Prog glazba i Middle-Earth odavno su srodne duše, a mnogi sastavi crpe inspiraciju iz Tolkien-ovog svijeta fantazije. Može se raspravljati o tome da su mnogi od koncepcijskih albuma prog rocka ’70-ih bili pokušaj prijenosa Tolkien-ovih slika epske fantazije na format albuma. Pogledajmo, između ostalog, neke od njih.
Genesis
Nije veliko iznenađenje da su mnogi prog sastavi bili duboko nadahnuti s ‘The Lord Of The Rings’. “Stagnation” s albuma ‘Trespass’ iz 1970., nije izričito o Middle-Earth, ali mnogi obožavatelji primijetili su stihove koji izgleda evociraju Golluma: “Will I wait forever, besides the silent mirror/And fish for bitter minnows amongst the weeds and slimy water“.
Pjesma je izašla nekoliko mjeseci nakon “Ramble On” i “The Wizard”. Jasno je da je 1970. bila dobra godina za LOTR-rock.
Genesis – “Stagnation”
Bo Hansson
Kad je Tolkien u pitanju, naravno, sve je preduhitrio švedski umjetnik i multiinstrumentalist Bo Hansson koji je, inspiriran velikim majstorom fantazije, osmislio album s prog-konceptom ‘Music Inspired By Lord Of The Rings’ 1970. godine (izvorno nazvan ‘Sagan om Ringen’ u njegovoj rodnoj Švedskoj). Četvrta pjesma na albumu “The Black Riders & Flight To The Ford” izravna je referenca na Ringwraithe, uklete sluge kraljeva duhova Saurona.
Bo Hansson – “The Black Riders & Flight To The Ford”
Izvrstan LOTR nastavak, ‘Ur Trollkarlens Hatt (Magician’s Hat)’ (1972) pokazao je Hanssonovo umijeće u izvrsnom sviranju gitare, slide basu i općenitoj kompoziciji i snazi djela. Album ima fascinantnu i vrlo posebnu atmosferu, drugačiji je od svog prethodnika, ali jednako dobar.
Bo Hansson – “Elidor”
Barclay James Harvest
Preuzeta s drugog albuma ‘Once Again’, koji je objavljen 1971., ovo je oda Kraljevskoj vili i zaštitnici Lothlóriena.
Barclay James Harvest – ”Galadriel”
Caravan
Naslovna pjesma sa studijskog albuma ‘In The Land Of Gray And Pink’ (1971) nosi nekoliko aluzija na okruženje Middle-Earth, daleku zemlju mira, zadovoljstva i snova. Ilustracija prednje naslovnice LP-a također je prilično sugestivna utoliko što je inspirirana Shireom, carstvom Hobita.
Caravan – “In The Land Of Grey And Pink”
Argent
S albuma ‘Ring Of Hands’ (1971) stiže nam tajanstvena i dobro čuvana šuma Lothlorien jedno je od najljepših vilenjačkih prebivališta u Middle-Earth. Argent je odradio sjajan posao odražavajući prirodu šume – mir, dopuštajući putnicima da nakratko izbace iz misli svoje probleme, dajući im potreban dio srca. Međutim, oni također nagovještavaju koliko je teško napustiti ovakvo mjesto znajući da je pred vama vrlo mračna cesta…
Argent – “Lothlorien”
Gandalf The Grey
Ako stvarno želite doživjeti Tolkien-a u središtu pop-folk albuma, trebate čuti “The Grey Wizard Am I” sastava Gandalf The Grey, neovisno objavljen LP iz 1972., klasik onoga što se ponekad naziva “autsajderskom glazbom“.
Gandalf The Grey – “From The Grey Havens”
Uriah Heep
“The Wizard” Uriah Heep-a vjerojatno je jedna od najočaravajućih rock pjesama svih vremena. Napisana kao posveta moćnom bijelom čarobnjaku Gandalfu, pjesma je s albuma ‘Demons And Wizards’ objavljenog 1972.
Uriah Heep – “The Wizard”
Vulcan’s Hammer
Iako je sastav Vulcan’s Hammer prilično tipičan za žanr engleske tradicionalne vokalne folklorne skupine bez posebnih obilježja razlikovanja, album ‘True Hearts And Sound Bottoms’ (1973) postignut je unutar svog stila, sa snažnim čvrstim muško-ženskim vokalnim harmonijama. Materijal je također tradicionalne prirode, miješajući a cappella odlomke s aranžmanima koji se temelje na akustičnoj gitari i violini.
Vulcan’s Hammer – “Grey Havens”
Camel
Epska, duga svemirska progresivna rock melodija “Nimrodel/The Procession/The White Rider” iz 1973. predstavlja Camelovu posvetu trilogiji ‘Lord Of The Rings’, te prikazuje Gandalfovo putovanje, od njegove bitke s Balrog-om do povratka kao Gandalf The White, uranjajući slušatelja u glazbeni svemir prepun synthova i fantastičnih gitarskih solaža.
Camel – “Nimrodel / The Procession / The White Rider”
Improved Sound Limited
Njemački kraut-rock sastav Improved Sound Limited objavio je album ‘Catch A Singing Bird On The Road’ 1973. godine, koji uključuje pjesmu “The Dark Lord”.
Improved Sound Limited – “The Dark Lord”
Kandahar
Album belgijskog sastava Kandahar, ‘Long Live The Sliced Ham’ (1974) sadrži skladbu “The Hobbit”.
Kandahar – “The Hobbit”
Jordi Sabatés
Ni u Španjolskoj, fenomen Tolkien-a nije prošao nezapaženo – briljantni glazbenik Jordi Sabatés dao nam je snimku ‘El Senyor Dels Anells’ 1974.
Jordi Sabates – “El Señor dels Anells II”
Clifford T. Ward
Pjevač i tekstopisac iz sredine ’70-ih koji je ovladao AOR mekim barokno-komornim popom s raskošnim melodijama, lijepo orkestriranim aranžmanima, pametnim konstrukcijama pjesama odsviranim s elegancijom sa svog četvrtog albuma ‘Escalator’ (1975).
Clifford T. Ward – “Mr. Bilbo Baggins”
Rush
Bubnjar Rush-a, Neil Peart, okorjeli je obožavatelj književnosti, uključujući Tolkien-ova epska djela. Prvi put je uključio utjecaj LOTR– a 1975. s pjesmom “Rivendell”, nazvanom po veličanstvenom vilenjačkom gradu u Middle-Earth koji je dom Elronda.
Rush – “Rivendell”
Samo godinu dana kasnije, napisao je “The Necromancer” koji se poziva na nadimak koji je Gandalf dao Sauronu u ‘The Hobbit’, pružajući oštar kontrast temama “Rivendell”. Potonji opus podijeljen je u tri dijela, koji je vjerojatno oponašao format trilogije romana.
Rush – “The Necromancer”
Les Séguin
Kanadski prog folk sastav Les Séguin objavio je ‘Festin d’Amour’ 1976. godine, na kojem su uključili i ovu pjesmu.
Les Séguin – “Dialogue avec Galadriel”
Styx
Stihovi pjesme “Lords Of The Ring” s albuma ‘Pieces Of Eight’ (1978) jednako su snažni kao i njezina glazba. Pjesma je posveta klasičnim romanima J.R.R. Tolkien-a, posebno ‘The Lords Of The Ring’ (iako Dennis de Young to negira), te priču o skupini heroja u potrazi za uništenjem moćnog prstena koji bi mogao dovesti do kraja svijeta. Ali pjesma je više od samo posvete klasičnoj knjizi – to je moćna himna nade i ustrajnosti.
Styx – “The Message/Lords Of The Ring”
Sally Oldfield
Duboko poznavanje Middle-Earth irske folk pjevačice Sally Oldfield (sestra Mike i Terry Oldfield-a) u potpunosti je prikazano u sviti “Songs Of The Quendi” s albuma ‘Water Bearer’ iz 1978., četverodijelnoj skladbi inspiriranoj ranom vilenjačkom poviješću. Njezini tekstovi referiraju se na Moriquendi, vilenjake koji “dolaze iz tame“, Laiquendi, koji “dolaze iz zelenih zemalja” i Calaquendi koji “dolaze iz jasnog svjetla“. Sally Oldfield, za koju se zna da ponekad ubaci nekoliko izmišljenih riječi u svojim pjesmama, bila je posebno pod utjecajem Tolkien-ova “prekrasnog vilenjačkog jezika … koji sadrži odjeke njegovog eruditskog znanja o drevnim jezicima svijeta“.
Sally Oldfield – “Nenya (Songs Of The Quendi)”
ArkAngel
Od zapanjujućeg omota albuma do briljantnog art rocka savršeno izvedenog, nema sumnje zašto je album ‘Warrior’ (1980) američkog sastava ArkAngel tako tražen projekt. Umjetničko djelo i glazba dočaravaju slike Tolkein-a i Middle-Earth, križarskih ratova i vitezova u sjajnim oklopima. Prvenstveno ćudljiv i melodičan (a usudim se reći i obožavan), ima trenutaka hard i progresivnog rocka.
ArkAngel – “Warrior & March Of The Ents”
Anyone’s Daughter
Pjesma “Moria” je iznimka unutar albuma ‘Anyone’s Daughter’ (1980), potpuno drugačija od ostalih, ne samo zbog LOTR teme u stihovima, već i zbog svog modernog zvuka koji ukazuje na ono što će uslijediti na njihovim budućim albumima.
Anyone’s Daughter – “Moria”
Yavanna
Vrlo talentirani multiinstrumentalist Dirk Schmalenbach osnovao je projekt Yavanna nakon članstva u njemačkom progresivnom sastavu Eden. Pjesme na albumu ‘Bilder aus Mittelerde’ (1984) navodno se temelje na dva najpoznatija djela J.R.R. Tolkien-a, ‘The Lords Of The Rings’ i ‘The Silmarillion‘. Ovo samo po sebi i nije toliko iznenađujuće ili neobično s obzirom na činjenicu da je Tolkien-ov rad doživljavao neku vrstu renesanse u popularnoj kulturi kad su te pjesme snimljene ranih osamdesetih.
Yavanna – “Bilder aus Mittelerde”
Isildurs Bane
‘Sagan om Ringen’ (1988) – švedski naslov za Prstenovu družinu, kako je većina nas poznaje – priča priču o Tolkien-ovoj prvoj knjizi u njegovoj slavnoj trilogiji. Isildurs Bane ima jedinstvenu aromu, s čudnom mješavinom utjecaja na ovom albumu. Kao takav čini se osobnijim, iskrenijim i ugodnijim.
Isildurs Bane – “Ringarnas Härskare I”
Creef
Kanadski psihodelični rock sastav Creef iz Guelph-a pokrajine Ontario sa svog albuma ‘Good Herbs’ (1989).
Creef – “The Took”
Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.
I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima na ovom portalu su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav MLP-U portala.