Long Play – long life!

Trend ili ….!?

Već sada je jasna jedna stvar – Long Play ploča ili skraćeno LP se vratila u naše živote i to ne tiho i neprimjetno, već na velika vrata i poprilično bučno.

U nekoliko navrata sam na ovom portalu pisao o različitim nosačima zvuka, o prednosti i manama i uz to pratio razvoj događaja. Nedavni preliminarni rezultati za ovu godinu pokazuju očekivanja ogromnog porasta prodaje vinila. Nažalost, iako Lijepa Naša nije ostala van tog trenda, rezultati su poznati smo za UK i USA. Zašto je tomu tako, nije tajna, ali o tom drugom prilikom.

Dakle, prognoze za dva najveća tržišta su ružičaste. Očekuje se najveća prodaja vinila još tamo od daleke 1988. godine. Ili brojkama rečeno, u UK će biti prodano više od tri milijuna ploča, a u SAD-u više od 13 milijuna. E to su već brojke!

Kad pribrojimo ostatak svijeta, dobivamo brojke od kojih se vrti u glavi.

Kad se na sve ovo doda podatak kojeg je iznio Amazon, da je za vrijeme božićne groznice u Americi, najprodavaniji artikl bio – gramofon, dovoljno da veliki igrači shvate “koliko je sati” ili će i dalje držati glavu u pijesku.

LP ploča je nadživjela kasetu, kojoj se više ni traga ne zna, a očito je da će uskoro i CD. Sve ovo ukazuje da je LP ploča neuništiva!

Osnovni razlog – reprodukcija, doživljaj, pa ako hoćete i ekskluzivitet!

I da ne ulazim u detalje, koje sam već obradio u drugim člancima, samo podatak da danas ne postoji ni jedno ozbiljnije muzičko izdanje, koje nije istovremeno izdano na vinilu. O box setovima koji su preplavili tržište ovih dana, da i ne govorim. U stvari, vinil je pored neobjavljenih snimki glavni mamac za kupce.

A nema tome davno, kad je u sedamdesetima kazeta ugrozila vinil, da bi ga početkom devedesetih CD doslovno dokrajčio. U to vrijeme vinil se seli u „ekskluzivne klubove u kojima se plaćala velika članarina“. Jer pored astronomskih cijena dobro očuvanih vinila, koji se više nisu proizvodili, oprema je bila skupa kao “sv. Petra kajgana“. Rijetki su to mogli priuštiti!

No, vrijednosti uvijek nekako isplivaju na površinu, pa tako i status vinila koji je u novom stoljeću polako, ali sigurno počeo svoj pobjedonosni pohod. Prodaja kazeta skoro da ne postoji, prodaja CD strmoglavo pada, a prodaja vinila strmoglavo raste. Dobro, još uvijek su to brojke koje kažu da se prodaja vinila neće nikada ili ne baš tako skoro vinuti u visine iz sedamdesetih, ali, s razvojem novih tehnologija, tko zna?

Zamislite jednog dana, želite prvi album Jethro Tulla, naručite matricu i isprintate 3D printerom svoju kopiju albuma!

Daleka budućnost?

Yok, tu je iza kantuna!

na vrh