New Musical Express
1952. – 2018.
11. Ožujka – 2018.

Kako godine prolaze, tako se polako, ali sigurno gase muzičke institucije prošlog stoljeća.

Novo doba nosi nove vrijednosti i tu jedva da itko može išta reći. No, kad novo doba ne donese novu vrijednost, a stara se ugasi, onda je čovječanstvo osiromašeno za jedan segment ili instituciju na kojoj je počivala neka djelatnost.

Svakodnevno smo svjedoci dramatičnih promjena u našim životima koje nosi napredak i tehnologija, ali još više ono jedva vidljivo i negativno, postepeno i neumoljivo sužavanje ljudskih sloboda i oduzimanje prava koja su u puno slučajeva izborena u krvi.
Sve pod izlikom …

Jedan od simbola šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća je i New Musical Express, koji je uz Melody Maker i Rolling Stone bio dio “svetog trojstva” u muzici.

Iako su puno puta znali zapeti o veličinu vlastitog ega, ovi su magazini bili referenca kriterija prihvaćanja muzičke umjetnosti prošlog stoljeća.

Pozitivna kritika u jednom od ovih ili u svim magazinima je garantirala mjesto na top listi. Hvalospjev je lansirao album u sam vrh top lista. Shodnu tome, negativne kritike su pokopavale albume koji su nakon toga teško, ako ikako dospijevali do auditorija ili do top lista.

I kad se shvati značaj i volumen njihovog utjecaja onda postaje jasno što se gubi odlaskom nekog od njih.

Početkom stolječa New Musical Express je kupio Melody Maker, kako bi opstao na tržištu. Sada se taj potez pokazao kao potez koji dugoročno nije bio baš od koristi, samo što je eliminirao zdravu konkurenciju.

I tako je na 66. rođendan magazina objavljeno da papirnato izdanje New Musical Expressa prestaje izlaziti.

On line izdanje ostaje tako da se ne gubi u potpunosti trag ovog velikog magazina. No, ono gorko u ustima ipak ostaje.

Tu gorčinu pojačavaju impresije kad se pogleda na što su u biti spala on line izdanja velikih magazina. Ne treba biti Einstein i zaključiti da su u nastojanju da prežive, počeli svaštariti u tolikoj mjeri, da se u nijansama razlikuju od žutih izdanja kojih na netu ima na tone, od samog dizajna do sadržaja, u kojem najmanje ima muzike u čistom obliku.

Oproštaj od ovog magazina bi se komotno mogao sagledati u kontekstu umiranja jedne epohe, kojoj je očito sudbina namjenila skorašnji nestanak.

R.I.P. NME!

na vrh