Dead Can Dance Invocation
III dio

Kao što je već spomenuto, značajan aspekt srednjovjekovlja Dead Can Dance-a je njihovo spajanje glazbene tradicije srednjeg vijeka sa stranim i “egzotičnim” kroz reference na arapsku, bugarsku i sjevernoafričku glazbu. Ova kulturna razlika obilježena je upotrebom nezapadnih instrumenata i rekonstrukcijama ranih instrumenata te usvajanjem vokalnog timbra koji ima nejasne reference na balkanski stil pjevanja koji je proslavio snimke bugarskih vokalnih zborova.


Le Mystère des Voix Bulgares – “Mar Stanke Le” / album: Le Mystère des Voix Bulgares Vol.1 (1986)

Le Mystère des Voix Bulgares – “Prituri Se Planinata” / album: Le Mystère des Voix Bulgares Vol.1 (1986)

Ranije je “world music” glazba imala ograničenu vrijednost kao općeprihvaćen izraz koji je varirao od turističkih suvenira do terenskih snimaka koje su snimili etnomuzikolozi diljem svijeta opisujući tradicionalnu glazbu različitih kultura. Iako su puristi tvrdili da se nijedan glazbeni stil ne može identificirati kao “world music”, jer je to pitanje etničke pripadnosti koliko i pitanje percipirane autentičnosti i kategorije, izraz je skovan kako bi se “strana” glazba približila mainstreamu zapadne popularne glazbe.


Shusha Guppy – “The Silver Gun (Tofang-E-Noqreh)” / album: Persian Love Songs & Mystic Chants (1973)

Dakle, bio je to odraz glazbene industrije koja se suočava s novim, globaliziranim krajolikom – onim koji nije ograničen samo na zabačenu trgovinu ploča. Sada, s internetom na dohvat ruke i uslugama streaminga koje pružaju beskrajne sate glazbenog otkrivanja, svijet je dogurao daleko dalje od značenja pojma “world music”.


Dead Can Dance – “Ariadne” / album: Into The Labyrinth (1993)

Na mnogo načina povijest “world music” glazbe je priča o marketingu strane glazbe od strane zapadnih diskografskih kuća. Unatoč tom komercijalnom podrijetlu, do ranih ’90-ih termin je ubrzao promjenu u svijesti glazbenika i producenata, a “world music” je postao pravi glazbeni žanr.


Dead Can Dance – “Radharc” / album: Aion (1990)

Dead Can Dance bili su pioniri u uključivanju rane glazbe i “world music” glazbe u svoj zvuk, a Lisin utjecaj je iznjedrio cijelo pleme osebujnih pjevačica egzotičnog zvuka.


Vas – “In The Garden Of Souls” / album: In The Garden Of Souls (2000)

Irfan – “Otkrovenie” / album: Irfan (2003)

Niyaz – “Iman” / album: Nine Heavens (2008)

Kad govorimo o suvremenoj “world music” glazbi onda nije riječ o uništavanju iskonske umjetničke forme, premda odmiče od tradicionalnih normi, već o tome da njezinu snagu i ljepotu učinimo široj javnosti razumljivijom i pristupačnijom, istražujući različite nove vrste umjetničkih jezika koji se oslanjaju na veze između zvuka, slike, teksta, pokreta i tehnologije, odražavajući današnje različite utjecaje, stilove i tehnološki napredak.


Anastasia – “Na rjekah vavilonskih” / album: Na rjekah vavilonskih (1988)

Axiom Of Choice – “Valeh” / album: Beyond Denial (1994)

Ovo doba obuhvaća eksperimentiranje, digitalne inovacije i fuziju tradicionalnih i modernih zvukova, oblikujući dinamičan glazbeni krajolik i stvarajući ono što je suvremena glazba danas. Čini se da je budućnost suvremene “world music” glazbe spremna za uzbudljivu konvergenciju kulturne raznolikosti, tehnološke evolucije i neobuzdanog eksperimentiranja.


Rajna – “Dervishing” / album: The Door Of Serenity (2002)

Azam Ali & Loga R Torkian – “Winter Forest” / album: Lamentation Of Swans – A Journey Towards Silence (2013)

U kulturološkom smislu, suradnja između umjetnika iz različitih sredina vjerojatno će se intenzivirati, njegujući bogatu tapiseriju globalnih utjecaja i hibridnih žanrova koji nadilaze tradicionalne granice. Ovo miješanje glazbenih stilova pomaknut će granice zvučnog istraživanja, pridonoseći još raznolikijem i eklektičnijem glazbenom krajoliku.


Loreena McKennitt – “The Mystic’s Dream” / album: The Mask And Mirror (1994)

Istovremeno, bilo da se radi o srednjem vijeku ili o nezapadnim kulturama, ovaj oblik izražavanja nastoji pobjeći od modernog, “korumpiranog” svijeta umjesto da se bori s teškim procesima mijenjanja trenutnih kulturnih ili društvenih uvjeta.

Nadalje, promijenili su i lice glazbe koju su stvarali moderni pagani.


Hagalaz’ Runedance – “The Dawning” / album: Volven (2000)

Jack Or Jive & Gor – “Haqeldama” / album: Prikosnovenie Fairy World Vol 1 (2003)

Faun – “Gaia” / album: Totem (2007)

Na početku, popularna glazba koju su stvarali pagani uglavnom je potjecala iz nekoliko ograničenih izvora, folk pjesama umjetnika poput  Gwydion Pendderwen-a, sastava inspiriranih britanskim “električnim folkom” poput Fairport Convention i umjetnika pod utjecajem “okultnih” tema (stvarnih ili izmišljenih) u radu rock izvođača.
S vremenom je prevlast New Age glazbe ’80-ih također postala faktor, i počeli ste nalaziti eksplicitno poganske umjetnike koji koriste moderne tehnologije. Tako je uglavnom ostalo sve do ’90-ih kada je stjecaj okolnosti, ponajviše internet i pristup glazbi iz cijeloga svijeta koji je on pružao, pomogao u stvaranju nove paradigme koja je izravno utjecala na rad Dead Can Dance-a. Ova glazba, izrazito internacionalna, po mom mišljenju, postala je predložak izbora za mnoge mlađe pagane.


Ordo Funebris – “A Witches Song” / album: Cantar a la Morte: Fabula Triste (2003)

Oöphoi & Louisa John-Krol – “A Vessel For Michael” / album: I Hear The Water Dreaming (2005)

Mila Mar – “Hyaene” / album: Harar (2020)

Ako pogledate bilo koji događaj fokusiran na glazbu koji privlači veliki broj pagana, vidjet ćete na djelu ulogu Dead Can Dance karijere, jer miješajući vlastita paganska i ezoterična uvjerenja, nisu pružili jedan, već nekoliko glazbenih predložaka, omogućujući sastavima da pronađu inspiraciju dok stvaraju vlastite jedinstvene izričaje.


Daemonia Nymphe – “Dance Of The Satyrs” / album: Daemonia Nymphe (2002)

Trobar de Morte – “Sister Of The Night” / album: Witchcraft (2018)

The Moon And The Nightspirit – “Aether” / album: Aether (2020)

A Tergo Lupi – “UnHidden” / album: Hide (2022)

Vígundr – “ Grógaldr” / album: Siðr (2024)


  • Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima na ovom portalu su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav MLP-U portala.

Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.

na vrh
error: Sadržaj zaštićen !!