Osnovna zadaća drugog albuma jest izbjegavanje „prokletstva“ nastavka i reciklaže već rečenoga na prvom. Povijest muzike je prepuna drugih albuma koji su pokopali grupe i time ga vezali uz pojam „prokletstvo“.
Pored toga, drugi album u pravilu nosi odmak i time u neku ruku predstavlja most prema nadolazećem opusu i prvijenca koji je zasjao na zvjezdanom nebu.
Obrnuto proporcionalno promašenim, na drugoj strani vage se nalaze uspješni drugi albumi, koji se u biti mogu izbrojiti na prste. U povijesti, u prošlom stoljeću, grupe su kako tako dobivale šanse za treći, popravni album, ali danas, teško da itko ima šansu za popravni nakon neuspješnog nasljednika.
Algiers, jedno od najvećih iznenađenja dekade, sa svojim je prvim albumom stekao nepodijeljene simpatije kritike, ali i publike željne novoga. Noseći u sebi šrž novog, čudesnog i svega davno neviđenog, njihov debut album „Algiers“ je postao jedan od „temelja“ progresivne muzike našeg doba.
Nakon dvije godine Algiers ulaze u studio i snimaju nasljednika „The Underside of Power“.
I odmah u samom startu, da, položio je sve moguće testove, ispite i pokazao da uspjeh prvijenca nije bio slučajan.
Franklin James Fisher, Ryan Mahan, Lee Tesche i Matt Tongi, novopridošlica na bubnjevima, su na svjetlo dana lansirali album koji će se dugo, dugo vremena slušati i o njemu debatirati.
Algiers – “Walk Like A Panther” (Lyric Video)
Skoro je bez vidljivog traga prvijenca osim u kompoziciji “Cry Of The Martyrs” koja u neku ruku predstavlja muzičku spojnicu između dva albuma. Sve su ostale kompozicije samostojeće i u njima se ogleda evolucija izričaja grupe.
Iako bi „Cleveland” sa svojim gospel korijenima trebala biti „anchor“ žanra na albumu, to ipak nije. Posvećena velečasnom James Clevelandu i njegovoj pjesmi “Peace Be Still”, u kojoj crpi gospel izvor, provučena kroz „Algier“ filtere dobiva sasvim drugu, monstruoznu verziju.
Iskoračujući veliki korak naprijed, Algiers donekle „stišava“ gospel akcent u slici i podređuje ga atmosferi koju kreiraju nevjerojatnom ingenioznošću.
A ta atmosfera jest jedan od stupova koji nose album. U koliko pravaca ide to gradnja i zidanje strukture ukazuje kompozicija “A Murmur. A Sign” u kojoj čak caruje atmosfera filmova John Carpentera.
Gradeći ogromnu kupolu nabijenu naelektriziranom atmosferom album djelomično zadire u polje neprikosnovene vladavine Public Image Limited nad kojim nadvija plašt Camusove kuge!
Atmosfera je ta koja svojim tkivom ulazi u tkivo slušatelja i s njime postaje jedno tijelo. Post-apokaliptična, distopijska, ne projicira neku daleku budućnost, već surovu, sivu, tmurnu i besperspektivnu sadašnjost.
Algiers – “The Underside of Power”
Muzička gradnja i struktura ipak su naslonjene na liriku, a ona je angažirana, politički obojena i socijalno usmjerena. Tako i sama kompozicija koja otvara albuma “Walk Like A Panther” lamentira nad ubistvom lidera Crnih Pantera, Fred Hamptona.
Iz pjesme u pjesmu pred očima iskaču Che Guevara, T.S. Eliot, zombiji, horror filmovi preslikani u stvarnost, … .
Kao primjer bogatstva izričaja moram ponovo spomenuti disperziranu “Cry Of The Martyrs”, koja u najboljoj Algiers maniri preslikava „danas“ u kalvarije biblijskih razmjera.
Iako cijeli album obiluje čudesnom simbiozom lirike i muzike, ipak ova kompozicija odskače u svojoj bitnosti.
Algiers – “Cry of the Martyrs”
“Cry Of The Martyrs”
With the world to win behind us
Out here shunned for all to see
Dirty the tub with our bodies to remind us
Of our defeat at Calvary
They’ll say our whole life is a locust
Disturbing their fascist peace
But it is they who mangle our horizons
Of our defeat at Calvary
And I see the light and I see the sea
Despite the future crashing down and closing over me
I can’t tower over all my enemies
Listen to the martyrs cry for me
And I see the light and I see the sea
The sun is going down but everyone leaves me burnin’
I see the winning on the other side of history
Listen to the martyrs cry for me
With the world to win behind us
Out here shunned for all to see
Dirty the tub with our bodies to remind us
Of our defeat at Calvary
They’ll say…
Vjerojatno od vremena The Doorsa ili pak Joy Divisiona svijet muzike nije imao priliku čuti jedinstven spoj otpjevane riječi i odsvirane note kao što je to slučaj na „The Underside of Power“
Na albumu se nalaze i dva instrumentala, što jest novost za studijska izdanja, ali ne i za Algiers koji su i te kako instrumentalno okrenuti u živim nastupima.
Album „The Underside of Power“ je ozbiljan album koji se sluša i sluša. Nema mu kraja, kao ni prethodniku.
S ovakvim kapitalom Algiers mogu na Mjesec, pa i na sam Mars i prije NASA-e. No prije uzleta, vjerojatno će na Majci Zemlji ostaviti neizbrisivi trag.
Algiers – “Cleveland”
Slijedom drugog albuma, teško da i najbujnija mašta može pretpostaviti kako će izgledati treći i od čega će biti sazdan. Da, bit će političko/socijalno angažiran, bit će ubojit, ali iz kakvih će oružja pucati, to nitko ne zna, jer to oružje još nije ni izmišljeno.
Dan kad bude najavljen taj treći album Algiersa će biti dan kad će početi veliko odbrojavanje!
Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.
I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.
*Sve naknade za autorska i srodna prava regulirane ugovorom s Gradskim Radio Trogir!
*All copyright, royalties and related fees regulated by the contract with Gradski Radio Trogir!