HB: Prvo, možete li se predstaviti našim čitateljima i reći nešto o sebi?
HIS: Da!
Ja sam brazilski novinar i glazbeni kritičar koji radi od 2002. godine. Pisao sam za velike publikacije posvećene glazbi u mojoj zemlji i imao sam priliku intervjuirati brojne ikone iz Brazila i iz mnogih drugih zemalja. Ukratko, volim ono što radim i osjećam se blagoslovljeno što svoju strast toliko dugo mogu pretvarati u svoju profesiju.
HB: Bezuvjetni ste poklonik glazbe i kulture sa strašću prema pisanju.
Kako ste započeli karijeru novinara?
HIS: Pa, počelo je otprilike u vrijeme kad je i moja karijera krenula. Zapravo, prije 2002. nisam volio pisati. Međutim, lokalne su novine otvorile prostor čitateljima za doprinose, i ja sam se zainteresirao. U početku samo iz hobija, ali nakon što sam napisao osvrt na koncert na kojem sam bio, nešto se u meni promijenilo. “Prekidač” u mojoj glavi se okinuo i od tada sam postao strastven prema pisanju o glazbi.
HB: Pisali ste za brojne časopise kao što su Bizz, Revista da MTV, Outracoisa, Guitar Player, Bass Player, Rock BrigadeiRolling Stone.
Recite nam više o tome?
HIS: Da, pisao sam za sve te časopise. Za neke od njih čak i kao urednik, Rock Brigade i Bass Player (brazilska verzija). Mislim da sam išao putem kojim na kraju idu svi koji se bave glazbenim novinarstvom. Zgrabite prilike koje vam se ukazuju na najbolji mogući način. Tako to mora biti. Vaša budućnost ne dolazi k vama, morate je sami stvarati.
HB: Radili ste intervjue s raznim poznatim imenima, od glazbe do književnosti.
Možete li nam reći s kojim imenima ste imali intervjue i ima li zanimljivih anegdota?
HIS: Intervjuirao sam velikane poput Ozzyja Osbournea, Slasha, B. B. Kinga, Lemmyja Kilmistera, Jasona Newsteda, te bendove poput Kissa, Judas Priesta, Scorpionsa, Accepta… lista je duga. Naravno, intervjuirao sam i brojne brazilske glazbene ikone, od Sepulture do legendi bossa nove. Kao smiješnu anegdotu, kad sam upoznao B. B. Kinga, pogledao me i rekao: “Izgledaš kao filmska zvijezda.” A ja sam mu odgovorio: “A ti izgledaš kao kralj bluesa.” Nasmijao se i srdačno smo se rukovali. Ima još puno takvih trenutaka.
HB: Surađivali ste s Rede Globom tijekom festivala Lollapalooza 2022. i 2023., Rock In Rio 2022. i The Town (2023.).
O kakvoj se suradnji radilo i kako je došlo do nje?
HIS: Pružao sam umjetničko vodstvo snimateljskim timovima koji su pokrivali te festivale. Objašnjavao sam im svaku izvedbu, istaknuo vrstu pozornice, specijalne efekte i slične detalje kako bi se mogli bolje pripremiti za TV prijenos. Bilo je jako zabavno i bilo mi je veliko iskustvo.
HB: Upravo ste objavili knjigu o ilustratoru Michaelu Whelanu i njegovoj suradnji s bendomSepultura.
Kako ste došli na ideju za knjigu?
HIS: Sve je počelo od serije članaka koje sam napisao za svoju web stranicu, posvećenih naslovnicama albuma brazilskih i stranih bendova. Među obradama su bili ‘Born Again’ od Black Sabbatha i ‘Unmasked’ od Kissa.
Što se tiče Sepulture, pisao sam o kultnim naslovnicama poput ‘Beneath the Remains’, ‘Arise’, ‘Chaos A.D.’i‘Roots’. Stoga sam pomislio kako bi bilo zanimljivo istražiti detalje iza svakog umjetničkog djela. Intervjuirao sam Michaela Whelana, koji je fantastičan umjetnik, a članak je ispao toliko dobar da sam ga odlučio objaviti kao e-knjigu. Ispalo je nevjerojatno, s puno ilustracija. Whelan je podijelio zanimljive detalje, čak mi je dao i odbačenu skicu za omot albuma ‘Arise’. Stvarno je cool štivo za sve ljubitelje teme.
HB: Godine 2016. pokrenuli ste časopis Piapara Cultural koji se bavio kulturnom scenom grada Piracicabe.
Recite nam više o tome?
HIS: Zapravo, grad se zove Piracicaba, a Piapara Cultural bio je naziv mog kulturnog portala. Moja ljubav prema glazbenom i kulturnom novinarstvu potaknula me da pokrenem ovaj projekt. Bio je fokusiran na lokalnu scenu Piracicabe, pisao sam o glazbi, filmu, kazalištu, izložbama i slično.
HB: Za kraj, koji su Vaši budući projekti?
Što biste preporučili našim čitateljima?
HIS: Nastavit ću s intervjuima i pisanjem članaka za svoju web stranicu (blogdoinglezdesouza.com.br). Trenutno pripremam još nekoliko e-knjiga koje bi trebale biti objavljene uskoro.
HIS: Što se tiče preporuka čitateljima: nikad nemojte gubiti strast prema glazbi. Glazba je blago koje nas spašava, puni energijom i radošću. A za novinare poput mene, ostanite uporni. Glazbeno novinarstvo može biti izazovno, ali ključno je držati se svojih uvjerenja i kontinuirano raditi na kvaliteti. Uvijek usavršavajte svoje pisanje i pitanja za intervjue. Kvaliteta se danas često zanemaruje, ali ona je i dalje temelj, i uvijek će biti.
To bi bilo to. Čuvajte se, ostanite zdravi i neka vam je sretna 2024. godina!
- Uz dozvolu, tekst je preuzet s portala Solin Live
Hvala!
