Hakuna Matata – “Snovi i oružje”
05. Lipnja – 2017.

Članovi zagrebačkog underground sastava Hakuna Matata (Goran Markić – bubnjevi i back-vokali, Danko Stefanović – bas i back-vokali i Krešimir Mišak – gitara, ukulele, vokal) imaju bogatu povijest koja seže sve do Padjen benda, Animatora ili Patrole.

Između ostalog, Hakuna Matata su imali i uspješne suradnje s mnogim drugim umjetnicima – Zoran Predin, Darko Rundek, Krešimir Blažević, Renato Metessi, Davorin Bogović, Marina Perazić…

“Snovi i oružje” njihov je četvrti studijski album s 14 novih pjesama koje u cijelosti glazbeno i tekstualno potpisuje Krešimir Mišak, osim pjesme “Potpuna predaja” za koju tekst potpisuje Maja Bošković.

Iako je ovakav autorski rad u sjeni njegovog rada na nacionalnoj televiziji na promicanju rubnih znanosti, album predstavlja zrelo beskompromisno djelo, koje je s jedne strane profesionalno odrađeno, produkcijski ne pretjerano ispolirano, dok s druge strane prožeto dubokim senzibilitetom, donekle i mistikom.

Skladbe odišu osebujnim glazbenim stilom, iako pod snažnim utjecajem zvuka novog vala zagrebačkih bendova osamdesetih godina. Pjesme se doimaju lepršave, nepretenciozne, ponekad gotovo minimalističkih formi.

Žanrovski gledano, osjeća se niz utjecaja i fuzija, koji u pojedinim slučajevima koketira čak i s discom ili soulom na temeljima alt rock glazbe.

Međutim, Hakuna Matata glavnu prednost ostvaruju svojim društveno angažiranim tekstovima koji uglavnom govore o nekim (ne)svakodnevnim temama koje nas, očito s tom namjerom, potiču na razmišljanje.
Prisutna je sofisticirana autorska lirika kojima se te teme prikazuju u prozaičnoj formi. Ponekad nam ti tekstovi izgledaju kao razigrana dječačka maštanja, kao što možda asocira sam naslov albuma, mada je njihova priroda puno kompleksnija.

Iako inteligentno poetski zaodjenute, u stvari, radi se vrlo često o socijalnim, duhovnim, pa i metafizičkim temama, koje se odražavaju na društvenu i individualnu svakodnevicu, pisane iz vlastitog ugla. No, pri tome je teško ponekad razaznati pjeva li autor o sebi ili o svijetu.
Očigledno je da teme kojima se bavi u svojim emisijama pružaju neizostavnu inspiraciju.

O okolnostima u kojima su skladbe nastajale kroz karijeru sastava, Krešimir Mišak kaže:

«Negdje na prijelazu u 21. stoljeće Hakuna Matata su počeli s djelovanjem. Kako to obično bude, najduže je trebalo do prvog albuma iz 2005. “Antigravitacija”, a nakon toga, od albuma do albuma, mijenjali su se ciljevi kroz poboljšavanja onoga što se u nekom trenutku činilo manjkavim. Tako je prva ploča snimljena s dvije gitare, saksofon, gomilom pjesama i gomilom raznih utjecaja što je dovelo do velike raznolikosti pjesama i puno buke, kao i do pjesama kompleksnijih struktura, s mnoštvo “bridgeva” i drugih glazbenih dijelova.
Na sljedećoj
ploči “Free Energy” iz 2008, saksofona više nije bilo, ali su se pojavile mnogobrojne vrlo kreativno i nadahnuto odsvirane klavijaturske dionice koje je odsvirao naš prijatelj Maro Market, a pjesme su se nastojale pojednostaviti i oblikovati u čišće pop-forme. Zato je, mada je i dalje grupa bila gitaristička (s dvije gitare), taj album najmekši i “popistički”, iako je kroz pjesme poput “Svi će ljudi biti braća” već najavio tematski okvir sljedeće ploče iz 2013., koja se zove “Uspon i pad četvrtog reicha”.
Na njoj je bend postao trojka
(bubanj, bas, gitara). Cijeli album je snimljen uživo u nekoliko sati (osim vokala), a dominirale su pjesme koje su se bavile korporacijskim tendencijama i općenito su bile inspirirane onim pogledom na svijet koji se ponekad etiketira kao “teorija urote”, mada je riječ o mnogim vrlo vidljivim tendencijama oko nas.
Četvrti album “Snovi i oružje” iz 2016.
godine bend je snimio po uzoru na treći, dakle u trojci uživo, a teme koje su dominirale bile su pisane kao himne životu, u nekim slučajevima nadahnute psihodeličnim iskustvima mada više u tematskom nego u glazbenom smislu. Hakuna Matata trenutno rade na sljedećem albumu, koja će i dalje njegovati žanr koji članovi ponekad opisuju kao “zagrebački rock“.»

Na albumu se izdvajaju dvije pjesme, koje svojom upečatljivošću plijene pažnju već pri prvom slušanju.

Prva je “Živim u ljubavi”, sugestivna pjesma koja govori o slobodi i ljubavi. O ovoj pjesmi Krešimir Mišak, kao autor glazbe i teksta, kaže: “U pokušaju spajanja diska i rocka kao rezultat je nastala ova poletna pjesma koja evocira na proljetni optimizam.

U pjesmi “Ti mora da se šališ” ukulele je zamijenio električnu gitaru pri čemu je obojio čitavu zvučnu sliku tvoreći istovremeno melankoličnu i lepršavu atmosferu. No, u kontrastu s naizgled naivnom glazbenom atmosferom, tekst govori o puno ozbiljnijoj temi. Ovo je jedna od onih pjesama koje se slušaju iznova i opet iznova.

Premda već etablirani kao kult band, koji ima svoju vjernu publiku, izostaje veći komercijalni efekt. Zasigurno ovakvi autori zaslužuju više pažnje, posebno s obzirom na činjenicu da danas domaća rock scena ne obiluje novijim kvalitetnim imenima.

Stoga, već unaprijed, pozdravljam izdavanje novog albuma.

*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima na ovom portalu su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav MLP-U portala.


Hakuna Matata – “Živim u ljubavi”

Hakuna Matata – “Ti mora da se šališ”

Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.

na vrh