Rock glazba tijekom ’90-ih odgurnula se od mainstream popa ’80-ih, generirajući alternativne i nezavisne glazbene scene koje će zatim preuzeti istu količinu popularnosti.
Nakon desetljeća tijekom kojeg su popularnom glazbom dominirali sintisajzeri, velika kosa i pretjerane produkcijske tehnike, konačno je stiglo izbavljenje u obliku sastava iz Seattlea koji su predvodili ono što su mediji nazvali grunge glazbom – žanr koji je uvelike usmjeren na revitalizaciju duha rock ‘n’ rolla, često opisivan kao soundtrack generacije. Crpeći uvelike iz ogoljenog etosa punka i snažnih riffova heavy metala, grunge je postao simbol zbog svog prepoznatljivog sirovog zvuka, često postignutog jako distorziranim gitarama i svojim introspektivnim, tjeskobom ispunjenim tekstovima koji su doticali teme otuđenja, društvene apatije, zatvorenosti i želje za slobodom.
Mother Love Bone – “Stardog Champion” / album: Apple (1990)
Nirvana – “Smells Like Teen Spirit” / album: Nevermind (1991)
Pearl Jam – “Even Flow” / album: Ten (1991)
Temple Of The Dog – “Your Savior” / album: Temple Of The Dog (1991)
Alice In Chains – “Would?” / album: Dirt (1992)
Stone Temple Pilots – “Plush” / album: Core (1992)
Soundgarden – “Black Hole Sun” / album: Superunknown (1994)
Audioslave – “Show Me How To Live” / album: Audioslave (2002)
S obzirom na sve različite žanrove, hard rock je i dalje bio dobro zastupljen tijekom čitavog desetljeća. Žanrovi poput grungea, alternative, pa čak i NU metala preuzeli su hard rock zvuk posljednjih desetljeća i pojačali intenzitet. Od nižih štimova do divljih produkcijskih tehnika, svaki od ovih sastava pronašao je način da ugradi određeni X-faktor koji ih je iz tipične hard rock odjeće pretvorio u nove bogove rocka.
The Black Crowes – “Hard To Handle” / album: Shake Your Money Maker (1990)
The Black Crowes – “Remedy” / album: The Southern Harmony And Musical Companion (1992)
Yngwie Malmsteen – “Dragonfly” / album: Fire & Ice (1992)
Ugly Kid Joe – “Milkman’s Son” / album: Menace To Sobriety (1995)
Dok su ’90-e prvenstveno poznate po usponu grunge-a, blues rock revitaliziraju neka nova imena koja odaju počast korijenima žanra dok pomiču njegove granice na nova područja. Od duševnih balada do naelektriziranih rockera, desetljeće je proizvelo obilje blues rock pjesama koje i danas osvajaju publiku.
The Eric Gales Band – “Sign Of The Storm” / album: The Eric Gales Band (1991)
Divin’ Ducks – “Wrong Side Of The Blues” / album: An Eye For An Eye … A Tooth For A Tooth (1994)
Nasuprot tome, britpop se pojavio kao izrazito britanska reakcija na glazbenu scenu kojom dominira Amerika. Sastavi su u svoju glazbu unijeli osjećaj britanskog identiteta, oslanjajući se na bogatu pop i rock tradiciju zemlje. Britpop su karakterizirale zarazne melodije, duhoviti tekstovi i određeno razmetanje, ponovno oživljujući britansku glazbenu scenu.
Oasis – “Supersonic” / album: Definitely Maybe (1994)
Blur – “Song 2” / album: Blur (1997)
Do ’90-ih alt-rock je pronašao svoje uporište, preselivši se iz underground klubova na pozornice stadiona.
Danas glazbu nitko više ne opisuje kao “alternativnu”. Zbog raznolikosti koju nudi internet, nema monolitne glazbene kulture protiv koje bi se mogli pobuniti. Ali od kasnih ’80-ih do sredine ’90-ih, alternativa je bila sveobuhvatni opis za svaku gitarističku glazbu koja je zvučala malo drugačije.
Plima i oseka alternativne glazbe, sa svojim ogromnim pejzažima zvuka i emocija, nastavljaju oblikovati slušateljske ukuse generacija.
The Jesus Lizard – “Puss” / album: Liar (1992)
Radiohead – “Creep” / album: Pablo Honey (1993)
The Smashing Pumpkins – “Cherub Rock” / album: Siamese Dream (1993)
Green Day – “Basket Case” / album: Dookie (1994)
The Offspring – “Gone Away” / album: Ixnay On The Hombre (1997)
Rage Against The Machine – “Testify” / album: The Battle Of Los Angeles (1999)
Naslijeđe rocka ’90-ih je mješovito. Možda je tokom tog desetljeća rock glazba stvarno pomogla definirati generaciju, ali nas je također postavila na kurs koji nas je doveo tu gdje smo sada – gdje se čini da samo nekoliko starih, dobro etabliranih rock sastava zarađuje pravi novac, gdje pop i hip-hop zvijezde ispunjavaju kulturni prostor koji su nekada činile rock zvijezde i gdje se smrt tih zvijezda čini posebno turobnom jer se ne čini kao da postoji itko kvalificiran ispuniti prazninu koju su ostavile.
Ipak, nije sve u propasti. Dobra rock glazba i dalje je uzbudljiva, ne nedostaje velikih talenata, iako se čini da je tim autorima teže nego ikad postati uspješan.
Rhino Bucket – “Blood On The Cross” / album: Rhino Bucket (1990)
Enuff Z’Nuff – “The World Is A Gutter / Goodbye” / album: Strength (1991)
Tesla – “Edison’s Medicine” / album: Psychotic Supper (1991)
Damn Yankees – “Don’t Tread On Me” / album: Don’t Tread (1992)
Tora Tora – “Amnesia” / album: Wild America (1992)
Monster Magnet – “Negasonic Teenage Warhead” / album: Dopes To Infinity (1995)
Thunder – “Stand Up” / album: Behind Closed Doors (1995)
Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.
I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima na ovom portalu su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav MLP-U portala.