Prvi album “The Piper at the Gates of Dawn” je bio vani, Pink Floyd neprestano nastupaju. Lokomotiva i omega benda Syd Barrett sve više ispoljava svoju ingenioznost i lucidnost.
Nažalost, ne rijetko prelazi granice, ali i to se smatralo djelom performansa na pozornici. Ubrzo je njegovo buljenje u jednu točku bez odsvirane note dovelo do toga da ostatak grupe pozove Sydovog školskog kolegu Davida Gilmoura da se pridruži grupi kao drugi gitarista.
Kako je Syd bio autor skoro cijelog dotadašnjeg opusa, rodila se ideja da Gilmour preuzme scenski dio, a Syd ostane po strani u studiju, zadužen za skladanje. Paralela je bila očita s Beach Boysima, ali razlika je ipak bila velika. Brian Wilson je funkcionirao na svim razinama i njegova je želja bila da se posveti radu u studiju, dok je Syd svoju funkcionalnost sve više sužavao do nivoa neupotrebljivosti u bilo kojem obliku.
I tako se dogodilo, da je Waters prilikom “kupljenja” ekipe za koncert s kombijem, jednostavno preskočio Sydovu kuću uz komentar “why bother!”.
Bio je to kraj.
Pink Floyd – “Set the Controls for the Heart of the Sun”
No, grupa je već bila u studiju i snimala naseljenika “The Piper at the Gates of Dawn”. Ovaj put je teret skladanja pao na ostale članove. Waters, Wright, Mason i Gilmour su se našli na brisanom prostoru. Waters prvi dolazi s kompozicijom “Set the Controls for the Heart of the Sun”, dok je Syd još bio u studiju, te ona biva prva snimljena i ujedno je jedina na kojoj sudjeluju svi aktivni članovi grupe, što znači i Syd i David.
Ostatak kreacije albuma protječe bez Syda u kaotičnoj atmosferi. Na kraju je ipak ispalo da je na albumu jedna Sydova kompozicija “Jugband Blues”, i to je bilo sve.
Album izlazi i pobire podijeljene kritike. Rolling Stone magazin ga ocjenjuje mlakim, neinventivnim, inferiornim, pa čak i dosadnim. (po tko zna koji put referenca muzike pogađa ne samo van mete, već van cijelog konteksta!)
No, publika ga dočekuje raširenih ruku. U Engleskoj se penje na top liste, na #9. mjesto, dok u Americi biva jedini album grupe Pink Floyd koji nije došao na Billboardovu listu. Doduše na nju se penje kao dio paketa u kojem su bila prva dva albuma, po izlasku albuma “Dark Side Of The Moon”.
Pink Floyd – “A Saucerful of Secrets”
Album “A Saucerful of Secrets” u sebi nosi buduće koncertne standarde grupe, no više toga, važan je kao kamen temeljac od kojeg je počela nadogradnja opusa jedne od najvećih grupa u povijesti muzike.
Samo psihofizičko stanje Syd Barretta, kao metafora modernog društva, se provlači cijelim opusom grupe i u neku ruku ga determinira u svojim aspiracija i gabaritima.
Stoga i ne čudi podatak da je i pored činjenice da je Syd napustio grupu u tijeku snimanja ovog albuma, do svojih posljednjih dana bio na platnoj listi grupe kao aktivni član. Drugim riječima, svi prihodi grupe, a koji su se mjerili milijunima funti, su se ravnomjerno ili u omjerima raspoređivali na pet dijelova. Taj peti dio je bio Sydov dio, što ne govori toliko o njemu, koliko o svim ostalim članovima ove grupe.
Pink Floyd – “A Saucerful of Secrets” / full album
Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.
I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.
*Sve naknade za autorska i srodna prava regulirane ugovorom s Gradskim Radio Trogir!
*All copyright, royalties and related fees regulated by the contract with Gradski Radio Trogir!