila se magija, i trio je odlučio nastaviti. Bilo je to rođenje BBM-a. Za…
pročitaj više
00:00 Današnjim generacijama, a pogotovo onima koji nemaju interesa za muziku u svom izvornom obliku i lijeni su za ikakvo istraživanje, ime Mike Bloomfield ništa ne znači. S druge pak strane, spomenete li ovo ime u prisustvu ljubitelja muzike koji su živjeli u prošlom stoljeću i živjeli muziku kao način života, ime Mike Bloomfield je ime koje se izgovara s poštovanjem i skida se kapa na njegov spomen. Odakle ovakva disproporcija? Kao prvo, Mike Bloomfield nije više među nama. Još je davne 1981. godine preuzeo kartu i krenuo na put prema sv. Petru. Ovisnost je uzela još jedan život i kao da to nije bilo malo, uzela je jednog od…
pročitaj više
Ako bi trebali imenovati posljednji rock band koji je u kratko vrijeme stekao milijune obožavatelja i postigao kultni status, onda bi to zasigurno bila Nirvana. Djelovali su niti šest godina, izdali tri albuma i uspjeli postati jedan od najuspješnijih bendova svih vremena. Osim što su popularizirali potpuno novi rock pravac, postali su i fenomen o kojem se često raspravlja u glazbenim krugovima. Nisu bili samo bend, već i glasnogovornici generacije koja je tražila smisao u svijetu ispunjenom komercijalizmom i masovnom konformizacijom. No, kao i svaka priča o uspjehu, tako je i Nirvanina imala svoje tamne strane o čemu ćemo više u nastavku. Cijela ova emisija je posvećena 30-oj godišnjici Nirvaninog…
pročitaj više
00:00 Ovo je prvi put na ovom portalu da autor teksta ne diše, niti je živo biće. Sve dole izneseno je djelo AI (umjetne inteligencije), pa čak i prijevod s engleskog na hrvatski. Scarry!! “The Division Bell” je četrnaesti studijski album engleskog rock benda Pink Floyd, objavljen 1994. Označio je povratak bivšeg člana Davida Gilmoura na čelo benda i odlazak Rogera Watersa. Album je bio komercijalni uspjeh, zauzevši vrhove ljestvica u Velikoj Britaniji i SAD-u, te ga neki hvale kao jedno od najboljih djela Pink Floyda. Međutim, drugi su ga kritizirali zbog nedostatka inovativnosti i originalnosti. Jedna od jačih strana “The Division Bella” je njegova produkcija. Album ima bogat, slojevit…
pročitaj više
Kad se činilo da je inkarnacija s Ronnie James Dioom i Vinny Appiceom koliko toliko stabilizirala stanje u grupi, nakon turneje po lansiranju albuma „Dehumanizer“, Dio i Vinny napuštaju grupu. Tony Iommi se ponovo našao na brisanom prostoru, sa skoro spremnim materijalom za ulazak u studio, ali bez benda koji bi ga pratio. Pribjegao je najbezbolnijem rješenju. Poziva ponovo starog suradnika Tony Martina da zamjeni Dioa, a za bubnjeve posjeda Bobby Rondinellija, bivšeg bubnjara grupe Rainbow. (u trenutku poziva Bobby je bio u studiju i snimao album „Terrified“ s grupom Quiet Riot. No, kad uslijedi takav poziv, sve se ostavlja i kreče u novu avanturu …) Geezer Butler, jedini uz…
pročitaj više
Tog Prosinca 1993. godine svijet je izgubio jednog od najvećih, najproduktivnijih, i mnogo čemu „naj“, umjetnika, Frank Zappu. Vrednovati njegov rad i danas je skoro nemoguće, jer taj je čovjek bio u svemu što je mirisalo na muziku. Još je početkom šezdesetih osnovao grupu The Mothers of Invention, koja je svojim lucidnim pristupom, nesvakidašnjom kvalitetom, muzičkom višeslojnošću i izrazito staričinom i ubojitom lirikom obilježila razdoblje u kojem je djelovala. Rad grupe se u biti poistovjećuje s Frank Zappom, što je donekle točno. Zappa je bio sve, od kreativne lokomotive do lucidnog frontmana i genijalnog gitariste. No, u tom razdoblju se isto tako moraju dati krediti članovima benda, koji su svaki…
pročitaj više
Teško je neobaviještenom slušatelju dokučiti razlog postojanja ovog albuma, jer je grupa Hatfield and the North kao komet zasjala sedamdesetih i još brže se ugasila, ostavivši iza sebe samo dva albuma. Broj izdanja i nije impozantan, ali ono što jest impresivno jest utjecaj koji su napravili svojim postojanjem. Osvijetlivši Canterbury scenu jakim snopom ostali su zapisani u povijest moderne muzike kao jedan od … . Grupa se raspala 1975. godine, povremeno se pojavljivala na sceni samo u novom stoljeću. No, krajem minulog, točnije 1990. godine održali su samo jedan koncert i to za potrebe snimanja BBC serije “Bedrock”. (u sklopu te serije emisija je gostovala grupa Caravan). Nažalost (ili na…
pročitaj više
Tom Petty and the Heartbreakers ponovo obaraju rekorde. Ovaj put s albumom “Greatest Hits”. Ovu rečenicu pak treba shavatiti doslovno, jer ovih je dana album certificiran s “platinastom” tiražom, i to dvanaestom po redu. Drugim riječima, album se u Americi prodao u 12 milijuna primjeraka. Ovo ga smejšta na listu koju njeguje RIAA, i to na 40. mjesto najprodavanijih albuma svih vremena. Album sjeda tik do “Abbey Road” od Beatlesa, Rolling Stonesa, “Hot Rocks”, “Led Zeppelin II”, Def Leppard “Hysteria” i Dixie Chicks, “Wide Open Spaces”. “Greatest Hits” je do sada najprodavanijii album Tom Pettya i Heartbreakersa, a slijedi ga Tomov solo album, “Full Moon Fever” s 5 milijuna prodanih…
pročitaj više
Federalna televizija (RTVFBiH) je emitirala seriju od četiri dokumentarna filma posvećena magazinu Feral Tribune. Autori ove serije su Alen Drljević i Aziz Čeho. Sve su epizode serije napravljene u formi razgovora s glavnim akterima, Viktorom Ivančićem i Borisom Dežulovićem, te njihovim suradnicima. (Predrag Lucić je nažalost preminuo!). Paralelno s razgovorima su prikazane uglavnom naslovnice izdanja koje poentiraju na temu o kojoj se razgovara. Bila bi to još jedna klasična TV serija koja bi po prikazivanju otišla na police i tu i tamo se reprizirala, teško ikoga animirajući da o njoj piše i nakon premjere. Da, ali ne i u ovom slučaju, jer ipak, u fokusu svega je Feral Tribune, podlistak,…
pročitaj više
Kako bismo barem donekle prežalili otkazani koncert grupe Dinosaur Jr., jednog od najznačajnijih alter rock bendova svih vremena, a koji se trebao održati 24.06.2016. u Tvornici kulture u Zagrebu, podsjetiti ćemo se na njihov album “Where You Been” iz 1993. godine. Iako je početkom 90-ih godina prošlog stoljeća vladala prilična gužva na rock sceni ponajprije zahvaljujući strelovitom usponu grunge-a, gdje su bendovi Nirvana, Pearl Jam i Soundgarden toliko popularizirali takvu vrstu glazbe, da su je čak i doveli u „opasnost“ miješanja sa mainstream kulturom. Dinosaur Jr. – “Not The Same” Istovremeno postojali su i bendovi koji se nisu toliko isticali, ali su u alternativnim krugovima uživali kultni status. Jedan od takvih bendova je…
pročitaj više
Godinu nakon izlaska albuma „Sacrilegium“, Devil Doll izdaje album „The Sacrilege of Fatal Arms“. Pomalo bizarno za ovu grupu da je razmak između izdavanja albuma toliko malen, ali kad se vidi o čemu se radi, sve postaje jasno. Album „The Sacrilege of Fatal Arms“ jest u biti album „Sacrilegium“, re-masteriran, ponovno izmiksan, nadosnimljen i vjerojatno izdan u nekoj formi integralne verzije. Dok je naslovna kompozicija na albumu „Sacrilegium“ trajala 43 minute, na novom album traje ni manje ni više nego 80 minuta. Istovremeno, album je soundtrack istoimenog filma kojeg je Mr. Doctor snimio. Ovako napisano bi se moglo lako zaključiti da se u neku ruku radi o kopiji, ali kad…
pročitaj više
00:00 Kad su se 1979. godine Emerson, Lake i Palmer razišli, tajming nije mogao biti bolji za taj potez. U stvari, da se razlaz dogodio koju godinu ranije, muzika bi samo dobila. No, kako je bend bio u neku ruku izgubio dodir sa stvarnošću, gurali su naprijed „no matter what“. A to je značilo skoro pa bankrot nakon megalomanske turneje s cijelim simfonijskim orkestrom, to je značilo izdati album koji teško da i podsjeća na najbolje dane ovog velikog trija i dakako to je značilo „namjestiti se“ punku da ih prve otpuše sa scene. Osamdesete je trio proveo u nekom svom univerzumu, katkad svako za sebe, katkad Emerson i Palmer…
pročitaj više
00:00 U ovoj emisiji predstavljam pomalo neobičnu grupu, Masters of Reality i njihov drugi album “Sunrise on the Sufferbus”. Razlog predstavljanja u ovoj emisiji nije samo u Ginger Bakeru, već i u želji da malo izađemo iz okvira sedamdesetih godina. Kad već spominjem Ginger Bakera, nije naodmet kazati da je taj čudnovati bubnjar dao svoja najbolja ostvarenja kad od njega to nitko nije očekivao, i kad je veo zaborava već polagano padao na njegovu karizmu i umijeće sviranja. Ginger Baker je na snimkama grupe BBM uspješno popunjavao sve rupe u zvučnom zidu i isto tako, na svoj osebujan način pridonio u skoro svim temama sa onim magičnim dodirom, tako svojstven…
pročitaj više
00:00 Devil Doll izdaje treći (četvrti) album „Sacrilegium“. Kao i svi prethodnici tako i ovaj album u sebi nosi u potpunosti novo iskustvo zahvaljujući zaokruženom izričaju koji nesmiljeno ukazuje ili još bolje, upire prstom u jednu osebujnu osobu, Maria Pancieru aka Mr. Doctora. Ova unikatna osoba, jedinstvena na umjetničkom kreativnom polju svoj status zahvaljuje nesvakidašnjim pristupom kompoziciji u koju „drobi“ bezbrojne utjecaje stvarajući blend koji determinira Devil Doll. „Sacrilegium“ jest nastavak napora prethodnika, ali i korak dalje, prema ultimativnom albumu iz opusa grupe, „Dies Irae“. No, ovo ne umanjuje njegovu težinu, a pogotovo ne njegovo mjesto u opusu. Album je sastavljen u biti od jedne, naslovne kompozicije, u trajanju od…
pročitaj više
00:00 Santana izdaje album „Milagro“. Bilo je sedamnaesto studijsko izdanje ovog umjetnika i benda kojeg je oformio. Album je posvećen dvojici velikana koji su izvršili veliki utjecaj na umjetnički život samog Santane, Miles Davisu i Bill Grahamu. Prvom, jer je u drugoj fazi kreativnog života Santane izvršio presudan utjecaj skrenuvši ga s rock orijentiranog u jazz obojen izričaj, dok je zahvala Bill Grahamu ležala u činjenici da je Bill bio velika podrška mladom Santani, omogućivši mu redovne nastupe u svojim dvorana rocka, Fillmore East i Fillmore West. Kako je ovo bila faza Santaninog stvaralaštva u kojoj je izgubio de facto skoro cijelu armiju sljedbenika koja ga je napustila pri izlazu…
pročitaj više
Willie Dixon je bio američki blues muzičar, koji je još za života postao legenda i nepresušni izvor inspiracije (i plagiranja!) za manje više sve priznate veličine u muzici prošlog stoljeća. Vijest da je preminuo tog Siječnja 1992. godine nije odjeknula kao bomba medijskim prostor. Doduše, nije bilo neta, ali ipak, radilo se o čovjeku bez kojeg ni današnja muzika ne bi bila to što jest. Jer Willie Dixon je bio spona koja je premostila blues i rock, a njegova su djela zauzimala redom i u pravilu, albume prvijence svih velikih grupa. No, ‘ajmo s pričom od nekog početka. William James “Willie” Dixon se rodio davne 1915. godine. U mladosti se…
pročitaj više
Freddie Mercury, rođen kao Farrokh Bulsara, je bio jedna od najkarizmatičnijih figura u muzici prošlog i ovog stoljeća. Vlasnik karakterističnog vokala i talentirani skladatelj, Freddie je postigao ono što na počecima nitko, ali ama baš nitko nije očekivao i davao ni minimalne šanse. Naime, kad se pojavila „druga generacija“ rockera u UK, kritika je unisono bila protiv njih, jer „divovi“ su još uvijek bili na sceni i radili. Doduše mnogi su već iza sebe imali vrhove opusa i karijera, ali to nije sprečavalo kritiku da vidi Queen, Cockey Rebel, Moott the Hople, … , kao „manje talentirane supstitute“. Queen su bili karakteristični primjer takvog odnosa, ali su svojim talentom, ali…
pročitaj više
Neil Young radi korak natrag i nakon odrađene turneje u povodu izlaska albuma “Ragged Glory”, izdaje živi album “Weld”. U prvom izdanju, koje se pojavilo kao trostruki CD, je bio i dodatak, poseban CD, pod imenom “Arc”. Bio je to Youngov obol eksperimentu, jer na disku su se našli samo zvukovi koji su bili snimljeni za turneje, od distorzija, “buke” gitare i feedbacka. Iako je ovaj dio albuma bio zamišljen drugačije, ipak je na kraju ispalo da su uzeti samo fragmenti koji su u finalnom izdanju dotjerani u studiju. Bilo kako bilo, “Arc” se nakon ovog izdanja pojavljuje kao posebno izdanje, jer u biti je to uvijek i bio. Album…
pročitaj više
00:00 Eric Clapton počinje s održavanjem niza koncerata u Royal Albert Hallu. Tog Siječnja održava prvi od osamnaest koncerata koji će se protegnuti i na treći mjesec. No tu nije bio kraj. Godinu dana kasnije, točnije u desetom mjesecu 1991. godine, Eric održava još dvadeset i četiri koncerta u istoj dvorani. Bio je to do danas neoboren rekord uzastopnih koncerata na istoj pozornici. Kako navode izvori, bilo je nekoliko razloga za ponovnim održavanjem serije. Dakako, pored potražnje koja je vladala za Eric Claptonom, jedan od najčešće spominjanih razloga je njegovo nezadovoljstvo snimljenim materijalom iz prve serije, te zadržavanje izdavanja već gotovog albuma. Eric Clapton – “Layla” Kao i što sam…
pročitaj više
Kad se spomene ime Miles Davis, onda se nekoliko stvari podrazumijeva iako nisu uopće spomenute ili naglašene. Taj status je ovaj trubač stekao prvenstveno svojim radom i još više, razmišljanjem i djelovanjem u skladu s tim promišljanjima. A ona su svojevremeno bila hereza, zbog koje su se jazz čistunci ograđivali od njega, ili prosto rečeno, okretali su glavu od njega kao da ga nikad nisu poznavali. A ta je hereza bila sve samo ne to, dapače, ono što ga je ekskomuniciralo iz čistih jazz krugova je bio ogroman korak u evoluciji muzičkog izričaja sredinom prošlog stoljeća, kad je sastavio mladu perspektivnu ekipu, ušao u studio s njima i … .…
pročitaj više
Nirvana izdaje drugi i prijelomni album „Nevermind“. Ovaj album po mnogo čemu predstavlja kamen temeljac okretanja mainstreama prema alternativnom, „grunge“ izrazu. Za divno čudo, Nirvana nije napravila ništa da se probije u te vode, već su se jednostavno kvalitetom nametnuli i prisilili mainstream da priđe njima. Ovaj uspjeh je došao neočekivano za sve aktere ove priče, uključujući i samu diskografsku kuću. Ponajviše zahvaljujući singlici „Smells Like Teen Spirit“, album se nezaustavljivo penje po top listama, da bi na zaprepaštenje sviju, s prvog mjesta istisnuo nikog drugog do Michael Jacksona i njegov album „Dangerous“. Nirvana – “Smells Like Teen Spirit” Nanjušivši zlatnu koku, kompanija izdaje još tri singlice s albuma, od…
pročitaj više
Izbor ovog filma za preporuku nije ni malo slučajan. Mimo skoro pa kultnog statusa vani, na našim prostorima, bar koliko je meni poznato, je potpuna nepoznanica. Ne znam da li se ikada pojavio u videotekama i pod kojim imenom. (nekada bilo!) No, to je sporedno u doba interneta, kad se može pronaći sve što se želi, pod uvjetom da se zna što se traži. To “znati”, ovaj put je mali/veliki film “The Commitments”. Film je snimio Alan Parker po istoimenom romanu, a radnja se odvija u doba eksplozije punk pokreta. U sred te punk euforije, grupa dublinskih klinaca dolazi na ideju da osnuje R&B band. Film je djelomično ispričan kroz…
pročitaj više
Ako je vjerovati izvorima, ovaj video je snimljen na posljednjem koncertu Frank Zappe. Teško je na snimci dokučiti i spoznati da će u sljedeće dvije godine ovaj muzički genije zauvijek spustiti svoje ruke na počinak i položiti dirigentsku palicu, koju nitko nije mogao preuzeti i vjerojatno nikada neće. Treba biti muzički alfabet i ne znati za Frank Zappu, ali isto tako, treba posvetiti cijeli život opusu ovog čovjeka i ne shvatiti sve njegove porive, projekte i albume. Dovoljan je podatak da je u trenutku kad je spoznao da mu je kraj neminovan, Frank prionuo poslu i do svoje smrti snimio skoro 50 albuma, koji su desetljećima nakon njegov smrti izdavani…
pročitaj više
Nakon pola stoljeća aproksimacije, Billboard u Svibnju 1991. godine uvodi “state of the art“, bar code SoundScan tehnologiju za praćenje prodaje nosača zvuka. Iako nije imalo direktan izvor iz muzičkog već iz informatičkog miljea, ovo je u biti revolucioniralo cijelu industriju. Da malo pojasnim ovo sve skupa! Do 25. Svibnja-1991. godine Billboard se je kreirao top liste oslanjajući se na izvještaje koje je sakupljao od lokanih prodavača, kompanija koje su bile vlasnici prodavaonica ploča i izvještaja diskografskih kuća. Dakako, u cilju manipulacije, svatko je mogao na svoj način i prema svojim mogućnostima “naštimavati” izvještaje te time doprinijeti da top liste u biti budu neregularne. Odnosno, da ne održavaju trenutno stanje…
pročitaj više
Ako biste ih usporedili s Beatlesima, „Beneath The Remains“ bi bio album „Rubber Soul“, dok za sljedeći album, „Arise“, najbolji opis bi bio „Revolver“. Sam album „Arise“ može se smatrati svojevrsnim nastavkom prethodnika. Ovaj put s većim proračunom, nakon što su postigli uspjeh s albumom „Beneath The Remains“. Budžet od 40.000 USD, je dao producentu S. Burnsu, kao i samom bendu, više mogućnosti za posao. Iako je „Arise“ klasik thrash/death metala, osjećao se utjecaj industrijskih bendova kao što su Swans, Young Gods, Ministry, Nine Inch Nails i Einstürzende Neubauten. Naime, samim albumom dominiraju razni zvučni efekti, poput vlaka na tračnicama, stroja u pokretu ili vjetra. Ako usporedimo s prethodnim albumom,…
pročitaj više
00:00 I u ovoj emisiji ostajem na površini. Predstavljam kratko živuću englesku grupu The Law i njihov istoimeni album. Kad sam prilikom planiranja budućih emisija prolazio kroz šumu grupa i prašumu naslova, u “oči mi je” upala grupa The Law. Za razliku od mnogih, ova mi je grupa “upala u oči” zbog toga, jer sam album preslušao dva puta, jednom kad sam ga dobio, i drugi put da se uvjerim da sam bio u pravu kad sam ga prvi put čuo. I od tada je u arhivi. Znajući da je Paul Rodgers jedan od dvojice osnivača grupe, ipak me zagolicalo, da nisam slučajno prebrzo otpisao ovaj album i grupu. Stoga…
pročitaj više
Ovog mjeseca je deseta obljetnica smrti francuskog skladatelja i producenta Hector Zazou-a (11. srpnja 1948 – 8. rujna 2008) rođenog u Alžiru (pravim imenom Pierre Job), koji je radio, producirao i surađivao s nizom renomiranih međunarodnih glazbenika. Preferirao je stvaranje projekata, za koje je bi odabrao određenu temu i pozvao različite goste da pridonose. Država podrijetla ili glazbeni stil nije imao nikakvu važnost za njega. Njegova diskografija pokazuje afinitet za međukulturalne suradnje, te intergrira suvremene tehnike i zvukove s tradicionalnim materijalom. Albumi koje je objavio pod vlastitim imenom od devedesetih godina naovamo obično su konceptualni albumi koji su izvučeni iz književnih ili narodnih izvora. Kao graditelj mostova između glazbenih žanrova…
pročitaj više
R.E.M. izdaje sedmi album, “Out of Time”. Bio je prijelomni album u karijeri ovog benda, jer s njime de facto počinje vrtoglavi uspon, od kultnog benda do komercijalnog Olimpa. Ni mediji nisu zaostajali. Album po izlasku zasjeda na top liste na obje strane Atlantika, te provodi 109 tjedana na Billboardu i 183 tjedna na UK top listi albuma. Od toga je cijeli tjedan držao prvu poziciju. Poziciju na top listama je dakako pratila i prodaja, te je album samo u Americi prodan u četiri i po milijuna kopija. Diljem svijeta, ta se impozantna brojka penje na monstruoznu, 18 milijuna kopija. Impresivno za alternativni bend! R.E.M. – “Losing My Religion” Ni…
pročitaj više
I ponovo sam ga odgledao. Po tko zna koji put! Ova se preporuka odnosi na film o kojem sa već napisao cijeli osvrt („Esenca jedne reference!“). U tekstu sam iznio poprilično jake argumente u korist tvrdnje, da je ovaj film jedan od najvećih filmova koji ima dodira sa muzikom, ikada napravljen. Film je tako dobro napravljen, da ni jednog trenutka gledatelj ne okreće glavu ili traži daljinski. Posebno bih ovom prilikom istakao glumu glavnog protagoniste, Val Kilmera, koji je kako sam naveo u Osvrtu, možda jedini koji je mogao odigrati ovu ulogu. I kad o Val Kilmeru govorim, postoji jedan zapanjujući, malo znani podatak. Dvije kompozicije sa „soundtracka“ za ovaj…
pročitaj više
Nakon početnog zanosa kad se činilo da je vrelo inspiracije neiscrpno, grupa Chicago ulazi u mirne vode sa svojim petim (četvrtim studijskim) albumom. Nakon njega su još bljesnuli u nekoliko prilika, no Chicago je u kasnijem životnom dobu i mimo svjetskih hitova, postao pojam za manirizam u modernoj muzici. Beskrvnost kompozicija uz savršenu izvedbu i još savršeniju (poliranu) produkciju su ih držali i još ih uvijek drže na površini, te i danas, pola stoljeća nakon osnutka egzistiraju, većinom na staroj slavi i novim svežnjevima novčanica. Što grupa ima reći nakon dvadeset izdanih albuma kad su (možda prebrzo) potrošili bisere rocka s bluesom, jazz rocka, briljantne i čudesne fuzije s klasikom…
pročitaj više
Sting izdaje treći solo album „The Soul Cages“. Album po svom izlasku zauzima top liste i postaje drugi uzastopni #1 album ovog umjetnika. Sam album je posvećen Stingovom ocu, prema komu je očito dijelio posebne osjećaje. U ovom koncept albumu Sting na intiman i veoma pristupačan način opisuje svoje druženje s ocem, njegovu smrt i “impakt” kojeg je ostavila na njega. S albuma su skinute četiri singlice, od kojih naslovna postaje prva u povijesti Grammyja koja će biti proglašena za „Najbolju Rock Pjesmu“. Sting – „Mad About You” Nažalost, izlaskom ovog albuma, karijera ovog umjetnika, pa i njegov opus, doživljavaju zaokret. Iako je ostao mega zvijezda, Sting nikad više nije, bar…
pročitaj više
00:00 S drugim albumom „The Raw & the Cooked“, Fine Young Cannibals postižu međunarodni uspjeh. Nakon uspješnog prvijenca s kojim su skrenuli pažnju na sebe, drugim albumom probijaju granice matične zemlje (UK) i izlaze na američko, ali i ostala tržišta. Bio je to prvorazredni uspjeh, pogotovo jer je u vrijeme izlaska albuma vladalo „veliko zatišje“ na muzičkoj sceni. Prolazili su mjeseci i mimo pritiska diskografske kuće za nasljednikom, bend nikako da osmisli i realizira nastavak, treći album. Kad je već bilo izgledno da će se pojaviti poprilična rupa u kronologiji diskografije, matična diskografska kuća se odlučuje na očajnički potez. Mimo benda, okuplja DJ-eve koji su u to vrijeme radili u…
pročitaj više
Teško je i pojmiti da je od dana kad je preminuo Momčilo Popadić do ovih dana prošlo 30 i kusur godina, skoro pola prosječnog životnog vijeka. Pogotovo u kontekstu kolektivne memorije kad je to u biti bilo “jučer“. Jedna od velikih ličnosti, osoba od integriteta i nadasve talentirani pisac proze i poezije, Momčilo ili kako su ga zvali Pop, je bio dio kulturološke sredine „najfetivnijeg“ mediteranskog grada na svitu. Uz suvremenike iz umjetničkog miljea, (Arsen Dedić, Jakša Fiamengo), pripadao je krugu „splitskih umjetničkih duša“ u razredu sa Smojom, Senjanovićem, Tomom, .. . Doduše nije bio izraziti humorist, ali je bio usko vezan za Split, Mediteran, more i karakteristično, temperament Velog…
pročitaj više
The Pogues izdaju peti i posljednji album u originalnoj postavi, “Hell’s Ditch”. Pored uspješnih prethodnika, “Hell’s Ditch” ipak nije imao šanse. Bilo je to mršavo izdanje irskih folkera i nagovještaj sigurnog kraja. Situaciju nije spasio ni Joe Strummer (The Clash), koji je nakon snimanja albuma uskočio na mjesto MacGowana, koji je napustio grupu zbog problema s alkoholom. (Joe Strummer je bio i producent albuma!) Istovremeno, sam se album odmiče od etabliranog izričaja benda, polako upijajući agresivniji zvuk, ali i utjecaje drugih kultura, poglavito istočnih. Ma koliko se kasnije upirali, preostali članovi grupe nikad više nisu uspjeli doseći koheziju i bogatstvo izričaja koje su imali na prvim albumima. Pogotovo na albumu…
pročitaj više
Američka boogie atrakcija ZZ Top izdaje deseti album, “Recycler”. Bilo je to vrijeme kad je grupa prolazila kroz razbolje mirnog egzistiranja na staroj slavi i unikatnom imageu u medijima. Pa i pored toga, prethodnik, “Afterburner” je pokazao da grupa još uvijek ima volje i snage za kreativan rad. “Recycler” nije nastavio taj trend. I pored toga što je imao tri singlice, koje su imale veliku frekvenciju na MTV, album nije pobrao lovorike, ni medu kritičarima, a ni među sljedbenicima ove grupe. Sastav je u to vrijeme imao jedan adut, pored singlica koje su debelo odskakale od prosjeka albuma. Radilo se o franšizi, “Back to the Future Part III”, u čijem…
pročitaj više
00:00 Black Sabbath izdaje petnaesti album „Tyr“. Od originalne postave u bendu je bio samo Tony Iommi. No, pogled na ostala imena, poglavito kad za bubnjevima sjedi Cozy Powell, daje naslutiti da postava nije ni u čemu inferiorna ni jednoj prijašnjoj inkarnaciji. „Tyr“ je pomalo neobičan album za grupu, jer na njemu je osjetno prisustvo klavijatura, što je prije bilo nemoguće i zamisliti. I pored toga, ili radi toga, album se smatra jednim od „najtežih“ i „najtamnijih“ u opusu, iako su rifovi rijetko zastupljeni u kompozicijama. Ova kontradiktorna činjenica zbunjuje sve dok se album ne posluša i ne uvidi o ćemu se radi. Black Sabbath – “Anno Mundi” Bivajući izdan…
pročitaj više
Kad je krajem osme dekade prošlog stoljeća svjetlo dana ugledao album „Nothing’s Shocking“, grupe Jane’s Addiction, bio je baš negacija svog naslova. Jer jest šokirao i to prvenstveno svojim izričajem koji je, počivajući na znanim premisama i temeljima, donio dašak svježine u obamrlu scenu tog doba. I još kad se zna da je došao iz Amerike, koja u pravilu kaska za ostatkom svijeta kad su „novitade“ u pitanju, onda se komotno može reći da je u neku ruku čak i obilježio razdoblje u kojem je rođen. Možda se tvrdnja čini pretjerana, ali osvrnimo se na godinu 1988., kad je izašao, i sve će biti jasno. Izbacujući ga van konteksta vremena…
pročitaj više
Kad je Jean Michel Jarre planirao veliki koncert na otvorenom u Parizu, iz prve je dobio podršku gradskih vlasti. Podrška je stigla na temelju očekivanog priljeva gledatelja, a očekivani broj se kretao od 100 do 200 000 duša. Koncert je najavljen za “Dan Bastilje“, te se time Pariz uklopio u niz svečanosti koje su povodom tog velikog datuma upriličile vlada i gradske vlasti u svim gradovima Francuske. Projekt je zamišljen kao veoma ambiciozan i kako je podrška nakon njegovog prvobitnog predstavljanja rasla, u finalu je stigla sa svih razina vlasti, ali i privrednih subjekata, te je angažirana do tada neviđena tehnika prezentacije i produkcije. Ako se samo kaže da su…
pročitaj više
Dvije godine nakon izdavanja kompozicije „Roll with It“, Steve Winwood se našao u nezgodnoj situaciji. Diskografska kuća Jobete Music Co ga je tužila za plagijat. ispostavilo se naime, da je pjesma poprilično nalik jednoj drugoj, izdanoj 1966. godine, a radilo se o hitu „(I’m a) Road Runner“, danas nepoznate grupe Junior Walker & the Allstars. Sama činjenica da je pjesma koja je provela svoje vrijeme na prvom mjestu Billboarda možda plagijat, nije lijepo odjeknula u medijima. Nažalost po Stevea, sud je potvrdio optužbu i od tog dana 1990. godine, ispod naslova kompozicije stoji ko-autorstvo Junior Walker & the Allstars. Ipak, prosudite sami! Steve Winwood – „Roll with It“ Junior Walker & The Allstars…
pročitaj više
00:00 Santana izdaje šesnaesti album „Spirits Dancing in the Flesh“. Sam omot je sugerirao neku vrst povratka korijenima na kojima je nastao treći album grupe, no, stvarnost je bila drugačija. (ipak i danas ostaje pomalo nejasno zašto je Santana posegnuo za ovim idejnim rješenjem?). Nastao u nekom kreativnom vakuumu, u kojem je Santana lutao kroz različite faze rada koje su mu priskrbile ime i status, album rijetkim bljeskovima ne dosiže ni približno visine u kojima obitavaju prethodnici. A počinje obećavajuće. Opener „Let There Be Light/Spirits Dancing in the Flesh” gleda prema gospelu i to na Santanin način. U biti, da je album nastavio tim putem, možda, možda bi iznjedrio neku…
pročitaj više
Devil Doll izdaje drugi (treći) album. Ili možda je bolje rečeno, Mr. Doctor izdaje svoj drugi (treći) album. (objašnjenje možete naći u notici iz prošlosti, koja se bavi izlaskom prvog (drugog) albuma) Album se bazira na konceptu (kao i manje više sva ostvarenja ovog benda/Mr. Doctora), u kojem dominira lik rimskog cara Eliogabalusa. Mr. Doctor je inspiraciju za ovo djelo potražio u knjizi Antonin Artauda, “Heliogabalus: Or, The Crowned Anarchist”. Povijest nastanka ovog albuma je poprilično burna i na štetu svih ljubitelja muzike. Naime, 1989. godine, Mr. Doctor počinje rad na dvije kompozicije. Radi se o temama, “The Black Holes of My Mind”, u trajanju od 45 minuta i “Eliogabalus”,…
pročitaj više
00:00 Tri godine nakon smrti Andy Warhola, Lou Reed i John Cale izdaju „tribute“ album „Songs for Drella“, posvećen dakako, Andy Warholu. Album je konceptualan i napravljen u „song cycle“ maniri. Drugim riječima, sve su kompozicije u biti dio jedne kompaktne cjeline. Sam naziv albuma, odnosno ime Drella potječe od nadimka Andy Warhola, s kojim nije bio baš oduševljen za života. Kompozicije su redom fokusirane na Warholove odnose s ljudima oko njega i iskustva koja je stjecao u tim poznanstvima. Iako predstavljaju jednu cjelinu, tematski su podijeljene u tri kategorije, prva je sublimirana u kompozicijama koje govore o Warholu, ali u prvom licu, kao da on sam propovijeda, druga kategorija…
pročitaj više
Zbog skoro pa neodrživog statusa američkih farmera, rodila se zamisao da bi umjetnici, kako tako mogli pomoći u podizanju svijesti o nezavidnom položaju ljudi koji doslovno prehranjuju pola zemaljske kugle. Prva takva svetkovina se održala u devetom mjesecu 1985. godine. Pokretači ovog humanitarnog pokreta su bili (i ostali), Willie Nelson, John Mellencamp i Neil Young. U to vrijeme im se pridružio Bob Dylan, doduše ne direktno na koncertu, ali njegova verbalna podrška je i te kako značila. Svojim prisustvom, Billy Joel, B.B. King i Roy Orbison, su uveličali tu prvu feštu i dali joj auru velikog događaja. Od tada se “Farm Aid” održava svake godine, prikupljajući sredstva koja idu najugroženijim…
pročitaj više
Tek sa sedmim albumom “Violator”, Depeche Mode se vinuo među zvijezde. Spretnim marketinškim trikovima, dosegli su vrhunac karijere. Nemojmo se zavaravati, nikakav marketinški trik ne bi pomogao, da album stvarno nije vrijedan. Da pojasnim. Kako bi prokrčili put albumu, na tržište se plasiraju dvije singlice, “Personal Jesus” i “Enjoy the Silence”. Pun pogodak! Obje singlice dolaze na top 10 sa obje strane Atlantika. Album izlazi i zasjeda na mjesta koja su mu omogućile singlice. Istovremeno lansira grupu u gornji razred muzičkog Olimpa. No, ni tu nije kraj. Sljedeće singlice se skidaju, te “Policy of Truth” i “World in My Eyes” isto tako ostavljaju debeli trag na listama. Depeche Mode –…
pročitaj više
Nije bilo nekih velikih žalopojki kad je tog tmurnog dana, četvrtog u Veljači, godine 1990-te preminuo Toma Bebić. Za veliku većinu došljaka, a Split je u to vrijeme nabujao pridošlicama, Toma je bio nepoznanica, mnogi nikad nisu ni čuli za njega. Starosjediocima je bija ka redikul. Smatrali su ga malo „onako na drugu bandu“, eto samo što nije pokucao na vrata psihijatrije. Rijetki su u njemu vidjeli ono što je bio. Doduše, ni on sam nije davao povoda da ga se gleda nekim drugim očima, nije ga bilo brige kako će izgledati, što će tko o njemu reći, .. . Znao je upadati na svečane domjenke u mornarsku majicu, kratke…
pročitaj više