King Crimson – “Earthbound”

Lipanj – 1972.

King Crimson izdaje prvi “živi” album “Earthbound”

Ma što danas govorili o tom albumu, mora mu se priznati jedna stvar. U trenutku izlaska bio je sve samo ne dugo očekivano izdanje velike grupe i nadasve, bio je prezren kao malo koje izdanje u to vrijeme.

Ne samo to, status mu je bio takav da u Americi uopće nije izdan, a u matičnoj zemlji nije smio doći na nikakvu top listu, jer je prema strogim kriterijima u to vrijeme, bio ispod nivoa standardne tehničke kvalitete, te isto tako, prodavao se u pola cijene, što je ocjenjeno kao ne fer igra.

Današnja priča kaže da je album prvi uopće “official bootleg”, namjerno izdan kao “lo-fi live recordings”, te time zaslužuje svoje mjesto u povijesti muzike.

Istina je ipak malo drugačija, ma koliko se službeno trsilo da je se zaboravi. (nije mi jasno zašto?). Ona stvarna priča kaže, King Crimson ili kraće, Robert Fripp je osnovao diskografsku kuću, ali nije imao materijala za novi album, ni potpisa na ugovor neke grupe o mogućem izdanju.

U nedostatku materijala za izdavanje, posegnuo je za trakama koje su nastale na običnom kazetofonu za tonskim pultom i tako ih plasirao na master traku, bez nekog velikog uljepšavanja.

Dalje, ona povijesna priča kaže da je album zbog svoje kvalitete (govorim o zvuku, a ne o svirci!) i male cijene u prodaji, bio diskvalificiran s top lista te je time u biti nastao vakuum između studijskih izdanja.

Taj je vakuum pridonio tome da je “Earthbound” postao traženi album, a dugoročnu gledano, koje li ironije, zbog zabrana, postaje najtraženiji album King Crimsona. To je bio onaj dio kojeg se ne znam zašto, želi prikriti, ali i koji sam za sebe priča isto tako interesantnu priču.


King Crimson – “21st Century Schizoid Man”

Što se pak same muzičke strane tiče, e to je nešto sasvim drugo.

Na sceni je bila treća inkarnacija benda, koja je izdala albuma “Island’, još jedan biser u opusu grupe. Interesantno da su na albumu “Earthbound” mjesto našle kompozicije koje nisu bile izdane na prijašnjim albumima, te je nekako ipak šteta što album nije snimljen na kvalitetnijem nivou. I ne samo to, nivo kvalitete same muzike i ingenioznosti aktera na sceni su van serijski te je i s tog aspekta jednostavno velika šteta .

I pored toga, album ima svoje mjesto kako u opusu grupe, a šire gledano i u povijesti muzike, kao prvo (igrom slučaja!) lo-fi izdanje.

Možda mu je najveći kompliment došao od strane Nick Cavea, koji je za ovaj album rekao: “The vinyl copy of the phenomenal live album „Earthbound“, is one of my most treasured possessions.”

Prvo izdanje ovog albuma na CD-u je bilo 2002. godine!! (jedan uskličnik je bilo malo!)


Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.

na vrh