„Led Zeppelin – The Greatest Cover Band in Rock History!?”

Olovni oblaci nad autorstvom!

Objavljeno 05.07-2017.

Povijest sudskih procesa vezana za Led Zeppelin je duga koliko i život same grupe. Neki sudski procesi su bili minorni, vezani uz trivijalne stvari, no mnogi su bili i još uvijek jesu, veoma ozbiljni, i to kad je u pitanju kredibilitet grupe.

Znao sam da je jedan od prvih sudskih procesa vezanih za ovu grupu bila upotreba samog imena. Naime obitelj Zeppelin je tužila grupu radi neovlaštene upotrebe imena. Koliko se sjećam, slučaj je riješen van suda, nagodbom. Znao sam isto tako, da su u počecima uzimali tuđe pjesme i adaptirali ih po svom guštu, te ih katkad (u večini slučajeva!)  izdavali kao svoje, bez priznavanja autorstva drugim umjetnicima. No, jednom kad se sve te pjesme skupe na jedno mjesto, vidi se koliki je bio obim tog “preuzimanja”.  Činjenica jest da su iz “smeča” vadili zaboravljene standarde i pretvarali ih u zlato, ali ipak, …

Vođen idejom da istražim taj volumen počeo sam istraživati po netu. Tu i tamo su se pojavljivali sramežljivi članci o pojedinim pjesmama, da bi prije nekog vremena nabasao na par videa koji eksplicitno dokazuju porijeklo. Ta su se videa pojavljivala i nestajala, ali moja je zadaća u glavnini bila gotova. Sakupio sam dovoljno materijala.

Bez namjere da kritiziram ili omalovažavam, još manje da korigiram, donosim ono što sam našao.

Uglavnom, generalno se može reći, da u slučajevima, kad je došlo do sudskog procesa, u pravilu su rješavani van sudskom nagodbom. Drugim riječima, Led Zeppelin su priznavali plagijat, daleko od očiju javnosti. Pri ovom ne mislim na par pjesama, već nažalost na veliki dio najatraktivnijeg ranog opusa grupe, u kojeg sam se i sam zaklinjao. Nisam si mogao sakriti razočaranje ovim slijedom događaja, jer ispada da su Led Zeppelin jednostavno vješto manipulirali muzikom drugih autora.

Sagledavajući obim ovog slučaja, jasno se nameće zaključak zašto nisu navodili autore, osim u par slučajeva (Willie Dixon dvaput i Memphis Minnie jednom). Nije to bio nikakav hir ili komercijalni trik, već jednostavno, da su krenuli tim putem, ispod svake navedene pjesme bi morali ili izbrisati svoje ime ili ubaciti podatak o pravom autoru.

Ne mogu sa baš lako pomiriti sa svim ovim, ali evo što sam pronašao:


„Whola Lotta Love“

„Whola Lotta Love“, navedena kao djelo sve četvorice članova banda, u originalu poznata pod nazivom „This is You Need Love“, napisana od strane Willie Dixona, u izvedbi Muddy Watersa. Izvedena prvi put 1962. godine. Pjesma biva obrađena od strane sastava Small Faces, pod originalnim imenom i izdana 1966. godine. 1985. godine Willie Dixon podiže sudsku tužbu zbog upotrebe lirike. Slučaj je riješen van sudskom nagodbom.

Led Zeppelin – „Whola Lotta Love“

Willie Dixon / Muddy Waters – “You Need Love”


„Since I’ve Been Loving You“

Pjesma je navedena kao  djelo Jonesa, Pagea i Planta. Djelomično uzeta od  originala „Never“, sastava Moby Grape, izdana 1967. godine.

Led Zeppelin – „Since I’ve Been Loving You“

Moby Grape – “Never”


„Communication Breakdown“

Navedena kao djelo Bonhama, Jonesa i Pagea, skoro cijela preuzeta od pjesme „Nervous Breakdown“, Eddie Cochrana. Tema je izdana 1967. godine.

Led Zeppelin – „Communication Breakdown“

Eddie Cochran – “Nervous Breakdown”


„Lemon Song“

Navedena kao djelo sve četvorice članova banda, pri slušanju jasno kaže odakle dolazi,  „Killing Floor“, autora Howling Wolfa, izdana 1966. godine. Isto tako, dio pjesme dolazi od „Travelling Riverside Blues“, blues autora Robert Johnsona, iz 1937. godine.

Led Zeppelin – „Lemon Song“

Howlin Wolf – “Killing Floor”

Robert Johnson – “Travelling Riverside Blues”


„Babe I’m Gonna Leave You“

Navedena kao narodna, kasnije pripisana Jimmy Pageu, a u stvari djelo autorice Anne Brendon, iz 1950. godine, Preanranžirana 1962. godine u izvedbi Joan Baez. Nakon sudske tužbe, nagodbom je ispod pjesme osvanulo ime autorice. Ostaje pomalo nejasno zašto je i Plant potpisan, kao ravnopravni skladatelj.

Led Zeppelin – „Babe I’m Gonna Leave You“

 Joan Baez – “Babe I’m Gonna Leave You”


„Bring It On Home“

Navedena kao autorsko djelo Planta i Pagea, u originalu djelo Willie Dixona, u izvedbi Sonny Boy Wiliamsona, iz 1963. godine. Dixon diže sudsku tužbu 1970. godine. Slučaj riješen van sudskom nagodbom.

Led Zeppelin – „Bring It On Home“

Sonny Boy Williamson – „Bring It On Home“


„Black Mountain Side“

Navedena kao djelo Jimmy Pagea, u stvari tema koju je komponirala Annie Briggs, postala narodna tema, koju je 1965 obradio folk umjetnik Bert Jansch.

Led Zeppelin – „Black Mountain Side“

Bert Jansch – “Black Waterside”


„Moby Dick“

Navedena kao djelo Bonhama, Jonesa i Pagea, u originalu nosi naslov „Watch Your Step“, autora Bobby Parkera, izdanim 1961. godine.

Led Zeppelin – „Moby Dick“

Bobby Parker – “Watch Your Step”


„Dazed and Confused“

Navedena kao djelo Jimmy Pagea, muzika i lirika, u stvari napisane 1967. godine od strane Jake Holmesa. Jake je 1967 godine  svojim nastupima otvarao koncerte Yardbirdsa, čiji je član bio Jimmy Page. Čak su Yardbirdsi obradili pjesmu, te su je 1968. godine izvodili u živo. Jimmy Page je još uvijek bio član sastava. Već tada je dio kredita dan Jimmy Pageu i basisti Chris Dreji. Prema izvorima, Page je negirao da je ikada čuo original, iako je autor redovno izvodio pjesmu kao uvod u koncert njegove grupe.

Led Zeppelin – „Dazed and Confused“

Jake Holmes – “Dazed And Confused”


„How Many More Times“

Pripisana Jimmy Pageu, John Bonhamu i John Paul Jonesu, u stvari autor originala je Howlin Wolf, pod nazivom „How Many More Years“. Pjesma je izvedena prvi put 1951. godine. Jedan dio je uzet od pjesme „Hunter“, Albert Kinga, izdane 1967. godine. Ima još. Dio sola na gitari je uzet sa prvog albuma Jeff Becka, iz teme „Beck’s Bolero“. (Jimmy Page i Jeff Beck su bili najbolji prijatelji. Ruku na srce, prema posljednjim informacijama, Page je autor teme, tako da …)

Led Zeppelin – „How Many More Times“

Howling Wolf – “How Many More Years”

Albert King – “The Hunter”


„Hats Off To (Roy) Harper

Navedena kao narodna, aranžman pripisan Charles Obscureu, alias, Jimmy Pageu, u originalu znana pod nazivom „Shake ‘Em On Down“, blues glazbenika Bukka Whitea, iz 1937. godine.

Led Zeppelin – „Hats Off To (Roy) Harper

Bukka White – „Shake ‘Em On Down“


“Custard Pie”

Navedena kao djelo Pagea i Planta, u originalu, isto kao i prethodna, autor je Bukka White i (ponovo) pjesma „Shake ‘Em On Down“, sa lirikom autora Sleepy John Estesa i pjesme „Drop Down Daddy“.

Led Zeppelin – „Custard Pie“

Eilen Jewell – (John Estesa) – „Drop Down Daddy“


„Over the Hills and Far Away/White Summer“

Navedena kao djelo Jimmy Pagea, u originalu autor Davey Graham i tema „She Moved Through The Fair“

Led Zeppelin – „Over the Hills and Far Away/White Summer“

Led Zeppelin – „White Summer“

Davy Graham – “She Moves Through the Fair”


„Gallows Pole“

Navedena kao narodna, aranžirana od strane Jimmy Pagea, u originalu djelo crnog blues umjetnika Leadbellya.

Led Zeppelin – „Gallows Pole“

Leadbelly – „Gallows Pole“


„Nobody Fault But Mine“

Navedena kao djelo Planta i Pagea, autor originala Blind Willie Johnson.

Led Zeppelin – „Nobody Fault But Mine“

Blind Willie Johnson – “Nobody’s Fault But Mine”


„In My Time of Dying“

Navedena kao djelo sve četvorice članova benda, originalni autor Josh White, obradio je Blind Willie Johnson.

Led Zeppelin – „In My Time of Dying“

Blind Willie Johnson – “In My Time Of Dying Jesus Make Up My Dying Bed”


I za kraj ovog niza, jedna bizarna, „I Can’t Quit You Baby“, navedena kao djelo Willie Dixona?, autor orginala Otis Rush.

Led Zeppelin – „I Can’t Quit You Baby“

Otis Rush – “I Cant Quit You Baby”


I kao da sve ovo skupa nije dovoljno, upravo ovih dana smo svjedoci nove sudske tužbe. Kad sam promislio da je bar ostala jedna vječna tema ovog sastava netaknuta sumnjom, a govorim o „Stairway to Heaven“, čitam vijest da je grupa Spirit, tužila Led Zeppelin radi plagijata.

I poslušao sam „Taurus“, grupe Spirit. Ne radi se doduše o cijeloj temi već samo o njenom uvodu, ali gledajući pozadinu gore nabrojenih tema pod sumnjom, ne mogu se zakleti da i to nije uzeto.

Led Zeppelin – „Stairway to Heaven“

Spirit – “Taurus”


Nikada nisam sanjao da će se nakon ovoliko godina zaklinjanja u Led Zeppelin, ta neoboriva i postojana tvrđava heavy rocka, početi raspadati kao kula od karata.

U prvi trenutak se činilo da prijeteći oblaci nagovještaju čak njeno urušavanje, da bi iza sebe ostavila samo prašinu iz koje je iznikla, kradući oko sebe živo tkivo prethodnika i njime se gradeći u ono što možda nikad nije bila.

No, ovo je samo hipotetička tvrdnja, jer pitanje, hoće li ta moćna tvrđava sa tvrdim korijenima ipak opstati i podnijeti udarac koji joj daju mediji – ne spada čak ni u područje retorike!
Naravno da hoće, prejaka je da bi pala, no hoće li iz ove bitke izaći neokaljana, naravno da neće!

I sam ću, vjerojatno kao i stotine tisuća drugih, ipak nastaviti slušati muziku koja je obilježila moj život.

Vjerojatno ću i uživati u njoj kao i do sada, jer Page i ekipa su čak i plagijate vješto pakovali u primamljivo pakovanje, koje smo svi oduševljeno prihvatili, pa čak i kritika, proglašavajući ih najvećim bendom u povijesti rocka. (The Greatest Band in Rock History)

Iskreno, i pored onoga što sam do sada znao, slagao sam se u potpunosti, no na kraju se ipak nameće jedna ne baš retorička konstatacija, koja je dobro iznijeta od strane jednog razočaranog fana, koji je parafrazirao gore spomenutu uzrečicu:

Led Zeppelin – The Greatest Cover Band in Rock History!?”


Ja nisam vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte me mailom, koji se nalazi na stranici “Kontakt”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.

I am not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Kontakt” page, and I’ll delete this video immediately.

Povezani članci