Geologija Tvrdih Stijena
VIII dio
This Human Equation

Prijelaz tisućljeća najavio je eru retrospekcije i reinvencije u svijetu glazbe, oblikovanoj digitalnom revolucijom i globalizacijom. Opći zvuk, estetika i stav rock glazbe uvelike su se promijenili tijekom desetljeća. Ovo je doba vidjelo fragmentaciju žanra na bezbroj podžanrova, od kojih je svaki zadovoljavao sve specifičnije ukuse slušatelja, kako su internet i digitalne platforme demokratizirale glazbenu produkciju i distribuciju. Ovi razvoji osigurali su stalnu relevantnost i dinamičnost žanra, pokazujući trajnu privlačnost rock glazbe i njenu sposobnost prilagodbe promjenjivom glazbenom krajoliku.

Globalni doseg rock glazbe proširio se tijekom tog razdoblja, sa sastavima iz raznih zemalja koji su stekli međunarodno priznanje. Ova globalizacija rock glazbe ne samo da je diverzificirala žanr nego ga je i obogatila, uvodeći različite kulturne utjecaje i perspektive.

Progresivni metal (skraćeno prog metal) je podžanr progresivnog rocka jednako kao što je podžanr heavy metala i sadrži složene kompozicijske strukture, bizarne taktove i intrigantne tehnike sviranja instrumenata uz mješavinu teške, gitaristički orijentirane metal glazbe obogaćene skladbenim inovacijama i složenim aranžmanima. Najviša razina profesionalnosti glazbenika često se spaja s lirskim u obliku epskih tekstova, što rezultira prilično dugim skladbama i konceptualnim albumima.


Queensryche – “Empire” / album: Empire (1990)

Fates Warning – “Point Of View” / album: Parallels (1991)

Dream Theater – “Pull Me Under” / album: Images And Words (1992)

Porcupine Tree – “Wedding Nails” / album: In Absentia (2002)

Riverside – “Out Of Myself” / album: Out Of Myself (2003)

Bigelf – “The Evils Of Rock & Roll” / album: Cheat The Gallows (2008)

Ayreon – “This Human Equation” / album: Transitus (2020)

Proizašao iz kombinacije ugođenog, sporog stila riffa doom metala i tmurne i sumorne atmosfere gothic rocka, sadržavajući teške riffove niskog srednjeg tempa, turobnu, sumornu atmosferu naglašenu eteričnim klavijaturama i slojevima sintesajzera, te vokalne stilove u rasponu od muškog hrapavog režanja do ženskog opernog pjevanja često koristeći estetiku “ljepotice i zvijeri”, tijekom ’90-ih i u 2000-ima, gothic metal (također symphonic power metal) doživio je daljnji razvoj i neke komercijalne uspjehe.

Lacuna Coil – “Heaven’s A Lie” / album: Comalies (2002)

Evanescence – “Bring Me To Life” / album: Fallen (2003)

Aina – “Restoration” / album: Days Of Rising Doom – The Metal Opera (2003)

Nightwish – “Nemo” / album: Once (2004)

Within Temptation – “Stand My Ground” / album: The Silent Force (2004)

Hard rock glazba postala je kombinacija ekstrema u glazbi, od grungea, garažnog rocka i psihodeličnog rocka do tradicionalnog blues i pop rock zvuka, no ipak postoji red i jedinstvena svrha u svakoj izvedbi koja donosi harmoniju polarizirajućih suprotnosti koja je nadahnula mnoge različite glazbene žanrove. Tijekom godina, heavy metal, glam metal, shock rock, speed metal, thrash metal i alternativni rock, među ostalima, preuzeli su primjer od hard rocka i dalje razvili glazbenu scenu do onoga što je danas. Nasljeđe žanra je osigurano kako noviji sastavi preuzimaju baklju i ulijevaju moderne zvukove u klasičnu hard rock formulu.

Moderni hard rock je format koji prikazuje širok raspon glazbenih stilova u alternativnim žanrovima. Često se izraz “moderni rock” koristi generički za razlikovanje specifičnih glazbenih stilova od klasičnog rocka.

Linkin Park – “In The End” / album: Hybrid Theory (2000)

Linkin Park – “Numb” / album: Meteora (2003)

30 Seconds To Mars – “Capricorn (A Brand New Name)” / album: 30 Seconds To Mars (2002)

Black Rebel Motorcycle Club – “Stop” / album: Take Them On, On Your Own (2003)

Muse – “Stockholm Syndrome” / album: Absolution (2003)

Jet – “Are You Gonna Be My Girl” / album: Get Born (2003)

HIM – “Wings Of A Butterfly” / album: Dark Light (2005)

The White Stripes – “Blue Orchid” / album: Get Behind Me Satan (2005)

Queens Of The Stone Age – “In My Head” / album: Lullabies To Paralyze (2005)

Mudvayne – “Happy?” / album: Lost And Found (2005)

The Black Keys – “Your Touch” / album: Magic Potion (2006)

Iako je moderni rock format u ’80-ima obuhvaćao brojne new wave izvođače, ’90-e su bile svjedoci da su alternativa i grunge uvelike ušli u mainstream. S alternativnim izričajem koji je dosegnuo svoj vrhunac u 2000-ima, brojni post-grunge, nu-metal, rap-rock i alternativni metal sastavi postali su prepoznatljivi identitet u modernim rock formatima.

3 Doors Down – “It’s Not My Time” / album: 3 Doors Down (2008)

The Pretty Reckless – “Make Me Wanna Die” / album: Light Me Up (2010)

Shinedown – “Bully” / album: Amaryllis (2012)

The Stone Foxes – “Ulysses Jones” / album: Small Fires (2013)

Earthless – “Black Heaven” / album: Black Heaven (2018)

Clutch – “Book Of Bad Decisions” / album: Book Of Bad Decisions (2018)

Bush – “Bullet Holes” / album: The Kingdom (2020)

Three Days Grace – “So Called Life” / album: Explosions (2022)

Black Smoke Trigger – “Never Dies” / album: Horizons (2024)

I dok su neki rock sastavi pokušavali ažurirati svoj zvuk samplovima i digitalnom tehnologijom, drugi su se vratili osnovama i uhvatili val koji je crpio energiju iz svojih korijena.


Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.


*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima na ovom portalu su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav MLP-U portala.

na vrh
error: Sadržaj zaštićen !!