Svi smo mi SoundGuardian !

U ionako opustošenoj sceni muzičkih on line izdanja, još jedno ime je krenulo prema kraju. Da li konačnom, vrijeme će pokazati …

SoundGuardian je jedan od najdugovječnijih on-line muzičkih magazina u nas. Iz sebe ima 20 godina rada, u biti promocije muzike, a poglavito naše scene.

O alternativnim žanrovima ne treba ni govoriti, jer naša medijska scena de facto ne poznaje te kategorije umjetnosti.

Razlog prestanka izlaska, kako je navedeno, je legalne prirode, te samo mogu nagađati o čemu se radi.
Kako je MLP-U prošao kroz slično krizno razdoblje koje je otvorilo opciju gašenja i nekako isplivao s minimalnom štetom (jer ni „prekršaj“ nije bio nekih gabarita) smatram da mogu meritorno govoriti, dakako ako je razlog prestanka rada portala problem autorskih prava (copyright).

Cijela se priča vrti oko činjenice da je trenutno na netu sve vezano za autorska prava, poglavito fotografija, ogromna siva zona. Naime, sve su fotografije (ili videa) pokrivena s jednom od klauzula za upotrebu, u rasponu o free to use, fair use, free for non comercial use,… , do restricted usage.
I to je u redu, raspon od slobodnog preuzimanja i upotrebe, do izričite dozvole autora ili agencije za objave (s naknadom ili bez) je sasvim u skladu sa zakonom, a i sa zdravim razumom.

Postoje stranice koje nude slobodno skidanje fotografija, ali one su rijetke i na prste bi ih se moglo nabrojiti. Pa i onda na nekima postoji zaštićeni sadržaj, koji jest doduše naglašen, ali u kontekstu same stranice može veoma lako dovesti u zabludu.

Sve ostale ….. !

E sad, najveći je problem u tome što na ni jednoj fotografiji ne piše kojoj kategoriji pripadaju, već obično samo stoji Images may be subject to copyright.

I to je to!
Što sad, jer svaka fotografija, ma u kojoj namjeri skinuta i upotrijebljena, može pasti pod bilo koju kategoriju, u ovisnosti o trenutku ili bolje rečeno, ako agencije vide mogućnost zarade.
(koliko je meni poznato, samo jedna agencija daje javno do znanja koji je status njihovih fotografija nanoseći žig na svaku s natpisom „Getty Images“)

Govorim iz vlastitog iskustva, iako sam imao svojih slika s jednog koncerta, našao sam jednu koja mi se svidjela, ništa posebno što se tiče kvalitete, dapače, možda čak slikana mobitelom, ali lijepo se uklapala u kontekst objave. Na slici sam napisao ime autora i stranice s koje je skinuta. (što je još tragičnije, na stranici s koje je skinuta, službenoj stranici izvođača, slika se nalazila pod rubrikom,” free to use”!!).

I nakon par mjeseci, tužba, jer nemam pisanu dozvolu autora za objavu!
I da skratim priču, situacija se nije niti malo ugodno razvijala, te sam bio prisiljen angažirati odvjetnika, koji je nekako izvukao neki maksimum u trenutku.
I nije zgoreg za napomenuti, da je ta agencija, iz Njemačke, koja je bila ovlaštena za naplatu prodala „dug“ našoj agenciji za naplatu potraživanja, i ostalo je već znani hrvatski scenarij ….

Revoltiran spoznajom da se svaka fotografija, ma kako bila označena ili smještana na stranici koja čak omogućava slobodno raspolaganje, može u trenu pretvoriti u Mona Lisu po pitanju vrijednosti i pokrenuti prisilnu naplatu, kontaktirao sam naše predstavnike u EU, ali nažalost, nikakav odgovor nisam dobio.

Razlog kontakta je bio da se na višoj razini pokrene proces u kojem bi se iskritalizirao status fotografije na netu, a ne da se status tumači proizvoljno u ovisnosti o situaciji i što je još gore, mijenja u ovisnosti o situaciji.
Krajnji rezultat tog procesa bi trebao biti jasan i nedvojbeni status fotografije, kojoj grupi pripadaju kad su u pitanju autorska prava i njihova kompenzacija, odnosno, da li je slobodna za uporabu i u kojoj mjeri, odnosno, zabranjena, samo uz dozvolu autora (kompenzacije).

I da, to je moguće provesti, ako može Getty Images, onda ne vidim razloga za ostale.

Stavljajući jasnu, dogovorenu oznaku statusa na fotografiji, izbjegli bi se mnogi problemi i neugodne situacije u kojima u mutnom „ribare“ razne agencije

Ova se problematika u ovom obliku odnosi izričito na fotografije, jer tekstovi su sasvim druga priča, sasvim suprotna ….

I ne, neću odustati, ponovo ću kontaktirati naše predstavnike u EU i pokušati pokrenuti proces koji će unijeti svjetlo u žabokrečinu zvanu ogromna siva zona statusa autorskih prava, prisilnih naplata i agencija koje sve skupa obilato koriste.

na vrh