Chicago izdaje peti studijski album „Chicago VI“.
Da ne bude zabune, ovo jest šesti album ove grupe, no „Chicago IV“ je u stvari živi album, te se u opusu grupe ne vodi pod rednim brojem, već kao „At Carnegie Hall“.
Toliko o brojevima.
Album u sebi nosi već rutinirane skladatelje i tekstopisce, koji su posljednjih godina napravili pun krug i jednostavno se pretvorili u štampariju novca.
To i nije naštetilo reputaciji grupe u Americi, gdje album dolazi na prvo mjesto Billboardove liste i tu provodi punih pet tjedana. No, ostatak svijeta, pogotovo Britanija, je žestoko kaznila ovu grupu. Album se uopće ne penje na top liste, i ni jedna singlica skinuta sa njega isto tako.
Razloga ima puno, no onaj osnovni je u tome, što je Chicago svojim prvim albumom (zasluženo) pridobio pažnju cijelog ondašnjeg progresivnog miljea. Pa čak i drugi i treći album, koji su koketirali sa mješavinom klasike i jazza, su nalazili put do slušatelja i štovatelja ove grupe.
Chicago – “Feeling Stronger Every Day”
Četvrti album, snimljen u živo je u neku ruku zaokružio i zaključio taj dio života grupe i samim time, zadovoljio apetite štovatelja, kojima ni u snu nije bilo da prihvate progresivnu grupu u AOR izdanju.
Tako se dogodilo da u Americi grupa bez prekida ima status koji joj je omogućavao lagodan život, a u Europi i Otoku, je skoro pala u zaborav. Očito se radilo o smjeni generacija, kad je s desetim albumom ponovo došla u fokus muzičke javnosti, iako pri tom nije izašla iz okvira manirizma pitkog/plitkog AOR-a.
Bilo kako bilo, Chicago na petom studijskom albumu čak koketira sa countryem i gazi pop vodama, te će s njime još dugo vremena, u stvari do današnjih dana, graditi koncept koji očito pali kod širokih masa.
Prvi album grupe “Chicago Transit Authority“ jest remek djelo epohe, drugi i treći album su pitanje ukusa i afiniteta, četvrti je sve to skupa u živo oblikovao kao lijepo pakovanje – i tu završava povijest ovog benda – bar što se mene tiče.!
Chicago – „Chicago VI“ / full album
Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.
I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.