Dhafer Youssef & Eivind Aarset … kolaboracija s “onoga svijeta”

Jedna od prednosti današnje komunikacije jest i opcija spojeva muzičkih žanrova koji su do nedavno bili nezamislivi.
Probijanjem lokalnih granica i preskakanjem kontinenata, dolazimo do interesantnih suradnji umjetnika potpuno različitih provenijencija, čija suradnja naizgled ne daje naznaku smjera zajedničkog rada.
Takav je „spoj“ i suradnja Dhafer Youssefa i Eivind Aarseta.

Već prvi pogled na biografije ovih umjetnika pomalo izaziva nevjericu u mogući rezultat zajedničkog rada, no, isto tako, već prve note tog istog, tu nevjericu odmiču kao podne maglu.

Iako su obojica uronjena u svoju verziju fuzije, i s potpuno drugačijim točkama polazišta, spoj zvuka ouda i gitare, onako kako ga donose Dhafer i Eivind, donosi rezultantu rijetko viđenu u muzičkim krugovima. Jer spojiti tradicionalno s jazzom, kako to  radi Dhafer, s ambijentalno avangardnim, kako to radi Eivind, i dobiti rezultat kojeg su oni dobili, mogu samo vrhunski umjetnici, umjetnici s integritetom, koji znaju odakle dolaze, gdje idu i kamo namjeravaju stići.

Njihova suradnja datira još od kreacije albuma „Birds Requiem“, iz 2013. godine, kad su cjelokupnu muzičku komunu iznenadili, kako svojom suradnjom, tako i njenim rezultatom. Album je na, za Dhafera neuobičajeno mračan način donio fuziju jazza kakvog poznaje zapad i autohtone glazbe podneblja iz kojeg je ponikao.

S druge strane, kreirajući fluidnu atmosferu sa svojom gitarom, koja u biti i nije više gitara u klasičnom smislu te riječi, Eivind po uzoru na svoje izvore, ubacuje „soundscape“ podlogu i time si otvara prostor za nadogradnju, kako svojih kreacija, tako i Dhaferiovih.
Preispitujući život i njegov smisao, Dhafer na albumu lamentira o  njegovoj krhkosti i o trenutku spoznaje, koji se jednostavno može sažeti u izrazu, „danas jesi, sutra nisi“.

Drugi album suradnje ovog dua, izdan 2018. godine, je ipak bio nešto vedriji, ali ne i manje smisleniji.
„Sounds of Mirrors“ je album koji nastavlja ondje gdje je prethodnik stao. Kroz izričaj svog nasljeđa, Dhafer luta svijetom jazza i to dakako susreće Eivinda, koji svojom gitarom i ovaj put stvara podlogu za razvoj i elaboraciju, kako muzičku, tako i onu tekstualnu.
Na albumu „Sounds of Mirrors“ duo postiže vrhunac izričaja kao ploda suradnje, još čvršće blendirajuci klasičan jazz, tunisku muziku, ambijent provučen kroz avangardni filter i sve skupa pakovano u formu koja za divno čudo i pored „teško jestivih sastojaka“ i te kako prija.

Stoga, na koncertu, na kojem će djelom biti izvedene skladbe s albuma „Sounds of Mirrors“, ne možemo očekivati ništa manje od bezvremenskog ugođaja kojeg će nam pružiti ovaj duo.


Dhafer Youssef & Eivind Aarset – “Un Soupir Eternel” – Live @ Rockefeller


O umjetnicima

Dhafer Youssef

Kad je netko iz zemlje prebogate muzičke tradicije, a rođen je 19. Studenoga, 1967. u Tabulbahu u Tunisu, onda je „zanimanje“ muzičar dano samim rođenjem.
Dhafer Youssef je od malih nogu bio u kontaktu s muzikom, i veoma rano je počeo gledati „preko ramena“, odnosno, pored interesa za izvornim lokanim izričajem i njegovom prezentacijom, osluškuje i muziku koja dolazi iz vani.
Dakako, jazz je bio taj koji ga je okupirao i determinirao daljnji tijek njegove karijere do današnjih dana.

S devet izdanih solo albuma, Dhafer promovira ne samo arapsku muziku, već i njenu fleksibilnost u integraciji sa zapadnim utjecajima.
Stoga ni kolaboracije koje su urodile nesvakidašnjim plodovima i koje su ovjekovječene na albumima, bilo solo, bilo zajedničkim, nisu nikakva neprirodna tvorevina, već logičan slijed i kontinuirani razvoj ovog umjetnika, temeljen na dubokom razumjevaniju kultura, običaja i dakako, muzičkih izričaja.

Danas je Dhafer Youssef jedna od najznačajnijih osoba u muzici koja sublimira suvremene i tradicionalne utjecaje, a svojim virtuoznim sviranjem ouda pridonosi, ne samo promociji kultura u okruženju, već i njihovom razumijevanju.


Eivind Aarset

Eivind Aarset je rođen 23. Ožujka, u Kolbotnu u Norveškoj i od rane mladosti je vezan za gitaru. Odrastanjem ulazi sve dublje u tajne instrumenta, ali i njegove primjene kroz tehnologiju trenutka.
To ga je odvelo na polje eksperimenta u kojem su vladali Brian Eno i Robert Fripp, sa svojim inovativnim pristupom ambijentalnom izričaju i upotrebom vlastito konstruiranih instrumenata (Frippertronics)

Eksploatirajući „petlju“ koju su uveli Stockhausen i Riley, a razvili Eno i Fripp, Eivind dolazi do neočekivanih rezultata, jer je pomakao granice koje su prethodnici postavili i pozicionirao se na posebnom „polu“ ambijentalne muzike, kojoj je dao svoj pečat.

Ploveći atmosferičnim pejzažima, Eivind u neku ruku ostavlja iza sebe prazan prostor u kojem se može naseliti, kako tišina kao dio muzičkog izričaja, tako i bilo koji kompatibilni zvuk, koji liježe na tu podlogu tvoreći pak novi, svježi labavi okvir unutar kojeg se kompozicije kreću.

Eivind u svom istraživanju zvuka ne preže od „izleta“ u klasičnu formu, koju pak obogaćuje kombinacijom akustičnih i električnih dijelova i elemenata koji tvore kompoziciju. Pri tom se ponovo vraća na svoj teren, kreirajući izričaj koji u terminologiji ima općeniti naziv “soundscape”, ali koji je kod njega daleko od jednoznačnog značenja.

U svom istraživanju surađuje s drugim umjetnicima različitih provenijencija, od trubača Nilsa Pettera Molværa, do saksofoniste Jana Gaberneka, zvijezde fuzije iz sedamdesetih.

Sve su te kolaboracije i solo rad pridonijeli da Eivind danas kotira kao ime s integritetom u miljeu i umjetnik koji je na globalnoj sceni prepoznat kao jedan od najjačih protagonista blendiranja muzičkih utjecaja i njihove prezentacije.


*tekst je kreiran za Programsku knjižicu kao dio promocije koncerta u organizaciji Hrvatskog doma Split / koncertna dvorana Ivo Tijardović. (op.a)


Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately

na vrh
error: Sadržaj zaštićen !!