The Who su legende, ne za ništa. Svoj status stekli ne samo muzikom koju su stvarali, već i odnosom prema publici i svemu što je vezano za odnos bend-publika. Počevši od koncerata, koji su od prvih dana „vukli“ litre znoja, do izdavanja albuma koji su redom zauzimali top liste, pa sve do današnjih dana kad bi komotno mogli spavati na lovorikama nekadašnje slave, kao i manje više svi iz stare garde. Po tom uzoru, bilo bi logično da sastave play liste za koncerte koja će pokriti očekivanja prepunih dvorana, bez nekih većih kreativnih napora u kreiranju novog materijala. No, nije tajna da je Pete Townshend početkom 2019. godine izjavio da bend…
pročitaj više
Turneja “Us + Them” je završena, Roger Waters se povukao i u miru sabirao rezultate, a oni su veoma, veoma impresivni. Grandiozni, usudio bih se reći, jer s komercijalne strane turneja je bila ogledalo onoga što se događalo na pozornici. Grandiozna! U količini dakako, jer je inkasirala oko pola milijarde dolara čistoga ili jednostavnije rečeno, Roger Waters je kad su se odbili svi troškovi, uključujući i suradnike, inkasirao nešto manje od pola milijarde dolara. Ako to nije impresivno, onda što uopće jest. A taj ogroman novac ipak ima svoje pokriće. Za razliku od političara, svaki peni je zarađen i to doslovno u znoju, znanju, iskustvu, ali najviše talentu. U krajnjoj…
pročitaj više
Iako su nastali kao prateći bend Roine Stolta i to tek na njegovom trećem solo albumu „The Flower King“, bend se nadugo nakon pojavljivanja na prvim koncertima počeo ponašati kao jedan organizam, te je Roine odabrao jedini logičan nastavak suradnje. Po imenu albuma (plus množina „s“) nazvao je novu grupu i s njom nastavio surađivati, snimati albume i odlaziti na turneje. Dakako solo aktivnosti nije zapostavio, no u ovom je kontekstu bitna ta magija koja se rodila na pozornici i što je najvažnije, kasnije se prenijela u studija prilikom snimanja sljedećih albuma grupe. Do sada su ih izdali trinaest, što je veoma impozantna brojka s kojeg god strane gledali. Roine…
pročitaj više
Davne 1975. godine osnovan je Parni Valjak. Nakon 44 godine postojanja održali su koncert za pamćenje u Spaladium Areni. Koncert je kasnio nešto duže od akademske četvrti, ali, … sam pogled na scenu dok se čekalo, garantirao je vrhunsku zabavu. Naravno bez medija i fotografa ni ovog puta nije moglo proći. Spaladium Arena je eksplodirala uz povike oko 6 tisuća ljudi kad je Aki zapivao pismu „Ljubavna“. Ni konkurencija splitskih klubova, ni kiša, ni praznici, nisu uspili zaustaviti rokersku publiku da napune Spaladium Arenu. Tijekom koncerta Parni Valjak je iz usta Husa posvetio pismu neprežaljenoj legendi Splita, Oliveru („Oprosti mi molim te“). Bile su mu posvećene i „Pusti nek traje“…
pročitaj više
Teško se bilo odlučiti di provesti noć vještica jer u Circusa je svirao odlični mostarski bend Jufkamental, ali i u Eksa su svirala dva benda, Discopath i Kosturi. Skoro svaki dan sam u Circusa pa sam ovaj put dao šansu Eksu i nisam pogriješio. Malo sam kasnio na sam početak jer sam čekao drugara iz Podstrane kojem je to bio prvi pohod u taj klub. Bilo mu je teško objasniti di je benzinska kod Spaladium Arene, a kamoli klub, pa sam odustao od objašnjavanja i čekao ga na cesti između Škvera i Poljuda. Prolazak uzbrdo kroz šikare, neobrezano žbunje istrošenom nekadašnjom karting stazom i dolazak pred klub u mraku prepunom…
pročitaj više
„Western Stars“ je 19-ti po redu Springsteenov album. Boss mi je puno drag. Za gledat ga uživo nije mi bilo teško uputit se put Milana, Rima , Berlina…. Njegove ploče od gusta poslušam. Međutim za mene je esencija Bossa u njegovoj kolaboraciji sa E-Street bendom. Nijedan njegov solo album (osim „Nebraska”) nije mi baš lega. To se ne odnosi na „Seeger Session Band“ album koji spada u jednu sasvim drugu kategoriju. Album „Western Stars“ ima 13 pjesama. Snimljen je u Springsteenovom kućnom studiju. Snimak je kao i svi današnji odličan. Ispoliran do toga da postane dosadno tražiti neku falingu. Od poznatih faca na albumu nastupa jedino Paty Sciafa supruga od…
pročitaj više
Eksperimentiranje s alternativnim duhovnostima bio je važan element kontrakulture u Sjedinjenim Državama i Zapadnoj Europi, a 1970-ih rock glazba odražava potragu za smislom u životima mnogih poznatih glazbenika. Budući da je Zapadna Njemačka nakon II svjetskog rata izgubila svoju političku osnovu i gledala unaprijed prihvaćajući potrošačku kulturu, za alternativne duhovnosti koje su se pojavile u njihovoj kulturi, transformiranje nacionalnog identiteta postalo je bitnijim dijelom pripovijesti pretvorbe nego onog pojedinačnog. Pod utjecajem novih zvukova koji su prodirali iz 60-ih i eksplodirali na sceni 70-ih, zvukova glazbe djece cvijeća, koja su nakon velikog rata i mladosti u ultrakonzervativnom okruženju roditelja željela promjene, u Njemačkoj je došlo do radikalne glazbene revolucije koja je…
pročitaj više
Jan Akkerman je poznato i veliko ime u svijetu muzike prošlog stoljeća. Kao osnivač grupe Focus pobrao je sve što jedan gitarista i kompozitor može i upisao se u povijest muzičke umjetnosti. Sama činjenica da su ga neko vrijeme stavljali ispred Claptona i Pagea puno govori o njemu (iako osobno mislim da je malo pretjerano, ali, ono što je dao u grupi Focus je ako ne to onda u ravan s njima!). Već za postojanja grupe Focus Akkerman snima solo albume, od kojih je „Profile“ postao kamen temeljac za njegov daljnji rad. U toj mjeri da je u neku ruku Akkerman s tim albumom krenuo na neka druga polja i…
pročitaj više
Kad je netko na sceni pola stoljeća i pri tom pod svjetla reflektora i centru pažnje isto toliko vremena, onda se ta osoba može opisati kao “časna starina”. Ruku na srce, ovaj bi pridjev pristajao većini aktivnih igrača stare garde iz šezdesetih/sedamdesetih prošlog stoljeća, ali ne i jednoj osobi. A ona se odaziva na ime Van Morrison. Van Morrison ne samo da udovoljava svim kriterijima navedenog pridjeva, već ga u neku ruku nadmašuje, jer te “časne starine” štancaju škude na račun stare slave, (čitaj, bez novog materijala, samo provodeći vrijeme na turnejama štancajući enormne sume). No, Van Morrison je daleko od toga, jer sama činjenica da je u posljednje četiri…
pročitaj više
Između fejs klipova o mačkama na stablu, pasima u vodi, majmunima iz Sabora, parodijama o Greti mogli ste naletit na ekipu mladih entuzijasta kako u podzemnoj New Yorka rastura puhače instrumente energijom koja bi opet oborila “blizance”, (da nisu već planski srušeni jel). Netko ih je od prolaznika snimio, kako to obično biva i video je postao viralan, a sad na YT imaju preko 15 milijuna pregleda samo tog videa i milijune ostalih. Posrećilo im se nakon 10 godina na sceni, tj.na ulici, od 2006. na vamo, da sad sviraju di žele. Danas je na netu sve moguće, ali kada netko materijalizira tu popularnost, snimi album i godinama bukira turneje,…
pročitaj više
Dobro poznati splitski rockeri, proslavili su svoj osamnaesti rođendan, postali „punoljetni“ i odličnim koncertom razveselili fanove. U ovih 18 godina, objavili su dva studijska albuma. Prvi – “ULICE ZLA”, 2008 godine, te drugi, “U VIHORU VREMENA” 2014.godine. Za ovaj klub se zna da svirke počinju u 22 sata – 22 i 15 i da je koncert do ponoći gotov, tako da se Cirkus, dobrano napunio, već nekih cca 45 minuta prije početka koncerta. Nakon početnog uvoda, otvaraju koncert pjesmom, “APOSTOLI ROCK’N’ROLLA”, na što je publika u samom startu pjesme, frenetično reagirala i kolektvno zapjevala iz sveg glasa, a to sve sve skupa dodatno pojačalo na pjesmi koja je uslijedila “ULICE…
pročitaj više
Gotova je litnja sezona koncerata s livada, parkinga i štekata, kreće ona klupska za koju je puno teže dobiti dozvolu, a i krov nad glavom. Ali ako su vam izvođači Seka Aleksić, Dragana Mirković, Goga Sekulić, braća Matić i Mile K... , onda se ne morate brinuti za isplativost, ipak je ovo Split, grad širokih obzora i visokog stupnja tolerancije. Takvi izvođači ne znam zašto ne nastupaju na našim ljetnim festivalima, ali im je klupska sezona zagarantirana, pa kada sam počeo čitati da se u gradu otvara novi klub s prvim izvođačem Milom K, već sam se hvatao za pištolj. Ali kvragu i moja brzopletost, nije Mile Kitić već Mile…
pročitaj više
00:00 Nakon više od dvije godine od izlaska albuma „Gargoyle“, Mark Lanegan lansira album “Somebody’s Knocking”. Doduše ovu frazu, “dvije godine” ne treba uzimati kao pauzu u radu, jer Lanegan je bio i te kako aktivan za to vrijeme. Između ostalog, izdao je visoko ocjenjeni album “With Animals” u suradnji s Duke Garwoodom, a o kolaboracijama s drugim umjetnicima na pojedinim kompozicijama ne treba govoriti. U toj mjeri da se čovjek zapita, da li Lanegan uopće spava, kad stigne sve to skupa? Prethodnik, album “Gargoyle” je požnjeo sve što jedan album ovakve provenijencije može požnjeti, te inicirao uspješnu turneju, u sklopu koje je bio i Zagreb, gdje je održao veliki…
pročitaj više
ORKA – Split – Metal, BURNUM LEGION – Split – Death/Black metal Mjesto radnje: Klub Circus ST Grad: Split Nova koncertna sezona u splitskom klubu Circus, počela je odlično za sve teškometalne fanove iz Splita i okolice. Kada se radi o koncertima u ovom prostoru, zasigurno mnogima ide u prilog činjenica, što svirke počinju oko 22 sata i do ponoć je gotovo, poglavito, što se veliki broj koncerata, održava radnim danom. Orka Prvi su nastupili, Orka, noviji band, ali s iskusnim glazbenicima, kao što su , vokal – Bezma , ex Forest of Vanity, bubnjar – Đole, ex Stimulans, Joško, Innuendo. Ova petorka, kako je i sama rekla, svira Metal,…
pročitaj više
Ne imajući dostojnog partnera na našoj (a i stranoj!) sceni, Nikola plovi svojim izričajem kao mornar koji i kroz oluju jedri punim jedrima, iako grabi more bokovima postojano stoji na ruti bez ikakvih skretanja. (MLP-U recenzija EP-a “Black Waters”) Priča o … J.R. August – “Dangerous Waters” Bilo mi je glupo gledati vremensku prognozu, imao sam samo jedan dan slobodnog i to sam namjeravao iskoristiti. Na svoj način i samo za sebe. „Augusta“ je čekala usidrena u improviziranoj lučici, alge su se već počele hvati na vodenoj liniji prizivajući vrijeme suhog veza i dosadnog posla osvježavanja podvodnog djela jedrilice koja se po nekim labavim kriterijima mogla nazvati i jahtom.…
pročitaj više
Nakon dvadeset godina od lansiranja projekta sa simfonijskim orkestrom, Metallica je krenula korak dalje, upravo je u kinima prikazan dokumentarni film koji je snimljen u San Franciscu, na koncertu sa simfonijskim orkestrom grada. U poplavi dokumentarnih filmova iz muzičkog miljea, ipak Metallici nije bilo problema zauzeti „prime time“ poziciju i krenuti u globalno osvajanje. Imajući na umu da je bend institucija na toj, globalnoj razini, nema razloga i sumnje u bilo kakvu vrst neuspjeha. Dokumentarac ide na sigurno i vjerojatno će iza njega slijediti DVD, dakako uz pratnju nosača zvuka i download/streaminga. Ovo je bio čisto činjenični uvod u projekt u kojeg su svi sudionici, što je veoma vidljivo, uložili…
pročitaj više
Obično se o pokojnicima govori sve najbolje, pa iako za života i ne bili baš primjer ponašanja i poštenja. Ali postoje ljudi o kojima sve što se kaže nakon što preminu izgleda premalo, nikako i nadasve nedovoljno. I kad je još uz sve to slučaj da otiđe netko tko je stvarao povijest i bivao aktivni sudionik povijesnih zbivanja, onda se teško o toj osobi može pisati u par rečenica i reći i blizu onoga što je značila. Nemoguće je iz današnje perspektive prikazati značaj i ulogu Ginger Bakera u muzici prošlog stoljeća, a pogotovo je nemoguće to sve skupa prenijeti nekome komu je njegovo ime samo jedno u nizu gerijatrijskih…
pročitaj više
Nezainteresirano sam promatrao hologramsku predstavu ispred sebe čekajući na zakazani „let“. Prostor raketodroma je bio zatrpan sekcijama okrenutima svaka prema svom izlazu. Bilo je tu svega. Da bi se uštedjelo na dragocjenom prostoru kompanije su počele sjedinjavati intergalaktičke letove s izletima u prošlost. Kaos je ipak bio prividan, što je bilo vidljivo u redoslijedu najava iz zvučnika. Doduše, nitko osim dotične sekcije nije čuo te najave, jer je zvuk bio fokusiran, ali vidjelo se to prema gibanju putnika i njihovom strpljivom svrstavanju u red za ukrcaj. Hologramski glumci su glumatali pokušavajući privući auditorij koji je ipak samo zijevao nestrpljivo čekajući početak nesvakidašnjeg iskustva. Zajedno s još stotinjak entuzijasta imam kartu…
pročitaj više
Ono čemu su se svi ljubitelji vinila i analognih snimaka potajno nadali, a u proteklim je desetljećima izgledalo kao „misaona imenica“ ili nedostižni san, polako, ali sigurno postaje java. Amerika je uvijek bila ogledalo nekog trenda u muzici, a kako tamo vladaju zakoni velikih brojki, neminovno je da se uz kozmetičke korekcije to reflektira i na ostatak svijeta. Kako za taj ostatak svijeta (trenutno) ipak nema nekih pouzdanih informacija, izvješća RIAA-e su ne samo pouzdana i stvarna, već komotno mogu predstavljati referencu primjene na druge zemlje. Dakle, davne 1988. godine se dogodilo to što su svi tada priželjkivali, CD je u prodaji nadmašio vinil. U ovom slučaju, a i u…
pročitaj više
Jednog tmurnog jutra, 13-og Siječnja 1939. godine, na vrata sirotišta je pronađena beba. U košaricu je bio komad papira na kojem je pisalo „Zovem ga Alvin“. I tako je Alvin dobio ime. Kako je bio albino, prezime se samo nametnulo, Snow. Alvin Snow je prolazio kroz život koji ga nije mazio. Jedini prijatelj mu je bio Chester, pas kojem je napravio kolica za zadnje noge, jer ih je izgubio u nesreći. Bila je tu još i stanodavka gđa. Lillian koja je u njemu vidjela sina kojeg nikad nije imala. Alvin se rano počeo baviti muzikom i nije tajna da je gđa Lillian imala veliki utjecaj na njega. Našao se u…
pročitaj više
Aerodrom u Dallasu, jutro poslije. Sati puta su pred nama, mislim si, taman dovoljno da sredim utiske i stavim ih na papir. Ali otkud započeti, moždane sinapse prespajaju flasheve i još nisam sigurna je li se sve zapravo i zbilo… Tko me iti malo poznaje, reći će da sam uvijek zazirala od toga da me se označi nekom naljepnicom. Ne volim biti ni vaša, ni naša, ne krećem se u krdima, volim biti svoja i svakakva … . Takav stav u životu me liši nekih obaveza, daje mi slobodu. ali i izgradi zidove koje onda valja preskakati. Pomoću muzike dobijem krila i zidovi više ne postoje… I zato, u ovom…
pročitaj više
Vrijeme utječe na ljude na načine koje čovjek ne može ni zamisliti. U Indiji ne prođe dan u kojem jedna ili više stavki u vijestima nisu posvećene vodi – bilo o njenom potpunom nedostatku, ili iznenadnom nekontroliranom višku. A jedan od temeljnih izvora ovog dragocjenog resursa u Indiji je monsun. Kao posljedica toga, pojava monsuna je središnji događaj u životu većine indijaca, koji, uz svu tužnu sliku siromaštva, bezakonja, birokracije i nerazvijenosti Indije, ipak uspije očarati većinu ljudi koji se s njom sretnu. Kao romantični ideal, burna, osiromašena Indija još uvijek može utkati svoju čaroliju ključnu za sve: boje, raspoloženja, mirise, suptilno tajanstveno svjetlo, poeziju, očekivanja, vrstu ljepote koja je…
pročitaj više
U Trogiru, kao završnica priređen je veliki koncert na kojem su nastupali Let 3 i Psihomodo Pop. Razlog “dva u jedan” događaja je u u tome što je svojevremeno koncert grupe Let 3 bio odgođen radi lošeg vremena, te je organizator odlučio spojiti završni koncert s njihovim nastupom. Kako je kiša ozbiljno zaprijetila i ovom događaju, odlučeno je da se koncerti održe u dvorani Vinko Kandija. Početak večeri i nije baš nagovještavao neku veliku gužvu, pogotovo što je dvorana u zakazanom terminu početka koncerta bila poluprazna. No, kako je početak po starom dobrom običaju odgođen skoro za sat vremena, pred početak koncerta Leta 3 dvorana je bila dobro, dobro popunjena.…
pročitaj više
00:00 Iggy Pop! Čovjek koji je u životu bio više gladan nego sit, čovjek koji je u životu toliko toga napravio, a opet, “nije napravio ništa” po čemu bi ga globalni mediji uzdigli na razinu koju zaslužuje. Iggy Pop je ikona rocka, koji je stjecajem okolnosti postao “djedica” garažnog zvuka i “pra-pra-pra-djeda” punka. Ne u naznakama, ne u nekom polazištu od kojeg je nešto krenulo, već kao uobličeni, definirani izričaj koji je čekao svoj trenutak. Pa ni onda, kad je taj trenutak došao, kad su svi gazili preko njega u medijskom prostoru i to s „njegovom“ muzikom, Iggy Pop je bio “low“, toliko da je bilo razdoblja kad se bavio…
pročitaj više
Chrissie Hynde je izdala album “Valve Bone Woe”. Puno je toga neobičnog vezano za ovaj album, pogotovo u svjetlu prošlosti i početaka same Chrissie. Poznato je da je pod svjetla reflektora dospjela kao leaderica grupe Pretenders, koju je uskoro prerasla i krenula u solo vode. Dakako, povremeno se vraćajući pod okrilje grupe, snimajući i nastupajući s njima. Kako je “krenula u svijet” u eri punka, bila je normalna agresivnost i beskompromisnost koju je ispoljavala, dakako, paralelno sa skladateljskim i uopće muzičkim talentom. U tom kontekstu, iako s odmakom od skoro 40 godina, ipak pomalo s iznenađenjem stižealbum na kojem su obrade “starih majstora”. Na album su kompozicije Beach Boysa, samog…
pročitaj više
Kad vam se na stolu nađe omiljeno jelo, ali spremljeno po drugačijem receptu od onog kojeg ste navikli, onda su očekivane prve reakcije, želja za starim i prokušanim. Iskustvo nas ući da te prve reakcije i nisu uvijek i one konačne, te nas nadalje uči da je najbolje neko vrijeme odustati od konzumacije i probati ponovo kad se “history memory cache” isprazni. Problem je vrijeme, proces traje, dani prolaze, no, ukoliko se želi dospjeti do cilja i jelo valorizirati u svojoj istinskoj vrijednosti, to se ne može izbjeći. Do sada je vjerojatno jasno da se radi o novom albumu grupe M.O.R.T., “Standing Runningman”. Da, prvi utisci nisu bili sjajni. Pored…
pročitaj više
Svaki uspon prema tvrđavi sv. Mihovila počinje prvim korakom, ili bolje rečeno, prvom skalinom. A ima ih, … ko li ih je sve napravio!?! Kao na ni jednom pohodu na koncerte, prilikom odlaska u Šibenik, uspon prema pozornici se računa kao dio folklora, ali i „time frame“ na kojeg se mora računati kad se planira odlazak na koncert. Nije bilo nikakvih razloga da ni ovaj put ne bude tako, Zoran Predin je najavio odgođeni koncert u najljepšoj otvorenoj pozornici u nas. Pohod je počeo od rive, jer, tribalo je napravit mali đir. Ne zagovaram uvođenje planinarskog ispita za uspon, ali da budu bar neke štacije kao međustanice prema tvrđavi, da…
pročitaj više
Sheryl Crow i njezina karijera dobra su priča, gotovo previše dobra, kao život koji se često pojavljivao u medijima: od radijskih džinglova, svirajući u različitim sastavima, osiguravajući prateće vokale za Michael Jackson-a 80-ih, do uspješne solo karijere. Stalno okružena zvijezdama, konačno se može osjećati zadovoljna učinivši dovoljno da nas uvjeri da je, usprkos beskrajnom zanimanju koje je pratilo njezin osobni život, usput stekla poštovanje velikog broja ljudi. 26 godina nakon izdavanja njezinog debitantskog albuma ‘Tuesday Night Music Club’ (1993), razvila se i prihvatila nove mogućnosti i zvukove na njenom ovogodišnjem albumu ‘Threads‘. Sheryl Crow feat. Stevie Nicks & Maren Morris – “Prove You Wrong” Razrađujući projekt, razmišljala je: “Bila sam…
pročitaj više
00:00 I kad su se čak i u ozbiljnim publikacijama počele pojavljivati karikature tipa: „Treba odseliti na neku planetu gdje vrijeme prolazi 7 do 10 puta sporije, kako bi za života dočekali novi album grupe Tool“, te godine gospodnje 2019. u Kolovozu izlazi album „Fear Inoculum“. Prethodile su mu „singlice“, naslovna, “Fear Inoculum” i “Pneuma”, koje su izašle dvadesetak dana ranije. No, ono što je prethodilo singlicama, e to je već posebna priča, jer trinaest godina od posljednjeg albuma „10,000 Days“, to je ipak svojevrsni rekord za grupu koja je postojala cijelo to vrijeme. Nevolje su počele s dvije prometne nesreće u kojima su u razmaku od godine dana na…
pročitaj više
The Stranglers je veliko ime u svijetu muzike. Od kako su sedamdesetih prošlog stoljeća kročili na scenu, privukli su na sebe pažnju kritike i auditorija. Neko su vrijeme bili jedna od najjačih grupa na Otoku, ne za ništa, jer opus im je tada bi impresivan, kao i uspjeh na top listama. U biti, bili su stalni stanari top lista, katkad na vrhu, katkad po sredini, rijetko na dnu. Krasila ih je specifičnost u izričaju koja ih je uostalom i izdvojila iz armije sličnih. No, to ipak nije bilo dovoljno da ih se upamti u gabaritima u kojima danas grupa egzistira kao nekadašnja veličina, bili su to albumi i sama muzika…
pročitaj više
Pirovac je i ove godine mjesto događanja „najvećeg malog blues festivala“ u nas. Jedanaesti put će pred publiku izaći blues snage koje će pokušati animirati publiku pred pozornicom. Nema tome davno da je blues bio potpuno marginaliziran i predviđana mu je prašnjava budućnost na ladicama arhiva, no, još jednom se pokazao kao žilava forma koja svaki put kad dotakne dno, pronađe načina i neke nove forme da se ponovo uzdigne. Trenutno smo svjedoci velikom povratku bluesa na svjetskoj sceni, u različitim formama, od one arhaične do forme u potpunosti prilagođene trenutku i vremenu današnjice. Stoga i ne ćudi da je posjeta iznenadila i same organizatore, koji su bili vidno zadovoljni…
pročitaj više
Najava koncerta Vlatka Stefanovskog u Gradini u Solinu je po samoj objavi izazvala veliko zanimanje. Vlatko je legenda ovih prostora i iza njega stoji veliki opus i impresivna karijera. Samo taksativno nabrajati što je sve radio od svojih početaka i osnivanja grupe Leb i Sol, bi zauzelo prostor za cijeli članak, te stoga, ostavljam to za neku drugu priliku, kad se o Vlatku bude pisalo u nekoj retrospektivi rada i opusa. Ovaj uvod ma koliko izgledao suvišan je u biti točan opis koncerta kojeg je Stefanovski isporučio u Solinu pred (pre)punim auditorijem. Ili drugim riječima rečeno, koncert je bio sastavljen od njegovih standarda iz različitih faza stvaralaštva i života, te…
pročitaj više
Otkazan je dugo očekivani festival s kojim se trebalo proslaviti pola stoljeća od najvećeg, Woodstock 50! Kraj se počeo nadzirati skoro mjesec dana prije, kad su procurile informacije da organizator odgađa prodaju ulaznica. Spekulacije su se službeno potvrdile u obliku izjave da se “još uvijek čeka konačna dozvola vlasti” i da se ne želi prejudicirati ista. Ovo je nekako prošlo, iako je bilo poprilično glasova da nešto zaista škripi u organizaciji. I napokon stiže, ona crna i zloslutna vijest, zaklada koja je trebala pokupiti vrhnje statusa velikog događaja od prije pola stoljeća, objavila je službeno da se festival otkazuje. Pored očitih administrativnih problema, glavni problem je ipak na onoj drugoj…
pročitaj više
Kao prvo, ja ne idem odavno na koncerte Hladnog Piva, a ka drugo, ne pohodim fešte po dalmatinskim mistima di se vonj pečenih srdela miša s dimom ćevapa. Ali ako se spoji i jedno i drugo, Hladno Pivo na fešti, e to se moralo doživit. Od Rogoznice do Čiova prošao sam 6 kolona auta, nekoliko biciklista, par nespretnih Poljaka na unajmljenim skuterima, nervoznih domaćina koji su ležali na trubi… , prošao sam večernji pazar, rotor kao labirint u vrtiću, most širine obzora pokreta “U ime obitelji” , ribarske fešte, ni jednog slobodnog parking mista, kafića egzotičnih imena, štandova za izlete, štapića od šećerne vune i lonac crnog rižota koji me…
pročitaj više
Silver Jews je često smatran usputnim bendom određenih članova Pavementa; iako je istina drukčija. Silver Jews su bili veličanstveni projekt pod možda nešto rigidnijim vodstvom jedne osobe, no svi koji su tijekom djelovanja sastava (1989. – 2009.) prošli kroz njegove redove itekako su doprinijeli konačnom zvučnom izražaju. Povijest sastava Silver Jews je dakle priča o pjesniku i kantautoru Davidu Bermanu. In 1984. I was hospitalised for approaching perfection. /David Berman, “Random Rules”/ Početkom 2009. Davidu je izgleda puk’o film te je definitivno raspustio Silver Jewse. Možda je životni projekt spomenutog kantautora opet stavljen na led, što se događalo i prije, ali ovaj put, čini se, s nakanom da se situacija…
pročitaj više
Pišem recenziju za drugi i treći dan SuperUho festivala. Trebao sam još samo za drugi dan, ali me usrećila obavijest da gazda portala ne može doći, pa sam dobio mogućnost da odspavam duže i napišem sada recenziju 2 u 1. Svaki put kada se desi ovako neki dobar festival usrid sezone ja opet na nekoliko tjedana moram odgoditi odluku da dobrovoljno doniram krv, (da nebi koga otrova, jel), ali u konačnici mogu biti sretan da nisam prisilan primalac krvi, a s obzirom na to da sam Hondom doletio iz Splita, kako sam ne naspavan mogao sam postati i sretni donator organa. “I’m sorry babe, I had to crash that Honda”,…
pročitaj više
Čuj obavijest zvona– Željezna zvona! Kakav svijet usamljenih misli ova monodija spaja! U tišini noći, Kako mi drhtimo u strahu Na melankolično značenje njihovog tona! Za svaki zvuk koji lebdi Od hrđe unutar njihovih grla Je jauk. (odlomak iz poeme Edgar Allan Poe – ‘The Bells’ (1849), prijevod preuzet s https://lyricstranslate.com/en/bells-zvona.html) iamthemorning – “Six Feet” U 19. stoljeću, uobičajena opsesija, koju je posebno poticao Edgar Allan Poe živopisno je opisujući u svojim kratkim pričama, jest fenomen preuranjene sahrane (taphephobia), te iako sama poema ‘The Bells’ eksplicitno o tome ne govori, prikladno dočarava tu atmosferu. Nadahnut, između ostalog, njegovim djelima, jednako mračno, album ‘The Bell’ usredotočen je na okrutnost ljudi, bol…
pročitaj više
U petak je započeo šesti po redu Super Uho festival, već četvrti put na lokaciji u šumi pored Primoštena tik do betonskog spavača koji se nikad probuditi neće, devastiranim hotelom Marina Lučica. Po meni je to idealna lokacija u sjeni borova, blizu raznolikih plaža, s fantastičnim pogledom na grad, a dovoljno daleko od kuća koje imaju policiju na “speed dial”. Super Uho, ljetno izdanje Žednog Uha nam šestu godinu zaredom (prve dvi u Šibeniku) donosi svjetske i domaće bendove i umjetnike koji su redom svojim radom stvarali scenu, utjecali na mnoge vrhunske bendove ili su i sami dio trenutne scene koja u nas gotovo pa ne postoji. Tako smo do…
pročitaj više
Klub Ovčice je već niz godina centralno blues mjesto u Splitu gdje se, sad već tradicionalno slavi internacionalni dan bluesa. Fešta u obliku malog festivala traje dva dana i do sada su na pozornici prodefilirali mnogi blues umjetnici raznih provenijencija. No, zajedničko im je izvorište, a u mnogim slučajevima i inspiracija u root izričaju koji se kroz različite varijacije provlači kroz cijelo vrijeme trajanja festivala. Kako je brojka pet neka okrugla brojka kad o godinama govorimo, sljedeće godine će biti ukrašena i proslavom petogodišnjega rada kluba i organizacija muzičkih događanja. Za ovu, dakle, uvodnu godinu festival je bio koncipiran i oslonjen na domaće snage, koje su pokazale da ne samo…
pročitaj više
Anna Oxa je više od pop ikone s Apenina. Svojim neortodoksnim i emocionalnim pristupom izvedbama kompozicija je sebi priskrbila naziv „la Voce e il Cuore“, što u biti tek donekle determinira ovu umjetnicu. Razlog tome je različitost utjecaja u skladbama, ali i pristup aranžmanima. Krećući se stazom između kancone i progresivnog izričaja, Anna Oxa neminovno svojim pjesmama nosi pečat obje strane koje se na Apeninskom poluotoku mjestimično preklapaju, sijeku, ali i udaljuju do neprepoznatljivosti. Ovako opisana muzika koju ova diva izvodi možda izgleda komplicirano i teško za razumjeti, ali zato muzika i postoji da svojim notama na opipljiv i veoma vidljiv način da sliku filma kojeg vrti ili opisa atmosfere…
pročitaj više
26. Srpnja je na tržište tiho izašao box set koji sadrži tri albuma velike Canterbury grupe, Soft Machine. Kao što sam naslov sugerira, albumi su originalno izdani pod tiketom diskografske kuće Harvest, koja je ovom prilikom ipak dala mašti na volju kad se o opremanju seta govori. Sastoji se od tri albuma koje je bend snimio za ovu kuću, „Bundles“, iz 1975. godine, „Softs“, koji je snimljen godinu dana kasnije i naposljetku „Alive & Well“ koji je snimljen u Parizu na koncertima koji su održani 1977. godine, dok je album izdan 1978. godine. Zbog nekog, meni nepoznatog razloga, ova su tri albuma generalno podcijenjena u opusu benda i pored činjenice…
pročitaj više
Ove i prošle godine sam sa guštom hodočastija i recenzira gomile punk bendova, kao Rezerve, Šank, Petar Punk, Dža ili Bu i posljednje Atheist Rap, pa ako idemo redoslijedom od samih početaka sveta je dužnost recenzirati jedan od prvih punk rock bendova na ovim prostorima Parni Valjak. No, za to bi mi trebao vremeplov ili bar da odem u Zagoru opet doživjeti 70 i neku, jer Parni Valjak, kao i Prljavo Kazalište daleko su od svoje mladosti i ludosti, no od nekud se moralo početi, jelda? A kao što sam jednom davno, prije 4 dana već rekao, punk rock je najnormalniji oblik izražavanja buntovnog tinejđera. Kula Karmerlengo u Trogiru ih…
pročitaj više
Čim je oko 21.30 u prostor oko pozornice ušao kombi novosadskih tablica nastalo je potpuno zamračenje. U cijelom kraju nestalo je struje, samo je mjesec sijao na obzoru, pa smo umisto zvijezda na bini, gledali zvijezde na nebu, neki i po prvi put (jer zašto u protivnom gledati u nebo ako imaš televiziju i internet? ). Kao kolateralna žrtva tog božjeg nauma našao se i sam Thompson u Trilju, ali kako je on ipak bliže svevišnjemu u roku od 10 minuta su njegovi poslanici riješili mu struju uz dužne isprike za nesporazum. A mi u Sinju… Kao i u filmu Blues Brothers iz 1980-te kada su počeli svirati “Gimme Some…
pročitaj više
Da li je ovo moguće u 2019-toj? Ne mogu reći da mi je Nad Sylvan bas nepoznat. Znam ga kao lead vocal u genijalnom Hackettovom Genesis Revisted bandu. Reka sam sam sebi kada sam ga sluša “opa šta je frajer skinija Gabriela”.… Tako vozeći po njemačkim auto banovima od inspekcije do inspekcije moj mili streaming servis mi je priredija pozitivni šok. Nešto mi je uletilo u uvo tako da sam se “smrza”. Pogledam na display, a ono Sylvian i pisma “I am the sea” Ovo je kratki uvod da vam predočim moj prvi susret s albumom švedskog prog mahera Nad Sylvana (američkih korijena), „The Regal Bastard“. Na albumu svira sama…
pročitaj više
Dubrovnik ove godine slavi 70. obljetnicu Dubrovačkih ljetnih igara pa je netom prije otvaranja festivala organiziran spektakl ispred Dubrovačke katedrale, koncert velikog Tom Jonesa. Iako se radi o poklonu Gradu, samo je 1000 sretnika moglo doći do ulaznica. Stradun je jedinstvena pozornica, kao i cijeli Grad, ali poseban ambijent mu daju njegovi stanovnici koji dobiju priliku gledati ovakve poslastice bukvalno sa svog kauča (želim vjerovati da na prozorima nisam vidjela strance…). Ovakvi događaji dodatno paraliziraju ionako zakrčen grad, ali nastup na ovakvim lokacijama mora biti veliki doživljaj i za same izvođače. Tako ne znam u kojem još gradu Tom Jones može izvesti “Burning hell” ispred katedrale? A upravo je s…
pročitaj više
Postalo je nekako uobičajeno imati priliku poslušati Ramba u posljednje vrijeme. Prvo prošlogodišnja Puntižela, pa u Kotoru, u par navrata na raznoraznim rock događanjima u organizaciji ondašnje turističke zajednice, a onda i u Konavlima u Kući Novaković u sklopu njihovog zimskog programa za domaću čeljad. Svaka izvedba je bila različita, a onaj jezičak na vagi je uvijek raspoloženje u kojem će se naći najdraži nam „mega car“. Kada sam čula da će imati gostovanje na Orsuli, u organizaciji Dubrovačkih ljetnih igara, bila sam iznenađena što lokacijom, što izborom organizatora. Park Orsula je prekrasan koncertni prostor na otvorenom, smješten u stijenama s nevjerojatnim pogledom na Dubrovnik i Lokrum. Stvoren je voljom…
pročitaj više
Ovu nedilju posebno me obradovao poziv da pohodim u ulozi novinara koncert Balaševića u Šibeniku, jer to je ako dobro zbrajam moj peti susret s njim i peta lokacija. Gledao sam ga u dvorani i Areni u Splitu, stadionu u Mostaru, gradskom trgu u Novom Sadu, ali sada je i za mene i za njega došao momenat da po prvi puta uopće ulazimo u zidine tvrđave svetog Mihovila. I nedjelja, i topla, ali ugodno vjetrovita večer i praznik u utorak koji su mnogi spojili da ne rade ponediljak obećavala je jednu posebnu noć. Za složiti dojmove ovog koncerta jutro je pametnije od večeri, no jedan glavni uvjet je falio, a…
pročitaj više
Sa smrću Gregg Allman-a u svibnju 2017. godine, pjevač i gitarist Warren Haynes (The Allman Brothers Band, Gov’t Mule) je sada paterfamilias southern rock-a, a njegov sastav Gov’t Mule ponosan je na tradiciju. Kao arhetip za jam band kulturu, on radi pravu stvar. Naime, počev od 2002. godine, Gov’t Mule uz malu pomoć prijatelja zatvaraju svaku godinu slavljeničkim koncertom u Beacon Theatre-u u New Yorku, pa tako i prošlu. Gov’t Mule – “Bad Little Doggie” Ovaj put je to bilo uz pomoć Jackie Greene-a i bubnjara Shawn Pelton-a. Na ovom četverostrukom svjedočanstvu tog nastupa, pored interpretacija vlastitih skladbi, tu su i nezaobilazni coveri antologijskih autora, kako to Warren inače prakticira…
pročitaj više
Tih su dana mediji bili “puni” Davida Gilmoura. Očito je bilo da se nešto sprema i medijska priprema je bila u punom zamahu. Najprije je lansirana vijest da se sprema na turneju, pa potom da će prije nje ući u studio. Kad se bura malo stišala, medije je zapljusnula informacija da David prodaje sve svoje gitare, ni manje, ni više nego njih 120 komada. U taj ogroman broj nalazile su se gitare s kojima je s matičnom grupom Pink Floyd snimio neke od najvećih albuma prošlog stoljeća. Sam David lakonski komentira svoju odluku, govoreći ono što svi žele čuti, gitare su tu da sviraju i one su svoju ulogu u…
pročitaj više
Prije samog osvrta koncerta mali uvod. Naime po objavi da Rammstein prvi put u karijeri kreće na stadionsku turneju i puštanja u prodaju karata za istu, događa se nešto nevjerovano. Karte za cjelokupnu turneju su rasprodane za cca 2 sata. Dodavani su datumi koncerata međutim događa se isto. Karte su razgrabljene u rekordnom roku. Posve razumljivo za Njemačku. Tu su Rammstein, nacionalni ponos u rangu Mercedes -Benca, ali u ostatku Europe? Odgovor slijedi na kraju osvrta. Inače samo napomena, u Njemačkoj postoji Rammstein pivo, Rammstein parfem, fan shop u Berlinu, …., Rammstein je u Njemačkoj hiper uspješna kompanija. Cilj mi je bio nabaviti kartu za Rostock. Malo je poznato ali…
pročitaj više
Lovestock Festival je iza nas, treća večer je privedena kraju i ustupila je mjesto sparnoj noći koja je nemilice šibala po orošenim pivama i čelenkama. Završna večer festivala je bila sazdana od tri predstave. Prva je bila performans Nine Kamenjarin u kojem je na svoj osebujan (i tih) način prezentirala mjesto žene u današnjem rvackom društvu. U nekoliko minuta performansa je izmijenila nekoliko maski koje su se kao kože ljuštile s njenog lica, da bi naposljetku …. , ostavila otvorenu poruku, jer ona direktna nije ni malo ugodna. Punčke Adrenalin na steroidima Punčke su na pozornicu izletjeli kao uragan. Prvim okidanjima žica gitara i udarcima po kožama bilo je jasno…
pročitaj više
Senka Bulić – “Dream of Life” Depresivni “noir” u sparno večer! Drugu večer Lovestock Festivala je otvorila Senka Bulić sa svojom predstavom “Dream of Life”. Priča je to o mladoj i buntovnoj Patti Smith, koja je u svojoj autobiografiji na pomalo brutalan način opisala svoj život u mladim danima, nakon dolaska u New York iz rodnog New Jerseyja. O ovoj predstavi je već bilo riječi na ovom portalu, te se ne bih ponavljao, jer sve možete naći ovdje! Ono što je bitno poentirati jest “životnost” priče i predstave kao cjeline, jer iako je knjiga izdana prije skoro desetljeće, a Senka je s predstavom na pozornici dugi niz godina, cjelina i…
pročitaj više
Magma slavi pola stoljeća života. Ne samo rada, već života, postojanja, jer Magma nije samo bend, Magma je način života, Magma je sociološki fenomen, Magma je društvo koje je razvilo svoj vlastiti jezik (da, postoji čak i rječnik Kobaïan jezika, jezika kojeg je razvila Magma). Magma je simbol progresivnog, sinonim za slobodno i naposljetku, referenca kvalitete kad o muzici govorimo. Svojim eklektičkim pristupom i nepostojanjem bilo kojih tabua i ograda u muzici, izrodili su ogroman opus, kojeg prosječni ljubitelj njihove muzike ne može konzumirati za života. Ali i to je samo mali dio, Magma je “matica” Zeuhla, koja je othranila i u život pustila nebrojeno bendova s kojima je stvorila…
pročitaj više
Lovestock Fest je otvorio svoja vrata! Pored prigodnih kulturno umjetničkih predstava, prvu je večer obilježio nastup grupe ABOP ( After je bolji od partya). Iako su „naše gore list”, teško da bi ih se može smjestiti u bilo koje zemljopisno okruženje osim onog jednog, univerzalnog. Core muzike im je elektronika i tu su obilato u ovom stoljeću, no ono što rade i kako rade, to ipak nadilazi okvire klasičnog poimanja žanra u kojem, prividno, obitavaju. To je bilo najvidljivije među prisutnima, kad su mnogi čekali onaj klasični ritam tehno-a da razgibaju nožne mišiće, ali kad bi došao, nije baš puno trajao. Drugim riječima, ABOP je i pored plesne strukture izričaja,…
pročitaj više
00:00 Za Carlosa Santanu se sve može reći, ali ne i da spava na lovorikama. Po tko zna koji put ovaj umjetnik pokazuje da nema stanke, umjetnički porivi dolaze sa svih strana, inspiracija čeka iza svakog kantuna i dakako, realizacija je onda pitanje rutine. Nema tomu davno da je Santana iznenadio s EP albumom „In Search of Mona Lisa“, koji je napravljen u njegovom semi-latino, semi-rock maniru. I kad su svi očekivali neki logički nastavak u obliku punog albuma protkanim sličnim izričajem, Santana seli na drugi kontinent. Ovaj put izvore nalazi u Africi i kao što sam naslov sugerira, album je napravljen u Afro maniri. Drugim riječima, latino ritmove su…
pročitaj više
Preminuo je Malcolm John Rebennack, poznat kao Dr. John! Još od kraja pedesetih prošlog stoljeća je iskočio kao studijski muzičar, te je bilo samo pitanje trenutka kad će uskočiti u kreativne vode. Upornost i talent su ga doveli do albuma „Gris-Gris“, koji mu je bio ulaznica za Bath Festival of Blues and Progressive Music, perjanicu kontra kulture tog doba. Dakako, postaje ime samim pojavljivanjem, a svojom muzikom i kolaboracijama koje su uslijedile nakon toga gradi odanu bazu sljedbenika, u toj mjeri da krajem sedamdesetih postaje kult u pojedinim dijelovima sjevernoameričkog kontinenta. Izričaj kombinira od nebrojeno utjecaja i sublimira ih u svoj jedinstveni. „Melting pot“ stilova, od bluesa, popa, jazza, boogie…
pročitaj više
Nakon Lenny Kravitza, Skoplje je ponovno, u vrlo kratkom roku imalo priliku ugostiti vrhunskog glazbenika. Nakon prošlogodišnjeg gostovanja turneje 57th and 9th, Sting se vratio u Skoplje sa svojim najnovijim albumom “My Songs”. Dan je bio, niti malo obećavajući… , kiša je lijevala cijeli dan, a Avalon produkcija je zamislila koncert na otvorenom, na stadionu Filip II… . Čini se da u Skoplju nitko nije ni razmišljao o back up opciji… U centru grada smo dobili jedino informaciju da će koncert kasniti pola sata jer rukometni klub Vardar igra finale Lige prvaka. I zaista, sve se posložilo, kiša je prestala baš kada je utakmica završila, ljudi su izašli na ulice,…
pročitaj više
Svako „i“ ima svoju točku, svaki logičan početak ima svoj još logičniji kraj, svaka faza ima svoju završnicu, pa tako i ciklus života koji je počeo s albumom „Nuspojave“. Govorim dakako o Goranu Bari i Majkama i koncertu kojeg je održao na Šalati. Nakon izlaska albuma „Nuspojave“, Bare je s Majkama prokrstario balkanski „kontinent“ i pri tom pobrao sve što je mogao. Koncerti su bili manje, više dobro primljeni, iako ne i svaki dobar. Pogotovo u svjetlu ukazanja na Zenti, kad je koncert jednostavno bio, „nije to bilo to!“. I pored toga, aura albuma, a i samog benda na čelu s Barom nije bljedila, te je završnica promocije albuma na…
pročitaj više
Preminuo je neshvaćeni genije! Kao osnivač, vokal i kompozitor psihodelične grupe 13th Floor Elevators, Roky je šezdesetih bio pionir pravca i prokrčio put mnogima koji su došli iza njega. Nakon raspada matične grupe, sljedećih pet desetljeća će na sceni djelovati kao solo umjetnik, s povremenim i rijetkim izletima u neke formacije. Kao otac garažne psihodelije Roky je sa svojim bendom 13th Floor Elevators predstavljao totalnu antitezu ondašnjeg prevladavajućeg Flower Power trenda. Njegovo plivanje kontra svih struja ga je odvelo u legendu. No, njegov život je bio sve samo ne legendaran. 1966. godine Roky Erickson biva uhapšen i to zbog jednog jedinog jointa. U eri kad je cijeli kontinent bio umiven…
pročitaj više
Kad je svojevremeno bilo najavljeno da će u Močvari gostovati Built to Spill, vijest se proširila komunom brzinom meteora. Mnogi su se pak u čudu pitali o čemu se radi, jer ipak Built to Spill je alternativni američki bend, koji svoje sljedbenike pronalazi u relativno uskom segmentu zainteresiranih za muziku. Odgovor je dakako kao i uvijek, jednostavan, dobra muzika uvijek pronalazi put do slušatelja. Da je tome tako dokazuje i (pre)puna Močvara. Osobni dojam mi je bio pomalo konfuzan, na jednu stranu, jer bio sam, ako ne najstariji, onda među starijima u gledalištu, ali s druge strane, bilo je lijepo vidjeti mladost kako pjeva zajedno s Doug Martschom. Bilo je…
pročitaj više
Nakon uvjetno rečeno 10 -godišnje pauze njemački industrial metal genijalci Rammstein izdaju svoj sedmi album pod simboličnim imenom „Rammstein“. Uvjetno jer su u zadnjih 10 godina izdali dva fenomenalna live albuma „Live in N.Y.“, te „Live in Paris“. Samom izdavanju albuma „Rammstein“ prethodila je singlica „Deutschland“ s pripadajućim video spotom. Sam video spot izazvao je burne reakcije zbog eksplicitnog sadržaja. O njemu se i ovdje u Njemačkoj dosta žučno raspravljalo, naročito na desničarskim portalima. U svakom slučaju video spot je obavio posao, o albumu se počelo pričati. Slijedio je umjereniji video uradak „Radio“ i napokon 17.05 – 2019., album „Rammstein“ je objavljen. Album je dobar, ali, … ! Na albumu…
pročitaj više
Lemongrassmusic je eklektična, neovisna glazbena etiketa koja proizvodi glazbena izdanja visoke klase, koja proširuju opseg žanra istražujući Lounge, Chillout, Ambient, NuJazz, TripHop, Electronic World Music, Deep House, Soul i još mnogo toga. Kada se glumac Roland Voss udružio sa svojim bratom Danielom kako bi pokrenuli vlastitu izdavačku kuću 2005. godine, obojica nisu očekivali da će rasti do takvog međunarodno poštovanog glazbenog brenda kao što je danas. U početku je njihov središnji fokus bio na samostalnoj platformi za vlastite različite projekte i produkcije kao što su Lemongrass, Weathertunes, Five Seasons i Jasmon, pri čemu je nepotrebno reći da je Lemongrass ostao središte njihovog rada. Filozofija etikete potaknuta je optimizmom i ljubavlju…
pročitaj više
00:00 I pored neprestanih personalnih promjena, pa i smrti osnivača Daevid Allena, grupa Gong nastavlja s radom. Normalno, njihov je rad u potpunosti ispod svih reflektora današnje medijske scene, jer odavno nisu IN , a ni u modi, da bi se netko mogao hvaliti, “ja slušam Gong!”. Nekada nije bilo baš tako, ali o tome nema smisla lamentirati, kao ni za prolivenim mlijekom. No, za znalce i ljubitelje muzike, vijest koja je usljedila je bila velika vijest. Dakle, Gong se probudio iz kratke hibernacije, u koju je ušao nakon turneje po objavi posljednjeg albuma 2016. godine, “Rejoice! I’m Dead!”, koji je prikazao grupu u sjajnom izdanju. U biti, Gong je…
pročitaj više
Planine Appalachia protežu se od jugoistočne Kanade do središnje Alabame. No, tu je i kulturna regija Appalachia za koju se općenito smatra da uključuje ljude koji žive u brdima i dolinama između Virginia’s Blue Ridge Mountains i Great Smoky Mountains. Tradicionalna apalačanska glazba uglavnom se temelji na anglo-keltskim folklornim baladama i instrumentalnim plesnim melodijama, te, tokom dvadesetog stoljeća, spoj te tradicije s glazbom salona i vodvilja, afro-američkim stilovima i Minstrel Show melodijama, čime je instrumentalna tradicija apalačana tokom vremena preoblikovana lokalnim potrebama, afričkim ritmovima i promjenama u instrumentaciji. Međutim, tradicionalna ‘old-time music’ apalačijska glazba nikad nije stvarno umrla; samo se vratila na participativnu ‘narodnu’ glazbu. Konvencije fiddlera, kućne zabave i…
pročitaj više
Bilo je to vrijeme kad su iz King Crimson tabora stizale bez prestanka friške vijesti. U mjesecu Travnju, prva koja je stigla bila je najava i potom objava box seta “Heaven and Earth”. Bio je to sedmi box set benda koji svojim sadržajem pokrio razdoblje rada grupe od 1997. do 2008. godine. Box set je bio popraćen i s jubilarnim izdanjima albuma “The (Re)ConstruKction of Light” i “The Power To Believe”. Ovim box setom King Crimson napokon pokriva kompletan rad od osnutka do današnjih dana. Malo je reći da su box setovi kolektorska izdanja, jer su sastavljeni od toliko materijala da prosječni ljudski život teško može apsorbirati i dio njega.…
pročitaj više
Možda jednog dana, nadam se u dalekoj budućnosti, Jeff Beck će reći sam sebi, e sad je bilo dosta! Bit će to dan žalosti i istovremeno dan kad ćemo vjerojatno pokopati ovog velikana. Dotle, Jeff nam servira u nekim redovnim intervalima turneje, koncerte, snimke s koncerata, albume, dokumentarce,.. . Ovaj put na tapetu se našao dokumentarac, “Still On The Run: The Jeff Beck Story”, kojemu sam naslov sve kaže. Film obuhvaća Jeffov život od početaka do današnjih dana. Pomalo ambiciozno, s obzirom na bogatstvo tog života i broja ljudi s kojima je aktivno radio. Sve to kondenzirati u dva sata ili čak manje, ipak stavlja sumnju nad finalnim rezultatom. Stoga…
pročitaj više
Glazbena povijest je puna posthumnih albuma, često u cilju da odaju priznanje samom autoru. Smrt Dolores O’Riordan u siječnju 2018. godine baca dugu sjenu na konačni album ‘In The End’ njezina sastava The Cranberries, završen posthumno. Mnogi od naslova kao da su nesvjesno aludirali na to. Njezina smrt bila je tragično slučajna – bila je uzbuđena zbog novog materijala i motivirana svojim pisanjem. Prepoznavši ovaj kreativni pokret u kvaliteti nedovršenih vokalnih snimki, sastav je izdao album s jedinom namjerom da bude njoj u čast. Zapis je klasični The Cranberries album; sastav koji je postigao zvuk koji je oduvijek bio kompleksan: na površini blažen i lepršav melodični pop, u dubini težak,…
pročitaj više
00:00 U povodu pedesete obljetnice od osnutka grupe Eloy, na tržište je lansiran box-set kojem se nalaze tri najznačajnija albuma grupe “Dawn”, “Ocean” i “Silent Cries And Mighty Echoes”. Ovim je albumima grupa probila put u gornji razred progresivnog rocka, iako su u matičnoj zemlji, Njemačkoj, bili tretirani kao drugorazredni bend. Naime, Eloy je izrastao pod okriljem Kraut Rocka, ali nikad nije pripadao tom miljeu, te ga je sredina po nekom automatizmu jednostavno ignorirala. Izričajno su bili privrženi Otočkom progresivnom pokretu, te su povijesno gledano stali uz bok perjanica pokreta, Pink Floyd, King Crimson i Camel. Već na prvi spomen ova tri imena na istom mjestu pomalo izaziva nevjericu, jer…
pročitaj više
Preminula je pjevačica benda Disciplin A Kitschme, Marinka Đorđević – Manja. Vijest se proširila netom kao munja i istim efektom pogodila sve koji su je poznavali, ali i sve koji vole muziku. Preminula je pjevačica benda Disciplin A Kitschme, Marinka Đorđević – Manja. Vijest se proširila netom kao munja i istim efektom pogodila sve koji su je poznavali, ali i sve koji vole muziku. Na sceni je ostalo toliko malo „starog“ i dobrog da je svaki gubitak ogroman, i pri tom ne govorim o onom ljudskom, tu je svaki nenadoknadiv, već u umjetnosti, gdje je ta nenadoknadivost i te kako bolna. Bez obzira na veličinu uloge i pozicije u bendu,…
pročitaj više
Preminuo Dalibor Pipo Matošević, gitarista u pratećem bendu Massima Savića. Pipo je rođen 27. 01. 1973. godine u Puli. Gitaru počinje svirati s petnaest godina, te formira rock band u kojem svira gitaru i pjeva autorske pjesme. Tri godine kasnije formira novi autorski rock band zajedno s Alenom Matoševićem s kojim snima demo snimku, a band nastupa na Art Music festivalu u Puli. Ubrzo nakon toga otkriva afinitet prema jazz glazbi, te odlazi kod Elvisa Stanića na edukaciju, nakon koje njegov glazbeni stil kreće u drugom pravcu. Prvi profesionalni angažman ostvaruje u istarskom glazbenom sastavu „Le Mond“ s kojim nastupa u Hrvatskoj i Europi. Nakon sedam godina suradnje, zbog zamora…
pročitaj više
Ono što najviše otkriva kohezivnu prirodu sastava je bilo koji solo izlaz njegovih pojedinačnih članova. Za neke, glazba koju stvaraju pojedinačno ne pokazuje nikakve oznake u materijalu matičnog sastava, što može biti dobro iz više razloga, ali primarna je demonstracija koliko takav glazbenik može biti pojedinac. Drugi solo izleti mogu podnijeti upečatljivu sličnost s izrazom matičnog sastava koja pokazuje koliko je pojedinac važan za ukupni zvuk kolektiva. To je slučaj i s najnovijim solo nastupom Jordan Rudess-a, vrlo talentiranog klavijaturiste sastava Dream Theater. Uz iznimnu karijeru koja traje više od tri desetljeća, nakon nedavnih izleta u klasičnu i isključivo klavirsku glazbu, sa ‘Wired For Madness’, njegovim prvim albumom objavljenim za…
pročitaj više
Naizgled zadovoljan živeći u sjeni velikana većinu svoje karijere, Snowy White je jedan od nekoliko britanskih klasičnih blues orijentiranih gitarista – glazbenika čiji zvuk, tehnika i stil odražavaju originalnost bluesa uz uzbuđenje suvremenog rocka. Naime, od kasnih 1960-ih, njegovo karakteristično sviranje gitare prisutno je na mnoštvu snimaka i pozornica, bilo kao član Thin Lizzy-ja, suradnjom s Peter Green-om, kao nezamjenjiv turistički glazbenik Pink Floyd-a i kasnije Roger Waters-a, ili kao visoko cijenjeni solo umjetnik. Razvio je vlastiti izraz bluesa, kombinacijom jasnih, čistih blues fraza i povremeno oštrih rifova, u stilovima od bluesa i bluesrocka do gotovo jazz/rock fusiona, koji su prepoznatljiva značajka njegovih vrlo osobnih pjesama, koje, iako mogu imati…
pročitaj više
Ipak kreće! Ovo je bio odgovor na višemjesečna spekuliranja o tome da li će hologram Frank Zappe krenuti na turneju ili ne? Bilo je neće, pa hoće, … Neposredno nakon najave Frank Zappa Trust, zaklade koja se brine o opusu ovog velikog umjetnika, da će po uzoru na rastući trend holograma na pozornicama, potpisati ugovor s Eyellusion, najvećim “proizvođačem” holograma u Americi, a time i u svijetu, javio se Dweezil Zappa koji je pokušao osporiti legitimnost dogovora i samu turneju. Izašavši u javnost s tezom, da mu je otac živ da ni u kom slučaju ne bi dozvolio da nitko svira umjesto njega na turneji, Dweezil je posijao sjeme razdora…
pročitaj više
Tijekom svoje solo karijere, nezadovoljan ukusom suvremene glazbe, sa svojim ekspanzivnim glazbenim svjetonazorom, Peter Gabriel krenuo je na hodočašće kako bi izmijenio viđenje današnje glazbe prema vlastitim kriterijima, koristeći kreativnost i sposobnost spajanja svih elemenata preuzetih iz različitih žanrova i ambiciozno eksperimentirajući, usput postavljajući vrlo visoke standarde. Uz uvijek prisutnu određenu dozu teatralnosti, Gabriel je zadržao svoj prog-duh i inovativno ga kombinirao sa zvukovima world music glazbe, klasične i ambijentalne elektronske glazbe, ponekad čak i pop glazbe, te postupno stvarao dirljiv, osobni stil epskih razmjera, koji nadilazi uobičajenu klasu žanrova. Zar glazbeni intelekt koji može biti definiran kao sposobnost da bude uspješan u bilo kojem žanru za koji se odluči,…
pročitaj više
Ne mogu tajiti, album “Van kontrole“ mi nije sjeo “na prvu”. Falilo mu je, falio mu je raison d’être. Djelovao je „iskomadan“, fragmentiran, ali to nije bio glavni uzrok. Kompozicije su se nejednako utiskivale u memoriju, a ni tu nisu dijelile neka ravnopravna mjesta, ali ni to nije bio uzrok nemogućnosti definicije. Sve je izvana posloženo po zanatu, kompozicijski su sve pjesme bile OK, ritmika izazovna, melodije onakve kakve izričaj zahtjeva, produkcija dobra, fino balansirana i minuciozna, ali nikako “ubrati” ono esencijalno, što je „pjesnik htio reći?“. Nedostajao je glavni sastojak da bi ga se prigrlilo dušom i srcem, kako inače biva s odličnim i dakako, velikim albumima. Sad je…
pročitaj više
Dok je njegova legendarna dvokrilna Les Paul gitara izložena u sklopu izložbe ‘Play It Loud: Instruments of Rock & Roll’, legendarni kantautor, član ‘Rock And Roll Hall Of Fame’, bivši gitarist sastava Eagles, autor mega hita “Hotel California”, te istinski američki rock and roll gitaristički heroj Don Felder donosi svoju bezvremensku glazbu obožavateljima ne samo u Americi nego širom svijeta ovogodišnjim izdanjem svog solo albuma, ‘American Rock ‘N’ Roll’. Don Felder – “American Rock ‘N’ Roll” Album se može pohvaliti impresivnim popisom gostujućih glazbenika koji ovom albumu donose svjež vjetar, dugogodišnjih prijatelja, renomiranih imena kao što su Sammy Hagar (vokali na “Rock You”), Slash (opaki gitaristički solo na naslovnoj pjesmi),…
pročitaj više
00:00 Nije tajna da se “side project” Mike Rutherforda pretvorio u još jedan veliki koji cvate pod matičnom kapom grupe Genesis. Iako bez velikih dodirnih točaka, pomalo zahvaljujući i činjenici da je Mike stalni član grupe Genesis, grupa Mike + The Mechanics vodi neki paralelni život i time vjerojatno upotpunjava rupe, koje rad u grupi ostavlja u kreativnom radu Mike Rutherforda. U biti, posljednjih dvadesetak godina, rad u grupi Genesis je bio “usputna rabota”, dok je Mike bio daleko više angažiran na radu u Mike + The Mechanics. Dovoljno se samo prisjetit da je Genesis posljednji nastup imao 2007. godine, i od tada svi sljedbenici ove velike grupe sanjaju o…
pročitaj više
Neiscrpne inspiracije, neumoran kakav je, nevjerovatan u svakom pogledu, Jon Anderson je često spominjano ime zadnjih pola stoljeća, kroz glazbene radove koje je ostvario kao član matičnog sastava Yes, u svojim brojnim kolaborativnim glazbenim projektima, ili kao solo umjetnik, glazbene radove koji su više nego izvanredni. Ovog puta riječ je o novom solo albumu ‘1000 Hands: Chapter One’. Jon ga je počeo snimati još 1990. godine s Yes kolegama Chris Squire-om i Alan White-om, da bi od tada povremeno radio na njemu, i konačno nakon gotovo 30 godina, stvorio gotov proizvod. Jon Anderson – “Now” Snimljen u Solar Studios u Orlandu na Floridi, u produkciji Michael Franklin-a, album je nastao…
pročitaj više
Stevie Nicks, prelijepa dama kojoj ne treba poseban uvod, te koju je magazin Rolling Stone jednom proglasio “vladajućom kraljicom rock ‘n’ rolla”, vodila je izvanredan i zanimljiv život, uspijevajući u industriji u kojoj dominiraju moćni ljudi, uspostavljajući snažnu umjetničku viziju i stil. Uživala je u vrlo uspješnoj karijeri s Fleetwood Mac-om, kao nesumnjivo najprepoznatljivija figura u tom popularnom i talentiranom sastavu. I dok se njezin matični sastav uzdizao do vrtoglavih visina uspjeha, krenula je u solo vode dokazujući da njezin umjetnički identitet nije ovisan o njezinoj ulozi u Fleetwood Mac-u. Stevie Nicks – “Edge Of Seventeen” ‘Bella Donna’, njen prvi solo album, bio je samo početak onoga što će biti…
pročitaj više
Tijekom afere Cottingley Fairies, Sir Arthur Conan Doyle postao je zagovornik niza fotografija koje prikazuju stvorenja iz zemlje bajki. Sve su bile lažne. Danas, da je živ, samo bi morao ukazati na Cécile Corbel, i svi bi se složili s njim – ova vila jest legenda, ali živa, stvarna legenda. Crvenokosa vila, dobrodušna čarobnica koja prkosi vremenu, kao iz priča iz Broceliande, potpuno u dodiru s vječnim vibracijama, moćnom kulturom i karizmatskom osobnošću, Cécile Corbel pripada novoj generaciji europskih folklornih umjetnika koji su preuzeli drevne korijene i ponovno ih preoblikovali za publiku 21. stoljeća, crpeći inspiraciju iz bretonske tradicije, keltskih legendi i magijskih priča. Jedna je od najsjajnijih veleposlanika bretonske…
pročitaj više
Nucleus je bio čudna biljka u sedamdesetim godinama prošlog stoljeća. U vrijeme kad je jazz skidao okove samodopadnosti i krenuo u susret rocku, Nucleus na čelu s Ian Carrom je “sjedio na dvije stolice”. I to doslovno! Transformirajući se iz klasičkog u fuzijski bend, nikada nije krenuo poljima fuzijskog eksperimenta na kojima je carevao Mahavishnu Orchestra, nikad nije kopao po dubinama jazza kao Return to Forever, nikada nije izlijetao iz, ali se i vračao u jazz kao Weather Report, nikada nisu stvarali lepršavu muziku kao Larry Coryell , … , to nikada bi se moglo još nabrajati, jer toga je bilo. Očito iz priloženoga je da Nucleus, kao svojevrsni „čardak…
pročitaj više
Progresivni rock nije se uvijek i isključivo temeljio na dugotrajnim solo dionicama, klasičnim eksperimentima i 20-minutnim komadima koji bi zauzeli cijelu stranu LP-a. Bilo je i prog rock singlova i albuma koji su bili spontani, izravni i neposredni. Njemački RPWL spadaju u one sastave čija reputacija nije u skladu s kvalitetom njihove glazbene produkcije. Ime sastava potječe od prvih slova prezimena izvorne postave, ali zbog promjena u postavi tijekom godina, samo su Yogi Lang i Kalle Walner preostali od te prve inkarnacije. Putujući kroz progresivni prostor, život su započeli kao Pink Floyd tribute bend davne 1997. godine, a kasnije su uspjeli proizvesti vlastiti zvuk, neo prog orijentiran, s nekim simfonijskim…
pročitaj više
Početkom šezdesetih, Scott Engel Noel, koji će nepuno desetljeće kasnije postati poznat kao Scott Walker, još je predvodio vokalni sastav The Walker Brothers; svojevrsnu preteču onoga što će kroz dvadesetak godina eskalirati u formi tzv. boy bendova. Nekoliko hitova od kojih jedan čak i antologijski (“The Sun ain’t gonna shine anymore”), gomila vrištećih curica i naslovnice novina – sve je to manje više poznati scenario u duhu vremena; ludih šezdesetih. No, spomenuti Scott Engel Noel shvaća kako njegovi afiniteti streme ka širim područjima. Za početak, tijekom 1965. će sastav relocirati u London, što je suprotan potez u odnosu na tada ustaljenu praksu preseljavanja novostasalih zvijezda sa starog kontinenta u USA.…
pročitaj više
00:00 Robin Trower je izdao novi album. Ovaj veteran jednostavno ne miruje. Albume izdaje u redovnim intervalima, turneje su mu tempirane kao da mu je 20, a ne 73 godine, u specijaliziranim medijima je prisutan kao ni jedan gitarista svoje generacije. Iako je bio proglašavan za nasljednika Jimi Hendrixa, nikad tome nije predavao neku važnost i u potpunosti se posvetio promociji bluesa i to njegove mješavine roota i urbane verzije. Dakako, kao i kod svih bluesera iz sedamdesetih, prva su mu solo ostvarenja bila rock orijentirana, da bi protokom vremena polako, ali sigurno počeo povratak na blues s više dodira s root izričajem nego sa samim rockom. Album “Coming Closer…
pročitaj više
U 81. godini preminuo je Richard Anthony Monsour, poznatiji kao Dick Dale! Već u ranoj mladosti je dobio nadimak The King of the Surf Guitar, ne za ništa. Bio je pionir i u neku ruku “izumitelj” onoga što će tek pojavom Beach Boysa postati poznato kao “surf music”. Bilo je to daleke 1961. godine kad je izdao singlicu na kojoj je bio instrumental „Let’s Go Trippin“. I što je još neobičnije za to doba, singlicu je izdao pod svojom tiketom! No, Dick ima daleko više zasluga za modernu muziku od ovog inovativnog i nadasve nadahnutog singla. U potrazi za novim zvukom, počinje suradnju s Fenderom da bi napravio novu vrst…
pročitaj više
Prisjećajući se s nostalgijom, kao što je primjereno ljudskoj prirodi, gorostasa koji su vladali svjetskom rock scenom dok je dobar ukus još postojao, a istinske vrijednosti lako isplivavale na površinu, ne čudi da su nekome bili inspiracija za početak glazbene karijere, ne samo stilski, već i u smislu obrade njihovih originalnih djela. No, ponekad se ukupan repertoar sastava sastoji od obrada djela drugih autora (‘cover band’), pa čak i obrade opusa samo jednog autora (‘tribute band’). Premda glazbene kritike igraju značajnu ulogu u suvremenoj kulturi i unatoč njihovoj relativnoj dugovječnosti, vrlo malo ozbiljnih istraživanja je objavljeno na temu razumijevanja fenomena ‘tribute band’-ova, kao dijela subkulture, povezujući ga s drugim vrstama…
pročitaj više
Over The Rhine je americana indie folk sastav neovisan o velikim etiketama i pravilima koja ih prate, zadovoljan svojim kultnim statusom. Uz široku bazu fanova i povijest glazbene kvalitete, oni su ono što bi glazba trebala biti. Glazba kao umjetnost napisana i izvedena iz srca umjetnika. Bračni par Linford Detweiler (gitara, klavijature, električni bas, vokali) i Karin Bergquist (vokal, akustična gitara, klavir) pokrenuli su Over The Rhine kao kvartet u proljeće 1989., imenujući sastav prema boemskom susjedstvu Cincinnati okruga Over-the-Rhine, kojeg su prije 150 godina osnovali uglavnom njemački useljenici, promatrajući ga s prozora stana u kojem su živjeli i prvi put komponirali i snimali zajedno. Ti početni pokušaji postali su…
pročitaj više
Bez obzira na naš karakter, na afinitete, na raspoloženje, svima nam je potrebna glazba. Prava umjetnost, glazba najvišeg reda strasti, nešto što svatko s otvorenim srcem može razumjeti i na kraju osjetiti unutar sebe, potrebna nam je u današnjem svijetu više nego ikad kao univerzalni lijek za umornu dušu. Kada je tokom evolucije progresivnog rocka u prvi plan postavljen ženski vokal, glazba je dobila jednu slatku, omamljujuću notu, eteričnu dimenziju koja me je oduvijek privlačila. Tu prije svega mislim na Renaissance i Annie Haslam, te Curved Air i Sonju Kristinu, kao začetnike podžanra kojeg običavam nazivati ‘esoteric prog’, a onda i Mostly Autumn, Magenta, White Willow, Karnataka, a ove godine…
pročitaj više
“Dugim, golemim i razboritim poremećajima svih osjetila pjesnik postaje vidovnjak“, zaključio je francuski pjesnik Arthur Rimbaud. Bez obzira na gotovo 30 godina njegove karijere, s dvoznamenkastim brojem studijskih albuma, unatoč vrlo suptilne i duboke karizme, David Gray se često osjećao poput umjetnika koji nije siguran kako rasti, kako se suočiti s očekivanjima koja mu se nameću u svjetlu njegova neočekivanog i neospornog komercijalnog uspjeha. No, isto tako, uvijek je pronalazio način kako biti uzbudljiv, provokativan i strastven, te, kao novovremeni trubadur, još uvijek nije izgubio sposobnost pisanja pjesama koje s vremenom rastu u ljepoti, a lirski ostaje jedan od najcjenjenijih živućih tekstopisaca. Kombinirajući dubinu teksta s modernom i nježnom elektroakustičkom…
pročitaj više
00:00 Nije vijest kad pas ugrize čovjeka, već kad čovjek ugrize psa. Nekako tom logikom bi trebala biti obojena vijest iz svijeta muzike, a koja kaže, John Mayall, koji će skoro napuniti 85 godina i krenuti prema „i šestoj“, izdao novi album “Nobody Told Me”. Otac British bluesa i začetnik svega što danas znamo kao muzika prošlog i ovog stoljeća, svoju je karijeru počeo ranih šezdesetih kad je osnovao John Mayall & the Bluesbreakers. Već i vrapci na grani znaju (ali ne i djeca u našoj školi!) da su kroz John Mayall & the Bluesbreakers prošli svi današnji velikani, poneka legenda, i jedan bog. ( Eric Clapton, Peter Green, Jack…
pročitaj više
Motorpsycho je jedinstvena pojava na današnjem rock nebu. Kontinuitetom izdavanja albuma i njihovom orijentacijom su stekli nepodijeljenu pažnju svih koji naginju progresivnom izričaju. Poglavito jer Motorpsycho u neku ruku transformira progresivne sedamdesete u progresevno dvadeseto i prvo stoljeće. Sam pogled na dužinu kompozicija puno kaže, a kad krenu note ili bolje rečeno, zvuk, dileme više nema. Prethodnik „Tower“ je pobrao lovorike pa čak i došao na top liste (Norveška #3. mjesto, Njemačka, #56. mjesto), te je bilo jasno da će bend teško ponoviti tako veliki uspjeh za ovu vrst muzike. Očito sami svjesni te činjenice, uz povremene izlete na koncerte, povlače se dvije godine i naposljetku u Veljači 2019. godine…
pročitaj više
Kad je Derek Trucks 1999. godine postao član legendarnih Allman Brothers Banda, bio je skoro pa golobradi mladić ogromnog potencijala i neiscrpne energije. Tome u prilog ide i činjenica da samo godinu dana kasnije osniva svoj bend The Derek Trucks Band. (zajedno sa svojom budućom suprugom Susan Tedeschi). Svirajući u legendarnoj grupi i istovremeno stvarajući status novoosnovane, Derek se nametnuo kao „jedan od onih koji dolaze“. Predviđanja je ispunio, jer je do prestanka rada s Allman Brothers Bandom, sa svojim sastavom The Derek Trucks Band već imao osvojena dva Grammyja. Kako bi ostali zajedno i tijekom turneja, The Derek Trucks Band povremeno nastupa s matičnom grupom Susan Tedeschi, (Derekove supruge),…
pročitaj više
Obrada jedne pjesme je jedna stvar. Obrada cijelog albuma je nešto sasvim drugo. Mercury Rev, sastav iz New York-a, koji je ranije bio poznat po svom eksperimentiranju na polju indie pop psihodeličnog rocka, obradio je album ‘The Delta Sweete’ Bobbie Gentry u cijelosti. Dovodeći mnoštvo pjevačica i dodajući novu gotičku tamu, koristili su album kao polazište za vlastitu avanturu. Rezultat je neobičan, nevjerojatan uspjeh. Od svog osnivanja 1989. godine, sastav je napravio karijeru hrabro istražujući rubove umjetničke percepcije, kanalizirajući boje, zvukove i vizije koje uvijek izgledaju izvan našeg smrtnog dosega, vlastitom hipijevskom vizijom nirvane s druge strane vrtloga i kaotične glazbe. Mercury Rev feat. Norah Jones – “Okolona River Bottom…
pročitaj više
Da za neke stvari nikad nije kasno, zorno iz dana u dan dokazuje muzička industrija. Pa čak i protok vremena, mijenjanje ukusa i naposljetku, evolucija muzike, ma kakva bila, ne smeta nostalgiji i dahu prošlosti da svako malo uskrsne i na svjetlo dana donese nešto novo, interesantno. Tako je i u slučaju grupe Humble Pie. Bila je to svojevrsna anti super grupa, sastavljena od Steve Marriotta, Petera Framptona, Dave Clempsona (ne zajedno!), .. . Status kojeg su uživali na Otoku bio bi danas neshvatljiv, pogotovo što je grupa na globalnom nivou pala u zaborav. Pa i Amerika svojevremeno nije ostala imunua na na njih, ali to je neka druga priča.…
pročitaj više
Oslanjajući se na kontrakulturu šezdesetih i njezino odbacivanje mainstream vrijednosti i istraživanja alternativnih koncepcija identiteta i vremena, pojam ‘progresivni rock’ primijenjen je na skupinu rock sastava koji su mislili da bi mogli nadrasti rock & roll. Štaviše, pokušavali su zamagliti razliku između umjetnosti i popularne glazbe, koristeći estetiku eksperimentiranja i umjetničke slobode u vrijeme kada je ostvaren značajan tehnološki i umjetnički razvoj koji je to i omogućio. Njegova takozvana pretencioznost, koja nije ograničena konvencijom, strukturom ili tradicijom, prisilila je rock na evoluciju u post-Beatles eri, a njegova ambicija dala je mnogim talentiranim glazbenicima prostor da pomiču tehničke i kompozicijske granice rock žanra napuštajući tradicionalne i popularne strukture pjesama. Umjesto toga…
pročitaj više
Za mnoge poznavatelje muzike ime tria, “Pork Pie Hat” će odmah asocirati na kompoziciju Charles Mingusa, “Good bye Pork Pie Hat”, jazz baladu koju je do današnjih dana obradilo nebrojeno znanih i neznanih muzičara. Ono što karakterizira te obrade jest da mnogi koji su je “uveli pod svoje” ne pripadaju tradicionalnom jazz miljeu. Tim to odavanje poštovanja geniju Mingusa dobiva novu dimenziju. Ako se spomene da su na toj listi Jeff Beck, John McLaughlin, Joni Mitchel,.. . Davnih osamdesetih Thomas Wolff, producent i gitarist u triju Pork Pie Hat, je imao svoj studio projekt “Harmonic Obsession”, na kojem je surađivao s mnogobrojnim umjetnicima, kako iz Njemačke tako i inostranstva. (Rex…
pročitaj više
Trebao je to biti povratak naše velike grupe. Ipak je bilo iznenađenje kad je stigla vijest o njenom ponovnom pokretanju. Povod, 50 godina od osnivanja i 32 godine od zadnjeg koncerta. Najava je bila, ne samo za jedan ili par koncerata, već, … , Kornelije Kovač je bio rezolutan, Korni Grupa se vraća da bi ostala! Istovremeno se nametala misao, vremena nisu ista, i ne samo to, toliko su se promijenila da je teško (čitaj, skoro nemoguće!) pridobiti nove sljedbenike. Dok je dio starijih otišao kod sv. Petra, veliki dio se osuo i veoma mala jezgra je ostala u nekim muzičkim krugovima. Kornelije je po lansiranju vijesti izjavio da će…
pročitaj više
Bilo je poprilično intrigantno očekivanje, što će dokumentarac o David Crosbyju donijeti i u kom obliku. Svi koji prate muziku prošlog, pa i ovog stoljeća, znaju da je David Crosby nezaobilazna figura rock miljea, ali i enfant terrible rocka. Nadaleko je poznat njegov nagli temperament, koji ga je ne jednom uvalio u nevolje i ne samo to. Na kraju balade, otuđio ga je od svih s kojima je ikad radio, koje je volio, što moramo priznati, ne uspijeva svakome. Od prvih kadrova je jasno da David sublimira svoj život, ne žali toliko za greškama da bi ih ispravio, jer kako sam kaže „one su zamrznute u vremenu“, već da bi…
pročitaj više
Promatrajući svijet oko sebe, rane su ljudske kulture počele pričati priče o onome što su vidjele; s vremenom su te priče postale mitovi, a s vremenom su ti mitovi postali religije, od kojih su najmoćnije mogle rađati i uništavati narode. Ako nas erupcije i tokovi religiozne moći kroz ljudsku povijest mogu naučiti bilo čemu, onda bogovi ne umiru kada ih ljudi prestanu obožavati, a kulture ne umiru kad to učine njihovi bogovi. Prije nego što su nordijski narodi (aka Vikinzi) tijekom srednjeg vijeka prešli na kršćanstvo, imali su vlastitu živopisnu, pogansku religiju koja je bila jednako oštro lijepa kao nordijski krajolik s kojim je bila blisko povezana. Središnje mjesto te…
pročitaj više
Glazbeni svijet, koji se neprestano udaljava od vrhunskog rock’n’roll-a kojeg se čvrsto držimo cijeli život, barem što se tiče nas pojedinaca iz starije generacije, iznenada se budi pojavom novog naraštaja te žanrovske obitelji. Nekoliko dragocjenih revivalista posjeduje tu staru magiju sazdanu od duha fuzije vintage hard rocka i progresivnog bluesa 60-ih i 70-ih godina. Dok mlađi ljubitelji rock glazbe možda dobivaju svoj Led Zeppelin (ili možda Pavlov’s Dog?) revival u Greta Van Fleet, posljednjeg desetljeća stariji slušatelji uživaju u klasičnim rock riffovima Rival Sons-a. Sedamdesete su možda opet moderne, ali Rival Sons su više od novovremenog retro čina, s obzirom da se razvijaju u vlastitoj umjetničkoj dimenziji, pri čemu se…
pročitaj više
Santana je očiti dokaz da fatalna Mona Lisa nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Nekome nametne obruč opsesije svojim smiješkom, nekome čistom umjetnošću koja zrači iz nje, nekome svojim spokojem i očima kroz koja se zrcale sva stoljeća njenog života, a nekom nametne obruč inspiracije koja mora isplivati na površinu u bilo kojem obliku, bilo riječju, kistom ili notom. Dakako, Santana spada u ovu posljednju kategoriju i rezultat njegovog susreta s najpoznatijom slikom današnjice je pred nama. Vjerojatno ni sam Santana nije očekivao da će se njegov odnos spram “slike“ produljiti ovako ekstenzivno i na njegov opus, jer posjet Mona Lisi je bio osobne prirode i vjerojatno je tako trebalo i ostati,…
pročitaj više
Mnogi će se složiti da umjetnost nije natjecanje, te da je nemoguće uspoređivati umjetnička djela ili glazbu. I što nakon stvaranja remek djela? I to je pitanje zasigurno uznemirilo članove The Neal Morse Band-a kada su razmišljali kako slijediti njihov univerzalno pohvaljen konceptni album ‘The Similitude Of A Dream’ iz 2016. godine. Naravno, nastavak je ovogodišnji vrhunski album ‘The Great Adventure’, a jesu li ga ti glazbenici planirali kao takvog od samog početka (čak i podsvjesno), sada je nevažno. The Neal Morse Band – “Welcome To The World” ‘The Great Adventure’ uzima John Bunyan-ov roman “Hodočasnički napredak” i ponovno interpretira priču iz perspektive kršćanskog ljutitog, napuštenog sina Josepha. To je…
pročitaj više
Blues je afroamerički kulturni doprinos svijetu, crna glazbena forma i sastavni dio afroameričkog iskustva. Ipak, crni glazbenici mogu osjetiti oblik otuđenja, jer je ova glazba, koja je imala svoje korijene u crnom iskustvu, sada u svijetu kojim dominira bijelo, štaviše, počev od šezdesetih godina prošlog stoljeća, sve više integrirana s rock elementima. Ipak, kao i svaki uspješan kulturni fenomen, blues je sada internacionalan kulturni trijumf, koji okuplja ljude bez obzira na njihovo porijeklo. No, da bismo sačuvali blues kao naslijeđe, potreban nam je i novi blues – nove pjesme, novi tekstopisci, nove interpretacije, novi zvukovi uz izvorne, novi nosioci, bez obzira na formu tog novog bluesa. Iako stereotipno poimanje mnogih…
pročitaj više
Steve Hackett je objavio 26-ti studijski album “At The Edge Of Light”. Album je naslijedio “The Night Siren”, album čiji je uspjeh pomalo iznenadio sve pa i samog Hacketta. Zna se da ovaj umjetnik radi i djeluje samozatajno, bez velike pompe, vijesti o njemu se objavljuju samo u striktno specijaliziranim izdanjima, kao što je ovaj portal i isto se tako zna da su mu turneje unaprijed rasprodane, iako je reklamna kampanja i više nego skromna. Razlog je u veličanstvenoj produkciji koja na prvo mjesto stavlja muziku, a tek onda sve što je okružuje. Publika to zna cijeniti i obilno ga nagrađuje svojim prisustvom. Isto je tako poznato da Steve ne…
pročitaj više
Na prva slušanja mi jednostavno nije bilo jasno zašto me ovaj album asocira na “The Cheerful Insanity of Giles, Giles and Fripp”, prvi i jedini album istoimene grupe. Iako ih dijeli više od pola stoljeća, dijeli ih totalna različitost u izričaju, pa i u pristupu, ali, .. Nakon par slušanja ono „ali“ se pretvorilo u “jer”, .. , oba albuma krasi lucidnost u stilskom izričaju. Dok je kod GG&F ta lucidnost ujedno bila i njihov grobar, grupa se udavila u njoj, PBO (Psihodelična bluz opsesija) svoj lucidni izričaj garnira u nekim normalnim obrocima i time sebi ipak stvara odstupnicu i ostaje iznad površine. Prostim riječnim ispričano, album je sastavljen od…
pročitaj više
Ako ste stariji od 40 godina, vjerojatno ste se upitali “kamo je otišla dobra glazba?”. Pa, odgovor je bliži nego što mislite. Dave Kerzner je jedna od najboljih svjetskih progresivnih rock zvijezda i stvara glazbu koja je usporediva s velikim klasičnim rock sastavima 1970-ih godina. A, ukoliko ste sljedbenik trenutne prog scene onda postoji velika vjerojatnost da ste već čuli neki uradak na kojem je surađivao Dave Kerzner, bez obzira jeste li bili svjesni njegovog imena, jer njegov rad kao producenta, klavijaturiste i pjevača obilježio je izdanja renomiranih autora kao što su Steve Hackett, Steven Wilson, Nick Mason, Ringo Star, Alan Parsons, Billy Sherwood, Jon Anderson, Keith Emerson, Joe Lynn…
pročitaj više
Kad pišem o nekom albumu u posljednje vrijeme, pokušavam se ne osvrtati za nečim što je bilo, odnosno na prijašnji opus, ako postoji, jer time neminovno na aktualni rad stavljam imperative koji su proizvod samo osobnog razmišljanja i želja. Time “objektivnost” (koja ipak ne postoji u punom obimu!) doseže neke svoje granice objektivizma i sagledavanje albuma smješta u neki realni, trenutni okvir kojeg zauzima. Stoga mi je posljednji album Tomislava Golubana, “Chicago Rambler”, došao kao neka vrst “relaksacije” u i te kako pozitivnom smislu. Naime, album je kao stvoren da bude samostojan, kao stvoren da se slušatelj ne osvrće na ono što je bilo prije njega i kako bi mogao izgledati…
pročitaj više
Shinnobu je nezavisni glazbeni projekt koji nalikuje stilu kojeg je stvorio Michael Cretu, poznat kao tvorac glazbenog projekta Enigma, čija opsežna uporaba klavijatura i semplova vodi do jedinstvene mješavine glazbe, što bi se moglo definirati kao jedan stil new age glazbe nazvan ‘enigmatic music’. Navodno, taj stil sadrži skrivene zvučne frekvencije za određeni stupanj duhovnosti, koje pozitivnim učincima pomažu slušatelju da dosegne različita stanja svijesti i vjeruje u nešto drugo. Enigma je svojim hitom iz 1991. “Sadeness” donijela klubovima novu fascinaciju revolucionarnom idejom miješanja gregorijanskih napjeva i kulturom starog svijeta s plesnim ritmovima, kombinirajući ambijentalne elemente, pop, rock, klasiku, elektroniku, mistične i moderne zvukove, prekrasne ženske vokale na francuskom, engleskom…
pročitaj više
Napokon su se zvijezde nasmiješile, planeti ušli u konstelaciju, postotak vlage pao na točno određenu vrijednost i muze se smilovale, dugo najavljivani i očekivani album u progresivnom svijetu konačno je ugledao svjetlo dana. Poznavatelji i svi oni koji prate progresivnu underground scenu znaju da govorimo o albumu “The Bucket List”, neformalnog trija kojeg čine Phil Keaggy, Tony Levin i Jerry Marotta. Ovo neformalno je u biti formalno, jer sama činjenica da se u jednom trenutku na jednom mjestu mogu naći sve troje graniči sa znanstvenom fantastikom. Doduše, sigurno je svaki posebno odradio svoje dionice, tisućama kilometara daleko jedan od drugog, ali ipak, u jednom trenutku su ipak trebali zajedno sjesti…
pročitaj više
U sedamdesetima je bilo uobičajeno da se osnivaju super grupe. Sam pojam objašnjava i razlog. No, samo su neke uspjele opravdati taj predikat. Isto je bilo i u lokalnim, nacionalnim okvirima, i jedna od takvih je bila i Secret Oyster, koja je sazdana od članova tada najpopularniji grupa u to vrijeme u Danskoj. (Burnin’red Ivanhoe, Coronarias Dans i Hurdy Gurdy). Već su prvim albumom potvrdili status i svakim sljedećim ga cementirali. Na međunarodnom planu, presudan je bio treći, sound track za balet, “Vidunderlige kælling” aka “Astarte”. Dobivši priznanje na svim nivoima i prodrijevši van granica matične države, grupa se odlučuje za nastavak, u istom stilu. Odabran je balet radno nazvan…
pročitaj više
Nakon više od dvadeset godina Brian May izdaje prvu singlicu, “New Horizons”. Ime je dobila po “New Horizons” – svemirskoj stanici i pjeva o, … well. .. nije problem pogoditi. Pjesma je u biti posveta NASA misiji istog imena. Po prvi put je izvedena prvog dana 2019. godine, u NASA laboratoriju u Columbiji, (Maryland) i svojim postojanjem slavi susret s Ultima Thule, objektom na samom rubu solarnog sustava. U pjesmi je i sample glasa Stephena Hawkinga, …. Sve u svemu, znajući da je Brian May ujedno i doktor astrofizike, ne čudi njegov angažman na ovom polju. Brian May – “New Horizons” Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike.…
pročitaj više
Još jedna legenda je otišla! Iako su na pozornici proveli pola stoljeća, malo tko je danas van miljea za njih uopće čuo, a kamoli poznaje njihov opus i zasluge koje su s njime stekli. Bend se zove Pretty Things i danas predstavlja vjerojatno povijesno najpodcjenjeniji bend British booma prošlog stoljeća. Počeli su kao R&B band, da bi veoma skoro sa svojim materijalnom počeli harati top listama i naposljetku, kao četvrti album izdali “S.F. Sorrow”, koji je u povijesti ostao upisan kao jedan od prvih konceptualnih albuma, ali i prva rock opera ikada objavljena. Iako je Pete Townshend negirao utjecaj ovog albuma po njegov kasniji rad na rock operama, ipak je…
pročitaj više
Preminuo je Bojan Hreljac, jedan od pionira progresivne muzike na našim prostorima. Kao i svaki bas gitarista, na sceni je bio skoro nevidljiv, no njegov doprinos se i te kako osjećao, kako u sudjelovanju u kreacijama, tako i samom izvođenju na pozornici. Počeo je kao basista grupe “Elipse”, da bi osnutkom “Korni grupe” postao njen stalni član. S Korni Grupom u biti i završava njegov angažman u bendovima, jer se po raspadu posvećuje radu u studiju, poglavito kao producent i studijski muzičar. Isto tako, bio je muzički urednik na RTS-u. Ako se spomene da je sudjelovao u nastanku ili snimanju više od 4000 kompozicija, onda se i te kako može…
pročitaj više
Kad se za neki bend kaže da su blues band, bilo da je blues u korijenima ili pak u cjelokupnom izričaju, onda se poprilično jasno nadzire ono o čemu se priča. Kako je blues kao forma evoluirao u bezbroj svojih pravaca i još više derivata, sama oznaka „blues“ je postala veoma rastezljiv pojam. Dakako, blues puritanci će uvijek zagovarati “čisti” blues izričaj (“Wake up this mornimg..” / “My Babe left me …”), možda tek s nešto osuvremenjenom crtom urbane verzije. Odavna je taj okvir probijen, no svako malo ispliva na površinu neki bend koji se vrati unutar njega i trkom iziđe van noseći u njedrima esencu na kojoj nadograđuje ono…
pročitaj više
Čudna se priča isplela oko grupe Pavlov’s Dog. Bizarna da ne može biti bizarnija, jer, …. Davne 1975 i 1976. godine su snimili prva dva albuma, “Pampered Menial” i “At the Sound of the Bell” s kojima su instant stekli kultni status, kako u Americi tako i u Europi. No, status benda nije pratila prodaja ovih albuma. Iako su na albumima surađivale velične tadašnjeg progresivnog rocka, Andy MacKay (Roxy Music) i Bill Bruford (Yes, King Crimson), unatoč povoljnim kritikama i općem prihvaćanju kao vrijednih albuma svog vremena, do današnjih dana nitko nije uspio objasniti zašto su albumi podbacili u prodaji. Grupa je izazivala strahopoštovanje suvremenika u muzičkim krugovima i bezgranično…
pročitaj više
U 63.-oj godini života, preminuo je Pete Shelley, vokal i skladatelj grupe Buzzcocks. Uzrok smrti, srčani udar! Još su bila svježa sjećanja, kad je Buzzcocks bio headliner SuperUha. Svojim su energičnim nastupom zapalili gledalište i ostavili svoj pečat na ovaj festival. Godinu i par mjeseci nakon njega, stiže vijest da je Pete otišao. Tužno! A počelo je sedamdesetih prošlog stoljeća kad su Buzzcocks uz Clash i the Sex Pistols pomeli dinosauruse rocka koji su živjeli u svojim dvorcima okruženi samodopadnošću i egom koji je nadvisivao kule koje su ih omeđivale. Rušeći sve ograde pred sobom, tri velika punk banda su doslovno preko noći okrenula svijet muzike „upside down“. Bend su…
pročitaj više
Još je bilo friško sjećanje na koncert Bryan Ferryja kojeg je održao u srednjevjekovnom ambijentu kule Sv. Mihovila u Šibeniku, kad je došla vijest da je „rock dandy“ izdao novi album. Bez velike pompe i medijskih fanfara, Ferry je lansirao album “Bitter-Sweet“, na kojem se vraća u prošlost inspiriranu jazzom i dekadentnom muzikom tridesetih koja je carevala u Berlinu između dva rata. Nije stoga ni čudo da je za mjesto snimanja albuma odabrao baš Berlin. Prve recenzije su bile jasne, “Bitter-Sweet“ je nasljednik uspješnog “The Jazz Age”, s time da je na “Bitter-Sweet“ uz jazzy izričaj zastupljena atmosfera dekadentnog Berlina. Sve ovo i ne ćudi, jer album “Bitter-Sweet“ leži na…
pročitaj više
Nikola Vranić aka J.R. August je izdao EP “Black Waters”. Na njemu se nalaze samo tri kompozicije, “Mind Heart”, “Hold Your Horses” i “When I Wake Up Tomorrow”, sve redom snažne i upečatljive tvorevine koje dižu ovog umjetnika na jedan viši nivo kreativnog vala. Nažalost, izdavanje EP-a je bilo jedino rješenje u financijskoj besparici i već sada izgledno, ogromna šteta što Nikola nije uspio realizirati cijeli album “Dangerous Waters”. Besparica, taj pratitelj svih umjetnika i duša sklonih višim sferama postojanja i ovaj put je uzela svoj danak Stoga već na samom početku moramo se pomiriti s time da je ovaj EP u biti okrnjeni album. J.R. August – “Mind Heart”…
pročitaj više
Prateći osebujan niz članaka ‘Kako su dobili ime’ urednika ovog portala Jerka Jakšića, pada mi na um da niti jedan naziv sastava tako eksplicitno ne opisuje glazbu koju izvode kao što je to slučaj sa Afro Celt Sound System. Afro Celt Sound System široko se priznaje kao jedna od najinovativnijih pionirskih skupina koje izlaze iz sve eklektičnijih cross-kulturalnih eksperimenata na vrhuncu “world music” pokreta devedesetih godina, koja spaja modernu elektronsku glazbu s tradicionalnom irskom i zapadnoafričkom glazbom. Inspiracija projekta nastala je 1991. godine, kada je Simon Emmerson, britanski producent i gitarist, surađivao na albumu afro-pop zvijezde Baba Maal u Senegalu, pri čemu je bio zadivljen sličnostima jedne afričke melodije i…
pročitaj više
Život katkad piše ipak lijepe priče. Pola stoljeća od izdavanja, album grupe the Kinks, “The Kinks Are the Village Green Preservation Society”, je dobio priznanje za zlatnu tiražu. (u UK zlatna tiraža se dobije za 100 000 prodanih primjeraka nosača zvuka.). U Americi još nije certificiran tom tiražom, a i neizvjesno je hoće li ikada. Što se tiče samog albuma, bio je to jedan od prvih konceptualnih albuma i nedugo nakon izlaska postaje kultni album, ali uskog segmenta auditorija. Brojka od 100 000 prodanih primjeraka za standarde šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća jest sramotno mala, jer progresivni i konceptualni albumi su se prodavali u milijunima kopija. Za današnje uvjete,…
pročitaj više
Iako je s Kaipom u sedamdesetima harao sjevernoeuropskim undergroundom i devedesetih s Flower Kingsima na globalnoj razini, Roine Stolt ne da ne miruje, već velikim koracima grabi u nekoliko smjerova. Još je bila friška njegova suradnja s Jon Andersonom koja je kao produkt imala sjajan album “Invention Of Knowledge”, a na tržište je već izbacio novi album, kojeg doduše potpisuje kao Roine Stolt’s The Flower Kings, ali to je vjerojatno više vezano za legalne činjenice, nego za one muzičke. Jer osim Roinea na albumu nema nikoga iz the Flower Kingsa, tako da se jednostavnom računicom ovaj album vodi kao njegov solo album. U medije je kao pilot bila lansirana dvanaestominutna…
pročitaj više
Za sve poznavatelje progresivne muzike ime Eddie Jobson znači kvalitetu, eksperiment i nadahnuće. ad se pogleda lista bendova s kojima je radio u sedamdesetim godinama i poslije, nije teško zaključiti da je svjedok vremena kad je progresivna muzika bila na svom vrhuncu. Pod svjetla reflektora je došao kao violinista progresivne grupe Curved Air, kad je zamijenio Darryl Wayja . Nakon snimljenog albuma “Air Cut”, napušta grupu i pridružuje s Roxy Music gdje mijenja nezamjenjivog, Brian Enoa. Pokazalo se pak da je Eddie dorastao zadatku, te s Roxy Music snima najkomercijalnije albume koje je grupa izdala, “Siren”, “Stranded” i “Country Life”. Kad su na američkoj turneji Roxy Music bili predgrupa Frank…
pročitaj više
Kad je legendarna grupa Focus najavila novi studijski album, jedanaesti po redu, bilo je poprilično zbunjenih pogleda. Jednostavnom računicom dolazimo do nekog drugog broja, ali to i nije toliko bitno, koliko činjenica da se od ovog albuma nije očekivalo baš previše. Sagledavajući opus grupe, jasno je da je svoje dala na prvih četiri, pet albuma, a sva kasnija izdanja su bili anemični pokušaji pronalaženja nekog puta koji je u biti malo kome interesantan. Da, bilo je povremenih iskrica, ali sve skupa premalo da bi grupa održala status koji je stekla svojim djelovanjem u prvoj fazi svog života. Focus – “Focus 11” Dugo je godina Thijs van Leer bio jedini originalni…
pročitaj više
Jeff Goldblum je poznata faca u filmskom svijetu. Od kako ga je lansirao film “Muha”, Jeff pažljivo bira uloge i u biti nije igrao u ni jednom lošem filmu. Paralelno s umjetničkim orijentiranim filmovima, mudro je birao uloge u velikim “blockbuster” projekatima, te time održavao karijeru u velikom rasponu godina. Malo tko je znao da ovaj glumac ima jedan paralelni život, za kojeg su znali samo osobe iz njegovog uskog kruga. Jeff je naime pasionirani ljubitelj jazza, i ne samo to, svira klavir, i ne samo to, već i komponira. Sve bi to ostalo “samo za odabrane” da Jeff nije odlučio u svojoj 66-oj godini izaći javno sa svojom ljubavlju…
pročitaj više
Katkad je teško prihvatiti činjenice onakvim kakve jesu, a jedna od njih je i smrt! Prije par dana sam finalizirao komunikaciju s Brankom Radakovićem oko objave njegovog najnovijeg singla “Ljudi i prava”, koji je skinut s najnovijeg solo albuma “Pakovanje”. U pripremi članka sam otišao na net po neku informaciju vezanu za njega i … naišao na R.I.P.?? Ne vjerujući kontaktirao sam Renata Matessija, s kojim je surađivao, za potvrdu informacije, jer danas je fake news skoro pa ravnopravan onim stvarnim. Nažalost, Renato mi je potvrdio tužnu vijest. Renato Metessi (facebook): „Ne mogu vjerovati ! Sinoć nas je napustio moj veliki prijatelj i brat i suradnik BRANKO RADAKOVIĆ, režiser “Limunovog…
pročitaj više
Najprije tko je Steven Wilson? On je front man grupe Porcupine Tree koja je nažalost već dugo u hibernaciji. Zatim on je studijski guru koji vraća u novi život albume grupa Jethro Tull, King Crimson, Yes, Chicago... , uz to je autor nekih od naj albuma 21. stoljeća. Steven Wilson je genije i mogu slobodno reći guru progresivnog muzičkog izričaja 21 stoljeća. On sam je unikatna ličnost. Genije multi-instrumentala, tehnički genije, studijski perfekcionist koji nam je to sve prezentirao na ovom albumu. Koncert je snimljen na trećem (zadnjem) koncertu u Royal Albert Hallu. (Predmet recenzije je prošireno izdanje Blu-Ray + 2 CD-a.) Jako je teško pisati recenzije Live albuma. Najčešće…
pročitaj više
Rutinski šetam mokrim pločnicima u prohladnoj zimskoj noći. Hladnoća mi se počela uvlačiti u kosti i pogledom sam tražio gdje bih se mogao ugrijati. Skrenuo sam sa standardne rute i ušao u mračnu usku ulicu u kojoj se kočoperio neonski naziv Jazz Club. „Tamo ću sigurno naći toplinu čaše“, pomislio sam dok sam otvarao vrata koja su nekako visjela na oronulom pročelju zgrade. Kamene stepenice vode prema utrobi zgrade, a nepogrešivi miris ustajalog duhanskog dima označava da sam na pravom putu. Crni grmalj na ulazu me opako gleda dok prolazim pokraj njega, ali propušta me bez riječi. Mangroove – “Srce” Prostorija nevelika, desetak stolova i mala pozornica. Na svakom stolu…
pročitaj više
Život ipak tu i tamo nije pravedan. Bio je jedan od prvih, ako ne i prvi gitarski heroj, koji je nastupao pred skoro 100 000 ljudi i pri tom masu bacio u trans (the Miami Pop Festival- 1969.). Jimi Hendrix ga je zvao da mu svira na posljednjem rođendanu, Janis Joplin je s njime radila Filmore East. Jimmy Page, Duane Allman, Carlos Santana i Jeff Beck su ga obožavali, Chuck Berry i Eric Clapton su s ponosom u medije naglašavali prijateljstvo s njime. Prijateljstvo s Joe Walshom, koji ga je zamijenio u James Gang bendu je trajalo sve do njegove smrti. Krasio ga je nadimak Lord of the Strings! Tko…
pročitaj više
E ovakvu priču sigurno niste očekivali, a vjerojatno ni u snu mogli pretpostaviti da je istinita. Toliko toga da se komotno može napisati sci-fi roman, kad ne bi bila istinita. Dakle, ono sci-fi u ovoj priči otpada, a ona ide otprilike ovako: Kultni režiser Ken Russell je 1975. godine snimio film “Lisztomania”. Bila je to godina izlaska filma “Tommy” snimljenog po istoimenoj rock operi, tako da je u neku ruku Russell imao status rock zvijezde. No zajedničko ovim filmovima jest i glavni glumac Roger Daltrey, koji je mikrofon zamijenio ulogama i išlo mu toliko dobro da će nakon ova dva filma snimiti nekoliko vrhunskih filmova. Za film “Tommy” nije bilo dileme,…
pročitaj više
Obećao je da će umrijeti u toku 2018-te godine i to je ispunio! Hardy Fox je otišao u svom stilu, onako kako je cijeli život radio i djelovao. Možda će se učiniti bizarno, ali njegov posljednji post na web stranici je bila objava skore smrti i kratki resume svog života i rada. Pišući o sebi u trećem licu kao da je već preminuo, Hardy Fox je po tko zna koji put, ali nažalost i posljednji, pokazao i dokazao da je jedinstvena pojava na umjetničkom nebu. Pišem “umjetničkom”, a ne muzičkom, jer matična grupa the Residents, čiji je član od osnutka sredinom šezdesetih godina prošlog stoljeća, je uz muziku stvorila još…
pročitaj više
Bez ikakve najave i medijske pripreme Roger Waters objavljuje novi album. Doduše, to nije bio album s njegovim kompozicijama, već adaptacija djela Igora Stravinskog, „Priče o vojniku“ (“The Soldier’s Tale”), u kojem je on glavni narator. Waters: “I’m hugely proud of it and I feel honored to have been given the opportunity to be part of a production of what I consider to be not just a great piece of work from Stravinsky, but, I think, an amazingly beautiful piece of recording,” Djelo je prvi put izvedeno u Parizu 1918. godine. “The Soldier’s Tale” se sastoji od 46 kratkih priča i opisuje vojnika koji se vraća kući, ali bez violine…
pročitaj više
Kad su prije skoro pola stoljeća četvorica golobradih klinaca stali na binu pred par nezainteresiranih slušatelja, vjerojatno nitko u tom trenutku nije vidio buduće zvijezde koje će prodavati milijune albuma, puniti stadione i naposljetku, o kojima će se jednog dana snimiti visokobudžetski film. I to je u par riječi povijest grupe Queen, materijalizirana u obliku filma koji ovih dana puni kino dvorane. I prije početka dužan sam malu ispravku, “Bohemian Rhapsody” nije film o grupi Queen, ma kako to izgledalo, već biografski film o Freddie Mercuryju, vokalu i zaštitnom znaku grupe. Pa i ovo biografski nije sasvim točno, jer u filmu se i ta tematika površno iznosi, ali .. .…
pročitaj više
Kad je netko na pozornici više od pola stoljeća i tijekom cijelog tog bivstvovanja neprestano traži, nalazi i isporučuje novo, novo i uvijek novo, postavlja se ne baš retoričko pitanje, pa što novoga pobogu mogu The Residents isporučiti nakon svega što su do sada napravili? Prethodnik, “The Ghost of Hope” je poharao underground i onako kako samo The Residents znaju, kapitalizirao na svemu što ih čini onim to što jesu. (namjerno preskačem album koji je izdan početkom godine “I Am A Resident”). Nastao na tragovima najboljih ostvarenja “The Ghost of Hope” je bacio iskricu svjetla u “rock mainstream”, ali kao i uvijek, ta će sredina reagirati, ako uopće, tek za…
pročitaj više
Cocteau Twins su škotski sastav aktivan od 1979. do 1997. godine, u sastavu Elizabeth Fraser (vokal), Robin Guthrie (gitara) i Will Heggie (bas), kojega je zamijenio multiinstrumentalist Simon Raymonde 1983. godine. Sa spektrom utjecaja od celtic do gothic korijena, s minornim bliskoistočnim elementima, sve do ambijentalne glazbe, činilo se kao da su se Cocteau Twins pojavili u potpunosti formirani iz nekog mračnog, sjenovitog križanja viktorijanske elegancije i post-punk raspoloženja. Zvuk Cocteau Twins-a na prvim snimkama oslanjao se na kombinaciju Heggie-ovih ritmičkih basova, Guthriejeve minimalističke gitarističke melodije i Fraserovog vokala. Uz Simon Raymonde-a, čiji se doprinosi ne bi smjeli diskontirati, pronašli su nove načine korištenja postojećih instrumenata u osamdesetima, u procesu…
pročitaj više
Što sluša zadrti prog-fan skrivajući se u podrumu? Toto! Zašto? Jer je to najomraženiji sastav u prog zajednici, premda glazbenici svjetske klase, usudili su se proslaviti svojim podlim AOR-om izvodeći ga već četrdeset godina. Naravno, nesporno je da pjesme poput “Africa”, “Rosanna” ili “Hold The Line” spadaju upravo u ovu kategoriju naslova, koje se često moglo čuti na radiju. Toto – “Rosanna” Iako je Toto uvijek bilo teško definirati u smislu glazbenog stila, postali su mjerilo po kojem mnogi umjetnici temelje svoj zvuk i produkciju, nastavljajući nadilaziti vlastite standarde, što je jednostavno sinonim za njihov glazbeni kredibilitet. Kao značajan dio pop-rock kulture i jedan od rijetkih sastava 70-ih koji su…
pročitaj više
Da je netko prije pola stoljeća rekao da će Eric Clapton objaviti božićni album, to ne bi bio niti vic, a kamo li što drugo. Gitaristički heroj kojem su još u mladim danima dali božansko obilježje, čovjek koji je revolucionirao sviranje gitare i s grupom Cream unio revoluciju u muzički izričaj prošlog stoljeća, čovjek koji je bio u stanju stati na pozornicu i odsvirati improvizaciju od sat vremena, a da pri tom nitko nije znao da li je uvježbana ili je izašla tog trenutka, čovjek koji je u životu imao toliko uspona u nebesa i padova u pakao, izdao Xmas album!!!! Zna se da su Xmas albumi ciljani “komadi muzike”…
pročitaj više
Martin Barre je bio najvjerniji suradnik Ian Andersona, pa i kad je Ian ubirao vrhnje na njegov račun, ali i kad je Jethro Tull bio na niskim granama. Ostaje pomalo nejasan period života grupe Jethro Tull, odnosno trenutak u kojem je Barre rekao zbogom Andersonu, ali, sudeći po onome što se zna, nije bilo ugodno. Toj tvrdnji ide u prilog i činjenica da na posljednjoj turneji, u povodu pola stoljeća od izlaska albuma prvijenca, Anderson na koncertu kronološki predstavlja poprilično glazbenika koji su bili dio Jethro Tulla u pojedinim razdobljima, ali permanentno preskače Marina Barrea. Drugim riječima pokušava ga izbrisati iz povijesti grupe, a to je jednostavno, nemoguće. Na drugu…
pročitaj više
Preminuo je legendarni gitarista Otis Rush. Kad je davnih godina prošlog stoljeća u ruke uzeo gitaru, vjerojatno nije ni sanjao da će njegovo sviranje biti jedan od temelja promijene koja će zadesiti svijet muzike i na površinu donijeti najveću renesansu muzike u povijesti ljudskog roda. U ovom nekrologu je premalo prostora za nabrojiti sve što je Otis radio i čime je zadužio muziku i umjetnost uopće, ali da bi se shvatila veličina ovog umjetnika dovoljno je spomenuti da su ga kao direktan uzor naveli Michael Bloomfield, Peter Green i Eric Clapton. Svojim je kompozicijama, od kojih su mnoge postale blues klasici širio blues diljem zemaljske kugle, pa i u poznijoj…
pročitaj više
Iako potrošači svih oblika umjetnosti slično percipiraju, kao ljubitelji glazbe, koja je, pored filma, najprijemčiviji i najsugestivniji medij, otvaramo se emocijama i mislima drugih kroz umjetnički medij koji često povezuje naše osobno iskustvo s onim umjetnika, stvarajući vezu koja često produbljuje naše najintimnije osjećaje. Vrlo vjerovatno, ni jedan drugi medij ne potiče takvu lojalnost. Progresivni rock, za sve namjere i svrhe, s vremenom je postao nadasve heterogen žanr, ali koristeći svoju glazbenu etiku kao temelj, nadogradnja u izričaju čini se posebno zanimljiva samim eksperimentiranjem unutar tih okvira. Poljska progresivna rock scena odgovor je na aktualnu europsku scenu, te gotovo svakodnevno bilježi ekspanziju kako kvalitativno tako i kvantitativno. Iz Varšave nam…
pročitaj više
Rod Stewart je održao obećanje dano u Ožujku 2018-te godine, lansirao je novi album “Blood Red Roses”. Bio je to nasljednik uspješnog, platinastog “Another Country”, kojeg je Stewart izdao 2015. godine. Album “Another Country” je bio prvi album ovog umjetnika koji je od davne 1976. godine i albuma “A Night On The Town” zasjeo na prvo mjesto u UK. Ono što je značajno, ali i obećavajuće, jest da se Rod vratio pisanju pjesama. Možda će izgledati pomalo čudno, jer u proteklom je razdoblju debelo eksploatirao tuđe radove koji su u većini nosili albume. Nije ni čudna onda percepcija širokog auditorija o Stewartu kao pjevaču i samo kao pjevaču. Danas je…
pročitaj više
Sve do 1997, godine je bilo nejasno zašto ne postoji na tržištu živi album prve inkarnacije velikana progresivne muzike, King Crimsona. Iako su već prvim nastupima stekli kultno sljedbeništvo, koje se tijekom desetljeća kreativnosti koja su dolazila, samo povećavalo, grupa nije imala zabilježene koncertne trenutke na svojim počecima. To je ispravljeno tek 1997. godine, kad je lansiran album „Epitaph“, snimljen u živo, u BBC studijima i koncertima. Album je zamisljen kao četverostruki, ali Fripp ne bi bio to što jest da je na tržište lansirao četverostruki album. Umjesto toga, te 1997. godine izlazi dupli album „Epitaph“ (Volumes 1), u kojem se nalazilo uputstvo kako nabaviti ostatak od pola albuma. Dakako,…
pročitaj više
Preminuo je Marty Balin, osnivač i pjevač grupa Jefferson Airplane i Jefferson Starship! Kad je sredinom šezdesetih Jefferson Airplane uletio u stratosferu muzičkog svijeta, Marty Balin je bio jedna od lokomotiva koja je pogonila kreativni vagon benda. Iako “samo“ vokal, uz Grace Slick, Marty Balin je svojim glasom obojio jedno od najvećih djela moderne muzike, album „Surrealistic Pillow“, na kojem pored „monstruoznog“ vokala isto tako pridonosi svojim skladateljskim talentom. Prolazeći s grupom sve što se moglo proći, od kovanja u zvijezde do nokauta na Altamontu od strane Hells Angels „fana“, Balin se protokom vremena poistovjetio s bendom, što mu je dugoročno ipak štetilo. No, tako je bilo. Po raspadu matične…
pročitaj više
Bili su to dani kad, … . Nije prošlo ni 24 sata od objave da Elton John i Lynyrd Skynyrd najavljuju oproštajne turneje, a već je osvanula vijest da Paul Simon namjerava to isto. Paul Simon je priredio oproštajni nastup na velikom „British Summer Time Festivalu“. Pored mnogobrojnih zvijezda koje su prodefilirati tih dana pozornicama festivala, od Roger Watersa, preko Santane do Eric Claptona i mnogih drugih, Paul Simon je svojim nastupom “Farewell Performance”, zatvorio festival. Na pozornici su mu se pridružiti James Taylor i Bonnie Raitt te je s njima u pratnji otišao u povijest. No, ovo ipak nije bio posljednji koncert Paul Simona, več oproštaj od auditorija u…
pročitaj više
Iako je bilo davno, jasno se sjećam tog trenutka. Bio jednom jedan veliki koncert, ipak sam zaboravio o kojem se „headlineru“ radilo (It’s a Beautiful Day?), ali zapamtio sam predgrupu, Mahavishnu Orchestra. Netom oformljeni s pregršt nastupa i samo par samostalnih koncerata u manjim prostorima, nesvjesni svog statusa izlaze pred puno gledalište. Kako su počeli svoj kratki set, tako su i bili i ispraćeni, euforičnim odobravanjem. Vjerojatno ni njima nije bilo baš sve jasno, no ono što je svima bilo, kad su se upalila svjetla da bi se pozornica pripremila za glavne aktere, dvorana se počela lagano prazniti, da bi pred sam nastup zvijezda u njoj bilo manje od pola…
pročitaj više
Slash je izdao solo album “Living the Dream”. Iako je na albumu otisnut pun naziv benda, Slash featuring Myles Kennedy & the Conspirators, nije nikakva tajna da je ovo Slashov solo album i to četvrti po redu. U drugu ruku taj pridjev „solo“ i otpada, jer zna se da je na svim albumima do sada glavni vokal bio Myles Kennedy. I isto tako, Brent Fitz na bubnjevima, Todd Kerns na basu i naposljetku, na drugoj gitari Frank Sidoris. Vjerojatno se to “solo” odnosi više na legalne razloge kao i samu činjenicu da album izlazi na tiketi Snakepit Records, kojoj je Slash vlasnik. Slash ft Myles Kennedy & The Conspirators –…
pročitaj više
Preminuo Boris Kosović, pjevač dubrovačke grupe Gruhak! Nakon duge i teške bolesti beskompromisni rocker je krenuo na posljednje putovanje. Teško je bilo što reći kad se radi o mladoj osobi koja je tek krenula u život, a pogotovo kad se radi o talentu koji je čekao svoj trenutak. Gruhak je od svog osnutka, prije petnaestak godina izvodio covere, ali tako da su veoma brzo stekli reputaciju koja se širila van lokalnih granica. Obrađujući najveće, od Led Zeppelin, The Doors, Pink Floyd … , stjecali su neophodnu rutinu, ali i ideju o onom što bi trebali sami raditi kao autori. Pri tom im je vjerojatno pomoglo i to što su intenzivno…
pročitaj više
Ako na ovim prostorima postoji neki bend koji radi na marginama medijskog interesa i neopravdano je u potpunosti ignoriran od istih, onda bi Arnold Layne & Alhemija došao bar na tu listu, kad ga već zaobilaze top liste. Bend je na sceni od osamdesetih godina prošlog stoljeća i do današnjih dana je „uletio“ u tri hibernacije, koje su u biti poslužile da se bend presloži i krene novim putevima. Posljednje preslaganje je došlo slučajno. Ohrabreni uspjehom dokumentarca o njima “Kumovi” (The Best Men), podnaslova, “A Story of the Band that Almost Made It”, okupili su se za jedan koncert u čast preminulog člana, Srđana Jovanovića. Tijekom uvježbavanja za koncert rodila…
pročitaj više
Jedna od najvećih Canterbury grupa, Camel, je ponovo iznenadila. Po tko zna koji put, 2016.-te godine se poput feniksa rađa iz rasutog pepela. Nakon iznenađujuće uspješne „Snow Goose“ turneje, održava veliki koncert u prestižnom Royal Albert Hall. Na koncertu izvodi kompletan album “Moonmadness”, koji je svojim postojanjem doveo grupu na top liste i dostojno naslijedio remek djelo, “Snow Goose”. Album “Moonmadness” je izašao davne 1976. godine i do danas je najkomercijalnije djelo ovog benda. Na top listama je obitavao veoma dugo, te je u Americi došao do #118. mjesto Billboarda, u UK na #15. mjesto nacionalne top liste albume, te je u mnogim europskim zemljama obitavao oko sredine. Camel – “Ice” /…
pročitaj više
00:00 Karizmatični Marc Ribot je izdao album “Songs of Resistance: 1942-2018”, pun protestnih pjesama. Među njima je i “Bella Ciao”, na kojoj gostuje nitko drugi nego Tom Waits, koji se nakon dvije godine hibernacije vraća u igru. Pomalo neobično za njega, jer tematika kojom se inače bavi je donekle odmaknuta od političke scene i dnevne politike, no očito da je politika gurnula ovog umjetnika da reče što misli. To što misli je sažeo u jednoj od najvećih antifašističkih pjesama, “Bella Ciao”, čija melodija, riječi i poruka odzvanjaju ne samo Apeninskim poluotokom. Sam Marc je ponukan rastućim trendom oživljavanja fašizma i totalitarnih ideologija te evidentnom tiranijom aktualnog američkog predsjednika (Trumpa), napravio…
pročitaj više
Stari space underground rockeri ponovo jašu. Neumorno rade i nastupaju, tako da lansiranje albuma “Road to Utopia” i nije bilo baš neko veliko iznenađenje. Ono što jest bilo iznenađenje jest forma albuma, ali i gost koji se pojavljuje na njemu. Idemo s pričom ispočetka! Legendarna grupa Hawkwind izdaje trideset i prvi album “Road to Utopia”, kojim nastavlja sjajni pohod prethodnika od kojih je album “The Machine Stops”, na opće iznenađenje poklonika zvučao izuzetno svježe i dobro. Hawkwind još uvijek vodi Dave Brock, koji je bend i osnovao prije pola stoljeća i on je u biti lokomotiva i njen kreativni pokretač. Album “Road to Utopia” nije klasičan album ove grupe, već…
pročitaj više
Ann Wilson je izdala prvi solo album “Immortal”. Pomalo neobično, pola stoljeća na sceni i prvi solo album. To što su na njemu obrade ipak ne začuđuje, jer matična grupa Heart je veliki broj svojih koncerata, a u pojedinim fazama karijere i cijele turneje, dijelila na autorski dio na kojem su izvodili svoje pjesme s aktualnih albuma u tim trenucima i na drugi, reproduktivni dio, kad su izvodili opus grupa Led Zeppelin, The Who, … Iako su imale dovoljno pa čak i previše dobrog materijala za koncerte, ova se praksa provlačila tijekom cijelog života grupe Heart. Ann Wilson – “Politician” Sestre Wilson su bile nerazdvojne, te stoga i ne ćudi…
pročitaj više
Grupa Renaissance objavljuje DVD, “A Symphonic Journey”. Kao što sam naslov sugerira, radi se o simfonijskoj verziji muzike ovog benda. Pomalo čudi cijeli koncept, ne zato što je muzika grupe Renaissance nekompatibilna klasičnoj muzici i izvođenju u pratnji komornog orkestra, već suprotno. Nije jasno kako su čekali pola stoljeća i u povodu 50 godina benda napravili taj korak, jer muzika grupe Renaissance od samog osnutka, mimo progresivne komponente, uvijek je bila tik to klasičnog izričaja, a najviše je koketirala s tom formom u svojoj esenci. Od kako su se 2009. godine ponovo našli na sceni i 2013. godine snimili odlično primljeni album “Grandine Il Vento”, Renaissance ne miruje te svojim…
pročitaj više
Onaj tko je ikada čuo za Canterbury scenu, morao je “nagaziti” na ime, Soft Machine. I ne samo to, da bi krenuo dalje od samog shvaćanja pojma prema spoznaji muzike ovog pravca, morao je apsorbirati bar dio, ako ne i cijeli opus ovog čudnovatog benda. Pišem čudnovatog jer je vjerojatno jedini bend na svijetu u kojem personalne promjene nisu donijele pad kvalitete već naprotiv, ne samo da su održavale kvalitetu već su bend usmjeravale na druga polja istraživanja i eksploatacije, katkad kontradiktornih izričaja. Pisati o Soft Machine i pokušati ih determinirati u par rečenica je jednostavno nemoguće, jer nakon što su udarili temelje Canterbury izričaju i to sa svojom verzijom…
pročitaj više
Nick Mason izdaje box set sa svojim solo albumima. Ovaj je potez definitivno potvrđuje da se Nick vratio iz hibernacije u kojoj je obitavao 25 godina. Box set nazvan “Unattended Luggage”, sadrži solo albume ovog bubnjara grupe Pink Floyd. Prvi solo album kojeg je Nick snimio 1981. godine, “Fictitious Sports”, teško da bi se mogao nazvati tim imenom, ali ova je tematika obrađena u rubrici Vremeplov. Druga dva albuma Nick je snimo u suradnji s gitaristom grupe 10CC, Rick Fennom. Album “Profiles” izdaju 1985. godine, dok 1987. godine izdaju album “White of the Eye”, koji je u stvari muzika iz filma. Sve u svemu mršavo izdanje i teško da će…
pročitaj više
Još u Travnju 2018-te godine iz tabora grupe The Pineapple Thief je stigla najava novog albuma, “Dissolution”. Pored šture informacije i pilot singla “Far Below”, malo je toga bilo poslano medijima. Ne bez razloga, jer, hm, .. i nije bilo ništa za poslati! Poanta je bila u tome da su svi članovi benda bili na različitim mjestima, te se preko neta slagala pjesma, njen nastanak nije bio vezan samo za jednu lokaciju. Prema riječima samog osnivača benda, Bruce Soorda, svaki član grupe je u svom studiju radio na svojim dionicama, te je on po primitku zabilježenog sastavljao pjesmu. Pjesma “Far Below” se rodila tim (tada) čudnim putem te su po…
pročitaj više
“Yellow Submarine” je bio jedan od najuvrnutijih projekta legendarnih the Beatlesa. Teško je iz današnje perspektive kad je do danas sve “viđeno, isprobano, lansirano” predočiti na koji je način primljen album, a potom i sam film, koji je povijesno gledano, zasjenio album. Pola stoljeća album i film žive nekim suživotom i polako se sele na police gdje će ih još samo “prašina slaviti“, da bi stigla vijest da će se napokon materijalizirati stari projekt vezan za “Yellow Submarine”. Pored vinila, celuloida, “Yellow Submarine” će osvanuti i u papirnatom izdanju. U povodu pola stoljeća od izdavanja albuma, Titan Comics je lansirao papirnato izdanje ovog antologijskog ostvarenja. Ideja nije nova, ali kad…
pročitaj više
Kad su davne 1974. godine izdali album „Red Queen to Gryphon Three“, grupa Gryphon se upisala u privilegirane prog orijentirane grupe koji su zauzeli mjesta na vrhovima izričaja. Iako instrumentalni, oslonjeni na mediaeval, kako esencijalno, tako i u prezentiranju svojih ideja, grupa je svojim radom priskrbila malu, ali odanu bazu sljedbenika. Kako i ne bi kad su povremenim izletima ugrožavali i neprikosnovene Gentle Giant na njihovom terenu. Nastavak rada je bio isto tako uspješan, iako nikad nisu uspjeli nadmašiti visine albuma „Red Queen to Gryphon Three“. No, i tada je Gryphon briljirao, polako ali sigurno okrećući se čistom izričaju, odmičući se od kombiniranja s aktualnim trendovima. Gryphon – “Sailor V”…
pročitaj više
Jedna od najvećih pozitivnih činjenica sedamdesetih jest da je svatko imao svoju šansu da sa svojim izričajem nastupi i čak snimi album, katkad i na neviđeno. Sve progresivno se prodavalo, tako da diskografski moguli kojima je bilo samo do zarade nisu puno pitali, a i prema njihovim priznanjima, ni razumjeli o čemu se radi. Bilo je bitno da donosi novac! Najveća renesansa progresivne muzike je donijela u tom periodu nebrojeno sastava koji su našli svoje mjesto pod progresivnom kapom, neki odmakom u budućnost, netko kreiranjem uvrnute sadašnjosti, a netko s pogledom unatrag, u prošlost. Jedan od takvih bendova je bio Gryphon koji je sedamdesetih stekao malu, ali vjernu bazu sljedbenika.…
pročitaj više
“Heaven doesn’t want me, and the devil doesn’t know who I am! “ stih je iz “Leave No Traces”, prekrasne uvodne skladbe na ovom debitantskom albumu sastava Jawbone. Nakon što su se međusobno upoznali na uspješnoj londonskoj glazbenoj sceni, sastav je nastao suradnjom dvojice etabliranih glazbenika Paddy Milner-a (klavijature, vokal) i Marcus Bonfanti-a (gitara, vokal), kojima su se ubrzo priključili Rex Horan (bas gitara, vokal) i Evan Jenkins (bubnjevi, udaraljke), djelujući, u stvari, kao svojevrsna supergrupa. Naime, svaki od njih je respektabilan glazbenik u ovoj industriji. Osim solo karijera, usko su surađivali s nizom renomiranih imena kao što su Tom Jones, Eric Clapton, Jack Bruce, Ten Years After, Van Morrison,…
pročitaj više
Obično se kad je muzika u pitanju veoma često muzički izričaj veže za neku lokaciju, podneblje ili pak žanrovski se fokusira na neko mjesto na ovoj našoj kugli zemaljskoj. Amerika je sredinom prošlog stoljeća i ne bivajući svjesna izvezla blues koji je meko sletio na britanski otok, pustio sjeme i proklijao po cijelom svijetu u obliku rocka. Ameriku je „strefio“ British Boom. Od sredine šezdesetih prošlog stoljeća blues kao forma permanentno evoluira, ali na svakom stupnju evolucije ostavlja solidne temelje za razvoj u nekom horizontalnom pravcu. Stoga nije trebalo baš puno čekati od kako je sjeme proklijalo da se krak te evolucije materijalizira kao mješavina „novog rocka“ i arhaičnog bluesa,…
pročitaj više
Pomalo mi je muka od novinarstva koje kao napeta puška čeka kad će netko umrijeti i što prije objaviti vijest o tome. Kao da su svi urednici bulevarskih i onih malobrojnih drugih magazina u položaju sklek i spremni na sprint nakon što startni pištolj opali. Ovako bi nekako bio kratki uvod u trenutak objave smrti soul dive. U par trenutaka, svi, apsolutno svi magazini su objavili vijest, kao da svakodnevno izvještavaju o njoj i muzici uopće. Ne bi me čudilo da neki imaju već spremne tekstove o odlasku nekog velikana, kako bi gubili što manje vremena na objavu i privukli što više klikova. U tom kontekstu nažalost doživljavam tužnu vijest…
pročitaj više
Iako je najavljivao i potvrđivao, ipak je bilo pomalo nestvarno da danas netko napravi ovakav korak, korak koji bi se mogao nazvati “povratak u budućnost”, jer Dave gazi tragovima davno zaboravljenog izričaja koji je carevao u prošlom stoljeću, a zvao se progresivni rock. Daleko od toga da prog ne postoji danas, no forma je evoluirala do te mjere da u nekim segmentima ozbiljno dotiče nekadašnji main stream. No, ovo je neka druga i veoma kompleksna priča koja ne staje u par redova teksta. Uglavnom, David Grohl je sebi priuštio luksuz i to zato, kako je izjavio, “jer može”. S tako bogatom poviješću iza sebe David Grohl može sebi priuštiti puno…
pročitaj više
«U obmani živi onaj koji u životu ne vidi ništa veliko, ništa divno.» Anatole France (1844-1924) S obzirom na činjenicu da je većina tradicionalnih, ali i modernih, prog rock sastava britanska, žanrovski se taj izraz doživljava kao karizmatsko povezivanje ranih Genesis i klasičnih Yes, te povremeno Jethro Tull, s nešto Pink Floyd melankolije, obogaćeno modernom dinamikom i suvremenom produkcijom, to je ipak osnova koja definira karakter većine današnje prog scene. No, bez obzira na takav karakter, esencija žanra svodi se na maštu i emocije koje nose glazbu izvan dosega zabave, više u umjetničko područje. Unutar tih okvira, Big Big Train čvrsto se utvrdio kao jedan od najimpresivnijih i najpopularnijih progresivnih…
pročitaj više
Od šezdesetih godina španjolski otok Ibiza bio je meka za osobe iz javnog života, hedoniste, lifestajlere i druge ljude željne zabave iz cijelog svijeta. Doživljaj uživanja pića, promatranja zalaska sunca, praćen najboljom glazbom na svijetu, istinski je čaroban. To je bila izvorna vizija osnivača bara Cafe del Mar lociranog u gradiću Sant Antoni de Portmany na Ibizi 1980. godine kada je otvoren. Danas, Cafe Del Mar je postao jedno od ekskluzivnih mjesta na Ibizi s nizom sličnih barova i restorana diljem svijeta. Španjolski DJ Jose Padilla počeo je prikupljati prve zapise negdje 70-ih, eklektične melodije koje hvataju duh onog što će se kasnije zvati “Cafe Del Mar”. Zbirke glazbe namijenjene…
pročitaj više
“Dragi svi, S našom novom pjesmom Last Summer Song htjeli bismo se pozdraviti i reći da je naše uzbudljivo putovanje s The Bambi Molesters završilo. Svim dragim prijateljima i r’n’r braći i sestrama s kojima smo se zabavljali sve ove godine želimo reći jedno veliko HVALA i doviđenja u nekom malom klubu. Dečkima iz grupe The Strange želimo puno uspješnih koncerata. Dinko, Lada, Hrvoje ❤️ la pa-pa” Ovo je izjava osvanula na Facebook profilu benda Bambi Molesters. Drugim riječima, Bambi Molesters, NO MORE! Na stranu višeznačnost same objave kao i upitnik koji je ostao nad ovom izjavom, o tome jednom drugom prilikom. Hrvatska pa i međunarodna scena je od tog…
pročitaj više
U trenucima opuštanja ponekad poželim biti sam. Kao, uostalom, bilo tko drugi. Sam, ali ne i usamljen. Tada glazba najbolje pomaže. Pažljivo biram album. Mora biti dobar. Stvarno dobar. Vrhunski… Formirani 1985. godine u Torontu, Ontario, Canada, Cowboy Junkies su alt-country folkrock sastav čiju okosnicu čine Alan Anton (bas gitara), Michael Timmins (gitara i glavni tekstopisac), Peter Timmins (bubnjevi) i Margo Timmins (vokal) (obitelj Timmins su braća i sestra). Ovaj sastav je do danas ostao nepromijenjen, osim što su na nekoliko albuma nastupali gostujući glazbenici, prije svega Jeff Bird prisutan na svim albumima osim prvog. Nakon prvog albuma “Whites Off Earth Now!!”, izdanog 1986. godine, sljedeće su godine snimili album…
pročitaj više
Pisati o koncertu King Crimsona mi osobno predstavlja veliki izazov. Jednostavno ni nakon tri prospavane noći ne znam odakle početi. U nekim stvarima čovjek ne može biti objektivan, a koncert grupe King Crimson je definitvno jedan od takvih događaja, te to što slijedi je moje osobno razmišljanje o fenomenu King Crimsona kao i sam opis koncerta. Mjesto Berlin Admiralast. Kazalište s točno 1756 sjedećih mjesta. Unutrašnjost podsjeća na HNK u Zagrebu. Ispred samog kazališta i u široj okolici nije bilo nikakve naznake da je tu večer koncert Crimsona. (Samo mala napomena, večerašnji koncert je bio treči u nizu rasprodanih u ovom kazalištu.) King Crimson i sam Robert Fripp su uvijek…
pročitaj više
Glazba je svakako dobar začin životu, ali i mnogo, mnogo više. No, za mnoge je utočište od svijeta, ali istovremeno i veza s tim istim svijetom. Ponekad riječi nisu dovoljne da bi se uspjelo u izražavanju osjećaja, stoga je glazba ta koja postaje produžetak disanja, način postojanja. I bez obzira na to koliko vaš glazbeni ukus bio bogat i opskuran, uvijek postoje još neke dimenzije čiji senzibilitet vrijedi iskusiti. Happy Rhodes (rođena kao Kimberley Tyler Rhodes u New Yorku 1965. godine) je američka pjevačica (s rasponom glasa od četiri oktave), tekstopisac, multi-instrumentalist i elektronski (digitalni) glazbenik, koja je s vremenom stekla status kultnog umjetnika. Ozbiljnu karijeru je započela 1986. godine,…
pročitaj više
Carl Palmer je u posljednje vrijeme posvećen očuvanju legislative matične grupe Emerson Lake & Palmer. Nažalost, Carl je ostao posljednji živi član najvećeg tria prošlog stoljeća i definitivno najvećeg tria u progresivnoj muzici, iz razdoblja kad je punila stadione. Keith Emerson i Greg Lake su gore, vjerojatno u nekom nebeskom simfonijskom orkestru, a Carl si je dao u zadatak da promovira ostavštinu grupe. Doduše, kako ništa novog ne stvara, ideja se sama nametnula, ako ne ništa onda bar da ga zaposli u ovim godinama. Kako su višegodišnje turneje sa svojim triom urodile pristojnim nivoom, počeo je snimati koncerte, te nije prošlo dugo do izlaska albuma na kojem se nalazi dio…
pročitaj više
Supergrupa je rock sastav sačinjen od renomiranih muzičara iz već etabliranih sastava. Sukladno medijskoj pompi koja ih općenito prati, pristupamo im s velikom dozom očekivanja, s obzirom na to da se radi o već dokazanim, talentiranim pojedincima koji zajedničkim radom mogu proizvesti vrhunska djela. No, uz velika očekivanja, već iskustveno, ide i velika doza predrasuda. Naime, osnovna prednost takvih sastava ujedno može biti i nedostatak. Iako je općenito smisao sastava da ukupan dojam bude više od zbroja pojedinaca, odnosno da kroz suradnju ostvari djelo koje nadilazi sumu pojedinačnih kreativnih izraza, to nije uvijek slučaj, pa ponekad takvi projekti pate od nedostatka autentičnog zvuka. Pored toga, često se ispostavi da su…
pročitaj više
Preminuo je Bogo, legenda splitske rocke scene. Dugogodišnji suradnik i sljedbenik, Boris Hrepić Hrepa je napisao par rečenica na spomen ovog rockera. Hrepa o Bogi Kao sedamnaestogodišnji mladi roker, tamo na samom početku proslavljenih osamdesetih, koji je taman savladao prve akorde na gitari i bio željan učenja i upijanja rok znanja, prvi i jedini direktni kontakt sa živom svirkom bili su nastupi lokalnih bendova po frontama. Fronta ili Mjesnih zajednica, u Splitu tada je bilo pregršt, a kraljevi njihovih pozornica za mene i moju ekipu bili su bendovi Narodno blago i naravno Dijete iz epruvete. Oba benda bili su poznati kao naizmjenična pratnja prvom pankeru Dalmacije Fon Biskicu, ali imali…
pročitaj više
Kad mu je 2012. godine dijagnosticiran rak debelog crijeva, liječnici su mu davali dva do tri mjeseca života. I što je napravio? Kao i svaki okorjeli rocker, zajedno sa starim prijateljem Roger Daltreyem ulazi u studio i snima album “Going Back Home”. Album je trebao izaći nakon njegove smrti, kao neka vrsta ostavštine ovog velikog pub rockera. No, Wilko je doživio dan kad je album izašao, doživio je dan kad se počeo uspinjati na top listama i doživio je dan kad se našao u uži izbor za album godine. Od tada je prošlo pet godina, Wilko Johnson je još uvijek među nama, živ, življi nego ikada ranije. I što kao…
pročitaj više
Antologija na 20 komada! The Rolling Stones su startali kao blues band da bi se nedugo nakon profilirali u teen senzaciju i beskrupulozno grabili vrhove top lista, te punili dvorane. U umjetničkom smislu prijelomni trenutak je bio izlazak albuma “Sticky Fingers”, koji po prvi put donosi The Rolling Stonese u svjetlu kojem će sjati desetljećima nakon njegova izlaska. To dakako ne bi bilo moguće bez nasljednika, “Exile On Main St”, “Some Girls”, “Goats Head Soup”... i lavina se zakotrljala na globalnoj razini. Nedavno se dokotrljala do albuma “Blue & Lonesome” s kojim su u neku ruku zaokružili svoj životni ciklus. Stoga i nije iznenađenje izlazak vinilnog box seta koji sadrži…
pročitaj više
Teško je, u biti okrutno o nekom tko je preminuo napisati samo crticu, a o nekom cijeli osvrt, ali tako je u životu. Netko je donio lijepe trenutke, netko nabacio osmjeh na lice i suzu u oku, a rijetki spoznaju. Vjerojatno se na te rijetke odnosi potreba da se napiše in memoriam, kao neka vrta zahvalnice za sve što je osoba dala i koje je značenje imala u životu pisca teksta. Jon Hiseman je definitivno jedan od njih! Philip John “Jon” Hiseman je po prvi put došao pod svjetla reflektora kad je svirao u bendu Arthura Browna i s njime snimio singlicu “Devil’s Grip”. Kad je 1966. godine Ginger Baker…
pročitaj više
Danny Kirwan, nekada član benda koji je harao top listama diljem svijeta, zaboravljen i marginalizirani beskućnik umire u siromaštvu i bijedi. Kako sve u životu ima svoje uzroke i posljedice, tako i njegov kraj u okolnostima u kojima ga je zadesio posjet ultimativnog posjetitelja. Danny je početkom šezdesetih svirao u bendu Boilerhouse, kad ih otkriva producent Fleetwood Maca, Mike Vernon. Mike javlja Peteru Greenu o mladom gitaristi perspektivnog benda. Kao i uvijek u tim situacijama, Green uskače da bi pomogao. Nudi bendu profesionalni angažman, no ritam sekcija nije bila spremna na taj korak. Na audiciji na kojoj su preslušali oko 300 kandidata, ni jedan nije prošao Greenov prag, te je…
pročitaj više
Ima tome poprilično godina da je Roger Daltrey izjavio da je rock mrtav. Doduše nije rekao ništa nova, jer ta se misao provlači već decenijama kroz izjave veterana, poglavito jer se lice rocka izmijenilo do neprepoznatljivosti, toliko da je sama esenca došla u pitanje. Na drugu pak stranu stižu vijesti da je rock kao dominanta forma pao na drugo mjesto popularnosti. (to što ga je pretekao hip hop je veoma diskutabilno, ali o tom drugom prilikom!). No, i mimo svega, Roger Daltrey redovno nastupa u okviru matične grupe The Who, ili jednostavnije rečeno, s Peterom Townshendom. (Keith Moon i John Entwistle su preminuli.), Nije tajna da su danas koncerti grupe the…
pročitaj više
Prošle su tri godine od posljednjeg albuma „1 dan ljubavi“, a ujedno, pamtimo i vječnu „Sjaj u tami“, koja slavi punih 35 godina života. Tim povodom, ali ne samo zbog njega, Massimo je izdao novi album, “Sada”. Iako, ruku na srce, s tri (četiri) singlice iza sebe i koncertnim repertoarom koji se u posljednje vrijeme sastojao i od pjesama s ovog albuma, taj predikat “novi” pomalo gubi svoje značenje. Trenutni je trend izdavanje singlica, te kad se skupi dovoljan broj, uz nadopunu, izdaju se albumi. Povinovanje tržišnim zahtjevima je naplatilo svoje, prvi „ceh“ plaća koncept albuma, jer su u principu samo zbir pjesama, labavog, ikakvog vezivnog tkiva. Takva su vremena…
pročitaj više
Preminuo je Glenn Branca! Teško da se uz ovo ime veže neka asocijacija, pogotovo masovnih medija i komercijalne eksploatacije muzike. No, kad se spomene David Bowie, Sonic Youth ili My Bloody Valentine, onda ova imena pale neke svijeće. Glen Branca je bio avangardni gitarist koji je svoj rad usmjerio van top lista, van svih prevladavajućih struja, pa čak van same muzike u ikakvim okvirima. Tijekom godina je postao referenca istraživanja zvuka na gitari, te je čak izdao nekoliko radova u kojima uči nove nade svom umijeću i načinu na koji izvlači iz gitare ono što je rijetko tko uspijevao. Glenn Branca – “Lesson No.1 for Electric Guitar” Među pobornicima progresivne…
pročitaj više
“This is Major Tom to Ground Control I’m stepping through the door And I’m floating in a most peculiar way And the stars look very different today”© (David Bowie) Svakim danom naša scena dobiva po nekog aduta u rukavu, kojeg može izvući po potrebi. Bez obzira o kojoj se situaciji radi, taj adut je onaj koji pokazuje, dokazuje i ukazuje na postojanost, kvalitetu i nadasve inventivnu scenu koja u Hrvatskoj buja ispod površine. Ovo uranjanje van main stream medija poglavito možemo zahvaliti općem trendu žutila koje prevladava manje-više svim medijima na ovim prostorima, ne dajući priliku ničemu, iole kvalitetnijem i različitom da ispliva na površinu. Najbolji primjer jest album kojeg…
pročitaj više
U našoj orijentaciji prema svijetu i nama samima nikad ne počinjemo ni iz čega – mi smo uvijek smješteni unutar svjetonazora vrijednosti i drugih shvaćanja. Takav svjetonazor je, međutim, promjenjiv, jer se može prekoračiti iskustvom svijeta i razmišljanjem o iskustvima, tako da se stvara nov svjetonazor za smisleniji život. Godine 1985. objavljen je album na audio kazeti pod okriljem nezavisne etikete Quinlan Road, nazivom ‘Elemental’. Izvrstan naslov, ali još bolji album. Umjetnica koja je izdala taj album, Loreena McKennitt, nije mogla imati pojma gdje će je to odvesti. Više od 33 godine kasnije, Loreena nastavlja plijeniti svojom glazbom, više nego ikad. Loreena Isabel Irene McKennitt, rođena je 17. veljače 1957.…
pročitaj više
U neka davna vremena, kad su divovi hodali zemljom, ime Ry Coodera se u nekim ravnomjernim intervalima pojavljivalo u mainstream medijima. Počelo je s albumima, koji su bili ocjenjivani u rasponu od dobrih, briljantnih do remek djela, a nastavilo se njegovim projektima i aktivnostima usmjerenih očuvanju muzičke kulturne baštine američkog kontinenta. Posljednji njegov veliki projekt koji je došao u žižu javnosti je bio Buena Vista Social Club, koji u nekim varijacijama živi dan danas. U međuvremenu se skoro u potpunosti posvetio očuvanju zapostavljenih formi muzike koja je nekada nastajala u močvarama Floride i delte Mississippija, na poljima pamuka, ali i u urbanim sredinama, gdje su muzičari filtrirali narodne melodije i…
pročitaj više
Nije tajna da u komunikaciji s diskografskim kućama stigne i zamolba. U većini slučajeva ona je osobne naravi i u namjeri da se pomogne bendu. Ni ova nije bila iznimka: P.S. Imaš možda volju napisati recenziju/osvrt albuma Mel Camina? Ovo im je već četvrti studijski album, stvarno se trude ljudi pa bi im htio malo pomoći 🙂 . Album sam dobio i jednostavno se izgubio u “pliku” od dvadesetak komada iz paketa. Kad sam ga ovlaš poslušao, nije ostavio neki dojam, te sam ga prezauzet ostalim obavezama jednostavno stavio sa strane u hrpu albuma koje bi kao trebalo poslušati i posvetiti im se, ako su vrijedni. (Nemam vremena se baviti…
pročitaj više
Sredinom devedesetih godina britpop je postao glazbeni i kulturni pokret kao odgovor na mračniji zvuk i tekstove američkog alternativnog i grunge rock pokreta, dok su britanski bendovi odlučili stvoriti vlastitu, lakšu i time prihvatljiviju verziju tog žanra. Unatoč takvim kretanjima na britanskoj glazbenoj sceni, porijeklom iz Glastonburya, Engleska, pjevač Gary Stringer, gitarist Kenwyn House, basist Jack Bessant i bubnjar Dominic Greensmith osnovali su sastav Reef 1993. godine, čije su glazbene vizije bile bitno drugačije od većine onoga što se dešavalo oko njih, oslanjajući se više na tradiciju onoga što su radili The Rolling Stones i Soundgarden, s kojima su kasnije dijelili i pozornicu. Potpisuju ugovor za Sony S2, te izdavši…
pročitaj više
Nakon 40 godina od nastanka snimke, grupa The Who je lansirala album koji sadrži snimke iz legendarne dvorane Fillmore East. Dva uzastopna koncerta te davne 1968. godine su snimljena i bilo je planirano da se izda živi album, kojim bi se popunila praznina koja je nastala odgađanjem izlaska albuma “Tommy”. Trebao je to biti četvrti album grupe. Iz danas nejasnih razloga (nivo kvalitete?, današnja tehnika omogučava daleko dublje intervencije?), sama grupa se odlučuje na uzimanje samo jedne snimke s koncerta, “Magic Bus”, te izdaju kompilaciju, album “Magic Bus: The Who on Tour”. Koji god razlog bio danas je irelevantno, jer tijekom vremena se pojavila sintagma “holly gral živih albuma“, koja se…
pročitaj više
Nije ništa novog kad se kaže da je Paul Rodgers ikona britanskog pa i svjetskog rocka. Status kojeg je i te kako zaslužio počiva na armirano betonskim temeljima koji se zovu grupa Free. Kad je svojevremeno grupa golobradih mladića nastupila u blues klubu u Finsbury Parku, od prvih je nastupa bilo jasno, pokrenut će nešto! To nešto je bila eksplozija bluesa u svim formama i varijacijama. Danas, pola stoljeća od kako je oformljena grupa Free povijest je ustanovila da je je bila najveći blues događaj od kako je Alexis Korner pokrenuo Blues Incorporated. Zasluženo priznanje iako je ipak trebalo proći vremena da se do njega stigne. No, nije bilo sve…
pročitaj više
00:00 Matična diskografska kuća Madfish, grupe Wishbone Ash, lansira monster box izdanje, “Vintage Years”. Točnije, svjetlo dana je ugledao box set koji sadrži ni manje ni više nego 30 CD-a. Pored 16 studijskih albuma, nastalih od 1970. do 1991. godine, tu su živi albumi, ali i neobjavljeni. Uz “Live Dates”, “Live Dates Volume Two” i “Live in Tokyo”, u setu je i 8 (osam!) neobjavljenih živih albuma (na 11 CD-ova). Snimke su nastale između 1973. i 1980. godine. Znajući kakvi su im bili nastupi, pogotovo u ranoj fazi postojanja, samo ovo je dovoljan razlog kupovine! U setu su još i neobjavljene studijske snimke, razgovori s članovima benda, memorabilije i bogata…
pročitaj više
Još jedna velika ličnost iz svijeta umjetnosti je krenula prema vječnim poljima, preminuo je filmski i kazališni redatelj Miloš Forman. Vjerujem da ne postoji ni jedna osoba u nekom današnjem civilizacijskom okruženju koja ne pozna ovog čovjeka i nije pogledala najmanje jedan njegov kultni film. Jer ovaj čovjek je za života stvorio toliko dobroga, da ga to svrstava u velikane, ne samo filmske umjetnosti. Njegov pobjedonosni pohod, nakon što je emigrirao iz Čehoslovačke (današnje Češke), počinje filmom “Let iznad kukavičjeg gnijezda”, koji ubire sve što jedan film može ubrati od priznanja. Pa i više, postaje kultni klasik već u prvim godinama života. Kako i ne bi kad je film na…
pročitaj više
Gitarska legenda Derek Smalls izdaje solo album! Aj priznajte, da li vam je upitnik iznad glave? Dakako da je, jer ova legenda i ne postoji. Bolje rečeno, grupa u kojoj svira i koja uživa globalnu popularnost, jednostavno ne postoji! E sad, vjerujem da je upitnik još veći, najmanje duplo. Da raspršim nedoumice, Derek Smalls je glumac/komičar Harry Shearer koji je 1984. godine u filmu “This Is Spinal Tap” igrao basistu grupe Spinal Tap. Film je stekao kultni status, a sama grupa do danas održava koncerte, koji su i te kako posjećeni. Muzika iz filma je postala njihov embrionalni opus. Iako formalno i ne postoje, pravno su i te kako na…
pročitaj više
Još jedan živi album? I da i ne! „Live in Vienna“ jest jedan u nizu živih albuma kojeg je King Crimson lansirao posljednjih godina, ali, kad je pak svaki od tih izdanja djelo za sebe i pored sadržaja priča svoju priču, onda epitet, „jedan u nizu“ gubi svoj smisao. Uostalom najpoznatiji kritičar jaaz provenijencije John Kelman (All About Jazz magazin) je ne za ništa napisao da je ovaj album esencijalno djelo pri upoznavanju modernog izričaja, a pogotovo „Fracture“ koja je po prvi put izvedena u ovoj inkarnaciji i de facto prvi put nakon 40 godina odsutnosti iz repertoara grupe. Nivo i ingenioznost improvizacije u ovoj kompozicije je nešto što jednostavno…
pročitaj više
00:00 Vijesti o Južnjačkoj sceni na našim prostorima skoro da i nema. Osim povremenih članaka o Lynyrd Skynyrd, o ostalima teško da će se naći i jedna rečenica, pa čak i na muzičkim portalima (papirnata izdanja više i ne postoje) U tom kontekstu, kad o Južnjačkoj (Southern) sceni govorimo, nakon definitivnog odlaska Allman Brothers Banda, Lynyrd Skynyrd su de facto ostali jedini iz stare garde. Nažalost i oni su najavili oproštajnu turneju, što bi drugim riječima značilo da je pokret pri svom kraju, bar za nas ovdje. U Americi je druga priča, ali neka vrst izolacionizma se uvukla u Southern Rock i teško probija granice nametnute zemljopisom. Scena postoji i živa…
pročitaj više
Poznavateljima rock muzike šezdesetih godina prošlog stoljeća ime grupe Love automatski asocirana jednu od najvećih nepriznatih grupa svog vremena, koju je povijest koliko toliko rehabilitirala. Snimivši prvi album “Love”, iznenada uskaču na top liste najbolje prodavanih u Americi, da bi drugim albumom “Da Capo” potvrdili status i stekli auru “onih koji lansiraju nešto novo”. To nešto novo je došlo u obliku trećeg albuma “Forever Changes” i …. , nažalost priča ovdje mijenja predznak, od plusa na duboki minus. Album biva hladno primljen od publike, kritika ga je sasjekla i band se počeo osipati. Toliko da je sljedeći put u studio za snimanja nasljednika „Four Sail“, ušao samo jedan originalni član Arthur…
pročitaj više
058 su izdali album lani otprilike u ovo vrijeme. Protekla je godina dana od odluke, moram nešto napisati o njemu. I kao i sve u životu, htio ne htio, puno je toga došlo (nezasluženo?) ispred njega. Ovaj mi je album ujedno poslužio kao inicijalna ideja o uvođenju Flash Recenzija, u biti kratkih, ali konciznih osvrta na albume, jer materijala je toliko da ritmom kojim recenzije izlaze nema ni teoretske šanse da se pokrije bar pristojan dio produkcije. O starijim, ali velikim i vrijednim izdanjima koji se moraju naći u arhivi, da i ne govorim. Stoga, s moje strane, prva flash recenzija. (prvu je objavio Božidar!) Americana i nije baš uvriježena…
pročitaj više
„Cancel my subscription to the Resurrection Send my credentials to the House of Detention I got some friends inside“ (Morrison) Tako bi nekako mogao biti kondenzirani i slikovito opisani uvod u impresiju/opis novog albuma Gorana Bare i Majki. “Nuspojave” su dugo očekivani album i nakon svih tih godina, postavlja se ono krucijalno i osnovno pitanje, da li je vrijedilo ovoliko čekati nasljednika albuma “Teške Boje”? Jednoznačnog odgovora nema, te stoga par crtica u osvjetljavanju ove teze, pa sami izvedite zaključak. Goran Bare & Majke – „Osvjesti me“ Album “Nuspojave” je sazdan od sedam kompozicija, koje svojom dužinom debelo premašuju današnji standard trajanja pjesme. Postoje na tisuće tona predugih pjesama koje…
pročitaj više
Kad se početkom sedamdesetih na top listama pojavio The Manhattan Transfer, malo je kome bilo išta jasno. Bili su fenomen! U eri vladavine progresivne muzike, u eri ranog popa kakvog danas poznajemo, trebalo je hrabrosti i talenta prigrliti vokalni jazz i uputiti se u svijet show businessa. Upravo su to napravili The Manhattan Transfer i svojim djelovanjem pridobili naklonost ne samo usputnih slušatelja, već i okorjelih rockera. Da, dobro ste pročitali, okorjeli rockeri su voljeli The Manhattan Transfer, i to iz mnogo razloga. Na veoma pitak način su eksploatirali ne samo vokalni jazz, već su ga provlačili kroz svoj „a capella“ stil. Nisu radili samo to, obrađivali su standarde rock,…
pročitaj više
Jon Hiseman je jedan od najkarizmatičnijih bubnjara u rocku opće. Njegov životni put je put neumornog umjetnika koji svakim novim projektom traži novo. Nerijetko i pronađe! Slučajno ili namjerno, san mu se obistinio u obliku grupe Colosseum s kojom je pobrao sve što jedan umjetnik, bubnjar, ali i kompozitor u rocku može ubrati. Ovo u “rocku” ipak shvatiti uvjetno, jer je poniknuo u jazz okruženju, počeci su mu bili vezani za jazz, da bi eksplozijom krajem šezdesetih osnovao rock band Colosseum, koji je svoje uporište imao u jazzu. JCM band (Colosseum) – „Skelington“ Prvim albumom “Those Who Are About to Die Salute You “, Colosseum stječe sljedbenike, da bi drugim,…
pročitaj više
Juraj Belković je izdao novi album, „Tragovi“! Iako medijski neeksponiran, Juraj Belković nije nepoznato ime na našoj sceni. U sjeni „velikih“ stvara više za svoju dušu nego za neku veliku promociju. Suradnja s eminentnim muzičarima u prošlosti, pa i danas, stavlja ga na vidljivo mjesto muzičke karte, ma koliko mediji o tome šutjeli. I u tom kontekstu šutnje, ovih je dana, tiho, na tržište izašao novi album ovog prekaljenog rockera, album kojem je dao naslov „Tragovi“. Višeznačni naslov koji već u startu puno toga govori, kako o sadržaju albuma tako i samog autorovog života. Album je pred nama, intiman i pun autorovih ispovijesti i sjećanja. Uranjajući duboko u svoju intimu, djetinjstvo,…
pročitaj više
Preminuo je Mike Harrison. Osim kratke crtice na BBC-u, rijetko tko je donio ovu vijest. Znam da se vremena mijenjaju, generacije smjenjuju jedna drugu, ali ipak … , bar u nekom vidu poštovanja spram veličina prošlosti bi se trebalo osvrnuti na trenutak i tim osobama odati posljednje priznanje. Mike Harrison je bio jedan od osnivača i pjevač grupe Spooky Tooth. Iako je sudjelovao u nebrojeno projekata i izdavao solo albume, njegova uloga u Spooky Tooth će biti ta koja će ga smjestiti na povišenu policu velikih rockera prošlog stoljeća. Iako je Spooky Tooth danas relativno nepoznata grupa, o njoj se ne piše, ne govori, ali se zato albumi koje su…
pročitaj više
Jack White, novi mesija progresivne muzike?. Pretjerano? Teško! “Boarding House Reach” je dokaz tome i teško da itko može osporiti ovu tvrdnju. Album je pun “zamki”, u koje se može slušatelj uhvatiti podređujući očekivanja pa i predznanje, onome što čuje. Da bi se sublimirao album, “ubrala” njegova esenca i razgradilo tkivo od kojeg je sazdan poželjno je potpuno nepoznavanje opusa kojeg ovaj čovjek ima iza sebe. Dakle, zaboravite The White Stripes, zaboravite The Raconteur, zaboravite The Dead Weather! U biti, bilo bi najpoželjnije da slušatelj u životu nije čuo ni jednu jedinu notu muzike, što je dakako nemoguće. To je uistinu ta razina od koje se kreće jednom kad se…
pročitaj više
Vijest s apolutnog vrha Billboarda je da su The Eagles preoteli primat Michael Jacksonu i postali vlasnici najprodavanijeg albuma u povijesti muzike. Ovaj se podatak odnosi na Ameriku, ali znajući veličinu i kupovnu moć američkog tržišta, komotno možemo povući paralelu s cijelim svijetom. Dakle, prije par dana The Eagles su i službeno preuzeli palicu najprodavanijeg albuma svih vremena. Njihov album “Their Greatest Hits 1971-1975” je preuzeo vodstvo od albuma “Thriller”, koji je i deset godina nakon smrti autora držao prestižnu poziciju. The Recording Industry Association of America (RIAA) je izdala najnoviji bilten u kojem iznosi re-kalkulirane podatke za ova dva albuma. Album The Eaglesa, “Their Greatest Hits 1971-1975” je do…
pročitaj više
David Cross i David Jackson su dva velika imena progresivne scene prošlog, ali i ovog stoljeća. Oba Davida su u novo stoljeće donijela ogromnu legislativu matičnih grupa i svaki na svoj način nastavlja razvijati izričaj kojeg su “naslijedili“. Iako je sjeme neke buduće suradnje posijano veoma davno, tek je ovih dana izašao rezultat zajedničkog napora da objedine ono što je prije pola stoljeća izgledalo ne samo nemoguće, već nitko ni u snu nije o tome razmišljao. King Crimson su gazili eklektičkim progresivnim putevima, dodirujući jazz, fuziju, klasiku, Heavy Metal, Drum’n’bass, .. , i što sve ne, dok je Van De Graaf Generator svoj izričaj strogo usmjerio u eksploataciju progresivnog pristupa…
pročitaj više
00:00 U ovoj emisiji ću donijeti živi album grupe, snimljen 11. Siječnja, 1980 godine u Amsterdamu u Paradiso klubu. Ovo je za sada vjerojatno najbolji dokument živog nastupa kojeg su iza sebe ostavili Joy Division. Nažalost, u trenutku snimanja ovog albuma grupa ipak nije imala super star status, bar ne u obliku kao npr. Led Zeppelin, tako da je kvaliteta snimke poprilično ispod nivoa njihovih studijskih snimaka. No, u ovom slučaju, možemo zanemariti tu činjenicu, jer Joy Division – „Live at Paradiso“ je dokument vremena i dakako, vjeran prikaz karizme same grupe i pjevača Ian Curtisa. O samom koncertu se nama baš nešto puno reći. Grupa je nastupila pred skoro…
pročitaj više
Preminuo je Stephen Hawking! Otišao je čovjek briljantnog uma, čovjek koji je svojim teorijama obarao stara uvjerenja i na svjetlo dana donosio nova. Svoje je teze iznosio u na veoma prihvatljiv način, razumljiv „širokim masama“, koje su ga prigrlile kao neospornu referencu i autoritet na mnogim područjima nauke. Zbog toga je postao neka vrsta pop ikone. Veoma rano se posvetio nauci, pogotovo njenom širenju ne samo kroz znanstvene zajednice. Nažalost veoma mlad obolijeva od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), bolesti koja uzrokuje slabljenje mišićne mase do stupnja kad se tijelo pretvori u amorfnu masu kože i kostiju. Iako se od bolesti umire nakon nekoliko godina, Stephen je s njom živio skoro…
pročitaj više
Nakon bezbrojnih peripetija, napokon je lansiran biografski dokumentarni film o južnjačkim legendama, grupi Lynyrd Skynyrd. Producenti su se susretali s velikim problemima, poglavito u „copyright“ sustavu, jer su ograničenja koja su nametale restrikcije upotrebe materijala čak dovodile film u pitanje. Sve se nekako sredilo, ali odmah na početku mora se naglasiti, iako je film dobar, kako u edukativnom, tako i u faktografskom smislu, osjeća se manjak dokumentarnih snimaka iz prve faze života grupe, prije avionske nesreće. Kad se ta činjenica stavi u kontekst samog filma, koji obrađuje život grupe i njegovih članova do avionske nesreće, dok period nakon nje samo spominje na kraju (što je nekako i fer s obzirom…
pročitaj više
Pomalo iznenada, Roger Waters je u suradnji s Trio Joubran lansirao novu pjesmu “Supremacy”. Ako je pjesma i bila iznenađenje, njen sadržaj nije. Usmjeravajući energiju u protest protiv Trumpa, politike Izraela i kritiziranja kolega radi nastupa u Izraelu, Waters još jednom potvrđuje svoj status križara. (da ne upotrijebim Don Quijote sinonim) Bilo kako bilo, Waters u svom stilu. Roger Waters – “Supremacy” Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala. I am not the owner of…
pročitaj više
Kako godine prolaze, tako se polako, ali sigurno gase muzičke institucije prošlog stoljeća. Novo doba nosi nove vrijednosti i tu jedva da itko može išta reći. No, kad novo doba ne donese novu vrijednost, a stara se ugasi, onda je čovječanstvo osiromašeno za jedan segment ili instituciju na kojoj je počivala neka djelatnost. Svakodnevno smo svjedoci dramatičnih promjena u našim životima koje nosi napredak i tehnologija, ali još više ono jedva vidljivo i negativno, postepeno i neumoljivo sužavanje ljudskih sloboda i oduzimanje prava koja su u puno slučajeva izborena u krvi. Sve pod izlikom … Jedan od simbola šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća je i New Musical Express, koji…
pročitaj više
Prošlo je punih četrnaest godina od kako je David Byrne izdao posljednji solo album “Grown Backwards”. Doduše, nije da je David ljenčario, daleko od toga. U posljednjoj je dekadi aktivno surađivao s Brian Enoom na albumima “Everything That Happens Will Happen Today” (2008. godina) i “St. Vincent (Love This Giant)” (2012. godina). Isto tako, napisao je muziku za seriju “Big Love”, te kompletan mjuzikl “Here Lies Love”, (2002.godine.). David Byrne – “Everybody’s Coming to My House” No sve su to bili radovi koji su uključivali suradnike te se i ne mogu smatrati solo albumima u klasičnom smislu. No, zato je “American Utopia” u bilo kojem pa i klasičnom smislu solo…
pročitaj više
Posljednji iz trilogije! Od kako je fondacija osnovana od strane obitelji dobila pravo na raspolaganje opusom pokojnog Jimi Hendrixa, stihija je nestala i sve je poprimilo koliko toliko normalne razmjere (dakako, u okviru industrije). Da se razumijemo, šteta i to neprocjenjiva, nepovratno je napravljena, ali nema smisla lamentirati nad prolivenim lijekom. Ono što fondacija nastoji popraviti jest image izdanja i dati im auru ekskluzivnosti, koju su morala imat od ranih dana nakon smrti velikana. Ostaje pomalo nejasno, nakon stihije koja je trajala više od dvadeset godina, kad je na tržište pušteno sve što je imalo ikakve veze s pokojnikom, što je uopće ostalo u “tobolcu“. Malo, ali i ovo malo,…
pročitaj više
Iako je bračni par Frankie Kennedy i Mairéad Ni Mhaonaigh počeo zajedno nastupati još sedamdesetih godina, te u međuvremenu, 1983. godine objavio album „Ceol Aduaidh“ (značajan po suradnji s Enyaom), ova keltska folk grupa je osnovana tek 1987. godine u okrugu Donegal u Irskoj. Te je godine u proširenom sastavu (u pratnji, Ciara Curran na bouzoukiu, Mark Kelly na gitari i Mairéadove sestre Anna Ní Mhaonaigh) i pod imenom Altan, snimila svoj prvi istoimeni album, nazvan po jezeru u sjeverozapadnom Donegalu. Nedugo nakon završetka albuma, glazbenici su se složili nastaviti suradnju, po svemu sudeći vrlo uspješnu i dugotrajnu, iako je Kennedyjeva bolest i prerana smrt 1994. godine to donekle poremetila.…
pročitaj više
Jimmy Page je još jednom pokazao da zna posao. Na stranu kreativni dio, ipak mu je promocija, medijska strana, itekako jaka. Usudio bih se reći, bok uz bok s kreativnom. (Zbog toga sam mu svojevremno i dao nadimak „Stari Lisac“) Bilo kako bilo, Jimmy Page je lansirao Box Set sa svojom muzikom iz filmova. Box set sadržava muziku iz filmova „Death Wish II“ i „Lucifer Rising“, izdan kao „Lucifer Rising and Other Sound Tracks“ Box set isto tako sadržava i bonus disk, za svaki film posebno, s neobjavljenim materijalom skladanim za te filmove. Kao što je već običaj, „Sound Tracks“ je izdan kao CD i vinil. Opremljen je s detaljnom…
pročitaj više
Kad na slušanje dobijete album koji svojim ponovnim slušanjima samo otvara pitanja i pruža odgovore na kapaljku, onda znate da ste u „problemu“. Naći odgovore na pitanja nije toliko teško, koliko mnogi od njih vise u zraku i pitanje je trenutka ili lucidnosti samog slušatelja, kad će ih „uhvatiti“. Drugim riječima rečeno, album se sluša nevjerojatno lako, svako uho ga može apsorbirati i konzumirati u ponuđenom obliku, te s te strane, teško da postoji itko objektivan tko može išta reći, a da ne ide u prilog albuma. Album “Aftershock” je prebogat numerama u kojima žive instrumentali raznih žanrova, križajući se, ali i živeći u nekoj interakciji jedan s drugim. Stoga…
pročitaj više
Veoma često se postavlja pitanje, do koje granice rock muzičar može biti aktivan, jer nije nepoznanica da sam način života rock umjetnika nije baš lagan. Uglavnom, čisti odgovor na ovo pitanje skoro da i ne postoji i tome je očiti dokaz John Mayall, koji sa svojih 85 godina izdaje novi album. Da, dobro ste pročitali, John Mayall ima 85 godina i još uvijek je i te kako aktivan. Album “Three For the Road” je u potpunosti snimljen u živo! Uglavnom, John Mayall posljednje vrijeme nastupa sa svojim bendom u trio formatu i začudo, bez solo gitare. Na pozornici su John Mayall (vokal, klavijature i harmonika), Greg Rzab (bas) i Jay…
pročitaj više
Preminuo je jazz/fusion violinista Didier Lockwood! Nakon srčanog udara, liječnici su tek mogli ustanoviti smrt. Imao je 62 godine! Didier je do posljednjeg trenutka života, doslovno, bio na sceni. U jazz i fuzijskim krugovima obožavan do kulta, van njih, poprilično anoniman, te stoga nije ni čudo što je vijest o njegovoj smrti osvanula s dva dana zakašnjenja. To dovoljno govori o statusu koje muzika danas ima u medijima, pogotovo u kontekstu main stream žutila koje je zavladalo globalnim izdavaštvom. Didier Lockwood je bio veliki violinista, ali i veliki čovjek. Kao i svi violinisti, počeo je s akustičnom violinom i s njom se probilo na vrh jazz scene. Bilo je to vrijeme…
pročitaj više
Kad su davne 1972. godine Roxy Music izdali debut album, malo je tko u ovoj glam grupi vidio budućnost pokreta, a još manje odmak prema umjetnosti i to u verziji jednog Warhola .. . Lucidnost je bila odlika, originalnost izričaja pečat, a pristup sve samo ne klasičan i to je donijelo rezultate. I to takve da ma koliko bili vrednovani, nisu bili dovoljno visoko ocjenjeni da bi realno smjestili ovu grupu u visine koje zaslužuje. Brian Ferry, Brian Eno, Andy Mackay, Phil Manzanera, Paul Thompson i Graham Simpson su svojim radom, i djelovanjem ostavili tako upečatljivi pečat na muzičkom nebu da se i dan danas na spomen art rocka ili art…
pročitaj više
Katkad čovjeku nije jasno otkud nekim ljudima toliko energije i stvaralačkog elana, pogotovo što više nisu u cvijetu mladosti, a i egzistencijalno su situirani da bi mogli do kraja života elegantno i bezbrižno uživati, kako u tantijemama, tako i u pozamašnoj ušteđevinu koju su sigurno akumulirali tokom plodnih godina. Ali ne, ulaze u studio, snimaju albume, koji i nisu baš tako bezazleni, i te kako usporedivi s peakovima karijere. Potom odlaze na turneje, pa na turnejama gostuju na tko zna koliko događaja promovirajući tu istu turneju, pa onda sa snimkama s turneje ponovo ulaze u studio i rade na živom albumu i potom ponovo ulaze u studio i snimaju novi…
pročitaj više
Preminuo je Bojan Beladović, ili kako su ga zvali, splitski Clapton! Osobno ga nisam poznavao, te umjesto rečenica posvećenih njegovom životu i radu, donosim nasumično izvatke s porukama koje sam našao na netu, a napisali su ih ljudi koji su živjeli i radili s njime. Uvijek je teško kad otiđe netko drag i skroman, jer u današnja vremena to su rijetke osobine koje se povećalom traže u ljudima. Boris Hrepić Hrepa Evo čua sam da je tiho, kao što je i živia, umra Bojan Beladović, nekadašnji gitarista grupa More , Otprilike ovako i Dinovog benda, te dugogodišnji tonac u splitskom kazalištu lutaka. Moj prvi blues koncert u životu bija je…
pročitaj više
Od pamtivijeka se zna da je show business najprofitabilnija grana industrije. Jednom lansirana pjesma, uz mnogo sreće i umješnosti, za vijek vjekova svojim tvorcima donosi tantijeme od autorskih prava. U pravilu te zlatne koke pogone industriju nostalgije i ovime nisam ništa novoga rekao. Nije novo ni to da se tu i tamo javljaju glasovi koji ukazuju da je neka pjesma plagijat, pa ako nema baš neke volje da se slučaj riješi “u četiri oka“, onda sudovi odlučuju tko je stvarni autor, a tko plagijator. Povijest plagiranja pjesma je preduga i prebogata, iako se neka ipak izdvajaju. Na stranu plagijati koje su odradili Led Zeppelin, jedan od najpoznatijih je bio “My…
pročitaj više
Preminuo je Predrag Lucić ! Iza sebe je ostavio puno toga, pogotovo na književnom polju, no, za nas ondašnje mulce i buntovnike, najosebujnija je bila njegova uloga u studiju Viva Ludež, kojeg je osnovao s Ivančićem i Dežulovićem. U glavama ovog trija se rodio Feral, najprije kao podlistak Slobodne Dalmacije, a potom i kao samostojeća novina, koja je u redovnim intervalima od dva tjedna tresla političku i inu scenu u Hrvatskoj. Izlazak svakog broja se čekao s nestrpljenjem i ne rijetko su od ranih jutarnjih sati bili redovi pred trafikama gdje se prodavao. Kad je došao pod nož Franjinog režima, kojeg je nemilosrdno secirao, distribucija se radila lokalno, s nogu.…
pročitaj više
Preminuo je jedan od osnivača i flautist grupe Moody Blues, Ray Thomas! Ray je preminuo iznenada u svojem domu. Kako je grupa permanentno pod svjetlima reflektora, ništa nije upućivalo na ovakav razvoj sudbine ovog izuzetnog čovjeka. Moody Blues su u šezdesetim godinama prošlog stoljeća osnovali basist John Lodge, klavijaturist Mike Pinder i Thomas na flauti. Bio je to početak kojem su prethodile grupe koje su svojim djelovanjem utrle put velikom događaju (El Riot i the Rebels). Početak nije bio obećavajući, dapače, prvi album je prošao nezapaženo, prva singlica isto tako i sve je upućivalo na još jedan slijepi “trak” rocka. I onda je došao album “Days Of Future Passed” i…
pročitaj više
Vremena se mijenjaju, a s njima i običaji. U neka druga vremena, turneje su bile gubitnici koji su promovirali albume, a prodaja albuma pokrivala gubitke na turnejama i donosila zaradu, ako je bilo. Ne jednom je turneja bila ta koja je u biti pokopala grupu i pored rasprodanih dvorana. Razlog? Skupe produkcije i relativno niska cijena karata! Danas, pola stoljeća nakon, situacija je bitno drugačija, bar za one velike. S ili bez novih albuma, rockeri su na turnejama, periodično ili bez prestanka, jer zov novca je neodoljiv. Za razliku od nekada, cijene karta su tolike da su zarade na turnejama postale pokretač industrije. Sume su da glava zaboli. Kao i uvijek…
pročitaj više
U 53-oj godini, od srčanog infarkta, iznenada je preminuo bubnjar grupe Psihomodo pop, Tigran Kalebota. Tigran Kalebota je pored Davora Gopca i Smiljana Paradiša – Šparke bio jedna od osnivača grupe i njen stalni član. Od mladih dana za bubnjevima nalazi svoj poziv, te od 1981. do 1983. godine svira u grupi Neron. U grupi se nalazio i Šparka, te je 1983. godine, po dolasku Gopca, grupa promijenila ime u Psihomodo pop. Paralelno s radom u grupi, do 1996. godine radi kao ton – majstor. No daje otkaz i posvećuje se radu u grupu u kojoj pored sviranja bubnjeva producira video spotove. Iznenadna smrt je sve zatekla i što drugo…
pročitaj više
Eto, došao je taj dan, Flystones su izašli s prvim muzičkim izdanjem. Specifični u pristupu, originalni u izvedbi, pa čak i kad samo reproduciraju. Baš je ta riječ, reprodukcija, osnova ovog albuma, jer na njemu i nema autorskih kompozicija, osim posljednje, naslovne „Fire in the Garage”, i kratkog „bubnjar solo“ fragmenta. Nažalost, zbog inih faktora dužina trajanja ovog albuma je skraćena, na našu štetu, jer odmah u startu, album je “prokleto” dobar. Iako su na njemu de facto sve obrade, ni u jednom trenutku ne odiše nekom copy-paste atmosferom ili fragmentom. Sam izbor kompozicija je šarolik, ali i u neku ruku logičan, jer tko ih je jednom gledao u živo, taj zna…
pročitaj više
Greg Lake je pred kraj života napravio turneju, koja se sastojala od koncerta u intimnim prostorima. Koncept je bio jednostavan. Greg Lake je tijekom koncerta šetao cijelim svojim opusom i impresijama iz rane mladosti. Lucidnost izlaganja je cijelom projektu dala nesvakidašnju auru, što je i zabilježeno na albumu “Songs of a Lifetime”. Greg Lake jednostavno briljira, kako spontanošću, elokvencijom, tako i muzičkim izvedbama. Kronologija pjesma je posložena da pokriva cijeli životni put Greg Lakea i time projekt i sam album postaje neka vrsta testamenta ovog umjetnika. Svjetlo dana je ugledao i drugi dio ove priče. Lansira je album snimljen samo na jednoj lokaciji, u Piacenzi. Iako je sniman za potrebe…
pročitaj više
Kad su the Beach Boys daleke 1967. godine izdali album “Wild Honey”, teško da su mogli sanjati da će nekih pola stoljeća od tada, album ne samo biti još uvijek aktualan, već da će dobiti i svoje „kompanjon“ albume. “1967 – Sunshine Tomorrow“ je ugledao svjetlo dana u Lipnju 2017. godine i prikazao bend u lucidnom izdanju u kojem je stvarno bilo teško odlučiti što uvrstiti na službeni studijski album, a što ostaviti „za poslije“ A to „za poslije“ je bilo obilno, toliko da je nakon izdavanja albuma “1967 – Sunshine Tomorrow“, ostalo materijala za, ne jedan, već dva albuma naslonjena na “1967 – Sunshine Tomorrow”. Tako su lanisrana dva…
pročitaj više
Preminula je legenda francuskog rocka Johnny Hallyday! Teško je s današnje distance ocjenjivati njegov doprinos, jer u svom zenitu je harao pozornicama, punio najveće dvorane i prodavao milijune ploča. Točnije, prodao je oko 100 000 000 ploča, broj na kojem bi mu pozavidjeli i velikani s druge strane La Manchea . (18 albuma su mu dobili platinasti status!) Taj svoj zenit je imao u šezdesetim godinama, kad je Francuska scena kao i sve ostale, imala svoje Elvis Presleyje. Surađivao je s cijelom armijom najpoznatijih rockera svog doba, od Petera Framptona, Jimmy Pagea, Steve Marriotta, Ronnie Lanea, … . Kao kuriozitet egistira činjenica da mu je svojevremeno koncerte otvarao Jimi Hendrix sa…
pročitaj više
Kad dobijete album na slušanje, a znate o kojoj se grupi radi, onda pitanje konteksta pa i samog sadržaja nije upitno. Kad to pak nije slučaj, onda je baš kontekst prvi korak bez kojeg jednostavno nema dalje. I tu se javio prvi problem. Trebalo je proći vrijeme da ga se eliminira. Osvjetljavanjem konteksta, album se otvorio i ….. Da bar prodavači magle prodaju tu maglu, bilo bi to daleko jednostavnije, ali …. Svojim su se svirkama prije izdavanja albuma nametnuli kao nezaobilazni igrač ne samo lokalne scene i svojom muzikom „zakačili“ i današnje trendsettere, ali i stare rockere u neprekidnoj potrazi za novim. Na pozornici su djelovali moćno, svježe, novo, širili su…
pročitaj više
Atomic Rooster se povijesno pozicionirao na veoma viskom mjestu. Voljeti progresivnu muziku, pratiti je od njenih početaka, neminovno je značilo susret s ovom po mnogo čemu velikom grupom, koju je prašina arhive debelo pokrila. Opravdano, definitivno ne, ali nažalost, razlog zaboravu je sam sastav ili kraće rečeno Vincet Crane, čiji je projekt Atomic Rooster u biti bio. Atomic Rooster je tipični predstavnik progresivne struje koja je izdavala albume, koji jedan s drugim teško da imaju ikakvog dodira. Evolucija izričaja je tekla brzinom promjena članstva u grupi. A to znači, na svakodnevnoj bazi. Bend čak ni u vremenskim razmacima između izdavanja albuma nije svirao istu muziku. Nažalost, ti “međufazni” izričaji su se…
pročitaj više
Ma koliko pokušavali sagledati film o životu i radu Eric Claptona kroz neku drugu prizmu, na kraju uvijek dolazimo do istog, njegov se život i skoro cijeli rad bazirao na odbijanju. U različitim fazama života to odbijanje je imalo različite izvore, ali svaki je ostavio iza sebe duboki trag kojeg je “utapao” u drogi i alkoholu. Ovo bi u najkraćim crtama bio opis filma “Eric Clapton: Life in 12 Bars”, koji se ovih dana prikazuje u kinima diljem svijeta. Iako pati od faktografskih manjkavosti, režiser Fini Zanuck je napravio vrhunski dokumentarac i to iz nekoliko razloga. Prvo, pustio je Eric Claptona da tijekom cijelog filma govori o svom životu i radu.…
pročitaj više
Progresivna grupa Yes je objavila živi album, “Topographic Drama Live Across America”. Kao što sam naslov kaže, album se sastoji od kompozicija s albuma “Drama” i njihovog najuspješnijeg djela “Tales From Topographic Oceans” Razlog ovakvog pristupa opusu i njegovog prezentiranja je vjerojatno kombinacija nikad uživo izvedenog kompletnog albuma (“Drama”) u kombinaciji s komercijalno najuspješnijim izdanjem (“Tales From Topographic Oceans”). Dakle igra se na sigurnu kartu i …, i fanovi su zagrizli ovaj primamljiv mamac. Amerika je uvijek bila plodno tlo za ovu grupu, te ni s te strane nema iznenađenja, kad se o nastajanju snimaka radi. U ljeto 2016. godine grupa Yes u sastavu Steve Howe (gitare), Alan White (bubnjevi),…
pročitaj više
00:00 Mimo grandioznog solo opusa i albuma snimljenih s grupama i suradnicima, Gary Moore je zadužio muzičku zajednicu s jednim velikim. A to veliko je blues, kojeg je povratkom u te vode devedesetih „urbanizirao“ i time pripremio za sljedeće stoljeće. Da se razumijemo „urbani blues“ se vezuje za grupe s kraja šezdesetih (Fleetwood Mac, ..), ali sve legende i veliki sastavi su do devedesetih nestali ili potpuno promijenili svoj izričaj. U tom kontekstu Gary Moore ostaje istureni igrač, koji iza sebe doduše ima armiju, ali jednostavno bio je sam na top listama. Kad je devedesetih prošlog stoljeća okrenuo leđa teškom izričaju i počeo izdavati blues albume, malo je tko očekivao…
pročitaj više
Kad su tri golobrada mladića, sinovi američkih vojnika u Engleskoj, oformili grupu u srednjoj školi, malo je tko i u najbujnijim snovima mogao zamisliti da će ta grupa potrajati, snimati i dočekati pola stoljeća aktivnosti. Doduše ne u punom sastavu, ali ipak… Nadjenuli su si ime prema domovini, America i krenuli u nastupe po lokanim pubovima. Kakva su bila vremena, trio je veoma brzo dobio šansu da uđe u studio i na neviđeno snimi album. Vjerojatno je tako na tisuće anonimaca ulazilo u studija i malo je tko od njih nakon mjesec dana postojao. No, bilo je i drugačijih, onih svijetlih primjera, a jedan od njih je grupa America. Po…
pročitaj više
Kako bi premostio diskografsku sušu, King Crimson izdaje ogroman box set od 27 CD/ Blu-ray/DVD izdanja. Box set nazvan “Sailors’ Tales” (po kompoziciji s albuma “Islands”) pokriva razdoblje djelovanja grupe u periodu od 1970. godine do 1972. godine. (čak je kao omot ovog box-seta lansiran originalni omot albuma “Islands”) Box set u stvari pokriva rad grupe nakon izdavanja prvijenca “In the Court of the Crimson King” i rađanja embrija koji će dovesti do nastanka velike metalne trilogije, “Larks’ Tongues in Aspic”, “Starless and Bible Black” i “Red”. Za one koji poznaju opus ovog sastava, jasno je da su se u setu našli albumi “In the Wake of Poseidon”, “Lizard” i…
pročitaj više
Ima tome sigurno poprilično godina kako sam se počeo pitati, odakle diskografske kuće više izvlače neobjavljene materijale i zaostale snimke grupa i solo umjetnika. Nekako sam razumio koncertne snimke i radio nastupe, ali studijske, to teško. I tih “poprilično godina” je prošlo, a diskografske kuće ne posustaju i u redovnim intervalima lansiraju neobjavljene snimke, demo snimke, i pitaj bloga koje ne snimke. U tom kontekstu i ne čudi vijest da je Jimmy Page bio u studiju, ovaj put kao producent i pripremio još jednu kompilaciju svoje prve matične grupe Yardbirds. Poznato je da su Yardbirds zlatna koka koja nese dijamantna jaja, te je očito cijela vojska suradnika bila upregnuta u…
pročitaj više
Da je netko tamo sedamdesetih rekao da će Peter Hammill jednom izdati solo album i da o tom neće brujati cijeli muzički medijski prostor, aj razumio bih. Ipak su druga vremena i s njima dolaze i drugačiji običaji, ukusi, kriteriji … . Ali da mi je netko to isto rekao u tom kontekstu da će Peter skoro nečujno izdati solo album, e to bih teško mogao povjerovati. Možda bih se nasmijao i odmahnuo rukom i potapšao po ramenu neznalicu koja mi je donijela takvu ideju i platio mu kavu. Ali katkad i noćne more postaju stvarnost! Crnilo i tama nad progresivnom muzikom koje nosi predznak prošlog stoljeća se u potpunosti…
pročitaj više
Kao grom iz vedra neba je odjeknula vijest da Premiata Forneria Marconi (PFM) izdaje novi album i to dupli. Sve je mirisalo na hoax, bila je sezona kiselih krastavaca (ljeto!!), kad dezinformacije takve vrste nisu rijetke. Doduše, riječ je o muzici, a ne o guzicama, cicama, požarima i nesposobnim vladama i ikebanama od državnika, ali ipak, .. . Nevjerica je bila tim veća jer nikakva vijest s poluotoka nije naslućivala da je PFM u studiju i snima novi album. Doduše, cijelo su vrijeme na turnejama i nastupaju aktivno diljem Europe, … Bilo kako bilo, Premiata Forneria Marconi je izdala dupli album “Emotional Tattoos”. Lansirala se talijanska i engleska verzija. Premiata…
pročitaj više
Preminuo je Fats Domino! Čak i generacije koje su živjele muziku u prošlom stoljeću nisu baš poznavale ovog umjetnika, jer njegovo zlatno doba je bilo prije dolaska Beatlesa na scenu, kad se u biti smatra da je rođen današnji rock. No, sama spoznaja da je do 1955. godine imao pet albuma sa zlatnim certifikatom, te da je tiraža bila preko milijun kopija, daje nam okvirnu veličinu ovog čovjeka. Kad se na to doda da je u to vrijeme imao 35 (slovima: trideset i pet) singlica na U.S. Billboard Top 40, cementira se spoznaja da se radi o veličini. Samim tim, njegov utjecaj na mlade, buduće zvijezde rocka je bio nemjerljiv,…
pročitaj više
Preminuo je Phil Miller! Za poznavatelje Canterbury scene, ovo je ogroman gubitak. Progresivna muzika je izgubila još jednu ikonu, ovaj put gitaristu koji je krasio najprogresivnije krilo pokreta. Osnovao je danas već kultni, a pomalo i mitski, Hatfield and the North. Po njegovom raspadu nastavlja u sličnom stilu u novoosnovanom National Health. Osniva još jedan veliki bend progresivnog undergrounda, Matching Mole, a potom i Delivery, da bi se skrasio u svom bendu In Cahoots i s njime dočekao posljednje dane života,. Imajući u biografiji samo ove sastave od kojih se prosječnom poznavatelju progresive prošlog stoljeća zavrti u glavi, Phil jednostavno mora otići na počasno mjesto u povijesti. No, ima toga…
pročitaj više
King Crimson se neprestano mijenja, evoluira, potvrđuje da još uvijek jest ono što je bio i što će vjerojatno zauvijek biti. Stoga, koliko god iznenada došla objava novog izdanja grupe snimljenog u živo, toliko je i bila očekivana iz jednostavnog razloga. U toj stalnoj mijeni, ciklusi prolaze toliko brzo da ih se ne stigne zabilježi u studiju, te je jedina prilika za povijest snimka živog nastupa. Oni koji poznaju opus ove velike grupe vjerojatno znaju što sada slijedi, jer sam pogled na kompozicije (lista je dolje!) prosječnom konzumentu King Crimsona podiže svaku dlaku na glavi. Dunque, na ovom službenom bootlegu se nalaze kompozicije koje do danas nikad nisu odsvirane u…
pročitaj više
“Najava novog albuma!? Robert Plant je objavio kratki video ne baš jasnog razloga postojanja. Spekuliralo se o prvom traileru za novi album. I ime je u fazi nagađanja, a u toj sferi prevladava naziv “A Way With Words”” Da, Robert Plant je izdao novi album pod naslovom “Carry Fire”. Kao pilot u medije je puštena singlica “The May Queen”, koja od svojih prvih nota ne ostavlja nikakvu sumnju o time tko je pjeva i tko je autor. Album “Carry Fire” je jedanaesti solo album ovog velikana i beskompromisnog borca za svoj put i izričaj. I na ovom albumu Planta prati njegov stalni bend The Sensational Shape Shifters, dok mu se…
pročitaj više
Kad je početkom 2017-te godine izašao album “Summer Storms & Rocking Rivers”, sve je nagovještavalo početak plodne suradnje koja je počela u biti daleko prije nego je ovaj album ugledao svjetlo dana. Album je bio toplo primljen u progresivnim i fuzijskim krugovima te i nije bilo razloga da ne dobije svoj nastavak. A taj nastavak je stigao u obliku novog albuma “Life Is A Journey – The Sardinia Tapes”, koji je u nastao i prije svog prethodnika. Radi se o snimkama iz 2016. godine, kad je Steve Hackett s članovima sastava Djabe boravio na Sardiniji. Steve i Djabe su ušli u prostor lokalne crkve Nostra Signora di Tergu i uz…
pročitaj više
Preminuo je Tom Petty! Još jedan velikan je okrenuo leđa životu i krenuo na ultimativno putovanje. O njegovom zdravlju nije bilo nikakvih vijesti, ali očito se ispod površine nešto događalo, čega ni on nije bio svjestan. Srčani udar ga je zatekao kod kuće u Malibuu. Pronađen je bez svijesti i znakova života. Bolnica u koju je hitno prevezen je mogla ustanovit samo da je umjetnik preminuo! Tom Petty – “Free Fallin'” Thomas Earl Petty je rođen davne 1950. godine. Od ranih dana je svoj život posvetio muzici i nije čudo da je ona bila njegov život. Tokom života se profilirao kao vrhunski producent, kompozitor, multi instrumentalist, ali nadasve kao muzičar…
pročitaj više
Pompeii zauzimaju jednu od onih točka u opusu grupe Pink Floyd, od koje je grupa počela uskakati u brzi vlak komercijalizacije svoje muzike, a da pri tom nije žrtvovala ni jednu notu u podilaženju auditoriju i kritici. Snimka napravljena u Pompeiima prije pola stoljeća je prikazala grupu Pink Floyd spremnu na osvajanje svijeta i svega na njemu, jer su izričaj u toj fazi izbrusili na nivo dopadljivosti širokim masama i pri tom zadovoljili i najžešće kritičare. Bio je to koncert bez publike, bio je to koncert koji dan danas obilježava jednu epohu koja je nažalost zauvijek iza nas. U tom kontekstu i u nastojanju da simbolički zatvori krug, David Gilmour…
pročitaj više
Postoje dvije vrste legendi u glazbi. Ona koja je nagrađena bezbrojnim biografijama, beskonačnim proslavama, rasprodanim arenama i hrpama platinskih ploča. A onda postoji i vrsta legende čiji umjetnički otisak nadilazi javno priznanje, bez obzira je li razlog u glazbenoj opskurnosti ili jednostavno nepravednom zapostavljanju. Tangerine Dream svakako pripada u drugu kategoriju. No, iako je sastav ostao relativno skriven od reflektora, efekti njihove glazbe mogu se čuti posvuda. Moguće je da nisu samo jedan od najboljih i najvažnijih sastava utjecajnog njemačkog eksperimentalnog krautrocka 70-ih, već su i kumovi kozmičke i ambijentalne glazbe. Odabravši svoje nadrealno zvučno ime inspirirani tekstom pjesme ‘Lucy In The Sky With Diamonds’, The Beatles-a, Tangerine Dream su…
pročitaj više
U potpunoj medijskoj tišini, iza kulisa i mimo reflektora, odvija se nešto što bi da je pravde na ovom svijetu bilo popraćeno svim mogućim naslovnicama. Steven Wilson ponovo jaše na opusu grupe Gentle Giant. Ovaj put nije riječ o remiksu nekog od albuma, koje je uostalom u velikom broju i odradio, već o jedinstvenom projektu koji sadrži izdvojene kompozicije s prva tri albuma grupe, “Gentle Giant”, “Acquiring the Taste” i “Three Friends”. Ne sumnjam u rezultat, jer Steven je već odavno dokazao da posjeduje nesvakidašnji senzibilitet spram progresivne muzike iz prošlog stoljeća i kad se na to nadoda znanje i ljubav prema istoj, dobivamo idealan spoj. Uostalom, pored “sređivanja” albuma…
pročitaj više
Malo kome danas treba tumačiti tko je Black Sabbath i koja im je uloga u muzičkim zbivanjima prošlog pa i ovog stoljeća. Bend kojem su dobrano nakon lansiranja odricali pravo na postojanje, bend kojeg su kritičari obožavali mrziti, je ipak, usprkos svemu proslavio pola stoljeća postojanja i trijumfalno završio svoj život posljednjim koncertom turneje u rodnom Birminghamu, gdje je sve i počelo. Black Sabbath je posljednjih godina potvrdio svoj status, pionira/kraljeva Heavy Metala, smjera kojeg su oni doslovno izmislili. Nemojmo se zavaravati, život ove grupe je bio sve samo ne bajan. Neprestane turneje i rad u studiju je donosilo ono najgore, plivali su u heroinu, toliko da je krajem sedamdesetih…
pročitaj više
Iako su Black Country Communion izdali svoj četvrti album još u Rujnu, nisam žurio s preporukom. Od prvog slušanja mi je bilo jasno da album treba sazrjeti i tek onda o njemu izdati konačni sud. Došao je i taj dan, te u tekstu dolje pročitajte i pronađite razlog, zašto je “BCCIV” subjekt ove preporuke. Black Country Communion je (neformalna) super grupa, sastavljena od zvijezda koje ipak svoj ego uspijevaju upregnuti u zajednički cilj. Bez prenemaganja i cendranja, četvorica velikih jašu na valovima klasičnog hard rocka, ma koliko im solo albumi i afiniteti ukazivali na nešto drugo. To samo kazuje da su Joe Bonamassa, Glenn Hughes, Jason Bonham i Derek Sherinian debelo…
pročitaj više
Van Morrison je kao bager kojem nikad ne nestaje goriva. Gdje puni rezervoar, nije tajna, jer svakom notom u ogromnom opusu kazuje na svoje uzore, izvore i inspiraciju. Iako je izdao toliko materijala (37 studijskih albuma, i bezbroj živih, te kompilacija), koji su se prodali u nebrojeno primjeraka, iako su mu pjesme obrađivane tko zna koliko puta i mogao bi lagodno živjeti od tantijema, ali ne, Morrison i dalje jaše. U stvari, bilo bi pravilnije napisati, Sir Morrison, jer je proglašen vitezom Ujedinjenog Kraljevstva. Najava novog albuma je bila u sjeni 40-te godišnjice izlaska povijesnog albuma “Astral Weeks”, koji je izdan u remasteriranoj i proširenoj verziji, te je Van bio…
pročitaj više
Kad je daleke 1967. godine izašao album “Their Satanic Majesties Request”, svima je bilo sve jasno i nikom ništa nije bilo jasno! Jasno je bilo to da je pandan Beatlesa izdao album koji je pandan upravo objavljenog “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” i s te strane nije bilo nejasnoća. The Rolling Stones su bili sve ono što uglađeni Beatlesi nisu. No s dru,ge strane, nije bilo kritičara, ali i sljedbenika grupe Rolling Stones koji nije u nevjerici zavrtio glavom nad kojom se nadvijao veliki upitnik s pitanjem, “Što im je ovo trebalo?”. E sad, prošlo je pola stoljeća ili detaljnije 50 godina od tog datuma izlaska i status albuma…
pročitaj više
Apeninski simfo izričaj je uz kanconu identifikacija poluotoka, ali i prezentacija kulture, naslijeđa i ingenioznosti njenih stanovnika i aktera u umjetnosti. Festival u San Remu, kancona u svojo esenci i progresivni rock sa svim derivatima su obilježili dvadeseto stoljeće na poluotoku i uveli je u novo. Za normalno je očekivati da će to novo stoljeće biti na neki način naslonjeno na nasljeđe iz prošlog i baš to se dogodilo, iako ne doslovno, na albumu “Opium Populi”! Na našim prostorima nepoznata grupa Tazebao je izdala album koji u atmosferi u sebi nosi nasljeđe prošlih vremena, ali u svom kontekstu i konceptu gleda u budućnost. Usudio bih se reći, više u budućnost na…
pročitaj više
Nema kraja inspiraciji diskografskih kuća kad je u pitanju grebanje po dnu kace i lansiranje već sto puta viđenog, pod parolom novoga. Ovaj put se za potvrdu ove tvrdnje pobrinula diskografska kuća Rhino, koja je izdala novo izdanje grupe the Doors i to samo singlica. Na divljenje auditorija, napravili su ogroman iskorak u odnosu na 2013. godinu kad su izdali “The Doors Singles Box”, koji se kao što samo ime kaže, sastojao od, pogodite, od singlica naravno. Da bi ipak napravili kakvu takvu razliku, došli su na ideju da ravnopravno prezentiraju ondašnje “a’ i “b” strane. Ruku na srce, jest, kad bi se singlica izdala, na njoj bi na “a”…
pročitaj više
Kad netko ima 77 godina obično se na njega gleda kao na osobu u (naj)kasnijoj životnoj dobi. I ništa lošeg u tome. To je vrijeme kad se sumiraju svi životni računi i polažu pred sobom u onom vječnom “da li bih nešto napravila/o drugačije?“. Kad netko ima 77 godina onda su mu unuci centar malog svijeta oko kojeg su okreče dobar dio dana i života, jer kroz njih se vidi ono što ostaje iza. Sve je ovo veoma lijepo napisano, ali ne odnosi se na jednu osobu, na Ringo Starra. Iako već tamo od sredine šezdesetih nije trebao raditi ni dana da bi luksuzno živio do kraja života, Ringo od…
pročitaj više
Još u Rujnu 2016-te godine, Sparks su najavili novi album. Detaljnijih informacija nje bilo, jer je u to vrijeme album još bio u fazi nastanka i vjerojatno se nisu nadzirale konture finalne verzije. Napokon, skoro točno godinu dana kasnije album “Hippopotamus” izlazi. U medije je pušten video s naslovnom kompozicijom i te je najavljena turneja. Pomalo čudi ovdje, na našim prostorima da Sparks nakon pola stoljeća djelovanja još uvijek ima status zvijezda. No, onome tko pozna o čemu se radi, nema iznenađenja. Sparks – “Unaware” Ono što krasi Sparks je neprestana mijena i nepredvidljivost u kreacijama i odabiru stilova. Ne rijeko uzimaju “trash” (smeće) i bruse ga do artističkih visina.…
pročitaj više
Motorpsycho izdaje album “The Tower”! Iako oslonjen na ostavštinu iz prošlog stoljeća, Motorpsycho je u posljednjih desetak godina za sobom povukao veliku rijeku sljedbenika, većinom iz neke vrste undergrounda. Kažem neke vrste, jer u biti onaj underground kojeg smo poznavali u prošlom stoljeću više de facto i ne postoji. Motorpsycho se profilirao kao sastav koji sluša prošlost, živi u sadašnjosti i osluškuje budućnost. U tom kontekstu vjerojatno treba i gledati ovo izdanje, koje je ujedno i “najteže” djelo ovih kreativnih Norvežana. Kako bend iz sebe ima impresivan opus, u toj mjeri, da su svojevremno čak izdali album, “Supersonic Scientists/A Young Person’s Guide To Motorpsycho” koji je u biti parafraza albuma King…
pročitaj više
Gregg Allman je preminuo u Svibnju 2017-te, ali njegov duh i dalje lebdi južnjačkim prostranstvima američkog kontinenta. Kao neosporni lider Allman Brothers Benda, Gregg je s bratom Duaneom i ništa manje bitnom ekipom koja je činila ovaj legendarni južnjački sastav, kreirao južnjačku muzičku scenu prošlog, ali i ovog stoljeća. Iza ovog sastava i nije ostao toliko veliki opus koliki je bio njihov utjecaj na muzička gibanja u prošlom stoljeću. I kad o utjecajima govorim, moram se ponovit u dvije stvari. Allman Brothers Band su snimili jedan od najvećih živih albuma u povijesti muzike, “Live at Fillmore East”. Slijedom toga ne čudi i sljedeća frapantna činjenica. Za vrijeme života prve inkarnacije…
pročitaj više
Dan nakon što je u medije pustio dvije pjesme, “I Don’t Know” i “Come On To Me”, Paul McCartney je objavio novi album, “Egypt Station”. Bio je to nasljednik uspješnog albuma “New”, kojeg je izdao 2013. godine. Interesantno je to da je McCartney lansirajući singlicu inzistirao na sinonimu, “duple “a” strane”, što zorno ukazuje da obje kompozicije imaju jednak tretman, jednako su kvalitetne i slušljive. Kuriozitet je i u tome što je baš McCartneyjeva matična grupa The Beatles uvela u muziku pojam “duple “a” strane”, kad su izdali singlicu na kojoj su bile ” Penny Lane ” i “Strawberry Fields Forever “. Bizarnost se ovdje ne zaustavlja, jer je potonja…
pročitaj više
Preminuo je još jedan velikan, ovaj put iz kraut rock okruženja. Holger Czukay nije bio samo pionir ovog pokreta već puno, puno više od toga. U biti, na sam spomen krauta, automatski se nametala asocijacija na Holger Czukaya i njegovu grupu Can. Holger Czukay nikada nije bio posebno zainteresiran za rock koji je vladao top listama. Poznajući činjenicu da se školovao pod palicom Karlheinz Stockhausena, postaje jasna njegova muzička orijentacija. Doduše, cijenio je Frank Zappu, Hendrixa, pa i Beatlese, ali njegovo bilo je kucalo na sasvim drugačijim frekvencijama. Kad je 1968. godine s Irmin Schmidtom, Jaki Liebezeitom i Michael Karoliem osnovao grupu Can, uskočio je na brisani prostor kojeg je…
pročitaj više
Preminuo su-osnivač grupe Steely Dan, Walter Becker ! Walter Baker je bio sve samo ne klasična rock zvijezda i kao takav se nije nikada ni prikazivao. Genij koji je ležao u njemu je isplivao davnih sedamdesetih prošlog stoljeća i do današnjih dana osigurao svom vlasniku status legende. Da, legende, jer Donald Fagen i Walter Becker su uspjeli napraviti što u njihovo doba nitko nije, vratili su trominutnu kompoziciju na top liste. I ne samo to, u njih su utakli jazz. I ne samo to, nego su taj jazz veoma često profilirali „new orleanskim“ zvukom. E sad, zamislite, vrijeme je dvadesetominutnih kompozicija, konceptualni albumi caruju top listama, ELP, Jethro Tull, ..…
pročitaj više
“Sometimes I feel so uninspired” je stih Winwoodove istoimene pjesme koju je kreirao za života grupe Traffic. Mogao bi biti ironično upotrebljen kao podnaslov ovog albuma, jer stvarnost je potpuno na drugoj strani. Ne samo da ovom čovjeku ne fali inspiracije, već je pola stoljeća u pogonu i stvara, stvara fina i rafinirana djela. Ne želim reći da je Winwood umjetnik za odabranu publiku, ali da za njega treba biti spreman, to sigurno. Steve Winwood je na počecima svoje plodne karijere proglašen za „wunderkinda“, jer je do svoje osamnaeste godine s grupom Spencer Davis Group imao nekoliko hitova na top listama. Neki od njih su današnji evergrini. Po napuštanju Spencer…
pročitaj više
00:00 Motorhead, odnosno “zaklada” koja ih predstavlja, lansira novi album grupe pod nazivom “Under Cöver”. Sam naslov implicira i potvrđuje da se radi o obradama koje je Motörhead isporučio za svog vijeka. Poznato je da se Lemmy & Co nisu libili na svoj način izvest mnogo toga i što je posebno interesantno, pri tom su isporučivali obrade koje su u najmanju ruku bile interesantne, da ne upotrijebim koji blagonakloniji izraz od toga. Snimke koje su se našle na albumu su nastale u periodu od 1992. do 2015. godine. Kao i uvijek u ovakvim slučajevima, kao mamac gladnoj publici, na albumu će se naći obrada pjesme “Heroes”, David Bowiea. Ova je…
pročitaj više
U poodmaklim godinama prirodnom smrću, preminuo je Jerry Lewis! Ovaj svjedok i sudionik filmske revolucije prošlog stoljeća nas je napustio tiho, kao što se i povukao iz javnog života kad je prestao snimati filmove. Puno je toga poznato o ovom umjetniku i magu komedije, ali iza sebe je ostavio poprilično upitnika s kojima će se susretati budući biografi. Jedno od najvećih je nikada prikazan film “The Day the Clown Cried”, o njemačkom klaunu zatočenom u koncentracijskom logoru. Jerry je nakon što je film snimljen, otkupio film i sve kopije koje su bile napravljene do tog trenutka i smjestio ga u osobni bunker. Posljednja njegova izjava o tom filmu datira iz…
pročitaj više
Steven Wilson je nova ikona proga i u to nema nikakve sumnje. Samo površan pogled na aktivnosti posljednjih godina, upućuje ne samo da je sebi osigurao prostor na današnjoj progresivnoj sceni, već i da je stekao ogromnu reputaciju među starom gardom. I to reputaciju koja se prvenstveno manifestira u obliku povjerenja koje mu redom ukazuju velikani kad planiraju lansirati osvježena izdanja iz prošlog stoljeća. Tako je Steven Wilson jedno živo biće, pored Roberta Frippa kojem je baš Fripp povjerio remasteriranje nekih albuma matične grupe King Crimson. Njegovi remiksevi postaju toliko upečatljivi i majstorski odrađeni, s punim razumijevanjem originala, da su na novim izdanjima grupa Yes, Jethro Tull, King Crimson, Gentle…
pročitaj više
Kao potvrda lansiranja novog albuma lansirana je singlica “Cowboys Or Indians”, na kojoj su surađivali Elliott Power, Mïnk i YSEÉ. Slijedile su ih singlice “Sick Lullaby” i “The Road”. Ništa nije upućivalo da će se nastavak suradnje preliti van okvira žanra, a pogotovo ništa nije upućivalo da će se grupa okrenuti trenutno najkarizmatičnijoj figuri u rocku danas, Mark Laneganu. Stoga i jest pomalo s iznenađenjem primljena informacija, da na albumu pored nabrojenih suradnika, uz grupu UNKLE nastupa i Mark Lanegan. Da, Mark Lanegan je tu i svojim glasom daje kredibilitet albumu koji će razvukao van granica žanra kojeg njeguje sastav. Po objavljivanju te informacije, u medije su lansirana dva singla,…
pročitaj više
Da se po poznatim osobama nazovu kometi, to je znano još od davnina, ili pak, novi planeti i nebeska tijela, i to je poznato od davnina. Pa čak i novootkriveni organizmi se katkad nazivaju u čast osoba zaslužnih za nešto veliko i ozbiljno. U povijesti davanja naziva i imena <em>(bar meni)</em> nije poznato da se novo ime daje po rockerima. I to se naposljetku dogodilo! U znanstvenom magazinu <strong>The Zoological Journal of the Linnean Society, </strong>koji se izdaje pri<strong> Oxfordu</strong>, tog dana 2017. godine izlazi članak koji objavljuje vijest da je otkrivena nova vrsta prahistorijskog krokodila. Ništa neobičnog u toj vijesti, da taj monstrum nije dobio ime po, …. –…
pročitaj više
Nema broja obradama albuma stoljeća “The Dark Side Of The Moon”. Nema ni broja stilova kojima je odrađeno ovo djelo, od čiste reprodukcije, na principu copy-paste (Dream Theatre), preko Southern/blues verzije (“Dark Side of the Mule”/Gov’t Mule), pa kompanjon diska (Flaming Lips), pa sve do a capella verzije (“Dark Side of the Moon A Cappella”). Kyle Shutt, gitarista grupe The Sword, je lansirao svoju verziju ovog remek djela. Dakako, radi se o doom verziji, koju su na trenutke dotakli Dream Theatre, ali u biti nitko obradio u potpunosti u tom stilu. Na albumu su sudjelovali Shuttovi pajdaši iz matične grupe The Sword, basist Bryan Richie i bubnjar Santiago Vela III,…
pročitaj više
Nakon što je okončao turneju s originalnom postavom iz prve faze stvaralaštva, Santana se nakratko povlači iz javnosti. Veoma rijeka pojavljivanja su bila striktno vezana uz dobrotvorne izlete, da bi se odmah potom povukao u zaštićenu privatnost i intimu studija. Lebdjelo je pitanje, što to Santana radi? Zna se da nikada nije spavao na lovorikama, i uskoro je postalo jasno zašto ga nema. Santana je oživio davno uspostavljene veze s legendarnim Isley Brothers, u stvari, s preživjelim članovima Ronaldom i Ernie Isleyom. Znajući legislativu Isley Brothersa postaje jasno da je Santana nakon povratka korijenima, ovaj put odlučio za jedan drugačiji korak unazad, prema izvornom urbanom soul, funk, blues rocku pomiješanim…
pročitaj više
Alice Cooper je od svojih početaka bio fenomen u rock miljeu. Na početku karijere je snimio četiri albuma i njima stekao malu, ali odanu bazu sljedbenika. Bio je neka vrst mosta iz tradicije scenskog iz šezdesetih na sedamdsete, predvodnik, pa i prorok onoga što će tek doći na heavy/teškometalnoj sceni. Kao vjerni sljedbenik Artura Browna i njegovog scenskog performansa, Alice Cooper je petim albumom „School’s Out“ dočekao svojih pet minuta. Istoimena singlica je poharala top liste i prijetila u biti da potopi Coopera kao “one hit wondera“. Smogavši snage, sa svojim bendom snima nasljednika, “Billion Dollar Babies” i od onda stvari ipak idu svojim tokom. “School’s Out” postaje dio koncertnog repertoara,…
pročitaj više
Preminula je najveća faca Hollywooda, Sam Shepard! Za života se okušao u svim područjima filmske i kazališne umjetnosti, a bio je nominiran i za Oskara za ulogu Chucka Yeagera u filmu “Put u svemir”. Film je pobrao nepodijeljene pohvale i proslavio Sama kao jednog od najvećih. Nije ležao na lovorikama, te se posvetio pisanju drama, režiranju, pisanju scenarija i dakako, usput je cijelog života glumio, i to kako! Koliko osobno znam, ne postoji ni jedan film u kojem je on igrao, a da nije dobio najveće ocjene, kako od kritike tako i od publike. U svom pisanom opusu ima 44 drame te je 1979. godine za svoju dramu “Sahranjena djeca”…
pročitaj više
Tog srpnja 2017. godine nije bilo medija koji se nije osvrnuo na pronalazak nepoznate slike, “Little Electric Chair”, poznatog umjetnika kod poznatog pjevača. Dakle: Alice Cooper je davnih sedamdesetih, kad su svemirom vladali neki drugačiji običaji, u magli maligana i svega ostaloga, od Andy Warhola primio za to vrijeme običan dar, njegovu sliku. (prva verzija vijesti, koju će sam Alice demantirati kasnije kazavši da mu je sliku poklonila tadašnja djevojka za rođendan!). Kako je u to vrijeme Andy bio samo dobar prijatelj, i uvrnuti umjetnik kojeg se sluša, Alice je sliku primio, spremio i zaboravio na nju. U međuvremenu je Andy Warhol postao ikona pokreta, legenda umjetničkog miljea, a Alice…
pročitaj više
Chester Bennington, pjevač grupe Linkin Park je pronađen mrtav u svom stanu u Los Angelesu. Policija je izjavila da je uzrok smrti vješanje. Na tu vijest u medijima su se instant pojavile špekulacije o povezanosti s preminulim Chris Cornellom. Naime, Chester se objesio na Chrisov rođendan, oba su umjetnika okončala na isti način i u veoma kratkom vremenskom razmaku. Bili su prijatelji, a dan nakon Chrisove smrti, Chester je objavio veliko pismo preminulom prijatelju. Chester i prije imao suicidalne porive, to nije bila tajna. Traume su sezale u djetinjstvo, kad je bio izložen seksualnom maltretiranju. Bio je suosnivač i član bendova Linkin Park i Stone Temple Pilots. Imao je i…
pročitaj više
Malo je bendova tako žilavo proživljavalo svoje zvjezdane, ali i one teške trenutke i pri tom ostali vjerni svojoj muzici i publici. Status Quo su jedan od najžilavijih. Svojim su imenom u potpunosti potvrdili svoju odluku da se ne mijenjaju. Teško da se u povijesti muzike može naći primjer bolje simbioze imena i izričaja tijekom desetljeća. Iako je za očekivati da će se do u beskonačnost ponavljati i reciklirati svoje prve note, to se nekim čudom nije dogodilo. Svirajući bazični boogie Status Quo su postali jedan od “onih legendarni” bendova iz zlatnih godina prošlog stoljeća, kad je na sceni bilo mjesta za svakoga. Imajući u ruci par svjetskih hitova, bend…
pročitaj više
Sunnysiders su izdali novi album, treći po redu, ako računamo “10 Kartolina s Daleke Obale”. Ovom bih prilikom taj album preskočio, jer na kraju balade, osim ako nisi Brian Ferry, autorski radovi su ti koji “skidaju ili stavljaju kapu“. Kad su 2011. godine izdali “Licence To Blues” bio je to iskorak u poznatom pravcu. Po oformljenju, izbor instrumenata nije ostavljao puno dvojbe o orijentaciji. To je prvi album i dokazao. Na albumu “Licence to Bles” je odskočila “Hard Connection”, koja je svojom zaraznom pjevnošću uskočila u vagon malobrojnih, u kojem joj društvo prave “Jugo” i “Tempera”. (ruku na srce, više mi se sviđa živa verzija iz TV studija od one studijske,…
pročitaj više
00:00 Medijski neprimjetno, izašao je album “Summer Storms & Rocking Rivers”, Steve Hacketta u suradnji s mađarskim „jazzerima“ Djabe. Za neupućene poprilično iznenađenje, no za one koji znaju za Hacketta i njegove afinitete, savršeno logičan potez. Bit je u tome što je suradnja Hacketta i benda Djabe počela još 2011. godine i protegla se na sljedeću, 2012.-tu. (ali se i nastavila u prekidima!). Bila je to kolaboracija na ravnopravnim osnovama, jer niti je Hackett bio gost, niti su Djabe bili prateći band. Takav “fer” odnos snaga doveo je do iznenađujuće balansiranih snimaka, nepretenciozno izvedene u maniri vrhunskih izvođača. Album je uhvatio dio magije koja je vladala na pozornici, te je…
pročitaj više
00:00 Pomalo ispod radara, Laibach izdaje novi album, „Also Sprach Zarathustra”. Iznenađenje je tim veće, jer je Laibach tih mjeseci ipak pod fokusom javnosti i medijskih reflektora, poglavito radi “turneje” u Sjevernoj Koreji, te prikazivanja dokumentarca “Liberation Day”, koji je nastao tom prilikom. Time je postao jedini rock bend u povijesti muzike, koji je nastupio u Sjevernoj i Južnoj Koreji. Album je nastao kao soundrtrack istoimene kazališne predstave u režiji Matjaz Bergera. Kao što sam naslov kaže, album „Also Sprach Zarathustra” je temeljen na djelu velikog njemačkog filozofa Friedricha Nietzschea. Laibach – “DAS NACHTLIED I” Verzija koja se našla na albumu nije identična onoj koju je donijela predstava i prema…
pročitaj više
U potpunoj medijskoj tišini je preminuo veliki francuski avangardni kompozitor Pierre Henry. Ne brinite, nećete naći naslovnice s njegovim imenom masno otisnutim, nećete vidjeti “tribute” koncerte za koji dan, nećete slušati danima na TV kanalima kako je utjecao i radio za života. I naposljetku, nećete na glavnim vijestima televizije o njemu čuti ni ono najosnovnije: “Preminuo je veliki glazbenik!” A sve to skupa bi trebalo, jer Pierre je bio pionir “Musique concrète“, pravca avangarde koja je eksperimentirala s muzikom iz njenog izvora i u samoj esenci. Drugim riječima, eksperiment se u pravcu provodio spoznajom da sve što u prirodi stvara neki zvuk da je taj zvuk ujedno i nota. Shodno…
pročitaj više
00:00 Na stranu činjenica da diskografske kuće, a i umjetnici (od onih koji su još živi!), grebu po dnu kace i lansiraju ostatke ostatka sa snimanja, te po tko zna koji put remasteriraju albume koju su bili remasterirani od remasteriranih snimaka koje su remasterirane s originalnih audio traka, ipak u nekim slučajevima ta jagma za škudama nije toliko prozirna. I nije tajna da se još uvijek, ma koliko čudno zvučalo, i te kako dobro prodaje sve s mirisom šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Ne znam u kojem će smjeru diskografska industrija krenuti jednom kad se zadnje note objave, kad se više ne bude dalo ništa remasterirati i malo drugačije…
pročitaj više
Nije uspio doživjeti dan i vidjeti svoju autobiografiju u izlozima knjižara. Greg Lake je preminuo u Prosincu 2016. godine i ostavio iza sebe u najmanju ruku, ogromnu prazninu. Bivajući svjestan svoje smrtnosti, kao uostalom i svako normalno ljudsko biće, prije smrti je prionuo pisanju autobiografije, kako bi za buduća pokoljenja sačuvao svjedočanstva na događaje u kojima je sam aktivno sudjelovao, a koji su promijenili tokove suvremene muzičke umjetnosti. Greg Lake je bio umjetnik koji je svoj osobni život i sve vezano uz njega držao daleko od medijske pažnje, u fokusu je bilo samo jedno, muzika. Njegov osobni život je bio njegov, i to je u to vrijeme, a i kasnije…
pročitaj više
Svijet muzike je izgubio još jednog velikog igrača, ovaj put nešto mlađe generacije. Dave Rosser, gitarista grupe Afghan Whigs, je preminuo u pedesetoj godini od neizlječivog raka debelog crijeva. Buntovnik od mladih dana nije se predavao i do zadnjeg se sekunda života borio protiv bolesti. Pomoći nažalost nije bilo. Nema tome dugo da je zajedno s Greg Dulliem nastupao i snimao. Pa čak i kad mu je dijagnosticiran rak, Dave je ušao u studio s matičnom grupom Afghan Whigs te im pomogao u snimanju njihovog posljednjeg albuma “In Spades”. Greg Dulli je pak sa svoje strane napravio skoro pa nemoguće. Svojim je aktivnostima, “GoFundMe” kampanjom nesebično financirao liječenje pajdaša iz…
pročitaj više
00:00 Osnovna zadaća drugog albuma jest izbjegavanje „prokletstva“ nastavka i reciklaže već rečenoga na prvom. Povijest muzike je prepuna drugih albuma koji su pokopali grupe i time ga vezali uz pojam „prokletstvo“. Pored toga, drugi album u pravilu nosi odmak i time u neku ruku predstavlja most prema nadolazećem opusu i prvijenca koji je zasjao na zvjezdanom nebu. Obrnuto proporcionalno promašenim, na drugoj strani vage se nalaze uspješni drugi albumi, koji se u biti mogu izbrojiti na prste. U povijesti, u prošlom stoljeću, grupe su kako tako dobivale šanse za treći, popravni album, ali danas, teško da itko ima šansu za popravni nakon neuspješnog nasljednika. Algiers, jedno od najvećih iznenađenja…
pročitaj više
Jedan od najvećih Kraut Rock sastava, grupa Can, je izdao trostruko vinilno izdanje pod imenom “The Singles”. Izdanje je dostupno i u drugim formatima, CD, download i stream, ali fokus je ipak na vinilu. Ne za ništa! Can je svojim djelovanjem oslikao njemačku progresivnu scenu u prošlom stoljeću, pa čak i nakon raspada grupe, jedan od osnivača Holger Czukay nastavlja prenositi utjecaj benda kroz svoje solo radove i kolaboracije s mnogim umjetnicima, od kojih su neki bili van miljea u kojem je Can carevao. Pored toga što je svojevremeno udario temelje Kraut Rocka, Can je desetljećima bio jedna od najutjecajnijih avangardnih grupa. Odjek njihovog rada je daleko stigao, toliko daleko da su…
pročitaj više
Kao što podnaslov sugerira, baš tako bi se mogo opisati album grupe Cheap Trick. Izlasku je prethodila singlica “Long Time Coming”, kojom bend podcrtava sam naslov izdanja.. Cheap Trick su posljednji album “Bang, Zoom, Crazy … Hello” izdali godinu prije, dok je prethodnik, “The Latest”, bio izdan u razmaku od sedam godina. Gledajući na kronologiju izlaska albuma ovog benda, postaje jasno da je vremenski razmak do izlaska ovog albuma najkraći u skoro u cijeloj karijeri benda, koja se proteže unatrag pola stoljeća. Po izlasku albuma Cheap Trick kreču na turneju. Ovaj put su bili u društvu s grupom Foreigner i Jason Bonham’s Led Zeppelin Experience. Interesantna je kombinacija ovog tria…
pročitaj više
Gov’t Mule izdaje album “Revolution Come…Revolution Go”! Tim povodom u medije su puštene dvije singlice, “Stone Cold Rage” i “Sarah, Surrender”. Album su djelom producirali Don Was i Gordie Johnson, a dijelom ga je brusio sam Warren Haynes, alfa i omega grupe. U biti pravo je čudo da je album nekako finaliziran, jer je Haynes bio na sve strane zauzet „side“ projektima, dok je s Gov’t Mule istovremeno bio na beskonačnim turnejama diljem sjevernoameričkog kontinenta. Stoga nije ni čudo da su kompozicije, odnosno njihovi kosturi nastajali na pozornicama, za vrijeme jamova tokom izvedbi standarda grupe. Gov’t Mule – “Stone Cold Rage” Da, kažem standarda, jer Gov’t Mule je postala jedna…
pročitaj više
Članovi zagrebačkog underground sastava Hakuna Matata (Goran Markić – bubnjevi i back-vokali, Danko Stefanović – bas i back-vokali i Krešimir Mišak – gitara, ukulele, vokal) imaju bogatu povijest koja seže sve do Padjen benda, Animatora ili Patrole. Između ostalog, Hakuna Matata su imali i uspješne suradnje s mnogim drugim umjetnicima – Zoran Predin, Darko Rundek, Krešimir Blažević, Renato Metessi, Davorin Bogović, Marina Perazić… “Snovi i oružje” njihov je četvrti studijski album s 14 novih pjesama koje u cijelosti glazbeno i tekstualno potpisuje Krešimir Mišak, osim pjesme “Potpuna predaja” za koju tekst potpisuje Maja Bošković. Iako je ovakav autorski rad u sjeni njegovog rada na nacionalnoj televiziji na promicanju rubnih znanosti,…
pročitaj više
Hm, iako se svijet nalazi u najturbulentnijem razdoblju nakon II. Svjetskog rata, gdje lideri najmoćnijih zemalja svijeta otvoreno propagiraju fašizam i netoleranciju, i iako skoro cijela svjetska populacija živi u neprestanom strahu od terorizma i mogućeg nuklearnog sukoba, ne može se reći da glazbena industrija i izvođači općenito ikako motiviraju slušatelje na reakciju kakva je postojala 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća. I to usprkos tome što danas zbog pojave interneta imaju puno veći utjecaj nego tada. Nasuprot tome, većina mainstream izvođača svojski se trudi kretenizirati svoje slušateljstvo kvazi pjesmuljcima o sisama i guzicama. Ipak, na svu sreću, još uvijek postoje glazbenici koji žele mijenjati svijet na bolje i ne mogu…
pročitaj više
Robert Fripp kapitalizira na tko zna kojoj po redu mladosti matičnog sastava. King Crimson je ponovo IN, dvorane su rasprodane, aktualna turneja po sjevernoameričkom kontinentu se produžava iz dana u dan, tiraže su ponovo na nekadašnjim visinama i uglavnom, King Crimson je još jednom potvrdio da je uz Hajduk, vječan. Nakon što je izdan album sa živim snimkama s turneje „Radical Action to Unseat the Hold of Monkey Mind“, nedugo nakon njega izlazi novi EP, ovaj put sa snimkama iz Berlina, Pariza i Beča. Pored intrigantno poznatog naslova, na EP-u su se našle dvije verzije velikog hita David Bowiea, “Heroes”. King Crimson – “Heroes” Snimljena je u Berlinu, veoma blizu…
pročitaj više
Preminuo je Gregg Allman! Nakon 69 ljeta, Midnight Rider je sklopio oči! Ne mogu reći da me je vijest iznenadila, jer Gregg već neko vrijeme nije bio pri zdravlju, iako je cijelo vrijeme bio na turnejama sa svojim benom, a i pokušavao je ponovo oformiti Allman Brothers Band. Posljednja turneja je bila prekinuta na savjet doktora, te se vratio kući na liječenje. Bilo je govorkanja da je u bolnici, ali Gregg je osobno demantirao tu vijest. I bilo je to posljednje od njega, ultimativni posjetitelj je pokucao i na njegova vrata, povevši ga na ponovni susret s Duanom, Berryem i Butchom. Gregg Allman je bio legenda Southern Rocka, institucija koja…
pročitaj više
Nakon lanjskog koncertnog albuma “Ritchie Blackmore’s Rainbow: memories In Rock“, Blackmore je s istom ekipom snimio još dvije pjesme. Postava koja je napravila nove snimke, prve nakon 22 godine, je u najmanju ruku impresivna. Čileanac Ronnie Romero vokal, iskusni klavijaturist Jens Johanson (Yngwie Malmsteen, Stratovarius) i ritam sekcija Blackmore’s Night, impresivni basista Bob Noveau i bubnjar David Keith. Ritchie Blackmore’s Rainbow – “I Surrender” Prva kompozicija “I Surrender”, pjesma koju je napisao Russ Ballard i koju su Rainbow već snimili 1981. godine. Možemo slobodno zaključiti da je Blackmore snimio cover samog sebe. Tipično za Blackmorea, baš u njegovom stilu. Romero je dosta različit i mogu reći znatno divljiji vokal od Joe…
pročitaj više
Kao kruna opusa grupe lanisrano je izdanje njemačkih teškaša Rammstein, “Rammstein: Paris”. CD, vinyl, DVD i Blue Ray koji je izdan paralelno, su u najmanju ruku, impresivni. I više od toga. Očito je da Rammstein i te kako polaže do scenske prezentacije, i to pokazuje na najefektniji način. Pored nebrojeno specijalnih efekata, pirotehnika je možda ovom prilikom dovedena do svog savršenstva. Toliko da se moramo zapitati, gdje su granice i koliko je sve skupa sigurno. Sam pogled na pozornicu u plamenu, napunjenu eksplozijama i čime sve ne, pored vizualnog upućuje i još neke poruke, koje bend očito želi prenijeti. Nema smisla pisati o fenomenu koji se zove Rammstein, to ću…
pročitaj više
Little Steven ili po rođenju, Steven Van Zandt izdaje solo album “Soulfire”, drugi u posljednjih dvadesetak godina. U stvari, pravo je čudo da taj čovjek uopće izdaje solo album, jer samo turneje s Bossom mu nose veći dio godine. Pored sviranja solo gitare u E-Street bandu i sudjelovanja na svim snimanjima albuma i turnejama s Bruce Springsteenom, Van Zandt glumi u filmovima i serijama. Vjerojatno najpoznatija uloga u kojoj se našao jest uloga mafijaša u seriji „Sopranos“. Little Steven – “Soulfire” Ni to mu nije dosta. Radi kao novinar i to ne baš u nekakvim lokalnim izdanjima već u “The Huffington Post”-u i “The New York Times”-u. Radi i kao…
pročitaj više
Preminuo je Chris Cornell! Obično se ovih dana počast odaje pripadnicima starije generacije rockera, koji su imali tu sreću i preživjeli burne sedamdesete. No, ovaj put, nažalost, otišao je relativno mlad čovjek, muzičar, frontman, Chris Cornell. Do svoje 52. godine Chris Cornell je bio aktivni član grupe Soundgarden, Temple of the Dog i Audioslave. Projektima u kojima je sudjelovao kao pokretač ili samo kao gost, nema broja. Možda nama najintrigantniji je projekt kojeg je ostvario s Yogi Lonićem. Smrt ga je zadesila u naponu snage i pod pomalo nerazjašnjenim okolnostima. Iako ničim nije nagovještavao, čini se da je ipak „digao ruku na sebe“. Misterija je tim veća kad se zna…
pročitaj više
U sklopu “Jimi Hendrix Revolution Tour”, Randy Hansen je održao koncert u amsterdamskom Q-Factory klubu. Randy je na našim prostorima slabo poznati gitarista, ali na nekim drugim prostorima uživa ugled vrhunskog gitariste i vjernog sljedbenika Jimi Hendrixa. Stoga nije ni čudo da su muzičari veliki dio publike koja ga redovno dolazi vidjeti. Koncerti su u pravilu u manjim, klupskim prostorima, ali isto tako u pravilu su puni. Ruku na srce, sama muzika koju izvodi jest najprikladnija u prostorima u kojima stane najviše tisuću ljudi. Sam je Hendrix počeo u njima i uvijek napominjao, da su mu klupski prostori najdraži za koncerte. Ne za ništa, jer komunikacija s publikom je najprisnija…
pročitaj više
Dok je sa svojim matičnim bendom The Jam ostvario sve što se moglo ostvariti u to vrijeme, Paul Weller i na solo planu ne posustaje. Tog Svibnja 2017. godine lansira trinaesti solo album “A Kind Revolution”. Ovaj je album u biti nasljednik / nastavak usješnog “Saturns Pattern”, kojeg je izdao 2015. godine. Tanka nit koja se proteže preko dva albuma jest izraziti utjecaj ranog rocka R&B-a, soula, jazz, funka i folka. U njegovom slučaju, ovo nije ništa neobično, čak komotno bi se moglo reći, očekivano. Jer, prisjetimo se, The Jam, s kojima je Weller počeo svoju karijeru su bili jedni od rijetkih bendova iz kraja sedamdesetih/početka osamdesetih koji nisu negirali svoje korijene…
pročitaj više
Pomalo ispod radara, u tišini studija nastajao je dokumentarni film o jednom od najkarizmatičnijih gitarista prošlog stoljeća, Mick Ronsonu. Iako nikada u glavnoj ulozi, cijelog je života bio prisutan i aktivno sudjelovao u nastajanju remek djela muzičke umjetnosti prošlog stoljeća. Ono po čemu će ostati zapamćen jest njegov rad s David Bowiem. Namjerno pišem da je radio s Bowiem, a ne za njega, jer Mick je u biti s Bowiem bio dio kreativnog dua, koji je iza sebe ostavio bezvremenska djela. Nema smisla nabrajati, samo ću podcrtati da je Mick, između ostalih, aktivno sudjelovao u nastanku Bowievih ključnih albuma prošlog stoljeća (“Hunky Dory”, “The Rise and Fall of Ziggy Stardust…
pročitaj više
Robin Trower je na putu da obori sve moguće rekorde kad su godine i kreativnost u pitanju. U osmom desetljeću života izdaje svoje najbolje albume, najprije prije dvije godine „Something’s About To Change“, da bi ovih dana na svjetlo dana lansirao novi album “Time & Emotion”. Red je biti skeptičan kad netko u tim godinama izdaje novi album i pri tom ga specijalizirani mediji dižu u zvijezde. Puno je tu i reklame, tako da je teško razlučiti onu stvarnu kritiku od plaćenog oglasa. No zato postoje vlastite uši i zdrav razum. I što oni kažu? A heba te, kažu da je istina ono što kritičari s Otoka pišu i publika…
pročitaj više
Nakon iznenađujuće uspješnog albuma “Machine Stops”, iz tabora grupe Hawkwind tog Svibnja 2017-te godine dolazi vijest da planiraju izdavanje još jednog albuma, “Into The Woods”. Očito da su Dave Brock i ekipa proživljavali neku treću .. četvrtu mladost, jer ipak, nakon godina plivanja u opskurnosti, Hawkwind se ponovo našao pod svjetlima reflektora i to samo svojom zaslugom. Ne mogu reći da ih i sam nisam svojevremeno otpisao, i tim više me je iznenadilo izdavanje albuma “Machine Stops”, a pogotovo njegov sadržaj. Toliko da sam o njemu napisao preporuku. Album je sazdan na sci-fi priči EM Forstera o distopijskoj budućnosti, i da ne ulazim u detalje koji su poznati, cijelu priču…
pročitaj više
00:00 Ovih dana postaje jasno da rockeri nikada neće u mirovinu, ma koliko se zaklinjali i prenemagali nad godinama, bolestima i inim razlozima odustajanja od aktivnog rockerskog života. Primjera za to ima oko nas na tone, doslovno, tako da je izlišno spominjati ikoga posebno. Stoga nije začudila vijest da Blondie “ponovo jaše“. Po tko zna koji put se izdižu iz vlastitog pepela i ako je vjerovati tradiciji, u taj isti pepeo će potonuti, te time samo zaokružiti jedan „za njih prirodni ciklus“. Ne zaboravimo, nema tog broja koji bi pokrio propadanje, uzdizanje i ponovno propadanje ovog karizmatičnog sastava. Ako se ikada bude pisala povijest muzike s tog aspekta, onda će…
pročitaj više
00:00 Postoji u životu jedno pravilo, da u biti pravila nema. Pitanje o kokoši i jaju je jedno od tih vječnih i nikada odgovorenih. Kako u životu tako i u muzici, život priča svoje priče, a jedna od njih je i priča o James Litherlandu i James Blakeu. Na prvi pogled između ove dvojice nema nikakvih dodirnih točaka. James Litherland je bio ikona gitare i jedan od pokretača progresivne grupe Colosseum, koja je ostavila zvjezdani trag na muzičkom nebu prošlog stoljeća. Bio je suosnivač najtragičnije super grupe Mogul Thrash, .. i da ne nabrajam dalje. Na drugu stranu James Blake pored istog imena kao i Litherland, je na sasvim drugim muzičkim…
pročitaj više
Mark Lanegan je izdao deseti studijski album „Gargoyle“. Naslov na našem jeziku označava „vodorigu“, rijeć koju nalazimo u jeziku arhitekture, a koristi se za izrezbarine u obliku zmajeva, ljudi i drugih oblika legendarnih zvijeri koje rigaju vodu iz usta, poglavito na sakralnim i drugim većim objektima. Mark Lanegan ili poznatiji kao „dark Mark“ definitivno je opravdao reputaciju „princa tame“. U albumu kojem prevladava tamna boja, gdje svjetla ima u minimalnim nijansama, tek toliko da pruži nadu. A nada umire zadnja! Da se vratimo albumu. „Gargoyle“ je dosta sličan prethodniku, „Phantom Radio“ iz 2014-te, ali puno zaokruženiji i cjelovitiji. „Phantom Radio“ je imao sjajnih pjesama, ali konceptualno „gleda u leđa“ albumu…
pročitaj više
Moram priznati, iako sam veliki fan grupe Procol Harum i iako sam svojevremeno optimistično, ali sa zadrškom najavio novi album “Novum”, rezultat koji je polučilo ovo izdanje me je iznenadio. I to je u najmanju ruku rečeno, jer impresije su daleko jače od običnog “iznenađenje”. Gary Brooker je jedini originalni član benda, ali iskreno rečeno, to se baš i ne osjeća. On je uvijek bio lokomotiva benda, a njegov vokal zaštitni znak, te je za bilo koji album koji nosi ime Procol Harum, dovoljna njegova prisutnost. Tako je i na ovom albumu, sve je kompozicije sam napisao. Tekstove je odradio Pete Brown, koji je (manje-više uspješno) zamijenio Keith Reida na…
pročitaj više
Kad je Ray Davies najavio album, “Americana”, pobudio je ne malu pažnju u muzičkim krugovima. Poglavito radi samog naslova, jer je upućivao na žanr u kojem Ray nije bio “kod kuće”. Ili je to pak bila samo percepcija koja je ležala na opusu matične grupe the Kinks, pa i solo albuma tijekom decenija. Album po izlasku ruši barijeru koju je kreirala nevjerica, te donosi Ray Daviesa u lepršavom americana izdanju, dakako, protaknim njegovim karakterističnim izričajem. Ovo je bilo prvo izdanje Ray Daviesa od davne 2008. godine, kad je izdao posljednji album “Working Man’s Cafe”, dok je s matičnom grupom Kinks posljednje izdanje imao u prošlom stoljeću, točnije 1994. godine i…
pročitaj više
Teško je danas razmišljati o nekom plasmanu muzike koja svoje uporište i inspiraciju traži u nekonvencionalnim, odnosno, u formama koje su nekada žarile i palile, a danas su osuđene na samo promociju i tešku egzistenciju. Egzistenciju koja se temelji na ljubavi prema muzici, žrtvovanju da bi se ostvarilo nešto što “malo koga zanima” i naposljetku, da bi se materijaliziralo nešto što “rijetko tko kupuje“. Samim tim, umjetnici kojima poriv ne dopušta da krenu u bljutave komercijalne vode, osuđeni su na svojevrsnu izolaciju, ignoriranje, pa čak i podsmijeh suvremenika. Pogotovo onih koji su se prodali za “šaku škuda” i lagodno žive na krilima kiča i retardiranog ukusa prevladavajućih trendova. Jedan od…
pročitaj više
Preminuo je Allan Holdsworth! Teško je Allana obuhvatiti u par rečenica, pa makar one bile neka vrst nekrologa. Ovaj je čovjek toliko zadužio muziku prošlog i ovog stoljeća, da mu je još za života trebao biti dignut spomenik. Ipak, širokim masama, a pogotovo današnjima, Allan je ostao nepoznat. Iz jednostavnog razloga, uvijek je radio u sjeni i bez pompe. Svoju je jednostavnost pretočio u životni moto, ali s druge strane, svoj je pristup muzici obogatio toliko kompleksnim formama, da je tokom vremena postao uzor ne samo jedne generacije gitarista. Dovoljno je spomenuti da su ga za direktan uzor naveli Eddie Van Halen, Joe Satriani, Greg Howe, Shawn Lane, Richie Kotzen,…
pročitaj više
Vječni teškaš, pionir Heavy izričaja, Deep Purple, je lansirao album “InFinite”. Album nosi simptomatični naziv “InFinite”, što je višeznačan pojam, koji označava beskonačnost u trodimenzionalnom prostoru. Po izlasku albuma bend je krenuo na turneju, kojoj su nadjenuli ime “Long Goodbye Tour”. (U sklopu turneje su posjetili Zagreb) Kombinacija naziva albuma i turneje daje pak jedno drugo tumačenje svega skupa. To je ono neminovno, čega su očito svjesni i članovi ove dugoživuće grupe. “Nothnig last forever” kao da između redova poručuju svima koji su još uz njih. A armija slijednika ove grupe je ogromna. Na stranu što su se tijekom godina “potrošili“, ali svojim radom i energijom su pronijeli da trend…
pročitaj više
Posljednjih godina Bob Dylan intenzivno radi na projektima u kojim prvenstveno iznosi na svjetlo dana zaboravljene kompozicije iz prošlosti i time pridonosi očuvanju kulturne baštine Amerike, ali i ljudskog djelovanja u muzici uopće. Počeo je 2015. godine, kad je objavio album „Shadows in the Night“, na kojem je obradio pjesme Franka Sinatre. Godinu dana kasnije, 2016. godine, izdao je album „Fallen Angels“, s kojim nastavlja “tradiciju” obrada. Krajem iste godine je počeo raditi na osmišljavanju i realizaciji albuma „Triplicate“, te je Veljači 2017-te godine puštena u medije prva pilot singlica “My One and Only Love”, kojeg su napisali Guy Wood i Robert Mellin, a Sinatra snimio 1953. godine. Mjesec dana nakon…
pročitaj više
Svi ljubitelji teškog izričaja su s oduševljenjem dočekati ovu vijest. Mastodon je konačno lansirao dugo obećavajući album “Emperor of Sand”. Kao prethodnica, izdana je singlica “Sultan’s Curse”. Kao što je bio običaj, za album se moglo pribilježiti na Amazonu, tako da u trenutku izlaska naručitelj dobije najpovoljniju cijenu i brzu isporuku. Album je izdan u digitalnom obliku i to kao CD, a bio je dostupan i za download. Naknadno je izdano vinilno izdanje (180-grama), s duplim omotom. Ukratko, Mastodon je išao utabanim stazama. Sam album, prema izjavama članova benda, sadrži impresije iz njihovog života, akumulirane u posljednjih sedamnaest godina. Dakako, sve skupa umotano u tešku baražnu vatru metalnih rifova. Mastodon…
pročitaj više
Branimir Ostojić, aka Bo Fortin je do danas izdao 21 album. Stoga je teško preko jednoga doprijeti do esence njegovog stvaralaštva pogotovo ako se zna da je svoj muzički put počeo davno, davno, još krajem šezdesetih kad je “skidao” Colosseum, Cream, Hendrixa …. Tih davnih vremena, sjećam se, znao je s bubnjarem (Frana Tonči) i basistom (pok. Petar Zanki) svirati opus grupe Cream, dok im „ruke ne bi opale“. Bili su to svirački maratoni, prepuni jamova i u biti, cijeli se koncert mogao tako promatrati, kao jedan veliki jam. Prolazile su godine, (muzičko) odrastanje je donijelo sazrijevanje, te je Branko radio izlete u mnoge žanrove koji su mu u trenutku…
pročitaj više
Ne mogu reći da je me samo izdavanja albuma “Face” iznenadilo. Suradnja Pat Mastelottoa i Markus Reutera ne datira od jučer. Štoviše, proteže se na nekoliko sastava pod kapom King Crimson familije. Pat Mastelotto i jest član King Crimsona i trenutno je jedan od tri (četiri) bubnjara u formaciji. Markus Reuter je „klasičar” koji svojim pristupom sviranju gitare obara sve standarde i šeta se po nepreglednim poljima inspiracije. Spoj tehnike, tehnologije, talenta i afiniteta načinio je od ovog gitariste “poželjnu udavaču” svakog ozbiljnijeg progresivnog benda. “Face” nije čak ni prvo zajedničko izdanje ovog dua. Pod “krinkom” benda Tuner, izdali su album “Pole”, sastavljen od 15 kompozicija. Za razliku od prethodnika…
pročitaj više
00:00 Nema tome nešto puno vremena kad je Ian Anderson pred nosom Metallice (koja je btw oličenje žanra i njegov najjači i najkomercijalniji predstavnik), dobio Grammy Award u Heavy Metal kategoriji. Ruku na srce, jest da je odluka žirija bila malo čudna, jer Jethro Tull i sam Ian Anderson nikada nisu naginjali Heavy Metalu, već samo njegovim elementima obogatili svoj izričaj. No, što je bilo, bilo je, Grammy Award za teškometalnu grmljavinu se našao u rukama Ian Andersona. I to je povijest! Tih se dana 2017. godine ispisivala jedna drugačija, još bizarnija povijest, kad je Ian Anderson i opus matične grupe u pitanju. “Jethro Tull: The String Quartets” je album…
pročitaj više
Sljedbenici grupe Genesis i njenih (bivših i sadašnjih članova) slave. Novi album Steve Hacketta, “The Night Siren” je lansiran i sam pogled na pilot “In the Skeleton Gallery”, odaje da je album i više nego dobar. Prema nekim recenzijama čak i jedan od najboljih ovog umjetnika. Iako je po izlasku bilo teško razlučiti medijsku kampanju od stvarnog mišljenja, pogotovo jer danas u biti i nema reference u muzici kojoj se apsolutno vjeruje (ta su vremena iza nas!), album je izborio svoje mjesto u opusu i to u gornjem razredu Album predstavlja svojevrsni „lament“ nad situacijom u svijetu. Ili kako je sam Hackett izjavio, skoro posljednji “wake up call” za čovječanstvo.…
pročitaj više
The Residents su od samog osnutka, prije pola stoljeća, pa sve do današnjih dana bili sinonim za avangardno, progresivno, uvrnuto i nadahnuto. Svaki od bezbroj albuma, a njih ima, 44 studijska, 21 snimljen uživo i bezbroj kompilacija, su djela koja govore svaki za sebe. I priča neku drugu, posebnu priču. Na stranu što su bili pioniri tehnološkog probitka modernog zvuka (prvi ikada izdan album na CD-u je bio njihov), ipak je lucidnost i logika koncepta bila ta koja spaja mane više sva djela koja je stvorio ovaj bend anonimusa. Kažem anonimusa, jer The Residents nikada nisu otkrili svoj identitet i od prvih dana postojanja nastupaju pod maskama. Uostalom, maska u…
pročitaj više
Naš najpoznatiji duo, 2CELLOS su najavili album “Score” s video singlom, obradom teme Henry Mancinija, “Moon River”. Teme koja je obilježila vrijeme u kojem je nastala i proslavila ionako briljantan film “Doručak kod Tiffanyja”. “Moon River” je pak samo jedna od … . Društvo joj prave još mnogi evergrini, jer ovaj je album u biti neka vrst pogleda unatrag. Sve je dakako obučeno u suvremeno ruho, a produkcija se pobrinula da se s kompozicija skine veo arhaičnosti. (2CELLOS su i poznati po vrhunskoj produkciji, a ako se sjetimo tko sjedi za producentskim pultom, onda je sve jasno! Na albumu se tako uz “Moon River” našla vječna tema iz filma “Titanik”,…
pročitaj više
Preminuo je Chuck Berry! Današnjim generacijama ovo ime neće baš previše reći, no svi u muzici znaju veoma dobro tko je bio Chuck Berry! Ono što današnje generacije ne znaju, da nije Chuck Berryja ne bi bilo ni današnje muzike, bar ne u poznatom obliku. “Djedica rock’n rolla”, utemeljitelj modernog rock izričaja, promotor bunta među mladima i nadasve, nadasve, uzor i inspiracija manje više svim golobradim mladićima s početka šezdesetih kad je krenuo British Boom. Chuck Berry ne može biti opisan drugačije nego kao čovjek od koga je djelom sve počelo i kao čovjek koji je svojim radom i rezultatima tog rada obilježio ne samo svoju epohu, već ogromno vremensko…
pročitaj više
Tedeschi Trucks Band je nastao u trenutku kad su supružnici Derek Trucks i Susan Tedeschi shvatili da njihova kompatibilnost seže dalje od braka. Rezultat te spoznaje je Tedeschi Trucks Band, koji nakon definitivnog raspada the Allman Brothers Benda doživljava pravu renesansu. Prisjetimo se, bend je osnovan 2010. godine kao side projekt Derek Trucka, koji je u to vrijeme bio član Allman Brothers Banda. Zajedno s Warren Haynesem je na pozornici (uspješno!) mijenjao legende, Duane Allmana i Dickey Bettsa. Iako na marginama medijske pozornosti, 2011. godine Tedeschi Trucks Band izdaje prvi album “Revelator”. Tedeschi Trucks Band – “Let Me Get By” Album je bio jedno od najugodnijih iznenađenja na medijskoj sceni…
pročitaj više
Tih je godina bilo očito da se David Byrne “navukao” na kazalište i mjuzikl. Štoviše, navukao se na mjuzikle u kojima su glavne teme žene. Daleko od toga da sve skupa nastaje kao na tekućoj traci, prolaze godine od ideje do realizacije. U tim je intervalima David „ispod radara“, ali to si može dopustiti. Kad je David Byrne u pitanju, postojanost i neosporni art pristup radu priskrbili su mu auru velikog umjetnika. Što i jest! Samo podatak da je još od sedamdesetih aktivan i to kao lider planetarno popularne art grupe Talking Heads, da bi po njenom raspuštanju pisao muziku za balete i paralelno izdavao solo albume. O kolaboracijama s…
pročitaj više
Laibach je gostovao u Sjevernoj Koreji kao prvi zapadni rock band koji je ikada nastupio u toj zemlji. Ne Rolling Stonesi, ne U2, ne Eric Clapton ili Jethro Tull, već Laibach! Nakon 35 godina postojanja Laibach je došao na naslovnice svih svjetskih magazina i bio “prime time news” na svim svjetskim TV postajama. Činjenica je toliko morbidnija, jer Laibach potenciraju naci ikonografiju i dovode izričaj do redikuloznih gabarita, kako bi tim satiričko/kritičarskim pristupom naglasili svu besmisao naci pokreta i njegove filozofije. Da li su organizatori u Sjevernoj Koreji znali za ovo, sigurno da jesu, da li je Veliki Vođa, Kim Jong Un znao za ovo, jest sigurno (jer je i…
pročitaj više
U povodu obljetnice izlaska, na tržište je plasirano prošireno, “deluxe” izdanje prvog albuma grupe Cream, “Fresh Cream”. Izlazak ovog albuma je nagovijestilo, a potom i potvrdilo dolazak nove epohe u muzici i potpuno novih odnosa unutar samih medija. Muzika je uvijek bila prisutna u životima ljudi, još od davnih pećina do današnjih dana, ali nikada nije bila sastavni dio života u obimu u kojem je bila dva desetljeća krajem prošlog stoljeća. Ne mogu reći da grupa Cream i njihov prvijenac “Fresh Cream” imaju isključive zasluge za to, ali ono što mogu reći je da su debelo pridonijeli statusu kojeg je muzika imala u to vrijeme. Shodno tomu, album predstavlja jedan od kamena…
pročitaj više
Porodica pokojnog George Harrisona stoji iza projekta kojim se želi osvježiti sjećanje na ovog velikana. Dakako, sve je podređeno “bogu novca“, ali, ajmo biti realni, oni samo slijede trend koji se pokazao veoma profitabilan. Tržište je zapljusnuto box setovima remasteriranih snimki iz prošlog stoljeća, izdanja se lansiraju u digitalnom, ali i analognom obliku. Vjerojatno u ovom trenutku ne postoji ni jedno veliko ime iz šezdesetih/sedamdesetih koje ovih dana na tržištu nema svoj box set, u nekoj varijanti. George Harrison je za života stekao auru velikog humaniste, te je svoju karizmu, po raspadu Beatlesa usmjeravao na dobrotvorni rad. Paralelno s njime snimao je albume, od kojih je prvo solo izdanje ”…
pročitaj više
Otišla je još jedna legenda! Ovaj put naša, lokalna. Preminuo je Laco! Nakon teške bolest ultimativni posjetitelj je pokucao i na njegova vrata. Naše Malo Misto je ostalo siromašnije za jednu osebujnu ličnost, osobu koja je živjela i radila među nama i koju smo viđali svaki dan. Skoro neprimjetno je nestao iz naše svakodnevnice prije par mjeseci i naposljetku i iz naših života. Svirati javno počeo je davno, kad je dao otkaz u škveru, “jer za njega nije bio život odraditi radno vrijeme i otić kući“. Bio je umjetnička duša, vrhunski animator te je od rane mladosti uz gitaru zabavljao sve koji su ga htjeli slušati. Svakim danom sticao je…
pročitaj više
Preminuo je Larry Coryell! U potpunoj medijskoj tišini umjetnički svijet je izgubio još jednog velikana. Čovjeka koji je pridonio da se fuzija prelije na područja gdje je suvereno vlado rock izričaj i time je na “stranu fuzije” privukao cijelu armiju koja je potom vjerno slijedila sve događaje iz tog miljea. Kad to govorim, mislim na umjetničko sljedbeništvo, ali ne i nezanemariv financijski dobitak. Sjetimo se samo da su se jazz albumi u doba prije eksplozije fuzije prodavali u nekoliko stotina, u najboljem slučaju tisuća primjeraka (ako je izvođać imao veliku rodbinu), da bi potom, po spajanju rocka i jazza, te tiraže dosezale astronomske brojke, koje su vodile prepunim (velikim) dvoranama.…
pročitaj više
Lansiran je box set grupe Hawkwind. Sastoji se od četiri albuma odnosno 5 CD-a. Na prva tri izdanja su albumi koji su izdani u devedesetim godinama prošlog stoljeća, kad je grupa izdavala i te kako dobre albume, iako je iz poznatih razloga, bila ispod radara medija. Pa i danas, nakon što je napokon priznat status ovoj grupi, rijetko će te išta naći o njoj osim u specijaliziranim izdanjima. Grupa se u devedesetima stabilizirala i djelovala u osnovnoj kostur formaciji, Dave Brock, Alan Davey i Richard Chadwick, te opus kojeg su stvorili predstavlja ujedno i ekstenziju embrionalnog iz sedamdesetih, na kojem su stekli reputaciju. Prvi album iz kolekcije je “The Business…
pročitaj više
Opće je poznato tko je bio Robby Krieger i što je radio u prošlom stoljeću. Za one koji ne znaju, dovoljno je pokraj njegovog imena napisati “Light My Fire”, “Love Me Two Times”, “Touch Me”, “Love Her Madly”... , da bi ga se automatski povezalo sa sastavom The Doors. Robby je bio jedan od zaštitnih znakova velike grupe, kompozitor i nezamjenjiv gitarista na sceni. Po raspadu matične grupe, odnosno odlaska Morrisona na nebeska polja, s ostalim članovima snima dva albuma i potom zauvijek odlazi u solo vode. Tek će se projektom “An American Prayer” ponovo približiti starim pajdašima i to je bilo to! Njegov solo rad je dobro poznat sljedbenicima…
pročitaj više
00:00 Objavljeno 13.02-2017. Nakon izlaska albuma “Unknown Pleasures” Joy Division su krenuli na turneju po Europi koja je bila dosta zahtjevna. Svirali su gdje god su ih zvali što je pogoršavalo simptome pjevačeve bolesti. Ian Curtis je sve teže podnosio putovanja i nedostatak spavanja tako da su mu epileptični napadaji postajali sve jači i učestaliji. Dobijao bi napadaje tijekom nastupa, publika nije shvaćala ozbiljnost situacije, već su bili uvjerenja da je to sve dio njegovog originalnog performansa na pozornici. On sam bi se osjećao posramljeno i poniženo, što je dovelo i do njegovog prvog pokušaja suicida predoziranjem barbituratima 07. travnja 1980. Osim njegovog zdravstvenog stanja, ništa manje komplicirano i stresno…
pročitaj više
Nakon višegodišnje pauze, Vanja Orlandić je izdao novi album i dao mu ime “North Star” Kao i prethodnik „What’s Happening?“, i “North Star” je izdan u kućnoj produkciji. Dakle, sa svim manama koje je nemoguće izbjeći kod stvaranja albuma u „dnevnom boravku“. Bez čvrste strukture, album je sazdan od 9 kompozicija, redom autorskih instrumentala i jedne obrade (“I’m all right”). Sve su kompozicije na album smještene unutar izričaja kojeg njeguje Vanja, te u biti nema ni jedne koja odskače atmosferom ili pristupom. To ukazuje na činjenicu da je Vanja u traženju došao do nekog finalnog cilja, kad se o pristupu govori. Evolucijski nije napravio iskorak u odnosu na prethodnika, ali…
pročitaj više
Preminuo je veliki jazz pjevač Al Jarreau! Pjevač je dan prije nego je preminuo smješten u bolnicu zbog iscrpljenosti. Pri ulasku u bolnicu je izjavio da odustaje od turneja i povlači se samo radu u studiju i posvećuje obitelji. Al je otišao i još jedan veliki jazz pjevač se pridružio nebeskoj armiji. Osobno, Al Jarreau je bio prvi jazz pjevač kojeg sam mogao slušati u mladosti i nekako mi je otvorio vrata koja su me odvela k tom žanru. Da nisam sam potvrđuje 16 studijskih albuma i nebrojeno snimljenih u živo. O suradnjama i kompilacijama je izlišno govoriti, jer ih je bilo doslovno na stotine. Al Jarreau je rođen u…
pročitaj više
Dadaizam vuče svoje korijene iz davnine, iz prapočetaka artikulacije moderne muzike ili točnije, rađa se u Švicarskoj 1916-te godine u Cabaret Voltaire baru, koji postaje hram pokreta. Svoje je zvjezdane trenutke imao u nekoliko navrata tijekom proteklog stoljeća, ali ono po čemu će ostati zapisan u povijesti moderne muke jest utjecaj koji je kontinuirano širio od svog osnutka, pa sve do današnjih dana. Dadaizam u svojoj esenci nosi negaciju samog pristupa i kroz transformaciju zvuka dolazi do katkad ironičnih, katkad satiričnih, ali većinom do apsurdnih trenutaka koje prenaglašava kako bi podcrtao bit na kojem leži. Jedan od sastava koji cijelog kreativnog života kroči stazom dadaizma je i DDAA ili punog…
pročitaj više
00:00 Objavljeno 06.02-2017. Rock povijest je prepuna priča o bendovima koji su imali obećavajuće početke i nenadane tragične završetke. Jedna od takvih priča je i ova, ali ono po čemu je ona ipak posebna je da se ovdje radi o bendu koji je sa samo dva albuma, a zahvaljujući jedinstvenom zvuku i karizmatičnom pjevaču imao ogroman utjecaj na alternativnu rock scenu, a taj utjecaj se održao do danas. Sigurno ste već svi pogodili da se radi o Joy Division. Možemo slobodno reći da su Joy Division promijenili samo lice glazbe. Stvarajući novi, mračni, intenzivni, hipnotički zvuk, pod njihovim utjecajem nastaju U2, R.E.M., The Cure, Nirvana i mnogi drugi. Ali krenimo…
pročitaj više
Mjesto događaja: Birmingham Datum: 4. veljače Povod: posljednji koncert grupe Black Sabbath Ovako će nekako povijest zabilježiti ovaj događaj i pospremiti aktere i sve sudionike u povijesnu ladicu, u koju će se svraćati sve manje i manje, dok prašina zaborava ne prekrije samu esencu i potonuće u zaborav bude ono neizbježno. Sadašnjost je ipak, na sreću malo drugačija! Pa evo malo i iz te perspektive. Teško je reći da li će 04. Veljače ostati u povijesti upisan zlatnim ili crnim slovima. Tog dana je legenda, Black Sabbath održala svoj posljednji koncert. Black Sabbath nakon ovog datuma prestaje postojati, te se komotno može reći, era ranog Heavy Metala je završila! Pola…
pročitaj više
Preminuo je John Wetton! Nakon neizvjesne bitke s rakom, otišao je u 67. godini života. Teško se išta smisleno može reći, jer Wetton je bio čovjek koji je obilježio progresivnu eru prošlog stoljeća. Svakom, pa i površnom poznavatelju prog miljea prošlog stoljeća ovo ime puno znači, a o onim drugim, koji su uronjeni u izričaj, za njih je ovaj dan obojen u crno. Počeo je kao basista progresivne grupe Mogul Thrash, koju je oformio ex gitarista Colosseuma, James Litherland. Grupa je snimila jedan briljantan album istog naziva i nestala kao meteor u svemirskim dubinama. Wetton se potom pridružuje Gordon Haskellu i s njim svira do prelaza u grupu Family. Bivajući…
pročitaj više
Ime Djam Karet ili u prijevodu s indonezijskog jezika, “Elastično Vrijeme” točno odražava “raison d’etre” istoimenog benda. Iako su na sceni preko 30 godina, malo su poznati čak i poznavateljima muzike. Veliki dio krivice snose sami, jer su od prvog albuma, simptomatičnog naziva “No Commercial Value” sami odvratili medije i time interes široke publike za svoj rad. Eksperimentirajući u okvirima psihodelije prošlog stoljeća, Djam Karet je sve samo ne normalni rock bend. Izdavanjem albuma i turnejama su sebi priskrbili malo sljedbeništvo, poglavito u matičnoj zemlji, Americi, ali i tu su marginalni. Razvijajući svoj opus, njime su tabali puteve za budućnost žanra, beskompromisno su gazili eklektičkom psihodelijom, te su se našli u…
pročitaj više
Legenda ne posustaje. Album “Find a Way to Care” još nije ni zagrijao police, a uz njega se našao novi. John Mayall je izdao novi album “Talk About That”! Pored John Mayalla (vokal, klavijature, usna harmonika i gitara), tu su još Greg Rzab (bas), Jay Davenport (bubnjevi) i Rocky Athas (gitara). Kao specijalni gost, na svoj zahtjev, u dvije kompozicije (“The Devil Must Be Laughing” i “Cards on the Table”) se pojavljuje Joe Walsh. Njegovo je prisustvo dalo posebnu boju Mayallovim autorskim kompozicijama. Za producentskim pultom je sjedio sam Mayall uz asistenciju Eric Cornea (koji je ujedno direktor diskografske kuće Forty Below Records, koja izdaje ovaj album). Sam album sadrži…
pročitaj više
Preminuo je Butch Trucks i time nastavio tužni niz R.I.P. posveta. Logično je za očekivati da će se ovaj niz čak i intenzivirati u danima koji su pred nama, ali kad se objavi vijest o odlasku osobe s kojom ste odrasli, ma koliko bili spremni, pogađa pravo u srce. Jedna od tih osoba je i Butch Trucks koji je davne 1969. godine zajedno s braćom Duane i Gregg Allman, Dickey Bettsom, Berry Oakleyjem i Jai Johanny Johansonom utemeljio najpoznatiji južnjački sastav Allman Brothers Band. Butch je bio taj koji se pretvorio u lokomotivu i vukao ritmiku sastava do konačnog, izbrušenog izričaja i konačnog ustoličenja među zvijezde. Drugi bubnjar u sastavu,…
pročitaj više
Nekako ispod radara je prošla vijest da je snimljen (montiran) film o još jednoj velikoj grupi iz sedamdesetih. Riječ je o grupi Grateful Dead i filmu “Long Strange Trip”. Dokumentarac je na svijetlo dana donio presjek rada grupe, od njenih početaka do današnjih dana. Interesantni su baš ti današnji dani, jer evo već par godina održavaju “posljednju turneju“, “posljednje koncerte“. Ali “grip” publike nikako da popusti. Iako bez alfe i omege grupe, Jerry Garcije, koji je preminuo 1995, godine, grupa u poprilično izmijenjenom sastavu, ali ipak s par originalnih članova na sam mig ili dojavu o koncertu puni u trenutak sve rapložive prostore. A tu prvenstveno mislim na velike američke dvorane.…
pročitaj više
„Osobno, pomalo sam skeptičan, ne zato što sumnjam da će Mike Oldfield napraviti smisleno djelo, već radi one druge, čisto kreativne strane. Nakon pola stoljeća nastaviti onda gdje si stao sa svojim možda najboljim radom, to je rijetkima, ako ikome uspjelo u mjeri da se taj nastavak smatra integralnim dijelom “projekta“. Ostaje da sačekamo i vidimo!“ Ovo su bile riječi s kojima sam zaključio objavu vijesti da Mike Oldfield priprema novi album. Moj je skepticizam počivao na činjenici da je Mike Olfied u nekoliko navrata tijekom umjetničkog života u potpunosti zaokružio svoj dio opusa i otvarao novi, potom i njega zatvarao i nakon 26 studijskih albuma vjerojatno ni on sam…
pročitaj više
Preminuo je Mike Kellie! Imao je 69 godina. Mike je dalekih sedamdesetih osnovao dva velika benda, danas nažalost gurnuta na margini događanja, ali koja svako malo izrone na površinu i nedugo nakon, potonu u zaborav. Legendarni Spooky Tooth su osnovani na pepelu grupe Art, koja je pak direktni nasljednik grupe V.I.P., u kojoj je stolovao Keith Emerson. A sve je počelo sastavom Locomotive, kojeg je Mike osnovao zajedno s Chris Woodom, koji se kasnije pridružio Steve Winwoodu u osnivanju grupe Traffic. Sa sastavom Spooky Tooth Mike prodire u sam vrh ondašnje scene, postaju neka vrst kult grupe. Karizmatični Gary Wright je nedugo nakon dolaska postao alfa i omega grupe, te…
pročitaj više
Dakle, pored pitaj bloga koliko “Hall“-ova, na horizontu se pojavio još jedan. Ovaj put posvećen časnim starinama, današnjim veličinama i novim nadama Heavy Metala. Prvi laureati novoutemeljene kuće su Ronnie James Dio, Lemmy Kilmister i Vinny Appice. Vjerujem da za nikoga od navedenih ne treba neko posebno objašnjenje zašto su se našli na toj, počasnoj listi. Iako je na njoj moglo bit još kandidata, ali … . Da i ti ne bi bili zakinuti, pobrinuo se organizator te konačnu listu možete vidjeti dolje. Fešta se odražala 18. Siječnja-2017. godine u Kaliforniji, u Expo Centru u Anaheimu. Sav prihod je bio uplaćen u zakladu “Ronnie James Dio Stand Up And Shout…
pročitaj više
Rick Wakeman je nakon dugo godina ispunio svoj mladenački san. Snimio je album na kojem je odsvirao kompozicije koje su na njega utjecale tijekom mladosti i sazrijevanja u punokrvnog umjetnika. Malo tko si može priuštiti ovakav izlet, jer ruku na srce, album ne nosi komercijalnu komponentu, a ni sam izbor kompozicija ne podilazi nikome. Rick Wakeman je klasični pijanist, odgojen, odrastao u klasičnom okuženju i to je vidljivo s svakom odsviranom notom. Sama lokacija izvora nije nužno i determinacija umjetnika, jer Wakeman je bio i član jedne od najvećih progresivnih grupa u povijesti, grupe Yes, i to u vrijeme njihovog kreativnog vrha. Mimo upotrebe tona elektronike i svega što ima…
pročitaj više
Progresivna grupa The Flaming Lips je objavila album “Oczy Mlody”. Kao pilot je lansirana singlica “How??”. Na prvi pogled je vidljivo da sam naziv baš i nema neko duboko značenje, a sumnju je otklonio idejni tvorac Wayne Coyne, izjavivši da ne znači ništa, ali da mu se sviđa muzika riječi. Album “Oczy Mlody” je nasljednik uspješnog prethodnika “The Terror”, izdanog 2013. godine. Doduše “The Terror” nije posljednje izdanje, ali jest posljednje autorsko. (Flaming Lips su 2014. godine izdali album obrada “Beatlesa, “With a Little Help From My Fwends”, te finalizirali projekt s Miley Cyrus). Interesantno je porijeklo imena albuma. “Oczy Mlody” u biti na poljskom znači “oči mladih”. Iako frontman…
pročitaj više
Fairport Convention je možda najkarakterističniji primjer žilavosti i upornosti u muzičkom miljeu, te i najzorniji pokazatelj što se događa kad vas prekrije veo medijske ignorancije i nezainteresiranost današnjeg (mladog) auditorija, a u vama ima još snage za stvaranje. Dakako, u tom slučaju je najbitnije pogonsko gorivo, koje se sastoji od dva sastojka, sljedbeništva i volje za iskorakom. Fairport Convention ima oboje. Još u prošlom stoljeću stvorili su odanu bazu fanova koja se i pored razvrstavanja u različite tabore, nekako uvijek vraćala njima kad im je zatrebala podrška. Stoga i nije čudno da su u toku kreativne plodne faze u sedamdesetima prošlog stoljeća, pored izdavanja albuma, osnovali čak i svoj festival…
pročitaj više
Povodom godišnjice smrti David Bowiea i sedamdesetog rođendana (kojeg nije doživio), zaklada koja je osnovana nakon njegove smrti, pomalo iznenada na tržište lansira EP “No Plan”. Radi se o snimkama koje je Bowie kreirao za mjuzikl “Lazarus”, premjerno izvedenim 2015. godine. EP sačinjavaju četiri pjesme. “No Plan,” “Killing a Little Time” i “When I Met You”, te kao bonus pjesma, “Lazarus”, s njegovog posljednjeg albuma “Blackstar”. Bowie je svoje posljednje dane proveo pod svjetlima reflektora, ali ne zbog bolesti. Nitko krajem prošle godine nije ni u snu mogao znati da je umjetnik smrtno bolestan. Radeći neumorno nije ostavio medijima ni trunku sumnje u svoje zdravlje. Projekt “Lazarus”, koji je na…
pročitaj više
David Bowie ne prestaje fascinirati svojim radom i životom. Tokom karijere duge skoro pola stoljeća, transformirao je sebe, ali i scenu, pa i samu muziku lansirajući likove i mijenjajući ih u ovisnosti o fazama kroz koje je prolazio. Kako je živio tako je i umro, moglo bi se u jednoj rečenici opisati David Bowie i njegov život. Iako je znao za rak i znao je da je neizlječiv, nije posustajao, te je posljednjih godina života proveo u manijakalnom radu i pokušaju da ostane to što jest, David Bowie. Nema uopće dileme da li je uspio u tome. Još od lansiranja prvog singla “Blackstar”, kad još nitko nije znao o čemu…
pročitaj više
Prije točno pola stoljeća Elektra je izdala prvi album grupe The Doors. O značenju samog albuma je izlišno govoriti, kako u sklopu opusa grupe tako i u kontekstu vremena u kojem je izašao. Dovoljno je spomenuti da se godina izlaska, kao i cijela epoha prepoznaje po izdavanju nekolicine albuma (The Beatles -” Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“, Jefferson Airplane – “Surrealistic Pillow”, Jimi Hendrix – “Are You Experienced”….) među kojima je i ovaj antologijski album. Prema mnogim anketama prvijenac grupe se smatra ujedno i njihovim najboljim albumom. Doduše, kao i uvijek, gazimo područjem gdje ukusi caruju, te stoga ne bih sa svoje strane bio toliko radikalan. Pogotovo kad se…
pročitaj više
Drugo desetljeće novog stoljeća je bilo čudesno kad je vinil u pitanju. Iako se početkom stoljeća počeo polako vraćati, kumulativne brojke su bile daleko, daleko od brojki koje su se vezivale za CD prodaju, a pogotovo za brojke koje su carevale u analogno doba. Malo moda, malo trend, malo pozerstvo i puno nostalgija, vinil se počeo vračati sve većim koracima, da bi u 2016. godini doživio neviđenu ekspanziju. Podaci koji su vezani samo za UK tržište (koje jest referentno na globalnom nivou kad je status u pitanju), govore da je u toj godini samo u UK prodano 3,2 milijuna vinila, što je u odnosu na prijašnju, 2015. godinu, povećanje od…
pročitaj više
Brian Eno izdaje album “Reflections”. I kao što je već običaj, pogotovo kod stare garde, album je izdan kao CD izdanje, LP vinil i dakako, dostupan je za skidanje s ovlaštenog servisa. Album nosi samo jednu kompoziciju podijeljenu u četiri stavka, u trajanju od 54 minute. Povodom izlaska albuma Eno je objavio i neku vrst poruke koja ide uz njega. Između redova, iz nje se može iščitati da je ovaj album u neku ruku sublimacija njegovog dotadašnjeg rada i po tko zna koji put pokušava “iščupati” svoj solo rad iz termina “ambijentalne muzike”, za koju kaže da i ne zna što točno znači. I vjerujem mu, jer muzika koju je…
pročitaj više
Godini i danku kojeg uzima nikad kraja! Očito da nema, jer ne prođe dan, a da ne osvane loša ili tužna vijest diljem globalnog sela. Ovaj put je o pop zvijezdi, George Michaelu. Preminuo je u 53. godini! George Michael je poznat kao član dua Wham, koji je snimio nezaboravne hitove, “Last Christmas”, “Club Tropicana” i “Wake Me Up Before You Go-Go”, te nastupao pred prepunim dvoranama. Po raspadu benda, George Michael se otiskuje u solo vode i u njima potvrđuje svoju planetarnu popularnost. Debut album “Faith” se prodao u 25 milijuna primjeraka diljem svijeta. U četiri desetljeća koliko je proveo na pozornici, prodao je 80 milijuna albuma, osvojio 2…
pročitaj više
Odlazeća godina i dalje uzima svoj danak. Na izdisaju, posljednjim snagama uzima sebi veličine i odvodi ih u nebo. Rick Parfitt, gitarista i utemeljitelj grupe Status Quo je preminuo u 68. godini u bolnici u Španjolskoj. Usljed komplikacija nakon operacije ramena, infekcija je bila ta koja presudila Ricku. Nakon pola stoljeća na sceni i neprestane aktivnosti, Rick je našao svoj mir, a nama ostavio prazninu koju je punio još od mladih dana ranih sedamdesetih, kad je s hitovima matične grupe harao top listama i našim srcima. Iako pojednostavnjeni, Status Quo boogie-woogie rock izričaj je preživio sve promjene, stilove koji su se nametali godinama koje su prolazile i skoro nepromijenjen ušao…
pročitaj više
TeamRock, novinska kuća u čijem su vlasništvu kultni muzički magazini, Classic Rock, Metal Hammer i Prog Magazine, je objavila da je podnijela “chapter #11” ili narodnim rječnikom rečeno, objavila je bankrot. Što je značio ovaj nemili događaj po muzičku industriju vidjelo se u nadolazećim mjesecima, pa i godinama, jer Classic Rock, Metal Hammer i Prog Magazine su pokrivali ogroman segment muzičkog djelovanja cijelih generacija umjetnika i uz to pokrivali su neizmjerno stilova koji su se u drugim medijima, ako su i bili prisutni, vukli „ispod radara“. I pored velike čitanosti i posjeta on line izdanja, TeamRock nije uspio financijski kapitalizirati svoje djelovanje i dugovi su rasli i rasli, do te…
pročitaj više
U povodu pola stoljeća od osnutka legendarne grupe The Doors, matična diskografska kuća Elektra na tržište je pustila album s ranim snimkama ove grupe. Snimke su nastale kad je za koncerta tada nepoznate grupe The Doors, Nettie Peña uzela svoj (posuđeni) kazetofon i isturila ga prema pozornici. U tim su trenucima nastale i fotografije koje se nalaze u bookeltu ovog albuma. The London Fog je bio klub na Sunset Stripu, u kojem su The Doors nakon prvih nastupa postali “kućni bend“. U biti, možda se može reći da je London Fogg bio lansirna rampa grupe i mjesto gdje su brusili scenske nastupe. (sjetimo se da je Morrison prve nastupe odrađivao…
pročitaj više
Melodic heavy metal band Mesmera iz Trogira, je potpisao ugovor za izdavanje albuma s diskografskom kućom Miner Recordings. Kako je Miner Recordings poznata po „detekciji“ perspektivnih grupa i njihovom lansiranju, očekivanja su bila velika. Mesmera je album u potpunosti snimila i ispolirala prije potpisivanja ugovora. Sniman je u studiju Gorana Kovača u Splitu u razdoblju od Veljače do Rujna 2015. godine. Izuzetak su bubnjevi, koji su zasebno snimljeni u prostoru Gradske glazbe Zvonimir u Solinu, u Veljači 2015. Mesmera – “Paralyzer” Snimanje mix i mastering je radio Goran Kovač, koji je, prema riječima samih članova, tijekom cijelog procesa bio kao šesti član benda. Cover artwork i booklet design je radio Kristijan…
pročitaj više
Neil Young je neumoran. Oduvijek bio hiperaktivan, ali se ipak nekako očekivalo da će bar “po stare dane” malo usporiti. Teško, nakon uspješnog lansiranja Pono projekta (servis za skidanje muzike visoke kvalitete i istoimeni player), nakon jednog od križarskih pohoda, a ovaj put je na meti bio Monsanto, nakon izdavanja albuma, Young ulazi u studio i … uslijedila je najava. Dakle, Neil Young izdaje trideset i osmi solo album i što je najinteresantnije, za razliku od svojih vršnjaka koji izdaju albume svakih desetak godina, ovo mu je drugi album u istoj godini. (prvi je bio album snimljen u živo “Earth”, izdan u šestom mjesecu 2016. godine) Album “Peace Trail” objedinjuje…
pročitaj više
Kad se spomene ime Greg Lake, automatski se nameće asocijacija na progresivnu muziku i njen najkomercijalniji dio. Iako nije bio član u mnogo sastava, Greg Lake je svojim radom ostavio neizbrisiv trag u muzičkoj umjetnosti prošlog stoljeća. I ne samo to, zajedno s Keith Emersonom i Carl Palmerom je napravio ono što se do njihovog dolaska na scenu činilo nemoguće, privukao je klasičnu muziku na stadione, koje su se redovno punili do posljednjih mjesta. Gregory Stuart “Greg” Lake se rodio davne 1947. godine u Dorsetu i od ranih dana mu je gitara bila u ruci. To „od ranih“ dana ne znači od dvadesete godine ili kasnije, već u godinama koje…
pročitaj više
Preminuo je Esad Arnautalić, muzičar koji je bio jedan od osnivača jedne od najvećih grupa na ovim prostorima, Indexa. Kad su se osnovali Indexi, nije se osnovao samo jedan sastav, već se sa njime rodila “Sarajevska škola” rock muzike, koja je dominirala godinama na našoj sceni. Po odlasku na služenje vojnog roka, Esad napušta Indexe i nikada se više ne vraća u postavu. Zato je muzički život Sarajeva i naših nekadašnjih prostora obogatio bezbrojnim manifestacijama. Kako je bio muzički obrazovan, ubrzo se profilirao kao dirigent i kompozitor. Utemeljio je tada veoma popularne festivale “Vaš šlager sezone”, “Mali šlager”, “Prvi aplauz” i “Dječji šlager”. Za vrijeme najveće popularnosti “šlagera” komponirao je…
pročitaj više
Grupa Heart je izdala DVD sa snimkom velikog koncerta kojeg su održali u Royal Albert Hallu. Koncert je održan u suradnji sa Royal Philharmonic Orchestra i predstavlja u mnogočemu pionirski pothvat za ovaj sastav. Naime, ovo je prvi put da grupa Heart, odnosno sestre Wilson, izdaju video snimku svog koncerta (?), i isto tako, sama suradnja s Royal Philharmonic Orchestra predstavlja „novitadu“ u njihovom opusu. Na snimci koncerta su svi njihovi hitovi, ali i jedna obrada “No Quarter”. Od pjesma s repertoara grupe Heart na albumu se nalaze “Barracuda”, “What About Love”, “Magic Man” …. . Heart, The Royal Philharmonic Orchestra – “Alone” / (Live) Interesantno je da su za…
pročitaj više
Teško da je itko tamo daleke 1965. godine mogao i sanjati da će prvijenac grupe The Who, “My Generation” doživjeti pola stoljeća i štoviše, da će se nakon toga vremena pojaviti osvježen na tržištu u svim svojim varijacijama. Tih davnih godina je mono bio klasika, a stereo luksuz, kojeg su mogli priuštiti samo oni najkomercijalniji. Srećom, i pored robovlasničkog odnosa diskografskih kuća prema umjetnicima, ipak je nekako prevladao razum i u poprilično slučajeva albumi su se snimali u mono i stereo tehnici. To se do danas tim istim diskografskim kućama debelo isplatilo i još uvijek se isplati. Jer svako malo na tržište izlijeće mono verzija nekog albuma ili pak opusa,…
pročitaj više
Prvih osam albuma grupe The Kinks su izdani u obliku box-seta i to u mono sistemu, ili drugim riječima, u originalnom izdanju. Dakako, izdanja su na vinilu. Paralelno s prvih osam albuma u box-setu se nalazi i dupli CD, kompilacija znana kao “The Black Album”. No, ono na što producenti posebno gledaju kao mamac za kupovinu, jest mono album “Live at Kelvin Hall”, koji se već odavno ne može nabaviti, jer njegovo je štampanje tek obnovljeno povodom izlaska box-seta. Kao i svaki box-set i ovaj sadrži booklet sa neobjavljenim fotografijama benda i samog Ray Davisa, Dave Davisa i Mick Avoryja. U najkraćim crtama, box set “The Mono Collection” sadržava sve…
pročitaj više
Trebalo je čekati dugih osam godina od kako je Metallica izdala svoj posljednji studijski album “Death Magnetic”. Prema izjavama članova u vrijeme izlaska, “Hardwired … To Self-Destruct” predstavlja “sljedeću fazu putovanja koje se zove Metallica“. Sve je bilo spremno daleko prije službenog izlaska albuma, samo je timing bio u pitanju. Bilo je očito, jer bili su poznati naslovi pjesama, njihov raspored na album (dvostruki) i isto tako bio je poznat sadržaj dodatka koji se našao na Deluxe pakovanju. Uostalom, album se mogao naručiti na pre-order stranicama benda i specijaliziranih servisa. Metallica – “Hardwired” Album se izdaje u svim mogućim formatima, CD, vinil i download. Deluxe izdanje slijedi svog partnera na…
pročitaj više
Preminuo je Leon Russell! Teško da će današnje generacije prepoznati legendu ispod tamnih očala i duge sijede kose i brade. Ali Leon je bio sve samo ne anoniman. Iako cijelog života nešto ispod svjetala reflektora, ali nikada u sjeni, Leon je bio neizostavni sudionik i kreator nebrojeno događaja u prošlom, pa i u ovom stoljeću. Njegovi počeci sežu duboko u prošlo stoljeće, točnije njegovom sredinom. Počeo je u biti kao pripadnik „Tulsa Sounda“, zajedno s J.J.Caleom, Elvin Bishopom i ostalima. Njegov pohod na Nashville i kasnije na meku rocka, Los Angeles je okrunjen suradnjom sa svim mogućim velikanima tog doba. Teško je i nepotrebno taksativno nabrajati s kime je sve…
pročitaj više
Kad je pred božićne blagdane 2015. godine nenajavljeno izašao album „Pink Floyd – “1965 – Their First Recordings”, malo je kome bilo jasno u kojem smjeru puca marketinška kampanja. (Osim opravdanih nagađanja da se radi o preventivnom izdanju, kako bi se spriječilo da pjesme nakon pola stoljeća postanu javno dobro, jer nisu bile javno publicirane.) Namjerno podcrtavam, marketinška kampanja, jer danas, kad je većina velikih grupa svoj životni vijek privela ili ga privodi kraju, diskografske kuće nemaju drugo do, reciklirati izdano i neizdano u nebrojeno varijanti, kako bi utržili što je moguće više na svojim pulenima. Ovih dana smo svjedoci najava do sada neviđenog broja izdanja, box setova, reklamnih kampanja…
pročitaj više
Sting se napokon vratio. Gotovo zaboravljen u rock miljeu, na velika vrata je ušao u predvorje karijere grupe Police i na njenim temeljima napravio svoj novi album. U trenutku izlaska albuma Sting je bio gotovo zaboravljen u rockerskim krugovima, ali očito da ona, “jednom rocker, uvijek rocker” i te kako živi u njemu. “57th & 9th” je dvanaesti solo album ovog umjetnika i prvi od davne 2003. godine. Drugim riječima, Sting je punih trinaest godina vegetirao kao “čardak ni na nebu ni na zemlji“. Sam naslov albuma je veoma jednostavno demistificirati. Radi se o križanju ulica, a kako je Sting rekao, ove je ulice odabrao, jer ih je prolazio svaki…
pročitaj više
Preminuo je Leonard Cohen! Čovjek koji je najavio svoju smrt i pokušao nas pripremiti na neminovno, ipak je svojim odlaskom izazvao šok i nevjericu. Po tko za koji put se srce ne može pomiriti s mozgom i prihvatit činjenicu da je svijet siromašniji za velikog čovjeka koji je svojom gitarom i stihovima obilježio cijelu epohu. Bivajući najprije pjesnik, koji je svojim senzibilitetom i nebeskim talentom zarobio srca ljubitelja poezije, potom muzičar, koji je svojim sviranjem akustične gitare izazvao nevjericu među kolegama, s neizgovorenim pitanjem “kako je ovo izveo?”, Leonard Cohen je zauzeo svoje mjesto u prošlom, ali i ovom stoljeću. I to na Olimpu! Počeci u muzici su mu bili…
pročitaj više
S obzirom na sve veći generacijski i kulturološki odmak, moramo li brinuti o dobrom starom rock’n’rollu, koji naizgled sve više i više blijedi, i ustupa mjesto nekim drugim zvucima, pogotovo jer stari ratnici 60-ih i 70-ih, poput Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple ili The Rolling Stones, polako vješaju svoje oružje o klin, pripremajući se za zasluženu mirovinu ili u konačnici, za vječna lovišta? Naprotiv, čini se da je spomenute rock ikone otkrila nova generacija obožavatelja takve glazbe, što neizravno koristi novim tzv. revival sastavima poput Jack Slamer. Svjedoci smo da je zadnjih godina taj procvat ojačao, te izgleda kao da je rock 70-ih ponovno izmišljen. Iako zvučati kao neka…
pročitaj više
Nakon pauze od osam godina, Glenn Hughes je izdao novi album, “Resonate”. Ima u ovom izdanju i pomalo ironije, jer očito