The Nice – “Ars Longa Vita Brevis”
14. Studenoga – 1968.

Grupa The Nice snima drugi album “Ars Longa Vita Brevis”.

Bio je to ogroman korak naprijed, korak koji je u potpunosti izbrisao granice klasike i rocka te time nagovijestio rađanje novih stilova baziranih na spoju klasične muzike, (jazza) i rocka.

Iako u vrijeme izlaska nije bio viđen tim očima, povijest je jasno ukazala i dokazala istinitost ove tvrdnje. No, album “Ars Longa Vita Brevis” isto tako sadrži lucidnost, ekscentričnost i sklonost eksperimentu, tako čestu u to vrijeme i gotovo u potpunosti iščezlu desetljeće kasnije. O današnjim danima da i ne govorim.

Sam izričaj je oslonjen na klavijature Keith Emersona.

U biti, nakon što je David O’List napustio grupu u toku snimanja albuma, organizirane su bezbrojne audicije, ali za ludu, nisu mogli pronaći gitaristu koji bi dostojno zamijenio David O’Lista.


The Nice – “Intermezzo from the Karelia Suite” / (Sibelius)

Tako se rodila ideja o mijenjanju smjera i kretanju prema klasičnoj muzici s klavijaturama u glavnoj ulozi. Dakako u tom je trenutku Keith Emerson preuzeo glavnu ulogu, pa čak pokrivao i vokalne dionice (iznenađujuće dobro, no taj izlet se nikada više nije ponovio!).

Album se tematski sastoji od dva djela. U prvom djelu, “a” strani vinila se nalaze kraće kompozicije, koje na lucidan način oslikavaju psihodelični ambijent okruženja, ali i neuvijeno pokazuju pravac koji će se sve skupa kretati. Pri tom prvenstveno mislim na obradu Sibeliusove teme “Intermezzo” iz njegove “Karelia Suite”. U njoj se neuvijeno ocrtava budućnost, kao u nekom ogledalu, na jednoj strani The Nice, a na drugoj, u odrazu, Emerson, Lake & Palmer.


The Nice – “Ars Longa Vita Brevis”

Drugi dio vinila zauzima naslovna tema “Ars Longa Vita Brevis”, u trajanju od 19 minuta. Ako je “Intermezzo” nosio i malo sumnje o smjeru, “Ars Longa Vita Brevis” sa svoja četiri stavka otklanja svu, pa i najmanju.

U potpunosti sazdana na konstrukciji klasične muzike, napisana i izvedena u maniri klasičara, “Ars Longa Vita Brevis” predstavlja nedostižni san mnogih “ozbiljnih kompozitora današnjice” (allo Josipoviću, ima’l što tamo?)

Nakon ovog albuma grupa The Nice izdaje još dva albuma, album „Nice“ kojim grupa stiječe popularnost i preko Atlantika, te svoje ultimativno djelo “Five Bridges”

Gledati grupu The Nice samo kao uvod u Emerson, Lake & Palmer je daleko od realnog ocjenjivanja statusa ove grupe. Ona je bila daleko više, čak i u striktno povijesnim okvirima.

Opus grupe, koji je počeo lucidno, psihodeličnim, eksperimentalnim izričajem, a završio u formi čiste klasike, ne može biti jednoznačno sagledan, pa tako ni ocjenjen.

The Nice je jednostavno bila velika grupa svog doba, grupa koja je položila mnoge kamene temeljce i bez koje ne bi bilo nekih od najvećih u rocku.


The Nice – “Ars Longa Vita Brevis” / full album

Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.

na vrh
error: Sadržaj zaštićen !!