Dave Edmunds lansira deseti solo album „Closer to the Flame“. Ovaj je velški gitarista najpoznatiji marginalac Otočkog rocka. Možda je riječ „marginalac“ prejaka, ali činjenica jest da onda, a pogotovo danas, malo tko zna za njega u punom smislu te riječi. Iako je s Love Sculpture postigao „skoro pa“ međunarodni uspjeh, imao je i veliki hit, obradu Khachaturianove teme „Sabre Dance“, i potom veoma uspješne kolaboracije s eminentnim glazbenicima svog doba, pa i uspješne solo albume. Nije mu pomoglo ni to što je svojevremeno imao hit na top listi i to na prvom mjestu (obrada Dave Bartholomew pjesme u izvedbi Smiley Lewisa, “I Hear You Knocking”). Pomalo čudi činjenica da…
pročitaj više
Monty Python’s Flying Circus su obilježili satiru prošlog stoljeća. Svojim emisijama, skečevima i filmovima su stekli kultni status i harali TV ekranima diljem svijeta. Paralelno s produkcijom za BBC, Monty Python’s Flying Circus je na temelju skečeva i muzičkih brojeva čak radio i turneje. Svaka je predstava u pravilu bila rasprodana! Stoga je bilo logično da su izdavali i muzičke albume. Pomalo bizarno danas zvuči, ali ti su albumi dolazili na top liste, kako u Americi tako i ostatku svijeta. Pored rasprodanih dvorana u kojima su održavali svoje predstave, Monty Python je carevao radio prostorom, poglavito orijentiranim na progresivnu rock muziku. U tom kontekstu i ne čudi da su neki od…
pročitaj više
Kraut rock grupa Can izdaje dvanaesti i posljednji album, “Rite Time”. U biti teško je reći da je to bio službeni posljednji, jer album je sastavljen od dotjeranih jamova koji su snimljeni 1986. godine. Kako se sastav povremeno okupljao, tako su dotjerivali snimke, koje su vidjele svjetlo dana tog Listopada 1989. godine. Bilo kako bilo, “Rite Time” je primljen s odobravanjem, jer prošlo je više od deset godina od posljednjeg studijskog izdanja ove grupe, albuma “Can”. Na albumu se pojavljuje i originalni vokalni solista, Malcom Mooney, koji je grupu napustio još davne 1970. godine. Za manje upučene, par riječi o ovom sastavu. Can je bio njemački avangardni rock band, pionir…
pročitaj više
00:00 Chris Rea izdaje deseti album “The Road to Hell”. Teško je predočiti što je sve prethodilo ovom albumu, ali sama brojka dovoljno govori. Prvih devet albuma su od njega “napravili” najpodcjenjenijeg autora moderne muzike i tek je ovaj, deseti, donekle ispravio tu nepravdu. Interesantno je da je Chris iza sebe još od svog debija imao malu i vjernu vojsku sljedbenika, ali zbog nekoga ili nečega, ta vojska nije rasla, ali se nije ni osipala. Drugim riječima, uvijek je mogao računati na pun klub ili manju dvoranu, ali ne i više od toga. Album “The Road to Hell” je to promijenio. Danas već legendarna naslovna kompozicija, “The Road to Hell”,…
pročitaj više
00:00 Iako je bio legenda, inspiracija cijeloj generaciji rockera i s bezbroj albuma u svom opusu, ipak je teško živio, jer je interes za njegovu muziku opadao progresivno protokom vremena. Mike Kappus, koje je sjeo za producentskim pultom, je bio inicijator ideje, a Santana je, kao jedan iz plejade sljedbenika, pokreće projekt jer je uvidio da John Lee Hooker teško živi i da je ugroženog zdravlja, bez sredstava za ozbiljnije liječenje. Odlučio je pomoći svom idolu iz mladosti, te je okupio impresivnu ekipu, Bonnie Raitt, Charlie Musselwhite i Los Lobos, te s Johnom ušao u studio. Rezultat je uskoro izašao na svjetlo dana, album „Healer“ koji je po samom izlasku…
pročitaj više
Aerosmith izdaje deseti album “Pump”! Ovaj broj u nizu ima daleko veće značenje od proste znamenke, jer album cementira status obnovljenog sastava tako solidno da ga drži na površini do današnjih dana. Par godina prije ujedinjena 1987. godine, Aerosmith su se raspali u kaosu droge, razmirica, netrpeljivosti i naraslog ega koji je topio kredite koje je grupa imala. I Steven Tyler i Joe Perry su tada vjerovali da će uspjeti sa svojim solo karijerama, te je malo tko okretao glavu natrag. Dogodilo se nešto što su znalci prognozirali, a ovaj dvojac nije htio slušati. Steven Tyler i Joe Perry mogu funkcionirati samo kad su zajedno. (Nisu za ludu dobili nadimak…
pročitaj više
00:00 Jethro Tull izdaje 17-ti studijski album “Rock Island” Anderson se polagano, ali sigurno vraća pod okrilje težeg izričaja, te sam album na trenutke zvuči kao da ga je producirala neka hard rock grupa s dodatkom flaute. Kako bi što više naglasio postojanost težine izričaja Anderson skoro u potpunosti eliminira klavijature. U toj mjeri da u postavi čak nema klavijaturista. (onaj minimum što se čuje na albumu je odsviran od strane Martin Allcocka iz Fairport Conventiona i bivšeg člana Tulla, Peter Vettesea) Anderson je postavu sveo u biti na kostur nekadašnjeg sastava, Ian Anderson, Martin Barre, Dave Pegg i bubnjar Doane Perry. Povratak u teške vode i nije bio neuspješan, pogotovo…
pročitaj više
00:00 Progresivna komuna ja bila jednoglasna, Mike Oldfield je iskoračio onamo gdje nikad nije smio, u mainstream i pop vode. Tako bi nekako u najkraćim crtama bio opis dvanaestog albuma Mike Oldfielda, “Earth Moving”. Ovo je prvi album ovog umjetnika na kojem nema ni jednog instrumentala, koji su njegov zaštitni znak, te je s te strane album ogroman odmak od progresivnog izričaja kojeg je njegovao od ranih dana. Album u biti i nije loš, pogotovo ako ga se gleda kroz prizmu prosječnog konzumenta kojem je strana progresivna strana Mike Oldfielda. Sadrži devet kompozicija koje redom lete u pop nebo. Sve su obogaćene vokalom, te smještaju ovaj album uz bok kasnijem…
pročitaj više
00:00 Anderson Bruford Wakeman Howe izdaju jedini studijski album nazvan po imenu grupe. Album pobuđuje neočekivano zanimanje, jer u neku ruku svojim postojanjem produžava progresivnu liniju matične grupe muzičara u njemu, grupe Yes. Drugim riječima, godinu dana ranije, 1988. godine Jon Anderson napušta grupu Yes nezadovoljan smjerom kojim grupa ide. Naime, pod utjecajem Trevor Rabina grupa doživljava komercijalnu renesansu, ali ne i kreativnu. Trevor je svojim kompozicijama grupu usmjerio u komercijalne vode, a izričaj je opasno skrenuo u mainstream. Jon Anderson napušta grupu te poziva bivše članove da mu se pridruže u osnivanju nove. Svi se redom odazivaju, te uz Andersona grupu tvore Rick Wakeman, Bill Bruford i Steve Howe.…
pročitaj više
00:00 The Stone Roses izdaju prvi album istog naziva. Izašavši u vrijeme kad je na mainstream sceni vladala totalna pomrčina kreativnog izraza i njome carevala retardirana logika videa, the Stone Roses padaju kao komet s neke druge planete. Po samom izlasku, album cementira status benda, te mu priskrbljuje nevjerojatne pridjeve. Evo samo par. Po mnogim kritičarima onda a i sada, album „The Stone Roses“, biva proglašen za najutjecaniji album ikada snimljen. 2004. godine Observer Music u svojoj anketi, proglašava ga najvećim albumom svih vremena. The Stone Roses – “Made of Stone” Da se razumijemo, ekipa koja ga je tom prilikom digla u zvijezde, bila je sastavljena od eminentnih muzičara i kritičara.…
pročitaj više
00:00 Tom Petty izdaje prvi solo album „Full Moon Fever“. Album označava prekretnicu u životu ovog umjetnika, jer pored toga što ga u potpunosti determinira kao ozbiljnog umjetnika, otvara mu polje za buduću suradnju s najvećima svog doba. To se dakako odnosi na dio liste rockera koji su sudjelovali u kreaciji albuma, a koji će kasnije osnovati super grupu Travelling Wilburys, Roy Orbisona i George Harrisona. (Uz Jeff Lynnea i Bob Dylana, sastav je dobio konačne konture). No, da se vratim albumu prvijencu Tom Pettyja. Na albumu Tom se odmiče od legislative matične grupe Heartbreakers i odaje se uticajima svojih korijena, uz neznatni odmak prema modernom zvuku. Interesantno je za…
pročitaj više
00:00 Kad bend kojem su prognozirali u najboljoj verziji dva do tri albuma izda četrnaesti album onda je to znak da je nešto promaklo svima koji su lijepili takve prognoze. Kad pak bend svira muziku koju su kritičari „obožavali mrziti“ i prognozirali joj veoma, veoma kratki vijek, onda to ukazuje na manjak optičarskih radnji u blizini nadobudnih kritičara tog doba. Prve i druge je demantirao, pomeo s njihovim stavovima i nebulozama u pisanju navedeni bend pod imenom Black Sabbath, koji tog travnja 1989. godine izdaje album „Headless Cross“, četrnaesti po redu. Bio je to drugi album na kojem je vokalne dionice pjevao Tony Martin i ujedno prvi od ukupno tri…
pročitaj više
00:00 The Cult izdaju četvrti i najjači album „Sonic Temple“. Imajući iza sebe pristojan komercijalni uspjeh, grupa se odvažila na spoj nešto težeg izričaja i post punk energije. Kombinacija je upalila i album postaje najveći uspjeh do tada, a i poslije. Štoviše, na njemu se nalaze standardi grupe koji će postati neizostavni dio koncertnog repertoara, „Fire Woman“, „Sun King“, i „Sweet Soul Sister“. Ovo je ujedno i posljednji album na kojem nastupa orginalni basista Jamie Stewart i prvi da u svoje redove imaju bubnjara Mickey Currya, koji je do tada radio s Bryan Adamsom i duom Hall & Oates. Album postiže zavidan uspjeh i van domicilnih zemalja rocka, no ipak,…
pročitaj više
Nakon izlaska albuma “Schizophrenia”, Sepultura je dobila ponudu od izdavačke kuće RoadRunner Records za snimanje albuma, koji će biti odlučujući, ne samo za bend, već i za sam thrash & death metal žanr, dok je sam pjevač Max Cavalera nakon snimanja rekao da su na tom albumu pronašli svoj stil. Budžet za snimanje albuma bio je vrlo mali, otprilike 8000 USD, jer RoadRunner Records nije bio siguran u potencijal benda. S druge strane Scott Burns, najpoznatiji po radu s floridskim death metal grupama poput Deatha, Obituary i Atheist (čiji su članovi surađivali na tom albumu za koji su dobili 2000 USD za snimanje), prihvatio je ponudu, jer je silno želio…
pročitaj više
00:00 Dream Theater izdaje prvi album, “When Dream and Day Unite”. Na njemu se po prvi i zadnji puta pojavljuje pjevač Charlie Dominici, koji nakon izlaska albuma odlazi, da bi ga zamijenio James LaBrie. Album je sastavljen većinom od materijala iz prethodnog razdoblja grupe, dok su se još zvali Majesty. Dream Theater je osnovan 1985. godine od strane John Myunga na basu, Mike Portnoya, bubnjevi i John Petruccia na gitari, kao što sam već spomenuo, pod imenom Mayesti. Pod tim imenom ulaze u studio i snimaju demo trake. Uskoro dolazi opomena pred sudsku tužbu, jer je već postojao bend pod imenom Majesty. Kako im ništa pametnoga nije padalo na pamet,…
pročitaj više
Devil Doll izdaje album prvijenac “The Girl Who Was … Death”. Službeni izlazak albuma jest bio u Ožujku 1989. godine, no, u Prosincu 1988. godine album biva izdan na kazeti. Isto tako, iako se ovaj album službeno bilježi kao debut, stvarni debut album je izašao nešto ranije, u samo jednom primjerku. Da dobro ste pročitali! Album, “The Mark of the Beast” je odštampan u jednom jedinom primjerku, kojeg dakako, drži alfa i omega ovog projekta, tajnoviti i mistični, Mr. Doctor. U jednom od rijetkih javnih istupa, ovaj karizmatičar je jednostavno izjavio, da je omot ploče njegova slika, koja je umjetničko djelo. I kako ne postoje dvije Mona Lise, tako ne…
pročitaj više
Želeći uhvatiti korak s vremenom, vodstvo Grammy fondacije odlučuje uvesti novu kategoriju u paleti nagrada, Best Hard Rock/Metal Performance (Vocal or Instrumental). Ništa lošeg u tome i vjerojatno bi se malo tko spominjao tog datuma, 22. Veljače 1989. godine da nije bilo ……. Prvi nominirani bendovi za tu nagradu su bili Metallica sa svojim albumom „…And Justice For All“, Jane’s Addiction za debut album „Nothing’s Shocking“, AC/DC s jedanaestim albumom „Blow Up Your Video“, Iggy Pop za pjesmu ”Cold Metal” i naposljetku, totalni outsideri u žanru, Jethro Tull sa svojim zadnjim albumom „Crest of a Knave“. Voditelji ovog djela predstave su bili Alice Cooper i Lita Ford. Stranica koju ste…
pročitaj više
Kada bi se trebali sjetiti nekog metal benda iz 80-ih godina prošlog stoljeća ogromnog potencijala, ali jednostavno premalo sreće zbog čega ih je zaobišla zaslužena slava, dolazimo do jednog imena… Metal Church. Ovdje je riječ o bendu čiji prvi album istoimenog imena stoji rame uz rame sa “Kill’ Em All” od Metallice kao najbolji debi metal albumi svih vremena. Neko vrijeme se čak i govorilo da je Lars Ulrich trebao postati bubnjar Metal Churcha. Međutim, nakon izlaska drugog albuma “The Dark” stvari su se počele komplicirati. Frontman David Wayne i gitarista, a ujedno i tekstopisac Kurdt Vanderhoof najavili su odlazak iz benda. Odlazak dvoje ključnih članova bio je preveliki udarac…
pročitaj više
Znam da je Amerika daleko, bar velikoj većini stanovnika ove zemlje, ali nekim se činjenicama ipak moraju dati krediti, bar ovako na daljinu. Nažalost nemamo mogućnosti biti svjedoci događaja, no internet radi svoje, te su informacije svakom dostupne. Dunque, manje više svi na zemaljskoj kugli znaju ili bi trebali znati, tko je Ringo Starr. Za one koji ne znaju nema smisla objašnjavati, jer su ionako na pogrešnom portalu. Dakle, Ringo Starr je u mirovini i to dubokoj, što u našim relacijama znači neko sjedenje na suncu zimi, povremena igra s kenjekavim unucima i čekanje ultimativnog posjetitelja. U nekom drugom svijetu, gdje ljudi rade iz zadovoljstva (ne želim banalizirati, ima velik…
pročitaj više
Današnji vremeplov ću posvetiti jednoj bizarnoj činjenici, kojoj su akteri grupa Skid Row. Bez namjere da naturam nešto, što mi ni samom nije drago, neću dugo o njima. U Siječnju 1989. godine izdaju album prvijenac, pod patronatom mentora Bon Jovija i njegovog producenta. Sama ta činjenica im je u startu već dala i te kakvu prednost. Nadalje, pojavljivanjem na turneji Bon Jovija kao predgrupa, Skid Row je sebi osigurao zavidnu tiražu prvijenca. No, prije svega nabrojenoga, bilo je potrebno pronaći ime za grupu koju je Bon Jovi bezecirao. Sam Jovi je zapamtio ime irske grupe Skid Row i neobično mu se svidjelo. Skid Row – “18 And Life” Kontaktirao je…
pročitaj više
Osma dekada prošlog stoljeća se primicala kraju, tektonski poremećaji na tržištu glazbe su cijelo vrijeme prisutni, te je bilo samo pitanje trenutka kad će CD nadmašiti vinil u prodaji. To se i dogodilo tog Prosinca 1988. godine, kad su u Siječnju 1989. godine objavljeni rezultati prodaje nosača zvuka. CD je kao medij nametnuo vladavinu, sljedećih godina dominacija je postala toliko premoćna da je sredinom devedesetih vinil skoro nestao s polica prodavaonica. U biti, vinil se zadržao i održao zahvaljujući ekskluzivnosti i skupoj opremi, koja je vlasnicima davala status. No, ovo je sasvim druga priča koju možete naći ovdje! Te 1988. godine u Prosincu počinje apsolutna dominacija digitalnog nad analognim nosačem…
pročitaj više
Pink Floyd izdaje dupli album snimljen uživo, “Delicate Sound of Thunder”. Album je nastao od snimaka s koncerata održanih pet dana uzastopce u dvorani Nassau Coliseum na Long Islandu, u Kolovozu 1988. godine. Ovaj album ili bolje rečeno, snimke na njemu su u stvari bile “popravi ispit” grupe, jer prvobitno je bilo namijenjeno da snimke nastale godinu ranije u Omni Coliseum dvorani u Atlanti budu temelj novog živog albuma. Pink Floyd – „Learning to Fly“ No, nitko nije bio zadovoljan sa snimkama, od samih članova grupe, preko diskografske kuće koja je trebala distribuirati album, pa do ljudi koji su u studiju trebali raditi na njegovom “poliranju“. (Ipak su snimke nastale…
pročitaj više
Nick Cave and the Bad Seeds snimaju peti studijski album “Tender Prey”. Trebao je to biti album koji će lansirati Nick Cavea i grupu u sferu iznad rodne Australije, ali na razočarenje svih sudionika ovog projekta, to se nije dogodilo. Ostaje pomalo nejasno zašto je tomu bilo tako, jer album je u biti dobar, a u nekim svojim momentima čak superioran u odnosu na prijašnji opus ovog umjetnika. Nick Cave and the Bad Seeds – “The Mercy Seat” Ali ipak … Sam Nick je svojevremeno izjavio da je album bio “noćna mora, kako u nastajanju tako i u samoj realizaciji i produkciji“. Nažalost period nastanaka albuma se poklopio sa ne…
pročitaj više
Roy Buchanan je pronađen obješen u svojoj ćeliji u koju je bio smješten da se otrijezni. Službeni nalaz je kao uzrok smrti naveo gušenje vješanjem, no uskoro su se pojavile neke druge priče. Naime, nakon pokopa jedan dobar prijatelj je javno izjavio da je na tijelu i rukama vidio modrice i rane, vjerojatno posljedicu nasilja nad preminulim. No, to nije bilo dovoljno da se pokrene nova istraga, te je do današnjih dana na snazi službena verzija. Roy Buchanan je bio jedan od najvećih gitarista svoga doba, iako medijski nije bio eksponiran. Štoviše, od medija je bježao i najugodnije se osjećao u potpunoj anonimnost u rodnom gradu, gdje je živio s…
pročitaj više
00:00 Američki rock band Little Feat izdaje osmi studijski album „Let It Roll“. Bio je to prvi album bez Lowell Georgea, koji je preminuo 1979. godine. Iako je George bio jedna od lokomotiva benda, album za divno čudo posjeduje auru dobrog ostvarenja. Doduše, teško da bi se „mogao uhvatiti u koštac“ s prethodnicima, ali moramo vidjeti kontekst u kojem je izašao. Naime, grupi se pridružio Craig Fuller, koji je napisao osam od deset kompozicija na albumu. Samim tim je jasno da smjer kojim je bend krenuo odudara od utabanog prethodnicima. Iako mu nisu davali šansu po izlasku, poglavito radi novog člana s tolikim utjecajem, album se ipak penje na top…
pročitaj više
The Beach Boys su bili lijepa povijest. Kreativna lokomotiva, Brian Wilson se bori osa svojim demonima, ostatak grupe elegantno grickao zalihe iz prošlosti i ništa nije upućivalo da će se probuditi i krenuti na pohod. I onda, jednog dana u Srpnju, te 1988. godine u medije biva puštena pjesma „Kokomo“. Bila je to prvorazredna senzacija, grupa je ustala iz mrtvih i krenula na pohod na top liste, koje je u prošlosti redovno porobljavala i u neku ruku se poistovjetila s njima. I ne samo to, svojim su albumom „Pet Sound“, pokazali i dokazali svoje talent, kako u komponiranju tako i u istraživanju novih područja zvuka. Dakako, glavni u toj priči…
pročitaj više
00:00 Svako izdanje, pogotovo kompilacija, koja se lansira nakon smrti autora ima samo jednu zadaću, štancanje škuda na račun mrtvog umjetnika. Iako izdan s očitim razlogom, album “Substance” ipak živi malo drugačijim životom od sličnih izdanja u povijesti muzike. Ta je specifičnost u biti rezultat kratkog života glavnog protagoniste Ian Curtisa i još kraćeg života grupe. Grupa je naime kao i stotine sličnih u svoje vrijeme na počecima izdavala pjesme, singlice, demoe, uglavnom pokušavali su na sve načine doprijeti kako do diskografskih kuća tako i do auditorija. Na stranu što su ta izdanja bila veoma kvalitetna, te su se redom našla i na ostalim kompilacijama koje su uslijedile nakon raspada…
pročitaj više
00:00 Blue Öyster Cult su bez sumnje jedna od najvećih grupa u rock miljeu prošlog i ovog stoljeća, a po mnogima i najveća. Stoga je sudbina albuma “Imaginos” u najmanju ruku bizarna, da se ne upotrijebe neke teže riječi. Priča počinje s informacijom da je ovo bilo prvo izdanje grupe nakon osam godina pauze, što u to vrijeme, moramo priznati i nije bilo rijetko da su veliki uzimali sebi taj luksuz odsustva sa scene. No, sada ide ono, … . Naime, album “Imaginos” je trebao biti prvi solo album bubnjara Albert Boucharda, i to kao prvi iz planirane trilogije koju je namjeravao izdati. Priča dobiva na zapletu kad se zna…
pročitaj više
“Majka svih konceptualnih albuma” je bio vani, trijumfalna turneja iza njih i Jethro Tull se uputio u Indiju. Taj put teško da bi ostao zabilježen da u sebi nije nosio embrio najvećeg napuštenog projekta u povijesti muzike. Priča kaže da su Jethro Tull iz Indije stigli u Njemačku, gdje su počeli rad na novom albumu, nasljedniku “Tick As Brick”. Već na putu za Njemačku su se pojavile zdravstvene tegobe kod svih članova, posljedica boravka u Indiji. Desetkovani problemima, grupa odlazi u Francusku u dvorac Chateau D’Herouville, kojeg su zakupili da bi u njemu realizirali album u nastajanju. (Kurioziteta radi, iz njega su upravo izašli Pink Floyd koji su u njemu…
pročitaj više
00:00 Patti Smith snima peti album “Dream of Life”. Iako se mora reći s debelim ogradama, ovo je u biti prvi solo album ove umjetnice. Solo u smislu da je Patti Smith Group raspušten, te je Patti krenula dalje u pratnji budućeg životnog druga Fred “Sonic” Smitha i Jay Dee Daughertyja, te Richarda Sohla. Koliko je profitirala time teško je reći, ali činjenica jest da su albumi koje je Patti snimila prije ovoga osvajali top liste. I ovaj je povirio na listama diljem svijeta, ali nije ostavio dublji trag. Singlica skinuta s albuma, “People Have The Power” ipak dobiva svoj prostor na radiju, poglavito radi svoje rock orijentacije. Dodatno je…
pročitaj više
Steve Winwood lansira pilot singlicu „Roll with It“, najavljujući istoimeni album, koji je izašao mjesec dana nakon. Bilo je to vrijeme kad je karijera ovog umjetnika doživljavala novu mladost. Najočitiji primjer je ova singlica, a i sam album koji je slijedio, jer redom porobljavaju top liste s obje strane Atlantika. No, priča koja se isplela oko naslovne kompozicije „Roll with It“ nije baš najugodnija po Winwooda. Naime, ispostavilo se da je pjesma poprilično nalik jednoj drugoj, izdanoj 1966. godine, a radilo se o hitu „(I’m a) Road Runner“, danas nepoznate grupe Junior Walker & the Allstars. Kako je tekla pravna bitka, danas je nebitno, ali ono što jest bitno, nakon…
pročitaj više
Jon Anderson izdaje peti solo album, „In the City of Angels“. Na iznenađenje svih fanova grupe Yes, album još više skače prema sredini od svojih prethodnika i opasno koketira komercijalnom pristupu s naglašenim pop senzibilitetom. Bila je to točka na kojoj je najokorjeliji fan grupe Yes, jednostavno rekao, e sada je dosta! Ne znam što je Anderson htio postići ovim albumom, ali znam što nije. Izgubio je i preostali dio baze fanova koja se svojevremeno, s grupom Yes, činila neiscrpnom. Umjesto da slijedi putanju koju je zacrtao prvijencem „Olias of Sunhillow“, Jon Anderson se udaljava od progresivnih voda. Jon Anderson – “New Civilization” Prvijenac je imao svoj odmak od opusa…
pročitaj više
Michael Jackson je bio etablirana mega zvijezda. Ugovor sa Sonyjem na cifru, nezamislivu do današnjih dana, ga je obavezivao na periodična izdanja albuma, i taj je ritam poštovao. Iako je „Thriller“ izdao 1982. godine, očito mu se nije žurilo izdati nasljednika, poglavito jer je matična kuća u pauzi između dva studijska izdanja redovno lansirala kompilacije, koje su redom postizale milijunske tiraže. Uglavnom, nikome nije bilo u interesu ikakvo požurivanje, a poglavito samom Jacksonu, koji je dobio dragocjeni poklon, vrijeme! Pored punjenja žutih stupaca izdanja diljem svijeta, Michael je svo to vrijeme radio i brusio kompozicije, te je pet godina nakon „Thrillera“ napokon ušao u studio. Na svjetlo dana dolazi album…
pročitaj više
00:00 Robert Plant izdaje četvrti solo album, pod nazivom „Now and Zen“. Sam naslov puno toga kaže. No, ovaj album je značajan za samog Planta iz drugog razloga. Naime, po prvi puta od raspada Led Zeppelina, obnavlja suradnju s Jimmy Pageom. Ta će se suradnja nastaviti i održati dugi niz godina. Album donosi još jedan moment. Plant se na njemu polako, ali sigurno vraća svom izvoru, bluesu. Doduše, taj blues nije čist, niti je kao takav zastupljen na albumu, ali će i te kako determinirati daljnji tok njegove karijere. Inače album je bio dobro pozicioniran na top listama. S obje strane Atlantika je došao na Top 10, (#6 u UK, …
pročitaj više
Avangardni bend Devil Doll „izdaje“ prvi album „The Mark of the Beast“. Riječ „izdaje“ je u navodnicima jer album u biti nikad nije osvanuo na policama prodavaonica. O čemu se radilo? Mr. Doctor je putem oglasa okupio dvije inkarnacije benda Devil Doll, u isto vrijeme, jednu u Veneciji i drugu u Ljubljani. (Mnogi eminentni muzičari su bili u ovim postavama. U ljubljanskoj inkarnaciji je bilo muzičara i iz Zagreba.) Album je sniman u tonskom studiju Tivoli u Ljubljani. Što je tko snimio, teško je razlučiti jer …. Sadržaj albuma je nepoznanica i nakon ovoliko godina od njegovog „izdavanja“, jer jedini odštampani primjerak je u posjedu Mr Doctora. U jednom od…
pročitaj više
LA Guns izdaju album prvijenac, istog naziva. Ovaj album je bio jedna od prvih lasta novog trenda, koji se udomačio izrazito u Los Anglesu i okolici. Trend se nazvao Glam Metal i postao je dominirajući u tom djelu Amerike. Spojivši nekadašnji heavy rock, glam iz sedamdesetih i ubacivši sterilni/stereotipni image, mnogobrojne grupe su pokušavale pronaći svoje mjesto pod suncem. Kao i uvijek, rijetkima je uspjelo izdvojiti se iz mase prosječnosti i nametnuti se širem, pa i svjetskom auditoriju. Nema sumnje da su Guns´n Roses najistaknutiji predstavnici tog pokreta i s pravom su ponijeli titulu kraljeva Glam Metala. L.A. Guns – “No Mercy” No i oni se ubrzo odmiču od korijena…
pročitaj više
Nekada davno događale su se čudnovate kombinacije, koje su u većinom bile rezultat puke slučajnosti, ali i namjere da se „nešto napravi“. Jedna od takvih „slučajnih“ grupa je bila i američka grupa Foreigner. Kako su Mick Jones i Ian McDonald bili Britanci, stranci, ime grupe se samo nametnuo. No, ono čudno tek slijedi, jer nije bilo rijetko da Britanci rade karijere u Americi i obrnuto. Sam spomen imena Micka i Iana asocira na njihove matične grupe na Otoku, Spooky Tooth i King Crimson, te se u ono vrijeme, orijentacija novoosnovane grupe nije dovodila u pitanje. No, svi koji su očekivali nastavak prog karijere sudionika, prevarili su se. Grupa Foreigner je…
pročitaj više
U eri sumraka bogova (iz perspektive šezdestosmaša, dakako!) Black Sabbath ili bolje rečeno, ono što je ostalo od njih, izdaje trinaesti album “The Eternal Idol”. Pošto je Tony Iommi bio jedini originalni član benda, vjerojatno je samo prodaja bila ta koja je odlučila da se album izda pod imenom benda, a ne kao njegov solo album. Pa i takav album se popeo na top liste, te je na Billboardu proveo punih šest tjedana popevši se do #168. mjesta. Broj baš i ne sugerira status, ali znajući okolnosti, bio je to prvorazredni uspjeh. Na albumu se po prvi put pojavljuje Tony Martin kao vokal, a i ostatak ekipe nije prije ovog…
pročitaj više
Bryan Ferry snima sedmi solo album “Bête Noire”! Po samom izlasku albuma bilo je jasno da je ovaj put Bryan konačno našao ono što je tražio, top liste. Doduše, bio je on stanovnik top lista, kako sa matičnim bendom Roxy Music, tako i sa solo izvedbama, ali nikada nije iskusio onaj dio koji je pokriven vječnim snijegom i ledom. U Engleskoj se penje na #9. mjesto nacionalne liste albuma, dok je u Americi prošao nešto lošije, dospjevši do #69. mjesta. Možda ova pozicija i ne izgleda neka posebna, ali znajući na veličinu tržišta, tiraža je bila ogromna. Isto tako, album zauzima vidna mjesta na manje više svim listama diljem Europe,…
pročitaj više
George Harrison izdaje jedanaesti album „Cloud Nine“. Bio je to prvi album nakon petogodišnje pauze ovog umjetnika. Ovako duga pauza je bila rezultat razočaranja Harrisona smjerom u kojem je krenula moderna muzika i jednostavno je odbijao priključiti se vladajućem trendu u kojem je izrazito bila naglašena zabavna komponenta nad kreativnom. Pa ipak, ulazi u studio i snima svoj posljednji album „Cloud Nine“, kojim se dokazuje kao potentni komercijalni kompozitor i isto tako, ovim albumom pokazuje da njegova karijera ipak nije slučaj nastao iz raspada matične grupe, već plod kreativne snage. Na albumu se našla singlica „Got My Mind Set on You“, kojom zauzima vrhove top lista, a u Americi i prvo…
pročitaj više
Manfred Mann’s Earth Band izdaje trinaesti album “Masque”. Iako su tavorili u drugom razredu otočkog (progresivnog) rocka, Manfred Mann’s Earth Band je imao vjerno sljedbeništvo i na neki način je sjedio na dvije stolice. Ona progresivna mu se tu i tamo ljuljala, ali nikada nije kolabirala, dok je ona main-streamovska postojano držala sastav iznad površine dozvoljavajući mu da živi i preživi mnoga ljeta. Imajući hitove na top listama, Manfred Mann je sa svojim bendom uspješno plovio prema kraju dekade u vremenu kad su veličine iz šezdesetih u rocku već bile “history“. Iako je sastav bio izložen personalnim promjenama, sam Manfred nije nikada napustio svoj bend i s njime su još…
pročitaj više
INXS izdaju prijelomi album “Kick”. Samo nastajanje albuma pa i njegov plasman je tekao sve samo ne glatko. Uz izdavanje se veže bizarna priča, toliko puta ispričana u rocku. Još od ere Beatlesa, kad su od strane Deccae bili odbijeni kao neperspektivni sastav čije je vrijeme prošlo, preko U2, koju su bili odbijeni od strane diskografske kuće, kao netalentirani, pa sve do ovog albuma, kojeg diskografska kuća Atlantic nije htjela izdati. Razlog, muzika nije prilagođena radio emitiranju. (ma što to značilo!). Išlo se toliko daleko, da je Atlantic ponudio milijun dolara da se vrate u Australiju i počnu sve ispočetka, a na ovaj album da se zaboravi. Na sreću, grupa…
pročitaj više
Teško je u nekome vidjeti autodestruktivnu crtu, a da ona ne graniči s genijalnošću. U biti, ova dva pojma su u većini slučajeva toliko blizu jedan drugom, da skoro pa u pravilu egzistiraju rame uz rame. Jaco Pastorius je još za života postao legenda ili bolje rečeno, bez ikakve namjere da sebe veliča, postao je kult kojeg su obožavali najprije basisti i muzičari, a potom publika. Teško je isto tako zamisliti danas da muzičar njegovog kalibra i statusa radi to što je on radio, a radio je loše, po sebe! Autodestruktivna crta njegovog karaktera je odlazila toliko daleko da je započinjao tuče, većinom po barovima i noćnim klubovima, u namjeri da…
pročitaj više
00:00 Jethro Tull izdaje šesnaesti studijski album “Crest of Knave”. Album predstavlja prekid faze synth rocka kojem su bili skloni tokom 80-tih. “Crest of Knave” vrača stvar na 70-te gdje su omjer akustike i električne gitare bili dobitna kombinacija. Odlične pjesme “Budapest”, “Steel Monkey”, “Farm of the Freeway”, … , prizivaju neka bolja vremena. Zanimljivo da je ovaj album dobio Grammy u kategoriji Hard Rocka i Heavy Metala pobijedivši Metallicu, što je izazvalo dosta kontraverzi, jer je pitanje da li se tu radi uopće o Heavy Rock albumu. U svakom slučaju ništa protiv da takvi velikani rocka dobiju Grammya. Jethro Tull – „Steel Monkey“ Album je nakon neuspješnog “Under Wraps”…
pročitaj više
00:00 Apsolutni događaj ovog mjeseca je izlazak albuma „A Momentary Lapse of Reason“, grupe Pink Floyd. Ovo grupe bi ipak trebalo staviti u neke navodnike, jer je u trenutku izlaska ovog albuma Pink Floyd debelo nadrastao granice zbroja osoba koje ga čine i postao institucija, čak veća i od samih tvoraca. Da je ova konstatacija točna potvrđuje uspjeh ovog albuma. Krenimo nekim redom. Nakon izdavanja albuma „Final Cut“, kraj Pink Floyda se nadzirao na bliskom horizontu. Sama činjenica da je grupu nakon tog albuma napustio Roger Waters, kreativni alfa i omega, nije ostavljala puno nade u neki daljnji život. Po drugi, a činilo se i posljednji put, odlazak kreativne lokomotive…
pročitaj više
00:00 Tom Waits izdaje (deseti) album “Frank’s Wild Years“. Bio je to posljednji album trilogije koju je otvorio album “Swordfishtrombones”, na kojem se nalazi originalna skladba “Frank’s Wild Years”. Nakon albuma “Swordfishtrombones, slijedio je “Rain Dogs” i naposljetku “Frank’s Wild Years” zaokružuje cjelinu. Bio je to u biti materijal za kazališnu predstavu u kojoj su integrirana sva tri albuma. Pjesme na albumu su Waitsovo djelo u kolaboraciji sa suprugom Kathleen Brennan. Kao i na prethodnim albumima, Tom Waits se u svojim kreacijama bavi talogom društva i pri tom ga personificira. Jer u puno je slučajeva dokazano da sav glamur “visokih slojeva” ne može pokriti blato i smrad kojim su okruženi.…
pročitaj više
L.A. Sunset Boulevard na svjetlo dana donosi još jedan u nizu sastava. Bivajući jedan od stotine, Guns N’ Roses su znali samo jedno. Na površinu mogu samo na jedan način – kvalitetom i energijom. I tu su bez ikakvih ograda jednostavno – pogodili. Nimalo lagan početak biva okrunjen u Srpnju 1987. godine, izlaskom debut albuma „Appetite for Destruction“. Po samom izlasku album doslovno dominira medijskim prostorom, kako u L.A. zoni, tako i šire. I to šire biva još šire, jer zarazni rifovi albuma i dobre kompozicije se prelijevaju preko Atlantika. Engleska pada na juriš, Europa je slijedi kao domino. Istok ne prolazi ništa bolje. „Appetite for Destruction“ postaje globalni album,…
pročitaj više
Kad premine javna osoba obično se održavaju komemorativne sjednice, ako je preminuli recimo, muzičar, održavaju se koncerti njemu u čast. I sve je to vrijedno spomena i lijepo, iako na duge staze sve skupa pada u zaborav i prašina prekriva ne samo vezane događaje, već i same glavne aktere. I ništa čudnog u tome, vrijeme prolazi, nosi nove običaje, stari idoli nestaju, novi se rađaju i reklo bi se, ništa novoga pod kapom nebeskom. No, postoje osobe iz javnog života koje su u sjeni i o njima se u pravilu veoma malo zna i kad krenu na put u jednom smjeru, s kartom za sv. Petra, rijetko, ako itko o…
pročitaj više
Roger Waters izdaje drugi solo album “Radio K.A.O.S.” Po isteku osmog desetljeća prošlog stoljeća, Waters je brusio svoje pero na političkim i monetarnim krizama koje su potresale zapadnu hemisferu. Materijala mu nije falilo. Kao i prethodnik, a pokazat će se, i nasljednici, “Radio K.A.O.S.” je konceptualni album i prati odrastanje mentalno zaostalog dječaka Billya, koji živi u Los Angelesu sa svojim stricem. U svakodnevnoj komunikaciji s lokalnom radio stanicom (radio K.A.O.S.), Waters kroz prizmu dječaka kritizira tadašnju britansku primjerku Margaret Thatcher, podjelu koju je kreirao hladni rat i sistem monetarne politike zapadnih sila, koje su nametnule siromaštvo ostatku svijeta, da bi sebi zgrnuli ogromna bogatstva. Album je dočekan sa znatiželjom i…
pročitaj više
00:00 Kanadska grupa Heart izdaje deveti studijski album, „Bad Animals“. Sestre Wilson su imale ni malo lak zadatak, kreirati nasljednika albumu „Heart“, koji je grupu vratio među žive. Naime, par godina ranije, sestre su se našle u bezizlaznoj situaciji. Albumi su im imali loš plasman, publika ih je počela napuštati i nadasve, samo kretanje grupe je ukazivalo na glavinjanje bez nekog ozbiljnijeg promišljanja. Odlučivši se premjestiti prema sredini i stupajući u nešto mekše „AOR“ vode, uz poliranu produkciju, postižu pun pogodak. Heart – “Alone” Album generira pet singlica i dakako, smješta se na prva mjesta top lista. Nasljednik je trebao potvrditi da to nije bio puki slučaj i da su…
pročitaj više
David Bowie izdaje sedamnaesti album “Never Let Me Down”! Sredinom i krajem osme dekade prošlog stojeća, David Bowie se našao u pomalo neugodnoj situaciji. Iza njega su bili bezbrojni alter egoi, u opusu su mu bili antologijski albumi, od kojih su mnogi predstavljali kamen temeljac muzike doba kad su izdani. Vremena su se mijenjala, pa tako i sam Bowie. U toj mijeni ipak je, i prema svom kasnijem priznaju, napravio grešku. Umjesto da kao u sedamdesetima kreira masovni ukus i uspostavlja nove trendove, on se ukrcao u aktualni trend i u njegovim okvirima pokušao prodrijeti do mlađe publike. Dakako, uspjeh je bio diskutabilan, jer je u tom lutanju izgubio dobar…
pročitaj više
Whitesnake izdaje sedmi album, nazvan po imenu grupe. Album postaje svjetski hit, poglavito zahvaljujući hitovima skinutim s njega, „Is This Love“ i „Here I Go Again“. Ove su singlice debelo garnirale medijski prostor MTV-a i time utrle put, skoro pa novom trendu u heavy izrazu. Naime, iako teži od prethodnika, album stilski skida opaku masku teškometalne grmljavine i predstavlja se u umivenoj, skoro pa sterilnoj verziji, koja uz isticanje mačo imagea, okreće teškometalnu scenu k mainstreamu. Ne mogu se odreći zasluge Whitesnake-a u kreiranju ovog pomaka, no, ovim je sam izraz izgubio onu oštrinu i težinu, zbog koje je uostalom i postao popularan. Povlačenjem prema sredini, Whitesnake za sobom vuče…
pročitaj više
00:00 U2 izdaju peti studijski album, pod producentskom palicom Daniel Lanoisa i Brian Enoa, maga klavijatura i studijske produkcije. Na albumu grupa skoro pa radikalno mijenja stil, usmjeravajući se s poluambientalong prethodnika, “The Unforgettable Fire”, na daleko žešći sound. To i nije došlo samo od sebe, jer je grupa u traženju inspiracije zagazila u same korijene američke i irske muzike. Kroz tu muzičku vizuru se provukao i nadogradio kritički odnos američkog socijalno neosjetljivog društva. Inače album je nastajao u Irskoj u opuštajućoj atmosferi, koja se prenijela i na samo djelo. No, ipak sve nije išlo po planu, jer su se mnogobrojni događaji upleli u njegovo stvaranje. Tako je u biti album…
pročitaj više
Santana izdaje četrnaesti album “Freedom”! Bilo je to doba kad za Santanu stvari nisu stajale dobro. Nakon planetarnog uspjeha sa svojom verzijom latino rocka, Santana se otiskuje u eksperimentalne vode, u kojim doduše stječe poštovanje uskih krugova, ali gubi podršku širokih masa. U nastojanju da koliko toliko povrati izgubljene pozicije, okuplja tim sastavljen od četrnaest muzičara i s njima ulazi u studio. Ono što je izašlo, ponovo nije oduševilo, ovaj put nikoga. Stari auditorij se nije vratio, a novostečenog nije zadržao. Drugim riječima, Santana se pokušao vratiti korijenima, ali na način da pređe preko nedavnog opusa, kao da nije postojao. Nije mu uspjelo. U stvari i nije moglo uspjeti, jer…
pročitaj više
Kad se McLaughlin sredinom osamdesetih vratio s novom inkarnacijom Mahavishnu (Orchestra), prvo što je palo u oči je bilo da ime više nije identično. Naime, naziv grupe je bio samo Mahavishnu, što je ujedno i naziv povratničkog albuma. Na njemu je bilo je jasno da McLaughlin nema namjeru spajati novu grupu s prijašnjim inkarnacijama, koje su mu donijele svjetsku slavu. Pa i sam izričaj je bio svjetlosnim godinama udaljen od onog na kojeg su sljedbenici navikli, bilo iz prve ili pak druge inkarnacije iz sedamdesetih. Kako je na tom povratničkom albumu bilo primjetno teško upotrebljavanje Synclaviera, teško je bilo za očekivati neku komercijalnu komponentu u svemu skupa. (McLaughlina je Frank…
pročitaj više
Nick Cave and the Bad Seeds izdaju četvrti album “Your Funeral… My Trial”. Originalno izdan kao dupli album, “Your Funeral… My Trial” krči put Nick Cavea prema vrhu. Iako je to bilo vrijeme kad je droga carevala Caveovim životom, album na iznenađujuće lucidan i originalan način pristupa Caveovoj omiljenoj tamnoj temi, smrti. Praćen glazbenicima koji će mu ostati vjerni do današnjih dana, Nick Cave kreira možda najbolji album svoje rane faze. Nekome će se pak činiti da su albumi “Tender Prey” ili pak “The Good Son” albumi koji determiniraju kreativni peak ranog Cavea, ali povijesno gledano, “Your Funeral… My Trial” je taj. Uz sve nabrojeno tu je još jedna karakteristika…
pročitaj više
“Livin’ on a Prayer” je druga pjesma skinuta s albuma „Slippery When Wet“, koja se popela na prvo mjesto Billboarda. Album je sam postao 12 puta Platinast! Interesantna je sama povijest kompozicije “Livin’ on a Prayer”. Napisana je od strane Jon Bon Jovia, Richie Sambore i Desmond Childa. Original se uopće nije svidio Bon Joviju, pa je bio protiv da se uvrsti na album. (kompozicija “Livin’ on a Prayer” se može naći, ako se zna, kao „skrivena pjesma“ na albumu „100,000,000 Bon Jovi Fans Can’t Be Wrong“.) No, nakon uvjeravanja, grupa ponovo snima pjesmu, ovaj put s novom bas linijom, različitim bubnjevima i upotrebom talk boxa. Po samom objavljivanju pjesma postaje zaštitni…
pročitaj više
Elton John snima dvadeseti album, “Leather Jackets”. Kao i kod mnogih muzičara iz stare garde, osamdesete su bile vrijeme teškog preživljavanja na staroj slavi koja je tamnila velikom brzinom. Tome je pridonijelo novo vrijeme, ali još više nemušti uradci proslavljenih aktera. Dakako, čast iznimkama, koje ovdje neću spominjati. U toj armiji bezidejnih i starom slavom ovjenčanih je bio i Elton John. Nakon meteorskog uspona u sedamdesetima i zasluženog sjedenja u prvom razredu Otočkog rocka, Elton John tone u ispraznu samodopadnost i u toj fazi izdaje album “Leather Jackets”. Album je sniman u Sol Studiju u Engleskoj i Wisseloord Studiju u Holandiji. Bio je to prvi album, još od davnog “Tumbleweed…
pročitaj više
Cyndi Lauper snima drugi album “True Colors”. Teško je bilo nadmašiti ili se bar približiti albumu prvijencu “She’s So Unusual”, koji je nosio cijelu svitu hitova uključujući današnje evergrine “Girls Just Want to Have Fun” i “Time After Time” koji su lansirali Cindy među zvijezde Ali Cindy je uspjela. Prokletstvo drugog albuma je uspješno premostila i etablirala se u gornji razred svjetskog popa. Doduše u mnogim zemljama je album gledao u leđa prethodniku, ali ne izdaleka. U Japanu postaje čak i uspješniji od njega. Po izlasku albuma Cindy Lauper kreće na svjetsku turneju kojom potvrđuje kvalitetu nastavka prvijenca i pomaže mu u penjanju na top listama. Tomu je dakako kumovao…
pročitaj više
Je, znam, Bangles imaju veze sa undergroundom kao i Hrvatska s pravno uređenom državom, ali…, osim par svijetlih primjera u povijesti rock muzike, nema se puno reći o ulogama žena u rocku uopće. Stoga, za današnji Vremeplov grupa Bangles i njen single „Walk Like an Egyptian“. Grupa izdaje ovu singlicu u sklopu drugog albuma „Different Light“. Bangles – „Walk Like an Egyptian“ Singlica „Walk Like an Egyptian“ se penje na prva mjesta top lista, i to potpuno zasluženo, a sam album na #5 mjesto. Bangles nakon toga imaju još nekoliko dobrih hitova koji boostiraju prodaju albuma, no sve to je u stvari premalo da bi band ostao zapisan u povijesti…
pročitaj više
Paul Simon snima sedmi solo album “Graceland”. Izlazak albuma predstavlja prijelomni trenutak u karijeri Paul Simona. Prethodni album su bili komercijalno, pa i kreativno prosječni, te je karijera ovog velikog skladatelja krenula silaznom putanjom. Nažalost i osobni život je bio u skladu s tamnim bojama koje su se nadvile nad Simonom. Iza sebe je imao propao brak i neriješene situacije koje su ga očito grizle i proganjale i imale utjecaja na njegov rad. Kao u nekom hollywoodskom filmu, kad je bio na najnižim granama i njegovo ime lagano padalo u zaborav, dolazi do kazete na kojoj je bila snimljena muzika iz Južne Afrike. Piratska kazeta ga je toliko zaokupila da…
pročitaj više
00:00 Queensrÿche izdaje drugi album „Rage for Order“. Nakon prvog albuma „The Warning“, koji je donio neobičnu mješavinu progresivnih heavy metal elemenata i time skrenuo fokus metalne javnosti na ovu grupu, na pritisak diskografske kuće, drugi album „Rage for Orden“ zastupa nešto blažu varijantu ovog pravca. Album doživljava svojih pet minuta na top listama, no to nije baš ono zbog čega je u današnjoj rubrici. Naime, kako je grupa sazrijevala, tako se i izričaj usavršavao, a članovi počeli uviđati kojim smjerom trebaju ići. I rezultat je osvanuo na trećem albumu „Operation: Mindcrime“, koji je kao bomba eksplodirao na top listama i to ne samo onima posvećenim heavy metalu i njegovim…
pročitaj više
Nema mjesta cendranju nad boljom prošlošću, postoji samo činjenica da je ta bolja prošlost postojala. Svidjelo se to nekom ili ne, naši su prostori bujali bendovima i muzikom koje se ne bi posramili ni oni razvikani, zapadni. Uostalom, da li je danas moguće da lokalna grupa, a Tutti Frutti i pored uspjeha na državnoj razini, to jesu bili, napuni Gripe? Pitanje uopće nije retoričko, a odgovor je: Je, malo sutra! Stoga, guštajte u ovom rijekom videu koji i pored očajne kvalitete pokazuje svu raskoš ondašnje scene, scene kad su cajke bile tamo negdje daleko! I da se prisjetimo, na snimci su: Tutti Frutti (1985-1987): Ivo Amulić – vokal Tomislav…
pročitaj više
Grupa Queen izdaje dvanaesti album, “A Kind of Magic”! Album je značajan po mnogočemu, i dobrome i onom lošem. Ovo je prvi album grupe Queen koji se snimao u cijelosti digitalnom tehnikom. Sam koncept albuma je baziran na priči “Highlander”, koja je ekranizirana i album postaje dio soundtracka. U biti, album i jest napravljen kao “filmska muzika“. (Ove navodnike mislim da ne treba objašnjavati.) Iako će Queen s Freddie Mercuryem izdati još dva albuma, album “A Kind of Magic” je posljednji nakon kojeg grupa ide na turneju. Zbog napredovale bolesti (HIV), Freddie nije bio u mogućnosti nastupati. Tako su posljednja dva albuma grupe Queen bivala izdana bez prigodne turneje, no,…
pročitaj više
Laurie Anderson izdaje četvrti album “Home of the Brave”. Poznati naslov upućuje na film u kojem je upotrjebljen ovaj album kao “soundtrack“. Daleko od toga da je sadržaj albuma bio podređen filmu. Dapače, Laurie je pored toga što je režiser ovog filma, na svoj osebujan i neortodoksan način izložila muzički dio, a film jednostavno to prihvatio u obliku u kojem mu je dano. Još jednom je ova umjetnica pokazala i dokazala svoju autentičnost i umjetnički integritet.Laurie Anderson izdaje četvrti album “Home of the Brave”. Poznati naslov upućuje na film u kojem je upotrjebljen ovaj album kao “soundtrack“. Daleko od toga da je sadržaj albuma bio podređen filmu. Dapače, Laurie je…
pročitaj više
Peter Gabriel izdaje singlicu na kojoj se nalazi kompozicija „Sledgehammer“. Singlica instant dolazi na prvo mjesto manje više svih svjetskih top lista, postajući prvi Gabrielov globalni hit. Video koji je pratio ovu singlicu također, sam za sebe, bilježi i obara rekorde. Sama činjenica je, do današnjih dana video clip „Sledgehammer“ još uvijek drži rekord najizvođenijeg u povijesti MTV-a. I nadalje, kad o videu govorimo, u godini izdavanja odnosi devet MTV Awards (nagrada), te sljedeće isto ponavlja na otočkom, Brit Award-u. Pjesma je inače Gabrielova mješavina soula, funka.. i čega sve ne. No, bitno je to da je mješavina pitka i kvalitetna, te je time zadovoljila sve moguće ukuse. Peter je ovime…
pročitaj više
Iako je napisano dosta toga o Nirvani i Pearl Jamu, kao i o albumima „Nevermind“ i „Ten“, želio bih se osvrnuti na album odakle i kako je započeo taj glazbeni pravac. Producent Chris Hanzek i njegova suradnica Tina Casale, davne 1986. su odlučili objaviti kompilaciju bendova lokalne scene Seattlea, scene koja se upravo počela razvijati. Objavili su je preko svoje tek osnovane diskografske kuće C/Z, unutar koje je bio i studio Reciprocal Recording, gdje su snimali lokalni bendovi. Zbog svoje geografske izoliranosti, „Deep Six“, kako su nazvali kompilaciju, se slabo prodavao, otprilike 2000 primjeraka, zbog čega je C. Hanzek morao prodati diskografsku kuću C/Z. Prodao je Danielu Houseu, basistu benda…
pročitaj više
Metallica izdaje treći studijski album “Master of Puppets”. Album je prvi izdan na velikoj tiketi (Elektra Records), te time uvodi sastav u gornji razred show businessa. Ujedno, biva i posljednji na kojem učestvuje basista Cliff Burton, koji gine u autobusnoj nesreći, za vrijeme promocionalne turneje. Album se penje na #29 mjesto Billboarda, i postaje prvi thrash metal album koji dobiva platinasti certifikat. (do 2003. godine postaje 6 × platinast, za prodanih 6 milijuna kopija u USA.) Inače, “Master of Puppets” je po samom izlasku pobrao lovorike kako među kritikom, tako i među publikom, koja je u velikom broju počela slijediti grupu. Tomu su dakako obilato pomogli mediji, koji su prihvatili…
pročitaj više
„Live in New York City“ je drugi album iz serije živih snimaka koji je izdan nakon smrti John Lennona. Dakako, pod budnim okom udovice, Yoko Ono. Album je snimljen u osmom mjesecu 1972. godine u Madison Square Gardenu, u New Yorku. Tog dana Lennon je u stvari priredio dvije predstave, jednu popodnevnu i nakon nje, večernju. Sav prihod je išao u dobrotvorne svrhe, točnije, sav je novac uplaćen jednoj dječjoj bolnici. Na koncertu su gostovali Stevie Wonder, Roberta Flack, Melanie Safka i Sha-Na-Na, ali njihovi nastupi nisu uključeni u ovaj album, a ni na videu, koji je izašao nakon izlaska albuma!? „Live in New York City“ je u biti bio zadnji…
pročitaj više
The Firm izdaju svoj drugi i posljednji album, “Mean Business”. Album ne postiže neki značajniji uspjeh, poglavito jer se u potpunosti naslanjao na isprobanu formulu s prvog, te u neku ruku predstavlja blijedu kopiju istog. Dakako, rezultat je bio očekivan. Ruku na srce, s ove vremenske distance, jasno je da je ovaj drugi album bio samo ubiranje škuda na staroj slavi i ništa drugo. Dokaz tomu je i činjenica da se bend raspao nedugo nakon njegovog izlaska. Nije bilo turneje, ni promo nastupa. Jimmy Page i Paul Rodgers odlaze svaki svojim putem, a nakon ovoga će se tu i tamo susretati i zajedno na pozornici izvoditi neke teme sa ovog…
pročitaj više
Nakon „Born Again“ turneje, Black Sabbath spada na jednog originalnog člana, jer Geezer Butler napušta grupu po povratku na matični Otok. Bio je to ipak prejaki udarac da bi Tony Iommi nastavio sa životom grupe kao da se ništa nije dogodilo. Geezer Butler je bio ne samo basist, njega se ipak moglo nekako zamijeniti, ali on je istovremeno bio isključivi pisac lirike za grupu, te se njegovim odlaskom otvorio ogromni prazni prostor. Tony je krenuo u jedinom smjeru kojem je mogao, prema solo ostvarenju. Pozvao je stare znalce i prekaljene rock ‘n roll borce, te su Geoff Nicholls, Eric Singer, Dave Spitz i Glenn Hughes s njime ušli u studio.…
pročitaj više
The Rock and Roll Hall of Fame je utemeljena 1983. godine, od strane osnivača i predsjednika diskografske kuče Atlantic Records, Ahmeta Erteguna. Za one koji ne poznaju rad ovog čovjeka samo mala notica. Ahmet je bio svojevremeno jedini koji je vjerovao u budućnost grupe Led Zeppelin, te im dao punu podršku i omogućio snimanje drugog albuma, nakon što je prvijenac bio popljuvan od kritike. Ovi su mu se dostojno odužili sa veličanstvenim koncertom „Celebraton Day“. No da se vratim na današnju priču. Proći će pune tri godine do uvođenja prvih umjetnika u kuću slavnih, i to se dogodilo u Siječnju 1986. godine. Dakako prvi na listi su bili veterani ranog…
pročitaj više
Ovaj će mjesec u underground svijetu ostati prepoznat po izlasku drugog albuma „Flags“, proizašlog iz suradnje Patric Moraza i Bill Bruforda. Interesantna je ta korelacija glazbenika, bivših članova grupe Yes, ali iz sasvim različitih razdoblja života grupe. Prvi album kojeg su izdali, „Music for Piano and Drums“, odsviran samo na akustičnim instrumentima, je „must have“ za sve ljubitelje izazovnog akustičnog undergrounda. U trenutku izlaska prvog albuma, Patric Moraz je još uvijek bio član grupe Moody Blues, a Bill Bruford, King Crimsona. Posjete: 2.735
Nekim bendovima su zvijezde naklonjene od prvih trenutaka, dakako, pod uvjetom da imaju „materijal“ vrijedan pažnje. Jedna od takvih grupa je bila i Fine Young Cannibals, koja je svojim prvijencem naslovljen na ime grupe, iz rodnog Birminghama, uskočila u prvu ligu Otočkog rocka tog doba. Po samom izlasku na scenu su bili toplo primljeni, a singlica koja je nagovijestila album, “Johnny Come Home” se počela bjesomučno vrtjeti na radijima i MTV-u. A kako i ne bi kad su donijeli svježu mješavinu rocka, soula, synt popa i tko zna čega još, uglavnom, donijeli su svoj stil kojeg su definirali „iz prve“. Nije to bila neka duboko misaona poezija, ni virtuozna muzika,…
pročitaj više
Kad premine osoba koja je cijeli život pod svjetlima reflektora, fokus globalnog medijskog konglomerata je usmjeren bar na trenutak u smjeru osobe koja je otišla. Manje više svi imaju samo riječi hvale („o mrtvima sve najbolje“). Kad premine osoba koja je cijeli život bila na rubu tog svjetla kojeg su obasjavali reflektori, jedva da i specijalizirani magazini registriraju gubitak. Ian Stewart je nažalost pripadao u ovu drugu kategoriju i kad je preminuo, rijetko tko, ako itko, osim onih s kojima je radio i pomagao im, nije registrirao da je preminuo. Život katkad ipak nije pravedan, jer Ian Stewart je ne samo svojim radom i kao klavirista i kao podrška, pa…
pročitaj više
Debut album škotske pomahnitale braće Reid ugledao je svjetlost dana 18.Studenoga 1985.g. Kako sam došao do tog albuma odista se više i ne sjećam, samo znam da ta bezvremenska ploča zauzima posebno mjesto u mojoj skromnoj fonoteci. Te godine se „Psychocandy” bez prestanka i neumorno vrtio na mom gramofonu paralelno s „Bad Moon Rising“ newyorkških kraljeva buke Sonic Youth. „Psychocandy“ je izuzetna ploča, kombinacija feedback sazvučja, bučnih gitara, tradicije pop melodije i strukture koja se pokazala kao vrlo utjecajna za novo nadolazeći žanr poznat kao shoegaze, čiji su roditelji upravo bili The Jesus and Mary Chain. Uostalom grupa Ride, su im bili gosti i predgrupa na totalno ludom koncert u…
pročitaj više
The Clash izdaje šesti i posljednji album “Cut the Crap”. Album je svjetlosnim godinama od početnog, buntovnog Clash izričaja i po izlasku generira uglavnom negativne kritike. Ide se toliko daleko da se samo postojanje ovog albuma proglašava “redikuloznim“. S razlogom! Album je snimljen bez dvojice utemeljitelja sastava, bubnjara Topper Headona i gitariste Mick Jonesa, koje je manager Bernard Rhodes otjerao iz sastava radi njihove ovisnosti o heroinu. Pri tom je preuzeo kompletnu kontrolu nad produkcijom albuma. Umjesto utemeljitelja Toppera i Micka, Rhodes dovodi anonimne muzičare kao zamjenu i dakako, rezultat se pokazao. Energije je nestalo, angažman se sveo na klišeizirano prenemaganje o nekoj socijalnoj pravdi, dok su članovi gomilali lovu…
pročitaj više
Bila je to još jedna od hibernetičkih faza grupe Genesis, kad je Mike Rutherford oformio svoju grupu Mike + The Mechanics. Sve je u biti počelo kao “side project“, tako čest kod članova velikih grupa koje se nisu baš pretrgle “radeći pod stare dane“. Željni akcije, mnogi, pa tako i Mike, oformljava grupu i s njom počinje lagane svirke po malim dvoranama. Dakako, mimo statusa „super grupe“, ipak, manje više, svi koji su dolazili na te svirke, dolazili su prvenstveno radi njega, muzika nije bila baš u prvom planu. No, situacija se polako, ali sigurno počela mijenjati i kad su 1985. godine izašli iz studija s istoimenim albumom, sve skupa…
pročitaj više
Kad je Bob Dylan za vrijeme održavanja Live Aida, glasno primijetio da se nada da će jedan dio novca zarađenog ovim velikim humanitarnim koncertima otići i farmerima diljem Amerike, nije ni slutio da će ta njegova primjedba kao posljedicu imati jedan od najvećih humanitarnih događaja u prošlom, pa i u ovom stoljeću. Naime, kad je Dylan to govorio i elaborirao stanje u kojem se nalaze farmeri u Americi, u njegovoj blizini su bili Willie Nelson i Neil Young. Instant se među ovom dvojicom rodila ideja o nekom sličnom “Aid” događaju, ovaj put usmjeren direktno na američke farmere. Nedugo nakon prvobitne ideje pridružuje im se John Mellencamp i jezgra organizatora je…
pročitaj više
Dio izdaje treći album “Sacred Heart”. Po samom izlasku dočekuju ga hvalospjevi fanova i u veoma kratko vrijeme postaje najznačajniji album solo karijere Ronnie James Dia. Povijesno gledano, staje uz bok ostalim ostvarenjima koji su postali klasici žanra, “Holy Diver” i “The Last in Line”. Ni komercijalni uspjeh nije izostao. Penje se na dvadeset i deveto mjesto Billboarda (iznenađujući uspjeh za ovakav album!!). Da bi sve skupa bilo još čudnije, album je imao i svoje singlice. I to ne jednu, već tri! Singlice “Sacred Heart”, “Rock ‘n’ Roll Children” i “Hungry for Heaven” zauzimaju svoja mjesta na top listama iako, očekivano, borave u donjim razredima. Gledano u kontekstu žanra i…
pročitaj više
00:00 Roy Buchanan je stjecao svjetsku slavu svojim neortodoksnim nastupima i vrhunskim izvedbama. Bez ikakvih scenskih efekata, imajući na sceni samo instrumente i muzičare, isporučivao je vrhunski urbani blues protkan elementima countrya. Za života nije snimio puno koncerata, ali bootleg izdanja su ga pratila tijekom cijelog života, a pogotovo nakon smrti. Jedan od najboljih bootleg izdanja je i koncert u Chicagu, kojeg je održao u Srpnju 1985. godine, tijekom kojeg je izveo svoje standarde i dakako standarde bluesa. Repertoar na albumu je standardan Royev izbor i ukazuje na predanost bluesu, ali što je najbitnije, muzici uopće. Roy Buchanan – “Green Onions” Bez ikakve namjere za spektaklom, samim svojim pristupom stvara atmosferu…
pročitaj više
00:00 Održava se možda najveća dobrotvorna predstava u povijesti ljudskog roda. U stvari dvije, jer „Live Aid“, kako je prozvan ovaj događaj, održavao se skoro istovremeno u Londonu i u Philadelphiji. Potaknuti plemenitom idejom o pomoći ugroženom stanovništvu Etiopije i zemalja u okruženju, koje je zbog rata na tim prostorima i vremenskih nepogoda, pogodila najveća glad od kako se pamti, Bob Geldof i Midge Ure su se udružili i počeli s organizacijom „Live Aid“-a. Osnovna je namjera bila da se prikupe minimalna sredstva za pomoć, no kako se projekt razvijao, na vidjelo je počela izlaziti monumentalnost ovog događaja. I kad su na to najveća imena svjetske scene dala svoj pristanak…
pročitaj više
Brian Ferry lansira šesti solo album “Boys and Girls”. Bilo je to prvo izdanje ovog umjetnika nakon što je matična grupa Roxy Music i službeno prestala postojati. Počevši u eri glam rocka, pozicioniravši se na progresivno krilo Roxy Music ispisuje nezaboravne stranice muzike u povijesti prošlog stoljeća. No, skoro paralelno s izdavanjem albuma iz opusa matične grupe, Brian Ferry izdaje i solo albume, koji su redom dobro ocijenjeni. U biti, njegovi solo albumi su u neku ruku uvijek nagovještavali u kojem smjeru će sama grupa krenuti, što i nije ni čudno jer je bio lider i jedan od glavnih autora u grupi. Album “Boys and Girls” predstavlja vrhunac trenda zvanog…
pročitaj više
Nakon raspada matične grupe The Police, Sting kreće u solo karijeru. Tog Listopada 1985. godine izdaje svoj prvi solo album “The Dream of the Blue Turtles”. Nošen krilima planetarnog uspjeha raspadnute matične grupe, Sting sa svojim prvijencem zasjeda na top liste s obje strane Atlantika. U Engleskoj dolazi na #3 mjesto, dok u Americi dolazi na #2. mjesto Billboarda. Album je isto tako donio i singlice koje su harale top listama, “If You Love Somebody Set Them Free”, “Fortress Around Your Heart”, “Russians” i “Love Is the Seventh Wave”. Sting – “If You Love Somebody Set Them Free” Te je godine “The Dream of the Blue Turtles” zaradio nominacije za…
pročitaj više
Supertramp izdaje osmi album “Brother Where You Bound”. Bio je to prvi album bez suosnivača i ko-autora većine materijala grupe, Rogera Hodgsona. Sav teret pisanja pa i produkcije je pao na Rick Daviesa, koji se time našao na brisanom prostoru. Za divno čudo ili iz nekog inata, Rick nadmašuje sam sebe i isporučuje album kojeg je jednostavno vrijedilo poslušati. Još uvijek u progresivnom izričaju, uz neizbježno koketiranje s mainstreamom, Supertramp isporučuje “swan song” svog opusa. Da se razumijemo, ni nasljednici nisu bili loši, ali “Free as a Bird”, “Some Things Never Change” i “Slow Motion” ipak imaju okus manirizma. Supertramp – „Cannonball“ Album “Brother Where You Bound”, krasi epska istoimena…
pročitaj više
00:00 Grupa Dire Straits izdaje peti studijski album „Brother in Arms“. Album postaje najuspješnije izdanje ove grupe. Po samom izlasku se penje na prva mjesta top lista na svim kontinentima, da bi na Billboardu ostao devet tjedana na prvom mjestu i kurioziteta radi, 34 tjedna na prvom mjestu australske top liste. Album nose kompozicije “Money for Nothing” i naslovna, „Brother in Arms“, iako bi se mirne duše mogla bilo koja pjesma izdvojiti i lansirati je kao singlicu. To dovoljno govori o kvaliteti materijala na ovom velikom albumu. Dire Straits – „Brothers in Arms“ Stoga je logično da se prodavao u monstruoznim tiražama ili brojkom rečeno, 30 milijuna širom svijeta. Ono…
pročitaj više
Kad je Ray Davies najavio album, “Americana”, pobudio je ne malu pažnju u muzičkim krugovima. Poglavito radi samog naslova, jer je upućivao na žanr u kojem Ray nije bio “kod kuće”. Ili je to pak bila samo percepcija koja je ležala na opusu matične grupe the Kinks, pa i solo albuma tijekom decenija. Album po izlasku ruši barijeru koju je kreirala nevjerica, te donosi Ray Daviesa u lepršavom americana izdanju, dakako, protaknim njegovim karakterističnim izričajem. Ovo je bilo prvo izdanje Ray Daviesa od davne 2008. godine, kad je izdao posljednji album “Working Man’s Cafe”, dok je s matičnom grupom Kinks posljednje izdanje imao u prošlom stoljeću, točnije 1994. godine i…
pročitaj više
00:00 Eric Clapton izdaje deveti studijski solo album. Po ovim suhoparnim činjenicama, ništa posebnoga, još jedan u nizu. No, da li je tome tako? Ajmo od onoga osnovnoga. Na albumu po prvi puta uz Claptona sudjeluje i Phil Collins, otvarajući time suradnju koja traje de facto do današnjih dana. Drugo, možda još bitnije, album “Behind the Sun” donosi Claptona u veoma poznatom, skoro zaboravljenom izdanju velikog gitariste. Još od dana grupe Cream, gitarski rad Eric Claptona je bio u sjeni komponiranja pa i same izvedbe, uz produkciju dakako. Ovaj put se redoslijed promjenio i gitara ponovo dolazi u prvi plan. Na radost svih poklonika ovog velikana. Kao treće, Eric Clapton…
pročitaj više
00:00 U ovoj emisiji donosim grupu koja je smisao svog postojanje našla u pokušaju, da Jimmy Page i Paul Rodgers, nakon raspada matičnih grupa, Led Zeppelin i Bad Company, naprave nešto malo drugačije od onog što su do tada radili. Po objavljivanju prvih naznaka o osnutku, grupa biva automatski proglašena za super grupu, a očekivanja su odlazila nebu pod oblake, usprkos izjavama aktera o privremenosti trajanja grupe i tvrdnjama da grupa neće biti nastavak, ni Led Zeppelina, a ni Bad Company. Zaludu je bilo sve to, po izlasku prvog albuma, kritika, a i publika se ujedinila, ne prihvaćajući ništa van onoga što su svi očekivali. Koliko su bili u pravu,…
pročitaj više
Trebalo je čekati pune dvije i po godine nakon što je Santana izdao album „Shangô“. Zakopao se u studio s nebrojeno suradnika, od kojih je mala armija bila na listi „Santana Bend“-a, a druga na listi suradnika, ukupno dvadeset sa Santanom. Impozantan broj iza kojeg na kraju nije stajalo ništa, ili još bolje rečeno, jedno veliko, ništa. Santana se u potpunosti udaljio od svog originalnog izričaja, udaljio se i od meditativne faze i pokušavao prodrijeti u main-stream s main-stream stilovima koji mu jednostavno nisu lijegali. Na stranu što je latino muzičar i što mu je ta muzika u venama, ipak Santana i kombinacija disca, soula i funka jednostavno nije donosila…
pročitaj više
Događa se „Rock in Rio“, desetodnevna veličanstvena predstava koju je pratilo 1.4 milijuna gledatelja. U ovu brojku ne spadaju TV gledatelji, a ni oni u kinima, jer su se koncerti direktno prikazivali i u kinima širom Amerike. Originalna ideja je potekla iz Brazila, pa mu i ime potiče s te lokacije, ali se tijekom vremena proširio na Lisabon i Madrid. Rock in Rio 1985: Queen – “Love Of My Life” Na prvom festivalu, održanom u Siječnju 1985. godine, nastupili su grupa Queen, koja je u to vrijeme bila na vrhuncu, George Benson, Rod Stewart, AC/DC, Ozzy Osbourne, Scorpions, Iron Maiden, Whitesnake, The B-52´s i Yes. Queen – “We Will Rock…
pročitaj više
Djam Karet izdaje album prvijenac „No Commercial Potencial“. Sam album točno nosi ono što naslov kaže. Trebalo je hrabrosti i u eri kad je progresivni izraz ovakvog smjera bio sve samo ne omiljen, izdati ovakvo nešto. Na stranu što su sve kritike manje više bile ne baš pozitivne, pa čak i one iz zadrtog undergrounda, ipak ova grupa ljudi zaslužuje kredite. Tim više, što su nakon blijedog prvijenca izdali dva veoma dobra albuma, koji ih je u underground krugovima etablirao u neku vrst legende. U biti, baš taj blijedi prvijenac i nevjerojatna upornost uz talent, su doveli do sljedećih albuma, koji su od njih napravili mali kult koji se širi…
pročitaj više
Bob Geldof i Midge Ure pišu pjesmu „Do They Know It`s Christmas?“. Pjesma biva izdana na singlici u svom originalnom izdanju, a zarada je bila namijenjena za pomoć gladnima u Etiopiji. I tu se negdje završavala originalna ideja o ovom projektu. Slučaj je htio da za vrijeme promocije novog albuma Boomtown Ratsa, benda kojeg je Bob bio lider, za vrijeme jedne emisije u studiju, razgovor umjesto o albumu povede na temu gladi u Etiopiji. Pošto je singlica već bila iza njih, Bob je dobio ideju da osnuje bend. To je i učinio i nadjenuo mu ime Band Aid. Ostalo je povijest koju ne bih ovdje elaborirao, jer manje-više svaki pismeni stanovnik…
pročitaj više
Bryan Adams izdaje četvrti, prijelomi album “Reckless”! Da, činjenica jest da Adams nije bio nepoznat, daleko od toga. Njegova popularnost s izdana tri albuma i neprestanim turnejama je rasla iz dana u dan i da, bilo je pitanje trenutka kad će “puknuti” na globalnoj razini. Pored svega, sve je iznenadio album koji se pojavio u Studenom te 1984. godine. Dajući albumu ime “Reckless” („Bezobziran“) skoro da je nagovijestio ono što će album napraviti top listama i medijima diljem svijeta. Bezobzirno će u stranu gurnuti sve što je aktualno u trenutku i bezobzirno se nametnuti svojom snagom, inspiracijom i nadahnućem. Bryan Adams – “It’s Only Love” “Reckless” je jedan od rijetkih…
pročitaj više
Osobno ne poznam nikoga tko je 1984. godine računao na Deep Purple. a Bend je bio institucija sedamdesetih, prolazio kroz nekoliko inkarnacija, izdao svoje najbolje albume i polagano tonuo na marginu zbivanja teškog rocka. Na sceni se već valjao drugi val, koji je pred sobom meo svoje prethodnike i uzore. U toj konstelaciji na sceni, Ritchie Blackmore i Roger Glover napuštaju Rainbow, Ian Gillan privremeni angažman u Black Sabbath, Jon Lord odlazi iz Whitesnake i Ian Paice iz pratećeg benda Gary Moorea, i okupljaju se u studiju, bez nekog jasnog cilja. Ukratko, najpoznatija, najplodonosnija i najpopularnija inkarnacija benda, MKII, je bila na okupu. Pa ni onda svjetla medija nisu bila…
pročitaj više
Jethro Tull izdaje petnaesti studijski album “Under Wraps”. Sama godina nastanaka sugerira dominirajuću boju izričaja, što je svjetlosnim godinama od onog početnog, originalnog izričaja benda. U tom i leži osnovni razlog kontinuiranog osipanja ogromne vojske sljedbenika i tavorenje u nekim sferama gdje starih nema ili je malo, a novi nisu na vidiku. Komercijalno i nije bilo toliko crno, jer album dolazi na top liste i penje se na #18. mjesto u UK i #76. mjesto u Americi na Billboardovoj listi. Singlica skinuta sa njega “Lap Of Luxury” se penje do #30. mjesta. Na albumu dominira zvuk sintesajzera u kombinaciji sa Andersenovom flautom, što u biti ovako na papiru i ne…
pročitaj više
00:00 Trebalo je osam godina da John Mahavishnu McLaughlin ponovo oformi novu inkarnaciju Mahavishnu Orchestra i uđe u studio. Bilo je to vrijeme kad je interes širokih masa za fuziju opasno erodirao, te je i ovaj događaj prošao prilično nezapaženo. Okupivši ponovo „dream team“ (Mitchel Forman, Jonas Hellborg, Bill Evans, Billy Cobham ), McLaughlin kreira album koji teško da je privukao stare fanove prve i druge inkarnacije, a nove u tom trenutku je bilo nemoguće privući. I tu otprilike završava priča o ovom albumu. No, faktografije radi, nastavljamo. McLaughlin se kao i Zappa „zalijepio“ za synclavier u tolikoj mjeri da je ipak izgubio granicu do koje može ići, a da…
pročitaj više
Čudna je biljka bio Frank Zappa. Možda najčudnija u bogatom rock vrtu. Počeo kao uvrnuti glazbenik (što je ostao do kraja života!), izdao možda najveće albume rane fuzije, koketirao sa svim mogućim formama i pri tom nikad nije izgubio svoj smisao za humor, satiru i ponajviše sarkazam, kojim je secirao sve negativno u društvu oko sebe. Iza sebe je ostavio nevjerojatnu diskografiju, toliko bogatu da komotno mogu reći da je jedan ljudski život premalo da je se apsorbira u svojoj punoći. I s ove vremenske distance, da, mogu reći samo jedno, Frank Zappa je bio genije, ma koliko tu činjenicu negirali oni koji ga u biti ne shvaćaju i primaju…
pročitaj više
00:00 Avangardna umjetnica Laurie Anderson izdaje treći album “United States Live” U stvari, ovo izdanje bi se teško moglo nazvati albumom u klasičnom rock smislu, jer pored toga što je izdan kao peterostruki vinil (kasnije četverostruki CD album), u njemu uz muziku egzistiraju efekti, naracija, ples, priča i video prezentacije. Album je u stvari snimljena predstava istog naziva u the Brooklyn Academy of Music u New Yorku. Povijest ovog albuma je u najmanju ruku impresivna. Površni poznavatelji opusa ove umjetnice sigurno nisu bili svjesni činjenice da su prethodna dva albuma u stvari isječci s ovog “anchor” djela njenog opusa. Laurie Anderson – “Language is a Virus From Outer Space” …
pročitaj više
David Sylvian izdaje prvi solo album, „Brilliant Trees“. Bio je to logičan nastavak uzlazne kreativne putanje ovog posebnog umjetnika, koja je započela ranih sedamdesetih s grupom Japan. Grupa je svojim neortodoksnim i nadasve nadahnutim pristupom kulturnoj ostavštini dalekog istoka u startu na svoju stranu pridobila kritiku, a i publiku. Kulminaciju izričaja doživljavaju na albumu „Tin Drum“, koji je povijesno gledano, jedan od najboljih albuma dekade, ako ne i šire. Eksperimentiranje sa zvukom se u neku ruku počelo vrtjeti u krug, tematika se ponavljala, te je David, uz suglasnost ostalih članova sastava, odlučio raspustit matičnu grupu. Po izlasku na brisani prostor solo voda, David jednostavno nastavlja ono što je najbolje znao…
pročitaj više
Prince izdaje prijelomni album karijere „Purple Rain“. O tome kako su album i istoimeni film eksplodirali na tržištu, teško da postoje riječi koje bi vjerno dočarale. U biti najprije je krenuo film, koji je kao krunu ponudio pjesmu „Purple Rain“ i zabetonirao put kojim će krenuti album. Film je sam po sebi bio blockbuster, karte su se danima čekale u redovima, film se gledao po nekoliko puta, i mimo svog u biti infantilnog sadržaja. Fabula filma je sto puta već viđena priča o uspjehu, pa čak i loše ispričana, ali Prince je sve začinio s pratnjom i dobrom muzikom. Sam album kreće u pobjedonosni pohod na top liste i postaje…
pročitaj više
00:00 Bruce Springsteen izdaje sedmi album “Born in the U.S.A.”! Sav materijal za album je napisao Springsteen, dok je E Street Band zaslužan za studijske snimke. Bio je to u biti prvi veliki Bossov album. Veliki u smislu prodaje, odjeka u medijima, pa i po statusu u političkom miljeu. Sam naslov albuma i njegova naslovna tema asociraju na ljubav prema domovini i kao himna odzvanjaju stihovi refrena. Istina je u stvari na sasvim suprotnoj strani. Naslovna pjesma “Born in U.S.A.” je u potpunosti antiratna i s prezirom izlaže umiranje za nečije strane ciljeve, pokrivenim patriotskom patinom i zastavom na sprovodima. Nije tajna da je poruka pjesme debelo krivo shvaćena od njena…
pročitaj više
Kad je u kinima daleke 1984. godine došao film “Streets of Fire”, mnogi su nakon projekcija odlazili razočarani, ne shvaćajući da je i redatelj u uvodnoj špici filma naglasio da je film “A Rock & Roll Fable” ili prevedeno, “Rock & Roll Bajka”. I kad se film promatra kroz tu prizmu, onda sve postaje jasno, pa i oduševljenje filmom onih koji su ga shvatili i razumjeli. Na sreću, da, bio sam jedan od tih koji su društvo uvjeravali da je to bajka ili kako vam god drago i da se film ne može promatrati kao “Apocalypse Now” ili “Serpico” ili „Let Iznad Kukavičjeg Gnijezda” …. Ili kao neki od velikih…
pročitaj više
00:00 Jefferson Starship izdaje posljednji album “Nuclear Furniture”. Doduše, kronološki i nije baš posljednji, jer će se bend u nekoliko navrata vraćati na scenu i ponovo raspuštati. No, ovaj album u biti označava kraj kontinuiteta koji je počeo s Jefferson Airplane i nastavio se s Jefferson Starship. Dok je Jefferson Airplane bio daleko kreativniji i inovativniji dio života grupe, Starship faza im je donijela široku medijsku popularnost i dolazak na komercijalne top liste. No, sve je to imalo svoju cijenu, koja se najbolje možda vidi baš na posljednjem albumu “Nuclear Furniture”. Album nosi i singlicu “No Way Out”, koja biva prva singlica grupe koja će doći na prvo mjesto top…
pročitaj više
Roger Waters izdaje solo prvijenac „The Pros and Cons of Hitch Hiking“. Pored bizarne priče koja nosi ovaj album, uz njega se vežu i te kako interesantne činjenice. Album je prvo što je Waters pružio publici nakon napuštanja matične grupe Pink Floyd. Kao drugo interesantno što se veže uz njega, je činjenica da je svojevremeno Roger Waters došao s dva demoa pred grupu, bez neke odluke u kojem smjeru treba ići. Pretpostavljate, jedan demo je bio ono što će u solo izvedbi postati „The Pros and Cons of Hitch Hiking“ i drugi, koji će se u finalnoj verziji zvati „The Wall“. Roger Waters – 5:01 AM (The Pros and Cons…
pročitaj više
00:00 Australska grupa INXS snima četvrti album „The Swing“. Ovim albumom grupa napokon probija granice Australije i zauzima svjetske top liste. Singlica „Original Sin“ utire put albumu, te grupa napokon dolazi do svojih zasluženih 5 minuta. Na domaćem terenu, album provodi neprekidno pet tjedana na prvom mjestu nacionalne top liste. Interesantno je, na listi ostaje 104 tjedna (dvije godine). U Americi se penje na #52 mjesto, u Kanadi na #27 mjesto itd itd. To je što se tiče onog „službenog“. Iako je njihova muzika donekle udaljena od profila ovog portala, ipak neke stvari treba priznati. Najprije, Michael Hutchence je možda jedini od sedamdesetih do ovamo, koji je „pokupio“ karizmu Jim…
pročitaj više
00:00 King Crimson izdaje treći i posljednji album druge trilogije, „Three of a Perfect Pair“. Album predstavlja ujedno završetak ove faze postojanja, ove po mnogo čemu velike i utjecajne grupe. Balans snaga unutar druge trilogije je bio ravnomjerno podijeljen između eksperimenta, „Discipline“ i komercijalno orijentiranog „Beat“-a. Balansirajući između ovih krajnosti, „Three of the Perfect Pair“ uspješno zatvara vrata iza sebe i dakako, sve sljedbenike ostavlja u nedoumici s uvijek prisutnim pitanjem, što dalje? O tome dalje, ovom prilikom ne bih. Sam naslov kao i sadržaj albuma je inspiriran novelom „Nineteen Eighty-Four“, i donosi jednostavnu. ali uvrnutu filolozofiju o postojanju „tri strane svake priče“. (ili našim rječnikom rečeno, Njegova, Njezina i…
pročitaj više
Veoma se rijetko događa da nisko budžetski filmovi prežive par sezona, a kamoli da svoj život protegnu na preko dva stoljeća. Na prste jedne ruke bi ih se moglo izbrojiti, a jedan od njih je i „This Is Spinal Tap“ Kad je snimljen, daleke 1984. godine film nije pobudio nikakav interes. Status mu je bio u rangu smeča, te je ubrzo po lansiranju ostao u specijaliziranim ili bolje rečeno, opskurnim dvoranama u Americi. Sudbina mu je bila zapečaćena, toga su bili svjesni i sami akteri ovog „neuspjelog pokušaja”. No, taj „neuspjeli pokušaj“ je stjecajem okolnosti stigao i na VHS kazete, koje su u to vrijeme počinjale svoju dominaciju medijskim tržištem.…
pročitaj više
Weird Al Yankovic zauzima top liste svojom verzijom svjetskog hita Michael Jacksona, “Beat it“, kojeg je nazvao “Eat It”. Al Yankovic je čudna pojava na rock nebu. Malo poznat van Amerike, u kojoj je slavljen kao pop ikona, slavu temelji na satiričnim obradama svjetskih hitova, izrugujući se sa svime i svačim, a najviše establishmentu, pa i publici, koja pije sve to skupa. Weird Al Yankovic – “Eat it“ No, i pored toga, ta ista publika ga dovodi na top liste, a njegovi video uradci zauzimaju značajan prostor na MTV-u i ostalim specijaliziranim stanicama. Da se razumijemo, Al Yankovic i te kako ozbiljno prilazi svom zadatku i njegov profesionalizam izvire iz…
pročitaj više
00:00 1984. godine australska post-punk grupa Dead Can Dance, koja danas uživa kultni status, izdaje svoj debi album po imenu… “Dead Can Dance”. Multi-instrumentalist Brendan Perry i vokalistica Lisa Gerrard osnovali su Dead Can Dance više kao muzički projekt nego kao klasičan band. Kompletan opus glazbe koju taj dvojac stvara predstavlja mješavinu gothic-rocka, neoklasike, spritualizma i post-punka iz kojeg su izvorno i nastali. Njihov album prvijenac odskače od kasnijih uradaka prvenstveno po rockerskijem i primitivnijem zvuku bez upotrebe kompleksnijih instrumenata s kojima su kasnije uspjeli stvoriti svoj prepoznatljivi mračan zvuk drugačiji od ostalih gothic bandova. Album “Dead Can Dance” je produkcijski prosječan, čak i za rane 80’te, a zbog velike…
pročitaj više
Alan Parsons sa svojim bendom The Alan Parsons Project snima sedmi studijski album “Ammonia Avenue”. Album postaje najprodavaniji u opusu ovog sastava. Dobiva zlatni certifikat i penje se na Top 10 Billboarda. U nekom zemljama dolazi čak na prvo mjesto. Album nosi singlica “Don’t Answer Me”, na kojoj se i te kako čita uticaj Phil Spectora. Sama singlica isto tako zauzima vrhove top lista u Americi, ali i u svijetu, gdje The Alan Parsons Project i nije bio baš poznati bend. Još dvije singlice su skinute sa albuma. “Prime Time” se penje na Top 40, dok “Since The Last Goodbye” postaje tek omanji hit koji nije ostavio traga na top…
pročitaj više
Album “Bon Jovi” je prvi album istoimene američke grupe Bon Jovi. Iza ovog albuma stoji koliko čudna, toliko i klasična priča u rocku, toliko puta ispričana u bezbroj varijanti. John Francis Bongiovi se 1980. godine zaposlio u Power Station Studios, u kojem je dio vlasništva imao njegov nećak Tony Bongiovi, koji je istovremeno je bio i producent (Gloria Gaynor, Talking Heads, Aerosmith i the Ramones, a status je stekao u studijima gdje je bio tonac Jimi Hendrixu). Mladi John Francis Bongiovi, kojem su tada bile 22 godine, snima demoe u studiju, ali bez uspjeha. Svi koje je pokušao zainteresirati za svoje snimke su ga odbijali. Kolo sreće se počelo polagano…
pročitaj više
Billy Idol izdaje drugi album koji ga lansira među zvijezde na američkom tržištu. Sam pojam zvijezde i ne bi bio toliko čudan da nije njegove prošlosti, koja je u svojim korijenima nosila negaciju tog tretmana. No, vrijeme čini svoje. „Rebel Yell“ izlazi u Prosincu 1983. godine i sa sobom nosi pregršt standarada koji će ga držati na površini još dugo vremena nakon njegova izlaska. Spajajući nespojivo i povlađujući tek lansiranom MTV-u, Billy Idol porobljava Ameriku i pored svog pankerskog imagea i bunta kojeg nosi. Dapače, ta pankerska gorčina će mu omogućiti izradu svog stila, kako u originalnim kompozicijama tako i u obradama. Billy Idol – “Rebel Yell” Nema smisla ovdje…
pročitaj više
Progresivna grupa Yes izdaje jedanaesti album “90125”. Kao i kod svih velikih grupa i njihovih ostvarenja tako i iza ovoga stoji jedna specifična priča. Usudio bih se reći, posebna. Dakle, grupa Yes izdaje deseti album “Drama” i kreće na svjetsku turneju, s fokusom na Ameriku. Zašto baš Ameriku, nije tajna? Yes na tom kontinentu ima kultni status progresivne grupe koja je punila stadione i privlačila i do stotine tisuća na svojim koncertima. Po završetku “Drama” turneje se dogodilo ono što su svi očekivali. Akumulatori su se ispraznili, inspiracija presušila, odnosi unutar grupe zategli i preostalo je samo jedno, Yes je prestao postojat! Ne želeći sjediti skršenih ruku i grickati ušteđevinu…
pročitaj više
00:00 Genesis uzlazi u studio nakon komercijalno uspješnog albuma „Abacab“. Pokušavajući ostati na vrhu, ovaj put grupa mijenja taktiku. Naime, u kreiranju prethodnika, svaki član grupe je sa sobom u studio donio kompletirani materijal, koji se nakon dogovora, odmah snimao u jednoj od finalnih verzija. Ovaj put pristup je bio dijametralno suprotan. Doduše, moglo bi se reći da je ovaj pristup u svari bio nametnut grupi, jer jednostavno zbog solo projekata i drugih obaveza, nisu imali vremena zaokružiti i finalizirati svoje ideje kao gotove teme. Tako se u biti dogodilo da je grupa ušla u studio sa fragmentima onoga što je na kraju trebala biti kompozicija, a i sam album.…
pročitaj više
Početak osamdesetih, za razliku od mnogih veličina iz minulog desetljeća, Billy Joel dočekuje na „obje noge“. Popularnost koju je stekao svojim ranim albumima i naposljetku, karizma koju je zaslužio svojim koncertima, donijeli su mu auru velikog umjetnika, te je komotno mogao osmo desetljeće dvadesetog stoljeća provesti na grickanju stare slave i reciklaži opusa. No, na našu sreću to se nije dogodilo, jer Billy je svakim albumom kretao naprijed, pa je i u osamdesetima radio zaokrete kao da je na početku karijere. Ti zaokreti nikada nisu bili revolucionarni, ni drastični, češće su bili evolucijski pomaci u skladanju, kojim je brusio svoj talent. Osamdesete je dočekao kao zvijezda i stalni stanar Madison…
pročitaj više
UB40 izdaje četvrti album “Labour of Love”. Bio je to prvi album ove grupe na kojem su se našle samo obrade. Iako u naponu stvaralačke snage, grupa se odlučila za ta taj neobičan korak. Sve su sumnje u uspješnost ovog projekta bile raspršene u trenutku kad je album, predvođen singlicama ugledao svjetlo dana. Ne samo da je koncept bio opravdan, već je grupi donio neočekivano visoke poene u muzičkim i inim krugovima. UB40 su bili poznati kao bijeli reggae bend i veoma su dobro kotirali na svom terenu. Toliko dobro da su im prva tri albuma redom postajali hitovi. Sve singlice skinute sa tih albuma su jurišale na vrhove top…
pročitaj više
00:00 Black Sabbath izdaje jedanaesti studijski album “Born Again”. Album je izašao nakon što je Dio napustio bend, te je na njegovo mjesto došao Ian Gillan. Bila je to neobična kombinacija, usudio bih se reći, neprirodna! Stoga je i rezultat je bio logičan, album koji je zvučao hibrid Black Sabbatha i Deep Purplea. “Born Again” je ujedno i posljednji album na kojem sudjeluje originalni basista Geezer Butler (Butler se vraća u grupu i snima s njima album “Dehumanizer”, te kasnije, kad snima album “13”). Po izlasku album, dobiva ocjene koje su i bile očekivane. Od blagonaklone kritike jedva prolaznu, od one druge, negativne. Publika nije dijelila to mišljenje. Još jednom…
pročitaj više
Nakon bezbrojnih peripetija, Metallica izdaje prvi album „Kill ‘Em All“. Povijest ovog albuma je poprilično duga, te se u ovo rubrici i ne mogu s time baviti. Samo jedna crtica, da podcrtam atmosferu njegovog nastanka. Koncertni promotor, Johny “Z” Zazula, nakon što je čuo demo grupe, ponudio je svoje usluge u realizaciji prvog albuma. No, ponude prema diskografskim kućama su nailazile na sve, samo ne na interes, te je „Z“ odlučio o svom trošku ući u posao s Metallicom. Grupa pakuje kufere i iz LA kreću u Rochester, New York, na snimanje. Originalni naziv albuma je trebao biti „Metal Up Your Ass“, ali već u startu se vidjelo da ovaj…
pročitaj više
00:00 The Police izdaje peti i posljednji album! Album po samom izlasku ulazi na sve top liste na svijetu i zauzima prva mjesta s obje strane Atlantika. Time ujedno postaje i najuspješniji album grupe. Ovim albumom The Police napokon porobljavaju Ameriku i turneja koja je uslijedila nakon njegova izdavanja postaje jedna od najvećih u povijesti rocka. Nije bilo dovoljno velikog stadiona da primi sve koji su htjeli doći na koncert ovog trija. Nije za ništa sama turneja nazvana “Biggest Band in the World”. Bio je to još jedan od onih pobjedonosnih pohoda koji je ušao u anale, kako muzike tako i samog businessa. No, taj uspjeh nije nažalost pratilo stanje…
pročitaj više
00:00 Mike Oldfield izdaje osmi album, “Crises”. Nakon svih godina neprestanog eksperimentiranja, ovaj put je išao na sigurno i dakako, pogodio. Na “b” strani albuma se nalaze, za njega totalno neobično, trominutne kompozicije, koje redom izlaze na singlicama i penju se na top listama. Uspon je počela “Shadow on the Wall”, koja je iz letargije istrgla Rodgera Chapmana, za njom je slijedila “Moonlight Shadow”, iako je umjesto nje moga biti bilo koja od ostalih kratkih tema s albuma. Sama naslovna kompozicija ”Crises” nastavlja tradiciju prethodnika, kako po dužini trajanja tako i po koncepciji. Zarazna u svojoj esenciji, raskošna u prezentaciji, kompozicija “Crises” nalazi Oldfielda u promišljanju same biti svog stvaralaštva. Mike Oldfield…
pročitaj više
Prvi dio angažmana s grupom Black Sabbath je došao kraju i Ronnie James Dio se vraća u Ameriku da bi do sljedećeg poziva oformio svoj bend. Ohrabren podrškom samog matičnog benda, ali i prijemom publike, Ronnie sa sobom povlači Vinny Appicea (brata daleko poznatijeg Carmine Appicea). Izbor Jimmy Baina na basu je bio logičan, jer Dio i Jimmy su bili stari pajdaši još iz doba grupe Rainbow. Potraga za gitaristom je potrajala, jer Dio je bio u fantastičnoj startnoj poziciji i nije si smio dozvoliti ni jednu grešku u koracima. Naposljetku izbor je pao na mladog Vivian Campbellija i Dio je bio oformljen. Ulaze u studio i snimaju svoj prvijenac,…
pročitaj više
Felix A. Pappalardi je ubijen u svom stanu na Manhattnu. Presudila mu je vlastita žena koja ga je našla s tuđom u krevetu. Klasika! I da ironija bude još veća, pištolj koji mu je presudio je bio njegov dar supruzi od prije par mjeseci. Toliko o životu i njegovim pričama. Felix Pappalardi je bio osebujna i nadasve svestrana osoba. Uspijevao je u svemu čime se bavio. Od sudjelovanja u prvim bendovima, s kojima je stjecao lokalnu “slavu”, pa do angažmana s velikima, što mu je donijelo svjetsku slavu. Iako je završio klasičnu muzičku školu, University of Michigan, nije se posvetio tom smjeru muzike jer je u međuvremenu već bio veliko…
pročitaj više
David Bowie izdaje petnaesti album, „Let’s Dance“. Ovaj broj u njegovom slučaju apsolutno ništa ne znači. Bowie je jedan od rijetkih na rock sceni, gdje redni broj albuma u opusu ne kategorizira njegovu kvalitetu. I to iz jednostavnog razloga. Taj čovjek svako malo počinje iznova, drugačije. Pri tom stvara likove (alter ego!), s kojima živi neko vrijeme, obraća im se i komunicira s njima. U stvari, ti su likovi de facto posrednici između njega i publike. Stoga i ovaj album treba promatrati u tom kontekstu, kao jedan novi početak, kojim Bowie uskače u trendovski vlak u kojem vladaju plesni ritmovi. Da bi se što više približio muzičkoj slici vremena nastanka…
pročitaj više
00:00 Alternativna grupa R.E.M. izdaje prvi album “Murmur”. Samim izlaskom album skreće pažnju medija i kritike na ovu grupu, jer u sebi nosi svjež i neobičan zvuk, definiran vokalnim dionicama i dvosmislenim tekstovima Michael Stipea i zvonkim zvukom gitare koju je svirao Peter Buck. I na sve to skupa se naslonio melodični bas. Dakle, formula teško da je mogla omanuti. I nije! Album je lansirao grupu R.E.M. u gornji razred američkog rocka, iako je još trebalo proći vremena da se taj statusi i potvrdi. Samo je snimanje albuma proteklo u neobičnom ozračju. Kako su imali negativna iskustva s prethodnim producentom, grupa uz dozvolu diskografske kuće, uzima duo Easter/Dixon da ih…
pročitaj više
00:00 Pink Floyd izdaju album „Final Cut“. Album je de facto solo uradak Roger Watersa i predstavlja neku vrst nastavka prethodnika „The Wall“. Ovo je ujedno posljednji album na kojem se pojavljuje Roger Waters kao član sastava Pink Floyd. Ruku na srce, Pink Floyd je u tim trenucima postojao samo na papiru. Umjetnička mimoilaženja, Watersovo ustoličenje na tron lidera grupe, a i umor od svega, pridonio je da grupa egzistira samo na financijskom i medijskom planu. Sama činjenica da je Waters sam u studiju zajedno s producentom “odradio” cijeli album, dovoljno govori o situaciji unutar benda. Pink Floyd – “Not Now John” Sam album biva nepravedno „ignoriran“, jer u biti…
pročitaj više
U2 izdaju treći studijski album “War”. Sam naslov aludira ono što će sadržaj izložiti, jaku antiratnu poruku i socijalni angažman grupe, pogotovo lidera Bonoa. Ovo je prvi album na kojem je politika i to ona dnevna prevladavajući faktor u lirici, a za njom slijedi i muzika u službi. Samo postojanje tema “Sunday Bloody Sunday” i “New Year’s Day”, te naslovna, dovoljno kazuje sve za sebe. Bila je to prekretnica u životu grupe, ne toliko što se tiče muzike i medijske strane koliko one koja ukazuje na njen angažman. Po uzoru na svoje prethodnike iz šezdesetih, ali ne tako naivno, Bono i ekipa seciraju suvremeni svijet ukazujući na neuralgične točke svjetskog…
pročitaj više
U čoporu mladih nadobudnih glazbenika uvijek se nađe netko tko ne želi ići utabanim stazama, netko tko je odlučio stvarati glazbu na drugačiji način i nije ga briga za konačan ishod. Većina takvih glazbenika neslavno propadne i budu predmet ismijavanja „uspješnijih“ kolega koji mirno plove dobro poznatim vodama. Ali ipak, na svu sreću, neki od takvih beskompromisnih luđaka budu prepoznati od publike i od isto takvih luđaka koji su se već etablirali na sceni. E pa jedan od takvih bendova su Sonic Youth koji su u veljači 1983. godine izdali svoj debi album “Confusion Is Sex”. Prilikom preslušavanja albuma stječe se dojam da se slušatelja želi kazniti količinom buke i…
pročitaj više
Engleska teškometalna grupa Def Lepard izdaje treći album „Pyromania“. Album predstavlja prekretnicu u životu grupe, lansira ih u orbitu i stavlja na istu ravan s Iron Maidenom i Judas Priestom. (našao sam podatak da ih kritika nakon ovog albuma tretira kao jednu iz grupe „velike trojke“. (dakako u teškometalnim okvirima).) Album se prodavao monstruozno, a s njega su skinute čak četiri singlice. Inače uz Def Lepard je vezana jedna neobičnost. Naime, zadnji dan 1984. godine, bubnjar Rick Allen stradava u prometnoj i tom prilikom gubi lijevu ruku. Ne treba govoriti da je to za manje više sve u ovom poslu značio i kraj njegove karijere. No, priča o upornosti ovaj…
pročitaj više
Grupa The Jam izdaje posljednji album „Dig the New Breed“. Album je snimljen u živo i sadrži skup snimaka snimljenih između 1977 i 1982 godine. Malo poznata u nas, poglavito jer se na našim prostorima u to vrijeme svirao i te kako dobar domaći rock koji je zadovoljavao apetite auditorija za onim novim, svježim. U ostatku svijeta grupa The Jam igra veoma zapaženu ulogu, lansirajući svaku singlicu na top liste, nerijetko i na prvo mjesto, dok se albumi prodaju u milijunskim tiražama. The Jam – “Going Underground” Sam Paul Weller postaje cijenjeni autor i kreativac. Grupa The Jam je u svom izričaju sjedinila rani beat, soul, R&B i psihodelični rock,…
pročitaj više
Led Zeppelin izdaju posljednji album “Coda”. U biti, bilo bi daleko točnije reći, diskografska kuća u vlasništvu Led Zeppelina izdaje album “Coda”, jer album ne sadrži ni jednu snimku koja je napravljena za njega, a i pojavio se na pritisak tržišta nakon raspada benda. Drugim riječima, album je sazdan od ostataka i kompozicija koje se nisu uspjele naći na prijašnjim albumima grupe. Kad je John Bonham naprasno preminuo, grupa se složila da nastavak bez njega nema nikakvog smisla, jer Bonham je za Led Zeppelin bio samo jedan i jedini. Po objavljivanju vijesti da grupa prestaje s radom, tržište je reagiralo na samo jedan mogući način. Dogodila se eksplozija prodaje svih…
pročitaj više
00:00 U ovoj emisiji ću odletjeti preko Velike Bare i predstaviti vam grupu Blondie, koju u stvari i ne treba posebno predstavljati. U muzičkom djelu emisije poslušat ćemo kompilacijski album “Greatest Hits”, u, za ovu emisiju pripremljenom, proširenom izdanju. U vrtlogu muzike koja se rađala počekom sedamdesetih, našao se i Chris Stein, te je njegovo pridruživanje grupi The Stilettos, 1973 godine, bilo sve, samo ne neočekivani potez. U tom je bandu bila Deborah Harry na mjestu vokala. Da spomenem usput, Deborah je bila Playboyeva zečica. Ubrzo nakon pristupanja bandu, Stein i Deborah se vežu na emocionalnom planu. Napuštaju grupu, te s bubnjarem Billy O’Connorom i basistom Fred Smithom oformljavaju novi…
pročitaj više
19. listopada 1982. izlazi treći i možda najkontraverzniji album engleskog benda Bauhaus, “The Sky’s Gone Out”. Za razliku od prijašnja dva albuma na “The Sky’s Gone Out” se bez ikakve logike miješaju žanrovi poput industriala, white reggaea pa sve do noisea, a sve s ciljem dočaravanja turobne, uznemirujuće atmosfere. S ovim albumom Bauhaus si je priskrbio epitet začetnika gothic rocka, iako… gledajući malo unatrag, Joy Division su postojali prije njih. Iako su fanovi bili podijeljeni u mišljenju oko kvalitete ovog albuma Alternative Press magazin ga je uvrstio među Top 10 najutjecajnijih goth albuma svih vremena. Kritičari su Bauhausu najviše zamjerali što su na “The Sky’s Gone Out” dominantni osjećaji depresije…
pročitaj više
00:00 Dire Straits izdaje četvrti album “Love Over Gold”. Grupa je već bila ustoličena na globalnom nivo te Mark Knopfler i ekipa nisu imali težak zadatak održati je u stratosferi muzičkih događanja. Ma koliko se to lagano činilo, ipak nije bilo lako. I sam Mark je jednom priznao da mu je bilo najteže u biti “opravdati očekivanja“. A “Love Over Gold” je baš to napravio. Iako s primjetnim zaokretom prema dužim kompozicijama, Dire Straits su na albumu ponovo donijeli svjež i kompaktan izričaj koji je ostao u okvirima opusa grupe, ali i napravio korak dalje. Čak bi se moglo reći da je „pomalo ugazio“ na teren progresivne muzike. Sam album…
pročitaj više
Anonimna grupa R.E.M. izdaje prvi EP, nazvanim „Chronic Town“. Nakon relativno neuspješne prve singlice “Radio Free Europe”, na nagovor managera, grupa ulazi u studio i tijekom vikenda snima prvi EP. Prvobitna namjera je bila da se EP izda pod okriljem nezavisne lokalne kuće Dasht Hopes, ali demo snimka je privukla pažnju daleko većeg igrača, I.R.S. Recordsa, koji izdaje EP za cijelo američko tržište. Predstavljaju ga kao prvo izdanje grupe koja dolazi. Potpisivanje s velikim izdavačem nije prošlo bez kompromisa. Tako su na nekoliko pjesama napravljene sitne intervencije, dok je kompozicija “Wolves, Lower” pretrpjela velike promjene, pogotovo u tempu. R.E.M. – “Gardening At Night” No, bila je to cijena za koju je…
pročitaj više
00:00 Santana izdaje dvanaesti album “Shangó”. Album je u svojoj biti bio silazak Santane u nešto niže sfere javnog fokusa, poglavito zbog gubitka podrške vojske fanova koji su bili regrutirani prvim albumima ovog benda. Ne za ništa! Santana je nakon početnog uspjeha s prva tri albuma skrenuo u jazzy/meditativne vode i time sebi zatvorio mnogobrojna vrata. Bila je to cijena koju je očito bio spreman platiti da bi očuvao umjetnički integritet. Što se toga tiče, ne mogu drugo nego mu uputiti duboki naklon! Pored pritiska diskografske kuće i nakon spoznaje da je na “krivom komercijalnom putu“, Santana beskompromisno gazi stazom koju je imao u glavi. U tom kontekstu se rađaju…
pročitaj više
Kad su se početkom osamdesetih ponovo našli originalni članovi Canterbury grupe Caravan, malo tko je očekivao ovako nepovoljan tijek događaja. Po raspadu deceniju prije, Caravan je bio među onima koji su postavili temelje Canterbury scene i bio jedan od najeksponiranijih bendova u okruženju. I ne samo to, albumi su im se prelijevali i van žanra svjedočeći o fleksibilnosti i kvaliteti izričaja. Rasipanje članova je neminovno donosilo skretanja, pa i padove u kvaliteti, no, Caravan je uvijek nekako uspijevao ostati na površini. Tako se očekivalo i ovaj put, kad su Richard Coughlan, Pye Hastings, Richard Sinclair i David Sinclair ušli u studio, prvi put zajedno od davne 1971. godine. Rezultat je…
pročitaj više
00:00 Robert Plant izdaje prvi solo album, “Pictures at Eleven”. Dugo se i nestrpljivo očekivao ovaj album. Led Zeppelin su otišli u povijest, ali glavni protagonisti su bili daleko od umirovljenja, pogotovo Plant. Okupio je oko sebe vrhunsku ekipu, predvođenu Phil Collinsom i ušao u studio. Rezultat, “Pictures at Eleven”! Mjesecima prije ulaska u studio Plant je u medijima decidirano izjavljivao da ne želi reciklirati izričaj Led Zeppelina i isto tako, da su Led Zeppelin prošlost na koju se ne želi vratiti. I stvarno, album “Pictures at Eleven” jest različit od opusa matične grupe i jest odmak od izričaja kojeg su Led Zeppelin zaokružili svojim albumima. Ali, jabuka ipak ne…
pročitaj više
00:00 Kad je svojevremeno Robert Fripp objavio da ponovo okuplja novu inkarnaciju matične grupe King Crimson, s razlogom se digla prašina u underground komuni, jer prošlo je punih sedam godina od kako je album „Red“ ugledao svjetlo dana i pobrao sve što jedan album takve provenijencije može pobrati. „Discipline“ koji je izašao 1981. godine jest bio iznenađenje, poglavito radi smjera u kojem se kretao i stila kojeg je njegovao. Malo tko je mogao i sanjati da će Fripp krenuti tim putem. No, i taj je put bio put eksperimenta s dahom avangarde, te iako stilski svjetlosnim godinama od ostataka opusa (kao uostalom i manje više svi albumi u opusu), dočekan…
pročitaj više
Kažu da život priča priče. I da, istina je, ali kad se to kaže, obično se misli na priče koje su teške za povjerovati, i samo materijalni dokaz ih može potvrditi. I da, to postoji, klasičan primjer u muzici prošlog stojeća na tu temu jesu albumi „Red“ i „Avalon“. Prvi djelo King Crimsona, drugo Roxy Music. Statusni blizanci koji nemaju nikakvih drugih dodirnih točaka, ni konceptualnih, ni žanrovskih, ni .. , Uglavnom dvije galaksije međusobno udaljene stotinama svjetlosnih godina, a opet, bliski kad o njima govorimo u odnosu na grupe koje su ih stvorile. U oba slučaja albumi su nastali od de facto nepostojećih grupa, nastala su u nastojanju „otaljavanja“…
pročitaj više
00:00 The Clash izdaje peti studijski album, „Combat Rock“. Po samom izlasku postaje najuspješniji album grupe, kojeg su na top listama držale čak četiri singlice, „Know Your Rights“, „Should I Stay or Should I Go“, „Rock the Casbah“ i „Straight to Hell“. Impozantna zbirka za samo jedan album. Inače, originalno je bilo zamišljeno da album bude dvostruki, jer je materijala bilo dovoljno, no zbog neslaganja unutar grupe, na kraju je konačna verzija ugledala svjetlo dana u obliku jednostrukog albuma. Izlasku su prethodile svađe i neslaganja, no to ni malo nije naštetilo magiji koju je donio sa sobom. The Clash – “Should I Stay or Should I Go” Album se zadržao…
pročitaj više
Dokle može ići prostituiranje diskografske industrije zorno pokazuje primjer grupe Camel, koja pod pritiskom matične kuće izdaje album „The Single Factor“. Za razliku od ranijih izdanja, od kojih neke krasi epitet remek djela progresivnog rocka (“Snow Goose”), ovo izdanje nema veze s dotadašnjim opusom grupe, dapače, u neku ruku predstavlja sve ono što Camel nije bio. Jedini originalni član u grupi je ostao gitarista Andy Latimer. Već prvi pogled na listu pjesama ostavlja loš dojam, jer najduža traje nešto iznad četiri minuta. Ta je minutaža na prijašnjim albumima bila jedva dovoljna za uvod u temu. No, ipak, i pored svih negativnosti koje ovaj album donosi, na njemu se našlo par…
pročitaj više
00:00 S prva dva solo albuma Paul McCartney su pokušao udaljiti od legislative matične grupe the Beatles, ali, povijesno gledano, rezultati su bili u najmanju ruku, mršavi. Do te mjere da je jedan od najvećih „songwritera“ u povijesti moderne muzike ušao u začarani krug zvan samodopadnost, te tako sebe amputirao od realnog vrednovanja učinjenog. No, trgnuo se na vrijeme, pogotovo jer je sa svojom grupom Wings došao do točke nakon koje nije mogao naprijed. Dezorijentiranost je bila riječ kojom bi se opisao trenutak u kojem se našao Paul McCartney. Kako mu materijala za skladanje i kvalitetnih pjesama nikad nije falilo, pozvao je starog pajdaša iz Beatles dana, producenta George Martina,…
pročitaj više
00:00 Avangardna umjetnica Laurie Anderson izdaje album prvijenac, (posprdno) nazvan, “Big Science”. Bio je to prvi od sedam albuma koje će izdati ova umjetnica, a bili su vezani ugovorom s matičnom kućom Warner Bros. Records. Malo čudi iz današnje perspektive da su velike kuće potpisivale takve ugovore s nekomercijalnim umjetnicima čija je muzika bila u potpunosti van svih aktualnih struja. No, puno se toga onda događalo i bilo normalno, a danas je nemoguće i zamisliti, a kamoli ostvariti. Album “Big Science” je ipak donio Laurie Anderson u jednom „pitkijem“ obliku (ovo ipak shvatiti uslovno!). No, taj lagani zaokret nije išao na uštrb izričaja, tako da u biti Laurie ovim albumom…
pročitaj više
00:00 Iron Maiden izdaje treći album, “The Number of the Beast”. Album je značajan u mnogočemu, ali posebno jer predstavlja prekretnicu u radu grupe, te time i cijelog pokreta. Naime, Iron Maiden su bili pioniri drugog vala Heavy Metala koji je s Otoka zapljusnuo zemaljsku kuglu. Na ovom albumu se po prvi puta pojavljuje Bruce Dickinson, na vokalu. Po samom dolasku u grupu, nameće svoj autoritet i time zaokružuje inkarnaciju koja će do današnjih dana žariti i paliti dvoranama i stadionima. Nadalje, album “The Number of the Beast” biva prvi album grupe koji se penje ravno na prvo mjesto UK liste. U Americi prilazi nešto lošije (#32 Billboarda). Istovremeno, dvije…
pročitaj više
Super grupa Asia izdaje prvi album, istog naziva. Album instant dolazi na top liste, zauzimajući #1. mjesto Billboarda u Americi i tamo provodi puna četiri tjedna. Iako očekivan, bio je to “pomalo preveliki” uspjeh jedne grupe koja svoje korijene vuče u progresivnoj muzici. No, samo na prvi pogled, jer od progresive nije baš puno ostalo. Prije bi se moglo reći da je album namijenjen širokim masama koje pune stadione i velike dvorane, nego fanovima opskurnih grupa po mračnim rock klubovima. Album je iznjedrio singlicu “Heat of the Moment”, koja dolazi na #4. mjesto Billboarda u Americi. Cijelo vrijeme govorim o Americi, jer u Engleskoj album i sama singlica prolaze daleko…
pročitaj više
John Belushi je nađen mrtav u svom stanu. Uzrok smrti, čista klasika u to doba, „drug overdose“. Nažalost, sam način života kojeg je vodio je upućivao da neće umrijeti od starosti. Ganjajući sebe 110% na sat, 24/7, Belushi je zasluženo stekao auru neumornog partianera, energičnog komičara, nekonvencionalnog glumca i nadasve, neobuzdanog muzičara. Pored uloga u filmovima „b“ produkcije, njegovu karijeru je obilježio kult film „Blues Brothers“, u kojem zajedno s Dan Aykroydom, igra braću Blues, koji svojim nastupom spašavaju sirotište u kojem su i sami odrasli. „Blues Brothers“ je postao veliki film kojem su godine donijele samo patinu kvalitete i neobuzdane originalnosti. Veliku ulogu u tom je imao i Belushi. Njegova…
pročitaj više
00:00 Početkom 1982. godine Lou Reed je prolazio kroz relativno stabilno razdoblje svoga života, čisteći se od dugogodišnjeg uništavanja drogom i alkoholom. U takvom, pomalo neobičnom stanju za Reeda, izdaje jedanaesti studijski album po imenu “The Blue Mask”, na kojem se vraća zvuku kakav je imao sa svojom bivšom grupom The Velvet Underground s dvije gitare, basom i bubnjevima. S obzirom da se nedavno oženio i time postao jedan od onih sredovječnih muškaraca koji su presretni što su napokon i oni uspjeli stvoriti svoje ljubavno gnijezdo, imao je i veliku želju napisati album o tome blagoslovu koje ga je upravo snašlo. Za “The Blue Mask” će mnogi reći da je…
pročitaj više
The Sensational Alex Harvey Band je bio jedan od najžešćih bendova glam pokreta, koji su redovno izazvali tarapanu u gledalištu i samo jedan u nizu bendova u povijesti muzike koji nikada nisu uspjeli energiju s pozornice u potpunosti prenijeti u studio. Daleko od toga da su albumi bili slabi ili neuspješni, redovno su obitavali na top listama, iako nikad dalje od sredine. Lokomotiva benda Alex Harvey, karizmatični frontman koji je suvereno vladao pozornicom, počeo je karijeru sa svojim Big Beat Bandom kao predgrupa tadašnjoj lokalnoj koncertnoj atrakciji Johnny Gentle and His Group. Ovo i ne bi bilo vrijedno spomena, da se iza „His Group“ ne kriju ni manje ni više…
pročitaj više
B-52’s izdaju treći album ili bolje rečeno EP, “Mesopotamia”. Povijest ovog albuma je pomalo iritantna s umjetničke strane, no danas je uzalud lamentirati i plakati nad prolivenim mlijekom. O čemu se radilo? Na pozornicu je stupila ponovo, po tko zna koji put, gramzivost diskografske kuće. Priča ide otprilike ovako. Band je za producenta uzeo Davida Byrnea, (frontmana i spiritus movensa sastava Talking Heads). Iako neospornog umjetničkog integriteta, Davidu nije baš legao izričaju grupe ili pak ne onako kako ga je grupa zamišljala. Sraz dvaju koncepta i dva potpuno različita pristupa muzičkom izričaju, rodio je konflikt u studiju. The B-52’s – “Mesopotamia” Taj se konflikt mogao riješiti samo na jedan način,…
pročitaj više
Joan Jett & the Blackhearts izdaju singlicu “I Love Rock ‘n’ Roll”. Pjesma je obrada istoimene pjesme izdane šest godina prije od strane engleskog sastava Arrows. Pjesma je originalno izdana na „b“ strani singlice, no kad su uvidjeli potencijal, ponovo izdaju singlicu s “I Love Rock ‘n’ Roll“ na „a“ strani. Izdanje je doživjelo poprilično skroman uspjeh, s obzirom na potencijal. Inspiraciju za ovu pjesmu skladateljski duo Alan Merrill i Jake Hooker su crpili iz pjesme Rolling Stonesa, „It’s Only Rock ‘n Roll (But I Like It)“. Kad je Joan Jett napustila matičnu grupu the Runaways, izdala je solo album „Joan Jett“, s kojim nije porobila top liste, ali nije…
pročitaj više
Weather Report snima dvanaesti album, bizarnog naziva, “Weather Report”. Zašto bizarnog? Pa stoga jer su svoj prvi album, debut, nazvali “Weather Report” i s ovim albumom su unijeli totalnu zbunjozu među ljubiteljima muzike koji nisu bili usko vezani uz ovu grupu i prepoznavali njihova izdanja. Zašto su Joe Zawinul and Co. ovo napravili, to će valjda jednoga dana razjasniti? Bilo kako bilo, ovaj album u biti predstavlja i “swan song” ove velike grupe koja je u fuziji unijela toliko toga dobroga, a na trenutke i veličanstvenoga. Jer imati u svojim redovima pored svih genijalaca i jednog Jaco Pastoriusa znači samo jedno – biti u nebesima. Nažalost, ovo je posljednji album…
pročitaj više
Priča o Roky Ericksonu tom čudaku i čarobnjaku pjesme počinje šezdesetih godina, kao frontmena pionira američke garažne psihodelije grupe 13 Floor Elevators. Najjaču snagu bandu upravo daje Roky Erickson svojim autentičnim strastvenim i luđački uživljenim vokalom koji je danas postao legendaran. Band je bio suprotnost tadašnje flower power scene. Njihove teme pjesama nisu bile nadolazeći svijet ljubavi i cvijeća, već upravo obrnuto, svijet u kojem dominira pakao i eksplicitno zanimanje za ono mračno i okultno, nadahnuto acid drogama koje otvaraju percepciju uma. Roky Erickson – “Night Of the Vampire” 1966. godine Roky Erickson biva uhapšen zbog jednog jointa, zamislite, i to u šezdesetima i da ne bi otišao u zatvor…
pročitaj više
Isuse, pa je li ovo moguće! Ovo su bile moje prve reakcije kad sam prvi put poslušao album “Eros”, grupe Dün (Dune) . U tim mi je trenucima bilo van poimanja zdravog razuma da je ovako nešto stvoreno, izdano i egzistiralo u tišini, tu pokraj nas, na dohvat ruke. Koju je trebalo samo ispružiti u duboku tamu medijske ignorancije i negiranja prava na postojanje. Album “Eros” je vjerojatno jedan od najrjeđih albuma u povijesti moderne muzike. (Osim naravno prvog albuma “grupe” Devil Doll, “The Mark of the Beast”, koji je izdan u jednom (1) primjerku i u vlasništvu je tvorca Mr. Doctora). “Eros” je nastao u tišini, na marginama Zeuhla,…
pročitaj više
Orchestral Manoeuvres in the Dark snimaju treći album “Architecture & Morality”! Album po samom izlasku zaposjeda top liste, a singlice koje su skinute s njega, “Souvenir”, “Joan of Arc” i “Maid of Orleans (The Waltz Joan of Arc)”, zauzimaju redom vrhove top lista diljem zapadne hemisfere. Sve je to pridonijelo da se album proda u četiri milijuna primjeraka, dok su se tri singlice koje su skinute sa njega, prodale u osam milijuna primjeraka. Impresivne brojke za jedan album synt-pop orijentacije u doba kad se nad kreativnom muzikom nadvijao sumorni oblak. Orchestral Manoeuvres in the Dark – “Souvenir” Orchestral Manoeuvres in the Dark ili skraćeno OMD, su se pojavili u naletu…
pročitaj više
Nakon osam studijskih albuma, kanadska grupa Rush, izdaje drugi živi album, „Exit…Stage Left“! Album donosi grupu Rush u najboljem izdanju, sublimirajući u sebi esencu studijskih prethodnika i atmosferu direktnog kontakta s publikom. Dakako, svoje položaje na top listama ipak može zahvaliti prethodniku, studijskom albumu „Moving Pictures“. Ovaj studijski album je prokrčio put grupi u gornji razred američkog rocka. Sljedeći prethodnika, „Exit…Stage Left“ pobire lovorike i ovaj put skače s američkog na ostale kontinente. Time se parkira na prvih deset mjesta na top listama diljem svijeta. Album je ujedno i vrhunac prve faze stvaralaštva grupe Rush, jer nakon ovog albuma, počinju s uvođenjem sintesajzera, koji će prevladavati u osamdesetima na studijskim…
pročitaj više
00:00 Grupa Human League izdaje treći album „Dare“. Vijest da je grupa ovog profila izdala visokotiražni synt – pop album i ne pripada u rubriku “vjerovali ili ne?”, no ipak je tu? Evo zašto! Kao prvo, Human League se osniva kao avant-garde grupa, orijentirana na eksperimentiranje sintesajzerom i sa željom za prodorom u nova područja zvuka. Kao drugo, po dolasku Philip Oakeya, grupa mijenja smjer djelovanja, krećući prema komercijalnijem izrazu. U tom zaokretu, grupu napuštaju dvojica osnivača, Martyn Ware i Ian Crag Marsh, te osnivaju novu grupu, grupu kojoj će dati ime Heaven 17 i koja će nastaviti ondje gdje je Human League bio prije zaokreta. Da ironija bude veća,…
pročitaj više
The Police se polako, ali sigurno pretvorio u globalnu senzaciju. Bend je svojim albumima i živim nastupima sebi priskrbio pune dvorane, (kasnije i stadione), te dakako, bankovne račune, jer prodaja nosača zvuka je bila monstruozna. Nažalost, obrnuto proporcionalno statusu u medijima, na top listama i sumama na bankovnim računima je bio odnos unutar grupe između troje članova. Već na prethodniku, albumu „Zenyatta Mondatta“ je bilo vidljivo da tri jake autorske, ali i karakterno jake ličnosti teško mogu egzistirati bez trzavica i međusobnih mimoilaženja. Ulazak u studio za snimanje nasljednika je bio buran, poglavito jer se animozitet unutar grupe polako počeo prelijevati prema vani. E sad, logika kaže da je radi…
pročitaj više
Možda će izgledati malo čudno ovo uvrštavanje u preporuku, no nadam se da ću do kraja ovog teksta razjasniti o čemu se radi. Dakle, preporuka se odnosi na drugi album engleskog umjetnika, muzičara, pjevača, fotografa, i profesora, bivšeg glavnog vokala engleske tehno grupe Ultravox, John Foxxa. Albumu je nadjenuo ime „The Garden“. John Foxx – „The Garden“ Skeptičan kakav jesam bio u to vrijeme, po izlasku albuma sam nevoljko prihvatio priliku ga poslušam. Više reda radi zbog pozitivnih recenzija iz medija, nego iz same želje. No, tu sam se prevario! Od prvih nota je jasno da John Foxx gazi svojom, još neutabanom stazom eklektičkog pristupa tehno izrazu. Još uz to,…
pročitaj više
00:00 King Crimson izdaje osmi album, “Discipline”. Ovaj album je bio daleko više od osmog u nekom nizu, bio je početak nove “New Wave Trilogije” (ovaj sam izraz sam skovao kao i za prethodna tri albuma koje sam pokrio nazivom “Metalna Trilogija”.) I odmah u startu, “New Wave“ u ovom kontekstu treba shvatiti veoma labavo, jer King Crimson, odnosno Robert Fripp, je te 1981. godine, nakon sedam godina hibernacije benda odlučio krenuti (ponovo) ispočetka. I biti u duhu vremena, što istovremeno znači, unijeti toliko novoga i udariti temelje na kojima će izrasti ne samo jedan pokret. No, ovo je tema za daleko širi prikaz. Za ovaj put samo kratko, vezano…
pročitaj više
00:00 The Rolling Stones izdaju šesnaesti album “Tattoo You”. Sam broj priča svoju priču, jer šesnaest studijskih albuma je do tog trenutka, pa i do danas, malo tko izdao i ostao živ! I da, i ovaj album ima svoju priču i to veoma interesantnu. “Tattoo You” je prije nastao kao potreba u žurbi nego planirani i dobro osmišljeni projekt. Pomalo neobično za ovako veliku grupu, ali našli su se u procjepu da im je trebao album za turneju koju su već dogovorili, a njega nije bilo ni u tragovima. Skladateljski tandem Jagger/Richards je upao u kreativnu blokadu i iz njihovog tabora ništa nije dolazilo. Bar ne u onoj kvaliteti i…
pročitaj više
Godina je 1981.! MTV je lansiran i polako, ali sigurno preuzima primat nad industrijom zabave, pogotovo onom u muzičkom segmentu. Ne samo da preuzima primat, već počinje diktirati uvjete, koji će imati nesagledive posljedice po kreativnu muziku dvadesetog stoljeća. No, o ovoj temi drugom prilikom. Za ovaj put, par crtica o onima koji su na vrijeme uvidjeli o čemu se radi i uskočili u trend trominutnih kompozicija, s neizbježnim pratiteljem, videom. Ne odričući kvalitetu pionirima tog pristupa, ipak se na kraju balade mora priznati, da je video odnio primat nad audiom, te je u konačnici, postao daleko važniji od same kompozicije, koju je trebao reklamirati. Drugim riječima, audio je postao…
pročitaj više
00:00 Electric Light Orchestra izdaju deseti album „Time“. Sam broj baš i ne ulijeva neku nadu u sadržaj, no ovaj put, brojka deset i nije bila loša. Pogotovo jer se grupa nakon (uspješnih) izleta u pop vode i haranja top listama, vraća nešto progresivnijem izrazu, a samim tim i svojim korijenima. Još jednom se dokazalo i pokazalo, koliko je u biti, „neisplativa“ ta progresivna muzika, a najbolji primjer je baš ELO, a i njen tvorac i vođa, Jeffrey “Jeff” Lynne. Jeff je naime bio pionir britanskog psihodeličnog pokreta, jedna od najuticanijih ličnosti ondašnjeg undergrounda, te tvorac i vođa uvrnute grupe The Move. Shodno tome, underground zvijezda tog doba. No, ništa…
pročitaj više
Stevie Nicks izdaje debut album „Bella Donna“. Putanja albuma je u najmanju ruku neobična, jer skoro pa cijeli materijal je nastao za vrijeme nastanka albuma „Tusk“, matičine grupe Fleetwood Mac. Vjerojatni razlog samog nastanka albuma jest u biti da se kompozicije nisu našle na tom albumu, te je Stevie krenula drugim putem. Nakon mega uspješne turneje na kojom je Fleetwood Mac promovirao album “Task“, Stevie oko sebe okuplja kremu tadanjeg američkog rock miljea i ulazi u studio. U timu su se pored provjerenih studijskih muzičara našli Tom Petty i Don Henley. Sama su imena ove dvojice su garantirala uspjeh. A on nije izostao. Po izlasku album odmah uskače na top…
pročitaj više
Blue Öyster Cult izdaju osmi album “Fire of Unknown Origin”. Album je producirao “kućni” producent Martin Birch, te ukupno gledano, trebao je to biti jedan u nizu dobrih albuma ove velike grupe. Pa i jest bio! Uz ovaj album se vežu neke interesantne činjenice. Na albumu se nalazi kompozicija “Burnin’ for You”, koja se kao singlica penje na #1. mjesto Billboarda. Bio je to nagovještaj povratka komercijalne komponente u muzici i istovremeno kraj “komercijalno sušnog” perioda koje je obilježilo posljednja dva albuma. Da se razumijemo, sam izričaj ovime nije patio, grupa je i dalje ostala na svom kolosijeku, jedino se pristup donekle izmijenio, kako bi se lakše prodrlo do izgubljenog…
pročitaj više
Preminuo je Bob Marley! Njegovim odlaskom je počela agonija raggaea, kao stila, kao pravca i dakako, uticaja na svjetsku scenu. Zalazak pravca se nije dogodio preko noći, ali je godinama nakon ovog datuma polako, ali sigurno gubio na svojoj moći, originalnosti i uticaju, da bi se po isteku desetljeća polagano ugasio (na globalnoj razini). Ne postoji prosječni konzument popularne muzike koji nije čuo za Bob Marleya i njegove The Wailerse. Bob Marley je počeo karijeru ranih šezdesetih, osnovavši grupu The Wailers. Trebalo je više od deset godina da se probiju van granica Jamajke, no jednom kad je barijera bila probijena, zadimljeni ritam raggaea se razlio po cijeloj zemaljskoj kugli. Bob…
pročitaj više
00:00 Nick Mason izdaje prvi solo album “Fictitious Sports” ili punog naziva “Nick Mason’s Fictitious Sports”. Manje više svi se slažu u jednom, da je ovo najmanje Nickov solo album, jer sve je kompozicije na njemu napisala i ko-producirala Carla Bley. Na albumu kao vokal gostuje Robert Wyatt, osim na uvodnoj kompoziciji. A i sam Nick priznaje da je album napravio više kao vježbu za sljedeći solo album “Profiles”, nego kao neko ozbiljno solo ostvarenje. Na albumu sudjeluje cijela krema ondašnje progresivne scene, od već spomenutog Roberta Wyatta, preko Chris Speddinga na gitari, do same Carle koja je aktivno sudjelovala na snimanju, svirajući klavijature. Nick Mason – “I’m A Mineralist”…
pročitaj više
Dvanaesti album kojeg Santana izdaje tog Travnja 1981. donosi Santanu na još jednom raskrižju. Latino rock faza kojom je priskrbio svjetsku slavu je bila daleko iza njega, fuzija / meditativna faza mu je priskrbila auru velikog umjetnika, ali ne i komercijalni probitak. Vjerojatno pod pritiskom diskografske kuće, Santana se počinje vraćati na neke polazišne točke, dakako, prilagođene vremenu nastanka. Rezultat je bio polovičan. Iako su neki albumi dobivali priznanja, sterilnost se uvukla u Santanin cjelokupan izričaj i nije ga napuštala sve do albuma “Supernatural”, kad ponovo zauzima svoje pozicije, kako na listama tako i na financijskom planu. Santana – „Winning“ Jedan od albuma te faze između fuzije i velikog povratka…
pročitaj više
Ako netko spomene pola stolječa onda ona puno znači u nekom kontekstu, a u nekom baš i ne. Kad se u kontekstu punka i muzike uopće spomene ta brojka onda kod sudionika rasprave u najmanju ruku izaziva jezu, jer ruku na srce, za nas “oldtimere” punk je nešto što je bilo jučer, punk je nešto što je svrgnulo s trona samodopadne egom ovjenčane veličine, od kojih mnoge to više nisu bile. Punk je za nas prekretnica i vlak u kojeg su se neki uspjeli uskočiti a neki pak ne, ostajući okamenjeni u vremenu i prostoru šezdesetih i sedamdesetih. I sad ponovo ta “pola stolječa” i njen odnos spram dokumentarnog filma…
pročitaj više
Preminuo je vokalni solista grupe Canned Heat, Robert Hite, zvan The Bear. Uzrok smrti, OD! U stvari, kasnije se pokazalo da se dogodila kobna greška od strane samog the Beara. Naime, za vrijeme pauze između dva seta u The Palomino Clubu u North Hollywoodu, Bobu je pristupio jedan od fanova benda i ponudio mu drogu. Misleći da se radi o kokainu, Bob ga je ušmrkao, i to je bilo posljednje, jer radilo se o heroinu. Dok su ga prenijeli u bolnicu, Bob je već izdahnuo. Priča je počela kad je Bob Hite upoznao Alan Wilsona preko Henry Vestinea u nastojanju da privole starog blues pijanistu Sunnyland Slima da ponovo uđe…
pročitaj više
Wishbone Ash izdaju jedanaesti album „Number the Brave“. Bio je to prvi album na kojem nije sudjelovao jedan od osnivača grupe, Martin Turner. Njegovo odsustvo se nije toliko osjetilo na basu, jer ga je tu zamijenio John Wetton, ali njegov vokal je ipak davao boju koju je grupa kreirala u svojoj zvučnoj slici. I pored sudjelovanja Wettona, Wishbone Ash su počeli gubiti tlo pod nogama. A i samo nesudjelovanje Wettona u kreativnom djelu nastanka ovog albuma dovoljno govori. Daleko od toga da album nema svijetlih trenutaka, no, od kreatora megahita, albuma „Argus“, se očekuje daleko više. Wishbone Ash – „Number the Brave“ Osobno, pored toliko dobre muzike koja me okružuje, nemam…
pročitaj više
Da bi popunila prazninu u kreativnom nizu Miles Davisa, diskografska kuća Columbia Records izdaje kompilaciju “Directions”. Na albumu su se našle još neobjavljene snimke nastale u periodu od 1960. do 1970. godine, ili drugim riječima, iz najplodnijeg perioda stvaralaštva ovog velikana jazza i utemeljitelja fuzije. Obično se kompilacije ovakve vrste dočekuju sa skepsom, jer nije rijedak slučaj da kompanije cijede zadnje kapljice škuda iz projekata svojih pulena ili „raison d’être“ ovakvih izdanja je samo jedan – novac! Ne u ovom slučaju. Sam naslov albuma “Directions” indicira njegov sadržaj i u jednoj riječi opisuje o čemu se radi. Album sadrži nepoznate bisere iz desetogodišnje vladavine Miles Davisa, jazz i fuzijskom scenom. Tako se na…
pročitaj više
Nezadovoljan smjerom kojim ide matična grupa Curved Air, nakon snimanja albuma „Phantasmagoria“, Francis Monkman napušta sigurno utočiste i kreće u novu avanturu. Curved Air se po izlasku trećeg albuma komotno smjestio negdje na sredini druge lige prog rocka, što mu je omogućilo lagodan život i dug vijek. Očito mu „penzija“ nije bila životni moto, i ne samo da odlazi iz grupe, već kreće preko Najveće Bare i u Australiji sudjeluje u rađanju novog benda, Sky. Možda će izgledati čudan potez, no Francis je već prije gostovao na izdanjima australskih umjetnika, te u biti, kad je napustio matičnu grupu, nje imao težak zadatak. Pogotovo jer je John Williams istovremeno krenuo u…
pročitaj više
The Who izdaju prvi album nakon smrti bubnjara Keith Moona, “Face Dances”. Na još uvijek friškim impresijama od smrti Moona, kritika, a i publika prihvaćaju ovaj album. Neki idu toliko daleko da ga proglašavaju najboljim od izlaska albuma „Quadrophenia“. Osobno se s tim ne bi složio iz razloga, što, Kenney Jones jednostavno nije mogao nadomjestiti Keith Moona, kako po dinamici, tako po maštovitosti izvedbe. Nije tajna da je sam Roger Daltrey bio protiv toga da Kenney bude u grupi, no ostao je zahvaljujući zaštiti Pete Townshenda. Na stranu što je album sazdan od kvalitetnog materijala, no ipak, nešto je tu falilo, a svi znamo što. The Who – “You Better You…
pročitaj više
00:00 Prije skoro 40 godina dobio sam na slušanje jednu kazetu. Na njoj nije bilo nikakvih informacija o sadržaju, samo ono “muzika”. Ta “muzika” me na prvo slušanje i nije baš nešto dojmila, no, imala je u sebi ono nešto. Ono nešto čemu sam se vraćao i slušao je ponovno i ponovno, dok nisam morao priznati da me osvojila. Sva moja nastojanja da saznam nešto o bandu pa čak i imena završavali su slijeganjem ramenima. Doba je interneta. Tajni više nema. Intenzivno proučavam glazbu i sve njene aspekte. Pod ruke mi dolazi CD meni nepoznate grupe Agamemnon. Prvi taktovi me pogađaju pravo u srce, vračaju me u kasne sedamdesete i…
pročitaj više
Dogodilo se nemoguće! Dogodilo se ono što nitko ni u snu nije očekivao. Jedan progresivni album, zasjeda na prva mjesta top lista označavajući eru vladavine progresivne muzike i njen kreativni vrh. Te Veljače, 1981. godine, “The Dark Side of the Moon” bilježi svoj 402-gi tjedan na top listama i time postaje najprodavaniji album u povijesti moderne muzike. Trijumf koji je lansirao grupu Pink Floyd u nebesa! Bez ikakvog kompromisa i podilaženja ukusu masa i zahtjeva diskografske kuće, Pink Floyd “prisiljava” masu da prihvate njihov izričaj i štoviše, da kupuju njihove ploče. A prodaja je bila monstruozna. No, život ovog albuma nije stao u ovom mjesecu te davne godine. Album je…
pročitaj više
Mike Bloomfield je bio prvi heroj gitare, koji je ranih šezdesetih obilježio epohu svojim sviranjem, ali i pristupom muzici. Doduše, do posljednjeg je dana negirao svoj status zvijezde, i skromno izjavljivao da je on samo blues gitarista. Pa i bio je „samo blues gitarista“, ali koji! Bilo je to vrijeme kad se rock počeo formirati van blues forme, ali još uvijek čvrsto vezan za svoj izvor. Mike je od prvih dana svirke na pozornici imao „peh“ da je studio pokazao jedno, a živa svirka sasvim drugo. Tek je Paul Rothchild (producent the Doorsa), djelomično uspio na vinil prenijeti duh scenskog nastupa, da bi Al Cooper uspio postići „atmosferu“ najbližu onoj…
pročitaj više
Phil Collins izdaje prvi solo album “Face Value” Prvi primjerci vinila nisu se niti ohladili od prese, a singlica “In the Air Tonight”, skinuta s njega, uzlijeće na prvo mjesto top lista, s obje strane Atlantika. Bio je to trijumf kojeg je Phil čekao godinama. No, da se ne zaboravi, s grupom Genesis je prošao sve što se sa grupom imalo proći, ali ovo je bilo nešto osobno. Pogotovo ako ovaj album gledamo u kontekst njegovog osobnog života, koji je bio sve samo ne ružičast. Istovremeno, ovaj album je definitivno utjecao na samu grupu Genesis, koja lagano, ali očito mijenja smjer djelovanja. Još uvijek ne napuštajući progresivni izraz, gazi sve…
pročitaj više
Album “Killers” Iron Maidena koji je izašao jedva godinu dana nakon izlaska njihovog više nego odličnog debi albuma imao je dosta težak i nezahvalan zadatak. Nakon što su skoro svi rock kritičari ishvalili prvi album i bend općenito, na “Killers”-u je bilo da nastavi taj niz hvalospjeva. No, to se ipak nije dogodilo… dapače, dobio je ulogu neželjenog drugog djeteta i dugo vremena je bio zanemaren i od publike, a i od Maidena samih. Iako je “Killers” produkcijski odrađen daleko bolje od prethodnika te bio prepun sirove energije i pravog hard rock zvuka, pjesme jednostavno nisu bile toliko upečatljive. “Killers” se većinom sastoji od pjesama koje, kao, nisu bile dovoljno…
pročitaj više
Utemeljitelj Krautrocka, grupa Amon Düül II silazi sa scene. Izrastavši na pepelu Amon Düüla, grupe koja je nastala u Njemačkoj komuni i nije imala ambicija za nekim širokim priznanjem, Amon Dull II je krenuo od točke gdje su prethodnici stali. U samom izričaju su proširili horizonte, ubacujući čak pop senzibilitet u avangardni izričaj, dobivajući na taj način izrazito pitku mješavinu underground muzike, koja se mogla jedino katalogizirati pod kapom Krautrocka. Prvim albumom „Phallus Dei“, instant stječu kultni status i rijeku sljedbenika u underground pokretu. Kako se pod njihovim uticajem Krautrock počeo prelijevati preko granica Njemačke, tako je rasla i njihova popularnost van uskih granica komune, pa i same države. Amon…
pročitaj više
Skoro godinu dana od izlaska albuma „Vienna“, Ultravox lansira istoimenu singlicu. Dakako, bio je to čisto komercijalni potez, jer je proteklih mjeseci bilo jasno da je pjesma ta koja nosi album i da će, ako već i nije, postati izdanje koje će se vezivati za ovaj sastav. Iako je album utabao put singlici (u nekim drugim vremenima bi bilo obrnuto!), ipak singlica s naslovnom pjesmom nije stigla do prvog mjesta UK top liste singlica. Dospjela je do drugog i tu boravila puna četiri tjedna, ne uspijevajući se popeti za još jedno i osvojiti vrh vrhova. Na pjesmi, kao i na albumu, po prvi put pjeva Midge Ure, a nastala je…
pročitaj više
Postoje albumi oko kojih se lome koplja. Za jedne su dobri/odlični, za druge pak bezvrijedni, loši, nikakvi. Postoje pak albumi oko kojih se svi slažu u statusu, bio on loš, dobar, odličan ili čak i više od toga. Vrijeme uglavnom radi korekcije i s povremenim „greškama u koracima“, smješta albume na police na koje zaslužuju biti. No, postoji jedan album koji je van svih kategorija, van svih premisa odlučivanja o statusu, nivou kvalitete ili pak samom sadržaju. Album je toliko jedinstven da u biti predstavlja žanr sam za sebe i bez ikakve mogućnosti da ga itko ugrozi u njemu. Taj album ne pobuđuje rasprave, ne dijeli tabore na pro i…
pročitaj više
Iako je obilovao događajima za spomen, ipak je Prosinac 1980. obilježio tužan događaj. Još jedna u nizu tragedija u svijetu muzike. Ovaj put, uzrok nije bila droga, ni alkohol, ni išta sličnog, toliko svojstveno rocku i svijetu oko njega. Ovoga puta tragediju je obilježila jedna besmislena smrt jednog od najvećih i najmarkantnijih osoba dvadesetog stoljeća. John Lennon je te večeri u Prosincu ubijen ispred kuće u kojoj je živio, i to nakon što je dao autogram svom krvniku. Ubiti veliku ličnost samo zato da bi se došlo u fokus javnosti nije ni za osudu, za to treba biti umno poremećen. Na “sreću”, za razliku od naših zakona, američki zakon o…
pročitaj više
Četvrtoga dana u Prosincu 1980. godine održana je konferencija za medije koju su svi s nestrpljenjem očekivali. Naime, Led Zeppelin su najavili novosti u svezi nemilog događaja, smrti bubnjara John Bonhama. Odmah se krenulo sa spekulacijama tko bi mogao zamijeniti nezamjenjivog i u tom ozračju je i počela konferencija. No, ono što je uslijedilo nitko nije očekivao. Jimmy Page, Robert Plant i John Paul Jones su objavili da Led Zeppelin prestaje s radom, jer jednostavno nezamjenjivog nije imao tko zamijeniti. Bio je to hladan tuš ne samo za okupljene na ovom događaju već i za armiju sljedbenika koji su već imali karte u džepu za najavljenu turneju. Bio je to…
pročitaj više
Motorhead izdaje četvrti album “Ace of Spades”. Bio je to donekle prijelomni album u životu ove grupe, jer je donio grupu u punoj snazi i izričaju. Bez previše lamentiranja Lemmy and Co su napravili album pred kojim se skida kapa. Singlica, s naslovnom pjesmom dolazi na 15. mjesto UK liste singlova i vuče sa sobom album, koji se parkira na četvrto mjesto UK Top liste albuma. Istovremeno, album je prvi u biti koji biva primijećen na američkom tržištu i krči put grupi ka internacionalnom uspjehu. Sama naslovna pjesma, “Ace of Spades”, postaje standard grupe i himna rastućeg Heavy Metal pokreta. Motorhead na čelu sa Lemmyem na albumu uspješno spaja rock sa…
pročitaj više
Tri godine nakon izlaska pothodnika „Better by Far“, Canterbury grupa Caravan izdaje novi album simptomatičnog naziva „Album“. Prethodilo mu je ulazak u studio u sastavu koji je zaslužan za neka od najvećih ostvarenja grupe, Pye Hastings, Geoff Richardson, Dave Sinclair, Richard Sinclair i Richard Coughlan. U biti nastanak albuma je bio slučajan. Naime, grupa je trebala snimiti živi album s kompozicijama iz ranijeg perioda, no, ispostavilo se da je cijena tog albuma otprilike jednaka cijeni lansiranja sasvim novog albuma. Tako je Pye Hastings prionuo pisanju novog materijala. Pomogli su mu Dave Sinclair i Geoff Richardson. I sve je izgledalo da su se kockice napokon posložile. Nažalost, bila je to iluzija.…
pročitaj više
00:00 Samo je jedna grupa na ovoj zemaljskoj kugli mogla izdati ovaj i ovakav album! The Residents izdaju album “Commercial Album”, s kojim nemilosrdno seciraju svu prozirnost i banalnost popularne muzike. Želeći poentirati na svojoj satiri, The Residents na albumu smještaju ni manje ni više nego 40 pjesma u trajanju od minute svaka. I pri tom izdaju uputu „za upotrebu“, svaka pjesma se mora preslušati tri puta uzastopno da bi se dobila „normalna“ pop pjesma. Postoji li bolji način za prikazati infantilnost i idiotizam masovne produkcije?! Na stranu što je svaka pjesma zapravo vinjeta koja egzistira u nekom svom okuženju, tvoreći almanah apsurdne satire zapakovan u The Residents ambalažu. Na…
pročitaj više
Cheap Trick izdaje peti studijski album “All Shook Up”. Album donosi grupu u pomalo neobičnom izdanju ili bolje rečeno, u jedinstvenom. Ovaj “kut” i način skladanja pa i sviranja grupa nije imala ni na jednom prethodniku, ali ni na nasljedniku. Drugim riječima, grupa se u skladateljskom smislu otisnula u eksperimentne vode (iako ovo “eksperimentalno” ipak treba shvatiti uslovno!). Kako bi svoje ideje pretočili u djelo, nisu angažirali svog stalnog producenta Tom Wermana, već su ponudili suradnju George Martinu. Ovaj je prihvatio. Nije bilo lako napraviti nasljednika platinastog “Dream Police”, ali grupa očito to nije ni htjela. Time se donekle objašnjava ovo skretanje s utabane putanje komercijalnog i kreativnog uspjeha. Čak…
pročitaj više
00:00 U2 izdaju album prvijenac, „Boy“. Izlasku albuma je prethodila jedna neugodna epizoda. Naime, grupa je ponudila album lokalnoj diskografskoj kući, no ovi su ga odbili uz obrazloženje da grupa nije perspektivna i da je vrijeme tog albuma isteklo. Bono i ekipa se okreću kući Island Records, te bivaju prihvaćeni. Album izlazi i pobuđuje znatnu pažnju. Za to je većinom zaslužan, uz Bonov vokal, specifični zvuk kojeg su donijeli, reklo bi se, „iz prve“. Taj je zvuk počivao na Edgeovoj gitari i ima svoju pomalo neobičnu povijest. Kako je Edge tehnički bio veoma slabo potkovan, pokušavajući izvesti kompliciranije dionice, jednostavno bi fulao. I da bi se pokrio poslužio se trikovima,…
pročitaj više
Buldožer lansira četvrti (treći) album, „Izlog jeftinih slatkiša“. Da se izbjegne konfuzija oko rednog broja, odmah treba napomenuti da je treći album „Živi bili pa vidjeli“, u biti EP, s obzirom na dužinu trajanja, s muzikom iz istoimenog filma, te se ne smatra pravim studijskim izdanjem. „Izlog jeftinih slatkiša“ je bio prvi album bez Marka Brecelja, koji je bio kreativna lokomotiva benda. Njegova lucidnost, pa i genij su lansirali Buldožer u prvu ligu ex-Yu rock scene po samom osnutku i izdavanju prvog albuma „Pljuni istini u oči“ Našavši se na brisanom prostoru, Boris Bele preuzima kormilo benda i postaje, uz Boruta Činča, glavni skladatelj u bendu. Interesantno je za napomenuti…
pročitaj više
00:00 Ne znam da li je grupa the Police imala savjetnika za strategiju, ali činjenica jest da od izdavanja prve singlice „Roxanne“, pa sve do finalnog albuma i trijumfalnih turneja po stadionima, grupa nije napravila ni jednu grešku u koracima, kako na kreativnom, tako i na financijskom polju. Stoga treći album „Zenyatta Mondatta“ treba gledati na nekoliko razina. Permanentna evolucija opusa, ali i permanentno uspinjanje prema zvijezdama ili bolje rečeno, prema statusu super zvijezda. Nažalost strma uzlazna putanja popularnosti i kreativnog naboja je bila obrnuto proporcionalna međuljudskim odnosima unutar grupe. Činjenica jest da u najvećem naponu snage grupa u studiju uopće nije funkcionirala kao cjelina, već su se svojski potrudili…
pročitaj više
Bio je to tužan dan za cijelu muzičku zajednicu. John Bonham je pronađen mrtav u kući Jimmy Pagea, gdje se grupa povukla nakon vježbanja u studiju. Uzrok smrti, kao i kod Hendrixa, gušenje nakon povraćanja u pijanom stanju. Tog dana Bonham je konzumirao više od litre i po votke i to je bilo presudno. Led Zeppelin su se pripremali za američku turneju, prvu nakon trijumfalne iz 1977. godine i sve je ukazivalo da će predstojeća biti još veća i uspješnija. Nažalost, nije bila jer se nikad nije ni održala. Jimmy Page, Robert Plant i John Paul Jones su odlučili da ne nastave s radom i Led Zeppelin su prestali postojati.…
pročitaj više
00:00 Berlinska Trilogija je postala prošlost. Iako komercijalno ni blizu prijašnjim ostvarenjima, David Bowie je bio zadovoljan, jer napokon se u potpunosti profilirao, svoja alter ega ostavio iza sebe i pogledao naprijed. Za ovog umjetnika to naprijed je značilo samo jedno, NOVO! Sublimirajući do tada napravljeno Bowie kreće u solo avanturu. Za razliku od Trilogije, gdje su doprinosi suradnika (Brian Eno, Robert Fripp, Tony Viskonti) bili neprocjenjivi, ovaj put Bowie kreće sam u nepoznato, Bio je to hrabar korak koji će uroditi albumom “Scary Monsters (and Super Creeps)” , koji kao četrnaesti album izlazi u Rujnu 1980. godine. David Bowie – “Ashes To Ashes” Albumu su prethodile singlice, od kojih…
pročitaj više
Jethro Tull izdaje trinaesti album “A”. Čudna je u biti sudbina ovog albuma. Snimljen je kao solo album Ian Andersona, ali je na nagovor matične diskografske kuće Chrysalis izdan pod imenom grupe. Razlog je jasan. Da je album bio izdan kao solo album Andersona, tiraža bi bila daleko manja. Ovako, album se prodavao u standardnim Jethro tiražama. Nesvakidašnji je to bio “deal“. Naime, diskografska kuća Chrysalis se našla u dubokim problemima i dugovima. Ploče koje su izdavali nisu postizale tiraže koje bi pokrivale sve troškove, te je prijetila opasnost od bankrota. Kad je Anderson čuo o čemu se radi, bez ikakvih uvjeta je pristao na zamolbu. Jedino što je u…
pročitaj više
00:00 Kad se reggae počeo prelijevati van granica Jamajke, jedna od prvih zajednica koja ga je prihvatila je bila doseljenička u Engleskoj. Kao bivša kolonija Jamajka je imala veliki dio svog stanovišta u Engleskoj i dakako, oni su sa sobom donijeli svoj ritam. I kad je reggae eksplodirao na globalnom nivou, Engleska je planula u ritmu reggaea. (i kasnije ska). Veliki dio bijele popualcije je isto tako prihvatio reggae kao svoj izričaj, poglavito radi njegove filozofije, ali i stila života kojeg je propagirao, a koji nije bio ni malo stran mladosti tog doba :-). U takvom okruženju nastaje UB40, koji kao svoj izričaj uzima reggae, a poruke usmjerava na socijalnu…
pročitaj više
Naziv albuma „Drama“, kojeg izdaje progresivna grupa Yes, u mnogome opisuje njegov život i tijek nastanka. Da li su ime odabrali na početku snimanja ili na kraju, ne znam, ali da su tražili bolji izraz, nisu ga mogli naći. Dakle, bend se vratio s „Tormato“ turneje, tijekom koje su se već počele nadzirati pukotine u međuljudskim odnosima. I kad je ista ekipa u sastavu Steve Howe, Rick Wakeman, Jon Anderson, Chris Squire i Alan White ušla u studio, sukob se proširio na kreativnom polju. Snimanje je započelo u Francuskoj, pod producentskom palicom Roy Thomas Bakera. Atmosfera je bila toliko loša, da se de facto nisu ni vidjeli u studiju. A…
pročitaj više
00:00 „Back in Black“, je naziv albuma grupe AC/DC, koji sve kaže. Album je, kao što se iz naslova vidi, posvećen pjevaču Bon Scottu, koji je preminuo u drugom mjesecu iste godine. Po njegovu odlasku, bend je ozbiljno razmatrao opciju o prestanku rada, ali su na nagovor Bonovih roditelja ipak nastavili s radom. Pomalo neobična priča. Kao zamjena pronađen je pjevač iz drugoligaše grupe Geordie, Brian Johnson. Kako je Bon važio za nezamjenjivog, nitko nije u Brianu vidio adekvatnu zamjenu, pa ni očekivanja nisu bila bog zna kakva. No, stvarnost je ovaj put bila daleko ljepša od predviđanja. AC/DC – „Back in Black“ Ne samo da je Brian uspješno zamijenio…
pročitaj više
00:00 Ultravox izdaje četvrti album “Vienna”. Album u mnogo čemu predstavlja prekretnicu u životu grupe, te se s pravom smatra kamenom temeljcem drugog djela opusa. John Foxx i Robin Simon napuštaju Ultravox nakon trećeg albuma „Systems of Romance“. Razlog, osim kad su financije u pitanju, a ovaj put očito nisu bile, je smjer u kojem je krenula grupa. Naime, Ultravox se jesu vodili kao synhtpop bend u nekim okvirima, ali su bili više okrenuti eksperimentalnoj strani žanra. Foxx i Simon su željeli produbiti izričaj i krenuti nekim neutabanim stazama, dok se ostatak benda nije slagao s time. Tako je u nastalu prazninu „uletio“ Midge Ure koji je ne samo spretno…
pročitaj više
Pronaći danas neki relevantan podatak o albumima Tome Bebića je ravno nemogućoj misiji. Nije teško zaključiti zašto je tome tako. Toma Bebić je „bija redikul“ koji je živija u Splitu tamo u drugoj polovini prošlog stoljeća. Ovim će riječima Toma biti opisan od većine današnjih stanovnika Splita, bar od onih koji su ikad čuli za njega, jer onih drugih je bolno previše. Sama ta konstatacija nameće i status kojeg je Toma imao u vrijeme dok je živio, ali, .. .Problem je u tome što je Toma bio ispred svog vremena, neshvaćen, ali ipak donekle prihvaćen u vremenu kad je hodao Varošem i pio vino iz bukare po konobama. Bio je…
pročitaj više
Suradnja Bob Marleyja i ostatka Wailersa se bližila kraju. Zadaću su ispunili, reggae je zavladao svijetom, ako ne isključivo, ali onda poglavito njihovom zaslugom. Konture posljednjeg albuma su se nadzirale i jedna od prvih kompozicija koje su bile finalizirane u studiju je bila “Could You Be Loved”, te je i izdana kao pilot i najava nadolazećeg albuma. Vjerujem da ne treba napominjati kako je bila primljena, jer u to vrijeme Wailersi s Marleyjem na čelu jednostavno nisu mogli omanuti. S nestrpljenje se čekao album „Uprising“, koji je i izašao mjesec dana nakon singlice. Pjesma “Could You Be Loved“ posjeduje sve ono po čemu je bend posto poznati i cijenjen, te…
pročitaj više
00:00 Nakon tri briljantna albuma Pere Ubu izdaje „The Art of Walking”, album koji u neku ruku predstavlja prekretnicu u opusu ovog eksperimentalnog sastava. Iako su cijelo vrijeme gazili neobičnim stazama eksperimenta, na ovom album idu korak dalje, korak koji se mnogima nije svidio. Zaokret je prvenstveno odraz afiniteta i stremljenja novog gitariste, Mayo Thompsona, koji je došao iz opskurnog benda The Red Krayola. Dok je originalni gitarist Tom Herman ipak bio prvenstveno rock gitarist koji se povinovao konceptu slobodne forme, dotle je Mayo bio neka njegova suprotnost, u izričaj grupe je unio skoro pa free jazz. Drugim riječima, nestalo je one rock esence koja je krasila prijašnje albume. Čak…
pročitaj više
Jeff Beck izdaje treći solo album “There & Back”. Album nastavlja uzlaznu putanju Beckove solo karijere i penje se na top liste. Iako van struja i bogat elementima fuzije, album zauzima #21. mjesto Billboarda u Americi. Interesantno je uz to, da se album popeo i na Billboard Jazz listu (#10. mjesto!), što je jedan od rijetkih presedana u svijetu muzike. No, to samo kazuje o kojoj se klasi radi kad se govori o muzici koju stvara Jeff Beck. Jeff Beck – “Star Cycle” Album dolazi i na top listu u Švedskoj (#36. mjesto). Album “There & Back” sadrži proširene horizonte Jeff Becka, koji radi blagi korak natrag u rock, ali…
pročitaj više
Roxy Music izdaje sedmi studijski album “Flesh + Blood”. Pomalo neobično za ovu glam-art grupu, album instant dolazi na top liste i za kratko se penje na prvo mjesto UK liste albuma. Na tronu stoji pun tjedan, no, tu nije kraj. Te iste godine, u osmom mjesecu se ponovo vraća na prvo mjesto i taj put stoji na toj poziciji puna tri tjedna. U Americi album se penje na #35. mjesto Billboarda. Imajući u vidu da je ovo album grupe na zalazu, uspjeh je još impresivniji. Uspjehu albuma su pridonijele i singlice. Prva, “Over You”, koja je izašla prije samog albuma, zauzima svoje mjesto. Peto mjesto UK liste singlica je…
pročitaj više
Ian Curtis okončava svoj život objesivši se u trenutku napada depresije. Otišao je kad je Joy Division počeo zauzimati svoje mjesto na globalnoj sceni, šireći svoj uticaj van granica Otoka. Joy Division je do smrti Ian Curtisa izdao samo dva albuma, debut „Unknown Pleasure“ i drugi album, „Closer“. Bez velike pompe, oba su albuma po izlascima proglašena klasicima post punk ere. Doduše to je bilo ono prvo. Ono realnije i dugovječnije je došlo s godinama, kad su se oba albuma profilirala u svojoj originalnosti i našla se na pijedestalu, ne samo jedne ograničene ere, već muzičke umjetnosti uopće. Joy Division je možda bila jedina grupa koja je djelovala na tragovima…
pročitaj više
00:00 Poprilično konfuzna, pa i komplicirana priča se isplela oko albuma prvijenca Joan Jett. The Runaways su se razišle kud koja, ostavivši iza sebe ništa drugo do praznog bankovnog računa aktera. (ne sumnjam da je diskografska kuća profitirala na prvoj velikoj ženskoj rock grupi!). Joan Jett (rođ. Joan Marie Larkin), se našla na vjetrometini. Zajedno s producentom Kenny Lagunom, ulazi u studio i uz pomoć studijskog benda Roll-Ups snima novi materijal za album prvijenac. U studiju su još bili članovi grupe Blondie, Clem Burke i Frank Infante, te Steve Jones i Paul Cook iz Seks Pistolsa. (prateći band The Blackhearts ce oformiti kasnije) Samo snimanje je u potpunosti financirao Kenny.…
pročitaj više
00:00 Ugazivši s prvim albumom „Mix-Up“ na „uncharted territory”, Cabaret Voltaire munjevito kreće u novu avanturu. Kako su na prvijencu udarili kakve takve temelje ili bar one medijske, korigiraju svoj prvobitni Dada izričaj blendiran popom i dakako obogaćen elektronikom, eklektikom, u, …, u „muziku bez instrumenata“. (ovaj izraz su preuzeli velikim djelom od Brian Enoa, kojeg neuvijen navode kao uzora.) Dok je „Mix-Up“ koketirao s koliko, toliko „pitkim“ izričajem na nasljedniku „Three Mantras“, sve skupa nestaje i utapa se post punk industrial, elektronske pop provenijencije. Dadaizam jest tu, ali kao „dobri duh“ albuma, bez konkretnog uporišta u kompoziciji. I ovo kompozicije je retoričko, jer, album se sastoji od dvije muzičke…
pročitaj više
00:00 Black Sabbath izdaje deveti studijski album “Heaven and Hell”. Bio je to prvi album na kojem se kao vokal pojavljuje Ronnie James Dio. Ronnie je godinu dana prije zamijenio Ozzy Osbournea, koji je bio izbačen iz grupe zbog nepoštivanja osnovnih radnih obaveza i permanentne toksikacije svim mogućim drogama i alkoholom. Ozzy je došao u situaciju da više opće nije funkcionirao, te je Tony Iommi dobio težak zadatak da to objavi starom pajdašu. Nikome nije bilo svejedno, ali svima je bilo jasno, ako Ozzy ostane, grupa nestaje! Interesantno u ovoj priči jest činjenica, da je Ronniea s Iommiem upoznala Sharon Arden, koja će kasnije postati supruga otpuštenog Ozzya! Ronnie se…
pročitaj više
00:00 Album prvijenac jednostavno nazvan po imenu grupe „Sky“ je polučio (pomalo iznenadni) uspjeh. Francis Monkman i John Williams, uz svesrdnu suradnju ostatka grupe, Herbie Flowersa, Tristan Fryja i Kevina Peeka, su ponovo u studiju i snimaju nasljednika. Formula ostaje ista, instrumentali u dodiru, a katkad i debelim uporištem u klasičnoj muzici, autorski, i obrade klasike i suvremenika („Vivaldi“/Curved Air). Iako su mnogi spočitavali pitkost izričaja (a ne rijeko sugerirali time i pličinu), Sky se samo s jednim albumom pozicionirao na ondašnjoj sceni, u prog miljeu. Doduše, u tom miljeu i nisu bili omiljeni. Razlog je jednostavan, bili su više, main stream orijentirani, a s progom su dijelili samo osnovne…
pročitaj više
Iron Maiden izdaje album prvijenac i time de facto otvara drugi val britanskog Heavy Metala, koji će ovaj put, za razliku od prvog, prekriti ne samo zemaljsku kuglu, nego napokon, privući bar dio kritičara koji su „uživali mrziti ovaj smjer“. Napokon se i među „učenim“ glavama rodila spoznaja da Heavy Metal ipak nije prazno prangijanje koje je namijenjeno nižem obliku života i jednostaničnim amebama. Bilo kako bilo, album izlazi i smješta se na #4 mjesto britanske top liste albuma. Visoko mjesto za takav album, ali specifično je to, da je uspio omirisati listu samo u Engleskoj. Nigdje više nije uspio, iako je bio izdan u svim zemljama gdje rock ima…
pročitaj više
Genesis izdaju deseti album, „Duke“. Album po izlasku zasjeda na prvo mjesto engleske top liste, i time biva, koje li ironije, prvi album grupe koji zauzima to mjesto. U Americi prolazi nešto lošije, no gledajući na brojke, jedanaesto mjesto je po tiraži bilo daleko jače od prvog engleskog. Album je sniman po Colinsonovom povratku u Englesku, odakle je izbivao zbog porodičnih razloga. Kako su Banks i Rutherford bili angažirani na drugim projektima, sama realizacija albuma je potrajala. Komercijalno album je bio pun pogodak, no „Duke“ je samo nastavio bijeg Genesisa iz progresivnih u mainstream vode. Genesis – “Turn It on Again” Ovo ne treba biti nužno ni loše, pogotovo ako je gubitkom…
pročitaj više
Kad je Giorgio Moroder, siva/bijela/crna eminencija disko muzike, skladao temu i nazvao je „Man Machine”, trebao mu je ženski vokal. Nazvao je Stevie Nicks, no, ona je bila legalno spriječena zbog upravo potpisanog ugovora s diskografskom kućom, koji joj nije dozvoljavao taj izlet. Druga opcija je bila Debbie Harry, frontwoman grupe Blondie. Debbie prihvaća ponudu i nudi svoju liriku. Kao što je sama izjavila, lirika joj se složila u glavi instant, po gledanju sirove verzije filma „American Gigolo“, za koji je tema i napisana kao soundtrack. Blondie ulazi u studio pod paskom Morodera i na tržište izlazi singlica „Call me“. Blondie – “Call me” / instrumental U samom trenutku izlaska…
pročitaj više
Ronald Belford Scott umire od predoziranja alkoholom. Ovo ime baš i ne zvuči poznato, no kad se umjesto njega kaže, Bon Scott, onda stvari postaju jasnije. AC/DC su bili u meteorskom usponu na svjetskoj sceni kad ih je zatekla nesreća. Pored osobnog gubitka, gubitak vokala, koji je de facto bio zaštitni znak banda, je vodilo neminovnom, razlazu i parkiranju banda u povijesnu ladicu. No, Angus i ekipa nisu posustajali, iako je razlaz bio jedna od tema i velika opcija. I ponovo je priča o neposustajanju i upornosti došla na svoje. U polu anonimnom engleskom sastavu Geordie pronalaze adekvatnu zamjenu. Ovo adekvatnu ipak uzeti pod navodnike, jer apsolutno nitko nije vjerovao…
pročitaj više
Malo je dugovječnih bendova koji su cijelo svoje postojanje uspjeli biti miljenici mlađe publike. Jedan od takvih su post-punkeri koji se svojim pjesmama uglavnom obraćaju buntovnim i depresivnim tinejđerima koji se opiru ustaljenim društvenim normama i traže odgovore o seksu, ljubavi i prihvaćanju. U Veljači 1980. godine The Cure izdaju album “Boys Don’t Cry” koji je bio kompilacija izabranih pjesama s njihovog prvog albuma “Three Imaginary Boys” i singlica “Boys Don’t Cry”, “Jumping Someone Else’s Train” i kontroverzne “Killing An Arab”. Iako su sve pjesme već bile poznate, zbog drugačijeg rasporeda i same strukture, album “Boys Don’t Cry” ima drugačiju atmosferu nego “Three Imaginary Boys”. Obzirom da je “Boys Don’t…
pročitaj više
Ostaje pomalo nejasno ili pak, sve je jasno. Izdavanje albuma „Afters“ je samo plod pohlepe diskografske kuće i ništa drugo. Jer, kako objasniti kompilaciju koja se izdaje pod imenom grupe koja u svom opusu ima samo dva studijska albuma („Hatfield and the North“ i „The Rotters’ Club“). No, što je tu je, album „After“ je lansiran i sastoji se od par kompozicija s prvog albuma, par s drugog, od kojih su neke verzije snimljene u živo, te snimke sa singlice “Let’s Eat (Real Soon)” / “Fitter Stoke Has a Bath”. Hatfield and The North – “Oh, Len’s Nature!” / “Lything and Gracing” No, sve te (striktno) financijske konotacije ipak padaju…
pročitaj više
Sedamdesete su zaključene, osamdesete neizvjesne. Novi trendovi lupaju svom snagom na vrata, stara garda se bori za dah. Rijetki uspijevaju zadržati korak, puno ih tone u prašinu zaborava, a neki kreću s kompromisom, koji je tek koju godinu unatrag bio nezamisliv. Drugim riječima, ortodoksni i beskompromisni progresivni psych/space izričaj ustupa mjesto umivenom progu koji kuca na stadione. U Americi se dogodila mutacija koja je iznjedrila drugu inkarnaciju grupe Journey, Kansas, Styx, … . Ni Europa nije ostala imuna, pogotovo jer su se posjetitelji na koncertima brojali u stotinama tisuća, stadioni rasprodani, albumi platinasti, ukratko, blagodat punih bankovnih računa je zapljusnula progresivnu zajednicu. Nektar – “Man In The Moon” Među sastavima…
pročitaj više