David Bowie polako, ali sigurno napušta uporište glam pokreta i kreće u neizvjesnost kreativnog bivstvovanja. Kao most je izgradio album „Diamond Dogs“, usput se ukrcavši na prevladavajući trend strahovanja od materijalizacije Orwellovog romana „1984“.
No, smjer kojim je krenuo ipak nije trebalo biti veliko iznenađenje, jer Bowie je još i na prijašnjim albumima ukazivao na interes soulom i R&B muzikom američkog kontinenta. Pa i njegov prvi odlazak u Ameriku, bez radne dozvole, je ukazao da se želi upoznati s kulturološkim nabojem sjevernoameričkog kontinenta.
Po završetku „Diamond Dogs Tour“, Bowie ostaje u Americi. No, već za vrijeme turneje u nekoliko gradova iznajmljuje studija (New York, Philadelphia) i snima novi materijal, ili kao demo, ili kao već gotove kompozicije koje će samo izbrusiti u nekoj finalnoj verziji.
Kao pečat na njegov novi smjer je pokazala i činjenica da nije uzeo nikoga iz dotadašnjeg pratećeg benda, već je surađivao sa studijskim muzičarima lokalnih studija. Na jednom snimanju upoznaje Carlos Alomara, mladog funk gitaristu, s kojim će veoma brzo naći zajednički jezik. Ovaj će duo raditi zajedno skoro petnaestak godina. (Carlos je bio gitarista kućnog benda Apollo Theatrea, koji je pratio i veličine kao što su James Brown, Chuck Berry i Wilson Pickett, za njihovih nastupa u Apolo Theatreu)
David Bowie – “Young Americans”
Za jednog snimanja u New Yorku, studio je posjetio John Lennon, te se uskoro pridružio ekipi na setu. Rezultat je bio i te kako vidljiv, već po isteku dana bile su završene konture budućeg hita David Bowieja, „Fame“.
S albuma su skinute dvije singlice, “Young Americans” i potom “Fame”, koje instant dolaze na top liste i tu obitavaju na njenim vrhovima. „Fame“ uz to postaje prvi Bowiev #1. hit na Billboardu!
Ovo je ujedno i jedini album te faze Bowiejevog kreativnog postojanja, da je album „njegov“, odnosno, ne kreira alter ego. Već na sljedećem albumu, „Station to Station“, Bowie će se preoblikovati u Tin White Dukea.
David Bowie – “Fame”
Album “Young Americans” postaje kamen temeljac nove faze rada ovog umjetnika, faze koja je nazvana „plastic soul“ (idiom čije se značenje može opisati kao „izvedba soula bez duše“).
Bit će to uvod u album „Station to Station“, s kojim će se faza i zaokružiti, da bi Bowie krenuo prema Parizu i Berlinu, u susret najvećem izazovu svog umjetničkog života, „Berlinskoj trilogiji“.
Istovremeno, Bowie je s albumom „Young Americans“ pridobio i posljednje skeptike koji su mu prigovarali unificiranost i sposobnost mijenjanja, a pogotovo napuštanja žanra pod kojim je uspješno djelovao.
Teško je i zamisliti nekog drugog umjetnika koji je u stanju i ima hrabrosti napustiti „koku koja nese zlatna jaja“ i krenuti u nepoznato, preko Velike Bare.
Pa da, zato i jest samo jedan David Bowie.
David Bowie – “Young Americans” / full album
Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.
I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.
*Sve naknade za autorska i srodna prava regulirane ugovorom s Gradskim Radio Trogir!
*All copyright, royalties and related fees regulated by the contract with Gradski Radio Trogir!