Pod ruke mi je došao jedan interesantan album. Veoma neobičan u samoj svojoj biti i još neobičniji radi samog autora.
Greg Lake je izdao CD na kojem je snimljen njegov koncert s posljednje turneje. Ništa neobično u tome, da nije same ideje i sadržaja. Ova turneja je sastavljena od koncerata na kojima Greg Lake iznosi svoja intimna razmišljanja i svira svoje omiljene kompozicije iz svih razdoblja svog kreativnog života.
Ovaj neobičan koncept velikog majstora me je toliko zaokupio da sam odlučio, mimo plana, snimiti ovu emisiju i sa svima koje vole ovu muziku, podijeliti najfriškije iz ovog tabora. Kao što sam rekao u uvodu, preskačem desetljeća i posvećujem emisiju Greg Lakeu i njegovom CD-u, “Songs Of A Lifetime”.
Inače, upravo je u toku bila Gregova turneja po manjim dvoranama, gdje održava intimne koncerte. Taj velikan, svjedok i sudionik većine najvećih događaja epohe, na jedan topao i duhoviti način priča o tome kako je sa nepunih 12 godina napisao “Lucky Man“, o King Crimsonu, o tome kako su nastali ostali njegovi hitovi, kako je došlo do kompletiranja prvog albuma EL&P i još mnogo, mnogo toga.
No, da bi se bolje razumjelo o čemu govorim, par notica o samom Greg Lakeu. Idem samo u kratkim crtama, jer emisija i nije posvećena Greg Lakeovoj muzičkoj karijeri, koliko ovom konceptu izlaganja jedne interesantne životne priče.
Povijest je zapisala da je Greg Lake prijateljevao u djetinjstvu s Robertom Frippom. To se prijateljstvo razvijalo i doseglo vrhunac kad su zajedno pohađali školu, zajedno učili gitaru kod istog učitelja i dakako, kao logičan nastavak, zajedno su osnovali band. Ne znam dali treba spominjati da se radilo o, kako je sam Lake rekao, o veoma neobičnom sastavu, King Crimson.
Za vrijeme jedne od turneja upoznaje se sa članovima grupe Nice, pogotovo s Keith Emersonom, te po napuštanju King Crimsona, zajedno osnivaju Emerson, Lake & Palmer. S ovim sastavom Greg je vladao svijetom muzike tog doba.
I to doslovno!
Veličanstvena završnica djelovanja tog velikog sastava, kao uostalom i cijele epohe, dogodila se u Kaliforniji, gdje su nastupili pred 600 000 ljudi. Samo je Jean Michele Jarre prebacio tu brojku sa svojim Pariškim koncertom.
No život ide dalje. Greg Lake se pridružuje grupi Asia, kao privremena zamjena za Wettona, izdaje dva solidna solo albuma, koji su bili veoma dobro primljeni, kako od publike, tako i od kritike, te se ponovo udružuje s Emersonom, snimaju albume.
Albumi su solidni, ali daleko od onog uticaja i popularnosti iz prve faze postojanja banda.
I sada, svjedočimo koncertima koje Greg Lake, na jedan lijep i duhoviti način obrazlaže momente iz svoje karijere. Ne ulazeći u muzičku stranu ovog koncerta, koja je by-the-way, impresivna, ona narativna je u stvari ono što nosi ovaj album. Greg priča priče iz svog života između svake teme, na koju se ta priča i odnosi.
Na moju veliku radost, a vjerujem i svih koji znaju za ovog čovjeka, Greg iznosi par malo poznatih činjenica, kao na primjer onu, koja se odnosi na sam omot prvog albuma King Crimsona. Sve je to ispričano sa nevjerojatnom lakoćom kojom pripovjedač daje do znanja kako je proživio sve te trenutke. Možda najbliže ovom konceptu se nalazi “American Prayer”, kojeg su The Doors izdali nakon smrti Jim Morrisona. No, to je već druga priča i dakako, dobar materijal za zasebnu emisiju.
Inače, koncerti na ovoj turneji su kako, od strane kritike tako i od strane publike, jednoglasno proglašeni kao umjetnički trijumf velikog glazbenika.
I prije nego poslušamo koncert u cijelosti, jedna mala napomena sa moje strane u vezi samog glasa Greg Lakea. Greg zalazi u sedmo desetljeće svog života i iluzorno je očekivati da njegove glasovne mogućnosti budu na onim visinama kao kad je bio u top formi. No, kod njega se pojavilo nešto neočekivano, skoro bi ovo mogao nazvati “naknadnim božjim darom”. Kako drugačije objasniti to da je vlasnik najmarkantnijeg i možda najkarizmatičnijeg vokala u povijesti rocka, danas u nekom drugom vokalnom svijetu, koji nema skoro nikakve veze sa onim iz sedamdesetih godina?
Modulacija glasa se promijenila do neprepoznatljivosti, boja je u potpunosti nestala, kao rukom odnesena, ali zato je došla nova kvaliteta. Obično se kod ovakvih slučajeva kaže da je glas oslabio sa godinama. Dio ove opaske bi se mogao i ovdje primijeniti, pogotovo ako gledamo na raspon. Ono što je mene oduševilo, to je novi volumen u glasu, a sama boja glasa se prizemnila, spustila se na zemlju i de facto, kao i u mnogim slučajevima do sada, od Claptona, preko Andersona, prikazuje Grega kao čovjeka od krvi i mesa, ali čovjeka sa još uvijek van serijskim vokalom.
I tu sad dolazimo do još jedne lijepe činjenice. Obogaćene novim vokalom, stare teme dobivaju novo ruho. Pogotovo u kontekstu činjenice da Greg izvodi svoje verzije svojih poznatih kompozicija i time, de facto, udahnjuje novi život standardima progresivne muzike.
Poslušajte album i osvjedočite se u ovo što sam rekao.
Još jedna, zadnja notica. Da bi se razumjelo ovaj album, preporučljivo je poznavanje engleskog jezika, bar nešto više od naših saborskih zastupnika.
Nadam se i vjerujem da ste guštali kao i ja u ovim divnim trenucima, i dakako, zaželjeli se naći u publici. Nažalost, posljednji koncert Greg Lakea u Europi je bio u Mađarskoj, polovinom Veljače te godine.
I što na kraju reći?
O ovom čovjeku se manje više sve zna. Govorim dakako o muzici. Njegov osobni život je potpuno po strani, tako da čak nemam pojma jeli oženjen ili nije. Valjda jest.
Slušajući ovaj album obuzimala me neka toplina, jer sam osjećao iskrenost pripovjedača, kao i to da je sve sta je u životu napravio, napravio iz ljubavi prema muzici. Za nas, koji smo slijedili njegova djela, htjeli mi to ili ne, postala su dio naših života, a ne samo njegovog.
Kako je Greg autor većine kompozicija na albumu, i one su bile okosnice u njegovom stvaralačkom životu, nekako je normalno da se album zove “Songs of a Lifetime”.
S druge strane, album bi trebao imati alternativni naziv, za nas koji smo živjeli njegove teme, i ne bi puno pogriješio kad bi mu dao naziv “Songs of Our Lifetime”
Eto!
*Sve naknade za autorska i srodna prava regulirane ugovorom s Gradskim Radio Trogir!
*All copyright, royalties and related fees regulated by the contract with Gradski Radio Trogir!