L.O.T.R. Rocks II
One Ring to find them

Tijekom godina mnogi kreativni umjetnici ova djela su uhvatili u drami, slici i glazbi, oživljavajući Tolkien-ove često inspirativne riječi. Glazba igra bitnu ulogu u njegovoj mitologiji, a ključna značajka koja čini njegovo djelo tako izvrsnim materijalom za epske pjesme jest da su romani već puni epskih pjesama (na vilenjačkom i drugim jezicima). Osim glazbenih referenci pronađenih u Tolkien-ovim djelima, opseg glazbe Legendariuma je tijekom godina dodatno proširen raznim pokušajima da se Tolkien-ovi tekstovi pjesama uglazbe ili da se stvore izvedena glazbena djela. Takve kreacije kreću se od pjesama i glazbe raznih filmskih i radijskih adaptacija do fenomena kao što je black metal inspiriran Tolkien-om. Međutim, mnogi ljubitelji ove vrste fantasy fiction literature uglavnom su ljudi koji su oduševljeni progresivnim rockom, psihodelijom, acid-folkom, keltskom glazbom, jazz-rockom, elektronskom glazbom, te new age-om. Želim reći da bi cijeli idiom rocka bio drugačiji da nije bilo priljeva fantastičnih tema i slika koje je omogućio ovaj temeljni izdavački događaj.

Utjecaj Tolkien-a je golem i pojavljuje se na mnoštvo načina. Neki autori su napisali samo jednu ili dvije pjesme, dok su neki napisali cijele albume: Bo Hansson, Gandalf The Grey, Yavanna, Isildurs Bane, Pär Lindh & Björn Johansson, Blind Guardian, Glass Hammer, Mostly Autumn, Nobody’s Fools, David Arkenstone, Rick Wakeman, Bob Catley, Soundestiny, Galadhrim, The Fellowship, The Hobbitons, The Tolkien Ensemble, Caprice, Barroquejon, Nicostrauss, Clamavi de Profundis, Ithildin.

Istovremeno postoji velik broj onih koji su svoja imena sastava jednostavno izveli iz romana: Ainur, Cirith Ungol, Gandalf, Gandalf’s Fist, Gandalf The Grey, Gandalf The Green, The Gray Havens, Hobbit, The Hobbits, Iluvatar, Isengard, Lothlorien, Marillion, Mithrandir, Moria, Nazgul, Rivendell, Sauron, Shadowfax, Silmaril, Tilion, Uruk Hai, Valinor’s Tree. Postoji čak nekoliko imena na ovom popisu za koje nije poznato da su napisali ijedan stih o Mordoru ili Middle-Earth.

U nastavku ćemo navesti kako su neki umjetnici i sastavi uhvatili ovu Tolkien-ovu vezu u svojim snimkama.

Pink Floyd

S debitantskog albuma Pink Floyd-a, ‘The Piper At The Gates Of Dawn’ (1967) (koji je pak referenca na drugu fantastičnu knjigu, ‘The Wind In The Willows’ Kenneth Graham-a), “The Gnome” je pjesma s dubokim Tolkien-ovskim ugođajem, instrumentalno i lirski. Iako ova pjesma nije službeno potvrđena kao LOTR pjesma, teško je zanijekati korelaciju između gnoma, Grimble Gromble-a koji je, “… He wore a scarlet tunic, a blue green hood…” i hobita, Bilbo Baggins-a.

Pink Floyd – “The Gnome”

The Hobbits

Down To Middle Earth’ (1967) jedan je od onih albuma koji je vjerojatno više cijenjen zbog svoje nomenklatorske odanosti svim stvarima koje se tiču ​​Tolkien-a nego zbog njegovog glazbenog sadržaja, jer se, zapravo, jedva razlikuje od mnoštva drugih albuma iz američke psihodelične ere. Nakon što je sastav preimenovao u The New Hobbits, Jimmy Curtiss je izdao ‘Back From Middle Earth’ (1969), u biti solo album. Oni su utrli put žanru fantasy rocka i postali su krivotvoreni u definiciji glazbe Middle-Earth.

The Hobbits – “Down To Middle Earth”

The Moody Blues

Na svom albumu ‘Days Of Future Passed’ iz 1967. uključili su pjesmu temeljenu na Tolkien-ovoj literaturi, “Tuesday Afternoon”, također poznatu kao “Forever Afternoon (Tuesday?)”

The Moody Blues – “Tuesday Afternoon”

Pearls Before Swine

Na drugom albumu ‘Balaklava’ (1968) sastava Pearls Before Swine završna zapanjujuća skladba “Ring Thing” govori o Tolkien-ovom svijetu:

Three Rings for the Elven-kings under the sky
Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone
Nine for Mortal Men doomed to die
One for the Dark Lord on his dark throne
In the Land of Mordor where the Shadows lie

Pearls Before Swine – “Ring Thing”

Jack Bruce

Jack Bruce je napisao pjesmu “To Isengard” za svoj prvi solo album ‘Songs For A Tailor’ (1969).

Jack Bruce – “To Isengard”

Led Zeppelin

Ovaj popis zasigurno ne bi bio potpun bez spominjanja ovih legendi jer su napisali neke od najfascinantnijih pjesama inspirirane LOTR-om. Zahvaljujući Robert Plant-u, odnosno njegovom utjecaju kao tekstopisca, mnoge pjesme Led Zeppelin-a imale su teme mitologije i mistike, a u nekoliko odabranih pjesama isprepliće svoje zanimanje za ‘The Lord Of The Rings’ s ​​detaljima iz svog života. Međutim, reference su potvrđene samo za tri njihove pjesme. Druge, poput “Stairway To Heaven” i “Over The Hills And Far Away” ustupaju mjesto obožavateljima koji imaju alternativna tumačenja značenja pjesama zbog prošlih LOTR referenci sastava.

Sastav zaranja u carstvo Tolkien-a s “Ramble On”, objavljenoj 1969. na albumu ‘Led Zeppelin II’, pjesmi koja prepričava vrlo rock and roll verziju događaja:

Mine’s a tale that can’t be told, my freedom I hold dear
How years ago in days of old, when magic filled the air
‘Twas in the darkest depths of Mordor, I met a girl so fair
But Gollum and the Evil One crept up and slipped away with her

Djevojka koja se spominje u pjesmi, kao i u pjesmi “Over The Hills And Far Away” zapravo nije djevojka, već Prsten. Kroz sagu o Frodu, Samu, Aragornu i ostalima, Prsten se spominje kao prelijepa dama i često se naziva “dragocjenim”.

Led Zeppelin – “Ramble On”

Pjesma “Misty Mountain Hop” objavljena je 1971. godine na neimenovanom četvrtom albumu Led Zeppelin-a, koji se najčešće naziva ‘Led Zeppelin IV’. Pjesma govori o uhićenju prosvjednika na skupu “Legalize Pot Rally” 7. srpnja 1968. u Hyde Parku u Londonu, gdje se Robert Plant slučajno našao među prosvjednicima. Plant se na kraju pjesme poziva na Maglene planine ili Hithaeglir, koje su epski planinski lanac u Middle-Earth, fiktivnom svijetu u kojem se odvijaju sva djela J.R.R. Tolkien-a.

Led Zeppelin – “Misty Mountain Hop”

“The Battle Of Evermore” jedna je od najizvrsnijih i najuzbudljivijih pjesama Led Zeppelin-a, koja je također dio popisa pjesama na četvrtom studijskom albumu. Spajajući Middle-Earth mitologiju s tradicionalnim engleskim i škotskim folklorom, pjesma referira na Ringwraiths kao i univerzalnu borbu između dobra i zla, gdje lirski vrhunac predstavlja sraz njihovih vojski i vječitu opsadu utvrde. Naime, ispunjena je metaforičkim referencama na knjigu, kao što su stihovi “The Dark Lord rides in force tonight” i “The Ringwraiths ride in black, ride on“.

Led Zeppelin – “The Battle Of Evermore”

Premda nije nadahnuta ovim djelom, već uglavnom nordijskom mitologijom odakle je i sam Tolkien crpio inspiraciju, interesantno je pogledati moćno vizualno uprizorenje i ove pjesme:

Led Zeppelin – “Immigrant Song”

Downliners Sect

Teško je reći jesu li Downliners Sect čuli pjesmu “Ramble On”, ali tako su male šanse da su kopirali Led Zeppelin. U svakom slučaju, gruba, aljkava, Tolkien-ova sekta sa šeširima Sherlock Holmes-a očito je bila daleko štreberskija od Zeppelina, pa ćemo iz simpatije prema autsajderima jednostavno pretpostaviti da su oni bili LOTR rock pioniri, što, naravno, ne znači da je “Lord Of The Rings” bila prva pjesma inspirirana Hobitima koju je svijet popularne glazbe ikada proizveo.

Downliners Sect – “Lord Of The Rings”

Black Sabbath

Upravo u vrijeme kada su Led Zeppelin snimali “Ramble On” Black Sabbath su snimali “The Wizard” za svoj prvi album – nedvojbeno temeljne točke koja je izrodila heavy metal kakav poznajemo. Zvuče li vam ovi stihovi poznato?:

Evil power disappears
Demons worry when the wizard is near
He turns tears into joy
Everyone’s happy when the wizard walks by

Geezer Butler je čitao knjigu ‘The Lord Of The Rings’ kada je napisao stihove, a lik čarobnjaka temeljio je na Gandalfu.

Black Sabbath – “The Wizard”

Desetljećima kasnije, točnije 1997. godine, Bullring Brummies uključivao je osnivače Black Sabbath-a Geezer Butler-a i Bill Ward-a, zajedno s pjevačem Rob Halford-om (Judas Priest), gitaristom Scott “Win” Weinrich-om (The Obsessed, Spirit Caravan, Saint Vitus) i gitaristom Brian Tilse-om (Cyanide, Fight). Njihova obrada pjesme “The Wizard” njihova je jedina službena snimka, objavljena na tribute albumu različitih izvođača ‘Nativity In Black: A Tribute To Black Sabbath’ (1997).

Bullring Brummies – “The Wizard”

Armageddon

Američki fuzz-garage rockeri Armageddon dramatizirali su Gandalfov i Bilbov prvi susret u stihovima pjesme “Bilbo Baggins” sa svog istoimenog debija iz 1969. godine.

Armageddon – “Bilbo Baggins”

Trader Horn

Uz vrlo pastoralno raspoloženje, na albumu ‘Morning Way’ (1970) britanskog prog folk sastava Trader Horn, može se pronaći i ova kratka instrumentalna prozračna vilinska vizija s proplanaka Middle-Earth.

Trader Horn – “3 Rings For Elven Kings”

Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.


*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima na ovom portalu su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav MLP-U portala.

na vrh