Santana – „Santana IV“

Dostojan nositelj broja „IV“!?

Ispred mene je skoro pola stoljeća očekivani album „Santana IV“!

Bez da umanjujem značaj nasljednika prvih triju albuma, ovaj se album čekao i čekao.

I dočekao!

Očekivanja su bila prevelika, to moram priznati. No, nakon par dana “apsorpcije” materijala, kriteriji su se smjestili koliko toliko na svoje mjesto. Prvobitno „razočarenje“ zbog nerealnih očekivanja je zamijenila znatiželja, a nju posvećenost materijalu kojeg je isporučio band Santana u svojoj najjačoj inkarnaciji.

Odmah u startu moram podcrtati da je teško bilo izbjeći dozu manirizma, ali nakon pola stoljeća stvaranja, to jednostavno moramo prihvatiti kao nešto prirodno i živjeti s time. No, dobra je vijest da taj manirizam nekako uspio stopiti sa kreativnošću i kao rezultat smo dobili kompozicije koje ipak, na kraju balade, mogu izaći samo iz Santaninog tabora.

Kao poznavatelja svake note Santaninog ranog opusa, na prvi mah me je zametala savršena (ispolirana) produkcija!? Znam da Santana ide na najbolje, ide na savršeno, ma što to značilo, ali ipak, gledajući unatrag, ipak bih volio da je produkcija malo “šporkija“.

Album je “koncepcijski” podijeljen u dva dijela. Svim kompozicijama dominiraju latino ritmovi. Na album su mjesto našle klasične latino teme („Come As You Are“, …), ali bogami ima i onih drugih, („Echizo”, …)


Santana IV – “Echizo”

Od prve do posljednje sekunde udaraljke su u prvom planu. Istaknute i bez konkurencije u zvučnoj slici. Kao na prva tri albuma, bubnjevi i udaraljke dominiraju svim temama i u tom segmentu sve štima da ne može bolje.

Pumpajući latino bas u kombinaciji sa bubnjevima, udaraljkama i svim mogućim šuškalicama stvara atmosferu „Batuke“, u kojoj Santanina i Schonova gitara razaraju svojom prodornošću. U biti, manje Santanina, jer njegova je melodičnost i fragmentirano pletenje fine čipke u kompoziciji. Ali Schonova gitara nas vraća u sedamdesete, kad je ovaj tada, golobradi šesnaestogodišnji mladić razarao i vladao pozornicom. U to vrijeme je malo tko davao velike kredite Schonu u kreiranju zvučne slike koja je proslavila Santana Band i njegovog vođu.


Santana – “Yambu”

Na album se pojavio gost. Soul legenda Ronald Isley je nastupio u dvije teme, “Love Makes the World Go Round” i “Freedom in Your Mind”. Po meni nepotrebno, jer Gregg Rolie je sasvim dovoljan za ovu ulogu. Ali znajući Santanu, vjerujem da je ovim angažmanom želio duhovno obogatiti samu sliku albuma.

U studio prije više od godinu dana su ušli Carlos Santana, Neal Schon, Greg Rolie, Michael Shrieve i Michael Carabello (koji je sudjelovao samo na albumu “Santana III”). Uz njih su još bili perkusionist Karl Perazza i basist Benny Lietveld.

Prvi single je izašao prije par mjeseci. “Anywhere You Want to Go” je predstavio smjer kojim će grupa ići, ali istovremeno donio autora, Gregg Roliea u jednom konfekcijskom izdanju.
Prilikom pisanja članka o ovoj singlici sam izrazio nadu da ostatak albuma neće slijediti ovaj (konfekcijski) smjer.

I odmah da kažem, i nije, na moju, a vjerujem i radost milijuna poklonika Santane i ovog velikog sastava.


Santana IV: Live at the House of Blues Las Vegas: “Anywhere You Want To Go”

Album otvara kompozicija “Yambu”, latino tema koja plijeni svojom melodioznošću. Na tragu izričaja sa albuma “Borboletta”, pjevana na španjolskom, “Yambu” baš i ne oslikava ono što će iza njega doći. Namjerno ili slučajno, Santana & Co bacaju mamac pred slušatelja, postavljajući upitnik o čemu se radi?

Ali zato “Shake It” raspršuje sve nedoumice. Ubitačni rif melje pred sobom. Ritmički savršena. Gitare, Santana na vrhu, Schon kao slon u staklarni – lomi sve pred sobom, bez milosti, bez pardona. Ovo je ono što sam čekao pola stoljeća. Evoluirani Santana Band sa korijenima u „Batuki“. Mogu samo zamisliti kako će ova tema zvučati u živo, kad snaga i bistrina zvuka sa pozornice premješta bubrege, i pronalazi put direktno do mozga zaobilazeći uši!


Santana – “Shake It”

“Anywhere You Want to Go” je izašao kao singlica i najava albuma. Skoro pa najslabija karika na albumu. Jest da je pjevna i “ljepljiva”. Ali to u ovom kontekstu nije plus. jer očito joj je to jedina svrha. Ima i ona svojih momenata, klasičnih za Santanin izričaj, ali sve skupa, premalo.

I onda slijedi posveta. Meditativna “Filmore East” u kojoj Santana, Schon, Rollie, Shrieve i Carabello kontempliraju o prošlosti. Fluidne atmosfere, jamovskog ugođaja, tema nosi slušatelja u daleka prostranstva zvuka, gdje caruje njeno veličanstvo – muzika. Prekrasna tema, vrijedna svog trajanja. (ne bi me smetalo da je koji minut duža)

U stvarnost nas vraćaju “Love Makes the World Go Round” i “Freedom in Your Mind”, sa Ronald Isleyem u ulozi glavnog vokala. Teme su čista Santanina klasika latino smjera. O lirici nemam namjeru lamentirati, jer Santanina lirika je dobro znana, kao i njene univerzalne poruke. “Freedom in Your Mind” bi veoma lako mogao postati radijski hit na latino području!

“Choo choo” nastavlja album. Zaraznom gitarskom melodijom i hard ritmovima, ne ostavlja puno prostora razmišljanju. Plesna tema koja će na koncertima zatalasati mase ispred pozornice.

“All board” se bez pauze naslanja na prethodnu temu. Dvominutni instrumental potvrđuje moje stavove iz Zadra.

Santana se vratio!


Santana IV – “Leave Me Alone”

Teškometalna latino grmljavina tutnji zvučnicama, rifovima bogat instrumental i nadasve međuigra gitara. Schon i Santana u duelu, kako to gordo danas zvuči!

“Suen_Os”, petominutna tema sentimentalnog latino ugođaja. Pogodna za ples u dvoje ili za slušanje u tami uz času vina i ugodno društvo. (i dobar stereo!). Santana na akustičnoj gitari plete latino izričaj u svom stilu. Pomalo predvidivo u nabrajanju (prekrasnih) sekvenci. Koga to ne smeta, lijepa tema. Mene osobno, smeta!

Iz letargije nas budi “Cominado”. Neobične ritmike, trzajućeg basa, razarajućeg rifa. Tema vjerojatno izrasla iz jama. Jer ovaj mi je rif u glavi još od Santaninog nastupa u Zadru.

Santana ne bi bio to što jest, da u sred rifova ne ubaci duhaće i pokoju španjolsku riječ. Neobičan pristup i veoma frižak izričaj. Hm … pomalo me zateklo, ali i ovo je Santana i to onaj drugačiji i još uvijek dobar!

Ali ništa, apsolutno ništa nas ne priprema na ono što slijedi.


Santana IV – “Blues Magic”

“Blues Magic”. Isuse. Otkada nisam čuo ovakav blues. Gregg Rolie u svom najboljem blues izdanju!
Da li ova tema pripada na ovom albumu ili ne, to je druga priča i tom radije ne bih. Ali da će Santana odsvirati temu koju bi bez pardona potpisao Peter Green u mladim danima, to nikada nisam ni sanjao.

“Echizio” – apsolutni vrhunac albuma!
Instrumental. Direktan nasljednik „Batuke“. Trominutna šetnja kroz pola stoljeća. Tri minute zamrznutog Woodstocka!
Krediti Schonu i Shrieveu. Pa da. Ovo je neka druga priča koja se zove “Abraxas Pool”. Santana briljira, Schon kao da od „Batuke“ nije prošlo više od pola godine, ritam sekcija “ala Satana“. Kako li će ovo zvučati u živo. Naježim se od same pomisli!

“Leave Me Alone” nas spušta na zemlju. Santana u svom latino “modu”, fragmentiran i sadržajan. Gregg dobar, Schon u pozadini. Ukratko, krasna tema koja je mogla naći mjesto na bilo kojem od Santaninh albuma ove provijencije. Potencijalni radijski hit!

“You And I”, ponovo baladni ugođaj, Fluidna atmosfera, Santana na akustičnoj gitari. Gregg, decentna pratnja. Da li predah ili evokacija albuma „Caravanserai”, teško je reči. To samo Santana zna.

“Come As You Are”, još jedna latino himna. Nekako mi je van konteksta ovog albuma, ne stilski, jer je klasična Santanina latino tema, koliko brojčano. Album ne bi ništa izgubio da je nema na njemu.


Santana IV – “Fillmore East”

Album zatvara sedmominutna muzička kontemplacija benda. Kao i kod instrumentala “Filmore East”, atmosferski donosi Santanu u meditativnom izdanju, faza u kojoj je bio sa albumima “Illuminations”, “Welcome”, “Love Devotion and Surrender”…. Tema nastala iz jama i razvijena u studiju. Potpisana od trojca Gregg Roliea, Carlos Santane i Neal Schona, tema ipak pred nas postavlja jedno pitanje.
Ovo je kraj, ali da li je zaista, jer, obično, kod posebnih albuma, posljednja tema nosi embrio sadržaja i smjera sljedećega.

Da li je to ovaj put slučaj, ne znam, ali volio bih da jest. Jer Gregg Rolie, Carlos Santana i Neal Schon su, ma koliko se to ne naglašavalo, djeca improvizacije i ova tema je u biti njihov lament. Za sada ne želim ništa prognozirati, ali, vjerujem da su ovom temom ostavili sve opcije otvorene.


Santana – „Santana IV“ / full album

Santana Band je isporučio dobar album. Da li je dobar onoliko koliko je netko očekivao, to je neka druga priča. Da li album sa pravom nosi naziv “IV”?
Djelomično!
Možda da je kraći i time koncizniji, kompozicije bi bile kondenzirane na manji vremenski raspon i sam album sadržajno nabijeniji. Ovako, osobno mislim da je album predugačak. „Nažalost“ kompozicije su ujednačene i vjerojatno je i sam Santana imao dilema prilikom sastavljanja konačne liste.

Nameće mi se misao, da bi se od ovog materijala, uz dorade dalo napraviti u biti dva albuma, jedan latino, a drugi više rock orijentiran. E taj drugi bi ustvari bio taj nastavak „Batuke” i njegov epitet “IV” bi bio u potpunosti opravdan. Ovako, ostaje visjeti u zraku jedno drugo pitanje.

Naime, svojevremeno sam u sklopu serije radijskih emisija MLP-U predstavio album “Abraxas Pool”. Relativno nepoznat album, snimljen 1997. godine koji je osvijetlio tamne kutke kreativnog momenta na prva tri Santanina albuma. I tim povodom sam rekao da je “Abraxas Pool” četvrti album kojeg Santana nije nikada snimio. Isto tako, sam podvukao krucijalnu ulogu Neil Schona u nastajanju albuma na kojima je sudjelovao. Jer “Abraxas Pool” je sadržavao ni manje ni više, čistokrvni Santaninn izričaj bez Santane!?

Epitet “IV” na albumu koji tek ima izaći i kojeg ovom prilikom predstavljam jest redni broj koji nešto kaže, ali, muzike radi, ajmo ovom prilikom to zaobići. Jer “Santana IV” donosi jedan lijepi pokušaj naslanjanja na legislativu najplodnijeg perioda ovog sastava i ono što je najbitnije, donosi evoluirani izričaj tog razdoblja. Bio on protkan manirizmom ili čistom kreativnošću, ne da nije nevažno, ali nije presudno. Album jest uhvatio djelom magiju prethodnika na koje se poziva i na tome mu hvala!

Ako pak sve se skupa zvući poznato, pa to se i očekivalo. Pogotovo od ljudi koji su “patentirali” latino izričaj u rocku.

Santana Band je “majka” žestokog latino rocka i nitko, ama baš nitko to ne radi bolje od njih!


Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Kontakt”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Kontakt” page, and I’ll delete this video immediately.

na vrh
error: Sadržaj zaštićen !!