Nije muzika ali, teško za povjerovati, Joan Trumpauer Mulholland je bila uhapšena podvrgnuta psihijatrijskom vještačenju jer …..

Godina je 1961.
Svijet je na prijelomnoj civilizacijskoj točki. Za par godina doći će do eksplozije razvoja modernog društva, na krilima slobodne misli rađaju se pokreti koji oslobađaju okove… , beatnici počinju svoju “vladavinu”, a hipi pokret je tu, na horizontu.
I, dakako, specifičnost tog trenutka povlači za sobom i nezamislivi bum muzike i svega oko nje.

I u toj zori rađanja demokracije, Joan Trumpauer Mulholland je bila uhapšena i podvrgnuta psihijatrijskom vještačenju.
Niti prva niti posljednja u to vrijeme, kada je medicinom vladala lobotomija, ali razlog je bio bizaran.
Naime, Joan je bila aktivistkinja, borila se za ženska prava, te je policija, nakon hapšenja, ne vjerujući da se netko može boriti za tako nešto, preko suca naredila psihijatrijsko vještačenje.

Dakle, da rezimiramo neke činjenice. U trenutku kad se to dogodilo, u Americi je još bio na snazi zakon o segregaciji, ili točnije rečeno, apartheid (ukinut je 1964. godine, ali i tada večinom samo na papiru!), osobe se šalju na psihijatriju jer se bore za prava žena…

Za razliku od SAD-a, socijalističke zemlje, iako politički i društveno različite, ženama su dale mnogo veća prava u tom razdoblju. U bivšim socijalističkim zemljama žene su imale pravo glasa, sudjelovale su u političkom i društvenom životu, mogle su se obrazovati i raditi.
Socijalizam je, iako sa svojim nedostacima, ženama omogućio ravnopravnost na mnogim poljima, uključujući rad i sudjelovanje u društvenim odlukama, dok se istodobno u Americi lobotomija koristila kao metoda za “uklanjanje” onih žena koje su smatrane problematičnima ili koje su se suprotstavljale društvenim normama.
Nevjerojatno je da je u zemlji koja nam i danas prodaje koncept demokracije, slobode i prava, lobotomija bila način na koji su žene bile kontrolirane i ušutkane.

Danas, s političarima poput Donalda Trumpa, svjedočimo povratku tih retrogradnih stavova i pokušaja ukidanja prava koja su žene kroz povijest teško izborile. Američki politički krajobraz ponovno postaje opasan za žene i druge ranjive skupine.
Stavovi koji zagovaraju ukidanje prava na pobačaj, napadi na feminističke pokrete i konzervativne politike koje se zalažu za povratak patrijarhalnih vrijednosti podsjećaju na tamno doba američke povijesti.

Baš kao što je Joan Mulholland bila ugnjetavana zbog svojih uvjerenja i hrabrosti, danas su milijuni žena suočene s prijetnjom gubitka teško stečenih prava i sloboda.
Ta opasnost iz Amerike ne ostaje unutar njezinih granica, već se polako širi i na ostatak svijeta, gdje sve više jačaju konzervativni pokreti i pokušaji da se ženama i drugim ranjivim skupinama oduzmu osnovna prava.

Pitamo se, je li Gilead, distopijski svijet iz “Sluškinjine priče”, već pred našim vratima?

na vrh
error: Sadržaj zaštićen !!