Ugazivši s prvim albumom „Mix-Up“ na „uncharted territory”, Cabaret Voltaire munjevito kreće u novu avanturu.
Kako su na prvijencu udarili kakve takve temelje ili bar one medijske, korigiraju svoj prvobitni Dada izričaj blendiran popom i dakako obogaćen elektronikom, eklektikom, u, …, u „muziku bez instrumenata“. (ovaj izraz su preuzeli velikim djelom od Brian Enoa, kojeg neuvijen navode kao uzora.)
Dok je „Mix-Up“ koketirao s koliko, toliko „pitkim“ izričajem na nasljedniku „Three Mantras“, sve skupa nestaje i utapa se post punk industrial, elektronske pop provenijencije. Dadaizam jest tu, ali kao „dobri duh“ albuma, bez konkretnog uporišta u kompoziciji.
I ovo kompozicije je retoričko, jer, album se sastoji od dvije muzičke „mantre“, eklektičkih tvorevina u trajanju od dvadeset minuta svaka, koje pokušavaju ispričati priču bez upotrebe riječi.
Cabaret Voltaire – “Western Mantra”
I da, nije zabuna, radi se o dvije mantre, dok je album nosi naziv „Three Mantras“, za što su se naknadno ispričali svima koje su doveli u zabludu. To je dakako bio marketinški (Dada) potez. No, tu nije kraj dadaističkom zezanju. Na albumu je nemoguće odrediti koja je „a“, a koja „b“ strana, jer su obje jednake.
I naviše svega, grupa je lansirala album kao singl, da bi kasnije rekli, „aj, može bit EP“
Iako sve skupa marketinški obojeno, tipično dadaistički prezentirano.
„Three Mantras“ predstavlja kamen temeljac daljnjeg rada grupe, album kojim su uspjeli uhvatiti zvuk kao umjetnost, van klasične forme.
Time su otvorili sebi vrata i popločali put kojim će koračati na sljedećim izdanjima, šireći izričaj do pucanja i ne pokušavajući krpati pukotine, naprotiv, kroz njih su provlačili nove zvukove i ekspandirali segment do ponovnog pucanja, i tako u nedogled ili točnije rečeno u „loopu“, s tom razlikom, da je „loop“ beskonačno ponavljanje iste sekvence, a oni su te mantre obogatili svakim ciklusom na način da i one same pri ponovnom ponavljanju pokupe esencijalno drugačije, i krenu u novi „loop“.
Magično!
Nakon ovog album Cabaret Voltaire kreće sa svakim albumom dalje u istraživanje zvuka i njegove artikulacije kroz evoluirani izričaj.
Malo je danas takvih …
Cabaret Voltaire – “Eastern Mantra”
Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.
I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.
*Sve naknade za autorska i srodna prava regulirane ugovorom s Gradskim Radio Trogir!
*All copyright, royalties and related fees regulated by the contract with Gradski Radio Trogir!