King Crimson – “The ConstruKction of Light”

Svibanj – 2000.

Pet godina nakon albuma „Thrak“King Crimson lansira svoj dvanaesti album „The ConstruKction of Light“.

Bio je to prvi od dva izdanja pod formacijom „double duo“. Era „double trio“ završila je odlaskom Billa Bruforda i Tonyja Levina, a formacija se svela na Roberta Frippa i Adriana Belewa, kojima su se pridružili Trey Gunn i Pat Mastelotto.
Bila je to još jedna „dream team“ inkarnacija, koja je ušla u studio kako bi snimila novi album.

„The ConstruKction of Light“ je, po uobičajenoj praksi kada su u pitanju izdanja ovog sastava, naišao na mlak prijem. Zapravo, to je već postala norma, nakon određenog vremena, jezičac na vagi neumoljivo kreće prema pozitivnoj strani, te album na kraju bude konačno ocijenjen kao odličan ili čak kao remek-djelo.
Stoga ni ovaj nije bio izuzetak, s jednom razlikom. Tijekom svih godina od njegova izlaska, još uvijek traje polemika o njegovu mjestu u opusu grupe, jer se još uvijek nije donijelo konačno mišljenje o njegovoj kvaliteti.
Ako nije do sada, vjerojatno neće ni od sada.


King Crimson –  „FraKctured“

Razlog ovakvog mimoilaženja ukusa leži u činjenici da je bend napravio veliki korak dalje u traženju i prezentiranju onoga što će se tek nazvati industrial glazbom, pritom intenzivno eksperimentirajući kako u konstrukciji kompozicija, tako i u pristupu instrumentima pri izvedbi.

Na albumu se nalaze i dva „nastavka“. Naime, kompozicija „FraKctured“ nastavak je originala „Fracture“ s albuma „Starless and Bible Black“, dok je „Larks’ Tongues in Aspic – Part IV“, kao što samo ime kaže, četvrti dio velike kompozicije s istoimenog albuma.

Zanimljivo je da je album ovaj put bolje prihvaćen od publike nego od kritike. Štoviše, postao je svojevrsni kultni album oko kojeg su se okupile mnoge nove grupe, tada u nastajanju, a danas priznate. Ako spomenemo samo ToolMeshuggah i Haken, koji navode ovaj album kao izravan uzor, mnogo toga postaje jasnije.

Činjenica je da na albumu „The ConstruKction of Light“ nema mnogo tragova prethodnika, barem ne u obliku koji bi ga mogao svrstati kao njihov nastavak. Naprotiv, s ovim albumom Fripp i ekipa neumoljivo idu naprijed, ne obazirući se na ono što je bilo prije, i time otvaraju nova vrata kroz koja će proći mnogi nakon njih.

Stoga, „The ConstruKction of Light“ možda i nije najbolji uradak ove velike grupe, ali je nedvojbeno važna karika u njezinu opusu i izuzetno bitan za razumijevanje kreativnog genija majstora Roberta Frippa.

Nažalost, sve ima svoju cijenu, pa tako i ovaj iskorak. „The ConstruKction of Light“ postao je prvi album u povijesti grupe koji nije dospio na američki Billboard.

Gledajući njegov sadržaj, jasno je i zašto.


King Crimson – “The ConstruKction of Light”

Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.

na vrh
error: Sadržaj zaštićen !!