Bili su na vrhu hranidbenog rock lanca. Grupa je živjela na dva kolosijeka, na onom koji počiva na urbanoj varijanti root bluesa i drugom, pop orijentiranim kompozicijama koje su u pravilu porobljavale sve top liste diljem svijeta.
Zahvaljujući njima, bili su u trenutku najpopularniji bend na svetu. Jer imati singl kalibra „Albatross“, pa nakon njega „Man of the World”, značilo je samo jedno.
Kao uvod, top liste je posjetila “Need Your Love So Bad”, koja je u neku ruku nagovijestila izlazak iz rigidnih blues voda, iako je napravljena po svim parametrima žanra.
I onda, prije izlaska trećeg studijskog albuma „Then Play On“, na svjetlo dana izlazi singlica „Oh Well“.
Fleetwood Mac – “Oh Well, Pt. 1”
Prvi su koraci ovo velike kompozicije bili nesigurni, u biti i njen je izlazak bio diskutabilan, jer grupa nije vjerovala u nju kao potencijalni hit, a pogotovo ne veliki.
No, u trenutku izlaska, sve su se sumnje raspršile kao mjehur od sapunice, i „Oh Well“ je počela pobjedonosni pohod.
Sama je struktura kompozicije bila neobična i moramo podvući, nesvakidašnja za kompoziciju koja pretendira poziciju na top listama. Sastoji se od dva djela, brzog na „a“ strani singlice i drugog djela, u potpunosti komornog i instrumentalnog.
I sad dolazi ono bizarno, po tko zna koji put u ta vremena, singlica koja je nagovijestila album i porobila top liste, nije se našla na njemu. Mislim da će stvarno trebati neko suvislije objašnjenje od onog „tako je to tada bilo“ da bi se objasnio ovaj fenomen.
Doduše, pravda je ispravljena na američkom izdanju albuma, ali to ne otklanja pitanje koje visi nad ovim izdanjem.
Fleetwood Mac – “Oh Well, Pt. 2”
„Oh Well“ je živa dan danas. Njenoj van vremenosti su pridonijele mnogobrojne obrade, ako se tako mogu nazvati, jer ovu je kompoziciju u biti nemoguće obraditi, može je se izvesti kao cover i tu sve prestaje.
I kad je „OH Well“ polako počela silaziti s top lista i zauzimati svoje mjesto u povijesnim ladicama genijalnog ekspresionizma prošlog stoljeća, Fleetwood Mac lansira novi svjetski hit, „The Green Manalishi (With the Two-Prong Crown)”.
Bio je to swan song ove velike grupe, jer nedugo nakon njenog izlaska Peter Green napušta grupu koju je stvorio i njome zavladao svijetom.
Povijest ove grupe se nastavlja, jednim drugim pravcem, komercijalno čak i uspješnijim, no, stilski, bila su to dva odvojena svijeta, dvije galaksije međusobno udaljene svjetlosnim godinama.
I za kraj, autor svih hitova grupe Fleetwood Mac koji su vladali svjetskim top listama, bio je pogađate, Peter Green.
Peter Green’s Fleetwood Mac – “Oh Well”, Live@ Music Mash 1969
Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Kontakt”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen s portala.
I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Kontakt” page, and I’ll delete this video immediately.