Na tržište izlazi posljednji album, u tom trenutku već pokojnog, Jimi Hendrixa.
“The Cry of Love” će biti posljednje što je ovaj velikan gitare napravio u svom životu. Nažalost, i ovaj album je ostao nedovršen, ali i ono što je na njemu, je za sve iza njega manje više nedostižno.
Album je sastavljen od kompozicija koje je Hendrix snimio neposredno prije smrti i kompozicija koje su se našle u ladici, ne nalazeći mjesto na prijašnjim albumima. U neku ruku, “The Cry of Love” je u biti kompilacija.
Nakon prvobitnog šoka radi smrti legende, Eddie Kramer, kao tonski tehničar i Hendrixov bubnjar Mitch Mitchell ulaze u studio i pokušavaju sastaviti smisleni album. I dobro im je uspjelo, s obzirom na okolnosti. Poglavito jer Hendrix nije nikome dao da ga producira i sve je tajne svoje produkcije odnio sa sobom. Eddie je ipak bio majstor, a Mitch je poznavao Hendrixa bolje od ikoga. Ovaj duo je uspio ono što vjerojatno nitko ne bi. Album uistinu zvuči kao da ga je producirao i finalizirao sam Hendrix.
Album izlazi 1971. godine i instant zauzima se top liste. Sječanje na preminulog heroja je bilo intenzivno i nije se pitalo za cijenu.
Nažalost, izlaskom albuma “The Cry of Love” je, ma koliko to čudno zvučalo, napravljena najveća šteta samom Hendrixu i njegovoj legislativi.
Jimi Hendrix – “Freedom”
“The Cry of Love” je predstavljao uvod u lešinarenje i beskrupulozno eksploatiranje imena Jimi Hendrixa. Vidjevši da svaka nota mrtvog Hendrixa zlata vrijedi, ma kako bila odsvirana ili snimljena, svatko, ali ama baš svatko, tko je posjedovao bilo kakvu snimku s Hendrixom, izdavao je „službena“ ili bootleg izdanjima.
Tako su sljedećih godina tržište preplavila izdanja od kojih je većina bila na granici ukusa, a mnoga i iza nje. Rijetki izuzeci u to vrijeme su donosili Hendrixa u bar nekom svjetlu. Tu prvenstveno mislim na album “In The West“. Ovaj je album jedan od rijetkih ili pak jedini koji nosi Hendrixovu auru u punom sjaju. Sve ostalo su žalosni primjeri utrživanja škuda na račun mrtvog umjetnika.
Tek su nakon skoro 20 godina pravni slijednici Jimi Hendrixa, koji su osnovali njegovu zakladu, sudski dobili pravo na zabranu izdavanja ikakvog materijala pod Hendrixovim imenom. Od tog datuma datira nešto smisleniji pristup izdavanju “novih” snimki, iako, ruku na srce, nije baš puno ostalo.
Vratimo se natrag na “The Cry of Love“. Album se penje na drugo mjesto Top Liste albuma u UK i treće mjesto Billboarda u Americi, gdje 1998. godine dobiva Platinasti certifikat.
Kritika se pohvalno izrazila o ovom albumu, gledajući ipak u njemu posvetu Hendrixu, a ne njegov službeni album.
Osobno, najbliži sam tom statusu!
Jimi Hendrix – “The Cry of Love” / full album
Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.
I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.
*Sve naknade za autorska i srodna prava regulirane ugovorom s Gradskim Radio Trogir!
*All copyright, royalties and related fees regulated by the contract with Gradski Radio Trogir!