Soft Machine – “Third”

Lipanj – 1970.

Soft Machine izdaje treći album jednostavno nazvan “Third”

Album izlazi kao dupli vinil sa samo četiri kompozicije na njemu. Drugim riječima, svaka strana vinila je nosila samo jednu kompoziciju, ništa neobičnog u to vrijeme.

Soft Machine je samim osnutkom postao perjanica Canterbury scene i taj je status održao do današnjih dana, kako povijesno, tako i statusno. Na prva dva albuma su eksploatirali svoju verziju psihodeličnog pristupa jamovskoj formi, da bi ovim albumom, „Third” svoj izričaj ipak primakli jazzu, poglavito derivatu kojeg je lansirao Miles Davis na svom albumu “Bitches Brew”.

Album “Third” vjerno ukazuje koliki je utjecaj imao Miles Davis na tadašnja kretanja u muzičkim krugovima i s kojom je pažnjom promatran svaki njegov pokret.

Prelazak s psihodelije na jazz nije jedino što je donio ovaj album. Pristupom u smještaju instrumentalnih fragmenata unutra labave strukture, kao i samom igrom instrumenata (interplay), “Third” u biti nosi mini revoluciju izričaja cijele scene.

softs1

Bio je to prvi album na Canterbury sceni koji je jasno ukazao u kojem će se smjeru kretati cjelokupna scena narednih godina, kad dostiže svoj kreativni, ali i komercijalni zenit. Sve ovo upućuje da je album “Third” kamen temeljac i točka od koje se kreće pri upoznavanju druge faze postojanja Canterbury scene, ovaj put obojene jazz bojama.

Na albumu pored stalnih članova benda (Mike Ratledge, orgulje, piano, Hugh Hopper, bas gitara, Robert Wyatt, bubnjevi, vokali te Elton Dean, saksofon), sudjeluju i vanjski suradnici, Lyn Dobson, soprano saksofon, flauta, Jimmy Hastings, flauta, klarinet, Rab Spall, violina i Nick Evans, trombon. Njihove su uloge toliko značajne u ukupnoj slici, da je Soft Machine nakon ovog albuma povremeno “adoptirao” jednog, više njih ili pak sve za svoje turneje, ali i za snimanja nasljednika.


Soft Machine – “Moon in June”

Ovdje je bitno napomenuti da su veze članova s matičnim i inim grupama u Canterbury okruženju bile labave, te su muzičari u nekim slučajevima bili više angažirani van nego unutar matične grupe, koja pak na drugu stranu, u pojedinim trenucima i nije imala jasnu konturu i imena stalnih članova. Muzičari su “šetali” od grupe do grupe, studija do studija, albuma do albuma, sve u ovisnosti o afinitetima i trenutnom opredjeljenju.

Ni Soft Machine nije bio iznimka, s još jednim dodatkom. Nezadovoljan trenutnim smjerom u kojem ide grupa Robert Wyatt paralelno osniva pandan matične grupe, Matching Mole. Kad se zna da je ime u biti francuski prijevod za Soft Machine, onda je svako objašnjenje suvišno.

Bila su to vremena!


Soft Machine – “Third” / full album!

Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.

na vrh