Magazine – “Magic, Murder and the Weather”

Lipanj – 1981.

Kada je Devoto osnovao grupu Magazine, nakon napuštanja matične grupe Buzzcocks, imao je viziju koja je kasnije dobila i svoje ime – post-punk.
Naime, 
Magazine je bio jedan od prvih, ako ne i prvi post-punk bend, ali što je još važnije, Magazine je uspio ono što skoro nikome iz punk pokreta nije uspjelo, na svoju je stranu povukao i okorjele rockere koji su bili zadojeni i prezasićeni dotadašnjim izričajem na prog sceni.

Izdajući albume i promovirajući ih, Magazine je stekao neprikosnoven status, tako da ni četvrti album, koji je ujedno bio i posljednji prije ujedinjenja u novom stoljeću, ne odskače previše od nekog Magazine prosjeka, iako mu je u startu, pa i povijest kasnije, dala daleko manje ocjene od prethodnika.

Iako se ne diči laskavim ocjenama, album “Magic, Murder and the Weather” je, i pored svih mana i manjkavosti, album koji odiše nekom smirenošću, kao da je bend odlučio u miru sabrati sve što se događalo prije njegova izlaska i to izložiti u nekom sabranom izričaju, razumljivom za sve.


Magazine – “About the Weather”


Dok su raniji albumi Magazinea bili agresivni, kritički orijentirani i nadasve prepuni “ljepljivih” kompozicija, album “Magic, Murder and the Weather” začudo, i pored svih nedaća koje su ga pratile u nastajanju, zvuči nekako lagano, na trenutke čak lepršavo.
Razlog tome je vjerojatno i potez koji je bend povukao u tijeku snimanja, kad su otpustili 
Johna Branda za pultom i angažirali Martina Hannetta, koji je svojim intervencijama značajno pridonio ukupnom dojmu koji album ostavlja.

Na tom je tragu i jedna činjenica koja se zamjerala albumu po izlasku, ali je kasnije ipak verificirana. Naime, album odiše skromnom produkcijom, daje dojam nedovršenosti, no Magazine je točno to i htio, želeći pokazati neku vrst nesavršenosti, ali i art usmjerenja, i time u neku ruku staviti pečat na kraj aktivnog djelovanja.


Magazine – “The Great Man’s Secrets”


Doduše, ispod površine unutar benda je “ključalo”, ali te tenzije se ne vide na albumu. No, nažalost, po njegovu izlasku isplivavaju na površinu i kao rezultat, Devoto odlazi.
Kako je ostalim članovima bilo nepojmljivo držati bend bez njega, 
Magazine se raspada po izlasku albuma “Magic, Murder and the Weather”,  bez promo turneje, bez oproštaja.

“About the Weather”

Kao sumarum, nije teško zaključiti da album “Magic, Murder and the Weather” nije album s kojim se počinje upoznavanje grupe Magazine, za to postoje albumi kao što je prvijenac “Real Life”, jer ne posjeduje onu esencijalnu vatru i žestinu, ali ono što posjeduje jest oproštajni šarm kojeg mu nitko ne može odmoći.

Album “Magic, Murder and the Weather” će Magazine po prvi pt izvesti u živo tek u novom stoljeću, kad se ujedinio 2008. godine.


Magazine – “Magic, Murder and the Weather” / full album


Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen s portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.

na vrh

error: Sadržaj zaštićen !!